Schoten richting uit andere in Dallas EERSTE AUTO: JAPANSE DATSUN KLEINE SUNNY Wcuren-rapport onjuist Geknoei met feiten NIPPON INTENSIVEERT CONCURRENTIESTRIJD Ongenoegen bij Conservatieven 7 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 (Van correspondent) LONDEN De echo's van de schoten, die nu bijna drie jaar geleden een einde maakten aan het leven van president Kennedy, galmen nog na. Dezer dagen is er van de hand van Mark Lane een boek verschenen, waarin felle kritiek geleverd wordt op de conclusies van het Warren-rapport. De auteur oppert de mo gelijkheid, dat Lee Harvey Oswald niet de enige moordenaar van president Kennedy is geweest en dat er sprake kan zijn van een groot complot. Lane die zich meer dan wie ook heeft inge spannen om twijfel te zaaien aan de officiële weergave van de gebeurtenissen rond Kenne dy's dood, heeft de afgelopen drie h. w. oswald veltje tegenover de auto. De commis- jaar een kruistocht over de gehele i sje_^yarren ,jee(j echter geen moeite wereld gehouden om alles wat hij als een grove inbreuk op de waar heid ziet, aan de kaak te stellen. Nog een moordenaar Bij zijn bezoek aan Londen heeft Lane gezegd, dat hij onder meer Ber- trand Russell en een van de Beatles dankbaar is voor de steun, die hij van hen voor zijn theoriëen mocht ont vangen. Getuigen Lane voert op zijn reizen in zijn bagage onder meer films met zich mee met interviews van getuigen. Ook heeft hij bezwarende foto's. Kortom Lane heeft bewijzen en aanwijzingen voor zijn stelling dat er behalve Oswald nog een andere moordenaar was. Lane heeft interviews gefilmd met spoorwegarbeiders, die op het viaduct tegenover de naderende wagen van president Kennedy stonden, toen deze vermoord werd. De getuigen vertellen, dat er min stens één schot en rookpluimpjes van een heuveltje aan hun linkerzijde af- I komstig waren. Dat is dus de tegen overgestelde richting als die, waarin I de auto van de president reed. Dit zou dus betekenen, dat er in elk geval nog een andere moordenaar was naast Os wald, die in de bibliotheek van Texas was, achter de auto van de President. Lane vertelt, dat 53 van de 90 ge tuigen van de moord dachten, dat de schoten afkomstig waren van het heu- Gratie i Hess? Engelsen vragen om antwoord Spandau-kwestie LONDEN Engeland heeft Rusland om antwoord gevraagd op het Ameri kaans-Brits-Franse verzoek Rudolf Hess van Spandau naar een minder dure gevangenis over te brengen. Op 30 september worden Hess' twee mede gevangenen in Berlijn in vrijheid gesteld na hun straf van 20 jaar voorj oorlogsmisdaden te hebben uitgezeten. BELGRADO Een speciale com- De geallieerden hopen, dat nieuwe i missie van de Zuidslavische deze mensen te ondervragen. Verontrustend Hij heeft ook verontrustende bewij zen, dat er aan bepaalde foto's gedok terd is, bepaalde medische bewijzen zijn achtergehouden en er documenten zijn verdwenen. Zijn theorie is, dat er een samen zwering was tussen de F.B.I. en de politie van Dallas om de waarheid te verhullen. Verder meent hij, dat de commissie- Warren „door onachtzaamheid, bevoor- oordeelheid en onregelmatigheden" niet in staat is geweest het bedrog te ontmaskeren. Wie is dan de moordenaar geweest? Lane zegt: „Dat zou neerkomen op het doen van speculaties, hetgeen na volging van de methodes van de com missie-Warren zou betekenen." Hij vindt, dat een of ander onpartijdig lichaam, zoals Scotland Yard, een nieuw onderzoek zou moeten instellen. Sensationeel Het is vrij sensationeel materiaal waarmee Lane voor de dag komt en zijn betoog vormt tevens een in drukwekkende verdedigingsspeech ten gunste van Oswald, hetgeen het rapport van de commissie-Warren grote schade berokkent. Gevaarlij ker is nog, dat er onvermijdelijk meer mensen zullen zijn, die de 478 pagina's van zijn boek zullen lezen dan lieden, die zich de moeite zullen geven de 26 delen van het rapport van de commissie-Warren door te nemen. klaarde hij door zijn lidmaatschap van de Ku Klux Klan, om gegevens over de organisatie te verzamelen voor de fede rale recherche. Om onbekende redenen had de open bare aanklager, de procureur-generaal van Alabama. Riohmond Flowers, de agent niet opgeroepen om te getuigen. Flowers verklaarde dat hij Rowe niet had gedagvaard, omdat de jury de man toch niet had geloofd. Eugène Thomas werd na een beraad an anderhalf uur door de jury vrijge sproken. Van de andere twee gearres teerden is er een overleden aan een hartaanval, de ander werd reeds eerder vrijgelaten. De openbare aanklager noem de het proces „een volledig falen van het recht". Kongo Klaagt KINSHASA De Kongolese mi nister van buitenlandse zaken, Bombo- ko, is naar New York vertrokken, i hij in de veiligheidsraad de Kongolese klacht tegen Portugal zal indienen. De Kongolezen beweren dat Portugal toestaat dat Angola gebruikt wordt als basis voor huursoldaten van oud-pre mier Tsjombe. Inmiddels heeft de Portugese mi nister van buitenlandse zakep ver klaard, dat Portugal in Angola geen on derdak biedt aan huurlingen voor Kon go. Hij heeft de secretaris-generaal besprekingen over Hess kunnen leiden tot het besluit de naaste medewerker Hitier gratie te verlenen. Hij heeft sinds 1941 gevangen gezeten, terwijl Von Schirach en Speer na de overgave van Duitsland in 1945 gevangen wer den genomen. nistische partij heeft besloten drie ho ge funktionarissen van de veilig heidsdienst in Belgrado het partijlid maatschap te ontnemen. Een andere funktionaris van deze dienst kreeg een scherpe terechtwijzing. Een reden voor deze maatregel werd niet opgegeven. MOORD OP VIOLA LIUZZO Lid Ku Klux Klan vrijgesproken HAYNEVILLE Een jury van acht negers en vier blanken heeft gisteravond in Hayneville een lid van de Ku Klux Klan vrijgesproken van moord met voor bedachten rade op mevrouw Viola Liuzzo, een voorvechtster voor rassengelijkheid uit Detroit. Het Klan-lid Eugène Thomas had, indien h(j schuldig was bevonden, veroordeeld kunnen worden tot de elek trische stoel. Mevrouw Liuzzo, een blanke huisvrouw, keerde in de nacht van 25 maart 1965 per auto terug uit Selma, waarheen zij negers had gebracht voor betogingen voor rassengelijkheid. Op de terugweg werd zij door inzittenden van een haar passerende auto doodgeschoten. Op beschuldiging van de agent van de federale recherche. Gary Rowe, zijn drie Klan-leden gearresteerd. Rowe heeft in vorig proces verklaard in de auto de KKK te hebben gezeten toen mevrouw Liuzzo op een eenzame weg LUCHTREIS ONDER HET NEUSWIEL MEXICO (STAD) In de ruim te voor inklapbare wielen van een straalverkeerSvliegtuig, heeft gisteren een 17-jarige Mexicaanse jongen een luchtreis meegemaakt als verstekeling. Gekleed in een nylon overhemd en een broek over leefde de jongen de tocht tussen Bogota en Mexico-Sstad, een af stand van 3200 kilometer, waar bij op een hoogte van 10.000 meter een snelheid van duizend kilo meter per uur werd gevlogen. De verstekeling vertelde later dat hij alleen maar luchtziek was geweest en wat last van zijn oren had. Van de vijf graden onder nul had hij in zijn dunne kleding niet extra geleden. Als reden voor zijn waagstuk gaf de jongen, die in Bogota werkzaam was als her steller van rolluiken, op dat hij naar zijn geboorteland in Midden- Mexico terug wilde keren. Hij hield zijn woord. MOSKOU =-< In Letland is een massa graf van nazi-slachtoffers gevonden. Bij opgraving rond een oud fort bij de stad Daugavpils op 200 km ten oosten van Riga heeft men een vroegere gracht van het fort gevonden, die vol lag met menselijke skeletten. Russische persbureau Tass deelde mee, dat het bekend was, dat de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog het fort hadden gebruik als concentratiekamp, maar dat tot nu toe niet bekend was dat er ook massala executies hadden plaatsgevonden. Onze „image" begint zo langzamer- op een of andere hand een vreselijk belangrijk ding er handelsbelangen, te worden. Belangrijker dan we zelf staan Zweden zijn. Onze image is interessant en mooi. De scherpe kantjes en lelijke trekjes van ons ikje horen hebben ze Iemand wenste smakelijk eten en Wederkerig beloofde dat na de maaltijd ambas- Nederland op de sadeur Kjell öelberg ons van de zesde plaats wat de im- en export Zweedse image zou vertellen. elkaar toe betreft. Al een brok niet image, die er wezen mag. Ik bouwde dus ijverig verder Zweedse image wachting getogen was naar hotel met nijver en volhandelsgeest. Er geweest was, besteeg na de krente- Des Indes waar de Zweeds-Neder- ging jus d'orange rond en goede Hol- bol en het fruit het spreekgestoelte, landse Kamer van Koophandel via een lunch ons zou helpen met een image-building omtrent Zweden. Aan honderdzes mensen in Neder land heeft men vragen gesteld over wat zij van Zweden denken en we ten. Ik was niet bij die 106 en de kans is groot, dat ook geen lezer er bij was. Daarom, nu. allemaal: wat weet. vindt, denkt, bewondert u en haat u van Zweden? Of misschien nog be ter: wat is het eerste waar u aan denkt als u „Zweden" hoort? Ik zie dan altijd meteen blauw, rood, geel en wit. Vraag me niet waarom, len. Hoe was het nou ook al weer? over hun rendieren, losse leven en rpaar het is de waarheid. En dan Zweedse zalm of Nooree? Enfin aan wijde landschappen als wij van on lange blonde meisjes en brede grote de lunch zou alles duidelijk worden. ze tulpen-, klompen-, en molenima- blauwogige stoere mannen. Hand- weefkleden en houtsnijwerk. En verschrikkelijk lekker en veel eten. Neem me niet kwalijk, dat is toch gen wilden. In de stroom meeschui- ook heel voornaam. Een mooie ima- felen naar de eetzaal. Blanke tafels gen meer. Die vinden wij wel wat ge, waar of niet? tussen spiegelglas en het meest Hol- duur, maar alle waar naar zijn geld. Maar een tikkeltje bijschaven kon landse toonbeeld van de welvoorzie- Wij vinden de Zweden wat weinig - - j:- j:--:land „koffietafel" toeschietelijk, wat stijfjes, maar dat is een kwestie van leren kennen, krentebollen Als de image maar goed is valt alles wel mee. ik met het Deense Zweden in 1963 in de internationale pers driemaal algemeen genoemd was: ten eerste door de spionnageaf- faire; ten tweede door een epidemie van waterpokken en ten derde door het bezoek van Chroesjtsjef. En daar was Zweden nu niet zo tevreden mee al moet toch toegege ven worden, dat hoe minder men in de krant komt, des te rustiger leven de war? De men heeft. De heer Oelberg maakte toch geen kwaad. In de Blauwe sa- ne dis, die heel veel van Zweden weten, want voor toe. Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT Japan in het offensief: steeds meer auto's uit Nippon berijden Nederlandse wegen. Met vijf merken (elk met een rijk assortiment aan typen) heeft het Duitsland van het Verre Oosten de strijd aangebonden met westerse con currentten. Een krachtsinspanning die gezien de resul taten duidelijk succes heeft. (Van onze verkcersredacteur) •ste Japanse kleine auto is op d introduceerd: de Datsun 1000 Sunny. Nieuw wapen in de grote strijd, die de Japanse autoreuzen hebben aangebonden met hun Europese eu Amerikaanse con currenten. Het Duitsland van het Verre Oosten heeft het oog naar het westen gericht en is met grote krachtsinspanning bezig zich een plaats te veroveren op een ntouwo markt. Wat de resultaten ztfn is ook op Nederlandse wegen al duidelijk te zien: een steeds groeiend aantal Japanse auto's. Vorig jaar werden er 1200 verkocht (tegen in 1964 nog maar 300) en voor dit jaar rekent men op een nog aanzienlijk grotera omzet. Met niet minder dan twintig procent hebben de fabrie ken dit jaar hun produktie verhoogd. Juist voor de export, want de thuismarkt is zo goed als verzadigd. Dat bete kent dat de nu al sinds de jaren vijftig gevoerde politiek geïntensiveerd wordt voortgezet: in de periode 19581964 werd de produktie vertienvoudigd en steeg van 180.000 naar 1,7 miljoen stuks. En vorig jaar kwam deze zelfs ruim boven de twee miljoen, waarvan er 200.000 werden geëxporteerd. Een aantal waarmee Japan zich van de vierde plaats op de wereldranglijst verzekerde na Ame- rika, Duitsland en Engeland. 1 Met vijf merken (elk met verschillende typen) heeft de Japanse auto-industrie in Nederland het offensief in- SEin gezet: Toyota (verreweg de grootste), Datsun (van het Nissan-concern), Isuzu, Prince en Hino. Tot voor kort plaatste zij zich daarmee alleen op de markt van de middenklas- jHE jongste en kleinste uit Japan: de Datsun 1000 sers en de groten. *-* Sunny, van buiten rank en rijkelijk voorzien van Maar thans is chroom en accessoires, van binnen ruim ondanks de door de introduc- bescheiden afmetingen. Onder de motorkap een pittige tie van de Datsun offensief begon) ziet men er al veel me*r rijden dan bij ons. Maar ook in Nederland krijgt Japan nu grond on der de voeten. Voor het meest verkoch te merk de Toyota zijn er al zestig dealers, anderen volgen bij het zoeken naar steunpunten. Degelijk OPTREDEN TEGEN WILSON LONDEN Dp leden van dc Britse conservatieve partij hebben vandaag, woensdag, geëist, dat hun leiders krach tiger optreden tegen de regering Wilson. De eis werd gesteld in moties welke de volgende maand op het jaarcongres van de partij besproken zullen worden. In de moties komt het ongenoegen tot uiting dat reeds lang bij de rechter vleugel van de partij heerst over de leiding van Edward Heath. Er wordt op aangedrongen meer ruchtbaarheid te geven aan de politieke doelstellingen van de conservatieven en op een agres siever en hardere aanpak om politieke munt te slaan uit de „dwaasheden van de socialistische regering". Het partijcongres, dat vier dagen zal duren, begint op 12 oktober in Black- H AARLEMMER MEER In het St. Elisabeth-gasthuis in Haarlem is dinsdagmiddag overleden de 18-jarige fabrieksarbeider A. Willemse uit Haar lemmermeer. Hij kwam dinsdagoch tend met zijn motor in botsing met een vrachtauto. Waarom die plotselinge belangstel ling voor Japanse auto's? Niet vanwege de prijs, zeker niet waar het de wat bescheidener wagens betreft. Uitgezon derd de zes cilinder sleeën zijn ze niets goedkoper dan vergelijkbare westerse merken. Eerder duurder, omdat de im porteurs eerst de sprong over de EEG- EEG-muren moeten maken. Doorslag geeft in de meeste gevallen de degelijkheid, het dikke plaatwerk, de lange levensduur van de motor. Met Duitse „Gründlichkeit" worden de wagens afgewerkt, een kenmerk, dat voor degene die de Japanse came ra's kent, niet verrassend zal zijn. De ervaring heeft uitgewezen, dat het Japanse rijdende produkt degelijk in elkaar zit en daarnaast dikwijls mo dern van model is. Dat laatste is ook niet verwonderlijk als men weet, dat ook de Japanners te rade zijn gegaan bij Italiaanse koetsbouwers. Zo is de Prince Skyline Sports een ontwerp van Michelotti, die later ook de Hino Sprint en de Contessa gestalte gaf. Toyo Ko- gyo wendde zich tot Bertone en Vig- nale, terwijl het uiterlijk van de Datsun 1300 afkomstig is van de kortge leden overleden Pininfarina. fa Grote omzet Technisch vernuft en gevoel voor ef ficiency bracht de Japanse auto-in dustrie aan de top. In een verbazing wekkend snel tempo heeft zij zich ont wikkeld. Pas na de oorlog is men goed begonnen. Ook met bedrijfswagens, die een belangrijk deel vormen van de to taal-omzetten (in Nederland worden Hi- no-vrachtwagens geassembleerd in Vlissingen). Zo sterk zijn die omzetten gestegen, dat de export (Inclusief onderdelen) in 1964 al een bedrag liet noteren van 350 miljoen dollar. Dit cijfer werd slechts overtroffen door de scheepsbouw. Er zijn speciale vrachtvaarders gebouwd om de wagens te verschepen Vooral naar Amerika, waar Japan het vijfde exporterende autoland is. In totaal gaan de wagens naar 70 landen, waar men een zich steeds uitbreidende markt vindt Nippon komt er rond voor uit, dat men deze invasies nodig heeft om de eigen economie op peil te houden. Van- name ook in Griekenland (waar het daar ook dat men alles doet om de pen ingezet op de markt van de klei nere wagens: een ranke, elegant gemodelleerde snelle (140 km/uur) wagen, die in februari volgend jaar zijn entree op de Nederlandse wegen zal maken. De auto is uitgerust met 988 cc kopklepmotor en een geheel gesynchroniseerde vier-versnellings- bak. Ondanks de bescheiden afmetin gen (3.82 m bij 1,4 m) biedt hij goede ruimte aan vier personen. De prijs ervan is nog niet definitief vastge steld, maar zal waarschijnlijk rond dc zes mille komen te liggen. fa Invasie De Japanners zijn de Invasie begon nen. Een voor Europese en Ameri kaanse concurrenten gevaarlijke in vasie? De cijfers geven vooralsnog niet de indruk: het marktaandeel bedraagt nog maar net een half procent Het offensief is echter ook nog maar net begonnen. De eerste Japanse automo biel (Toyota) kwam pas drie jaar gele den naar Nederland. Maar langzaam aan dringt men steeds verder op. Wil den importeurs eerst de kat uit de boom kijken, thans bestaat er voor Ja panse produkten een steeds groeiende belangstelling. Na Toyota kwamen ook de andere merken die in Japan al jaren op de weg waren, naar het westen. Niet di rect naar Nederland. Andere landen be ten het spits af. In Noord-Europa (voor al In Finland en Denemarken) en met IAR/E blikvangers in de autostroom uit Japan. Boven de 6 cilinder Toyota Crown, een van de meest verkochte wagens. Met een prijs van 12.995 kan de wa gen het gemakkelijk opnemen met vele van zijn Amerikaanse concurren ten. In het midden de 1500 cc Toyota Corona (f 8.695), die al enkele jaren op de Nederlandse wegen is te zien. Onder de grotere broer van de Sunny, de Datsun 1300 (f 7.475), die sinds mei van dit jaar in Nederland is. wagens populair te maken. In de eerste Dlaats door kwaliteitsprodukten af te leveren. De wagens, die op de westerse markt worden gezet, zijn uitgebreid be proefd en worden niet eerder geëxpor teerd dan nadat ze enkele jaren op eigen wegen hebben gereden. De kin derziektes zijn eruit als ze naar het buitenland gaan. fa Nog meer De stroom gaat door. Hoewel officieel nog niet bekend is, staat wel vast, dat nog vele nieuwe modellen zullen volgen. Japan heeft nog vele typen in petto. Daaronder ook enkele sportwa gens. De Nederlandse importeurs doen het voorlopig echter wat kalm aan. Stap voor stap brengt men Japan op de weg om gelegen heid te geven de naam te doen in burgeren. Maar dat het offensief nog maar net is begonnen, liiltf1 wel duidelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7