5 Commentarei Motorrijtuigenbelasting straks per giro betalen Prof. Onvlee neemt afscheid van de VU WONINGWETHUIZEN VAN ƒ300 ZUN STRAKS NORMAAL Uw probleem is het onze Studie voor oprichting 8e medische faculteit REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN TURKSE ACTIEF REGERING NA TRAGI HULP RAMPGEBIE] EB 7 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 196 Een noord voor vandaag ..Uw wil geschiede", leert de Here Jezus ons bidden. Dat is het moment waarop ons gebed vraagt om gehoorzaamheid. Wie die woorden niet over de lippen kan krijgen, blijft in het gebed steken. Die woorden staan in tussen de Hoge God in de hemel en zijn openbaring aan ons op aarde. Wie niet wil luis teren naar wat God van ons vraagt, zal Gods stem in zijn le ven nimmer horen. Die bede wordt niet gemakkelijk gesproken. Een mens heeft een wil, een eigen wil. Hij rebelleert tegen allen die hem hun wil proberen op te leggen. Dat zien wij in onze dagen heel sterk. De neger aanvaardt de wil van de blanke niet meer, de provo die van de politie en de wet niet meer, vele kerkgan gers die van hun kerk niet meer, de jonge staten die van het rijke noorden niet meer. De mens wil vrij zijn, zijn eigen wil doen gelden. En dan botst toil op wil. Daar zit veel goeds in, en eventueel kwaads. Jk zal handha ven" ie onze nationale leus. Zo kwam onze volkswil tot gel ding tegen vreemde overheersers. Maar die woorden spreken niet alleen maar van verzet. Ons volk wilde God de kans ge ven Zijn wil te openbaren. Een wereld waar iedereen zegt: „ik wil" moet een hel op aarde brengen. Botsingen, relletjes, provocaties zijn onvermij delijk, tot eindelijk toch weer een dictators toil zegeviert. Of tot we leren zeggen: „Uw wil geschiede." Ik onderstel mijn wil aan de volmaakte wil van God, die van de aarde een he mel wil maken, zodat er plaats is voor het Nieuwe Jeruzalem. We lezen vandaag: Deuteronomium 10 1-5; 10-22. NCBO: Veldkamp pleegde geen overleg Een „zoon van vertroosting' DEN HAAG De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel onthult in zijn orgaan van de ze week dat minister Veldkamp over het wetsontwerp beperkte volksver zekering ziektekosten geen enkel overleg heeft gepleegd in de centra le commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Op grond van de ambtenarenwet-19291jr\r ••Vt u mott de minister dit doen. Het hoofd- van de re« Universiteit. Honder- bestuur van de NCBO is hierover bij-den vrienden en bekenden waren zonder ontstemd. naar het Woestduincentrum ge- Ds. Van Dam: Sluit i baptisten dan niet uit (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Gistermiddag J nam prof. dr. L. Onvlee afscheid De secretaris van deze organisatie, de heer W. Wieringa, schrijft: ,,IIei is onvoorstelbaar, hoe in deze tijd juist de minister van sociale zaken het overlegorgaan passeert en op derge lijke wijze met %eer belangrijke za ken voor het overheids- en onderwij zend personeel omspringt. Temeer omdat vertegenwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken te voren hebben laten weten het met de organisaties over de noodzaak van overleg eens te zijn." Volgens de NCBO getuigt de han delwijze van minister Veldkamp van weinig égards tegenover de nieuwe minister van binnenlandse zaken. „Maar wellicht is er een van de 150 Kamerleden in staat en bereid om de minister enige bijscholing te geven met betrekking tot de eerste beginse len van het voeren van overleg al dus de heer Wieringa. Het hoofdbe stuur zal een klemmend beroep op minister Verdam (binnenlandse za ken) doen om deze zaak alsnog in goede banen te leiden. komen om de hoogleraar nog één keer met nadruk te horen zeggen dat er in onze zich steeds weer wijzigende cultuur normen zijn. door God gegeven. De cultuur wijzigt zich. omdat de mens de ene keer zus en de andere keer zo kiest. Maar de mens die in vrijheid kiest is tegelijkertijd gebon den aan een norm. In al onze betrek kingen is er meer in het spel dan al leen maar een directe relatie tot God, zoals vandaag met zoveel nadruk vaak wordt gezegd. Maar ook de normen zijn dynamische, zei prof. Onvlee en geen vaste grootheden. Het werd een middag van spre-enkele jaren naar Soemba terugkeren kers, want de scheidende hoogleraar j om zijn werk te hervatten, werd nog toegesproken door de ree-Vier jaar later kwam prof. Onvlee tor magnificus van de VU, prof. mr. i definitief naar ons land terug. Hij W. F. de Gaay Fortman, door prof. werd toen benoemd tot buitengewoon SNEEK In het blad „De Christen" I ZonZlldCIl heeft de Friese baptisten predikant ds. J van Dam gereageerd op de pogingen van de christelijke onderwijsorganisaties om tot meer eenheid te komen. Hij meent dat dit een goede gelegenheid voor de schoolverenigingen om e~ te maken aan de discriminatie baptisten. Hij schrijft: „Wij wensen daarom meer dan een kennelijk op handen zijnde fusie aan de top. Wij wensen dat deze drie schoolverenigingen er reeds nu bij de plaatselijke schoolverenigingen op aan zullen dringen eindelijk eens een eind te maken aan de discriminerende bepalingen, die o.a. de baptistenonderwij zers treffen." Gelukkig, voorzover ons bekend is het niet bij alle schoolverenigingen het ge val, maar nog zeer veel christelijke scho len hebben zich in hun statuten vastge legd op de grondslag van de bijbel en| NED. HERV. KERK i te Okiemarkt-PaasJoo (toez. i: v. Arkel, pred. voor buitengew. werk- zaamh. te Doorn; te Utrecht (vac. dr. E. t. d. SchootM. G. L. den Boer te Spij- keniaae: te Stccnwijk (vac. J. de 01de>: W. F. Kuil te 't Woud; GEREF. KERKEN Bedankt voor Ei burg: J. Baaycns te Leimuklen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Delft fvac. J. F. de We ger): A. Kooy te Emmen; te Zaamslar:: A. C. HaiLima te Heerde. GEREF. GEMEENTEN Beroepen to Gorkum: A. W. Verhoef it Barneveld. Bedankt voor Hardinxveld-Giessendam: Voorzitter chr. aannemersbond (Van onze s n. redactie) BOND VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Bergum: B. Sijl te Win- Brieven die niet a On vooralen van naam en adres kunnen niet te behandeling worden genomen. Geheim hooding Is veraekerd. Vra- rdle niet onderling met elkaar verband staan moeten In af- ■onderltjke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postsegels te worden Ingealo- Vraag: Hoe ls de levensgeschiede nis van minister Vondeling? Antwoord: Dr. Lr. Anne Vonde ling, 2 maart 191# te Appelscha ge boren, als zoon van A. Vondeling, landbouwer, en L. Vondeling-van der Schoot. HBS te Assen, land bouwhogeschool te Wageningen, al waar de doctorstitel. In 1960 hoogle raar te Groningen. Huwde In 1941 met mejuffrouw A. A. van 't Hof. Van 1940 tot 1945 landbouwkundig ingenieur b(j de commissie Noord- oostpolder (Friesland). Verder di recteur van de Coöperatieve centra le landbouwboekhouding, voorzitter van de stichting Friese Pers, lid van het hoofdbestuur der Partij van de Arbeid. In 1955 lid van de Zuiderzee raad. in 1959 lid van de Tweede Kamer na van 1958 tot 1959 mi nister van landbouw te zijn ge weest In 1960 lid van de Raad van Europa. Sinds april 1965 minister van financiën. Ridder ln de orde van de Nederlandse T eeuw. Liefheb berijen: sport en gedichten. Publika- ties: Fat oer it tal biwenners, de bifolkings stichtens en de migraesje yn Fryalin 1942. De bedrijfsvergellj- klng in de landbouw 1948, artikelen ln Mens en Maatschappij, landbouw kundige tijdschriften, enz. Adres Harllngersingel 13. Leeuwarden. Vraag: Heeft u een recept voor Friese kruidkoek? AntwoordWe hebben er twee (niet precies Friese). a) 300 gram bloem, 300 gram don kerbruine suiker, ongeveer 1 dl melk, 1 thelepel bakpoeder, 1 volle eetlepel speculaaskruiden (desge wenst vervangbaar door een eetle pel tezamen van gemalen ka neel, nagelgruis, gemberpoeder, pi ment en nootmuskaat). 50 gram gem ber zonder stroop erbij. Voeg bloem, bakpoeder, krulden, suiker en melk bij elkaar ln een kom. Roer alles door elkaar tot een massa, die de consistentie heeft van cakedeeg. Voeg voorzover nodig nog een weinig melk toe. Vul dit deeg in een met boter ingesmeerde cakevorm en bak de koek. bedekt met vetvrij pa pier! ln een Iets meer dan matig warm* oven gaar. Reken anderhalf uur voor het door en door gaar wor den van de koek en prik vooral In het gebak, alvorens het uit de oven te nemen. Stort de koek en laat deze door en door koud worden, al vorens deze aan te snijden. Door het gemis van boter is deze koek uit de aard der zaak enigszins droog. Deze Is zeer geschikt om. in dunne plak jes gesneden, op de boterham te b) Een pond zelfrijzend bakmeel. 1 p. donkerbruine basterdsuiker. 1 ons rozijnen. 1 theelepel zout. 25 gram koekkruiden. 1 beker water. 1 beker melk. Dit alles door elkaar roeren, In een beboterd bakblik overdoen en ln ongeveer een uur In de oven gaar laten worden De koek dan uit de oven nemen, iet* af laten koelen, en dan in een plastic-zak doen. De koek blijft dan langer ROTTERDAM „Een woning wetwoning van omstreeks f 300 per maand zal straks geen uitzondering meer zijn. Straks wordt voor de woningwetwoning acceptabel wat tot nu toe voor een vrije woning veel te duur werd geacht. Hoe de minister in die situatie tot uitstel van de huurverhoging kon besluiten en tegelijkertijd in de doorstroming kon blijven geloven, is mij en ver moedelijk iedereen buiten hem zelf een raadsel". DU zei de heer D. Versloot, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond, van morgen in zijn jaarrede op de algeme ne vergadering van deze organisatie. Hij verklaarde zeer teleurgesteld te zijn over het uitstel van de (toch al matige) huurverhoging, temeer, omdat minister Bogaera deze verleden Jaar tot essentieel onderdeel van zijn wo ningbouwbeleid en het dooratromlngs- streven heeft verklaard. Overigens meende de heer Versloot, dat de hef fing die zal worden opgelegd aan dege nen die krachtens hun inkomen ten onrechte in een woningwetwoning wo- stelllg een zeker tegenwicht zal In de ban „Maar hoe wil men de doorstroming goed op gang brengen als de huren regelmatig in de ban worden gedaan? Die vraag klemt nog meer als men bedenkt dat de nieuw te bouwen wo ningwetwoningen zonder twijfel belang rijk hoger in huur zullen uitkomen dan tot nu toe. In het licht van deze ontwik keling zijn de prijzen van koopwonin gen nog niet zo irreëel als men soms wil doen geloven", aldus de NCAB- voorzltter. die zei dat er dan ook al le aanleiding voor de overheid is om het eigen-woningbezit krachtig te sti muleren, al zal dat een hele omscha keling vereisen Bekocht Over de inkrimping van het bouwpro gramma zei de heer Versloot dat het bouwbedrijf zich „bekocht" voelt dat het de laatste jaren een expansie te zien heeft gegeven op grond van het dringende beroep van de overheid en van de toekomstige werkbezetting, die daarbij in het vooruitzicht werd gesteld. ..Het bouwbedrijf heeft zich hier positief op ingesteld. Er zijn grote verplichtingen aangegaan. Er ls geïnvesteerd. En nu is er geen enkele garantie, dat er gebouwd zal kunnen worden, laat staan dat er voor een redelijke prijs gebouwd zal kunnen De voorzitter noemdr de inkrimping van hel bouwprogramma een vreemde zaak. want de capaciteit is toegenomen. dr. J\ W. Schoort namens de faculteit der sociale wetenschappen en door prof. dr. M. W. Heslinga. Portret De laatste bood prof. Onvlee een geschilderd portret aan van de pen seel van W. Hofker. Hij sprak de hoop I uit dat prof. Onvlee niet met paus Leo XIII behoefde te zeggen, toen die 'een schilderij kreeg: „Vrees niet, ik I ben het". Prof. De Gaay Fortman roemde de wetenschappelijke kwaliteiten van de- I ze hoogleraar, die reeds een paar jaar geleden zijn ambt kon neerleggen, maar daarna nog weer een leerop- 1 dracht had ontvangen. Maar niet al leen als docent heeft prof. Onvlee veel I betekend voor de VU, voegde hij er i aan toe, ook als mens heeft hij met werknemers, de pendel vr0Vw veel Begeven voor colle- Er zijn naar het buitenland is sterk teruggelo pen en de produktiestromen functione ren. Het is, aldus de heer Versloot, dan ook geen wonder dat „op dit ogenblik velen onzer onvoldoende werk hebben, niet alleen ln de woningbouw, maar ook in de burgerlijke- en de utili teitsbouw en de water- en wegenbouw. Juist, nu door de bestedingsbeperking het bouwbedrijf zozeer in de knel komt, zou er alle aanleiding voor meer vrijheid zijn". Nu er b vele streken van het land onderbezetting is. zou z.i. het accent wat meer verlegd kunnen worden van de fabriekmatige woningbouw naar de traditionele bouw. Paniek De heer Versloot uitte scherpe kri tiek op de overheid, die naar zijn me ning in paniek allerlei twijfelachtige maatregelen heeft genomen. „Nergens blijkt, dat geregeerd wordt vanuit een goed inzicht in de toestand en vanuit een duidelijke visie. Wat alles zo onze ker maakt is het gebrek aan een duide lijke beleidslijn". De NCAB-voorzitter herinnerde aan de bijbelse wijsheid, dat wie een toren willen bouwen eerst moeten ne- derzitten om de kosten te berekenen. „Dat is een heel andere wijsheid dan die van ministers, die eerst besluiten de toren te bouwen om pas daarna eens te zien hoe de benodigde gelden wel bij elkaar gebracht zullen kun nen worden". Alles wijst er op. dat de onderne mers een moeilijke tijd tegemoet gaan, aldus de heer Versloot, die in verband daarmee o.m. opmerkte dat het goed zou zijn indien de werknemer er weer bij bepaald zou worden dat zijn bestaanszekerheid niet allereerst ligt in wat aan collectieve afspraken wordt vastgesteld, maar in wat hij voor zijn bedrijf waard is. „Laat hij zich aller eerst daar inzetten en zijn beste krachten geven. Een onderneming, die dat niet zou honoreren, zou het niet lang meer maken." studenten en medewerkers. Prof. De Gaay Fortman noemde hem een „Barnabas, een zoon der vertroos ting". Prof. Onvlee studeerde zelf ook aan de VU en aan de universiteit van Lei den. In 1926 vertrok hij met een op dracht van het Nederlands Bijbelge nootschap naar Soemba, waar hij te vens werkte in dienst van de gerefor meerde zending. Hij keerde in 1947 met verlof naar ons land terug. Door de veranderde situatie kon hij pas in 1951 voor nog Zendingsconferentie van GOS in 1968 (Van onze kerkredactie) HAMILTON (Can.) Rond het thema „De christelijke boodschap aan een ver anderende wereld" zal van 5 tot 9 au gustus 1968 de eerste zendingsconferen tie worden gehouden van de Gerefor meerde Oecumenische Synode. Plaats van Samenkomst zal het zendingscen trum in Baarn zijn. Afgevaardigden van de 27 ledenker- ken van de GOS zullen zowel over evangelisatie, als over zending spreken. Onderwerpen, die ter sprake komen, zijn onder andere het doel van de zen ding, de evangelisatie van de kerk ii een groeiend secularisme, wereldzen ding en synkretisme, oecumene in evan gelisatie, het zendingsprogram van de kerk, de verhouding tussen nationale kerken en zending. Sprekers uit alle zes continenten zullen lezingen hou- De conferentie wordt gehouden in de week, die vooraf gaat aan de oecume nische synode, die in 1968 in Amster dam plaats vindt. hoogleraar in de culturele anthropo logic. In 1960 werd hij gewoon hoog leraar. In 1963 werd deze taalgeleerde en zendingsman gehuldigd door het Nederlands Bijbelgenootschap ter ge legenheid van zijn zeventigste ver jaardag. minister, wiens departement kritiek bloot staat, te wijzen op d zonzijden van zijn beleid. Minister Diepenhorst heeft dat een toelichting op zijn begrotin met verve gedaan De essentiële punten zijn niet tei offer gevallen aan de bezuinigingei zo stelt de bewindsman, en hij kaats de bal keurig terug naar universi teiten en hogescholen, door he voor te houden dat zij zich in rede lijkheid kunnen blijven ontwikkele als ze een oordeelkundige koer hebben uitgezet. De minister heeft er recht op, me nadruk te stellen dat een chaos ">-» vow.!»- voorkómen, en dat niemand de moei christelijke school. Wej behoeft te verliezen staaft hij het welsprekende bewijs dat, on danks alle bezuinigingsmaatregels de Rotterdamse medische facultei dan toch maar 160 studenten heel kunnen opnemen. Hoe groot overigens de problemei zijn voor het ministerie blijkt ui schattingen die spreken over 130.00 studenten in 1980. Bij voortgaande studicduurverkor ting en handhaving van de kwalitei van het onderwijs betekent dat eei niet te overziene uitbreiding v wetenschappelijk personeel. an de Drie Formulieren van Enigheid Dat laatste maakt het onze onder wijskrachten onmogelijk zich te verbin den aan zulk een christelijke school. W- weten van baptisten-onderwijzers di< daarom werken bij het openbaar onder- DEN HAAG In het melkprijsjaar april 1965-april 1966 hebben de Neder landse melkveehouders voor hun melk gemiddeld een prijs gemaakt van 33,08 per 100 kg met 3,7 percent vet, dat is 1,08 meer dan de voor dat jaar geldende richtprijs van 32. Van de gemaakte prijs van 33,08 moest een kwartje worden afgestaan voor de run- derziektenbestrijding, zodat nog 32,83 overblijft Dat kwartje werd ingehou den van de industriemelktoeslag, de overheidsbijdrage die in de prijs van 33,08 is inbegrepen. Over alle melk omgeslagen en na aftrek van het dier ziektekwartje komt die toeslag, die op 4,45 per 100 kg industrieel verwerkte melk was gesteld, neer op 2,33 per 100 kg. Minister Diepenhorst in memorie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Diepen horst zal binnenkort een commissie Instellen die advies moet uitbrengen de problemen, die verband hou den met de oprichting van een achtste medische faculteit Dit blijkt uit de me morie van toelichting op de begroting het departement van onderwijs en wetenschappen. Het voor investeringen in het tenschappelijk onderwijs beschikbare bedrag is verhoogd van 350 miljoen tot 379,5 miljoen. Van deze verhoging is 21 miljoen noodzakelijk om prijs stijgingen op te vangen. Een bedrag van 8,5 miljoen is beschikbaar voor hoogst noodzakelijke voorzieningen en de aankoop en het bouwrijp ma ken van terreinen. Om de vakantiespreiding te bevorde ren zal een commissie de mogelijkheid voor een verplichte vakantieregeling onderzoeken. Voorts wordt de komst van een aantal wetsontwerpen aange kondigd, te weten een wijziging va kleuteronderwijswet, een wijziging van de Spellingwet 1947 en een nieuwe leer plichtwet. Een wettelijke regeling voor het rijkstoezicht op-schriftelijk onder wijs is in voorbereiding. Een ambte lijke werkgroep heeft opdracht gekre gen een algehele herziening van de La- ger-onderwijswet 1920 in studie te men. Per 1 januari 1967 zal een ni Besluit voor het buitengewoon lager onderwijs in werking treden. Een geling bij de wet zal, aldus minister Diepenhorst, voor deze vorm van on derwijs niet kunnen uitblijven. De subsidiering van het Nederlands Op- leidings instituut voor het Buiten land te Breukelen zal worden verbe terd. Het aantal experimenten met HA VO- en MAVO-scholen is wederom uit gebreid. In het schooljaar 1966-1967 zijn onder andere het Christelijk Ly ceum in Delft en het Stevinlyceum te Den Haag hierbij betrokken. Als belangrijkste problemen voo komende jaren noemt de bewindsman de op komst zijnde geboortegolf bij het kleuteronderwijs en de nog niet ver werkte aanwas bij het wetenschappe lijk- en hoger beroepsonderwijs. Voorts vragen de uitbreiding van oplei dingsmogelijkheden bij het nijverheids onderwijs en de benutting van moder ne audiovisuele leermiddelen de aandacht. Het Nederlandse onderwijs is stellig nog niet gekomen op het punt waar het zich behoort te bevinden maar over de vraag of de richting die werd in- igen, de juiste is, behoeft geen twij fel te heersen, zegt minister Diepen- l Advertentie) Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels cn spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit. zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-haisem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels In tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warnitesensatie o( Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat l thuis altijd een tube Algesal bij dr band hebt om zodra het nodig Is dc pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Bekeuringen zijn er niet meer bij 1~\EN HAAG Met ingang van V* 1 oktober zal door middel van fotografie worden nagegaan wie van de autobezitters niet tijdig zijn aanslag voor de motorrij tuigenbelasting heeft voldaan. De inning van deze belasting zal via de girodienst plaats hebben. De uitvoering van de nieuwe wet op de motorrijtuigenbelasting is op gedragen aan het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting te Apel doorn. Bekeuringen zullen niet meer voorko men. Een twintigtal auto's zal door het hele land voortdurend foto's nemen van rijdende auto's. Met behulp van een computer wordt nagegaan wie de verschuldigde motorrijtuigenbelasting niet tijdig heeft voldaan. Bij navorde ring is men 5 pet. boete verschuldigd. De minimumboete i« vastgesteld op 25: het maximum bedraagt 500. Computer voert (op foto's) controle uit (Van onze parlementsredactie) Ook 's nachts en gedurende de weekein den zullen foto's genomen worden. Als criterium voor een aanslag in de motorrijtuigenbelasting geldt het rij den op de openbare weg en niet het bezitten van een auto. Er zullen daar om uitsluitend van rijdende auto's opnamen worden gemaakt. De wa gens zijn duidelijk herkenbaar. I De administratie per giro voorkomt De belastingdienst verwacht dank zij dit nieuwe systeem een goede controle op de motorrijtuigenbelasting te kun- uitoefenen. Vorig jaar zijn 43000 Er zijn ongeveer twee miljoen voer tuigen aan deze heffing onderworpen. Aangezien het in Nederland mogelijk ls de aanslag per jaar of per drie maan den te voldoen krijgt de computer in Apeldoorn jaarlijks ongeveer vier mil joen betalingen te verwerken. Voorlo pig moet men zich met een noodvoorzie ning behelpen. De nieuwe gebouwen zullen in november in gebruik geno men kunnen worden. Kleuters L)IJ DE enorme problemen waarj meer het kleuteronderwijs i« ons land reeds heeft te worstelei komt straks nog de tweede gehoor tengolf. Immers, de generatie ouders die ge boren is in de jaren na de oorloi brengt straks haar kleuters naar di reeds overvolle scholen. Dit „echo-effect" kan het wankel evenwicht geheel verstoren. He lijkt ons om die reden redelijk, dai het georganiseerde kleuteronderwijs met grote nadruk aandacht voo zijn problemen vraagt. Indien er ook maar enigszins ruimt is, zou het ministerie voorrang moe ten geven aan de nu al jaren geuit smeekbede om kleinere klassen. Dat de plannen „in de ijskast" zij^ gezet tot 19701975 stemt intusseij niet hoopvol. GZB-dag uitgesteld ZEIST Door onvoorziene omstan digheden is de jaarvergadering van di Gereformeerde Zendingsbond (GZB»i die 5 oktober zou worden gehouden^ uitgesteld tot half november. Overlevenden verliezen vertrouwen ■ie (Vano nze correspondent) ISTANBOEL Twee ministers van het Turkse kabinet zijn be gonnen aan een rondreis door de gebieden in Oost-Turkije, die door de aardbeving van vorige maand zijn. getroffen. Dit naar aanlei ding van het toenemende aantal klachten over de traagheid, waar mee het reddingswerk verricht wordt. Ook zouden duizenden ge troffenen een mars naar Ankara willen ondernemen. Bij hun aankomst in Varto. dat door aardbevingen bijna volledig ver woest werd, onthaalde de plaatselijke bevolking ministers van huisvesting en zaken hetf platteland betreffende, op een vijandig boe-geroep. Door een groep ontevredenen werd ln koor „Treedt af, treedt af!" geroepen. Honderden overlevenden wachtten in de stromende regen voor de ambtswo ning van de gouverneur van Varto. ter wijl de ministers binnen de ernstige toestand in de getroffen steden en dor pen bespraken. Naar verluidt ontstond er een felle woordentwist tussen de ministers en de plaatselijke bestuur ders, die er over klaagden, dat duizen den overlevenden in gevaar verkeren om te komen, zodra het koude seizoen zijn intrede doet Zij beschuldigden de regering er van niet snel genoeg de •ereiste maatregelen te hebben geno- De minister van huisvesting, Mentese- een hoop tijdverlies voor de autobe zitters. Op een accept-girokaart kun nen de nodige gegevens worden inge vuld. Wie voor de eerste maal aangif te doet kan bij zijn dealer of bij de belastingontvanger informeren hoe veel hij betalen moet. Hierna wordt regelmatig een nieuwe kaart toege zonden. Wanneer men een nieuwe auto heeft gekocht ontvangt men een speciale kaart waarop het nieuw te betalen bedrag met de reeds voor de oude wagen betaalde belasting verrekend Opletten Het ls daarom voor de autobezitter van het grootste belang dat hij bij aanschaf van een wagen zich er van vergewist dat het kentekennummer op I tegratie bestudeerd. Men denkt hier- Besparing De nieuwe administratie brengt een onmiddeUijke besparing van 220 man. Door de groei van het autopark zouden ln de komende jaren steeds 50 man nodig zijn. De uitbreiding kan nu jaar lijks tot 10 personen worden beperkt. zijn naam is overgeschreven. Anders loopt men het risico dat men na gefoto grafeerd te zijn, ook een aanslag krijgt over de periode waarin de vorige eige naar zijn belasting niet betaald heeft bij aan invoering van een gemeenschap pelijke mechanische administratie het kentekenregister, de registratie WA-veraekeringen van motorrijtuigen en de administratie van dc motorrijtui genbelasting. Niw100 jaar oud hij op zijn verklaring terug en niet te geweten te hebben wat hi en moest zeggen. Te weinig MHHM |<X Eerder had hij de overlevenden mee arj( gedeeld, dat de regering 16 miljoen gul den aan hulp ontvangen had, terwijl 4 r, miljoen gulden nodig is. Hij verklaard verder, dat ieder gezin, dat zijn hui wilde verlaten 800 gulden zou ontvan gen. Het plaatselijke bestuur verklaarde dat geen enkel gezin naar een ander stad zou kunnen verhuizen, en kunnei leven op basis van een dergelijk kleii bedrag. Vertegenwoordigers overlevenden klaagden er met nam dat hoewel er zal zes wekei verstreken zijn sinds de ramp, die 2401 doden eiste en honderdduizenden dak loos maakte, nog geen enkele 10.000 houten barakken, die als tijde lijke verblijfplaats moeten dienen, ge bouwd is. De overlevenden wonen nog steed in tenten bij elkaar. In sommige dor pen zijn zelfs de tenten schaars. D- plaatselijke pers meldt, dat de re^en koude al hun intrede gedaan heb- velen ziekten oplopen. De burge meester van Varto, Celal Aydinoglu, heeft gezegd: „Met de komst regen, storm en koude hebben de men sen hun hoop verloren. Ongelukkiger wijs verliezen de mensen ook het trouwen in de beloften van de rege ring. Varto en de 95 dorpjes in ongeving zijn in de steek gelatten." Hij zei verder, dat de voorgenomet Mus en vervolgens naar An- r kara zou beginnen, na afloop inspectietocht van de beide ministers „Ik zal deze mensen aanvoeren tot he ogenblik, waarop de regering de nood zakelijke maatregelen neemt", aldus d< en burgemeester. Ondertussen hebben verscheidene af-f- ge vaardigden en senatoren verschillende partijen telegrammei de president en de premier gezon den, waarin om onmiddellijke maatre gelen gevraagd wordt AMSTERDAM De heer J. B. W. Polak, directeur van de uitgeverij Polak en Van Gennep heeft het eerste exemplaar van het boek. „Honderd jaar Niw" overhandigd aan prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, voorzitter van het Prins Bernard Fonds. Dit boek is verschenen ter gelegenheid j van het feit, dat het Nieuw Israëlie- tisch Weekblad honderd jaar bestaat De uitgave is samengesteld door dr. I. Lipschitz. in opdracht van het bestuur van de stichting Niw en kon tot stand komen door financiële medewerking van het Prins Bernhard Fonds. Het Niw. dat voor zover bekend het oudste opinieblad in Nederland is, zal ter gelegenheid van het jubileum alle abonnees een exemplaar van deze paper back doen toekomen. ÖSJ fPOSTSPAARBANK 1 RENTE TOT fo

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2