Nieuwe Leidse Courant SPREIDING ZEEHAVENS Bankoplichters gepakt nu Commentaren JAMIN Reimerswaal en Eemshaven Nederland vraagt uitlevering Beroep ..nood raad" op bestuur: Omstreden leden uit de partij zetten OPROER IN NEGERWIJK Mag schoorsteenleus? Dominas hondsbrutaal tegen zijn rechters Woensdag 28 aepteanbcr 1968 47«tt> jaargang Directaun f. OIEMER Hoofdredacteur! Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvastich U gheblevan mil" I" tagHanjpoat»* Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 G 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.93, p.m. 3.97. p.kw. (11.90 - Klachlendienst bezorging 18.00-19.00 s Prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de Rijksuni versiteit te Leiden (links), zal het huwelijk van prinses Mar griet en Pieter van Vollenhoven bevestigen. Onder de zes getui gen zijn (op de bovenste foto's van links naar rechts): prof. Beel, vice-president van de Raad van State, staatssecretaris Schaper van defensie, en de heer W. J. van Vollenhoven, een broer van de bruidegom. Italianen gedood door wijndampen TURIJN In het noordwesten van Italië zijn vier personen om het leven gekomen door de dampen van fermen terende nieuwe wijn in de winkelders. Te Castiglione zijn een 70-jarige man, zijn 68-jarige vrouw en hun 21-jarige zoon bedwelmd door de gassen uit kort geleden geperste wijn in hun kelder gevonden. Brandweerlieden met gas maskers haalden hen uit de kelder, maar alle drie waren overleden. Te Vicuzzolo kwam een 40-jarige man ir zijn kelder om het leven door gis- tingsdampen, toen hij wilde kijken hoe zijn nieuwe wijn erbij stond. BRUGGE De politic van Brugge I valse cheque. En is vooralsnog geen heeft twee internationale oplichters ge- voldoende reden voor de officier on: arresteerd, die door de Nederlandse po- ook de uitlevering van Grimm, die er- litie worden gezocht in verband met bij geweest is, te vragen, een oplichting van een bank in Neder- Beide mannen werden door de Bel- land. De twee mannen, Louis Albrand, gische politie gearresteerd op Fransman, en Frans Grimm, een Oostenrijker, waren in het bezit van vervalste indentiteitsbewijzen. De Amsterdamse officier van justitie, mr. W. Tonckens, zal aan de Belgische regering uitlevering vragen van Al- brand, die er van wordt verdacht op 20 september in Amsterdam een bank aan de Herengracht te hebben opgelicht voor 51.000 door middel van een Prof. Onvlee neemt afscheid van VU - pag. Kernmerk PRATEN OVER GOD IN JE LEVEN Het tweede artikel in de serie „Praten over God in je leven" is het getuigenis van iemand, die de hoop behield, ook al bracht het leven hem harde slagen toe. Onder de titel „Veel ellende en toch vindt men het op pag. 13. Datsun Sunny: eerste Japanse kleine auto - pagina 7 Zeebrugge liggende oude Engelse kot ter Chiplink, die Albrand een dag na de oplichting van de bank in Amster dam voor 22.000 in een Heemsteedse jachthaven had -gekocht. Een Amster dammer bracht in opdracht van de Fransman de boot naar Zeebrugge. Na- foto van Albrand was gepubli ceerd, kreeg de politie van het bureau pingel een tip uit Noord Brabant, dat de gezochte Fransman in een jacht haven aan de Nieuwe Meer in Amsterdam was gezien. Nadat de re cherche de gangen van Albrand was nagegaan, kon de politie in Brugge wor den ingelicht met het verzoek naar het schip uit te kijken en de man te ar resteren. RAALTE Dinsdag is in Raalte, bijna voor zijn woning, de 82-jarige H. Vloetgraven door een ongeval om het leven gekomen. De man is, komende zijn huis, met zijn fiets het linker weggedeelte opgereden. Toen een auto naderde wilde hij naar het andere deel van de weg uitwijken. Hij was niet snel genoeg en werd door de auto aan gereden. Hij was op slag dood. ROYALE zie pagina 4 Een nieuwe, en straks bekende verschijning langs de grote we gen: een douanebeambte in nieuw uniform bij een van de auto's die het ministerie van fi nanciën binnenkort voor controle van de wegenbelasting zal ge bruiken. De auto's zijn uitgerust met foto-apparatuur. (Zie ook elders in ons blad.) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De regering is van plan de spreiding van zeehavens over Nederland te stimuleren. Allereerst om de overloop van het Rotterdamse en Amsterdamse haven gebied op te vangen, maar ook in het belang van de ruim telijke ordening in het dichtbevolkte Nederland. In de vandaag gepubliceerde Zeehavennota zegt de regeringdat de ontwikkeling van de zeehavens een van de belangrijkste structuur- bepalende elementen is voor de ruimtelijke ontwikkeling van Neder land. Nieuwe zeehavens kunnen belangrijke impulsen voor de regio nale ontwikkeling zijn, aldus de regering. Daarom heeft zij ook bijzondere belangstelling voor twee grote, overigens niet geheel nieuwe ha venplannen: het Reimcrswaalplan en het Eemshavenplan. Het eerste Is ontworpen voor het zuidwesten van het land (in de afgesloten Oostersehelde), het tweede plan is gemaakt voor het noordoosten, de Écmsmond bij Uithuizermeeden. Beide gebieden kunnen volgens de regering uitgroeien tot havengebie den van nationale betekenis, naast die van Rotterdam en Amsterdam. dan het andere. In de nota wordt dan ook gezegd dat het ontwikkelen havens buiten de grote havenagglo meraties van Rotterdam en Amsterdam slechts verantwoord is, wanneer ze kun- uitgroeien tot havengebieden van voldoende allure. Zowel in het Schcldc- bekken als in het mondingsgebied van de Eems zijn volgens de regering de voorwaarden voor deze ontwikkeling aanwezig. Voor vervolg zie pag. ft Gunstig Beide gebieden zijn aangewezen als stimuleringsgebieden, waar nieuwe bronnen van werkgelegenheid ge vestigd moeten worden, waar de wel vaart verhoogd moet worden en waar het culturele klimaat verbeterd moet worden. In de nota staat, dat beide gebieden in feite de enige zijn, waar de zeehavenindustrie zich in een verder verwijderde toekomst kan blijven ont« wikkelen. De omstandigheden, zoals na» tuurlijke ligging, de mogelijkheden voor lozing van afvalwater en de hin der van luchtverontreiniging, zijn niet ongunstig, aldus de regering. Ze laat zich in de Zeehavennota niet uit over het tijdstip, waarop beide plan nen uitgevoerd zouden moeten worden De verwezenlijking is volgens de rege ring zeker op dit ogenblik niet urgent Duidelijk wordt in de nota gesteld, dat de ontwikkeling van deze twee nieuwe havencomplexen afhankelijk is va groei van bestaande havengebieden, zo als dat van Terneuzen, de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen, dat van Vlis- singen, van Dordrecht, van Delfzijl, van Bergen op Zoom, van Harlingen van Den Helder. Allure De regering meent, dat deze gebieden samen met die van Rotterdam cn Amsterdam in staat zijn om zeker tot 1980 tc kunnen voldoen aan de vraag van zeehavcnterrcinen. De mogelijk heid wordt daarbij niet uitgesloten, dat het ene gebied zich sneller zal ontplooi- Zonnig DE BILT Het hogedrukgebied. dat al geruime tijd voor rustig herfstweer zorgt, weet zich onverminderd te hand haven. Het hogedrukgebied verplaatst zich wat naar het oosten, terwijl de lucht druk in Zuid-Frankrijk iets daalt. Dit heeft tot gevolg dat de circulatie in onze omgeving meer oostelijk wordt en dat ge leidelijk drogere lucht uit Duitsland wordt aangevoerd. De bewolking neemt hierin verder af. Verwacht wordt dat morgen bij een matige oostelijke wind het weer tamelijk zonnig zal zijn. De regenkansen zijn voor de komende paar dagen zeer klein. Ver der zullen de temperaturen iets hoger worden. Daarentegen worden de nachten in het algemeen kouder. DROOG WEER DEN BILT Droog weer met en kele wolkenvelden maar overdag ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind ui-t oostelijke richtingen. Kou dere nacht met hier en daar mist. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperartniren dan van- i onder 18.23, Trekkers De heer M. Lewin uit Amsterdam heeft gisteravond tevergeefs gepro beerd zijn grieven ten opzichte van de Boerenpartij kenbaar te maken op de vergadering van de „nood- raad" in restaurant „De Oude Tak" te Blaricum. Hij werd de zaal uitge zet en kon toen weinig anders doen dan zijn hart uitstorten tegen jour nalisten. BLARICUM Ruim dertig leden van de Bierenpartij, voor namelijk afkomstig uit de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, hebben gisteravond tijdens een zeer rumoerige ver gadering in Blaricum een motie aangenomen, waarin van het hoofdbestuur van de Boerenpartij wordt geëist dat het in zijn ver gadering van vrijdag duidelijk uitspreekt, dat elementen met een Politie doodt joy-rider SAN FRANCISCO De politie heeft gisteravond een 16-jarige negerjongen gedood, die trachtte in een gestolen gen te ontvluchten. Na een paar w schuwingsschotcn werd de jongen in de rug getroffen. De dood van de jongen heeft geleid tot ernstige ongeregeldheden in de neger- wijk. Schreeuwende negers trokken door de straten. Winkels werden in brand ge stoken en geplunderd. De Nationale garde werd tegen de nacht ingeschakeld om de stadswijk hermetisch af te sluiten. In het oproer werden drie agenten ge wond en vele wagens, waaronder wagens van de televisie, gingen in rook op. De inmiddels ingezette tweeduizend man van de Nationale garde konden niet verhin deren dat de ongeregeldheden oversloe gen naar andere stadswijken. Commissa ris Bradfort heeft voor vanavond een avondklok ingesteld om de gemoederen wat tot bedaren te brengen. Alle eafé's en openbare gelegenheden zijn gesloten. De autoriteiten hopen met het inzetten van nog eens 275 politiemannen de wan ordelijkheden in de woelige stadswijken te kunnen onderdrukken. NAARDENSE ZAAK VOOR HOGE RAAD DEN HAAG De Hoge Raad der Nederlanden heeft dinsdag een pleidooi van mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, advocaat en procureur, gehoord ter ondersteu ning van een beroep in cassatie tegen het vonnis van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam waarbij een industrieel werd veroordeeld, omdat deze de leuze „Ne derland ontwapent" in neonletters op een toren van zijn fabriek in Naarden had laten aanbrengen. De industrieel, de 57-jarige L. G. L. te Blaricum, was eerst door de kantonrechter te Hilversum veroordeeld tot een geldboe te van 25 of vijf dagen hechtenis wegens de overtre ding van de provinciale verordening ter bescherming van het landschapsschoon. De arrondissements rechtbank in Amsterdam bevestigde die uitspraak in het thans aangevochten vonnis. Mr. Wijckerheld Bisdom heeft gesteld, dat de bepa ling op grond waarvan de industrieel werd veroordeeld, in strijd is met de in de grondwet neergelegde vrijheid van drukpers en evenzeer met de conventie van de rechten van de mens. Toetsing met de grondwet en de conventie moet leiden tot on verbindend verklaring van de bepaling, aldus het pleidooi. In de provinciale veror dening wordt verboden reclame aan te brengen op een onroerend of roerend goed buiten de bebouwde kom. Politieke propaganda mag alleen veertien dagen voor en acht dagen na verkiezingen worden aangebracht bij wijze van uitzondering, aldus de regeling van de provin cie, die tevens de mogelijkheid van ontheffing kent. Volgens mr. Wijckerheld Bisdom mag de verspreiding van meningsuitingen niet geheel worden verboden. Wel zijn beperkingen mogelijk door de lagere overheden, maar alleen in het belang van de openbare orde en speciaal ter beveiliging van het openbaar verkeer. In de conventie wordt beperking van de verspreiding van meningsuiting toegestaan, voorzover dat in een democra tische samenleving nodig is of als het om de bescher ming van de openbare orde gaat De bescherming van het landschapsschoon heeft, hoe gewenst ook, niets te maken met de eisen van een democratische samenle ving. De openbare orde moet geacht worden ten hoogste het ordelijk verloop van het gemeenschapsleven te om vatten, aldus mr. Wijckerheld Bisdom. Volgens de advocaat is „Nederland ontwapent" een meningsuiting in de zin van de conventie en niet alleen constatering van feiten. Op 11 oktober zal de advo caat-generaal conclusie nemen. besmet politiek verleden niet in de partij thuishoren. Op deze vergadering, die de „nood= raad" had georganiseerd, werd een nog scherpere nota verwijdering van alle vroegere NSB'ers uit de partij verworpen. Dat stuitte op verzet van ir. Stam, die steeds als de „coming man" van de Boeren partij werd beschouwd, en de heer Looman, lid van de Rijswijkse ge meenteraad. Zij verlieten voortijdig de vergadering. De heer Looman wilde eerst de ontwikkelingen af wachten alvorens nieuwe stappen te ondernemen. Eerder deze week ver klaarde hij zich van de Boerenpartij te zullen losmaken „als de heer Adams niet snel het veld ruimt". Voor vervolg zie pag. 5 GELEEN In de afgelopen nacht is op de Mijnweg te Geleen een perso nenauto gegrepen door een treinstel de Staatsmijnen dat de weg over reed. De bestuurder, de 34-jarige ver warmingsmonteur H. Hardy, vader van twee kinderen, werd daarbij op slag gedood. De auto schoof na de botsing 200 meter verder en werd volkomen vernield. staande factoren voorspelt de (hans afgekomen aanwijzing van de heer Den Uyl als lijsttrekker van de P.v.d-A. een pittige verklezings- strijd. Dat de heer Den Uyl werd geko zen als trekker voor zijn partij ver wondert niet, maar verdient niette min de aandacht. Niet dus de heer Vondeling cn al evenmin de heer Nederhorst, die op het eerste gezicht méér in aanmer king leken te komen. De P.v.d-A. behoort tot de partijen die lichtelijk op de tocht staan. Zij wordt nogal aangevreten door de kritiek van buitenaf en ook binnen haar gelederen doet zich onbehagen De denkbeelden van de heer Den Uyl nu zijn nogal uitgesproken, wat tegemoet komt aan het billij ke verlangen naar duidelijkheid in de politiek. Er zal op velen aan trekkingskracht van uit gaan. Of hU echter aan de rechtervleugel van de P.v.d-A. en daarbuiten in gelijke mate bewonderd wordt, is nog lang niet zeker. Knabbelaars '"TELKENS weer hoort men het verwijt, dat de confessionele partijen het politieke beeld in ons land vertroebelen. Zij zouden het aantal partijen onnodig groot ma ken. Voor wie even doordenkt is het ver wijt weinig steekhoudend. Want ge heel los van de confessionele par tijvorming zit de verscheidenheid van partijen ons volk in het bloed. Of heeft het iets met het bestaan van confessionele partijen te ma ken, wanneer de P.v.d.A. wordt aangetast door de PSP? En heeft het iets met confessionele partijen van doen, wanneer de WD last gaat ondervinden van afzonderlij ke groepen en groepjes nu weer de groep van D '66? Ook het ont staan van de Boerenpartij kan men kwalijk zetten op rekening van de confessionele partijen als zodanig. Bedoelde groepen en groepjes be staan uit knabbelaars die bevesti gen dat ons volk, innerlijk verschei den als het is, ook in politiek op zicht een grote verscheidenheid vertoont In de benadering van dat probleem komt men met verwijten aan par tijen als de confessionele, met haar respectabele staat van dienst, niet niet duur wc! heerlijk Ontevredenen tevredenen richt zich nu op de eigen partij en ook degenen die weinig van ordening moesten hebben vin den het in eigen partij maar een onordelijke boel. Men kan er, zo men wil, wat leedvermaak over koesteren, maar er is in dit alles toch veel dat ons ook als volk zorg moet baren. Dit gestuntel want dat is het im mers in wezen is ook al een uit vloeisel van de politieke verschra ling die door onze democratische samenleving blijkbaar niet in ge zondheid kon worden voorkómen. Is het bijvoorbeeld niet zonderling, wanneer de leider van de Boeren partij zegt, de beslissing over het aanblijven van een aangevochten Kamerlid afhankelijk te willen stel len van een rechterlijke uitspraak die intussen met de zaak zelf, de betwisting van het Kamerlid, niets van doen zal hebben? Wanneer dit een bewijs moet zijn van de kennis die men omtrent ons staatsbestel heeft, ziet het er niet best uit. Daarom geven wij boven leedvermaak de voorkeur aan be zorgdheid. DORTMUND Dinsdag is het proces begonnen tegen tien verdachten van lidmaatschap van een in ternationale roversbende. De hoofdverdachte, de 38- jarige in Litouwen geboren Petras Dominas, zorgde in de openingszitting voor enige opschudding door de rechters uit te maken voor Nazi-misdadigers. Dominas wordt een dubbele moord en meervoudige roof ten laste gelegd. De totale waarde van de buit zou meer dan een miljoen Mark zijn. Hy werd onder vraagd door de president van de rechtbank over zijn persoonlijke achtergronden, toen hij uitriep: „ilt wijs de president, die oude heer en ook de officier van de hand". Hij voegde hieraan toe, dat hij alle rechters en officieren van jus titie van 45 jaar en ouder als Nazi- misdadigers beschouwt. De president vroeg hem zijn bezwaren schriftelijk vast te leggen. Nadat dit was gebeurd, werd de zitting verdaagd. Petras Dominas Voor het proces heeft hij geweigerd te antwoorden op vragen van degenen die het onderzoek tegen hem voerden. Voor de president van de rechtbank weigerde hij zelfs zijn leeftijd te noe men. „Dat kunt u wel in de krant lezen," zei hij. Dominas werd twev. Jaar geleden in Amsterdam gearres teerd na de roofoverval op een juwe lierszaak op de Heiligeweg. Een deel Marianne Kreuze verscheen in een bontmantel. Zij staat terecht wegens heling, medeplichtigheid aan moord en poging tot moord, het niet aangeven van misdrijven en medewerking aan de ontsnapping van gevangenen. Voorts zou zij vuurwapens aan de ben de hebben geleverd. De politie had uitgebreide veiligheids maatregelen genomen, omdat Dominas ln 1960 uit de gevangenis van Essen was gevlucht. Dit zou met behulp van Kreuze zijn gebeurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1