Christelijke vrijheid is voorrecht en roeping Uw probleem is het onze in kerkorde vastleggen Vroegdoop niet meer vereist Rennies^l Joden vragen hulp aan Nederlandse regering Gitaarorgel vondst van jonge telefoonmonteur Weer zorgen bij cursus computers Nachtmarser naar Den Haaj van de SVB Ds. Gravendeel vraagt tienduizend bijbels voor Vlaanderen Aandringen op betere ontwikkelingshulp MAANDAG 26 SEPTEMBER 19 Een noord voor vandaag We hebben het prachtige gebed van de Here Jezusdat we het „Onze Vader" noemen al als kind geleerd. Dat is goed. Maar dat is ook gevaarlijk. Veel mensen zijn zo vertrouwd met de klanken, dat ze de betekenis van de woorden niet meer beseffen. En toch begint het zo prachtig: „Onze Vader die in de hemel (eigenlijk hemelen) zijt." Die zin is een geloofsbelijdenis. De kerk spreekt veel over de hemel. En toch staat die zo ver van cms vandaan. Wij kunnen ons die hemel niet goed voor stellen, ook nog niet als we dromen van gouden straten en paarlen poorten. Wij horen bij de aarde. Velen verlangen wel naar de hemel, maar zijn er eigenlijk toch een beetje bang voor. Wat zou u antwoorden als ik vroeg: „Gaat u naar de hemel?" De hemel is een heilige plaats, kunt u daar wel terecht? Als die vraag op ons afkomt beginnen we al wat minder zeker te worden. Wij zijn als een boer die met zijn mestklompen naar huis komt en in de mooie kamer moet zijn. Daar mag hij ook zo maar niet binnen van zijn vrouw. Voor velen is de hemel dan ook iets vaags, iets onreëels. En nu leert de Here Jezus ons bidden: Onze Vader die in de hemel zijt." Hij zegt: Er is iets vertrouwds, uw hemelse Vader is daar. Het is zijn woning, zijn thuis. En daarom is de hemel ook uw thuis. Terwijl we nog mensen op aarde zijn, zijn we tegelijkertijd mensen op weg naar het Vaderhuis. Wees niet bang, zegt de Heer, binnen te treden. TJw Vader wacht op u! We lezen vandaag: Deuteronomium 9 1—12. Gemeenschappelijk stuk over vrede verwacht FRANFORT De oecumenische be weging zal binnenkort zover zijn ge-] vorderd, dat de Rooms-Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken moge lijk gemeenschappelijke verklaringen zullen uitgeven over vraagstukken als! ontwapmlnr. de verhouding lussen de (Van een onzer verslaggevers) rassen en de rechten van de mens. Chr.-geref. mannenverenigingen bijeen De 86-jarige secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken dr. W. A. Visser 't Hooft zei dit gisteren, toen hem samen met de 85-jarige kardinaal Bea, het hoofd van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der chris tenen, de vredesprijs van de Duitse boekhandel werd overhandigd. Deze Kardinaal Bea zei, dat de samenwer king tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de andere kerken reeds rijke vruch ten heeft afgeworpen. Christus heeft de zorg voor de vrede aan de kerk toevertrouwd, zei hij. 1967: Petrusjaar ROME Paus Paulus, die vandaag 69 jaar wordt, heeft aangekondigd, dat 1967 door de Rooms-Katholieke Kerk gevierd zal worden als het negentiende eeuwfeest van het martelaarschap van Sint Petrus. Deze viering zal de bekro ning van het Tweede Vaticaanse conci lie worden. ARNHEM Op de bondsver gadering van de Bond van chris telijke gereformeerde mannen- verenigingen heeft prof. W. Kre- mer uit Apeldoorn gerefereerd over de christelijke vrijheid en dr. C. Boertien uit Geldrop lid van de Tweede Kamer, over het ge zag. Beide onderwerpen bleken veel stof tot discussie te geven. heer D. Kiljan uit Haarlem, daar de voor zitter ds. I. de Bruijne uit Rotterdam in verband met een sterfgeval was verhin derd. Prof. Kremer beperkte zich bij het on derwerp tot het behandelen van enkele principiële lijnen. Bij velen roept christe lijke vrijheid een huivering op. Men meent, dat het vertrouwde wordt losgela- en het ongebondene wordt aangegre- Betere opleiding Geref. Bond over vrouw-in-ambt kleuterleidsters Rechten van bezwaarden Bij christelijke vrijheid gaat het ech ter niet om absolute vrijheid, waarbij de mens zich zelf de wet stelt. Christelijke vrijheid is een weldaad door Christus staat tegenover de slaver- ZWOLLE Tijdens de zaterdag in 1 Zwolle gehouden negende algemene ver-l gaderlng van de vereniging van leidsters j bij het Chr. kleuteronderwijs heeft me-l juffrouw A. J. V'er denhil gepleit voor een betere opleid ng voor de kleuter leidsters. De geestelijke volksgezondheid van or.j volk ls niet gebaat bij de goed koopste kracht daarom is een her waardering van de functie van kleuter leidster noodzakelijk. Spreekster, directri ce van de Chr. kweekschool voor kleuter- onderwijzeressen „De Voorpost" te Rot terdam. betoogde dat de eisen van de vooropleiding verzwaard moeten worden. Brieven die niet zUn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Gehetmhondlng Ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verhand staan moeten In af- sonderltike brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Van een oude oom en tante heb ik oude koperen munten geërfd. Zou u me daarover inlichtingen kun nen geven? Antwoord: Om Iets te kunnen zeg gen over waarde van munten moet u opgeven: metaal, opachrlften. en voor al de staat waarin ze verkeren. Voor algemeen voorkomende koperen mun ten van 100 tot 125 jaar oud kan u als richtlijn nemen een waarde van rond 1.50 voor stempelnleu-we exempla ren. ƒ1,25 voor exemplaren zonder enige slijtage, doch niet perfect, 0,80 wanneer er een weinig slijtage is op de hoogste punten van het reliëf, 1050 als er wat meer slijtage is, doch de opschriften en afbeeldingen nog volledig te zien zijn. Overige exempla ren zijn waardeloos. Dit is maar een ruw gemiddelde. Speciale stukken kunnen veel duurder of goedkoper zijn. Ook is hier bedoeld de ruilwaar de tussen particuliere verzamelaars. De inkoopsprijs van de handel zal veel lager zijn en de verkoopsprijs veel hoger. Vraag: In de tweede wereldoorlog li er in de omgeving van Zuidland een verschrikkelijke botsing geweest tussen tweo tramstellen. Het te niet te weten komen. Wat heeft er zich afgespeeld in Zuidland? Antwoord: Het tramongeluk ge schiedde niet in Zuidland maar op de Blaakseweg. Dit was In 1941. Op de kruising Mijnsherenland. West maas en Blaaksedljk reed een gelsden bietenauto op de tram in. Van de bijwagens der tram werd de boven bouw losgescheurd en het onderstel reed door het verspringen van een wissel een ander spoor op. Hierdoor kantelde de tram. Bij dit ongeluk kwam een man om het leven doordat hij onder de wielen terecht kwam. Verder waren er 26 gewonden. Vraag: Wij hebben een zoon en daar hij 8 Jaar school had gegaan is hij vorig Jaar met de vakantie van school af gekomen. Toen was hij 14 jaar en daar hij geen zin had om verder te leren, ls hij bij een fruttbaas gaan werken. Wij zijn eerst op het ar beidsbureau geweest en daar zeiden ze: Er ls nog geen fruitschool voor één dag per week. dus we zullen het nog wel zien. Hij moest eigenlijk nog één dag per week naar school, maar ze wisten toen nog niet, waar ze hem naar toe moesten sturen. Nu weten ze bet zeker wel. daar zijn baas tijding heeft gehad dat hij naar een naburige stad naar school moest. Wij hebben naar school moet tot hij 16 jaar is. Hij moet naar een vormingsschool. Dit is volgens ons geen fruitschool. En waarom tot hij 16 Jaar is? De leerplichtwet is toen tot 15 jaar. Als hij het soms in moet halen, is het ons inziens grote onzin, daar hier verschil lende jongens van 15 jaar ook van school af komen. Antwoord: Uw zoon is verplicht om gedurende een jaar een dag ln de week naar d-s zogenaamde levens school te gaan. Doordat het volgen van de levensschool nog niet zo lang geleden is Ingesteld, is het in geval van uw zoon mogelijk, dat hij nu begint met deze cursus, zodat hij de school pas zal verlaten, als hij bijna 16 jaar J* Wanneer een 15-jarige van school afkomt en gaat werken. Is hij niet «neer verplicht die school te vol gen. Dit is nu eenmaal een risico als men op 14-jarige leeftijd gaat werken. (Van onze kerkredactie) WOERDEN Wij zijn geens zins geneigd de Nederlandse Her vormde Kerk te verlaten, doch de leidende groeperingen mogen van onze liefde voor de vaderlandse kerk geen misbruik maken. Als de ontwikkeling, zoals we die uit de naoorlogse tijd kennen, zich blijft voortzetten, komt er dan niet een ogenblik, waarop velen, om des gewetens wil, moeten breken met de kerk, die hun dierbaar is? Dat schrijft de Rotterdamse predi kant dr. H. Goedhart in zijn brochure „Een vrouw op de kansel?", die enkele dagen geleden verschenen is. Dit boek je is uitgegeven door de Gereformeerde Bond (ds. G. Boer uit Katwijk schreef een ten geleide en ds. W. L. Tukker uit Zwolle een slotwoord) en is een reactie op het principe-besluit, dat de hervorm de synode in juni (voor velen onver wacht) nam, om het predikambt volle dig voor de vrouw open te stellen. Sommigen menen, dat de afwijzing van de vrouw in het ambt in gerefor meerde bondskringen minder stellig is. dan enkele jaren geleden. Zij bespeu ren daarachter een verschuiving in Schriftbeschouwing. Dr. Goedhart schrijft echter, dat de gesignaleerde „verschuivingen" eerder een reeds tien tallen jaren bestaande „modaliteit" bin nen de bond vertegenwoordigen. De ge hele Gereformeerde Bond is waarlijk niet op Schriftkritisch standpunt geko men, zo schrijft hij. In zijn boekje laat hij zien, dat ook in het standpunt ten aanzien van de vrouw in het ambt geen verandering gekomen is. De argumenten van de tegenstanders tegen de toelating van de vrouw tot de ambten (ze zijn ook in de Nederlandse Hervormde Kerk echt niet alleen in de! hart'xVbestéiï Gereformeerde Bond te vinden, aldus49430 van ds- Wat zal er gebeuren, als inderdaad vrouw tot het predikambt wordt toegelaten? De generale synode heeft al een commissie ingesteld, om de ver wachte moeilijkheden voor gewetensbe zwaarden zo klein mogelijk te maken, Dr. Goedhart ls hier blij om, maar, zo schrijft hij, deze commissie kan niet volstaan met het aansporen tot een broederlijke en christelijke behande ling van de bezwaarden. „Om hen, die zich aan de apostolische voorschriften willen houden, een volwaardige plaats in de kerk te garanderen, is thans meer nodig. Maak van de „bezwaar den" geen tweederangs hervormden."] Erkenning De maatregelen om de bezwaarden tegemoet te komen, moeten niet het karakter dragen van overmatige toe geeflijkheid, doch van rechtmatige er- kenning. Men zorge voor een ruime mogelijkheid om in een gemeente, die een vrouwelijke predikant heeft, ambtshandelingen, bij voorbeeld de be diening der sacramenten, door manne lijke ambtsdragers te doen verrichten. Een vrouwelijke predikant zou verder slechts in gemeenten met meer dan één predikantsplaats moeten kunnen arbei den, zodat de gemeenteleden altijd de gelegenheid behouden zich tot een man nelijke predikant te wenden. Men legge de zekeringen voor de ge wetensvrijheid van de bezwaarden vast in de kerkorde. Wanneer het tege moetkomen van de tegenstanders be perkt wordt tot het opnemen van over gangsbepalingen, doet men geen recht aan hun zeer ernstige bezwaren tegen de naar hun overtuiging onschriftuur lijke beslissing van de kerk." „Een vrouw op de kansel?" is een waardevolle bijdrage voor het gesprek over deze materie en kan ook buiten de Nederlandse Hervormde Kerk devolle diensten bewijzen de kansel door dr. II. Goed- R.k. bisschoppen: UTRECHT De Nederlandse joms-katholieke bisschoppen hebben de priesters in een instructie toestem ming gegeven, om de doop uit te stel len, totdat ook de moeder aanwezig kan zijn. Ook achten zij het zinvol, dat de doop bediend wordt in de ge meenschap der gelovigen. De bisschoppen motiveren hun besluit door er op te wijzen, dat de reden van het zo gauw mogelijk do pen van kinderen verdwenen is. De gezondheidssituatie is zo vooruitge gaan, dat zuigelingensterfte haast niet meer voorkomt. kind van God zijn. Het Nieuwe Testa- ment biedt geen bundel wetten en veror deningen, maar geeft slechts enkele aan wijzingen voor het wandelen in de vrij heid. Steeds moet worden nagegaan wat Gods wil is. Er kunnen zich omstandigheden voor doen, dat het beter is niet of maar voor deel van die vrijheid gebruik te maken. Dat is zelfs het wezenlijk ken merk van de christelijke vrijheid. Nooit mag ze uitgangspunt zijn, om zi( uit te leven. Ook mag en kan ze een nieuwe wet worden. De christelijke vrijheid kan alleen in genade ontvangen en in strijd bewaard en beoefend worden. Het is alleen moge lijk in een rijk geloof. Vaak zijn wij te weinig christenen om de christelijke vrij heid aan te kunnen, besloot prof. Kre- Boertien sprak over het gezae. God heeft de overheid ingesteld het volk tei goede. Het overheidsgezag heeft een ei gen karakter en kan niet geestelijk dwin gen. De overheid moet de meningsvor men vrij laten binnen de grenzen van de wet. Daar geen enkele groep haar wil kan en mag opleggen aan een minder heid krijgt men een wetgeving, die sterk het karafeer van een compromis ver toont Bij het nemen van politieke beslissin gen moeten de vaak zeer tegenstrijdige maatschappelijke belangen worden gehar moniseerd. -Dat is een ongelooflijk moei lijke opgave. Het beleid van de overheid wordt geprovoceerd. Daarbij moet men niet alleen aan de provo's denken. Het gebeurt eveneens door een boer die een aanslag weigert te betalen en daarvoor Brandend maagzuur helpen direkt! Deel Cruquiushoeve eind oktober voltooid HEEMSTEDEEind oktober zal a_ een deel van het in aanbouw zijnde ge bouwencomplex de Cruquiushoeve wórden genomen. Tweehonderd tiënten (mannen en jongens) kunnen dan worden opgenomen. Deze worden nu nog verpleegd in Bethesda Sarepta in Haarlem. De Cruquiushoeve, waarvoor op 9 j 1965 de eerste steen werd gelegd, bestemd voor langdurige epilepsiepa- tiënten. Drie van de zes paviljoens zijn al gereed. Elk kan 48 patiënten bevatten. Een ander deel gaat in een van de twee vleugels van het medisch centrum. Op 17 november verhulzen dertig vrou welijke patiënten naar de andere vleugel van dit medisch centrum. In 1967 komen vijf groepen van vier woningen voor zes patiënten gereed, alsmede het kinderpa viljoen, het personeelspaviljoen, het ge bouw voor ontwikkeling en onspanning en de kerk- Begin 1968 zal het hele complex waarschijnlijk worden geopend. In Japan is aan het centraal theo logisch seminarie van de Episcopaalse Kerk een rooms-katholiek priester (fran ciscaan) benoemd tot hoogleraar in de I ethiek. SU verleent drie eredoctoraten guldi_ ,uC«, -j- -S. Timmer dr. Goedhart), waren tot nu toe vrijwel Wo*rd' alleen gepubliceerd in artikelen. In dit boekje geeft dr. Goedhart er een helde- -■ n ire samenvatting van. Achtereenvolgen» \l<MI\VC lKlOOlIl 1 kllOUOll lil RUSland I bespreekt hij het kerkelijk ambt als I I zodanig, de bijbelse gegevens over de positie van de vrouw in de gemeente, de kerkelijke praktijk in de loop der eeuwen en de huidige situatie. In 23 bondige stellingen vat hij zijn betoog aan het slot samen. Traditie? Men verwijt de tegenstanders nog al eens, dat zij zich laten leiden door n iet-theologische factoren, als ge voelsargumenten en tradities. Hierover zegt dr. Goedhart (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Het Joodse „Gevoelsoverwegingen en argumen-1 opperrabbinaat in Nederland ten. ontleend aan (huidige of vroege- heeft in een telegram aan minis- re) gewoonten, spelen zowel bij dc c m;nister Luns de huln voorstanders als bij de tegenstanders ler «en minister Luns ae nuip van de ambtsvervulling door vrou-lVBD de Nederlandse regering in won een bepaalde rol. Het zijn ech- geroepen voor de Joden in de ter bijkomstige raken voor de te- Sowjetunie. De regering is ge- vrnagd via de Verenigde Naties uitsluitend op het apostolisch getuige- op het Kremlin druk uit te oeïe- jjis. Ook de voorstanders achten deze nen, opdat Joden in de Sowjet- •ntumentcn en overwegingen va"junje zieh desgewenst kunnen her- slechts bijkomstig belang. Ook zij wensen gehoorzaam te zijn aan de enigen met hun gezinsleden daar- Heilige Schrift Zij interpreteren die buiten, echter anders, omdat zij niet erken-1 ren, dat de apostolische voorschrif-Het verzoek komt na de jongste moei ten ook voor ons nog geldig zijn." i lijkheden die tussen de Sowjetunie en ROTTERDAM De 23-jarige Indonesische telefoonmonteurs Aristide Francois Pernet, sinds 19651 in Nederland woonachtig, heeft een muziekinstrument ge- contrueerd dat hij aanduidt als een combinatie vangitaar en elek tronisch rogel. De nieuwe vin ding, waarop octrooi is aange vraagd, kan van belang zijn voor combo's e.d. die het zonder dat i hiervoor een extra bespeler r.odig jis. i In een elektrische gitaar is oen appa- I raat ingebouwd, dat het mogelijk maakt I door middel van schakelaars via een voedingsapparaat met versterker dc klank I van een elektronisch orgel op tc wek- ikco. De klankduur is onbeperkt, d. toon blijft doorklinken zolang de vin gers de snaren van de gitaar op de toets gedrukt houden. Een tweede overeenkomst met het elektronische orgel bestaat door de mo gelijkheid van octaafkoppeling, waardoor er vijf mogelijkhcdeh zijn. De klankkleur kan worden gewijzigd door een timbre regelaar. Er is een zwelpedaal en een In richting voor tremolo. Door middel van een bijzetkast kan het instrument met elke gewone elektrische gitaar worden gecombineerd, terwijl de speeltechniek dezelfde blijft. Door de geringere omvang is het „gi taarorgel" gemakkelijker te transporte ren dan het elektronische orgel, maar biedt natuurlijk minder mogelijkheden voor meerstemmig spel. Een voetklavier ontbreekt en net als bij een gewone gi taar ls slechts één hand beschikbaar voor het neerdrukken van de snaren. De klankovereenkomst is echter ver rassend. Israël zijn gerezen. Als protest tegen de „anti-Sowjet campagne die stelsel matig wordt gevoerd", heeft di Russische regering haar toestemming ingetrokken aan het Israëlisch Philhar- monisch Orkest enige concerten in d< Sowjetunie te geven. Bovendien verbood de Russische rege ring het Staatstheater uit Moskou een tegenbezoek aan Israël te brengen. De uitwisseling van beide culturele instel lingen was in november georganiseerd ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van het Israëlische orkest. Oorspronkelijk zou het orkest reeds in mei naar Moskou zijn gegaan. Kort voor de reis lieten de Russische autori teiten echter weten dat zij geen hotel ruimte in Moskou konden vinden. Volgens Israëlische kringen is de wer kelijke oorzaak van het afzeggen van de tournee de grote belangstelling die vooral van Joodse zijde aan de dag is gelegd voor de twee Israëlische pavil joens op de landbouwkundige ten toonstellingen in Rusland. Ook het grootse onthaal dat de Israëlische zangeres Geula Gil heeft ge kregen, heeft de communistische autori teiten de wenkbrauwen doen fronsen. In verscheidene plaatsen waar zij zong werd zij omringd door jonge Russische Joden. Ook de drie Joodse kerkgenootschap pen, het Nederlands-Israëlitisch, het Portugees-Israëlitisch en het Verbond van Liberaalreligieuze Joden in ons land hebben er bij de regering op aan gedrongen voor de Joden in de Sowjet unie te pogen gelijke culturele en geestelijke rechten te verkrijgen. Op de verleden zaterdag gevoerde Grote Verzoendag is in de synagogen in Nederland door de rabbijnen aan dacht besteed aan de Joden in de Sow jetunie. In de Rotterdamse synagoge heeft opperrabbijn L. Vorst aan het gebed voor de slachtoffers van de na zi-terreur een zinsnede toegevoegd, waarin hij om verlichting vroeg voor ide Joden in de Sowjetunie. (Van onze onderwqsredactie) AMSTERDAM De senaat vai Amsterdamse universiteit heeft besloten ter gelegenheid van het 335-jarig bestaan van de universiteit drie eredoctoraten te verlenen. Het eredoctoraat in de geneeskunde zal worden verleend aan de heer J. H. C. Ruyter te Amsterdam, die sinds 1917 werkzaam is op het histologisch labora torium. Hij heeft bekendheid gekregen door de ontdekking van de epitheloide cellen in het vas afferens van de nier- glomulï. Promotor is prof. dr. D. B. De heer J. van Eyndhoven uit Haarlem ontvangt het eredoctoraat in de natuur wetenschappen. Hij is conservator var het zoölogisch museum van de universi teit. Hü is bekend door zijn werk op het gebied van de mijten. Promotor is prof. dr. H. Engel. Het eredoctoraat in de sociale weten schappen wordt verleend aan de heer D. Q. R. Mulock Houwer te Genève, leider van het bureau International union for child welfare. Hij is bekend als pedagoog. Hier is promotor prof. dr. Schotten willed onafhankelijkheid LONDEN Onafhankelijkheid ve Schotland, een eigen parlement, een de fensie die krachtig genoeg is om elke Inval af te slaan, maar zonder gebruikma king van kernwapens, een eigen sociale wetgeving en onderwijsstelsel, zijn de voornaamste eisen van de .Schotse Natio nalistische Partij", die vervat zijn in een verkiezingen kandidaten stellen 71 Schotse zetels in het Britse parle ment. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woerden (vac. W. Kool): B. Duisterhof te Aagtekerke; te Minnerts- ga: D. Lekkerkerker te Valkenburg (Z.H.); te Krommenie: P. C. Schoonen- boom te Ammerstol. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (zendings kaderwerk - classis Kebumen (Indone sië): J. D. A. de Zwart te Bennebroek; te Pernis: S. D. Lankhuijzen te Naaldwijk. Aangenomen naar Harlingen: M. Ham ming te Den Helder; naar Helmond: W. A. Jelsma te Lochem (verb. ber.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oudemirdum: A. W. Ver hoef te Barneveld; te Rotterdam-Zuid- wijk: P. Blok te Dirksland. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leiden (vac. dr. W. H. Velcmal: B. v. Smeden te Amsterdam- Nieuw-West. een rel riskeert. Ook bij de toenemende welvaart is het de taak van de overheid de verdrukten te helpen. Voor het lenigen van de nood van de middenstanders die in de knel zijn geko men is geld nodig. Er moet dus belasting worden geheven. Daartegen morren tast het gezag vEin de overheid ook aan, zei dr. Boertien. Op de huishoudelijke vergadering, die de avond tevoren was gehouden, vertelde ds. L. S. den Boer aan de hand van dia's zijn reis naar Israël. In de plaats de heer P. J. Heizenberg uit Hil versum, die zeventien jaar lid van het bondsbestuur ls geweest, werd gekozen de heer W. van de Lustgraaf uit Veenen- daal. AMSTERDAM Het Ipro, een Am sterdams instituut dat opleidt tot programmeur, verkeert in financiële moeilijkheden doordat een geldschie ter zijn beloften niet kan nakomen. De directie heeft echter goede hoop, dat een oplossing zal worden gevonden. Het Ipro is voortgekomen uit het Rotterdamse Computer Programming College, dat enige tijd geleden failliet ging. Het werd opgezet door enkele mensen die toen bij het CPC werkten. Een aantal cursisten kon daarvan de lessen voortzetten. LONiDEN Mevrouw Vera Weiz mann, de weduwe van wijlen de eerste iresident van Israël, Chaïm Weizmann, j zaterdag in een Londens ziekenhuis gestorven aan een hartaanval. Zij was 87 jaar. Mevrouw Weizmann brak 10 dagen ge leden haar heup terwijl zij een bezoek aan Engeland bracht. Zij werd in een Londens ziekenhuis opgenomen en was weer goed herstellend, toen zij de hart aanval kreeg. Haar man was president van Israël vanaf de oprichting van de joodse staat in 1948 tot zijn dood in 1952. Het stoffe lijk overschot is per vliegtuig naar Israël overgebracht. Snelste op de schrijf machin AMSTERDAM Mevrouw H i Dekker uit Voorschoten is met een j middelde van 427.47 aanslagen per I nuut winnares geworden van de zat i dag op de Efficiencybeurs gehou nationale kampioenschappen machi schrijven. Tweede werd mevrouw J Machwirth uit Rotterdam met 414 a slagen en derde mevrouw E. S. La mar uit Den Haag met 410.47 aaru gen. DEN HAAG In de nacht van dag op woensdag organiseert de Stu ten Vakbeweging marsen naar Haag uit Amsterdam, Lelden, Rotter en Delft. Aansluitend wordt v het aangekondigde demonstratie gehouden tegen het beleid van Diepenhorst. Het landelijk bestuur van de SVB it een verklaring zeer verontrust te ver de wending die steeds duideli komt in het regeringsh ■I i rijksstudietoel slechts °91 miljoen is uitgetrokken, wijl dit vorig jaar nog 105 miljoen Bij het nieuwe financiële schema is rekening gehouden met de sterke van het aantal studenten tot 1970: gens de jongste prognoses van 82.001 91.000. Jongen doodgeschoten bij Zuid-Tirool BOLZANO Een Italiaanse ij taire patrouille heeft zaterdagaa een jongeman doodgeschoten, die l verdacht ophield bij een groot «j trisch kraohtstation bij de Oostenrj grens (Zuid-Tirool) dat herhaald het doelwit is geweest van aansla| Toen de militairen hem gelastte» blijven staan ging de jongeman er i door. De patrouille loste daarop en) schoten die als waarschuwing wi bedoeld, maar een schot trof de vla teling dodelijk. Vandaag zouden de Russen nieuwe reeks raketproeven begiij in de Stille Oceaan. Schepen en tuigen zijn gewaarschuwd i met een straal van veertig mijl noordwesten van Hawaii te mijdeq (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ds. J. Gra vendeel van de Belgische Evan gelische Zending heeft zaterdag avond in het conferentie-oord „De Tempel" een dringend beroep op de Nederlandse christenheid ge daan om in de komende winter tienduizend gebruikte bijbels bij een te brengen voor de Vlaamse kruistochten die in de zomer van 1967 zullen worden gehouden. Ds. Gravendeel, die zaterdag en zon dag een trainings- en voorlich tingsweekend voor de volgende kruistochten leidde, gaat er van uit dat in heel Nederland in talloze kerken, scholen en verenigingsgebouwen tien tallen bijbels opgeslagen liggen die nooit worden gebruikt Tot dusver kon den bij de kruistochten alleen tractaat- en kranten kosteloos worden verspreid, maar volgend jaar wil men daarnaast ook huis-aan-huis gratis een bijbel aanbieden. Vermoedelijk zullen vooral Statenver talingen ter beschikking komen, maai deze vertaling is juist bijzonder geschikt voor het Vlaamse volk. Elke bijbel wordt voorzien van een eenvou dige schriftelijke cursus, die de mensen zal leren hoe zij de Bijbel moeten ge bruiken. Het is de bedoeling ook een depot van goede evangelische lectuur te vor men, waaruit boeken aan belangstel lende Vlamingen ter beschikking kun- Mr. Herstel op Arjos-bijeenkomst: nen worden gesteld. Over heel N( land verspreid moeten adressen k< waar de bijbels, en eventueel de tuur, tijdelijk kunnen worden opgl gen en van waaruit de actie plaatl of regionaal kan worden gevoerd. Voorbereiding De conferentie was enerzijds eer perte reünie voor hen die deze a aan de kruistochten in Oudenaard Turnhout hebben meegewerkt en <i naast de start van een winter-wer) zoen ter voorbereiding voor; kruistochten van 1967, waarvoor! verdubbeld aantal deelnemers nod) Heet weekendprogramma bestoni enkele intensieve bijbelstudies ovö beide eerste pericopen van Joh. l! deelnemers kregen stof mee om ij komende maanden hun parate bij kennis te vermeerderen, met de bq ling volgend jaar zomer met meei zag gesprekken te kunnen voeren. Gastspreker was de heer J. var Steen van Trans World Radio. Hij1 telde enkele bijzonderheden ovei' wereldwijde werk van deze evi lische radiozender, die vanaf vol^ maand ook twee maal per maand maal over de korte en één maal de middengolf) uitzendingen Vlaanderen zal geven. Ds. Gravel zal deze uitzendingen verzorgen. In het koetshuis van „De Tei leidde de heer A. A. Kleyne uit dam, student aan de Bijbelsch* Brussel, zondagmorgen een kerk< Op 29 en 30 oktober houdt de in het Jeugdhotel „De Haven" te naar een hervormingsweekend, en 11 december is er een volgend" ferentie in het Gereformeerde dingscentrum te Baarn. Humanisten boos minister (Van onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ontwikke lingshulp is één van de meest be langrijke kernpunten van de christelijke politiek. De bood schap van Christus, om hier en nu onze naaste lief te hebben, kun nen we met de uitvoering van ontwikkelingsplannen in de prak tijd brengen. Als jongeren moeten We blijven aandringen om zoveel mogelijk te doen aan ontwikkelingshulp. De Arjos is nog steeds een voorstan der om twee procent van het in komen hiervoor beschikbaar te stellen. Dt zei mr. A. Herstel, lid van het dagelijks bestuur van de A.R.-jongeren- studieclubs. zaterdagmiddag tijdens de regionale brede besturen conferentie, waar hij sprak over het onderwerp ..Kernpunten van een goede A.R.-poli tiek". Om een christelijke politiek te voeren, moeten we proberen om Christus en de Boodschap uit te dragen in de politiek en de wereld zo leefbaar mogelijk zien te maken. We moeten jagen naar gerech tigheid. liefde en zachtzinnigheid. In de politiek gaat dit voor christenen echter gepaard met vallen en opstaan. Vietnam Ook in Vietnam moeten we jagen i gerechtigheid en zachtzinningheid. Het nodeloze bloedvergieten moet direkt op houden. Er moet gezocht worden naar een compromis en wel zo gauw mogelijk. Anders krijgen we een totale oorlog, xo zei de heer Herstel. We leven in een tijd met vele ordever storingen. Een vrije democratie brengt gebondenheid mede. We zullen ons dus >ij het uitoefenen van onze grondrechten moeten verantwoorden tegenover het al gemeen belang en we zullen ze moeten utoefenen binnen de grenzen van het Ne derlandse recht. Het ls niet goed heer HersteL De Arjos-bijeenkomst. door zeventig jongeren bijgewoond, werd besloten met gezellige avond in de sociëteit van de UTRECHT De voorzitter va Humanistisch Verbond, prof. dr. van Praag, heeft zondagochtend radio-uitzending „Geestelijk L« de VARA bedank voor de gastvri die deze omroepvereniging twintif aan het Humanistisch Verbond verleend. In het overgangsbestel, dat 1 ok (zijn intrede doet, is aan het H j nistisch Verbond eigen zendtijd wezep, zij het minder, dan het t toe als gast van de VARA kreeg, lijk tien minuten radiozendtijd week en tien minuten televisiezei per maand. Het verbond heeft h gen onmiddellijk protest aangetf maar tot nu toe is een nadere b sing van de minister uitgebleven. Veel erger noemde prof. Van het echter, dat in het zendtijdsc nog geen plaats is ingeruimd vo uitzendingen. „Nadat de regering twintig jaar lang heeft gesold me regelmatig herhaald en rechtmatig zoek, heeft men nu kans geziei zaak zo in de war te sturen, dat een zijn zendtijd heeft gekregen, dat er voor onze tien minuten redelijke plaats meer is", zo kil prof. Van Praag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2