Kisangani heroverd op muitende gendarmes AZET Engeland binnen 4 jaar in EEG? [DONS EISEN 320 DODEN Noodraad in de Boerenpartij !f JAMIN Brand maakt 24 gastarbeiders dakloos Bloembollen bij benzine Muiterij in Kongo Stad staat in brand f'JÊÊi Kadar van plan af te treden Aanval op ambassade: Portugal protesteert Onderzoek in zaak-Adams P. y. d. A. dacht verkeerd over Amsterdamse rel ROYAL EB Nog vijf man vermist Miljoen van R'dam voor faculteit? Maandag 26 september 1966 47ste jaargang ptsvri f )Mrsd«C CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD (Stinlviitich Is phablaven «IJi» hart Ir tvghantooa» I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93j_p.m 3.97. p.ltw. f 1 t ,90 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 r Roofoverval op kassa DEN HAAG Een vijfen- ointigjarige jongeman, die esn ■uik droeg en zich ook ver- omd had met een opvallend vte bril, heeft zaterdagmorgen n even tien uur een roofover- il gepleed op de kassa van het odemagazijn B. J. Voss aan de enestraat in Den Haag. Hij wist met ruim vijftienduizend gul- •n vandoor te gaan, maar dank j de doortastendheid van drie ■rkoopsters kon de buit voor n groot deel worden achter- iaid. De man is tot nu toe on- ndbaar. de meisjes begreep reet wat er aan de hand was. et bevel van de overvaller om n tas te vullen met geld, ne- erde zij volkomen. De man ierp daarop de tas naar het eisje, sprong over de balie en l een greep in de kassa. De terualler zocht zich vervolgens fei weg door het kopende pn- Iek. In de nauwe straten ran I Haagse binnenstad werd hij fitervolgd door Voss-personeel. erst liet hij een deel van het lid vallen, waar grijpgrage ngers zich over ontfermden, en Sn later ook het geldkistje, e jongeman verdween ten- ite in het grote gebouw van en D., waar men het spoor ister raakte. Even daarna werd nog gezien in de Bijenkorf, middellijk werden alle uit- ngen hermetisch gesloten. )ch slaagde men er niet in de man te grijpen, april is de brandkast van 5 ook al leeggehaald. Toen .en de overvallers dertipdui- rd gulden mee. Ook deze in pak is nog steeds niet opge- Iderd. Foto: rechts achter mejuf frouw T. van der Zwan, die tijdens de overval de kassa beheerde, links mejuffrouw A. van Prooyen, een van de ver koopsters die de overvaller achterna rende, en voorts me juffrouw Moraal. STRAATSBURG Optimistische ver klaringen over Britse toetreding tot de EEG binnen afzienbare tijd hebben zater dag in Straatsburg de discussies tussen de afgevaardigden van het Europese par lement en de parlementaire vergadering ;n de Raad van Europa gekenmerkt. „De huidige financiële en monetaire problemen van Groot-Britannië zullen geen obstakel vormen voor onze toetre ding tot de EEG", verklaarde Gordon Walker, de voormalige Britse minister van buitenlandse zaken, namens de Britse regering. „Wij hopen en verwach ten, dat de Britse toetreding nog voor het einde van de huidige Lagerhuis-perio de (d.w.z. binnen de komende drie tot vier jaar) haar beslag zal kunnen krij gen", zo zei hij. extra strak gespannen aal. Planken of hardboard al overbodig. Dus geen ht of schimmel. ALEN MEUBELEN tZET FABRIEKEN VENBERGEN N.B. niet duur wet heerlijk ZAANDAM Vierentwintig Turkse en Spaanse arbeiders zijn vannacht in Zaandam door een brand uit hun bed gejaagd. De brand is ontstaan in de bakkerij van een firma aan het Rus tenburg, die tevens beschikt over een omgebouwde broeikas die wordt ge ëxploiteerd als pension voor buiten landse arbeiders. Met inzet van groot materieel kon de bakkerij worden gered. Niet voor komen werd dat de brand oversloeg naar de broeikas. De gastarbeiders wisten zich in nachtkleding in veiligheid te stellen. Zij konden voor de verdere nacht elders worden on dergebracht. Het gemeentebestuur van Zaandam zal een onderzoek instellen naar de omstandigheden waaronder de arbei ders in het pension waren onderge bracht. DEN HAAG Prins Bernhard is vandaag naar Glamorgan in Zuid-Wales gegaan. De prins zal hier, op uitnodiging van het Atlantic College, een bezoek brengen aan het St. Doniscastle, waar de tweejaarlijkse kadercursussen van dit col lege worden gehouden. DEN HAAG In de in volle hevigheid woedende oorlog te gen de witte benzinepompen, heeft Caltex een nieuw wapen in gezet. De maatschappij heeft 32 miljoen bloembollen gekocht, die via de Caltex-stations gratis aan de klanten worden verstrekt. Twaalf sociale werkplaatsen zijn voor de verpakking ingeschakeld. BO De storm Ida, die zaterdag het midden van Japan heeft geteisterd, i zondagochtend vroeg gaan liggen. Er zijn 197 doden, 123 vermisten en «wonden. De materiële schade is groot: 564 huizen zijn geheel vernield 00 beschadigd. 30.000 huizen zijn overstroomd. Veel bruggen en wegen mbruikbaar geworden. Acht schepen zijn gezonken, zeven gestrand. Drie tn aan de voet van de berg Foedji zijn bijna geheel onder een aardver- 'uj Ting' bedo,ven- Zondagmiddag ging een tweede storm, Helen genaamd, [het westen van Japan. Berichten over schade zijn niet ontvangen. De kundige dienst heeft een derde, June, ontdekt, die naar verwachtting de van de Ida zal volgen en over enkele dagen Midden-Japan kan bereiken. Britse parlementsleden uitten zondag in Straatsburg op een conferentie met collega's uit andere landen van de Euro pese Vrijhandels Associatie (EVA) be zorgdheid over mogelijke afzonderlijke Scandinavische pogingen om met de EEG te gaan onderhandelen. Zweedse en Noorse afgevaardigden op dit periodieke parlementaire EVA-over leg verklaarden naar aanleiding van Britse vragen echter niets te weten van vermeende Deense pogingen om tot zo'n Scandinavisch opzetje te komen. De Deense vertegenwoordiger op de conferentie verklaarde daarentegen, dat in verliezen en dat het tijd werd dat van elders in de EVA (dat wil zeggen van niet-Britse zijde) pogingen werden gedaan om het overleg met de ge meenschap van de zes op gang te bren gen. Ter hoogte van Hendrik Ido Ambacht op rijksweg 16 brandde zondagmiddag de auto van de 26-jarige W. Pijpe uit Beverwijk binnen een kwartier volkomen uit, doordat de Ridderkerkse brandweer, die ter assistentie was geroepen, in een kilometers lange file werd opgehouden. Zelfs de vluchtstroken waren door auto's geblokkeerd. Toen de brandweer eindelijk arriveerde, stond er alleen nog een gebla kerde carrosserie. Ondanks ont ploffingsgevaar liet de politie het verkeer langs de brandende auto rijden. De oorzaak van de brand was vermoedelijk kortsluiting. Niemand werd gewond. Ex-premier Moise Tsjombe BOEDAPEST Janos Kadar, de lei- sr van de Hongaarse communistische partij, is van plan af te treden. Dit is zondag meegedeeld in doorgaans welinge lichte kringen te Boedapest. Verwacht wordt, dat Kadar op het congres van de Hongaarse communistische partij dat in november gehouden zal worden, zijn functie van partijleider zal neerleggen en ander in zijn plaats zal worden benoemd. Kadar zou al enige tijd geleden het bijltje er bij neer hebben willen leggen, onder meer wegens zijn slechte gezond heidstoestand. Hij was aanwezig op het vliegveld van Boedapest toen Brezjnev, de leider van de Russische commu nistische partij, daar zondag aankwam. Brezjnev was in Zuid-Slavië geweest, het is niet bekend of Brezjnevs be zoek aan Hongarije verband houdt met Kadars toekomst. Kadar, die nu 54 jaar is, werd leider van de door Moskou ge- steunde regering van Hongarije na de mislukte opstand van 1956. Hij werd toen beschouwd als een gunsteling Chroesjtsjov, maar zijn positie bleef ongewijzigd na Chroestjsjovs val in okto- ber 1964. KINSJASA Kongolese regeringstroepen arijn er na een bloedig gevecht van enkele dagen in geslaagd Kisangani (het vroegere Stanleystad) op de muitende Katangese gendarmes te heroveren. Vele tientallen inwoners van Kisangani z(jn bij de moordpartij om het leven gekomen. Het grootste deel van de stad is in brand ge stoken. Gisteravond deelde bevelhebber Denard mee, dat de ge zagsgetrouwe Kongolese troepen de situatie in Kisangani volkomen meester zijn. De Katangese gendarmes, die tot het Kongolese leger behoren, zijn enkele maanden geleden aan het muiten ge slagen, omdat zij hun soldij niet op tijd kregen. Er zijn tal van pogingen aangewend om de legereenheden te verzoenen maar tot nu toe zonder re sultaat. In die tijd hielden de gendar mes Kisangani bezet. Berichten uit Kinsjasa, de nieuwe naam voor Kongo's hoofdstad Leo- poldstad, meidden dat zaterdag er zondag een waar bloedbad is aange richt in Kisangani Dit ernstige treffen DEN HAAG Wanneer de gerechte lijke uitspraak in de affaire-Adams ten nadele van de heer Adams zou uitvallen, zal het hoofdbestuur van dc Boerenpartij de heer Adams onverwijld verzoeken zijn zetel in de Eerste Kamer ter beschik king te stellen. Dit zegt de voorzitter van de Boeren partij, de heer H. Koekoek, in een antwoord aan de samenwerkende frac ties in Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant. Deze fracties hebben een noodraad ingesteld ter zuivering van de Boerenpartij. Zij vroegen de heer Koekoek om opheldering ir kwestie-Adams. De fractie Rijswijk van de BP die al spreekbuis optrad van de samenwerken de fracties, deelde zondag mede, dat het van nu af aan afgelopen is met het eigen gelegenheid uitgeven van communiqués door de diverse fracties; alle publicaties zullen eerst het hoofdbestuur van de Boerenpartij passeren. In zijn antwoord verzekert de heer Koe koek, dat het hoofdbestuur van de Boe renpartij de activiteiten van ongeruste fracties niet zal tegenwerken, wanneer deze bezwarende bewijzen tegen de heei1 Adams zullen aanvoeren. „Wel zal de heer Adams de gelegenheid moeten wor den gegeven zich tegenover eventuele beschuldigingen te verdedigen". Maar omdat de Boerenpartij een recht vaardige weg wil bewandelen, wil zij niet binnenskamers een mening vormen de heer Adams, aldus de heer Koe koek. „Nu via een proces-verbaal deze affaire op een officieel gerechtelijk ni veau zal terecht komen, zal het hoofd bestuur afwachten welke bewijzen door de aangeklaagde partij te berde zullen worden gebracht en zal het de gerechte lijke uitspraak afwachten", aldus de heer Koekoek. Het Rijswijkse raadslid J. Looman heeft het initiatief genomen tot het vormen van de noodraad. Secretaris is het Rijs wijkse gemeenteraadslid Gütlich. De noodraad telt 10 leden. AMSTERDAMSE HOOGLERAAR: AMSTERDAM De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. .F de Jong Edzn. meent dat de PvdA een foute uitspraak deed toen zij haar afschuw uitsprak over dc ongeregeldheden op 14 en 15 juni in Amsterdam. Niet alleen omdat uit afschuw geen begrip pleegt te worden geboren, maar vooral omdat de uitspraak verraadt boe men in de PvdA InsHnctief de verkeerde kant uit denkt. Men kan, aldus de hoogleraar In het septembernummer van het PvdA maandblad „Socialisme en democratie" in een bepaalde situatie staande deze vaak moeilijk overzien, laat staan bestu deren. Men heeft bout portant te kie zen en de politicus is de man, die daar voor nu Juist flair aan inzicht moet pa ren, m.a.w. hij spreekt uit een politiek instinct. Welnu, zo schrijft de hoogleraar, het politieke Instinct van het socialisme is altijd nog open te staan voor hen die in de maatschappij menen niet aan hun trekken te kunnen komen. Als zo'n groep zich luidruchtig en min of meer gewelddadig toont, is dat een bewijs, dat de democratie haar geen plaats biedt. De democrat!* van rond 1900 bood geen plaats aan de arbeidersklasse en aan de vrouwen; de democratie van onze wel vaartsstaat blijkbaar niet aan andere groeperingen. Volgens hem had dat „blijkbaar' partij een voldoende waarschuwing moe ten zijn, maar de „PvdA die misschien iets had kunnen zijn van die sympa thiserende tussenmoot der bevolking, waardoor rellen niet ontaarden in vecht partijen zonder meer, koos instinctief de verkeerde kant. Zij sprak haar afschuw uit." DEN HELDER Op de Noordzee is zondagmorgen brand uitgebroken aan boord van het 1953 ton metende Griekse motorschip Nissos Scyros, dat op weg was van Rotterdam naar Archangel. Van de drie in het manschappenverblijf sla pende matrozen vluchtten er twee half bedwelmd naar boven. Te iaat ontdekten zij dat hun collega was achtergebleven. Nadat de brand was geblust bleek hij ros Vasilopules uit J Zijn stoffelijk oversc binnengebracht. Onveranderd DE BILT Het weer wordt in gro te delen van Europa nog steeds be heerst door een langgerekte zone met hogeluchldruk die zich uitstrekt van de Balkan over Duitsland, onze om geving en de Britse eilanden naar IJs land en Groenland. Er komt overal rustig weer voor waarbij het enige honderden kilometers ten zuiden van de as van deze- zone van hoge lucht druk zo goed als onbewolkt is. Het gebied met weinig bewolking reikte af en toe juist tot over het uiterste zuiden van ons land, maar het groot ste deel bleef gedurende het week einde onder een uitgestrekt wolken dek dat van de Noordzee het land was binnengedreven. In deze toestand komt weinig verandering. Wel bevindt zich by Noord-Noordwegen een diepe, geheel met koude poollucht gevulde depressie, waarvan een koufront lang zaam naar het zuiden en zuidoosten opdringt. RUSTIG WEER DE BILT In het algemeen veel be wolking, maar in het zuiden van het land ook verspreide opklaringen. Over wegend droog weer. Zwakke wind, maar later in het Waddengebied matige wind tussen noord en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. was voor een deel het gevolg van het feit dat België zijn militairen uit de stad had teruggeroepen. Nadat giste ren het vliegveld van Kisangani in handen van het Kongolese leger was gekomen, gaven zich al spoedig 900 van de 3000 gendarmes over. Deze gendarmes, die nog met de vroegere premier Tsjombe hebben gevochten voor de afscheiding van Katanga (een zeer ertsrijke provincie), zijn vorig jaar naar Kisangani gegaan om de op standige beweging van de links-ge oriënteerde politici te helpen onder drukken. Plundering In Kinsjasa is het in het afgelopen weekeinde niet minder rustig geweest. Ttientallen Jongeren hebben saterdag de Portugese ambassade in de Kon golese hoofdstad geplunderd uit pro test tegen de hulp die Portugal zou verlenen aan Tsjombe, de afgezette Kongolese premier. De Portugese re gering heeft nog gisteren een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad van de Ver. Naties. Zij heeft een bijeen komst van deze raad gevraagd. Waar schijnlijk zal de klacht nog deze week worden behandeld. Bij de plundering van het ambas sadegebouw werd vrijwel al het meu bilair uit de ramen gegooid, waarna het gebouw in brand werd gestoken. De Portugese zaakgelastigde, Rosano Garcia, werd door een oproerige me nigte ontvoerd en naar een ander huis gebracht, waar hij door de politie werd bevrijd. Toch heeft hij zulke ernstige verwondingen opgelopen, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Ook een ambassadesecretaris en een typiste werden gewond. In regeringskringen in Lissabon zei men dat de Kongolese autoriteiten ernstig in gebreke z(jn gebleven bij de bescherming van een internationaal er kende instelling als een ambassade. In een protestnota aan de Kongolese regering zegt Portugal dat „vierhon derd personen op bevel aan de plun dering deelnamen. De meeste van hen waren terroristen die Aangola aanval len", aldus de nota. Eerder had de Kongolese regering Portugal ervan beschuldigd dat er in Angola, een Afrikaanse kolonie van Portugal die aan Kongo grenst, huur lingen zijn die de regering van presi dent Moboetoe omver willen werpen. In het Kongolese parlement zou van daag een motie worden ingediend, waarin wordt aangedrongen op verbre king van de diplomatieke betrekkin- •fa Wat is science fiction? pag. 6 fa Modeshow op Grand Gala - pag. Radio/TV fa Christelijke vrijheid is voorrecht pagina 2 gen met Portugal. Ook zou worden gevraagd om sluiting van enkele con sulaten in Kongolese steden. In Kin sjasa werd gisteren al door 2000 men sen betoogd voor verbreking van het diplomatieke contact. l zie pagina 4 EMDEN Autoriteiten van de mari ne hebben meegedeeld, dat nog vijf man van de gezonken Duitse duikboot „Hal" worden vermist. In de boot werden de lijken van zeven bemanningsleden gevonden, die naar het hoofdkwartier van dc marine in Wil de families. Slechts één man overleefde de ramp a zeven lijken zijn uit zee geborgen. Als hoogtepunt van de officiële viering van het 75-jarig bestaan van de Philips fabrieken in Eind hoven opende prins Bernhard za terdagmiddag het tentoonstellings gebouw ,£voluon". Fonds wordt opgericht (Van e i onzer verslaggevers) ROTTERDAM Binnenkort krijgt de gemeenteraad een voorste] om mee te werken aan een groots geschenk voor de zevende medische faculteit, die in de Maasstad van start gaat. De bedoeling is dat een fonds wordt opgericht, waaruit allerlei zaken, die de faculteit nodig kan hebben, kunnen worden betaald. De gedachten gaan in de richting van een miljoen gulden. De gemeente zou garant moeten zijn voor dit fonds. Bijdragen van het be drijfleven, waarop wordt gehoopt, zul len mede voor dit bedrag moeten zor gen. Het gemeentebestuur wil hiermee aantonen dat het Rotterdam de moeite waard is deze faculteit binnen haar grenzen te hebben. Donderdag 6 oktober zal de faculteit met enige plechtigheid officieel worden geo pend. Inmiddels zijn de 180 studenten «5 begonnen met de colleges in het tijdelijke gebouw, dat als provisorium bekend staat cn dat enkele laren dienst zal moeten doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1