Nieuwe Leidse Courant SOW JETLINIE VERWERPT VREDESAANBOD VAN VS Koekoek staat achter Adams Ser zet minister de voet dwars Commentaren Ook heftige aanval op West-Duitsland Lmerika heeft nu 7000 toomkoppen in Europa ROYAL ffl gaat produktie UIT- breiden Gebruik lonen niet als hefboom' Coebergh bessenjenever NIEUWE OOGST per hele fles 6.90,geen statiegeld VANDAAG BOLLEN BESTELL Geen spoor van daders Felle kritiek van PvdA-jongeren op Troonrede Koekoek nu zonder Commentaar z CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvattich la ghvblavan Zaterdag 24 «eptember 1966 47«te jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2 2S, Telef. 01726—2541 - VRAAGT BROCHURE Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. 11,90 Klachtéridiéns» bezorging 18.00— 19.00 i A-wapens weg Geen voorwaarden Bases opheffen De meests mensen zien de aarde als een onveranderlijke massa, maar moderne geologen hebben het bewijs geleverd dat de aardkorst aan voort- durende ontploffingen onderhevig is, die soms met zondvloedachtig geweld plooien en richels, gebergten en of- gronden doen ontstaan. Zie in ons Zondagsblad het verhaal over Het gezicht van de aarde. •fe Hortenceis bescheiden pagina Radio en TV In het Haagse Gemeente museum hebben Russische specialisten van het machtige instituut voor archeologie met grote toewijding een tentoon stelling van eeuwenoude vond sten in de Russische bodem ingericht In ons Zondagsblad een beoordeling van deze eerste expositie buiten de Sowjetnnie. „Waar zit het gaspedaal?" De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko zei gisteren voor de Algemene Vergade ring van de VN dat nog steeds niets er op wijst dat Washington het ernstig meent met zijn streven naar vrede in Vietnam. Hij diende een resolutie in, waarin de assemblee wordt verzocht „alle vormen van in menging in de binnenlandse aangele genheden van staten en volken te veroordelen, omdat zulke interven ties het voornaamste gevaar voor de wereldvrede NEW YORK In antwoord op het jongste Amerikaanse vredesvoorstel heeft de Sowjet-Unie geëist dat de Amerikanen hun troepen onverwijld uit Vietnam terugtrekken. Ook het pers bureau van Noord-Vietnam heeft in een commentaar op de vredesvoorstellen, die in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties werden gelanceerd door de Amerikaan Gold berg, de VS verweten geen echte vrede te wensen. jet-Unie wordt niet geleid door voor oordelen tegen de Bondsrepubliek, waarmee we graag goede betrekkin gen ontwikkelen." De minister drong aan op een Europese schikking van de veiligheid. „Van die onderhandelingen sluiten wij geen en kel land uit, en dat geldt ook voor de Bondsrepubliek als het bereid is tot deelname." Voor vervolg zie pag 2 Achter eis De Sowjet-Unie staat achter de eis van Noord-Vietnam en de Vietcong, na melijk het onvoorwaardelijk staken van de bombardementen op Noord-Vietnam en de terugtrekking van alle buitenlandse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam, opdat het Vietna- volk zelf zijn problemen kan Gromiko besloot: „De agressor is naar Vietnam gekomen, de agressor moet verdwijnen." Voorts verzocht Gromiko alle lidstaten die handelingen na te laten die de verwezenlijking van een akkoord over het niet verder verspreiden van kernwapens bemoeilijken. In een an dere resolutie verzocht de Russische minister de lidstaten die militaire ba ses in afhankelijke, of onafhanke lijke gebieden in Azië, Afrika of La tijns Amerika hebben, deze op te hef fen. Gromiko wijdde slechts een alinea van zijn rede aan het lidmaatschap van Communistisch China van de VN, en aan de royering van Nationalistisch China. Hij sprak zich uit voor de toelating van Oost- en West-Duitsland tot de VN. De Sow- avo-regeling gebruik kernwapens tOME De Verenigde Staten >ben hun voorraad atoomwa- tl zie pagina 3 pens in West-Europa sinds 1961 meer dan verdubbeld. De Ameri kaanse minister van defensie, Ro bert Mcnamara, heeft dit vrijdag verteld op een bijeenkomst van de werkgroep inzake planning van kernwapens van de Navo. Over de versterking van de Ameri kaanse atoomkracht in Europa zei McNamara: „Op het ogenblik staan de Navostrijdkrachten naar schatting 7000 atoomkoppen ter beschikking." Hij noemde dit een „fantastisch groot arse naal, een uitzonderlijke prestatie." Geen van de atoomkoppen ligt op Frans gebied opgeslagen. De ministers van defensie van de V.S., West-Duitsland. Engeland, Italië Turkije die deel uitmaken van de werkgroep hebben overeenstemming bereikt over de wijze waarop de bond genoten van Amerika een grotere zeg genschap over het atoombeleid zuilen krijgen. In een communiqué wordt ver klaard dat de ministers het eens zijn geworden over „een stelsel van perma nente regelingen voor het atoombeleid" in de Navo. 11 is officieel vrijdagmiddag de 1st begonnen, toch kwamen er nog iaringen voor. De temperatuur op vliegveld Ypenburg steegs zelfs 19 graden. «eptember: zon op 06S0. zon onder maan op 17.47. maan onder 01.15 •eptember: zon op 06.32, zon onder maan op 18.04, maan onder 02.28 zien dat Oe Geen vooroordelen De Russische minister deed een heftige aanval op de Westduitse regering. „In West-Duitsland zijn ze al bezig met de voorbereidingen het leger met atoomwapens uit te rusten. Wat in de Bondsrepubliek gebeurt, herin nert in vele opzichten aan de gebeur tenissen uit het verleden." Na er op gewezen te hebben dat Ameri ka terwille van West-Duitsland het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens van uitwegen wil voor zien, waardoor dit land toch medezeg genschap over atoomwapens zou krij- - gen, vervolgde Gromiko: „De Sow- UTRECHT „Een kabinet dat met veel ambities is gestart heeft het ge presteerd in korte tijd onze economische groei en welvaartsstijging verregaand aan te tasten. liet herstel van de verbro ken evenwicht komt op een wijze tot stand die niet de meest wenselijke is." Dit zei gisteren de heer H. M. de Groodt, voorzitter van de r.k. bond van werkne mers in industriële bedrijven St. Willi- brordus. voornemen een spaarnota te publiceren. Wii hopen in die nota eindelijk onze gedachte over werkelijke bezitsvorming in voldoende mate te zullen terugvinden. De heer De Groodt constateerde verder dat in Nederland nog steeds de opvatting leeft, de lonen te kunnen gebruiken als hefboom voor het evenwicht in onze eco nomie. Als de regering haar zin krijgt dan zullen de werknemers volgend jaar, bij een loonstijging van 3,5 procent en een verwachte prijsstijging van 4,5 pro cent, een daling moeten accepteren het reële nettoloon. Niet ieder jaar kan een verhoging tien procent worden behaald, maar ontbreken van enige verdere netto-in komstenverbetering achtte de voorzitter onaanvaardbaar. Vrijheid van de ca o-partners in de loonpolitiek achtte hij vereist. Op nieuw graven 111 Nuth geschonden NUTH Voor de vierde maal in enke le maanden tijds zijn in de Limburgse gemeente Nuth graven geschonden. In de nacht van donderdag op vrijdag werden niet minder dan 88 houten kruisen afge broken. of omver getrokken. Ook moest een aantal stenen grafzerken het ontgel den. Tot nu toe is geen spoor van de daders ontdekt. Vermoedelijk geesteszieke aan het werk geweest. Betaling abonnementsgeld De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging tot automa tische afschrijving van het abon nementsgeld hebben verstrekt, ver zoeken wij vóór 1 okt. 11.90 voor het 4e kwartaal 1966 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. Op uw verzoek verstrekken wij gaarne nadere inlichtingen over automatische afschrijving. DE DIRECTIE. .,V- Meerderen eisen z'n heengaan RHEDEN Ir. H. Adams is onder geen enkele voorwaarde van plan zich uit de Eerste Ka mer terug te trekken. Hij doet dit alleen als hij daartoe de opdracht krijgt van het hoofdbestuur van de Boerenpartij. Ir. Adams weet bijna zeker dat de heer Koekoek hem niet aan de kant zal zetten en dat de partijleider er zich niets van aantrekt wat de buitenwereld zegt. Ir. Adams, wiens oorlogsverleden en de klap die hij deze week kreeg van ir. Baas (lib.) een grote beroering teweeg hebben gebracht ln de Boerenparti meent dat men in hem de gehele partij wil treffen. De andere partijen proberen volgens hem de Boerenpartij klein te krijgen, omdat ze er bang voor zijn. Over de klap heeft hij gezegd: „Het was niet zo maar een aanslag op mijn leven vermeld in het politie-rapport. Ik begrijp niet dat dit mogelijk is geweest en na tuurlijk kom ik er 4 oktober in de Ka mer op terug". Naast zijn fraktiegenoot A. Snoek in de Eerste Kamer en de Boerenfracties van Rijswijk en Voorburg, hebben nu ook meerdere afdelingen het aftreden van ir. Adams geëist. De tweemans frac tie van Veenenaaal heeft in een telegram aan het hoofdbestuur verklaard geen deel te willen uitmaken van een partij voormalige nationaal-socialisten zijn. Zii zeggen een partij van JJ- -"ïlko- UTRECHT Ook de afdeling Utrecht van de Boe renpartij zal de heer Adams verzoeken zijn Kamerzetel beschikbaar te stellen, i Volgens een woordvoerder van de afde ling is 't bewijs van ir. Adams' verleden al geleverd In diverse publicaties. liet bestuur heeft besloten en bloc af te tre den als ir. Adams wordt gehandhaafd. De afdeling Utrecht schrijft de recente moeilijkheden van de Boerenpartij toe aan de snelle opkomst, die vele indrin gers heeft aangetrokken (die nergens an ders heil konden vinden). Het aanwijzen van kandidaten voor gemeenteraden en Kamers vergde zoveel tijd en energie dat men niet toekwam aan 'n grondig antece dentenonderzoek. De Boerenpartij, aldus de woordvoerder van de afdeling Utrecht, zal bij het stellen van kandida ten voor de Tweede Kamer veel voorzich tiger te werk gaan. DEN HAAG In besloten ver gadering heeft de SER gisteren beslist aan de minister van socia le zaken en volksgezondheid onge vraagd advies uit te brengen over de omzetting van de ziekenfonds verzekering in een verplichte volksverzekering met een inko mensgrens. Zoals bekend heeft de minister deze week het betrokken wetsvoorstel reeds bij de Tweede Kamer ingediend zonder van te voren advies aan de SER te vragen. In kringen van de SER is men er houding v over ontstemd dat de minister over een dergelijk belangrijk onderwerp van wet geen advies van het bedrijfsleven heeft ingewonnen. De Raad heeft daar om gisteren besloten dit advies alsnog ongevraagd uit te brengen. Ongetwijfeld valt dit advies op korte termijn te ver wachten nog voordat de behandeling van het wetsontwerp in de Kamer be gint. De SER zal er op deze wijze toch in zijn invloed uit te oefenen op de van de volksvertegenwoordiging, bekend, dat er bij verschillende leden van de SER reserves bestaan ten opzichte van de opvattingen van de mi nister inzake beperkte volksverzekering voor de ziekenfondsen. Sommigen menen dat de minister de volksverzekering voor zware geneeskundige risico's die even eens op stapel staat, iets zou kunnen uit breiden, waardoor de beperkte volksver zekering voor het ziekenfonds overbodig wordt Voor het midden- en kleinbedrijf zou dan geen behoefte meer hebben aan een dergelijke wet. Ook zou het mogelijk zijn het ziekenfondspakket i als deze wet uit de nieuwe gratis bollencatalog van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. denkt Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. Straat i Woonplaa DH ls de Ingang van het post kantoortje in Duivendrecht dat gisteren is overvallen: ineens zag de kantoorhoudster een man die door het loket eeii revolver op haar richtte, terwijl de twee de man achter de balie kwam om zijn slag (tien mille) tc slaan. De politie heeft nog weinig aankno pingspunten; alleen dc Citroen die op het Afrikaanderplein in Amsterdam werd achtergelaten. Tips komen overigens genoeg binnen; ook enkele van getuigen die dachten met een filmopname van doen te hebben. Enkelen be schrijven een der overvallers als iemand met een gezicht van Jan de Cler Incident aan grens Cambodja WASHINGTON De Amerikaanse re gering stelt een diepgaand onderzoek in naar een nieuw grensincident, waarbij volgens Cambodja een helikopter dinsdag een Cambodjaanse post heeft aangeval len. Er zijn 'verder geen bjzonderheden verstrekt. Op het ministerie van buitenlandse za ken ls geen officieel protest ontvangen. AMSTERDAM De jongeren van de PvdA zijn allerminst ingenomen met de Miljoenennota en de Troonrede. „Uit niets blijkt", aldus een verklaring van het dagelijks bestuur van de Federatie v*n Jongerengroepen van de PvdA, „dat de woningnood, mei name voor Jongeren en de lagere Inkomenstrekkers als volksvijand nummer een wordt gezien." Vervolgens: „Het beurzenbeleid is in zijn uitgangspunten en praktijk onaan vaardbaar. De ontwikkelingshulp blijft ver beneden dc door de VN aanvaarde norm van minimum een procent van het nationale inkomen „Dit kabinet gaat voort met een kostbare en overbodige marinepolitiek. De opvattingen van dit kabinet over de Internationale politiek' zijn clichématig en in sommige gevallen duidelijk hypocriet". De zinsnede over Vietnam de monstreert volgens de federatie dat de Nederlandse regering, hoe dan ook een duidelijk standpunt in deze kwestie wenst te vermijden. De foderatie vindt voorts dat de betere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië een gevolg zijn van de politie ke veranderingen in Indonesië en niet van de regeling van de zogenaamde schulden van Indonesië aan Nederland, zoals de Troonrede suggereert. In juli zün in West-Duitsland bij verkeersongelukken 1.458 mensen om het leven gekomen en zijn 41.880 gewond. Vergeleken met vorig jaar juli is dit een stijging van het dodental met 3,0 procent. Crisis TAE voorzitter van het CNV heeft gewezen op de crisis in de ver houdingen tussen werkgevers en werknemers. Nu het loonoverleg voor volgend jaar voor de dear staat, is de crisis een bijzonder on aangename situatie. De praktijk heeft steeds uitgewezen, dat in overleg tussen partijen oplossingen voor problemen worden gevonden, maar niet door strijd in de bedrij- Juist nu onze economie oen moei lijke periode doormaakt zou ieder in het algemeen belang bereid moeten zijn die concessies te doen, nodig tot het herstel van onze eco nomie. De christelijke vakbeweging heeft zich steeds Ingezet voor de bevor dering van goed overleg en samen werking; misschien zal zij ook nu oen bemiddelende rol weten te spe len, nu er nationale belangen op het spel staan. Het overleg binnen het Convent van Christelijk-Soclale Organisaties kan hier ook een constructieve bijdrage leveren. Uitdaging HTEN overstaan van de gehele we reld heeft Amerika Hanoi en Peking uitgedaagd tot instemming met maatregelen om de rtnamese kwestie vreedzaam te reg< n. De Amerikaanse voorstellen zijn niet nieuw. De omstandigheür waar onder zij gelanceerd werden '.ijn het wél. Hanoi moet er antwoord op geven, of het wil of niet. Van dit antwoord zai afhangen, of er binnen afzienbare tijd vrede zal heersen in Vietnam. Het kan echter ook leiden tot verheviging van de strijd. Mocht Hanoi opnieuw afwijzend zijn, dan dreigt het zich in navolging van Peking te isoleren, met alle gevolgen van dien. Het zou een zware misrekening zijn. Overigens zal uit het antwoord van Hanoi blijken, in hoeverre het zich van Peking heeft afgewend en nu door Moskou laat beïnvloeden. Wapens TAE aankondiging, dat de gedemili- tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam met chemische mid delen tot een „woestijngebied" zal worden gemaakt, zal deining ver oorzaken. Al eerder werd geprotesteerd tegen gebruik van dit wapen. Op zichzelf begrijpelijk, omdat het een nieuw element brengt in een toch al ver schrikkelijke oorlogvoering. Niettemin is de wijze waarop de Amerikanen van dit wapen gebrnik maken minder weerzinwekkend dan velen veronderstellen, hoe wonder lijk het moge klinken. De opzet is, de vijand het voordeel te ontnemen, dat het oerwoud hem biedt. Het aantal slachtoffers in eigen gelederen wordt erdoor be perkt. Bovendien wil men de tegenstander uitschakelen zonder hem te doden. Hierbij vergeleken is het gebruik van napalm en het leggen van bom mentapijten een nog pijnlijker zaak. Al met al blijft het gebruik van welke wapens ook ter beslechting van politieke geschillen onaanvaard baar. Zij die er naar grijpen dragen enorme verantwoordelijkheid. Kerk en pers TAE hervormde classis Heerenveeen heeft besloten de deuren van haar vergadering open te stellen voor journalisten. De daad Is ken nelijk bedoeld ais uitdaging aan de hervormde synode. Reeds jaren geleden hebben ook wij als krant op grotere openheid van de synodevergaderingen aangedron gen. Onze verslaggevers mochten wél de gereformeerde en christe- lijk-gereforraeerde synodes bezoe ken, niet de hervormde. Hoewel met begrip voor de kerke lijke bezwaren, hebben wij dat steeds betreurd. Ervaring heeft ons geleerd, dat de aanwezigheid van journalisten op een synode het con tact tussen kerk en krant bevordert. Nu te Heerenveen de deuren open zijn, is dit een nieuwe klop op de deur van de synode. Als de synode dit voorbeeld volgt, zal dit een bewijs zijn dat de kerk de waarde van deze openheid is gaan inzien. ARNHEM Boer Koekoek mag zijn boekje „Com mentaar var Koekoek op boer Koekoek" niet veruer uitgeven, verveelvoudigen, verkopen en/of verspreiden op straffe van een dwangsom van 5000 gulden. Dit is gistermiddag beslist door de president van de rechtbank te Arnhem, mr. J. H. C. Slotemaker. De heer Koekoek moot ook alle boekjes die bij detail verkopers en dergelijke beschikbaar zijn, terugnemen. Boer Koekoek kwam voor de rechtbank omdat de heren P. R. van Amelrooy en C. H C. M. Buys, respec tievelijk uitgever en auteur van het boekje „Boer Koe koek", een kort geding tegen hem hadden aangespan nen. Het motief was dat de leider van de Boerenparcij, om zijn „commentaar" te kunnen toelichten vrijwe'. het gehele boekje „Boer Koekoek" had laten overdrukken. Uitgever en auteur beriepen zich daarom op het au teursrecht. De president stelde In zijn vonnis vast dat boer Koekoek inderdaad inbreuk heeft gemaakt op de Auteurswet 1912, door gebruik te maken van tekst en ideeën van de makers van het eerder verschenen boek je. Koekoek werd ook veroordeeld tot betaling van dc kosten van het geding; 219 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1