Loslaten Mens heeft een innerlijke klok GOUDEN LEEFTIJD Breien naar maat dialoog dialoog dialo ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 BENKERPROEE BEWIJST: T>ENT u een avondmens, die pas helder wordt *als een ander hartgrondig -gaapt? 's Morgens kunt u tdan wellicht moeilijk uit uw r.bed komen. Gelukkig als u ►;een goede wekker hebt, dan l wel iemand in uw omgeving [_die een ochtendmens is: dade lijk wakker en fris het bed Luit, meteen doen wat er te [doen valt. Ieder mens heeft leen eigen ritme. Onlangs is gebleken dat alle lichamelijke processen van de mens zelfs onderheving zijn aan een rit me- Kennelijk hebben alle levende wezens een soort Innerlijke klok, die hun le vensprocessen re gelt. Richt deze klok zich naar invloeden van buitenaf (naar de wisseling van dag en nacht bijvoor beeld) of werkt die klok ook als men 'geïsoleerd is van in- I vloeden van buiten af? Deze vraag hield prof. dr. Jürgen Aschoff be zig. Hy is verbonden aan het Max. Planck- Institnut voor Gedrags- fysiologie (leer der nor male levensverrichtin gen) in Andechs by München. Hy sloot een aantal vrüwilligers op in een geïsoleerde bun ker. Daar vertoefden zy wekenlang afgescheiden. Zy leefden by kunst licht. In de bunker was geen klok. De proefpersonen waren büna allemaal studen ten die zich In rust en afzondering wilden voorbereiden op een examen. De bunker bevatte een gezellige woon- en slaapkamer, een keu ken en een toilet. De bewo ners van de bunker kregen geen ander menselijk wezen te zien. I Hun levensmiddelen, inclusief een flesje bier uit de klooster- I brouwerij Andechs, werden iede re dag door een sluis in de bun ker geschoven. De afgezonderden hadden de besehikking over een pick-up en vele grammofoonpla- Zij mochten door middel brieven contact met de bui tenwereld onderhouden indien zij dit op prijs stelden. Een paar maal per dag Roesten zij urine-monsters in koelkast in de sluis plaatsen. Wanneer de bunkerbewoners gin- slapen, konden zij het licht Btdoen en zij deden het weer n'ian als ze opstonden. Ze moesten zelf een aantal proeven uitvoe- e ren, zoals het schatten van perio- -den van tien seconden tot een huur. Hun lichaamstemperatuur -werd, net als die van astronau- aten, voortdurend automatisch ge registreerd. De proefpersonen hadden in ;-!het begin nog wel belangstelling voor de „echte" tijd. Zij vroegen zich dan ook herhaaldelijk af l-jhoe laat het „buiten" zou zijn. Na een paar dagen vonden zij het prettig (zoals u wellicht in de vakantie) zonder begrip van tijd te leven. Zij vroegen dan ook niet meer hoe laat het in werke lijkheid was. i; Soortgelijke proeven had men Met donkere brillen op en schone kleren aan kivamen in het Franse La Cave zeven vrouwen naar boven. Ze hadden vijftien dagen in voortdurende duisternis doorgebracht in een grot. Het was een voortzetting van de serie wetenschappelijke onderzoekingen. Achtereenvolgens kwamen naar boven: Annick (25), Nicole (34), Irene (26). Marie-Madeleine (23), Framboise (21), de televisiester Janine Vila (23) en Barbara (21). De zeven kluizenaarster* mochten weinig of niets zeggen. Alle rechten van de verhalen over hun avonturen werden door een Frans weekblad gekocht. De zeven vrouwen zullen zich nu uitvoerig laten onderzoeken door een team van medici, dat zal nagaan welke invloed langdurige eenzaamheid onder abnormale omstandigheden op lichaam en geest van de mens hebben. in het instituut vroeger al eens met dieren genomen. Daarbij bleek dat vogels een ritmisch pa troon van activiteit vertonen. Zo zijn vinken gedurende de uren dat het licht is, actief. In het donker zijn zy passief. Hun dag ritme bedraagt 24 uur. Indien dit gedrag echter alleen zou wor den bepaald door de afwisseling tussen licht en donker zou het ritme wanneer men hen voortdu rend in het donker of het licht zou houden, moeten verdwijnen. Dit is echter niet het geval. Het ritme blijft, of de vogel nu in helder licht dan wel bij zwak licht wordt gehouden. De inner lijke klok bestuurt hun gedrag, hoewel er enige verschillen optre den. Een „zwak-belichte" vogel vertoont een kortere periode van activiteit en een langere periode van rust dan de voortdurend aan helder licht blootgestelde vogel. Nog belangrijker zijn de leng te-verschillen der perioden. De in zwak licht geplaatste vogel volgt een tamelijk nauwkeurig 24-uurs ritme. Hij begint zijn ac tiviteit iedere dag om vijf uur 's morgens. Daarentegen wordt de helder belichte vogel 2 uur eer der actief dan de voorafgegane dag; zijn ritmèperiode bedraagt dus maar 22 uur. Voor dit „rit me" heeft de Duitse geleerde Hallberg het woord „circadiaan" in het leven geroepen. (Circa be tekent ongeveer en dies is dag). Hallberg stelde een „circadiane regel" op: bij dieren die overdag actief zijn wordt de activiteitspe riode bij sterkere belichting kor ter, bij nachtdieren is het omge keerde het geval. De innerlijke klok loopt onge veer gelijktijdig met de omwen teling van de aarde, dus 24 uur. Door „tijdmelders" zoals wisse ling van dag en nacht, wisseling van temperatuur en sociale ge woonten wordt het klokje weer bijgesteld. Zonder die tijd-aange- Ook bij de bunkerbewoners van professor Aschoff bleek de „innerlijke klok" al spoedig voor te lopen, toen de tijd-aanduiders waren uitgeschakeld. De zon- der-klok-levenden gingen iedere dag een beetje later naar bed en stonden wat later op. Ook hun ritmen van temperatuur en li chamelijke functies veranderden. Dit kon men vaststellen door het urine-onderzoek in het laboratori um. Op de twaalfde dag waren lichaamsfuncties en slaaptijden met twaalf uur verschoven. Na nog eens twaalf dagen was het uitgangspunt weer bereikt. De proefpersonen merkten daar alle maal niets van. Zij wisten letter lijk van dag noch datum, tijd of Aan het begin van de proef kwam het tot twee perioden van twintig uur waarop men wakker was. Daarna volgde (logisch!) een periode van lang slapen. Het vol gende dagritme bleek ongeveer 25 uur te duren. Waarom die proeven, vraagt u zich met ons af? Het verworven inzicht in het menselijke ritme is voor vele praktisch zaken van uitermate groot nut, zegt dr. Walter Thcimer. De „circadiane periodiek" is van groot belang voor ploegen-arbeiders, voor het voorkomen van ongevallen 's nachts, kortom voor iedere soort van nachtdienst. In het algemeen kunnen ongevallen en fouten omstreeks drie uur 's morgens worden verwacht. De nacht-ar beider past zich ten dele aan "de arbeidstijd aan, die dan als „tijd- aanduider" optreedt. Overigens blijft hij ten dele gebonden aan de normale afwisseling der fasen. Men zoekt nu naar het juiste ritme voor bemanning van schepen en ruimtevaartuigen. Tot dusver vond men de afwisse ling van vier uur werken en vier uur rust de beste oplossing. On der deze verhouding blijft de menselijke periodiciteit van 24 uur ongewijzigd. Vliegreizen Prof. Aschoff gaat verder met zijn onderzoekingen, o.a. over de synchronisatie van de innerlijke klok. Hij wijst in dit verband op de ervaringen van reizigers die per straalvliegtuig van Europa naar Amerika vliegen. Twee da gen na aankomst kunnen ze nog niet „normaal" functioneren. Hun „circadiane" klok is bij aan komst in Amerika van slag. Wie gewend is in West-Europa 's mor gens om zeven uur op te staan, wordt in New York 's nachts om een uur wakker. Pas na twee tot Make-up voor herfst en winter 1966-*67 De periode die v>oigt op de pas vol groeide jeugd kan met onze goede wil en een beetje medeplichtigheid zeer volmaakt worden. Het leven begint bij veertig, dat geldt voor de elegante vrouw die haar evenwicht gevonden heeft. Jeanne Gatineau vertelt zelfs: u zult super-elegant, meer dan geraffineerd zijn. U kunt dat met een korreltje zout nemen, maar toch, wie haar maquillage voor het komende seizoen ziet weet het, dit is chic en een voudig. Jeanne Gatineau noemt haar nieuwe make up „'1 age d'or" (gouden leeftijd). Zij brengt een nieuwe basiscrème, de matte en voedende supremat, waaronder kleine onvolmaaktheden van de huid verscholen blijven. Geef uw huid daarna een blos-uit-een-doosje. Opbrengen ter hoogte van de jukbeenderen, onder de ogen en verder waar men denkt de teint te moeten ophalen en waar men diepte aan het gezicht wil geven. De teint is beige-mat. gonnen bij de zijkanten van de neus lopen de lijnen door tot De nieuwe make-up vraagt het buitenste ooghoekje, waar om verzorgde ogen; dat betekent zij spits en schuin eindigen. Hier- niet afgeschoren, maar ook geen boven wordt met behulp van een oerwoud. De wenkbrauwen staan penseeltje en een vette oogscha- als gewelven boven het gezicht duw een wit lijntje aangebracht, tweede kastanje- makc-up voor komende seizoen: l'agc d'or, van Jeanne Gatineau. Let op de com binatie van bijoux in kapsel, oor en aan de rand van de blouse. en zijn op driekwart lengte de buitenzijde naar beneden ge- bruine lijn: dat is dus een dub- knikt. De bovenzijde blijft na- bele eyeliner met wit ertussen. boog goed geëpileerd. Wie i het fameuze lijntje, matterende en lichte poeder (drie pers? Borstelen en borstelen met tinten in één doosje). Het spul de vivacils bruin, of groene waas onder de wenk- De lippen zullen gevoelig zijn: brauwboog. Het bovenste ooglid getekend van twee tinten beige markeren door de kastanjebrui ne eyeliner, niet overdreven doortrekken. Zacht gebogen be- rose, de mondhoeken lichter, de bovenlippen desgewenst iets rond bijtekenen. Illllllllllllllltlllinilllllillllllllllllllllllillll Een fabriek von brei-wol uit Dokkum volgt de nieuwe uniforme maataanduiding voor baby- kleuter, en kinderkleding, die niet uit gaat van de leeftijd van bet kind, maar van zijn lengte. In band- werkspceiaalzakeh zet u uw kind naast bet meetlint aan de muur en kiest vervolgens het juiste patroon-naar-maat. Het ziet er ongeveer uit als ons nani-patroon. Alle maten staan op ware grootte aange geven. Ideaal voor moeders niet lange slierten van kinderen of korte dikkerdjes: geen slobbertruien die bij de schouders veel te. wijd zijn. of krappe jumpers voor uw mollige dochter. Al breiend en nietend krijgt u de juiste afmetingen; geregeld nameten en de aanwijzingen op het patroon volgend, krijgt u haute couture-breiwerk. Wij vonden het het ei van Columbus. Je moet er maar op komen! Voorlichting van diëtiste Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, waarvan wij gere geld de vouwbladen bespreken, zal van 30 september tot 14 ok tober op de Femina in Rotter dam met een stand aanwezig zjjn. Een van haar 42 diëtisten is daar aanwezig om u recht streekse voorlichting over uw dieet, adviezen of vouwbladen te geven. Voorlichting is voor ons Nederlanders nog een harde noodzaak: de steeds frequenter voorkomende tandcaries als mede hart- en vaatziekten spre ken een duidelijke taal. De voor lichting is niet-commercieel en gratis. Goede voorlichting die niet duur is geeft ook het textiel- etiket voor was- en strijkbehan- deling. Meer dan dertig deel nemers traden tot de VTWS toe, ook in overhemden en founda tions kunt u nu de service van het wasetiket verwachten, in de kleuren van de verkeerslichten. De exporterende industrie toont belangstelling voor éénkleurige wasetiketten in verband met vraag uit het buitenland. De Nederlandse vinding vindt op grote schaal in het buitenland toepassing. r>EN ik vroeger (hoe lang I* het al niet geleden?) begon aan deze rubriek, omgeven door vriendelijke hulsttakjes die mijn woorden van de rest der pagina scheidden, is mij voorspeld dat „de reacties wel uit een bepaalde hoek en van dames van een bepaalde leeftijd" zouden komen. Dat was ook eventjes zo. Eerst. Zie ik ech ter vandaag mijn post aan, dan schiet ik in de lach. Nog nooit zijn zo tegenstrijdige betuigingen van instemming en ontstemming uit zo uiteenlopende kerk-, bevolkings- cn leeftijdsgroepen gekomen. Van daag vind ik zelfs twee brieven in één envelop. De briefschrijfsters wonen op één portiek. Zij lezen allebei deze krant. De een is 48, dig, bracht haar niet alleen tot een kerk maar tot een persoonlijk ge loof. Zij is veel alleen de laatste twee jaar. Maar gelukkig woont vlakbij dat vrouwtje van 36 met drie schatten van jongens, een, vrouwtje dat niet anders weet dan kinderbijbel. christelijke lagere school, catechisatie, jeugdvereni ging, vrouwenkring. Manlief komt uit hetzelfde dorp en dezelfde kerk en na zes jaren stadsleven zijn zij helemaal gewend en thuis. De kinderen ziin nu 12, 10 en 8, en ja, nu begint net zo'n beetje. Het is niet zo erg, maar het kind van 8 heeft vaak vragen waarop je geen antwoord weet. En het jog van 12 wil niet al te dikwijls FN DAN word ik, Chr., als een ■Li soort vertegenwoordigster van de stichting Welkom aan recalci trante kinderen erbijgehaald. Zo ligt hier de brief van hei samen. Met vragen. Vragen die precies vertolken wat in grote variatie u-t al de ingekomen brieven blijkt: ongerustheid over jreranderingen, over verdwijnende vormen die wij liefhadden en die ons een taal wa ren, taal van geloof, taal van or vat* ting van taak, van opdracht. j DIT DOET mij toch wel wat. Allereerst dat vriendin nen-zijn. Dat is gewoon geweldig, ik wil dat voorop zetten. Uw brief klinkt een beetje als: „dat wij el kaar er nu niet uit kunnen helpen, dat de een de ongerustheid drie dagen is aanpassing aan de plaatselijke tijd bereikt. Bij een vliegtocht van het westen naar het oosten liggen de verhoudin gen anders. Dat zou verband hou den met de veranderende afwisse ling tussen licht en donker. De moraal? Laat uw van ver re komende logé's op verhaal ko men. Laat ieder zijn eigen slaap-ritme hebben. Zorg ervoor dat uw man (die in ploegen dienst werkt) of uw dochter de verpleegster die een lang week-end heeft, ook aan hun (slaap) trekken komen, en dring geen eten op als hun eigen „klok je" daarom niet vraagt. De tijd melders zorgen ervoor dat hun' ritme weer gelijk loopt met de omgeving maar geef ze de tijd om weer op slag te komen. Babies beschikken over natuurlijke warmwaterkruik U merkte het al bij uw eigen of andermans baby (soms zijn buitenstanders oplettender dan loeder zelf): pasgeboren baby's illen of huiveren niet. We mo- het op medisch gezag aanne- :n: jonggeborenen hebben dit meen met alle zoogdieren in de irste periode van hun leven. Een groep Britse medici stelde /ast dat dit komt door de mge- [öouwde verwarmingsinstallatie 'die baby bij de geboorte mee- jkrijgt. Rillen is niet alleen een 'actie op kou maar ook een au- pomatische methode om warm te I word en. De jonggeborene be schikt over een laagje sterk ijzer houdend en daardoor bruinge- leurd vet tussen de schouderbla- .en, dat fungeert als eer. warm- vaterkruik. Het laagje zet zich ivoort langs de wervelkolom. Dit j vette weefsel maakt zes procent L~i baby's totale gewicht uit. toeven met dieren in de Oxford iJniversity Medical School heb- jben aangetoond dat bij verwijde ring van dit vetlaagje jor.ge ko- jnijnen volledig hun vermogen lom warm te blijven bij tempera turen beneden hun lichaamstem- Iperatuur verloren. Na verwijde ring van het beschermende laag- I je verkleumden de diertjes of stierven. Het ijzer in de vetlaag j is essentieel voor de verhoging van het zuurstofverbruik. Ramp 1953 Voor de laatste keer ons on derwerp „Loslaten". Allereerst de brief van mevrouw J. te S. „Loslaten heb ik al heel veel in mijn leven moeten doen. Onze oudste ging op zestienjarige leeftijd in militai re dienst, onze dochter was zeventien toen zij de verple ging in ging. Onze tweede zoon ging toen hij achttien jaar was de grote vaart op, voor twee jaar weg. Dat viel ons wel zwaar, maar het was zijn ideaal, dus hebben wij hem laten gaan. Een andere zoon ging ais militair naar Nicuw-Guinea. Er zei eens iemand tegen mij: „Wat moet er van ze terecht komen, wat komt er van naar de kerk gaan, op zee of in een ander werelddeel?" Ik antwoordde: „Als uw kinderen thuis niet naar de kerk willen gaan. wal doet u dan?" „Bidden", ant woordde zij. „Juist, en dat doen wij ook voor onze kinde ren." Toen onze jongen in de rimboe moest vechten schreef hij: Het was of jullie naast me stonden en me hielpen. Zo kon ik ook nog anderen hel pen. Ze zijn beiden gezond te ruggekeerd, geestelijk verrijkt met ervaringen en belevcnis- „Met veel belangstelling lees ik uw dialoog, vooral nu het gaat over het loslaten van onze kinderen, vooral onze gehandi capte kinderen" schrijft Me vrouw V. tc L. „Toen wij ne gen jaar geleden ons doofstom me en geestelijk gehandicapte jongetje weg moesten brengen naar de Dr. Willem van den Bergh Stichting voor een alge hele test heeft ons dat heel wat zorg gekost. Hij was geen ogen blik uit mijn gedachten en da gelijks hebben wij hem ook op gedragen in ons gebed. Wat wa ren we gelukkig toen we hem na vier maanden weer thuis kregen. Hij gaat nu al negen jaar naar een blo-school hier in de buurt. Maar toch kost het mij iedere dag weer spanning hem te laten gaan, (hij wordt naar de bus gebracht en ge haald) Ik ben blij hem 's mid dags weer thuis te hebben. Hij gaat heel graag naar school en dat is voor ons een hele ge ruststelling. Anders is het met ons jongste zoontje dat ook bui tengewoon onderwijs moet heb ben. Hij vindt het schoolgaan vreselijk. Dat gaat van zijn kant met veel huilen en van onze kant steeds maar gerust stellen gepaard. Zo een kun je al zou je het willen niet losla- Niet gepiekerd „Onze kinderen zijn nogal ondeugend, dus wanneer ze naar de kleuterschool gingen, Mevrouw S. te D. heeft in de ramp in februari 1953 ook erva ren wat loslaten is". Het enige droge stukje van het dorp stond vol met mensen. Er was ook nog een kans dat dat onder water zou komen. De kinderen werden toen weggebracht. Ook onze kinderen van vijftien, veertien en twaalf jaar. Zouden we ze ooit terugzien? Huilend vertrokken ze. Toen hebben mijn man en ik gevoeld wat loslaten is. We hebben ze na gestaard tot de boot verdwenen was. Doordat ieder meewerkte met zandzakken vullen is verde re dijkdoorbraak voorkomen. Twee weken later waren we herenigd". Twee beelden was dat een uitkomst en werd er helemaal niet gepie kerd over loslaten", schrijft mevrouw V. te O. ..Nu de oudsten vijftien km naar school moeten fietsen, is dat weer iets om dankbaar te zijn. Ze hebben een behoor lijke dagtaak en zijn weer een stukje op weg naar zelfstandigheid. Zo worden ze losgelaten en toch nog stevig vastgehouden, want dat heb ben ze nodig. Ik ben hele maal niet bang dat het pro vo's worden of zoiets. Bang zijn voor je kinderen is hele maal verkeerd. We begrijpen elkaar niet altijd, maar dat hoeft ook niet. Ze vinden va der en moeder oud, maar we ten toch wel dat wij de baas zijn. En als ze het al te bar maken zeg ik: ..Wat zal ik blij zijn als jullie getrouwd zijn." Dan moeten ze lachen en vinden ze 't zelf zo nog goed bij moeder thuis." worden?" vraagt Mevrouw P. E. te V. zich af „Bij ons kwam het eerste loslaten toen onze eerste baby van acht weken oud naar liet ziekenhuis moest. De avond daarvoor stonden we met een brok in onze keel bij de wieg naar dat magere, witte, zieke hoopje mens te kijken. Gelukkig knapte hij na een paar maanden op. Twintig jaar later stonden wc op een andere manier weer met een brok in de keel afscheid te nemen. Als een gezonde kerel van 1.80 voer die baby van toen het zeegat uit. Op de Waterweg zagen we hem als marineman op zijn oor logsschip met het smaldeel voorbij varen voor zijn eerste grote reis. Tussen deze twee beelden zijn er veel momenten van loslaten geweest". Inrichting Mevrouw D. te A. (uw adres?) heeft een zoon die nu bijna twintig jaar in een inrich ting is. „In de zomer komt hij enkele weken thuis. Het terug gaan is dan heel erg. Als bij 's avonds weggaat kan hij 's mor gens al niet meer eten. Hij kan nu lopen, praten kan hij nog niet. Als ik hem vergelijk met vroeger is hij nu een hele held. Ik geloof wel dat als hij thuisgebleven was, hij niet zo ver gekomen zou zijn. De Here Jezus zegt: „Wat Ik doe weet gij nu niet, maar gij zult het na dezen verstaan." Ouders brengen hun kinderen niet naar een inrichting om ze kwijt te zijn, doch voor het welzijn van hun kind. Ze zijn bij lotge noten en krijgen hun verzor ging. die thuis altijd veel hoofd brekens kost. En die zustertjes kunnen er zo aardig mee om gaan. Iedere moeder en ieder gehandicapt kind zal verschil lend reageren, maar ik heb al veel moeders gesproken, die zei den dat zij nachten niet konden slapen als hun kind pas weg was gebracht. Later zeiden die moeders: „Wat fijn dat er zulke inrichtingen zijn". Als ouders houdt men veel meer van deze kinderen, omdat zij kinderen blijven. Een goed kind groeit van je af. dus begint het losla ten eer je er erg in hebt. Maar deze kinderen blijven je nodig hebben." Verhuizen We hebben nog nooit zo lang over een onderwerp gesproken, maar u schreef zoveel en zo lezenswaardig dat er niet veel „afviel". Het volgende onder werp is, zoals trouwe lezers al weten: verhuizen. In onze fami lie gaat het verhaal van die oom die nonchalant met zijn liefdesbrieven omsprong en tij dens een verhuizing waaide de hele straat waar hij kwam te wonen vol met zijn ontboeze mingen.... Hoe hij zijn figuur redde weet ik niet, maar mis schien hebt u dergelijke verha len te spuien. Ervaringen met verhulzen, praktische raadgevingen, anek dotes, veranderingen in uw le ven, als het maar met ver huizen te maken heeft, ont vangen wij weer graag uw brieven, ter ontmoeting in dia loog. Uw pakje ligt na plaatsing In onze krant al heel gauw in uw brievenbus. Wat kiest u: De dokter zegt 1. De dokter zegt 2. Tipparade of... een verrassing? Z?t u uw adres ook in de brief? ander niet begrijpt daarvoor scha men wij ons. Wij komen nu maar bij u, maar eigenlijk is het toch te By onze kantoren verkrUgbaar: Supplement 7 Is uit! een vijfhladlg patronenset maten 36 t/m 48 éénmaal kopen, verder kyken 2,50 mapje met uitleg en patronen, rokken, pantalons, avondkleding „2,25 supplement elk 35 modellen nn. 2, 8, 4, 6, en 7 per stuk 1,45 kinderpatroons met uitleg: IceftUd van uw kind is maat 4, Geef bij bestelling de maat op! Ontvangst na storting op giro Dagblad De Rotterdammer te Rotterdam. Op het J~i betaling by het bur. v. d. blad. gek". Ik yraag terug: is dat nu juist niet vriendschap? Leren dat je elkaar nooit de hele weg verg©, zeilen kunt, ook nooit voor elkaar de last kunt dragen? De één moet een man missen die alles voor haar was, de ander is verant woordelijk voor de opvoeding van. haar kinderen Reen van tweeën kan ten diepste daarvan ook maar iets van de ander afnemen. Maar wij reizen met elkaar. En wij kun nen naast elkaar gaan. Wij kun nen het alleen-zijn en het alleen- doen voor elkaar opheffen. En daarin, in dat gaan. ontdekken wij het wonder dat ik eens met een vriend besprak: dat wij elkaar op God richten. Vroeger, zei ik tegen hem, las ik veel psalm- cn gezang versjes door als ik de preek niet begreep en meestal snapte ik niet meer dan een fractie. Wat mij fascineerde was de onbegrijpelijke regel: Gij hebt. o Heer, in rt dood- lij kst tijdsgewricht (wat een woor den!) mijn ziel gered mijn tranen willen drogen. Toen ik ouder werd en mensen wilde helpen, heb ik geleerd dat die twee: ziel redden en tranen drogen, aan God moeten worden overgelaten. Schrijf het op, zei hij, want hij had zijn hele leven niet anders gedaan dan trachten zielen te redden en tra nen te drogen. En daarin zijn wij vrienden: dat wij in eigen onvolko menheid eikaars oog op God rich ten. Ook als we geen zin hebben. Ook als wc perioden van moeheid kennen. Als de een wil ophouden in God te geloven (dat ben ik ander mij tegen. Nu leest hii mij in de krant, zei hij deze week. En hij weet ook waar ik boven mezelf -,1 er mensen l" weg willen. uitsohrijf omdat er mensen zijn die met me op weg willen. Zo houden we elfeaar, zo houdt tweetjes als vriendinnen, het hoofd boven water, zo trekt de een de ander op als hij of zij dreigt te vallen. Weest dankbaar voor uw vriendschap en bedenkt dat ook on toereikendheid hier op aarde cca eigen vreugde kent. DN NU uw vrees, U leeft in een snel veranderende wereld. Dat maakt voor ons, kerkelijke we zens, van landaard nuchter en se rieus. van karakter vasthoudend aan het eenmaal gevondene en be proefde, het leven in die wereld niet gemakkelijker. Voor Christus' Kerk maakt het echter niet zoveel verschil, meen ik. Die kerk lijkt al door zoveel haohelijkc avonturen te zijn gegaan. Die kerk kent ne gers in extase, God erend ln een steeds woester wordend herhalen van gezongen, uitgeroepen woor den Die kerk kent volken die dansen en springen en feest ma ken. Ze kent de recreatie en gezel ligheid van de Amerikaanse zon dag bij christenen, het proeven van gemeenschap, het iedereen een hand geven van de dominee. Zo kent de zondagsschool, ze kent de bedehuizen waar woorden zijn gevonden als voorzienigheid en uit verkiezing. Ieder volk, leder mens heeft zijn eigen, hoogsteigen wijze van vormgeving De een zingt, de ander spreekt. De een doet, de an der denkt. En waar je ook maar begint, direct is er iets ontoerei kend, is er een méns bezig. Daar om moet Je in de gang der tijden soms van een gezegde af, of van een gedrag af Of jij voelde het nog als zinrijk, maar je kind niet meer. Dat betekent dat dat kind. en misschien ook JIJ nog. nieuwe vormen, nieuwe wegen moet vin den. Dat is een bezigheid, o Ja. Die neemt je dag, die bestrijkt ie vrienden, die vraagt beweeglijk heid in Je gezin, en die put Je soms uit omdat je hele persoon Bevraagd wordt. Maar is dat erg? Is dat iets anders dan leven? Als toch al een Ander alles voor u deed wat u niet kon?

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15