DE AARDE Het gezicht van Ook voor kruidenier computer ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 Bij de foto's LINKS BOVEN: r.nicln op do Paricutin in Mexico na zijn ont staan in 1945. RECHTS (VAN BOVEN NAAR BENEDEN): In het Yelloslone National Park omringen de voortdurend groter wordende ter rassen die door de hete bronnen worden gevormd de bomen, die Een grote ijsmuur in een kra ter in Tanzania. Stalactieten in een Mammoetgrot in Kentucky. Bomen op Hawni die dood ge gaan zijn tengevolge van as en slakkeu van een vulkaan. De meesten van ons xien de aarde onder onze voeten als iets dat nooit verandert. Al sedert de klassieke oudheid, toen men sprak van terra firma, is de aarde het zinnebeeld van stevigheid en eeuwigdurende stabiliteit. Maar in de ogen van een modern geoloog is de aarde noch stabiel, noch onbeweeglijk, maar levend, omdat de buitenkant voortdurend verandert, soms zelfs met ontploffend of zondvloedachtig geweld. Dat is het soort snel veranderende wereld dat Om een indruk te krijgen van de kijk die een geoloog heeft op de aarde en de aardgeschiedenis, zou men een ideaal toestel moeten hebben, dat lijkt op de fototoestellen die gebruikt worden om de ont wikkeling van een bloeiwijze, van knop tot open bloem, te fotograferen. Men kan zich indenken, dat men zo een film maakt van de aarde met een camera op een platform, ergens in de ruimte, ettelijke dui zenden kilometers boven de aardoppervlakte, door elke vijfduizend jaar één beeldje op te nemen van dezelfde aardhelft. Na ongeveer een miljard jaren zouden we een filmpje bezitten van een waarlijk episch karakter, waarin een groot deel van de ge schiedenis van onze planeet ineen zou zijn geschoven tot een drama van drie en een half uur. In zo'n film zou de aarde lijken te leven, met een buitenkant welke in plotselinge kronkelbewegingen zou samentrekken en dan weer glad worden. Opval lende plooien en richels gebergten en afgronden zouden verschijnen in landoppervlakten die enkele ogenblikken eerder geheel vlak waren. Landen die tevoren ondiep onder water hadden gelegen, zouden eruit oprijzen en andere landen zouden door de zich uitbreidende zeeën worden overstroomd. Gletsjers en stromend water zouden de gebergteketens bijvijlen tot scherp getande pieken, ze daarna verder slijpen tot lage heuvels en tenslotte weer tot vlakke dalen doen terugkeren. Groene oerwouden zouden plotse ling veranderen in kale woestijnen. Grote keep- vormige spleten, zoals de rift-valleien in Afrika, zouden in een paar seconden open gaan staan. Vul kanen zouden schijnbaar uit het oppervlak der aarde te voorschijn springen en dan weer in een tweetal minuten weggesleten zijn. Geweldige ijsvlakten zou den zich uitbreiden over enorme oppervlakken, daarna zich terugtrekken, zich weer uitbreiden en weer terugtrekken, waarbij het land zou worden versneden en doorploegd en nieuwe rivieren, meren en bodemsoorten zouden worden achtergelaten. geologen zien. Dat is ook het soort veranderende en fascinerende wereld dat deskundig en met verve besproken wordt in Het gezicht van de aarde, de wonderwereld van de natuur, door Kirtley F. Mather. (Uitgave Contact, Amsterdam, 264 blz., 221 afbeel dingen en foto's, waarvan 116 in kleur, 49,50). Mather is oud-hoogleraar aan de universiteit van Harvard en het spreekt vanzelf dat hij in het wereld deel Amerika vele voorbeelden vond om zijn betoog te illustreren. Hij spreekt over de vorming van gletsjers en ijskappen, de invloed van weer en wind, zomer en zon, vorst en stromend water. Fascinerend schrijft hij over de vorming van bergen en het ge weld van vulkanen, aardbevingen en vloedgolven. Zijn stof is wetenschap, maar het dient met ere vermeld, het is met recht een populair-wetenschappe- lijk boek geworden door de prettige en voor ieder begrijpelijke verteltrant. Natuurlijk moeten de unieke foto's, zonder welke Het gezicht van de aarde droge stof zou zijn, apart en in de eerste plaats vermeld worden. Het is werke lijk een genot om de foto's te bekijken en de begrij pelijke, maar zeer verhelderende onderschriften wekken het verlangen meer te weten van de ge heimen van onze aarde. Spelenderwijs haast noden de foto's tot het lezen van de tekst. Het gezicht van de aarde is het tweede deel in de serie Wonderwereld van de natuur. Het eerste deel Dieren in hun omgeving konden wij reeds gunstig beoordelen. Het gezicht van de aarde (vertaling dr. D. P. Erdbrink) heeft ons niet teleurgesteld, ook niet in typografisch opzicht. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse detailhandel gaat - weliswaar nog op bescheiden schaal - gebruik maken van computers. Daarmee is de even boeiende als ingewikkelde computer-techniek, tot nu toe eigenlijk uitsluitend in grote bedrijven toege past, praktisch gemeengoed geworden. Het zal wel nooit zover ko men, dat de win kelier - op - de - hoek tassen lege kratten een com puter van een half miljoen gul den in zijn kel dertje heeft staan. Dat zou wegge gooid geld zijn. Voor hem opent een eenvoudig kasregister, dat hij nu eenmaal toch nodig heeft in zijn winkel de weg naar elektroni sche verwerking van allerlei gege vens, die een glas helder overzicht verschaffen van het „totale be- drijfsgebeuren'. Alle handelin gen die op het kasregister wor den verricht, wor den meteen ge noteerd op een rol papier. Op elk willekeurig ogen blik kan de win kelier met die rol naar een elektro nisch rekencen trum stappen, waar een compu ter na enkele ogenblikken een lijst produceert met uitgewerkte cijfers over om zet, winst enz. Het overzicht ver schaft nog meer: het vertelt pre cies hoe groot de voorraden van de artikelen zijn en welke produkten zich met veel moeite en wei' nig winst laten verkopen. Als de detaillist met potlood en papier dezelfde gegevens zelf moest verzamelen, zou hij dagenlang werk hebben. De aankoop van een eenvoudig kasregister wordt daardoor een investering, die spoedig Voorllij haar geld ruimschoots op brengt systeem vergt namelijk een vrij lange aanpassingsperiode, omdat alle artikelen moeten worden gecodeerd. Dit bete kent een zekere reorganisatie van het bedrijf, waarvoor ui teraard de tijd van voorberei ding nodig is. Ons land telt op het ogen blik ongeveer 250.000 kleinhan delszaken. Elk jaar verdwij nen er tussen de vier- en vijf duizend, omdat zij het niet langer kunnen bolwerken te gen de grote zaken en omdat tal van bedrijven zich in gro te ondernemingen concentre- Levensbelang Voor kleine detaillisten is het dus meer dan ooit een le vensbelang, de efficiency in hun winkel zo groot mogelijk te maken. Dat kunnen zij doen door zich in te stellen op de veranderde koopgewoonten van het publiek („de klant koopt; de winkelier verkoopt niet meer") en door gebruik te maken van de elektro nische wetenschap. Het is de ervaring van NCR (NV Nationaal Kasregister v/h Cord H. van Erk). dat de belangstelling bij de detailhan del voor de moderne metho den om snel gegevens te ver werken jaar in, jaar uit toe neemt. Eén van de directiele den vertelde: „Wij verkopen heel veel kasregisters aan de taillisten. Ons aandeel op de Nederlandse markt schommelt tussen de 75 en 78 procent. In Amerika is het systeem van de elektronische verwerking van allerlei gegevens tot één overzicht van de gang van za ken allang ingevoerd. NCR, een Amerikaanse maatschap pij, leverde aan één waren huis 750 kasregisters plus een computer". De verwachting is, dat de grootwinkelbedrijven en grote inkoopcombinaties in ons land dezelfde kant opgaan. Enkele Inkoopverenigingen zijn al -tot de aanschaf van een computer ivergegaan. Waarschuwing Zo talrijk zijn de aanvragen /an detaillisten, die regelmatig hun bedrijfsresultaten door een computer willen laten uit rekenen. dat NCR hen her haaldelijk waarschuwt, niet te hard van stapel te lopen. Het De perfectionering van de computer gaat nog steeds ver der. Daarvan zijn op de Effi ciency beurs tot en met woensdag 28 september in de Amsterdamse RAI voor beelden te zien. De ontwikke ling van de apparatuur is op het ogenblik al wel zover, dat het tijdperk van de ponskaar ten voorbij is. Ponsbanden, magnetische banden en op tische leesapparaten zijn thans onmisbare hulpmidde len. Onder de computer-leveran ciers zijn drie reuzen. Het zijn bedrijven, die in de loop der jaren zijn overgeschakeld van de fabricage van mecha nische boekhoudmachines naar computers. In de constructie van de computers is dat nog te merken. De com puters van IBM verraden, dat dit bedrijf jarenlang ponskaar ten-machines heeft ge maakt; de apparatuur van NCR wijst erop, dat deze on derneming van oorsprong le verancier is van kasregisters en boekhoudmachines. Door deze achtergronden hebben de computermaatschappijen elk hun eigen kring van klanten, maar dat wil niet zeggen, dat zij geen concurrenten zijn. Zij proberen, alsof het een wedstrijd tegen de klok is, computers te construeren, die hoge verwerkingssnelheden en talrijke uitbreidingsmoge lijkheden hebben. Verscheidenheid De verscheidenheid aan ap paratuur, die er op de markt is, is bljzon-'er groot In de stand van NCR, de grootste van de Efficiency beurs, krijgt men daarvan de beste indruk. Het bedrijf, dat tach tig jaar geleden het eerste kasregister naar het Europese vasteland bracht toont een schat aan machines „voor eerste registratie tot laatste in formatie". Ongeacht voor welk bedrijf („van de wieg tot het graf') zijn er machines voor de elektronische verwer king van gegevens. De prijzen variëren van tweeduizend gul den voor een eenvoudig kasre gister tot een drie miljoen gul den voor een uitgebreide com puter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13