Leven met de auto: grootse plannen meer Stadsgewesten met eengezinswoningen Commentaar Overloopnaar de Delta Nederland nu ...en in 2000 ^1 Gemeenten moeten studies maken Spreiding van rijksdiensten Recreatie in centrum Speciaal voor kort parkeren *1" ftm. 0 f WL VKIJIHG SEPTEMBER 19(16 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Verkeers- en vervoersvoorzieningen zijn de sleu tel van een ruimtelijk beleid dat samenleving berekend is. De tweede nota inzake de ruimtelijke ordening, waaruit deze passage is ontleend, besteedt veel aandacht aan de verkeersvoorzieningen die voor de toekomst nodig zijn. Er wordt een aanvulling van fraai werk T)E vandaag verschenen tweede nota over de ruimtelijke orde ning is in vele opzichten een fraai stuk werk. Een gedegen studie moet ieraan vooraf zijn gegaan. De nota schetst de ontwikkeling van ons [land naar het jaar 2000. Betere qreiding van de bevolking en ver hindering van de druk op de rand stad staat hierbij voorop. IVanneer de plannen verwezenlijkt kunnen worden, zal het mogelijk zijn gebieden die thans in de wel vaartsgroei ten achter blijven krach tig te stimuleren Elf ministers hebben de nota onder tekend. Dit geeft duidelijk de veel zijdigheid aan van deze materie. Duidelijk is gesteld, dat er offers gebracht moeten worden om de doeleinden te verwezenlijken. Het is niet aangenaam dit te horen. |Maar duidelijk wordt gemaakt waarvoor de offers nodig zijn Ieder kan zich nu een beeld vormen van de plannen. Regeren met de blik op het jaar 2000 verliest zo het abstract karakter. En de politiek wint aan duidelijkheid. Raadscommissie geboycot ALKMAAR In de gemeenteraad van kmaar zijn moeilijkheden. De liberale, iti-revolutionaire en christelijk-histori- he fracties hebben nl. geweigerd de rgaderingen van de raadscommissies bij n, omdat zij er niet mee akkoord t er in alle commissies, ook in die ider voorzitterschap van KVP-leden, 'ee leden van de KVP zitting hebben, ilang hierin geen verandering is geko- en willen zij de raadscommissies boy tten. DEN HAAG De regering wil de stedenlijke ontwikkeling in ons land opzetten volgens het systeem van de gebundelde de-con- centratie. Er zullen in de toekomst zogenaamde stadsgewesten gevormd worden. Het stadsgewest is een tussenvorm tussen de grote dicht opeengebouwde stad en een spreiding van de bevolking over een aantal kleine kernen. Het stadsgewest heeft de vorm van een of meer grote centra met omringende kleine kernen, die onder ling een functioneel geheel vormen. twaalfde provincie worden. Deze pol- Binnen de stedelijke gebieden is een grote verscheidenheid van woonmilieus mogelijk. Er zal voor 50 tot 70 pet. ruimte zijn voor eengezinswoningen. De laatste jaren zijn in de meeste ste den 35 tot 40 pet. eengezinswoningen gebouwd. Deze vorm is het meest juiste, omdat een vergaande verspreiding in verband met het ruimtegebrek niet mogelijk is. Anderzijds wordt een sterke concen tratie in woonkernen uit sociaal oog punt als woonvorm niet gewenst ge acht. Ander bestuur Voor deze verstedelijkte gebieden moet, een andere bestuursvorm gezocht worden. Een goede coördinatie is abso luut noodzakelijk. Het provinciaal bestuur is hiertoe niet toereikend. Naast Rijnmond en Eindhoven dienen afzonderlijk Den Haag, Utrecht, Twen te en het Gooi in groter bestuursver- band te worden samengebracht. De nota bepleit hiervoor het bovenge- meentelijk bestuur. Hier kunnen de hoofdlijnen van het beleid voor het stadsgewest worden vastgesteld. De be trokken gemeentebesturen behouden daarnaast een essentiële functie. Vaststelling van een kaderwet met algemene regels voor de samenstel ling van een bovengemeentelijk ver band acht de regering niet gewenst. Aan de gemeenten moet zelf worden overgelaten hoe men wil samenwer ken. De regering geeft er de voor keur aan in bepaalde gevallen een wettelijke regeling voor gemeente lijke samenwerking te kunnen tref fen. Dc IJsselmeerpolders moeten geen 99 )E\ HAAG Ontwikkeling van zee- vens buiten Amsterdam en Rotterdam met name in de Eemsmond en het eldebekken wordt in verband met ieuhygiënische overwegingen aanbevo- De afleiding van zcehavenactivitei- n uit het Waterweggebied cnhetNoord- ekanaalgebied naar het Scheldebekken i de Eemsmond wordt vooral van belang acht in verband met de vestiging van dustrieën. verplaatsing van de in- en door erfunctie is echter minder waarschijn- k. De verdere groei hiervan is boven- en noch uit ruimtelijk noch uit mi- lu-hygiënisch oogpunt bezwaarlijk De centrale positie van de Rotterdamse Amsterdamse havenagglomeraties zal -irom nog versterkt worden. In verband hiermee is een nauwkeuri- studie over de aanleg van aanslui- öde verkeerswegen en railverbindingen dig. Speciaal het leggen van pijpleidin- speelt een roL De stedelijke structuur en het ndschansschoon mogen met door het acé der pijpleidingen worden aange- it. Vervoer van gevaarlijke stoffen net zo veel mogelijk buiten de woon- rnen geschieden. De transportleidingen mnen toekomstige infrastructurele wer- n belemmeren. Aansluiting op bestaan leidingen levert technische moeilijkhe- lop. POOR Hoewel de studie nog niet voltooid is, feit de nota reeds enkele richtlijnen >or toekomstige spoorverbindingen in 1 rond ie Maasstad. Een spoedige metroverbinding tussen Rotterdam en .Hoogvliet wordt gewenst geacht. Ten aanzien var de zuidweste lijke verbinding zijn in studiecommissies twee visies ontwikkeld: een Deltaspoor lijn door het eilanden gebied naar Rotter dam of een aansluiting via West-Brabant en de Volkeraksluizen. Voorts denkt men aan een verbinding tussen Rotterdam en de Betuwelijn via Ridderkerk en via Gouda. DELTAGEBIED Het Deltagebied zal van groot belang worden om de druk van de randstad weg te nemen. De landbouw is er welvarend Het Scheldebekken biedt belangrijke mo gelijkheden voor uitbreiding van de ha vens. Het gebied heeft vele mogelijkhe den voor recreatie. Daarnaast zullen be langrijke natuurgebieden in stand wor den gehouden. Schouwen-Duiveland zal het centrum vormen van het landbouw en recreatiege bied in de Delta. De werken bij Vlisslngen en Terneu- zen ziet de regering als eerste aanzet naar een nieuwe ontwikkeling van het zeehavengebied in de Delta. ZOET B ATER De Biesbosch zal een belangrijke rol spelen in de zoetwatervoorziening o.m. van Rotterdam. Aandacht zal worden besteed aan het unieke natuur- en recrea tiegebied in deze streek. Voor opslag van zoet water komen eveneens de duinstrook, de Veluwe en het IJsselmeer in aanmerking. De berei ding van zoet water uit zeewater acht de regering economisch nog niet yerant- dergebieden zullen worden Ingedeeld bij de provincies waar ze het meest mee verbonden (zullen) zijn. In de hui dige fase is het nog niet verantwoord om nu al een definitieve regeling te treffen. Rijksdiensten De regering zal de spreiding van de rijksdiensten uit Den Haag met kracht voortzetten. Vooral omdat de ruimte lijke situatie rond Den Haag veel aan dacht vraagt. De groei der dienstensec tor doet verwachten dat De Haagse ag glomeratie in 2000 ongeveer 1 miljoen Tegen uitbreiding van Gouda en Al- phen bestaat het bezwaar dat dan de groene middenstrook van Zuid-Holland wordt aangetast. Uitbreiding naar de Zuid-Hollandse eilanden en Dordrecht komt in strijd met de Rotterdamse be langen. In beginsel heeft dc regering beslo ten tot overplaatsing van de Pensioen raad, de administratie der ziektekosten verzekering van Rijksambtenaren, de Rijks Mechanische Administratie, het Rijkskadaster, het Centraal Teken- en opleidingsbureau van de Rijksbelasting dienst en de bijhoudingsdienst vai Rijksdriehoeksmeting. Verder is de gelijke samenvoeging van de geautoma tiseerde administratie van Rijkspostspaarbank met die van het gi rokantoor te Arnhem in studie. DEN HAAG In het jaar 2000 zal ons land behalve verstedelijkte gebie den een centrale open ruimte bezitten. De regering hecht aan het behoud hier van groot belang. Deze ruimte strekt zich uit tussen het Hollands plassenge- bied via het westelijk rivierengebied naar de Peel, en van het centrale Delta gebied en Noord-west-Brabant naar de Biesbosch. In deze zone mag geen sterke stede lijke groei optreden. De agrarische pro- duktie-omstandigheden moeten gunstig zijn. Voorts is een krachtige ontwikke ling van enkele streekcentra nodig. Hiervoor zijn Woerden, Tiel, Venray, Weert en Zierikzee het meest geschikt Parken Een aantal streken zal bestemd wor den tot nationaal parkgebied. Genoemd worden: de Duinkust, Veluwe en de Graafschap, noord-oost Twente, noord-oost en zuid-Limburg, de Kem pen en het Drents plateau. produktiebossen, natuurterreinen ei landschapsreservaten. Akn de ontwikkeling van he landschapsschoon en de ruilverkave ling zal hier grote aandacht besteed worden. Wegens het belang dat een afwisse lend landschap planologisch gezier heeft, zal de tuinbouw onder glas ir het Westen aandacht krijgen. Als watersportgebied zijn aangewezen de Friese meren, de Randmeren, de Hol landse meren en de Deltameren. Zomerhuisjes dc wet op de ruimtelijke orde ningen aangekondigd, waarbij de gemeentebesturen verplicht wor den diepgaande studie van de verkeersvraagstukken te maken. Op korte termijn moeten er gemeente lijke verkeerscirculatieplannen ko men, waarin speciaal een plan voor kort parkeren dient te worden opge nomen. Ook moeten er verkeers- en vervoersplannen op lange termijn ko men. De regering is in beginsel be reid aan de gemeenten financiële steun te verlenen. iet „leven met de auto" vraagt ook maatregelen ter bescherming van de voetgangers. Bij de nota is een structuurschema van hoofdwegen en een spoorwegnet ge voegd. Een globaal plan voor het openbaar vervoer wordt aangekon digd. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Eindhoven, Arnhem en Twente hebben een railstelsel op vrije baan met goede aansluitingen op enige stations van het landelijk spoorwegnet nodig. Elf concentraties met een kwart tot een half miljoen inwoners vergen een tram- of busnet met vrije banen in de centra en aansluitingen op het landelijk spoorwegnet: Groningen, Zwolle, Haarlem, Het Gooi, Amersfoort, Dordrecht, Breda, Til burg, Den Bosch, Nijmegen en Heer- len-Kerkrade. Een 38-tal concentraties van 65.000 tot 250.000 inwoners vereisen een ste delijk busvervoerssysteem met aansluiting op het landelijk spoor wegnet Plaatselijke verdichting van het streekvervoer in enkele stads-buslij- nen is gewenst voor een 32-tal con centraties van 30.000 tot 65.000 inwo ners. Boerenraadslid voor rechter SOEST De KVP-wethouder A. P. Hilhorst van Soest heeft bij de officier van justitie te Utrecht een klacht inge diend tegen de heer J. H. N. Veldhuijsen, gemeenteraadslid voor de Boerenpartij. De klacht is ingediend wegens laster. Het raadslid zou de wethouder tijdens een verhit debat op een rumoerige ver kiezingsbijeenkomst ervan nebben beschuldigd gemeentegrond van een schil- leman te hebben afgenomen en aan zijn eigen zoon te hebben gegeven. „Boer" Veldhuijsen moet S oktober voor de rechter verschijnen. van individuele tweede woningen, maar in complexen van zomerwei gen buiten de stedelijke gebieden. Deze uomplexen dienen niet geboi te worden bij bossen, rivieren en ren. De bebouwing moet aansluiten de landelijke omgeving. STEDEN Hierij een voor- gering zich in haar nieuwe nota de ruimtelijke orde ning van de toe komst denkt met name de ver schillende vormen van steden, agglo meraties, stadsge westen met een of Q f; met meer grote centra en erom heen kleinere ker nen, die samen en onderling een func tie hebben. Dat vraagt ook a om nieuwe vormen van bestuur, zoals die in het buiten i"o-;rwnr land, in Engeland bijvoorbeeld met zijn counties, bo roughs, urban dis tricts, rural dis- rishes, al jarenlang bestaat. Bestuurs vormen tussen pro vincie en gemeente i n. Hoe men zich dat indenkt, wordt el- ders op deze pagina uiteengezet. "M 4M:ru.:'' v .W 1/2-1 min 1/4-1/2 m 125000-250000 (n <5000-125000 30000-65000 O 15000-30000 Ir Bovenstaande kaarten geven een beeld van de huidige bevolkingsspreiding en dichtheid èn die in het jaar 2000 (naar verwachting). In dat jaar zullen er twee concentra ties van steden zijn met meer dan één miljoen inwoners (Amsterdam en Rotterdam): 1/4-1/2 min vijf concentraties van een half tot een miljoen inwoners (Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Arnhem en Twente); elf concentraties van een kwart tot een half miljoen in woners (Groningen, Zwolle, Haarlem, Het Gooi, A\iers- foort, Dordrecht, Breda, Tilburg, Den Bosch, Nijmegen en 10000-15000 - O 30000-45000 Hecrlen-Kerkrade); 16 concentraties van 125.000 tot 250.000 inwoners; 22 concentraties van 65.000 tot 125.000 inwoners; 32 concentraties van 30.000 tot 65.000 inwoners; 45 concen traties van 15.000 tot 30.000 inwoners en 64 concentraties van 10.000 tot 15.000 inwoners.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7