Nieuwe leidse Courant GEEN HUIZENZEE IN 2000 JAMIN Geen pbo-orgaan gezondheidszorg Hoe verplaatsen we ons precies? TWEEMAAL FRATER VENANTIUS Regeringsnota: waar moeten de 20 miljoen mensen straks wonen? ;mancl spreken? Maar iedereen is op straat! Veel bewolking PREMIER VAN SERAWAK ONTSLAGEN Loonsverhoging van 3/2 procent groot gevaar VS bestellen meer militaire vliegtuigen Commentaren Collega-Senator: hij eruit of ik Kwestie-Adams brengt onrust in Boerenpartij Vrijdag 23 eeptember 1966 47»te jaargang icteun P. DIEMER ifdr*dact«un Or. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stintvutich li ghablivm ml|n h«rt tigKanipoaf I* Kaptoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0.93. p.m. f 3.97. p.kw. r 1 '.90 Klechlendiensl bezorging 18 00-19.00 uur „Met de creatie van frater Venantius heeft meneer Sonne- veld een stuk vrolijk klooster even onder de mensen ge nacht", zei gistermiddag de échte frater Venantius, toen hij Amsterdam cabaretier Wim Zonneveld de gouden grammo- foonplaat overhandigde voor zijn jrote succes ,JZeg maar ja tegen iet leven". De creatie haalde al een oplage van 330.000 platen. Hoe moet dat met de twintig: miljoen inwo ners (in huizen, huizen en nog eens huizen) en de zeven miljoen personenauto's die Neder land waarschijnlijk in het jaar 2000 telt? De regering heeft in een uitvoerige nota maatrege len voorgesteld, waardoor Nederland ook in dat jaar nog leefbaar zal zijn. TELEFONISTE VAN PHILIPS: i een onzer verslaggevers) fclNDHOVEN De feesten gelegenheid van het 75-jarig ^taan van Philips zouden van- ag om vier uur officieel be- n, maar het is anders ge- Vanmorgen reeds werden f machines stopgezet en nam personeel bezit van de straat uiting te geven aan zijn Ifeugde over het jubileum, door ij gisteren uitbetaalde feestgave een opperbeste stemming ge- 'Icht. I gehele concern was wel ontijdig spontaan stopgezet. De tele- iste op het hoofdkantoor zei ons erbaasd: „U wilt op dit moment spreken? Maar dat gaat niet, we lopen immers alle- 1 op straat!" dagen geleden was het planne- )E BILT Het zwaartepunt van i hogedrukgebied dat het weer in st-Europa reeds verscheidene dagen leerst bevindt zich nu bij Schot- id. Langs de flank ervan bewegen akke storingsgebieden over de •ordzee naar het oosten en zuid- sten. Onder invloed hiervan is de wolking in ons land weer gaan toe- nen. Verwacht moet worden dat uitgestrekte wolkenvelden morgen grootste deel van het land zullen dekken maar er zal geen noemens- ardigc regen vallen bij zwakke tot itige wind tussen noord en noord- st. De minimumtemperaturen zullen or de aanwezigheid van bewolking er hoger worden, j )E BILT In het algemeen veel hoiking, maar overwegend droog er. Zwakke tot matige wind tus- noordwest en noord. Minder kou nacht, morgen overdag ongeveer ïlfde temperaturen als vandaag, leptember: zon op 06.28, zon onder 18.35 maan op 17.25, maan onder 00.04 tje om het feest vroeger in te zet ten, geboren. Het vond graag gehoor. Er waren „feestneuzen" die veel verder gingen. Zij vormen van al lerlei stukken blik en ijzer muziek korpsen, zij maakten feestmutsen en deelden die uit, en gaven het parool door: Vrijdagmorgen alles dicht. Carnaval Het had geheim moeten blijven, maar het lekte uit. En de politie werd een tikkeltje wit om de neus, want het massale leegstromen van de fabrie ken en de feestviering zou haar al vroeg handen vol werk bezorgen. Geschat wordt dat dit weekend tien duizenden en tienduizenden feest vierders in Eindhoven aanwezig zul len zijn, zeer en zeer velen uit an dere steden dan de Lichtstad. De voorspellingen zijn dat het feest zal uitlopen op een machtig carnaval, zoals er nog nooit in Nederland is geweest De sterkte van het Eindhovense poli tiekorps is te gering om al dat ver keer in goede banen te leiden. Daar om is er assistentie gevraagd van de reserve-politie en van de politie school in Doenrade. Een van de problemen waarmee Eind hoven de komende dagen te kam pen krijgt is het parkeerprobleem. Waar zullen al die duizenden auto's, afkomstig uit het gehele land. moeten worden gestald? En hoe zullen de straten, de café's en de restaurants de drukte verwerken? Vuurwerk Morgen komen een paar tientallen groten uit de wereld van de kleine kunst naar Eindhoven om er in tal van gelegenheden op te treden. En er zijn er onder, die iedereen wil zien en horen. Morgenavond is er een vuurwerk, dat alle vuurwerken ter wereld in pracht en praal zal overtreffen. Verwacht wordt dat het enkele tienduizenden kijkers trekt. KOEALA LOEMPOER De eerste minister van de Maleisische staat Serawak, Dato Stephen Kalong Ningkan, is door het parlement ontslagen. Dit ge beurde nadat de gouverneur de federale regering bijeen had geroepen toen Ningkan dit had geweigerd. Vorige week kondigde de regering in Koeala Loempoer de noodtoestand in Serawak af omdat er volgens haar een communistische rebellie dreigde door de bestaande politieke onstabiliteit. Premier Ningkan wees dit van de hand. NFV-voorzitter: AMSTERDAM Een loonsverhoging van 3'/t procent, zoals de regering voor volgend jaar verwacht, brengt grote ge varen met zich mee voor de produkti- viteit en de werkgelegenheid in 1968. De werkloosheidscijfers voor 1967 bij 3'/s procent loonsverhoging wijzen al heel duidelijk in die richting, zo zei NVV-voorzitter A. H. Kloos gisteren tij dens een congres van de Algemene Be- drijfsgrocpencentrale. De heer Kloos verwacht dat de werk loosheid volgend jaar geleidelijk zal groeien tot ongeveer twee procent van alle werknemers. Voor Nederlandse ver houdingen vindt hij dat een griezelig hoog cijfer. Het NW heeft ook prak tische bezwaren tegen een loonsverho ging van 3Vs procent: voor een derde van de werknemers is de loonvorming voor 1967 ai vastgelegd in langlopende contracten (gemiddeld zeven procent), Het staat voor de heer Kloos dan ook vast dat de in deze cao's vastgelegde looncijfers voor de loonvorming in 1967 belangrijker zullen zijn voor de uit komsten dan het cijfer van 3Vi procent op de wens van de regering. WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van defensie Robert S. McNamara heeft verklaard dat de Verenigde Staten de produktie van militaire vliegtuigen zal opvoeren met ongeveer 280 toestellen. Dit vergt een bedrag van 2V£ miljard gulden. (Van onze parlementsredactie) jaar 2000 driemaal zo groot moeten zijn wil men de twintig miljoen inwoners die Nederland dan vermoedelijk telt, kunnen huisvesten. Dit is te lezen in de tweede nota over de ruimtelijke ordening, die de regering vandaag openbaar heeft gemaakt. Dui delijk blijkt hieruit dat Nederland geen huizenzee zal worden, maar dat de bebouwing in een aantal gebieden zal worden geconcentreerd. Behalve het inwonertal zal ook het aantal personenauto's groeien, en wel tot zes of zeven miljoen. Tussen de vier stedelijke zones die ten zuiden van de lijn Alkmaar - Arn hem moeten worden gevormd (de noord- en de zuidvleugel van de randstad Holland, de Brabantse steden- rij en Zuid- en Midden - Limburg) komt een open ruimte, die zich uitstrekt van het Hollandse plassengc- bied via het westelijk rivierengebied naar de Peel en van hel centrale Delta gebied en noordwest-Brabant naar de Biesbosch. Ten noorden van deze lijn zullen mid delgrote steden tot ontwikkeling wor den gebracht. Twente en centraal-Gro- ningen worden als uitgestrekte stede lijke gebieden gedacht. De kop van Noordholland, de zuide lijke IJsselmeerpolders, het noordelijk Deltagebied en West-Brabant zijn aan gewezen om de bevolkingsdruk van de randstad - Holland te doen afnemen. In het noorden, bepaalde delen van Overijssel en Zeeland zal in het jaar 2000 plaats moeten zijn voor drie mil joen mensen. De werkgelegenheid zal in deze streken om deze reden krachtig worden bevorderd. STADSGEWESTEN In navolging van het bc'fenland zul len in ons land ook stadsgr.«vesten wor den gevormd, aldus de nota, die in dit verband spreekt over gebundelde de concentratie. Om een en ander te verwezenlijken moet het volgende gebeuren: niet duur wel heerlijk stimulering van de ontwikke ling in het Scheldebekken en na 1970 Reimerswaal; ontwikkeling van Zoetermeer, Hellevoetsluis, Dordrecht en Breda als opvangcentra van het zuide lijke deel van de randstad; ontwikkeling van Alkmaar, Purmerend, de zuidwesthoek van de IJsselmeerpolders en Lelystad als opvangcentra van het noorde lijke deel van de randstad; uitbreiding van steden als Gro ningen, Leeuwarden, Zwolle, Em- men, Assen en Delfzijl; MEER AANDACHT verlenging van de metrolijn via Hoogvliet naar Hellevoetsluis en van de Schiphollijn; railstelsels op de vrije baan in de stadsgewesten Amsterdam, Rot terdam en Den Haag; aanleg van plaatsen voor dagre creatie, waarbij de hoogste urgen tie moet worden gegeven aan Spaarnwoude en midden-Delf land; bevordering van stadsrecon structie: krotopruiming, sanering, verkeers- en vervoersvoorzienin gen. Het zal duidelijk zijn, zo zegt de nota, dat dit alleen mogelijk is als de bevolking haar steentje bijdraagt in de vorm van meer besparingen. Zo niet, dan zal de belastingdruk aanzienlijk moeten worden verzwaard. (Meer bijzonderheden over de no ta staan op pagina 7). 'a Prijzen Enkele maanden geleden onder nam de regering een kramp achtige poging, de prijzen onder druk te zetten. De verwachte prijs stijging voor dit jaar van 5,5 pet volgens het Centraal Planbureau, maakt echter duidelijk, dat het re sultaat van liet regeringsbeleid po ver is geweest. Bovendien blijkt de overheid thans met haar miljoenennota de basis te hebben gelegd voor nog verdere prijsstijgingen als gevolg van de verhoging van o.a. de benzineprijs, de wegenbelasting en de PTT-tarie- ven. Het bedrijfsleven ziet deze ontwik keling met lede ogen aan, want men zal deze extra kosten weer in de prijzen moeten verwerken. Het in dexcijfer voor de kosten van levens onderhoud zal weer oplopen, maar de regering zal zich dan moeten realiseren, dat zij zelf een belangrijk stuk prijsstijging heeft opgeroepen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kwestie- Adams dreigt een breekijzer in de Boerenpartij te worden. Eerste- Kamerlid A. Snoek uit Rotter dam, naast de heer Adams de enige Vrije Boer in de Senaat, heeft laten weten zich in de eerst volgende vergadering van de Ka mer te zullen distantiëren van zijn fractieleider wegens diens oorlogsverleden. Verder heeft de Boerenfractie in de Rijswijkse ge meenteraad de heer Koekoek een ultimatum gesteld: „Ir. Adams MINISTER VELDKAMP IN KAMER: DEN HAAG Minister Veldkamp is niet van plan om voor de gezondheidszorg in Nederland een pbo- orgaan met verordenende bevoegheden in het leven te roepen. Nog minder ligt het in zijn bedoeling van staatswege een nationale gezondheidsdienst te creëren, zoals PvdA en PSP willen. De gezondheids zorg in ons land blijft gefundeerd op de grondslag van een goed stelsel van sociale verzekeringen en aanvullende voorzieningen, zo verzekerde de minister gistermmiddag de Tweede Kamer bij de voortgezette behandeling van de Volksgezondlieidsnota 1966. De regering, zo verduidelijkte hij, wil de organisatie van de volksgezond heid niet van bovenaf opleggen, maar ook in de toekomst aansluiten bij wat op dit terrein uit de maatschappij zelf is voortgekomen. Er is dan ook geen enkele grond, voor de vrees dat de taak van de kruisverenigingen en van dere particuliere gezondheidsorgani saties zal worden uitgehold. Het gaat er alleen om een nauwere samenwer king tussen de maatschappelijke ver- •fe Sir Paul kwam, zag en vertrok pagina 13 Geenhuisje zonder buisje pagina 15 ■sjf Geen IQ-achter- stand bij ge detineerden pagina 2 (RITA) banden tot stand te brengen. Van enige bevoogding van het particulier initia tief zal geen sprake zijn. VAN LANGE ADEM De omzetting van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid in een soort SER voor de volksgezondheid een cen traal openbaar lichaam, dat voor een der de uit Kroonleden zal bestaan is vol gens de minister een zaak van lange adem. Het plan zal worden gepresen teerd in de vorm van een voorontwerp van wet, dat bedoeld is om de discussie op gang te brengen. Als de maatschappe lijke organisaties er tegen zijn, komt het lichaam er niet. In ieder geval zal het centraal orgaan geen verordenende be voegdheden krijgen. z zag de c.h. zijn moet zo snel als zijn benen hem kunnen dragen de Boerenpartij uit, of de afdeling Rijswijk gaat uit de partij". Volgens de Rijswijkse BP-fractie- leider, de heer J. Looman (27), staan de fracties uit de hele Haagse agglo meratie achter hen. „Wij vinden", zegt hy, „dat het politieke verleden van de heer Adams zodanig is, dat hij geen politieke carrière kan maken" De heer Looman heeft al van zeer veel Boeren-kiezers sympathiebetuigingen gekregen. Ir. Adam's collega, de heer Snoek, is verzetsman. Hij herbergde boven dien enkele jaren een Joods gezin in zijn huis. Hij meent, dat samenwerking met ir. Adams onmogelijk is. Volgende week zal hy dat in een verklaring in de Eerste Kamer uiteenzetten. De heer Snoek wil overigens eerst het resul taat afwachten van een onderzoek, dat de partij zelf naar het oorlogsverleden van de heer Adams zou instellen. Tot op heden is daar echter nog niet veel haast mee gemaakt, maar de stroom van protesten in eigen kring zal waarschijnlijk wel enige versnel ling veroorzaken. Voor vervolg zie pag. 2 voornemen om een motie tegen de omzet ting in te dienen. Gezien de tegenstand van de Kamermeerderheid tegen het plan leek het hem vrijwel uitgesloten dat. mocht de minister zijn voornemens toch ten uitvoer brengen, een desbetref fend wetsontwerp de parlementaire eindstreep zal halen. „In leder geval zal er nog wel enig water door de Rijn moeten vloeien", aldus mr. Van ""elder. op mr. Van Gelder's opmerking, dat de Volksgezondheidsnota geen oplossingen biedt en weinig concreets bevat. Het Ka- •rdedigde zich met te zeggen, dat veel positieve punten in net stuk had gesignaleerd en voor de intensieve studie die eraan ten grondslag ligt. veel waardering had getoond. Voor vervolg zie pag. 2 Middenstand VERONTRUSTING over de ko- mende prijsontwikkeling zal met name sterk zijn bij bet midden- en kleinbedrijf. De middenstand kan met vrees de hogere omzetbelastng per 1 januari 1968 tegemoetzien. De ervaring leert, dat consument en consumen tenorganisaties vaak de detaillist aanzien op prijsstiigingen, ook al zijn deze een gevolg van prijsver- hogineen bij fabrikant of groothan del. Hij moet immers de hogere prijs aan de consument vragen. De belastingmanoeuvre van de re gering is politiek bovendien niet zuiver. Het kabinet zal de nodige wettelijke maatregelen voor zijn rekening nemen, maar dit politieke gebaar heeft weinig te betekenen. Niemand voelt vóór januari 1968 de gevolgen van de hogere omzet belasting. Wanneer het zover is, mag het vol gende kabinet de protesten aanho ren. Voorstel PI een rede voor de VN heeft de Philippijnse president voorstellen gedaan die overweging verdienen. Het ene behelsde een „Tasjkent"- conferentie over Vietnam; het an dere de vorming van een organisa tie van Aziatische staten. Men zal zich herinneren, dat in Tasjkent (Aziatisch Rusland) een gewapende vrede werd gesloten in het Indisch-Pakistaanse conflict In zake Kasjmir. Wat de organisatie van AziatLsche staten betreft: president Marcos doelt hier op een politiek instru ment, dat het verzet tegen de Chi nese expansiedrift moet mobiliseren. Verwezenlijking van deze gedachte zon voor Azië een eerste stap in de goede richting zijn. Vragen r\E vragen die het Indonesische parlement aan Soekarno heeft gesteld liegen er niet om. Als de president antwoordt, zal hij wellicht niet de volle waarheid vertellen. Zou hij dit wèl doen, dan zou hij zijn eigen vonnis tekenen. Zóveel is nu wel bekend geworden over de rol, die Soekarno in de mislukte staatsgreep van vorig jaar heeft ge speeld. Blijkbaar wil men de president nog een kans geven, voordat voor hem onprettige nieuwe onthullingen wor den gedaan tijdens de processen, die spoedig tegen Soebandrio en Omar Dhani beginnen. Slechts wanneer Soekarno openlijk toegeeft, een grote fout te hebben gemaakt door te luisteren naar slechte raadgevers, kan hij zich als president handhaven. ER ZIJN VEEL WANDELAARS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoe verplaatsen de bewoners van het Westen van het land? Maken ze wel of geen gebruik van het openbaar vervoer? De be antwoording van deze vragen is zeer belangrijk voor het toekomstig be leid. Daarom wordt van 26 septem ber (volgende week maandag) tot 15 november in de provincies Zuid en Noord-Holland en in Utrecht een uitgebreide enquête gehouden. Niet minder dan 90.000 personen worden ondervraagd. De Commissie bevor dering openbaar vervoer heeft de opdracht gegeven voor deze grote enquête, die 2,5 pet van de bevol king bestrijkt. De kosten bedragen 1,2 miljoen. Men verwacht dat het resultaat van de enquête verrassend zal zijn. Uit een vooronderzoek is namelijk al gebleken, dat een derde van het aantal mensen, dat zich verplaatst, gebruik maakt van de benen- wagen. En meer dan een derde van deze wandelaars ziet er niet tegen op meer dan 10 minuten te lopen. Het is duidelijk, dat de enqueteurs (het zyn er 700) alle medewerking verwachten. De antwoorden blijven natuurlijk geheim. Ze worden alleen verwerkt in het totaalbeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1