Amerika toont wil tot onderhandelen Binnen tien jaar geen congrestolken meer Verklaring over massamoorden" Sir Paul kwam, zag en vertrok alles goed en wel Bonn kan geen wapens kopen Cultuur voor ieder toegankelijk maken Opium (500 kg) in beslag Alcazar Congo dient klacht tegen Portugal in Uit de Haagse hof geplukt LEIPSE COURANT 13 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1%6 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De enige ont- lanning die zij zich die dag gunde ras het drinken van een kopje ïee in een restaurant later op e avond. Daarvóór had zij zich at verdiept in referaten die morgens en 's middags waren itgesproken en waarvan zij er nkele had beluisterd. Toen ging e slapen, want ze was vermoeid. Het is ongelooflijk wat die vrouw nog resteert, zei een van de Amerikaanse lelnemers aan het ClOS-congres vol be- ondering. Het is ook ongelooflijk, want levrouw Lilian Gilbreth uit New York 88 jaar oud en nog steeds actief. Wat heeft te vertellen is het aanhoren j waard, zei de Amerikaan. Zij staat t beide benen op de grond, hoe oud t is. En ze heeft nog visie.... Lilian Gilbreth behoort tot de vo< ■staande topfiguren die uit alle delen U de wereld naar de Rotterdamse Doe- zijn gereisd om met elkander van "chten te wisselen over de problema- de bedrijfsvoering In deze zich iel veranderende maatschappij. Bij de lening van het congres richtte de presi- zich het eerst tot haar, en de zaal iderstreepte zijn waarderende woorden i hartelijk applaus. INTERVIEW Zij is in deze week het meest geïnter- ewd. Nauweljks drie dagen was zij ir otterdam of zeven journalisten, ook bui- inlandse, hadden haar om een onder oud gevraagd. En ieder van hen stond j vriendelijk te woord, ook al moest zij ïvenmaal bijna hetzelfde vertellen. Alle vragen draaiden om haar gezin, at in meer dan veertig landen .bekend- eid kreeg door het boek dat haar kinde in schreven, „Voordeliger per dozijn", dat later ook werd verfilmd. Maar even graag als over haar gezin, ireekt -.ij over haar werk. Nog altijd laat zij aan het hoofd van een adviesbu- eau nog altijd verdiept zij zich in de roblemen waarmee de grote leiders van rereldconcerns worden geconfronteerd, nog even naarstig als zij zoekt zij ar een oplossing. En zij hoopt tot het Africa /tridia (3) Of de film Africa Addio „racistisch, ervalst en geraffineerd" is, zoals u ïeldt, kan ik niet beoordelen. Daar k niet de geringste behoefte aan bi- scoopbezoek heb, zal ik haar wel ooit zien. Op uw gezag geloof ik chter graag, dat Jacopetti een sensa- ieschopper is en een racist. Maar om it reactie hierop nu maar de ogen oor de realiteit sluiten door te stel en „dat Jacopetcie de apartheid zo oed snapt dat de Zuidafrikaanse re- ering hem op elk uur van de dag en esnoods van de nacht een in- eisvisum zou willen geven" is toch te waas om los te lopen. Heeft Jacopet- ie zich in die film wel ingelaten met e apartheid? Hoe dan ook, Zuid-Afri- a laat zich niet in met hetgeen in ndere Afrikaanse landen geschiedt lisschien is dat wel fout, want een 'olkomen waarheidsgetrouw weke- ijks overzicht van hetgeen zich alle- naal in de z.g. vrije Afrikaanse sta- en afspeelt zou wel eens heel onthul- end kunnen zijn. kiphen a.d. Rijn W. Geldof Beïnvloeding Dr. Kuitert zegt over het door gere- ormeerden anders verstaan van de lijbelse boodschap: „We worden lelnvloed in ons bijbels denken door e dingen die we geleerd hebben." Kaar mijn mening is er beïnvloeding "Van de (ongelovige) wetenschap, waardoor de waarheid niet meer vordt verstaan en de vrijmaking door leze niet meer wordt ervaren, totterdam S. van Wouwe Wereldvrede Onbegrijplijk waarom de voor spraak van Maria erbij gehaald moet gorden als het om een universeel lebed voor wereldvrede moet gaan. De bijbel leert ons dat we één voorspraak hebben: de Zoon. De op roep van de paus in déze vorm is naar binnen misschien wel, maar naar buiten bepaald niet tactisch. Welke andersdenkende kan zich hier nu ach ter stellen? Dit zeg ik als oud-roomskatholiek. Rotterdam H. de Kok sr ogenblik waarop zij voor goed de ogen sluit actief te kunnen zijn, omdat zij geen rustig leven kan leiden. EVEN Niet te interviewen viel Sir Paul Chambers, die maar even naar Rotter dam kwam gevlogen om zijn rede uit te spreken en direct daarna terugkeer de naar Londen. Hij is een machtig onan, deze Sir Paul, drager van vele onderscheidingen. In korte tijd heeft hij een schitterende carrière gemaakt. Nu zetelt hij aan de top van ICI, maar daarnaast heeft hij nog in zovele in dustrieën en bedrijven een vinger in de pap, dat hij gerekend kan worden tot een van de weinige werkelijk grote deel wel iets hebben te zeggen. Met zijn 62 jaren behoort hij nog lang niet tot de oudere deelnemers aan het ClOS-congres. Er zijn er die zeven tig al lang zijn gepasseerd en de tachtig dicht naderen. Er zijn er ook, die veel jonger zijn en de vijf kruisjes nog niet achter de rug hebben. COMPUTER Een van hen is John Diebold, de vader van de automatisering, zoals hij in de Verenigde Staten wordt genoemd. Op dat gebied is hij zeer knap, hetgeen is ge waardeerd met twee eredoctoraten. Hij staat aan het hoofd van een bedrijf, dat kantoren heeft in twaalf steden op twee continenten. Tien jaar geleden, toen vijfhonderd Amerikaanse bedrijven een computer vermeerderen. Hij werd uitgelachen. Want er waren bedrijven die niets in een computer zagen en haar alleen hadden gekocht om in de ogen van de klant vooruitstrevend te lijken. zijn kantI PHHI er, voor allerlei doeleinden, in de Verenigde Staten 34.000 computers in ge bruik en dit aantal neemt nog gestadig toe. DISSERTATIE Een boeiende figuur, deze John Die bold. Een Amerikaan promoveerde op een dissertatie over zijn leven. Als hij over de toekomst spreekt, vindt hij een miljoenengehoor. Op het congres heeft hij tal van voorspellingen gedaan. Zo zei hij dat omstreeks 1972, naar zijn mening, geen tolken meer nodig zijn op een internatio naal congres als CIOS. Wat de spreker zegt gaat dan via een bandrecorder regel recht naar een computer, die de toespraak op hetzelfde ogenblik in net zoveel talen als men wil overzet. Ook voorzag hij dat zo over een jaar of tien de computers uit de bedrijven zijn ver dwenen. Geen mens heeft op het ogen blik een aggregaat in huis om zijn ka mers van elektrisch licht te voorzien. Dat gebeurt centraal. Diezelfde kant gaat het op met de computers. Om bepaalde gegevens te verkrijgen draait men dan slechts een bepaald nummer van de tele foon- Nederland is op het ClOS-congres ..jaar matig vertegenwoordigd. Slechts 280 bedrijven hebben zich als deelnemer laten insohrijven. Hebben de overige een kans gemist om heel genoeglijk met de Lilian Gilbreth in gesprek met prins Bernhard. Tussen hen zichtbaar dr. G. van der Wal president van het léde ClOS- congres. Geheel links de heer Kiichiro Satoli, de president van het congres, dat in 1969 te Tokio wordt gehouden. Men zegt in Nederland snel: Ik kan geen vijf dagen in mijn bedrijf worden gemist. De leiders van de wereldconcerns kunnen dat, blijkens hun aanwezigheid, wel. Er zijn er die hun concern vanuit De Doelen leiden. Dagelijks sturen zij twee k drie telegrammen naar „huis". Er zijn er ook, die helemaal niet aan „huis" dachten. Vermoedelijk hebben zij plaatsvervangers, die in staat zijn hele maal in hun geest beslissingen te nemen. Aftocht troepen V.S.? BONN De Westduitse rege ring ziet geen kans haar belofte na te komen in de VS voor 1350 miljoen dollar (4860 miljoen gulden) aan wapens te kopen voor het einde van juni volgend jaar. Aangenomen mag worden dat dit een belangrijk onderwerp van gesprek zal zijn tijdens de besprekingen tussen bondskanselier Erhard en president Johnson, aanstaande maandag in Washington. Er wordt zware druk op Johnson uitgeoefend Amerikaanse troe pen uit West-Duitsland terug te trek ken als de Westduitse toezeggingen niet worden gehonoreerd. De terugtrekkingen kunnen enerzijds de strijd in Vietnam ten goede komen, en anderzijds de afvloeiing van Ameri kaanse goudreserves afremmen. Het be drag van wapenaankopen werd vast gesteld als compensatie van de afvloei ing van dollars wegens de kosten van de 215.000 man Amerikaanse troepen. De aankopen zouden in een periode van twee jaar worden gedaan. Japan gaat raket lanceren TOKIO Dit weekeinde willen geleer den van de Tokiose universiteit te Oetsji- noera een viertrapsraket lanceren. Het laatste gedeelte, een bol van 48 cm doorsnede, zou een baan om de aarde moeten gaan beschrijven tussen 300 en 1600 km.. De kans van slagen is minder dan 50 procent, maar toch gaat men het proberen. Japan wil ervaring opdoen met raketlanceringen. Op het congres is een onderscheiding uitgereikt Sir Walter D. Scott ontving de gouden ClOS-medaille, een erkenning voor zijn grote verdiensten op het gebied van wetenschappelijke bedrijfsorganisa tie, zowel in zijn eigen land Australië als op internationaal niveau. PRESIDENT Op de laatste dag kozen de deelnemers de president van het 15de ClOS-congres. Het werd de heer Kiichiro Satoh, 74 jaar oud en president van de Mitsui Bank te Tokio. Hij wordt de opvolger van dr. G. van der Wal en gaat zijn taak straks deelnemers is naar huis teruggekeerd, enkelen brengen in Nederland nog een korte vakantie door. Allen waren vol lof over de organisatie, die klopte als bus. Het viel niet altijd even gemakke lijk aan de planning vast te houden. Er waren nog al eens moeilijkheden, veroor zaakt door sprekers die de tekst van hun rede eerst afgaven nadat zij waren uit gesproken, of die helemaal niets op pa pier hadden staan. Voor de drukkerij betekende dit vaak werken tot laat in de avond en onder hoogspanning. Er zijn maar weinig deelnemers, die daarvan iets hebben gemerkt. Ook dat wijst r een juiste bedrijfsvoering. Vóór toetreding Indonesië DJAKARTA Enkele landen zouden, voordat zij toestaan dat Indonesië weer lid wordt van de Verenigde Naties, eerst nadere bijzonderheden willen horen over de „massamoorden" die tijdens de jongste politieke moeilijkheden zijn gepleegd. Vooral Albanië zou daarop aandringen. 4 Adam Malik, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft donderdag bezoeken afgelegd bij secretaris-generaal Oe Thant en de nieuwe voorzitter van de algemene vergadering, Abdoel Rahman Pashwak, om hen in te lichten over het verlangen van zijn land weer tot de we reldorganisatie toe te treden. De man waarop Indonesiës terugkeer zal geschie den, is niet besproken. COMMUNISTEN In Midden-Java is een grootscheepse opruiming onder de communisten gehou den. Volgens generaal-majoor Soerono. de militaire bevelhebber in dat gebied, zouden 70.000 communistische activisten (d.w.z. 40 procent van alle leden van de partij in Midden-Java) gevangen zjin ge nomen. Daarentegen zijn 18.000 mensen die zonder redenen waren gearresteerd, weer vrijgelaten. Sommigen waren al- Minister Vrolijk heeft veel plannen Filmbedrijf krijgt eindelijk steun DEN HAAG Het voor leder toegan kelijk maken van het culturele leven, het wegnemen van belemmeringen van psychologische en materiële aard. ziet de minister van cultuur. recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, als een belangrijk onderdeel van zijn beleid. Naast het bevorderen van kunstui tingen houdt dit beleid levens in het behoud van cultuurwaarden uit het verle den door monumentenzorg en de instand houding van musea en crchlcven. In de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1967 schenkt minister Vro lijk bijzondere aandacht aan een aantal elementen die de algemene welzijnszorg raken. In voorbereiding zijn een sportno- ta, een meerjarenplan voor openluchtre creatie, wetsontwerpen op openbare bi bliotheken en voorzieningen op het gebied van de samenlevingsopbouw. Wegens salarisverhogingen is voor de elf symfonie-orkesten verhoging van het rijkssubsidie noodzakelijk. De minister gewaagt van een groeiende Nederlandse balletcultuur en van verheugende be langstelling in sommige sectoren dui delijk toenemend voor o.a. toneel, ope ra. letterkunde en beeldende kunsten. Voor net Nederlandse film- en bi oscoopbedrijf bevat de toelichting een leen maar „onschuldige aanhangers" ge weest. Frankrijk heeft aangekondigd van plan te zijn rechtstreeks van Indonesië goederen te kopen in plaats van via de EEG. De hoeveelheid rubber die dit jaar zou worden gekocht (waarde 16 miljoen dollar), zal vermoedelijk worden verdub beld. PARIJS Aan de Frans-Zwitserse grens is 500 kilo opium en 54 kilo morfi- negrondstof in beslag genomen. De ver dovende middelen zaten in 'n vrachtauto die geladen was met meloenen en aan kwam bij de grenspost St. Julien-en-Ge- nevois. De smokkelwaar is afkomstig uit Turkije. De waarde van de smokkelwaar wordt geschat op 860.000 gulden. De 100 kilo zui vere heroïne die er uit gemaakt had kunnen worden, had in de Verenigde Staten 11 miljoen gulden opgebracht 1 vAN EUROPA'S GRO0"5^ HUURLINGEN: NEW YORK Congo heeft de Vere nigde Naties een klacht gezonden tegen Portugal, waarin wordt gezegd dat do aktivltelten van huurlingen in het aan grenzende Portugese Angola de veilig heid van Congo kunnen bedreigen. Het land liccft om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht In dc klacht staat dat Portugal zijn gebieden gebruikt als operatiebasis voor huurlingen die in Europese landen wor den afgericht en na overgebracht te zijn naar Lissabon, naar Angola en Cablnda (een Portugese enclave te noorden van de Congo-rivier) worden gestuurd. Dezo huurlingen zouden, aldus de klacht, in dienst zijn van de oppositie, die be lichaamd wordt door de voormalige pre mier Moise Tsjombe. De Congolese rege ring meent dat deze toestand de wereld vrede bedreigt. De dag dat de huurlin gen Congo zullen aanvallen, zal Congo zich in oorlog beschouwen met Portugal, eegt de klacht Inmiddels zijn in Parijs drie jonge mannen in staat van beschuldiging gesteld wegens het recruteren van mili tairen in Frankrijk voor een buiten landse mogendheid. Een van hen zou de leiding hebben gehad in het ontdekte kamp waar huurlingen voor Tsjombe zou den worden opgeleid. Een ander zou het kamp hebben opgezet. Vermoedelijk zul len nog negen mensen worden beschul digd. Bereid bombardementen te staken N.-Vietnam moet ook iets doen NEW YORK De Verenigde Staten zijn bereid de bombarde menten op Noord-Vietnam te staken, indien dit gebaar zal worden beantwoord met het in omvang verminderen van mili taire activiteiten tegen Zuid-Vietnam van de regering in Hanoi. Arthur J. Goldberg, de Amerikaanse afgevaardigde in de Ver enigde Naties, heeft dit gisteren medegedeeld in de Algemene Vergadering. Goldberg vroeg dc Noordvietnamese rege ring, publiekelijk of geheim, om een antwoord. Hij zei verder: „We dringen In ernst aan op initiatieven van enig orgaan, of enig lid van de Verenigde Naties, welks of wiens invloed In deze zaak kan helpen". Tijdschema De Amerikaanse afgevaardigde stelde de vraag aan de Noordvietnamese rege ring, of zij bereid zou zijn in te stem men met een tijdschema voor een te rugtrekking in fasen uit Zuid-Vietnam van alle buitenlandse strijdkrachten, die van Noord-Vietnam en die van de Verenigde Staten en van andere lan den, die Zuid-Vietnam) helpen. Het ant woord van Noord-Vietnam zou kunnen komen na een voorafgaande staking van de Amerikaanse bombardementen. Goldberg herhaalde het Amerikaanse standpunt dat de rol van de Vietcong bij eventuele vredesonderhandelingen een kwestie is, die in gezamenlijk over leg kan worden opgelost. Doelstellingen joldbeng gaf de volgende schets van de Amerikaanse doelstellingen in Viet nam: ,Wij willen een politieke oplossing, geen zelfbeschikking te verzekeren dat het Handvest van de VN aan ieder volk toekent". ,Wij geloven dat de hereniging van Viet nam het resultaat moet zijn van een beslissing, berustende op een vrije keu ze van dc bevolking van Noord, zowel als Zuid zonder inmenging van buiten- Steun voor Formosa tig zouden verzetten tegen een poging de republiek China (Formosa) uit tc sluiten van de Verenigde Naties, tenein de de afgevaardigden van Commu' nlstlsch China hun plaats te doen Inne men. Nationalistisch China behoort tot de oprichters van de VN, en zijn rech ten zijn duidelijk, aldus Goldberg. Bo vendien heeft Communistisch China, anders dan enig ander land, buitenspo rige voorwaarden gesteld, voor het reid Is toe te treden. Teleurgesteld NEGER IN CONGRES MACHT ONTNOMEN WASHINGTON Het Amerikaanse Congreslid Adam Clayton Powell, een neger, is donderdag praktisch al zijn macht ontnomen als voorzitter van de commissie voor onderwijs en arbeid van het huis van afgevaardigden. Na een stormachtige vergadering besloot de commissie met 27 stemmen tegen een der rogels te wijzigen en d< democratische afgevaardigde de bevoegd heid te ontnemen om commissieleden op te nemen, personeel in dienst te nemen en te ontslaan en door de commissie aanvaarde wetsontwerpen tegen te hou den die hem niet aanstonden. Gestrand schip vlot getrokken IJMUIDEN Vijf sleepboten hebben donderdagavond dc bijna 20,000 ton me tende Liberiaanse bulkcarrier Challen ger, die in de IJmuidense haventoegang was gestrand, vlot getrokken. Het schip is naar Amsterdam gesleept. De met bauxiet geladen bulkcarrier had geen sleepbootassistentie bij het binnenlc van de haven. Hij liep plotseling uit roer en strandde tussen de buitenhaven van de Hoogovens en het kanaal naar de Noordersluis. verheugende mededeling. In 1967 wordt een begin gemaakt met het verlenen de noodzakelijk gebleken hulp o.a. die instellingen die onder zware verma kelijkheidsbelasting moeizaam functione ren. De minister wil hiervoor een speci aal fonds vormen. Om dc continuïteit van dc Nederlandse speel fllmproduktie te verzekeren Is eveneens een verhoging van het subsidie gewenst. Steun ontvan gen voorts het Nederlands Filmmuseum. Nederlands Filminstituut en de Ned. Ver eniging voor Wetenschappelijke Films. Demonstratie van links in India NEW DELHI Links-georiënteerde volksmassa's zijn donderdag tot geweld pleging overgegaan om een algemene sta king af te dwingen in Calcutta en de rest van Bengalen. De agitatie richt zich tegen de voedsel- politiek van de regering. De demonstran ten eisen verhoging van de rantsoenen, wat volgens de regering onmogelijk is vanwege de algemene tekorten. Er zijn 14000 politie-agenten ingezet, die worden ondersteund door twee bataljons gewa pende politie uit andere staten. In maart vielen 30 doden bij een derge lijke demonstratie. Voor miljoenen dol lars werden toen vernielingen aange richt. DOOR Op de hock van Plaats en Kneutc. - dijk is een bijzonder exclusief stukje Den Haag gevestigd. Brede en hoge spiegelruiten gunnen een blik op een puur stuk Parijsc couture net zo als het in het oorspronkelijk huis van rie ontwerper met de grote naam, of dat nu Yves St. Laure""' Dior is doet er niet heeft. Als gewoon 1 verbazen als wij nu doen om over grootmoeders queu de Paris en beto vergrootmoeders crinoline. Dc gewone burger ziet van Ktihne alleen de etalages, want wie zal, ten zij gesteund door een fikse bankreke ning, ooit hier binnenstappen? Twee- bundels nertsvellen bij een deurstijl en verder, de discreet gesloten gordij nen van de paskamers. Een paar ge weldige eiken kisten staan verloren in de ruimte als geheimzinnige dozen van Pandora waar schatten in ver borgen kunnen zijn. deren van de achteloos geplooide zij de, het glinsterend brocaat of ijle dro men van voile. Een jaar ol vijftig geleden hielden bruikt werden, er al equipages stil voor de winkel deur en al komt de clientèle nu met minder statie voorgereden, omdat de slee om de hoek geparkeerd wordt, het is er niet minder deftig om gewor den daar. Kühne en Zoon N.V. Mode- en Pel terijen is de officiële benaming, maar die drukt bij lange de chic en reserve van dit pand niet uit. Het bruidstoilet van prinses Juliana wefd door Kühne geleverd en op de begroting van het Haagse Costuummuseum is een fikse post uitgetrokken om elk jaar een stuk „eigentijdse" kleding daar aan te kopen, wat altijd nog voordeliger is dan het origineel uit Parijs te laten komen. Onze kinds-kinds-dochteren zullen later om die jurken zich net 70 Er is den. Dan wordt aan de Nederlandse werk en modepers getoond wat Kühne waar dig keurde uit Parijs te kiezen en te copiëren, heel precies in dezelfde ma terialen als door de modekoningen ge- houden. lift met krullerig tralie- grote schoorsteen, waar voordat er centrale verwarming werd aangelegd een kolenhaard eens dc ver wende dames op temperatuur moest Mets is volmaakt Het is allemaal om erg geïmpo neerd te worden. En toch word ik dat nooit. Omdat er één ding is, dat me altijd onmiddellijk met beide benen heel stevig op de grond houdt. Dat ene ding bewijst mij namelijk de be trekkelijkheid van elke, hoe zorgvul dig gecultiveerde ook, image. Ik be hoef daarvoor maar Niemand anders mag daarbij zijn, zelfs de klanten niet, al glipt er wel eens een tussen de mazen van dc strenge huisregels door. ken met japonnen of mantels, maar wel twee bontmantels, die in een hoekje aan knaapjes hangen. Twee schien kostbaar, in elk geval heel oud. En heel deftig. Maar de kandela bers heb ik nog nooit een kaars zien dragen en de pendule nog nooit horen tikken, want sinds jaar en dag staat die stil op kwart over één. Dan zucht ik weer. Niets is vol- I maakt, zelfs niet de Haagse chic. kringen scheen men niet erg verheugd. Enkele functionarissen zeiden „niets nieuws" te hebben vernomen. De leider van de Russische delegatie, dr. Fedorenko, zei dat Goldberg „dc beken de oude geluiden" had laten noren, maar er waren enkele „ideeën" ge weest. Het Russische persbureau Tass reageer de aldus: „De afgevaardigde van de Verenigde Staten heeft het forum van de internationale organisatie gebruikt om, eens te meer. de Amerikaanse agressie in Vietnam te rechtvaardigen. Eenderde senatoren wil kleiner leger VS in Europa WASHINGTON Bijna eenderde van de 100 leden van de Amerikaanse Senaat heeft de resolutie ondertekend waarin wordt aangedrongen op een aanmerke lijke vermindering van net aantal Ameri kaanse militairen in Europa. De democra tische fraktieleider Mike Mansfield heeft dit donderdag meegedeeld. De vice-voorzittcr van de Republikei nen, Kuchel, heeft hierover zijn bezorgd heid uitgesproken. Volgens hem kan de resolutie leiden tot gevaarlijke verwar ring bij vriend en vijand. Hij verklaarde dat hij de Senaat zal voorstellen een onderzoek te laten instellen om de inzich ten van de president chefs van staven jD- min'riers van buitenlandse zaken en defensie te vernemen, voordat tot stem ming zal worden overgegaan. Rode garde contra Chinese arbeiders PEKING De leden van de rode gar de roeren zich nog steeds. „Wij zullen jullie de huid van het lijf scheuren en de darmen uitrukken" aldus een dreige ment.dat de gardisten zouden hebben gericht aan het adres van Russische di plomaten in Peking. Het aantal vechtpar tijen tussen arbeiders en leden van de rode garde neemt toe. In dc provincie Kansoc, waar het districtspartijbestuur de arbeiders zou hebben opgehitst tegen de gardisten, hebben zich wel acht com plete veldslagen voorgedaan. Arbeiders van een machinefabriek hebben van 15 augustus tot 15 september gestaakt. Studenten weg Het Russische persburau Tass meldt studie van buitenlandse studenten voor een jaar te onderbreken. Zij zullen China moeten verlaten. Als reden is opgo- geven dat de hoogleraren het te druk hebben met de „culturele revolutie". Zandschip zonk in IJsselmeer URK Het 300 ton metende zandschip Celucia is donderdagavond op 300 meter van de westelijke punt van de Noordoost- polder in het IJsselmeer gezonken. Do twee opvarenden werden door een passe rend schip gered. Nederlandse halion drijft naar oosten BOCUHM Een enorme ballon die deze weck boven Wcst-Duitsland is waargenomen, blijkt een door dc Sterren wacht in Utrecht gelanceerde ballon voor het meten van kosmische straling to zijn. De ballon heeft een doorsnede van meer dan 70 meter. Maandag tegen zonsondcrgaQj Maandag tegen zonsondergang 18 de ballon waargenomen boven het Ruhrge- bicd, op 28 kilometer hoogte. Honderden mensen belden toen het volgstat'on voor umtevaartulgen in Bochum op. Waarschijnlijk ia dc ballon wo« in Tsjechoslowakljo gezien. IWghet oosten. ruimtevaartuigen in Bochum op. *e ballon woensdag i~ gezien. Hij dreef langzaam af r— 1 Dakspanten waren oude roeispanen TEXEL Tijden® de restauratie van •n eeuwenoude woning ln Den Hoorn bleken de spanten van het met oud-Hol landse pannen bedekte dak uit evenoude roeispanen te bestaan, die afkomstig moe ten zijn van een galjoen dat eeuwen geleden op dc Texelse kust moet zijn 1 vergaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13