De Troonrede Verplicht verzekerd beneden f 12.750 Werkloosheid in noorden stijgt EVENWICHT OP RECORDHOOGTE Vrije verkoop middelen bijzonder verheugend Ambities van dr. Veldkamp DINSDAG 20 SEPTEMBER 1966 Koningin Juliana heeft vanmiddag de volgende Troonrede uitgesproken: Leden van de Staten-Generaal, mische evenwicht. De regering is zich ervan bewust, dat deze ontwikkeling niet uitsluitend bepaald wordt door de groei van de arbeidsproduktiviteit. Duidelijk is echter, dat mede uit een oogpunt van werkgelegenheid het tempo van de loonstijging bij NRUST en onzekerheid hebben ook in het Jaf -ïeL!a!tsÜ iaren JT" atf?lil"n,StHh"r .J beleid wil de regering dit mogelijk maken. Mede daar- atgelopen jaar de wereld beïnvloed. De om js het samenstel der belastingmaatregelen zodanig strijd in Vietnam, waarvan ons bijna dagelijks gekozen, dat in 1967 voor vrijwel alle werknemers en de beklemmende beelden voor ogen komen, kleine zelfstandigen de voordelen ervan groter zijn r dan de nadelen. Tevens stelt de regering voor. de doordringt ons meer dan ooit van de noodzaak ingangsdatum Van de huurverhoging naar 1 juli 1967 geschillen te beslechten door overleg en met te verschuiven. Ook een aantal nieuwe sociale voorzie- door geweld. Een spoedig einde der gevechts- ningen zal eerst op die datum kunnen ingaan. Door 0 handelingen in Vietnam acht de regering thans alleen mogelijk, indien beide partijen zich be reid verklaren tot vredesonderhandelingen, zon der vooraf voorwaarden te stellen. In de Verenigde Naties blijft ons Koninkrijk zijn volle steun geven aan het gezamenlijk streven naar vrede, veiligheid en welvaart. Het neemt actief deel aan de pogingen om in internationaal overleg een verdere verspreiding van kernwapens te voorkomen, krachtig prijsbeleid zal de regering ernaar streven de loonstijging zo reëel mogelijk te doen zijn. Zij vertrouwt, dat over de loonvorming voor 1967 een vruchtbaar overleg zal kunnen plaatsvinden, waar voor het door de SER uit te brengen advies inzake het systeem der loonvorming van groot belang is. Voor het evenwichtsherstel, alsmede voor een verde re vergroting van welvaart en welzijn van geheel ons volk is een verhoging van de besparingen noodzake lijk. Het zou van belang zijn, indien een deel van de loonstijging daartoe werd aangewend. De regering Te zamen met de Atlantische bondgenoten streeft acht het in ieder geval gewenst, dat ^er maatregelen de regering naar een vermindering van de spannin- worden genomen ter verhoging 1 Sjf gen tussen Oost en West. Kan er van enige verbe- besparingen. Binnenkort zal zij i tering gesproken worden wat betreft de verhouding len een nota aanbieden, alsmede tot de landen achter het IJzeren Gordijn, de ontwik- "ga keling in China vereist daarentegen bijzonder waak zaamheid. In de gegeven situatie blijft het geïntegreerde verdedigingsstelsel van de NAVO onmisbaar voor tot instelling van een bezitsvormingsfonds. TNE regering hecht er waarde aan haar beleid af te stemmen op de economische groei van onze volkshuishouding in de komende jaren. Daarvoor acht onze veiligheid. Daarom zal ook ons land zijn bij- zij de studie van het Centraal Planbureau over de drage moeten leveren aan de oplossing der moei- Nederlandse economie in 1970 van grote betekenis. - - - - Haar opvatting over zulk een beleid is neer gelegd in de Nota in zake groei en structuur van onze economie, die u een dezer dagen zal worden aangeboden. De daarin geschetste ontwikkeling op lan gere termijn opent een gunstig perspectief voor het bereiken van de doelstellingen van haar program, dat voor iede re burger grote moge lijkheden wil openen om zowel in geestelijk als in materieel opzicht tot ontplooiing te ko men. Aan die doelstellin gen houdt de regering onverkort vast. Juist om de verwezenlijking daarvan niet in gevaar te brengen moest het tempo der maatregelen enigszins worden ge matigd. De koers is echter niet gewijzigd en de regering vertrouwt, dat u haar in staat zult stellen deze koers te blijven volgen. Daarbij zal ook van u veel studie en werk kracht worden gevraagd. Belangrijke wetsontwerpen lijkheden, die door het optreden van Frankrijk zijn veroorzaakt. In de Benelux worden nieu we initiatieven voorbe reid om de voltooiing der economische unie te bespoedigen. De werkzaamheden van de Europese ge meenschappen konden gelukkig in het begin van dit jaar met her nieuwde kracht worden voortgezet. Sindsdien zijn er in de EEG, voor al op het gebied van de landbouw, belang rijke resultaten be reikt. Dat neemt niet weg, dat principiële verschillen van mening zijn blijven bestaan. Deze betreffen in het bijzonder de verster king van de parlemen taire invloed en de toe treding van Groot-Bri- tannië en andere Eu ropese landen. De re gering zal hiervoor blij ven ijveren, evenals voor het slagen van de onderhandelingen in de Kennedyronde. De EEG kan aldus een belangrijke bijdrage leveren tot uit- o breiding van de wereldhandel, die ook ten goede zal zijn nog in behandeling. Morgen vangt de openbare komen aan de ontwikkelingslanden. beraadslaging aan over de volksgezondheidsnota. Ondanks de inspanningen die men zich in en bui- Binnen enkele dagen zult u in het bezit zijn van een ten deze landen getroost, blijven de vooruitzichten Nota inzake de ruimtelijke ordening en van de Zee- op een menswaardig bestaan voor een groot deel van havennota. Wetsontwerpen tot wijziging van de de wereldbevolking zorgelijk. De onlangs aangebo- Onteigeningswet en tot invoering van een speculatie den nota ontwikkelingshulp schetst de zware taak winstbelasting zullen spoedig volgen, evenals m 6SÉ& -.'ifiïr H jp igi •4 1 1 waarvoor onze generatie zich geplaatst ziet. De rege ring meent daarom, dat de financiële 'beperkingen die thans noodzakelijk zijn, geen beletsel mogen vor men de Nederlandse hulpverlening opnieuw te ver groten. Het verheugt de regering, dat een oplossing kon worden gevonden voor de schuldenregeling met Indo nesië. Voor een verdere gunstige ontwikkeling van de betrekkingen tussen beide landen is daarmede de weg vrijgemaakt. CANDANKS moeilijkheden die zich hier i het hedriifsleven voordoen en die voo: te bespoedigen. Bij dit alles streeft zij rechtvaardig mogelijke lastenverdeling. Wat de belastingen betreft stelt de regering i de CNV is ongerust wetsontwerp, dat beoogt door verhoging der motor rijtuigenbelasting de financiering van een goed rijks- wegennet te waarborgen. In de loop van deze week zal de stichting ontwikke ling en sanering van het midden- en kleinbedrijf tot stand komen, die tot doel heeft de structuur van dit deel van het bedrijfsleven te verbeteren. Op het gebied van landbouw en visserij wordt ter verhoging van de concurrentiekracht een hoge priori teit verleend aan het structuurbeleid. Van grote betekenis is daarbij, dat de gemeenschap- TAE verhouding tussen de landen van het Konink- pelijke Europese markt haar voltooiing nadert. rijk blijft gekenmerkt door goede samenwerking jaar zullen ongeveer 120.000 woningen gereedko- en vriendschap. Mijn man en ik mochten dit, evenals men> De regering streeft ernaar dit niveau te handha- onze dochter Beatrix en haar echtgenoot, tijdens onze ven De achterstand zal dan binnen enkele jaren zijn bezoeken aan Suriname en de Nederlandse Antillen ingehaald. dankbaarervaren. De regering wil in het komende jaar een begin •De„ ^gei "f.n f Jrï; maken met de subsidiëring van verbeteringen van het nische hulp bij te dragen tot de °P k - wegverkeer en het openbaar vervoer in en nabij de cn.i.le en .nnnnm.seh» nrohlemen. waarvoor Sunna- de bouw van sporthallen. Binnenkort zal u, als een van de maatregelen ter bescherming van de persoonlijke sfeer van de burgers, een wetsontwerp daar in worden aangeboden tot regeling van het telefoonge- het bedrijfsleven voordoen en die vooral samen- heim. hangen met aanpassingen van structurele aard, is de Een nieuw besluit tot regeling van het buitenge- economische groei van onze volkshuishouding niet on- woon lager onderwijs kan eveneens binnenkort wor- bevredigend. In de huidige fase van de conjunctuur den tegemoet gezien, alsmede de indiening van het bestaan er echter grote spanningen zowel op de geld- ontwerp voor een nieuwe leerplichtwet. De een dezer en kapitaalmarkt als op de arbeidsmarkt, terwijl de dagen te installeren raad van advies voor het we- betalingsbalans een tekort vertoont en de prijzen aan tenschapsbeleid beoogt Nederland op het terrein van een opwaartse druk onderhevig zijn. het onderzoek tot een slagvaardig optreden in staat te De regering ziet het als haar eerste taak eraan mede stellen, te werken dat meer evenwichtige verhoudingen wor den bereikt. Daartoe is zij bij het vaststellen van de begroting uitgegaan van een sobere uitvoering van T>IJ haar beleid op cultureel en maatschappelijk haar program. Desondanks is daarmede een aanzien- *-* gebied schenkt de regering bijzondere aandacht lijke stijging der uitgaven gemoeid, zodat het onver- aan de jeugdproblematiek. In samenwerking met parti- mijdelijk is enkele belastingen te verhogen. Ook door culiere organisaties zoekt zij naar oplossingen, die haar loon- en prijsbeleid en door het bevorderen van recht doen wedervaren aan het streven naar vernieu- besparingen tracht de regering het evenwichtsherstel wing, dat zich zowel op geestelijk en sociaal als poli tiek gebied steeds sterker openbaart. Ook al uit de vernieuwingsdrang zich niet zelden in felle kritiek op gevestigde meningen en instellingen, heffing op gasolie en ^uitsluitend voor het jaar 1967 jn eGn democratische gemeenschap moet deze totv ernstige bezinning leiden. De regering zal daaraan naar vermogen medewerken. Zij wil bevorderen dat de kritische belangstelling, die bij velen voor het openbaar gebeuren bestaat, zich positief kan richten ons volk zich de accijns op benzine te verhogen. Voorts wil zij de tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting voor het jaar 1967 handhaven. Met deze maatregelen kan voor het komende begro- e^JÜL tingsjaar worden volstaan dank zij het inhalen van de Qp ^et vervullen der taken, te grote achterstand in het opleggen van aanslagen gesteld ziet. voor de inkomstenbelastings^n een bepaalde groep jDit zal alleen mogelijk zijn als gij, leden van de belastingplichtmgen. Op 1 janum 1968 an volksvertegenwoordiging, in voortdurend contact met algemene verhoging van de omzetbelasting n et - ong VQlk jn aJ zjjn geldingen, daaraan uw medewer- Wege blijven. kincr verlepnt Tegenover deze verhogingen staat in de voorstellen f der regering een verlaging van de belastingdruk voor Harerzijds wil de regering, gesteund door een toege- ongehuwden boven 40 jaar, die tegelijk met de algeme- wijd ambtenarencorps, m het zittingsjaar dat heden ne verlaging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 aanvangt, trachten de zojuist aangekondigde plannen januari 1967 zal Ingaan. te verwerkelijken. Zij vertrouwt daarvoor uw steun te Bij het voorgestelde beleid behoeft voor de financie- ^"Ifi in een openhartig overleg, dat aan ons volk ring van de begroting 1967 geen beroep op de open de betekenis duidelijk zal maken van de grote taken, kapitaalmarkt te worden gedaan. Aldus wordt ook een die wij te zamen moeten volbrengen, gezonde financiering van de gemeentelijke investerin- Met de bede, dat God ons allen wijsheid en kracht gen bevorderd. moge schenken bij het verrichten van deze verant- Het is noodzakelijk, dat ook de loonontwikkeling woordelijke arbeid, verklaar ik deze zitting van de een bijdrage levert tot het herstel van het econo- Staten-Generaal geopend. Van een onzer verslaggevers) ;DE HAAG Het is bijzonder rheugend, dat de regering de ti-conceptionele middelen uit de eer van het ontoelaatbare en rafbare wil halen en ze, voor over een medische begeleiding et gewenst is, vrijuit verkrijg- ar wil stellen als een artikel, t in elk gezin nodig is. Dit is de positieve reaktie van het ationaal protestants centrum voor geestelijke volksgezondheid en de aarin opgenomen Protestantse stich- g ter bevordering van verant- oorde gezinsvorming op de voor telde wetswijzigingen betreffende verkoop van voorbehoedmiddelen, veertig bureaus van de PSVG Positieve reaktie PSVG: (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het CNV spreekt vandaag in het nieuwe nummer van De Gids zijn ongerustheid uit over de stijgende werkloosheid in het noorden van het land. Voor alle bedrijfstakken zijn Groningen en Drente de enige provincies waar het percentage werk lozen (resp. 1.7 en 2.7) hoger is dan het percentage openstaande aanvragen (beide 1.6 procent van de mannelijke beroepsbevolking). Lijnrecht in tegen stelling daarmee zijn de cijfers voor de provincies Utrecht, Noord- en Zuid- Holland, waar tegenover werkloos heidspercentages van 0.7, 0.6 en 0.6 aanzienlijk hogere percentages open staande aanvragen vermeld worden, namelijk 2.8, 3.2 en 3.7. Groningen, Friesland en Drente sa men -telden eind augustus ruim 5.000 werkloze mannen tegen rond 3.300 een jaar daarvoor. Bovendien werken daar nu al 950 mannen in aanvullende werkgelegenheid, tegen 170 in alle acht andere provincies samen. Het werkloosheidspercentage van Overijssel en Zeeland is 1.2 tot 1.3. Daarbij dient bedacht te worden, dat deze cijfers niet zijn gecorrigeerd voor seizoensinvloeden. Met andere woorden: daar komt straks nog eens een aantal seizoenarbeiders boven op. Naar het oordeel van het CNV ziet het er voor de noordelijke provincies somber uit. Steeds duidelijker blykt, dat er daar meer aan uitbreiding van de werkgelegenheid moet worden ge daan. Al eerder heeft het CNV spoedige totstandkoming van een structuurplan voor het noorden be pleit. Verbetering van de toestand blijkt niet mogelijk zonder hulp van de rijksoverheid. Een speciale CNV-commissie houdt zich thans intensief met dit vraagstuk bezig. Zeer binnenkort kan daarover een eindrapport worden verwacht. Een der posten waarop het rijk be zuinigt, aldus een tussentijdse verkla ring van de commissie, is, de opschor- li ting van de uitgaven ter bevordering |l van de industrialisatie. De commissie wijst erop dat het noorden voor een dergelijke afremming veel gevoeliger is dan de rest van ons land. Naar het oordeel van de commissie is het ongewenst de overheidsuitgaven te verlagen op het gebied der regionale industrialisatie. Een stimulans van de ontwikkelingsgebieden blijft noodza kelijk, ook al is nationaal gezien een afreming gewenst. Economisch aspect van emigratie krijgt aandacht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De adviserende taak van de overheid met betrekking tot de emigratie moet meer dan tot nu toe be oordeeld worden in samenhang met de algemene sociaal-economische ontwikke ling in ons land. Om dit te bereiken zal de Raad voor de emigratie worden vangen door een SER-commissie. schrijft minister Veldkamp in de m rie van toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de organen voor de emigratie. Met de komst van deze emigratiewet wordt de uit 1936 date rende Landverhuizingswet ingetrokken. De particuliere en kerkelijke organisa ties die in de Raad voor de emigratie vertegenwoordigd zijn, zullen blijven deelnemen aan de beraadslagingen over emigratieaangelegenheden. Minister Veldkamp meent dat het emi gratieverschijnsel een blijvend element in de Nederlandse samenleving is gewor den. De invloed van de emigratie op de groei der beroepsbevolking is niet zoda nig dat een verstorende werking moet worden gevreesd. Voorts blijkt dat een hoog werkgelegenheidsniveau een zekere rem op de emigratie legt. Anderzijds spelen de bevolkingsgroei en «de ruimtelijke ontwikkeling in ons land een belangrijke rol. De voortschrij dende techniek en de veranderende be roepenstructuur stellen ons volk voor zware opgaven. Emigratie biedt voor velen de mogelijk heid om elders in de wereld tot een betere bestemming en een meer volledi ge ontplooiing van hun persoonlijkheid te komen aldus dr. Veldkamp. aanwinst van het Spoorwegmuseum in Utrechtde tramweg locomotief RSTM 2 uit 1881, de oudste nog in ons land aanwezige stoom- tramlocomotief. Sinds 1932 is deze locomotief officieel eigendom van het tot nu toe kon hij niet worden tentoongesteld. Werknemerszelfstandigen en bejaarden Den haag Minister Veldkamp (So ciale zaken) heeft de Twee de Kamer voorgesteld een verplich te, beperkte volksverzekering in te voeren voor de normale geneeskundige risico's. Alle Nederlanders (be halve de ambtenaren) die minder verdienen dan 12.750 de „wei standsgrens" zullen verplicht in het ziekenfonds worden opgeno men. Als gevolg hiervan zullen de bestaande verplichte verzeke ring, de vrijwillige verzekeringen (voor zelfstandigen en voor werk nemers boven de loongrens van 11.500) en de bejaardenverzeke ring verdwijnen. De premie voor de nieuwe volks verzekering zal worden geïnd door de belastingdienst, dus op dezelfde wijze als de aow en de aww. De premie van de werknemers komt geheel voor rekening van de werkgever. (Tot nu betaalde de werkgever zowel als de werknemer 2,9 procent.) De werkge vers krijgen enige compensatie voor deze kostenverhoging in de vorm van het wegvallen van de kosten van de (Vervolg van pag. 1) LUSTEN Tegenover deze lastenverzwaring staan ook lastenverlichtingen. De tweede moot van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting gaat in ie der geval op 1 januari a.s. door. Dat kost het rijk een middelenderving van 710 min. Bovendien wil de regering het tarief van de „vrijgezellenbelas ting" verlagen voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar (ongehuwden van 65 jaar en ouder vallen nu al onder het lagere tarief voor gehuwden zonder kinderen. Deze verlaging kost de schatkist 37 min. Verder is een wetsvoorstel in voorbereiding om de belasting op overwerkloon (de zg. „schandaal belasting", waarover nogal wat te doen is geweest) afhankelijk van de conjunctuur tijdelijk te verla gen of te schorsen. Voorts zal het wetsvoorstel tot belastingverlaging tegen toekenning van belasting- spaarbrieven tot en met 1970 in de ijskast worden opgeborgen. De tweede huurverhoging van gemid deld 10 pet., die 1 januari a.s. zou ingaan, is uitgesteld tot 1 juli 1967. Hetzelfde geldt voor de invoering van de Algeme ne Wet Zware Geneeskundige Risico's (AWZ), de Wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering (WAO) en de Wet Be perkte Volksverzekering Ziekenfondsen (BW). SOLIDE Voor dc ontvangsten van het rijk in '67 raamt minister Vondeling een vrij wel gelijke stijging als voor dc uitgaven. Hierdoor verschilt het begrotingstekort Wie meent, dat het verhinderen van het gebruik vaa voorbehoedmid delen de weg is, loopt het gevaar het trieste, levensverwoestende effect van een ongewilde zwangerschap op jonge leeftijd te bereiken, aldus een communiqué van PSVG. blijven zich bezighouden met de ver koop van deze middelen aan hen, die apotheek of drogist niet willen benade ren. Men verzorgt de medische begelei ding van hen, die de huisarts niet wil len of kunnen raadplegen. De bureaus willen verder advies geven over de keus van het middel, dat de partners medisch en psychologisch het meest vol- Een positieve benadering biedt bete re kansen. De opvoeding en het voor beeld thuis moeten het kind overtuigen van de zorg voor de ander. In die zorg doet. In toenemende mate hoopt men tezal ook (,c sexualiteit een plaats moe- adviseren bij sexuele moeilijkheden. jten hebben. Dan pas worden dc licha melijke, geestelijke en maatschappe- De PSVG Is het eens met het schrappen van de leeftijdsgrens. Wie in het algemeen gekant is tegen voor huwelijks geslachtelijk verkeer moet dit verschijnsel met deugdelijke, posi tieve argumenten benaderen. '67 weinig van het tekort van dc vast gestelde begroting '66. Gezien dit rcsul- worden de uitgaven volgend jaar 94 pet. door begrotingsontvangsten, zonder leningen, gedekt. Naar het oordeel van de bewindsman is dit op zichzelf een bijzonder solide dckkingssl- tuatie indien men in aanmerking neemt, dat de uitgaven o.m. belangrijke bedra gen omvatten voor eigen investeringen van het rijk, voor woningvoorschotten en voor schuldaflossing. Het rijk zal zijn behoeften aan langlo pende middelen volgend jaar geheel kun nen dekken met de gelden van de voorin- schrijfrekeningen. Op de open kapitaal' markt hoeft voor de dekking van het tekort over '67 niet alleen geen beroep te worden gedaan, maar de aflossingen lei den zelfs nog middelen naar die markt toe. Vooral voor de gemeenten betekent dit een (dringend noodzakelijke) bijdra ge tot de oplossing van hun financierings problemen. Niet alleen wat de financiering van het tekort betreft, maar ook conjunctureel acht minister Vondeling zijn begroting alleszins aanvaardbaar. Ze is volgens hem „een in financieel opzicht gezonde afsluiting van een aan spanningen rijke vierjarige periode. Met de aanvaarding ervan wordt een veilige brug geslagen naar de volgende periode, die evenmin gemakkelijk lijkt te worden." Hoe gespannen de financieel-economi- sche situatie op het ogenblik nog is hoe noodzakelijk het is om met alle r gelijke middelen te streven naar even wichtsherstel, zet de minister op verschil lende plaatsen in zijn Miljoenennota uit een. Niet alleen de begrotingspolitiek, maar ook het monetaire beeld cn last but not least de loon- en prijspolitiek zullen belangrijke bijdragen tot dit herstel moeten leveren. De begroting is doelbewust opgezet (o.a. door uitstel van dc huurverhoging en premieverhoging i.v.m. nieuwe sociale verzekeringen) om de loonstijging zoveel mogelijk binnen de perken te houden. SPAREN Premie geheel voor werkgever interim-invaliditeitswet, de algemene kinderbijslagwet en de ongevallen wetten. Naar draagkracht Minister Veldkamp zegt in de me morie van toelichting dat voortaan een premie naar draagkracht zal worden betaald. In de oude verzekeringen werden de kleine zelfstandigen in feite zwaarder belast dan de werknemers die verplicht verzekerd waren. Ook gaan ze nu meebetalen aan een extra risico, dat de bejaarden in dit geheel vormen. In totaal zal het Rijk voor dit doel honderd miljoen op tafel leg gen. Het wetsontwerp brengt volgens de bewindsman geen verzwaring van las ten mee voor het bedrijfsleven als geheel. Wel heeft het belangrijke con sequenties voor verschillende groepen verzekerden: Voor de werknemers treedt in het algemeen geen premiestijging op; de van de zelfstandigen te heffen premie geschiedt dus naar draagkracht, het geen inhoudt dat zowel gehuwden als ongehuwden met een inkomen bene den 4.020 een voordeel hebben, dat voor sommigen 400 tot 500 per jaar bedraagt; dat gehuwden een voor deel houden tot hun iiTÏTÖmen een be drag van ongeveer 9.000 overschrijdt; dat ongehuwden met een inkomen van 4.930 en hoger soms een aan zienlijk hogere premie betalen die niet hoger is dan voor loontrekkenden met hetzelfde inkomen; en dat gehuwden met een inkomen van 9.000 tot 12.750 een premieverhoging betalen, die bij een inkomen van 11.375 133,51 bedraagt. Bejaarden Bij de premieheffing voor de be jaarden zal een aantal klassen met verschillende bedragen worden ge vormd, die afgestemd zijn op de be iaardenziekenfondsverzekering. Ge huwde bejaarden, die geen hoger in komen hebben dan 6.116 per jaar, worden in het vervolg niet extra zwaar belast. De premie zal worden ingèhou- Van groot belang acht de minister, dat de besparingen (ook de particulie re) over de hele linie worden opge voerd om de noodzakelijke groei van de investeringen te kunnen bijhouden. Opvoering van de spaarquote zal de druk, die thans door de omstandighe den op de woningbouw wordt gelegd, kunnen verminderen. Daarom propa geert het kabinet nu een actie, gericht op vergroting van de privé-besparin- gen. De uitwerking van deze gedachte zal t.z.t. in een nota aan de Staten-Ge- neraal worden uitgewerkt. Tussen 'le lijke aspecten zo met elkaar verweven, regels van de Miljoenennota door kan jongeren In vertrouwen hun men de minister van financiën een lof- keus kan laten. Het Nationaal pro- zang horen zingen op het zg. spaar- teslants centrum en dc PSVG hopen, loon, waarover de werkgevers zich dat ook het onderwijs op deze wijze nog steeds niet positief hebben uit- aan de voorlichting zal deelnemen. gelaten. Vondeling vertrouwt: geen tegenvallers volgend jaar DEN HAAG Minister Vondeling (financiën/ vertro iwt erop, da» „tegen vallers", die zich in het rijksuitg .ven**- leid over 1965 en t966 in zo icrvJoedi- ge mate hebben voorgedaan, in 1967 niet vullen voorkomen, althans niet in die omvang. In 66 deden de tegenval lers het l.< grotingstekort tot over dc 2 miljard oplopen. Zover zal het volgend jaar niet ko men, veronderstelt de bewindsman i:« de Miljoenennota. In ieder geval zal de strikte begrotingsbewaking, d.w.z. het afzien van beleidsbeslissingen die tot hogere uitgaven leiden, genandhaafd blijven. De terughoudendheid, die voor 1967 ten aanzien van tal van oe.eidssec- toren zal worden betracht, mag er niei toe leiden dat bij een verbetering het economische klimaat de uitgaven weer omhoog zouden gaan en aanvul lende begrotingen zouden worden tos- gestaan (behoudens eventueel ten be hoeve van een verhoging van het aan tal woningwetwoningen). Zou er al, door een snelle verbete ring van de betalingsbalans en van d< prijsontwikkeling, een zekere ruimte in de economie ontstaan, dan zouden daar van toch in de eerste plaats dc onder druk staande investeringen, zoals die van de gemeenten, moeten profiteren., cn niet in dc eerste plaats de over- j heidsuitgavcn. Het verloop van laatstgenoemde uit gaven leverde in 1966 niet de bijdrage tot herstel van het economisch even wicht. die aanvankelijk werd geraamd. De taak van het monetaire beleid werd daardoor verzwaard. De monetaire krapte uit zich vooral bij de financie ring van de gemeentelijke investerin gen en maar in veel mindere mate bij de particuliere investeringen, Hierdoor wordt de inflatie geleidelijk wat teruggedrongen en kan in de toe-, komst een ontspanning optreden. 1 den op de aow-pensioenen door de Sociale verzekeringsbank. In de verstrekkingen van het zieken fonds komen vrijwel geen veranderin gen. Wel worden de verstrekkingen aangepast aan de Algemene wet zware geneeskundige risico's en aan de Wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering. Dat betekent onder meer dat de verpleging en de behandeling in sanatoria en ziekenhuizen na het eerste jaar voor rekening van de AWZ komen. Dit geldt ook voor de verpleging in verpleegtehuizen vanaf de opname. Minister Veldkamp betreurt het ten slotte nog, dat over deze nieuwe volks verzekering geen recent advies is uit gebracht door de Sociaal-economisehc raad, ondanks het feit dat regering wel om een advies had gevraagd. Thans kan echter niet nog eens ad vies worden gevraagd, aldus de be windsman. Liberale werkgevers: UTRECHT Het (liberale) Cen traal sociaal werkgeversverbond heeft in zijn bondsorgaan De Onderneming zijn bezorgdheid uitgesproken over de wijze waarop minister Veldkamp doorgaat met het uitvoering geven aan het sociale programma. Dat „wekt steeds meer dc indruk niet ge richt te zijn op een evenwichtig ver antwoorde voorziening in noodzake lijke behoeften. Veeleer lijkt dit pro gramma op een geforceerd doorvoe ren van persoonlijke ambities, die al lang niet meer overeenkomen met wat door brede lagen van ons volk wordt gewenst", zegt het CSWV. De uitkeringen voor het sociale zekerheidsstelsel in ons land zijn in tien jaar tijd met 570 procent gestegen tot 16 procent van het besteedbare inkomen (tien jaar geleden 6 pro cent). Het werkgeversverbond vreest dat bij doorvoering van het programma-Veld kamp Nederland binnen de E.E.G. ook aan de top zal komen van de financie ringsmoeilijkheden. Het verbond noemt het onbegrijpelijk dat nu nog onvernn- derd in deze richting wordt doorgewerkt. Het CSWV maakt deze opmerkingen omdat de minister thans ook weer geko men is met een beperkte volksverzekering voor de ziekenfondsen. Samen met de Wet voor een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring en de Algemene Wet tegen zware geneeskundige risico's zou de zieken fondswet op 1 Juli 1967 van kracht moe ten worden. Dit uitstel tot 1 juli noemt het SCWV slechts een schijnmaatregel. die alleen maar lijkt te passen in een versoberings programma. In werkelijkheid spelen an dere motieven een rol. Dc minister wil op deze wijze het hele sociale verz.eke- ringsprogramma buiten de begrotings discussies houden. Naar het oordeel van het CSWV zullen de manipulaties van de minister in de sociale verzekeringssector per jaar onge- iljoen extra lasten voor de be groting gaan betekenen. Een dergelijk plan zou per 1 januari uiteraard geen se min van kans maken, aldus het liberale werkgeversverbond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9