eekagenda GOLD SPUR hoe goed je voor één gulden kunt roken! feV\ h Verkeersmaatregelen voor binnenstad Leidsê^EHD duurder het is geweldig hoe vlug iedereen ontdekt heeft... Leidse Studenten-Raad keurt regeringsmaatregelen af Bewaker (58) verdronken Leidse jeugd genoot van De spelers van Gogol Bijzonder kerkewerk mikt vooral op het gesprek Leids-Katwijks locomotiefje flanst weer jlTFE LEIDSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER 1966 BEIDEN B. en W. hebben de raad een aantal verkeersmaatregelen (voorgesteld betreffende: de Hoge Rijndijk naby de Wilhelminabrug; de Nieuwe Beestenmarkt (met gelijktijdige uitbreiding van de parkeerge legenheid aldaar); de Hogewoerd; de Hambroeklaan, de Kooilaan en de Decimastraat. Minerva Breestraat, 4 en 5 30 receptie inkoopver. Ons Streven lar). estraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Emigratiecentrale. vihuis, 7 tot 8 uur; zitting Bouw- ij Ned. Gemeenten. Leiden Ned. Ohr. Reis-Ver: dag- met onbekende bestemming, uit f wijk 730 u„ uit Rijnsburg 7.45 u., 'leiden 8 uur. HAAG Schouwburg, 8.15 uur: tble met „De astrakan jas" I HAAG Houtrus thai, 8.15 uur: j( esdagconcert door Residentie-Or- wocnsdag .estraat 19, 2 uur: ledenverg. t ouw en Plantkunde. e sumptietent veemarkt, 11 uur: ope- nfokveedag VEBO. ,e uwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: sociaal raadsman, ipsgezinde kerk, 7.30 tot 7.50 uur: ïenisoh avondgebed |I HAAG Pauluskerk, 8.15 uui: loncert Klaas Boersma, m.m.v. tte van Wingerden, blokfluit 1, I HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Danstheater, e Donderdag v toorzaal, 8 uur :Residentie-Orkes; K. en O., George van* Renesse, estraat 85, 8 uur: Ver. voor Pe il iek, pater W J de Graaff te v iond en hoofdinsp W. M. van e te Den Haag over „Gezag, nu." ti estraat 19, 8 u.: spreekbeurt evange- ,van der Schans (Oud-Geref. Ge- b Vrijdag enburg 10: jeugd-ontmoetingscen- Rehoboth, tienersoc. 't Venster, ilsmakingsavond, na openingsbal e met een' plaatje, inschuur 6, 8 uur: afd. centrum en-vrouwenbond, P. J. Eijer te lijk over „Muziekspiegel van de derkerk, Lammenschansweg, 7.30 u.: tie koraalmuziek 3 oktober. ÏSTGEEST Groene of Wil 11- kerk, 8 uur: afd. K. en O., Am- ms Strijkkwartet Zaterdag (24 september) Jkshuis, 8 uur: openingsconcert Folk IOI 14 estraat 19, 8 uur: Geref. Jeugd- nd Boemerangsoosavond met Ju- n e Corte en een cabaret van de e Geref. predikanten. J. H-gebouw Levendaal 101, 8 uur jongerensoc, bingo-avond Burcht, 8 uur: feest t.g.v. 75-jarig ""tan van Philips. 1 HAAG Diligentia, 8.15 uur: ,]j>*e Komedie met Romeo en Julia Dagelijks in Den Haag ?ater Pepijn, 8.30 uur: cabaret 9.15 uur): Judith 10, 7.15 en 9.15 uur): Broken (14 jaar). 9.15 uur): Deserto 9.15 uur): Zeventien (2.30, 7 i j (18 jaar). i (2.30, 7 e 'Jaar). Welke apotheek? lopend voor spoedeisende gevallen, ja-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 i-apotheek. Haven 18, tel. 20086. Tentoonstellingen [ISSENAAR kunstzaal Heuff, Hol- iS7: expositie werk Rein Dool, Hans puzier, Frans de Haas, Matthijs Rö- i der Vaart (van 24 sept. h met 13 okt., van maand, tot en met ilO tot 5 uur, ook dinsdagavond van 210 uur). Walenkamp, Nieuwsteeg 11: ex- e Willem Breddels (van 9 september oktober). museum van Oudheden, tot en [IlO oktober: „Kunst voor de eeuwig- Egyptische tekeningen en schilde- uit de nationale verzamelingen Nederland, i Volkenkunde, grote zomerien- tèlling „De mens van toen" (tot eind - open van 10 tot 5 uur zon- I van 1 tot 5 uur). 1 Lakenhal: werk van Co Westerik Fout van Heusden, van 17 sept tot ptober rg 73: grafiek van Chavalit •ungsuk, tot 10 oktober. Ten aan zien van de Hoge Rijndijk stelt het college voor: de hoofdrijbaan van het ten oosten van de Wilhelmina brug gelegen deel van de Hoge Rijn dijk gesloten te verklaren voor verkeer met rijwielen in beide richtingen; de zuidelijke parallelweg van ge noemde weggedeelte gesloten te ver klaren voor alle motorrijtuigen in de richting van de Aarstraat: de noorderlijke parallelweg van dit wegdeel, voor zover gelegen tussen de Roomburgerweg en de Kettingstraat, gesloten te verklaren voor alle verkeer in de richting van de Roomburgerweg de ten oosten van de watertoren bij de Wilhelminabrug gelegen verbin dingsweg tussen Hoge Rijndijk en Utrechtse Jaagpad voor alle verkeer gesloten te verklaren in de richting van de Hoge Rijndijk. Parkeervu kken Gelijktijdig met het aanbrengen van 34 parkeervakken op het middendeel van de Nieuwe Beestenmarkt, achten B en W het gewenst gesloten te ver klaren voor alle verkeer (behalve vrij dag tot 4 uur 's middags): de ooste lijke rijbaan van de Nieuwe Beesten markt in de richting van de Turf- marktbrug; de westelijke rijbaan tus sen de noordkant van de bij het markt- kantoor aan te brengen verkeersgelei der en de Sint Aagtenstraat in de rich ting van de Sint Aagtenstraat; de wes telijke rijbaan van de Nieuwe Bees tenmarkt ten zuiden van de verkeers geleider in beide richtingen; de gepro jecteerde verbindingsweg tussen de twee rijbanen aan de zuidkant van het marktkantoor in de richting van de westelijke rijbaan. Daarnaast dient dan de huidige ge slotenverklaring van de Nieuwe Bees tenmarkt in de richting van de Turf- marktbrug te worden ingetrokken. De Hogewoerd dient volgens B en W tussen het Gangetje en de Watersteeg gesloten te worden verklaard voor alle verkeer in de richting van de Water- steeg. De Kooilaan en de Hambroeklaan ten slotte moeten volgens het college gesloten worden verklaard voor alle motorrijtuigen in de richting van de Medusastraat en de Decimastraat in de richting van de Lage Rijndijk. LEIDEN Aangezien de tarieven van de gemeentelijke ziekenauto, vas- gesteld in 1964 op f 10 per stadsrit, nog maar voor 20 pet. kostendekkend zijn, stellen B. en W. de raad voor het tarief te verhogen tot f25. Buiten de stad gaat de „eerste aanslag" f 25 bedragen, waarvoor dan 25 kilometer kan worden gereden. Daarna kost elk kilometer fl. Het eenheidstarief voor een rit, aanslui tend op de eerste rit, wordt f 12,50. De tarieven worden met 25 pet. ver hoogd op zaterdagen, zondagen en al gemeen erkende feestdagen en op an dere dagen tussen 22 en uur. onbegrijpelijk goed! hnnnfthnnjuÜT SINCE 1782 Water en licht voor molen Kanaalweg LEIDEN B. en W. achten het ge wenst de in 1960 gerestaureerde molen aan de Kanaalweg, die als atelierruimte wordt verhuurd aan kunstenaars, te doen aansluiten op het elektriciteits- en wa terleidingnet. De kosten hiervan worden op circa f 7.000 geraamd. Morskwartier rechtstreeks met stad verbonden LEIDEN Bewonen van hel Morskivartier kunnen thans via de verlengde Vondellaan onder hel Pies- manviaduct door de stad bereiken, ook per autobus. Een enorme verbe tering, die, als de betekenis van deze nieuwe verbinding tot ieder is door gedrongen, ook een belangrijke ont lasting kan betekenen voor de Mors- >eg. Deze is mede door ladende en lossende vrachtwagens bij de conser- venfabriek een steeds ernstiger knel punt gaan vormen voor het verkeer. Files van de spoorwegovergang tot de rotonde bij het Plesmanviaduct zijn de laatste tijd, met name tijdens het spitsuur, geen uitzondering maar re gel geivorden. De verlengde Vondellaan heeft ook een eind gemaakt aan het hinderlijke omrijden dat van de bewoners in de omgeving Lage Morsweg werd ge vraagd. Jaren geleden al werd hun wens om een rechtstreekse verbin ding met de stad te krijgen ter kennis van de autoriteiten gebracht. Een verbetering bracht het spoorwegvia duct Lage Morsweg maar het omrij den bleef. De foto is genomen in de richting van het station. Foto Van der Horst Parkeervakken op Kaasmarkt 00 jf. .EIDEN Om het parkeren op de Kaasmarkt in ordelijker banen te willen B. en VV. een parkeerindeling doen aanbrengen. Het plan trziet in de aanleg van 130 parkeervakken, terwyl bij de Koppenhink- tg een stallingsgelegenheid voor (brom-)fietsen kan komen. Uiteraard tet de Kaasmarkt van maandag tot vrijdag gedurende de werkuren be- ikbaar blijven voor het bodecentrum. Bovendien beoogt het plan een 'agplaats te maken voor marktkramen. De kosten worden respectieve- op f 61.500,en f 10.000,geraamd. LEIDEN Naar aanleiding van de be zuinigingsmaatregelen van de regering studentenvoorzieningen, heeft de Leidse Studenten-Raad de volgende motie aangenomen: De Leidse Studenten Raad, in buiten gewone vergadering bijeen op 21 sep tember 1966, heeft kennis genomen van de plotselinge bezuinigingen van de re gering ten aanzien van de rijksstudietoe lagen en enige andere voorzieningen voor alle studenten. Hij kan begrip hebben voor de nood zaak van bezuiniging in alle sectoren van de maatschappij. Hij constateert echter dat door deze maatregelen van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen vele hoogst ongewenste situaties ontstaan, van mate riële noden van individuele studenten tot algemeen klimaat van wrevel en on zekerheid. Hij acht deze symptomen dermate ern stig, dat ook mede daardoor reeds het van het onderwijs, het studierende ment. de studieduurverkorting en de de mocratisering van het onderwijs in ge- lar komen. Hij meent dat met name bij het rijks- studietoelagenbeleid weliswaar van nauw keurigheid, maar daarenboven eerder van verruiming dan van beperking sprake be hoort te zijn en betreurt daarom ook vele conclusies van het „rapport Sassen". H(j keurt de genomen maatregelen scherp af en verzoekt de regering met klem op de maatregelen terug te komen LEIDEN In een vijver op het ter rein van de Rijksuniversiteit aan de YVassenaarscweg is gistermorgen om kwart over zeven het lichaam gevon den van de 58-jarige bewaker J. C. Cornelisse uit Leiden. De man is ver moedelijk zondagavond in het water gevallen en verdronken. Van ladder gevallen LEIDEN De veertigjarige lood gieter K. Knol uit de Valeriusstraat is gistermorgen om half elf op de Wasse- naarseweg van een ladder gevalen. Met een linkerpolsfractuur is hij in het ziekenhuis opgenomen. haar bezuinigingen met meer zorg te omkleden en te richten op de werkelijke problemen van de universiteit, aangezien neer heil en een efficiëntere bezuini ging, zo die nodig is, ziet in een diep gaande rationele aanpak van de ordening het wetenschappelijk onderwijs. j? LEIDEN Met de opvoering gisteravond van de eenakter „De Spelersvan Nicolaj IV. Gogol, is de serie jeugdvoorstellingen dit seizoen begonnen. De commissie van K. en O. en L.J.A., die reeds vele jaren deze serie verzorgt, doet daarmee een voortreffelijk werk. De jeugd te lateri kennismaken met het toneel is een vrij subtiele aangele genheid. Men moet iets hebben dat aan spreekt en waardoor de jeugd getrokken wordt. Heeft men vertrouwen in het toneel gekregen, zodat men niet meer kopschuw is, dan komt het beter leren zien en waarderen vanzelf. stelling rekening moeten worden aehou- De opvoering door de Toneelgroep Arena is door de jeugd die de Schouw burg helemaal vulde, zeer gewaardeerd. Gogol deed het goed. Men kan zeg gen, dat dit stuk beneden de maat van zijn andere stukken ligt. Goed, volkomen waar, maar men heeft deze Gogol aanvaard en zal nu misschien ook meer van hem lezen. Dat is misschien meer, dan men na een opvoering van de Gijsbreoht kan zeggen. Of dacht men dat men daardoor geïnspi reerd werd de Lucifer te gaan lezeaT De spelers zijn een troepje vunze lie den, een stel flessetrekkers die elkaar en iedereen bedriegen. Het stuk heeft niet meer diepgang dan „de bedrieger bedro gen" of „loontje komt om z'n boontje". gang is traag en regisseur Bert Dijkstra had er miet veel schot in kunnen brengen. In de monologen had gerust geschrapt kunnen worden. En toch werd volkomen meegeleefd. Van de vier goklustige heren had den J. van Kasteren, Johan Slrag, Willem Wagter en Joop van de Donk aardige typen gemaakt. De laatste zette zUn spel wel eens wat te veel aan, waardoor de intrige nog duide lijker werd, dan ze van het begin af reeds was, maar dat gaf niets. Zelfs niet, dat er een oude heer op het to neel verscheen, die alleen vanwege z'n keurig geschminkte kop een oude heer leek. maar als «peler verder I» die rol nergens waa Het contact van het toneel met de zaal was er. Actie en reactie, het toneel func tioneerde en het bewijs was geleverd, dat men veel over toneel kan praten, zoals men voor de pauze deed in een door Frans Vasen samengestelde intro ductie, in het praktische gedeelte wel instructief, maar dat men wanneer het er op aankomt de werking van het toneel te verklaren, altlid voor verrassingen staat. Alle termen vervliegen in dezelfde wind, die heilige huisjes omver blaast en alleen wat zuiver en eerlijk is hand haaft zich. En daarvoor heeft de jeugd een eigen zintuig. A. C. Bouwman Paaltjes vervangen hek Vismarktfontein LEIDEN Aangezien vervanging van het thans gedeeltelijk afgebroken en beschadigde hek rondom de fon tein aan de Vismarkt technisch niet mogelijk is en het in 1858 geplaatste hek geen oudheidkundige waarde be zit, stellen B. en W. de raad voor f 13.000 beschikbaar te stellen voor 't plaatsen van 15 gietstalen scharnp- palen rondom de fontein. Door het plaatsen van die palen zal een si tuatie ontstaan zoals die was bij de oprichting van de fontein in 1692. Te vens moet de betegeling met om randing worden hersteld. R.K. school aan de Donizetti laan LEIDEN B. en W. willen de bouw van een R.K. lagere school aan de Donizettilaan in Zuidwest, waar voor de raad in 1957 reeds medewer king toezegde, doen opnemen in de tweede serie systeemschol en. De kos ten worden geraamd op f 850.000. LEIDEN Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente is voor experimenteel Kerkewerk. Steeds worden nieuwe wegen en nieuwe vor en gezocht. Zo zal voortaan een kleine kring, ter voorbereiding van een zondagmor- genbijeenkomst in de Gehoorzaal, het onderwerp met de spreker doornemen. De eerste bijeenkomst van het nieu- seizoen is zondagmorgen half elf Prof. dr. K. A. H. Hidding zal het on derwerp „Eenheid en veelheid der godsdiensten" inleiden en de vragen, die in het voorbereidende gesprek naar voren zijn gebracht en tevens de spontane opmerkingen van de bezoe kers van zondag beantwoorden. Naast de zondagmorgengesprekken worden op dinsdagavond in gebouw Breestraat 19 kringen en cursussen gehouden o.l.v. dr. Schoonheim. Een gespreksgroep van jongeren van 16 jaar af komt wekelijks bijeen. Onder werpen worden in overleg met de deelnemers gekozen. De huiskamer- UTRECHT Gisteren is de oud ste in Nederland nog aanwezige stoomtramlocomotief, de RSTM 2 uiit 1881, per N .S.-kuilwagen op het terrein van het spoorwegmuseum aangekomen. Vandaag werd zij door een kraan op haar plaats gezet. De locomotief is al van 1932 af eigen dom van het museum, maar. kon daar tot w>Q toe niet worden tentoonge steld: Zoals wij gisteren al berichtten, werd de locomotief in 1881 met vier andere door de Rijnlandse Stoom- tramweg Maatschappij gekocht bij de in Londen gevestigde fabriek Merry weather and sons voor de ex ploitatie van de lijn Leiden-Katwyk. Het herstel van het ernstig ver waarloosde locomotiefje in de kleine tractiewerkplaats te Onnen (bij Gro ningen) heeft 2% jaar gevergd. De loc had sinds 1933 rondgezworven (Boxtel, Roosendaal, Maastricht, Al melo, Arnhem en Nijmegen) zonder dat er iets aan het onderhoud werd gedaan. Thans glanst de RSTM 2 weer even mooi als ruvrn tachtig jaar ge leden. Het locomotief je heeft het laatst dienst gedaan op de lijn Lei- den-Heemstede als loc A-15. sfeer in de gespreksruimte Breestraat 19 zal door ieder worden gewaardeerd. Eenzelfde methode geldt voor een groep van 18 jaar en ouder op zater dagmorgen ten huize van dr. Schoon heim, Hoge Rijndijk 14 a. Over deze gespreksgroepen voer jongeren en eveneens over de maan delijkse kringen over Kerken en over tuigingen vrage men inlichtingen op het spreekuur op maandagavond van 89.30 u, Breestraat 19 of (dagelijks) op het huisadres, tel. 30284. Plantage afgesloten? Verkeerslichten uit proefstadium LEIDEN de in 1964 bij wijze van proef aangebrachte verkeerslicht- installaties bij de Utrechtsbrug en de Zijlpoortsbrug blijken in het alge meen thans bevredigend te werken, zo verklaren B. en W. in een voor stal aan de raad om voor deze in stallaties respectievelijk f 38.000 en f 10.000 beschikbaar te stellen. Voorts dient volgens het college de Plantage aan de kant van het Utrech seveer te worden afgesloten door mid del van een doorlopend trottoir met geleidehekken. Door het invoeren van éénrichtingverkeerssysteem (Vierde Binnenvestgrachtkunnen de gevol gen van de afsluiting worden opge vangen. Echtpaar Rijnsburger in het goud LEIDEN De heer en mevrouw W. F. Rijnsburger-v.d. Zwart hopen op 21 september het gouden huwe lijksfeest te vieren. De heer Rijnsbunger is ondanks zijn leeftijd (74) nog heel vitaal: soms fietst hij nog naar Delft, waar zijn dochter woont. Met werken is hij niet opgehouden Na voor de oorlog bijna 25 jaar bij de forma Boot te hebben gewerkt op de afdeling scheepsbouw en na de oorlog tien jaar bij de gemeenterei niging, staat hij nu nog elke zater dag op de markt in de evangelisa- liekiosk. Dit doet hij al 35 jaar. Ook zijn vrouw (71) hoewel soms wat slecht ter been, geniet een goede gezondheid. Met de kinderen en kleinkinderen zullen zij woensdag in hun huis aan de Zijlsingel het goud feestelijk doen blinken. Veertig jaar kleuter leidster LEIDEN Vrijdag 23 september is het veertig jaar geleden, dat mej. P. van Wijk kleuterleidster werd. Zij begon in Leiden, vervolgens werk te zij drie jaar in Voorburg en daarna ging zij naar Alphen als hoofd van de kleuterschool aan de St. Jorisstraat waaraan zij nog steeds is verbonden. Het schoolbestuur biedt haar vrij dag in de school een receptie aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3