Olie, dat is een rustig idee tesa Indonesië verzoekt weer om lidmaatschap VN Rhodesië voorlopig geen republiek alles goed/ en wel K Kleurlingen en blanken niet in een partij Thant blijft wellicht dit jaar in functie Veehouder uit? Heerhugowaari gearresteerd Republikeinse aanva op Vietnam - politiek 12 DINSDAG 20 SEPTEMBER PUBUKATIE VAN DE STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM OLIESTOOK, WOUWSTRAAT S3. DEN HAAG Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor olie nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) En onafhankelijk-want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligst vindt? Studenten ivillen Soekarno voor rechter NEW YORK Indonesië heeft j de macht uit handen geeft. Met luid maandag verzocht weer lid te mo-iffi1 oVw.pm^Luw«"SSdS'lEh gen worden van de Verenigde Na- op het universitaire terrein op en ti». Het verzoek is gedaan in een j dringend telegram van de Indone sische ambassadeur in New York, Palar, aan Oe Thant. „Met ingang van "0 september neemt Indone sië zijn plaats in de wereldorgani satie weer in", zo luidde het. De Indonesische delegatie zal onder leiding staan van de minister van buitenlandse zaken Adam Malik. Op de vraag hoe het kwam dat Indo nesië nu tot de VN wil toetreden, terwijl praaident Soekarno destijds zei dat de hoofden van de studenten gericht SCHULDEN Acht crediteurlanden hebben een ba sisovereenkomst bereikt om een nieuw schema op te stel'en voor de Indone sische betaling van schulden. Dit gebeur de op de eerste dag van de conferentie in Tokio over de economie van Indo nesië. De bijeenkomst wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van Japan, Ver enigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Britannië, Australië, Italië en Ne derland. Indonesië is hen bijna 1,2 mil jard dollar schuldig. Het Sowjet-blok, De overeenkomst betekent dat Indonesië zijn schulden pas later behoeft af te be talen. De schuldeisers willen Indonesië de tijd geven, zijn economie weer op te bou wen. Vandaag zou worden gesproken over de deelneming van niet-communistische en communistische landen aan het herstel van Indonesië. Tevens wordt beslist over plaats en tijd van de volgen de conferentie. De Vereniging van Indonesische Econo misten „Isei" heeft haar ontsteltenis tot i uitdrukking gebracht over de met ons I land gesloten overeenkomst, volgens wel ke Indonesië 600 miljoen gulden com-1 pensatie zal betalen voor genationaliseer de Nederlandse eigendommen. De verenl-1 ging vindt deze som te groot en een extra last voor het land. f nu tot de VN wil toetreden, terwijl dent Soekarno destijds organisatie een werktuig westerse imperialisme was. antwoordde hij: „Die regering was niet in staat met de VN samen te werken, deze regering meent dat zij wèl met de wereldorganisa tie kan samenwerken. Malik zei verder SSSSj PREMIER SMITH VERKLAART: ook: ..Indonesië is een van de vele lan den die zich inspannen om een oplossing ,voor Vietnam te vinden. Maar het pro bleem is bijzonder moeilijk en we moe-' ten het uitgebreid bestuderen". RECHTBANK Meer dan 2000 krijsende Jongeren I noemden maandag president Soekarno j de „bevelhebber van de communistische strijdkrachten In Indonesië". Zij eisten del hij voor de rechtbank nl worden' A. Madden, beroemd speurder, overleden SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft maandag verklaard dat sijn regering in dit stadium niet van plan Is het land tot een republiek uit te roepen. HIJ meent dat de regering daar toe geen mandaat heeft. Smith voegde er aan toe dat als Rhodesië gedwongen sou worden het Britse Gemenebest te verla ten. de regering de zaak opnieuw sou moeten overwegen en dat „de zaak uit onze handen genomen zou kunnen wor den". Oppositieleider Josiah Gondo heeft ge waarschuwd dat de uitroeping tot repu bliek het land in een slechtere positie zou brengen dan zij intussen was. Inmiddels zijn de Engelse minister voor Gemenebestzaken Herbert Bow- den en de minister van justitie Sir Elwyn Jones in Salisbury aangekomen andere gedachten te brengen. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen. De politie bewaakte de weg van het vliegveld naar de hoofdstad terwijl ook de luchthaven zelf met de Verkorting werktijd bij BMC voor 37.000 man BIRMINGHAM De British Motor Corporation (BMC) heeft maandag voor eenderde van haar 112.000 werknemers een verkorting van de werktijd inge voerd, terwijl verscheidene duizenden la-1 ter in het najaar ontslag te wachten! -vU w«k BMc bekend dat Nieuwe regering in eventueel 50.000 man hun werkweek ver. r» kort zouden zien. De vakbondlelders. die AM'CUPll UlOffClllllV in de autostad Coventry vergaderden, J besloten zich volledig te verzetten en te eisen dat de regering haar beleid wijzigt. Huurbeleid (4) De conclusie die mevrouw Marijs trekt met betrekking tot het huurbe leid lijkt mii er volkomen naast. Het hele huurbeleid zit behoorlijk scheef, als het vergeleken wordt met 1040. Toen verdiende men rond 25 en be taalde aan huur 150. Nu verdient men 115 en betaalt 13.50 aan huur. Inderdaad zijn onderhoudskosten af trekbaar, maar ja. het moet betaald worden. Als een pand twee mille aan huur doet moet bij een matige hypo theek al gauw jaarlijks een 700 be taald worden, plus 250 aan diverse andere kosten. Als dan ook geschil derd moet worden, moet er alleen maar geld bij. Daarom was het uitslui ten van panden voor 1921 van huur verhoging een grote misser, want ou dere huizen vragen nu juist bet meeste aan onderhoud. Wat mevrouw Marijs wil is mooi, maar ten eerste kost dit kapitalen en ten tweede zijn Yertcoerd Waarom hebt u als protestants blad zo weinig aandacht gegeven aan het vermoorden en de begrafenis van dr. Verwoerd? Hij was toch ook een zoon .van ons volk? Dr. Verwoerd heeft neen durven zeggen, alsmede zijn re gering. tegen de gehele wereldopinie in gebaseerd op principiële gronden. Den Haag J. Kooman Zo moet het Inderdaad moeten we naar Schrif tuurlijke eenheid streven. Maar dan moet m.L ook onderkend worden dat er leiding in gaven waren slechts instrumenten in Gods hand. Z'.J die zich in 1 944.'45 aan de zonde van kerkscheuring hebben schuldig ge maakt zullen toch eerst hun zonden hebben te belijden. Alleen via die weg kan schriftuurlijke eenheid ontstaan. Dordrecht A. de Meer sr. in Zweden na de grote nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen besluiten het parlement te ontbinden, zullen de algeme ne verkiezingen niet in het najaar van 1968, maar onmiddellijk moeten worden gehouden. Koning Gustaf Adolf zal dan van zijn vakantie ln Italië moeten terug keren. Het liberale avondblad Expressen, dc grootste krant van Scandinavië, eist het aftreden van de regering na deze verkie zingsramp. Als de regering aanblijft, is dit in flagrante tegenspraak met de pu blieke opinie, aldus het blad. Van de ene dag op de andere is de politieke toestand in Zweden veranderd. Sinds het begin van de jaren dertig hebben de socialisten niet zo'n klein deel van de stemmen verzameld als nu. De Engelse ministers zullen in op dracht van premier Wilson trachten Ian Smith te overreden een meerderheidsre gering van Afrikaanse Rhodesiërs te aan vaarden. Bowden en Jones zullen bij de Engelse „ïuverneur Sir Humphrey Gibbs loge ren. Gibbs wordt door de regering-Smit niet erkend. Vliegtuigen per ongeluk over Chinese grens PARIJS Het is mogelijk dat Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen op 9 en 17 september per ongeluk boven Commu nistisch China hebben gevlogen, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse gevecht boven Noord-Vietnam. Het is de eerste maal dat Amerika erkend dat de grens met China door jagers kan zijn overschreden. Minister Dean Rusk verklaarde geen bevestiging ran de Chinese beschuldiging te hebben ontvangen. Hij wist alleen dat op 10 september Amerikaanse toestellen op 48 km. ten zuiden van de Chinese grens boven Noord-Vietnam slaags waren ge raakt met Chinese Migs. Amerikaanse piloten hebben opdracht het Chinese luchtruim niet te schenden. Mogelijke associatie \an Israël bij EEG DEN HAAG De Israëlische regering heeft besloten een diplomatieke campag ne te voeren voor associatie bij de EEG. of een voorkeursbehandeling over en weer ter vervanging van het handelsak koord. dat 1 Juli 1967 afloopt. Israël, dat tweemaal zoveel in de EEG-landen koopt als verkoopt, is bereid tot elke oplossing die Israëlische land bouw- en Industrieprodukten op basis van wederkerigheid vrije toegang tot de EEG-markt verschaft. Het laat Israël r Nieuwe top in Joegoslavië? BELGRADO Het centrale comité van de Joegoslavische communistische partij zal 4 oktober bijeenkomen om eet nieuwe leiding te kiezen. Dit is maandag besloten op een vergadering van het 19 leden tellende bestuur, dat onder leidinj staat van president Tito. Bovendien were in principe een ontwerpplan aanvaard voor de reorganisatie van de belan rijkste gezaghebbende instellingen van de partij. Dc reorganisatie geschiedt in het kader van plannen tot invoering van meer democratische procedures in oe or ganisatie. FRIENDSHIP (TEXAS) Een éénmo- torig vliegtuig is maandag in botsing ge komen met een vrachtwagen. Het vlieg tuig verkeerde in moeilijkheden en wll- Deze lieftallige jongedames tor sen twee enorme broden van 40 kg en een middellijn van 100 cm: een beeld van de IKOFA, tentoonstelling voor liefhebbers van goed en lekker eten die in München wordt ge houden. KAAPSTAD In eerste lezing heeft het Zuidafrikaanse parlement een wetsontwerp goedgekeurd dat voorziet in een verbod van politieke partijen, waar van de leden tot verschillende rassen behoren. Ook wordt het niet-blanken ver boden de regerende partij te noemen bij kritiek op de regering. De minister van binnenlandse zaken, Pieter le Roux, zei dat het wetsontwerp een onderdeel is van de apartheidspoli tiek; het is bedoeld om elke bevol- kings-groep het recht te geven haar ei- 5en politieke toekomst te bepalen, zon- er Inmenging van andere groepen Indonesische generaal ter dood veroordeeld SINGAPORE Een bijzondere militai re rechtbank te Medan heeft de vroegere gouverneur van Noord-Sumatra, briga de-generaal Oeloeng Sitepoe, ter dood veroordeeld wegens zijn* aandeel in de mislukte staatsgreep van vorig jaar- Lui tenant-kolonel Maniso kreeg levenslang, aldus een bericht van Radio-Djakarta dat in Singapore is opgevangen. ALS GEEN OPVOLGER WORDT GEVONDEN NEW YORK Oe Thant, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, heeft gisteren ver klaard, dat hij wil overwegen tot het eind van het jaar in functie te blijven, indien de leden van de VN het op 3 november niet eens zijn geworden over zijn opvolger. Op 3 november eindigt de ambts periode van Oe Thant. Thant vertelde dit op een persconfe rentie. Toen journalisten hem attent maakten op het wereldwijde beroep dat op hem is gedaan om zijn besluit om af te treden te herzien, zei hij ook dat het besluit geen verband houdt met de oorlog in Vietnam, de financiën van de VN, en andere problemen. Hij voelt zich ongelukkig, omdat hij niet in staat is het ambt te vervullen zoals hij meent dat het behoort. Sommi- Provo-weekblad in beslag AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft gistermiddag een inval gedaan in de kelder van het provotariaat aan de O.Z. Voorburgwal. Er werden 1500 num mers van het weekblad „Image T' in beslag genomen. Daarin stond iets over het z.g. ..Witte ambtenarenplan", waarin een passage stond tot opblazing van het bevolkingsre gister. Tevens werden enkele nummers van „Image 6" meegenomen. Daarin werden leden van het Koninklijk Huis beledigd. Met grote aandacht gisteren de da- dag daar nog mes bekeken, wier foto pagina een Agaathje! versierde. Zo militant marcheerden ze Er daar. demonstrerend, dat ze hard hun AOW toe waren. Immers ze wil- in haar Aanpassen en iedere leefomstandlgheid eigen pro blemen. Ook eigen voordelen, zal geen gehuwde werkende De ongehuwde vrouwen, overigens iw zijn. die de weduwe benijdt een dalend aantal, want het dat pensioentje. Of het want wie calculeert in dat staatsgeld het verdriet van de weduwe? Op het spandoek las ik ook. dat zijn. die dat willen kan Ik wel begrijpen, er zuil- ook wel n nen zijn, die er zo over denken. Maar ongehuwde waarom er dan een spandoek meege- zijn. Ik heb dragen moet worden met: Weduwen versleten. Maar hebben zij het droeg) gaat Tweehonderd vrouwen We hebben een weduwenzorg in Ne derland, waarbij die staatszorg geldt als aanvulling op het uit andere hoofde verworven pensioen. Een jon ge weduwe krijgt, zo zij geen kinde ren heeft, dat pensioen maar tijdelijk. Ze wordt geacht zich weer door werk eigen inkomsten te verschaffen. Maar de oudere vrouw, te oud om zich nog een plaats op de arbeidsmarkt te vero veren, krijgt een pensioen dat duurt tot ze haar AOW krijgt. Is er iets billijker te bedenken? Geen werkende vrouw zal ontken- nen. dat de combinatie van werkkring nes voor kleding verschot begint zich steeds meer af te tekenen, moeten ook hun rustige avonduren en vrije weekenden eens vergelijken bij die der huismoeders en zich dan afvragen wie het zwaar- niet van ijzer der heeft. Hoewel ik zwaar een naar daar ook nooit voor woord vind in dit verband, want de drukste uren kunnen ook de opgewek- ste zijn. Neen, ik geloof niet in de kreten gezin? Wel drukker dik- van die tweehonderd vrouwen in Amsterdam. Inteeendeel. Ik geloof. geh van de arbeidsvreugde liggen. En nu is een dubbel trieste zaak. Dan zouden die ongehuwde werkende vrouwen praktisch bijna levenslang, zo tussen hun twintigste en zestigste met tegenzin hun baan hebben ver vuld, snakkend naar het uur der be vrijding. Maar waarom hebben age jaren niet i wel zin in hadden? j —jgestudeerd of zich vtlu« uc- bal- of hockeywedstrijd wenst. Ze kwaamd toen het nog tijd was? Was en gaan de deur uit Haar taak thuis hoeven zich niet op te winden over dat niet beter geweest dan nu de wordt lichter. Menige vrouw van vijf- het uur van thuiskomen van de grote eemiste kansen te willen wreken? tig schrikt, zo zij geen ander werk dochter, noch met kloppend hart exa- Emancipatie betekent niet alleen ge- heeft. zelfs wel eens van de stilte die men- en schoolresultaten van het lijke rechten, maar ook gelijke plich- haar steeds meer gaat omringen. Col- weerspannig kroost af te wachten. ten en vooral maatschappelijkheid. 1 jrf*"-Ieder leven heeft zijn eigen zorgen wat dan weer voor alle burgers geldt. ■gen van de huisva- ge lid-staten zien hem als een soort „hoge klerk". Thant meent dat een se cretaris-generaal veel ruimere diploma tieke en politieke initiatieven moet kun nen ontplooien. Hij liet de mogelijk heid van herziening van zijn besluit open. Reactie VS Amerika heeft gereageerd op de ver klaring van Oe Thant over Vietnam en zijn pessimisme ten aanzien van •werk van de VN. Arthur J. Goldberg zei: „We verheugen ons over de verkla ring van onze eminente secretaris-gene raal en blijven hopen dat hij ook m deze vergadering zal aanblijven voor een gehele ambtstermijn." Verdachte zedenmisdrijf o met Duits pleegkind E ALKMAAR De 33-jarige v houder P. v. S. uit Heerhugowaa tegen wie door de ouders van 12-jarige Duitse jongen Hefo Göddertz uit Bonn, een aankla was ingediend wegens misham ling, is gistermorgen gearrestee J Aanleiding hiertoe was niet het dos in deze zaak in Bcnn, maar de arre Q e van een jongere broer van de r houfïr wegens een zedenmisdrijf. Dj broer zou in Haarlem ontuchtige hann lingen hfflbben gepleegd met een jon t van 12 jaar. De jongen vertelde eelj aan de politie dat hij vorig jaar, bij j verblijf op een boerderij in Heerhu waard, niet nader te noemen hande t gen zon hebben gepleegd met de t„ houder van S. Na ondervraging bekende de vj houder, zich aan dë jongen in Haar) te hebben vergrepen, en tevens i Duits pleegkind te hebben mishand en een zedenmisdrijf met hem te hebi gepleegd. i ")ok vertelde hij zich te hebben verg aan twee Duitse pleegkinderen 1964 en 1965 op zijn boerderij te waren. Hij wordt er bovendien van v dacht een zedenmisdrijf te hebben pleegd met enkele jongens uit zijn wo plaats Heerhugowaard. Kabel om romp van Hai gelegd HAMBURG Bemanningsleden de drijvende kraan Magnus HI heb maandag een kabel onder de romp de vorige week woensdag gezonken derzeeboot Hai gelegd. De hoge gol verhinderden dat een twee<" werd vastgemaakt. Vanochtend hoopte men beide ka vast te hebben, waarna het transport Helgoland naar Emden kan begint Daar zal het wrak donderdag of vrij aankomen. In Emden zal de romp worden g pend in bijzijn van vertegenwoordig van de officier van justitie i Sleeswijk, die een onderzoek is beg nen om vast te stellen of er sprake geweest van misdadige nalatigheid. In romp zullen zich hoogstens 12 lichan bevinden. Zoals bekend werden ze lijken geborgen en één man levend zee opgehaald. Morse: Gevaarlijke inmenging in Thailand WASHINGTON ,,De Ameri-I missie voor buitenlandse betrekking kaanse politiek in Vietnam leidtIThailand te bestuder tot schaakmat zonder overwin ning, en stelt geen bevredigende vrede in het vooruitzicht". Dit be togen republikeinen in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den, die gisteren een verklaring hebben uitgegeven, waarin de re gering verwijten worden ge maakt. De republikeinen menen dat een ma nier moet worden gevonden de oorlog- sneller en met minder kosten tot een einde te brengen. Het rapport geeft geen suggesties hoe dit moet worden bereikt GETALMD De regering wordt verweten: „Zij heeft voortdurend met de nood zakelijke militaire acties gewacht, tot dat de toestand in Zuid-Vietnam een acute verslechtering te zien gat Zij is in gebreke gebleven de economische macht van het land in het conflict te gebruiken." „Zij heeft het Amerikaanse volk niet de waarheid verteld over de militaire toestand in Vietnam, de taak van de Amerikaanse troepen, de oorlogskosten, de verliezen en de pogingen om tot vrede te komen." „Zij heeft getalmd bij het beperken van de handel van Noord-Vietnam met andere landen." Senator Morse heeft kritiek geuit op de Amerikaanse inmenging in Thai land. wat hij een tweede Vietnam noemt. Vandaag begint de senaatscom- „Die vergaderingen zijn geheim" dus Morse „omdat ze het niet gen het Amerikaanse volk vlak voor verkiezingen te vertellen waar ze i allemaal toe verbonden hebben in Th land." Nieuwe Franse ambassadeur in Moskou PARIJS Olivier Wormser Is noemd tot Frans ambassadeur Moskou. Hij vervangt de gepensioneed Philippe Baudet. Wormser is sinds H verbonden aan de economische afdeli van het ministerie van buitenlandse i ken. Hij is de voornaamste opsteller tl het huidige Frans-Russische handelsvt drag, waaronder Frankrijk zijn eer! kredieten op lange termijn aan de col munistische wereld heeft verleend. Meisje lag 350 km. onder autokap SPIELFELD Een Oostduits mei! heeft 350 km. opgevouwen gelegen ond de kap van een Goggomobil en is i deze manier over twee communistisd grenzen naar Oostenrijk ontsnapt Hl Westduitse vriend reed de auto. Vorige week reisde het meisje vanl Oost-Berlijn naar Boedapest, vanwaar in de Goggomobil zijn vertrokken. Achti eenvolgens werd de Hongaars-Joegosl vische en de Joegoslavisch-Oostenrijk grens gepasseerd. Geen der beambt opende de kap. Regenkapje stuk? tesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werkl T PLAKBAND DAT KLÉÉFT!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 12