Heffing treft 30 pet. van w.w.-huurders Drie nieuwe sociale wetten op 1 juli Begroting op papier in evenwicht, maar Woningbouw: tot 125.000 Doel: Doorstroming bevorderen Chefarine 4 Landbouw bezuinigt Vondsten in miljardennota Geen beslissing over atoomduikboot, nieuwe tanks en straaljagers Minder woningwetbouw voorlopig onmogelijk Guldens en rijksdaalders van nikkel Meer voor de. arme landen Extra bijdrage voor stedelijk verkeer en openbaar vervoer Nog geen start havenmond Scheveningen 10 vervolg van pagina 1 DEN HAAG Reeds geruime tqd geldt als richtsnoer, dat wo ningwetwoningen bestemd zgn voor gezinnen uit de groep van de handarbeiders en de hiermee naar inkomen gelgk te stellen groepen van de bevolking. Dat schrift de minister in zijn toe lichting op het voornemen om de bewoners van woningwetwonin gen boven de .loongrens" een pe riodieke heffing op te leggen. Lasten van cle overheid mede verlichten 4 beroemde middelen doen wonderen Vier middelen In één tablet helpen elkaar doen wonderenI De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltri.ïend te bestrijden. IE"? DEN HAAG Voor drie nieuwe soci ale verzekeringswetten heeft de rege ring als invoeringsdatum gekozen 1 ju li 1967. Het gaat hier om de Algemene wet Zware geneeskundige risico's, de Wet op de arbeidsongeschiktheid en een nog in te dienen Wet beperkte volksverzekering ziekenfondsen. Bij de invoering van deze wetten stelt de regering tevens een wijziging voor in de financiering van de AOW en de Algemene Kinderbijslagwet Het resultaat zal zijn, dat de totale sociale verzekeringspremie voor de werkgever gelijk blijft en voor de werknemer met 1 procent stijgt. Voor de overheid zal de invoering van deze wetten in 1967 geen extra lasten meebrengen. Wel doen zich verschuivingen voor: de rijksbijdrage in de AOW vervalt maar daarentegen neemt het Rijk de financiering van de AKW over. Wel leggen deze wetten en de verschillende nieuwe financierings- regelingen een beslag van rond ƒ240 m- oen op de begrotingsruimte voc 1968. De totale rijksuitgaven in 1967 voor sociale voorzieningen nemen met ƒ206 miljoen toe tot 1841 miljoen door ho gere uitgaven voor reeds bestaande voorzieningen van sociale zekerheid. Maar niet ten koste van structuurbeleid (Van onse goc.-econ. redactie) DEN HAAG Het landbouwbeleid zal In het nieuwe begrotingsjaar wederom getuigen van het streven der regering naar een verdere versterking van de eco nomische positie van de land- en tuin bouw. Maar de krappe begrotingssituatie maakt het onvermijdelijk voor een aan tal taken op hel gehied van de landbouw van een wezenlijke uitbreiding af te Dit geldt, zo blijkt uit de toelichting op de mtljardennota. niet alleen voor het onderzoek en de voorlichting, maar in het algemeen voor de diensten en afdelin gen. die niet onmiddellijk het struc tuurbeleid tot hun taak hebben. Een belangrijke uitzondering is de mmg door het rijk van het deel van de kosten van de dierziektebestrijding, da' voorheen door de melkproducenten werd gedragen d.m.v. een heffing van 25 cent por 100 kg afgeleverde melk. Voor het O. en S.-fonds wordt eveneens een hoger bedrag uitgetrokken, nl. 45 miljoen. Een nieuwe post op de begroting is 15 miljoen voor de bestrijding van runder- ziekten. Het nadelige saldo van het Land- boijw-egalisaticfonds woivlt voor 1967 ge raamd op 132 miljoen. Het consumen- tensubeidie op brood en de vaste toeslag voor Industricmelk worden verder afge broken. Dc afrekening met de Europees oriëntatie- en garantiefonds voor de land bouw tal in 1967 ca. 120 miljoen opleve- VISSERIJ Het uitgavenpeil voor visserij is prak tisch gehandhaafd op het sterk verhoog- de uitgavenpeil van 1965. Uitgetrokken is om. t 1.7 miljoen voor experimentele vis- serij, 1.9 miljoen voor de premierege ling kwaliteitsverbetering en IJ mil joen voor de sanering van de garnalen- vloot. verbetering outillage van schepen, sloopprerale enz. De regering gaat zich ook actief met de sportvissen! bemoeien. Daardoor is J 650 000 uitgetrokken. Vanwege de sterk toegenomen investe ringen in de woningbouw zal een zwaar beroep moeten worden gedaan op de spaarzin van ons volk, aldus de minis ter. Daartoe zyn nog andere middelen dienstig, zoals eventueel nieuw te cre- eren vormen tussen huur en eigendom. Wat de bestaande regeling „bevorde ring eigen woningbezit" betreft bestaat het voornemen dc betrokkenen de keus te bieden tussen uitbetaling van de bij drage ineens bij het gereedkomen van de woning óf uitbetaling in termijnen. Door deze termijnen niet gelijk te houden en binnen een beperkte tijdsperiode (van bijvoorbeeld tien jaar) het accent te laten vallen op de eerste jaren (de termijnen kunnen dan relatief hoog zijn) ontstaat een zeer wezenlijke verlichting in de jaren, waarin men daaraan de meeste be hoefte heeft. De ingroeigedachte, die ten grondslag ligt aan het op 1 januari jl. ingegane nieuwe huur- en subsidiebeleid, wordt dan doorgetrokken tot de eigen woning. Voorts is de minister voornemens de bestaande regeling voor overdracht-in- elgendom aan bewoners van woning wetwoningen meer bekendheid te geven en te bevorderen. Ook van de zijde der beperkt aantal woningcorporaties komt meer belang- deze afhanke- stelling voor deze mogelijkheid. Een lan- Op grond van de uitkomsten van het woningbehoefte-onderzoek-1964 kan geraamd worden dat op dat mo ment 25 a 30 procent van de bewoners van woningwetwoningen een hoger in komen had dan de voor de sociale verzekeringen geldende inkomens grens. Deze personen hebben het gun stige regime van financiering en subsi diëring niet van node en de overheid is eigenlijk ook niet bereid voor hen zulke zware financiële lasten op zich te nemen. Het is het voornemen het bedrag van de heffing in e groepen te variëren HWH lijk te stellen van het inkomen van de d<,|<lk "erkende wonlnjcorporatie, die desbetreffende bewoner. Deze heffing ,lch bUionder ral toeleisen op de heeft, aldus de minister, twee oogmer- r van "w n ken: le: het bevorderen van de doorstro ming teneinde meer woningwet woningen vry te krijgen voor de groep van personen, waarvoor zy primair zijn bestemd; 2e. verlichting van de lasten van de overheid. Financiering 1-iETT WONINGBOUW PROGRAMMA «ad aantal wc-, ngen iüü overdracht van w.w.-wonlngei woners, die daarvoor een bepaald bedrag hebben gespaard, is In oprichting. De bewindsman maakt verder bekend, dat voor de gemeenten, waar op 1 augus tus jl. de eerste fase van een vrijer bouw-, huur- en woonruimtebeleid werd ingevoerd, per 1 april of 1 september a.s. de tweede fase 'de lossere vormen van huurprijsbeheersing en huurbescherming) zal worden ingevoerd. In het tweede kwartaal van 1966 be- droeg de omzet in de industrie, volgens De minister heeft ook onder ogen ge- de berekeningen van het Centraal Bu- zien in welke mate de bewoners van reau voor de Statistiek, in 12.626 bedrij- woningwetwoningen zelf een bijdrage in ven, in totaal 14.512 miljoen. .Over_het de financiering kunnen leveren in de eerste kwartaal i het verlaten rentedragende lening, die van de woning wordt te- *965 f 13.116 miljo< rugbctaald. Ook daarbij moet rekening Bij de plaatselijke spaarbanken werd worden gehouden met de draagkracht van de betrokkenen, zodat bijvoorbeeld bewoners van zgn. keuzewoningen en van bcjaardenwoningen wel vrijgesteld zul len moeten worden. Het wordt redellijk geacht van de be woners van de zgn. B-woningcn een fi- nancieringsbijdrage van 10 procent te vragen en van de bewoners van zgn. A- woningen boven de „loongrens" een bij drage van 500 k 1.000 (Naast deze bijdragen in de financiering als lening blijft de in te voeren periodieke heffing onverkort van toepassing). augustus een belangrijk hoger inleg- overscbot bereikt dan in juli. De inleggin gen bedroegen 344,4 miljoen en de te rugbetalingen 287,4 miljoen, zodat het spaaroverschot 57 miljoen is. tingontvangsten zullen door de van de ambitieuze regeringsplan De rijksbegroting 1967 laat enke le vondsten zien. De uitgaven zijn de ƒ20 miljard gepasseerd (dat is 104 maal zoveel als in 1908). Er moesten dus wegen gevonden wor den om nieuwe middelen aan te trekken. De minister van financiën gaat er nu in de eerste plaats van uit, dat het nationale inkomen elk jaar groeit en dat door de progressie de belastingen over dat gestegen inko men vanzelf toenemen. Het resul taat is, dat het totaal aan belas tingontvangsten elk jaar automa tisch oploopt. Ook de niet-belas- dit de trendmatige begrotingsruim- DVVRDER De uitgaven stijgen evenwel met 1427 miljoen terwijl er door de reeds vastgestelde en toegezegde „llural pensioenfonds, het invaliditeit». gen (op grond van het stijgend inkomen) alsmede de extra maatre gelen niet voldoende zijn. Er blijf tussen uitgaven en inkomsten eei gat zitten van 1,2 miljard. DEN IIAAG Het begrotingsplafond voor Defensie Is, naar uit de miljoenenno ta blijkt, vastgesteld op 2978 miljoen gul den. Om bij te dragen tot de noodzake lijke beperking van de uitgavenstijging zullen de kasuitgaven hier 15 miljoen onder blijven. De mogelijkheid om verde re plannen uit te voeren zal afhangen van de begrotingsplafoncb die door het volgende kabinet zullen worden vast gesteld. Over een aantal belangrijke aanschaf fingen is nog geen beslissing genomen. Voor de bouw van een nucleaire onder zeeër wordt opnieuw autorisatie ge vraagd, maar de noodzakelijke hulp van de Verenigde Staten staat nog niet vast. Voor de vervanging van de Centurion- tanks laat de regering de keuze aan het volgende kabinet over. Ook ten aanzien van de vervanging van de Thunder- streaks is nog geen beslissing genomen. Gedurende 1967/'68 zal de bouw van zes fregatten van de Van Speyk-klasse, uitge rust met Wasp helikopters met doelzoe kende torpedo's, gereedkomen. De aangekondigde verkorting van de werkelijke diensttijd van dienstplichti gen zal eerst ten aanzien van de in 1969 met klein verlof gaande militairen effect hebben. De mogelijkheid om het vrijstelllngsbe- leid uit te breiden wordt beperkt door dat het aantal afkeuringen toeneemt, van circa 22 pet. in 1964 tot ongeveer 28 pet. voor de lichting 1967. De voorziening in vrijwillig dienend personeel blijft voortdurend de aandacht vragen. De werving van technisch specia listen loopt bevredigend. DE VERWACHTING VOOR 1367 .yKnot mkomen (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De minister van volkshuisvesting is van mening, dat een ingrijpende verandering in de bouwverhouding tussen de woningwet- en de particuliere sector alleen op een termijn van enige jaren denkbaar zou zjjn na uitvoerig overleg met alle betrok kenen en na verkregen zekerheid, dat een vermindering van het aan tal woningwetwoningen metter- jdaad zou worden goedgemaakt door grotere aantallen in de parti culiere sectoren. Vermindering van het aantal woning wetwoningen zou thans leiden tot een sterke teruggang in de totale woning bouw. Het eind van de woningnood, nu binnen bereik, zou opnieuw buiten de gezichtseinder geraken en de woning nood zou een structureel karakter krij gen, aldus de minister in zijn toelichting op de begroting van zijn departement. De bewindsman verdedigt het voor 1967 geplande woningwetwoningen-con tingent van 57.000 a 60.000 voorts door te stellen (lat bijna 50 procent van de vraag naar woningen valt in de huurklasse tot Bouwprogram 460 min. meer MINDER KERKEN EN SCHOLEN DEN HAAG In het bouwprogramma-1967 wordt ervan uitgegaan, dat de produktie in de bouwnijverheid voor werken boven de 10.000 in totaal f 8.300 miljoen zal kunnen bedragen, nl. 6.000 miljoen in de gebouwensector en 2.300 miljoen (totaal 7.840 miljoen) in 1966. De schatting van de 6.000 miljoen voor de gebouwensector is ge baseerd op de gerealiseerde produktie in 1965 (voor 4.971 miljoen) plus de te verwachten produktiviteitsstijging. arbeidsbezetting e.d. Het geraamde bedrag is als volgt verdeeld: WONINGEN 3.225 miljoen voor 117.500 tot 125.000 woningen, waar van 57.500 a 60.000 woningwetwoningen. 14.500 a 16.000 gesubsidieerde particuliere huurwoningen, 22.500 a 24.000 gesubsidieerde particuliere eigen woningen en 23 000 a 25.000 ongesubsidieerde woningen, tPro gramma 1966: 3.105 miljoen). BOERDERIJEN 80 miljoen (1966: idem). OVERIGE AGRARISCHE GEBOUWEN 75 miljoen (1966: 90 mil joen). NIJVERHEIDSGEBOUWEN 860 miljoen (1966: 805 miljoen). HANDEL EN VERKEER 505 miljoen (1966: 460 miljoen). GEZONDHEIDSZORG EN HYGIENE 240 miljoen (1966: 225 mil joen). KERKEN 45 miljoen (1966: 50 miljoen). SCHOLEN 470 miljoen (1966: 450 miljoen). OVERIGE BIJZONDERE GEBOUWEN 90 miljoen, merendeels be stemd voor gebouwen voor maatschappelijk werk, cultuur en recreatie (1966: 105 miljoen). OVERHEIDSGEBOUWEN 110 miljoen (1966: 105 miljoen). HERSTEL EN VERBOUW 175 miljoen (1966: nihil). 1.200. En die worden er in de particu liere sector niet gebouwd. Maar dit aantal woningwetwoningen is z.i. ook nodig uit een oogpunt van bouwproduktie, omdat anders het voor genomen bouwprogramma van 117.500 tot 125.000 woningen niet kan worden gehaald. Het is niet mogelijk op korte termijn de bouwstromen in mindere mate in de woningwetsector en in meerdere mate in de particuliere sector op te zetten. Dat zou ten koste gaan van de continuïteit en dus vertraging teweeg brengen. Daar komt bij, dat de particuliere opdracht gevers thans zijn ingesteld op de bouw van 60.000 65.000 woningen en het on derbrengen daarvan is in verband met de kapitaalschaarste al bijzonder moei lijk. Voorts zegt de minister, dat het ge noemde aantal woningwetwoningen een rechtstreeks gevolg is van de sinds me dio 1963 (na het akkoord van Wassenaar) geldende verdeling tussen woningwet en particuliere sector. Met betrekking tot de ruimtelijke or dening deelt de bewindsman mee, dat hierover spoedig een tweede regerings nota aan het parlement zal worden voorgelegd. Onder de taken van de over heid. die volgens deze nota in de ko mende tijd meer naar voren zullen ko- I, behoort de stadsreconstructie. miljoen minder in de schatkist zal komen. Een eenvoudig rekensomme tje leert dan dat er nog ƒ718 mil joen op tafel moet komen. Die ko men er dan door de voorgestelde maatregelen. brengt (opnieuw) een offer; de bruikers van gasolie zullen meer moeten betalen; de vennootschap pen zullen ook in 1967 het hoge tarief blijven betalen de belasting aanslagen worden sneller opge legd; de meer verdienende huur ders van woningwetwoningen moe ten extra betalen; de huurders van woningwetwoningen kunnen eer der hun woning kopen. Dit laatste brengt geld in de rijksla. Ook wordt gehoopt, dat eigenaren van woningwetwoningen zelf aan de fi nanciering kunnen meedoen. De PTT zal zijn uitkering aan het rijk ouderdomsfonds) geld lenen. Er be hoeft dan, en dat is bepaald nieuw geen geld van derden geleend ti worden. Dit is ongetwijfeld eei autobVzTtter PlusPunt van de nie»»,e begrotinj Er wordt echter wel bij verteld dat de minister het volgende jaai een beroep op de kapitaalmark kan doen om het tekort te dekken dat dit jaar ongedekt is gebleven Te hard moeten wij dus ook wee niet juichen. BELEID Het begrotingsbeleid laatste jaren en ook dat van he komende jaar is gebaseerd op d< gedachte, dat het verantwoord de overheidsuitgaven sterker te vergroten terwijl tenslotte een aan- ten stijgen dan het nationale inko- tal tarieven en vergoedingen wordt men. Er moet meer uitgegeven den voor het onderwijs, de woning bouw, de wegenbouw, de social' verzekering, de ontwikkelingshulp de recreatie, de infrastructuur. Het Door links en rechts te zoeken, is een maatschappelijke filosofi' die geld kost en die wij kunnei aanvaarden of niet. GEZOEK door veel passen en meten is het nodige geld gevonden. Deze syste matiek is verkozen wij moeten uit politieke overwegin- rVoor 1967 is het tempo van uitge- gen boven een verhoging van de ven in verband met de spanningen omzetbelasting. Die is naar 1 janua- in onze economie alleen kleiner j ri 1968 verschoven, waarmee dus worden. Maar principieel is het be- vooruit wordt gelopen op de begro- gehandhaafd. Dit moeten wij ting voor 1968 en op de opvattin gen van het kabinet dat dan aan het bewind zal zijn- De minister van financiën zegt duidelijk in zijn toelichting, dat de bestedingen in ons land al enige jaren te hoog zijn. De stijging van PAPIER het inkomen gaat de produktie echter, dat de werkelijkheid nooit zeer ver (woorden van de minister) te boven. Daarom kan de uitvoe ring van het regeringsprogramma niet op de oude voet worden voort gezet. De teugel moet worden ge vierd. Het klopt met de goede voornemens. Al tijd weer worden de uitgaven mede door extra wensen uit het parlement groter. Alle krachtige woorden van de minister een verdienste datliit s,ot van de begroting ten spijt, zijn wij niet bijster optimistisch over het in de hand houden van de uit gaven. Of het daarom thans mell kunst en vliegwerk bereikte even-I Deze matiging heeft het voordeel wicht ook werkelijk gehandhaafd! opgeleverd dat de uitgavenstijging kan blijven, is voor ons een vraag-l openlijk wordt gesteld. HET GAT groot is als wij op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op de begroting voor buitenlandse zaken is 450 miljoen gulden voor ontwikkelingshulp uitgetrokken. On danks de matiging die in de rijksuitga ven is betracht, heeft de regering ge meend voor deze post 40 miljoen mei moeten uittrekken dan in 1967. Het bedrag voor leningen aan coi tia is eveneens verhoogd. Dit houdt band met een aantal nieuwe consultatie ve groepen die door de Wereldbank zijn opgericht. De bedragen voor hulp aan Zuid-Oost-Azië zijn eveneens hoger ge raamd. Bij de besteding hiervan is oog vooral gericht op Indonesië. De ontwikkelingshulp aan Suriname de Nederlandse Antillen is van 103 miljoen op 115 miljoen gebracht. Deze posten staan op de begroting van de vice minister-president. De vermoedelijke uitgaven voor de West in 1966 zullen waarschijnlijk bene den de ramingen blijven. Dit komt door- er vertraging in de uitvoering van aantal projecten is opgetreden. Naar het zich laat aanzien zal Suriname niet ten volle gebruik maken van de facilitei ten die het land voor de verbetering van zijn financiële positie geboden zijn. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering is voorne mens de aanmaak van zilveren guldens en rijksdaalders te staken. Deze mun ten zullen in het vervolg van nikkel vervaardigd worden (evenals onze kwartjes en dubbeltjes). Een wetsont werp tot wijziging van de Muntwet heeft 1948 zal worden ingediend- Deze wijziging in de aanmaak van geld betekent een aanmerkelijke bespa ring. Op de begroting van algemeen bestuur is dit jaar voor het Muntwezen 11 milioen aangevraagd. De begroting van 1966 raamde het nodige bedrag op 29 miljoen. In 1966 zal vermoedelijk 20 miljoen voor het muntwezen uitgege ven worden. Klacht over gedrag A'damse politie officier justitie een klacht ingediend tegen het gedrag van leden van de Koninklijke marechaussee en de Gemeentepolitie te Amsterdam na afloop van de Vietnam- demonstratie zondag jl. Toen hij op de bus stond te wachten kreeg hij bevel door te lopen. Tijdens de hierna ontstane woordenwisseling zou een politieman hem bij de keel gegrepen hebben en hem slagen met een gummi knuppel hebben gegeven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op de begroting van verkeer en waterstaat is zo blijkt uit de toelichting op de rijksbegroting een bedrag van 10 miljoen uitgetrokken als bijdrage aan de gemeenten in de kosten naar de verbetering van verkeers- voorzieningen en het openbaar vervoer. De regering acht dit ge wenst in verband met de toene mende verkeersmoeilijkheden in de steden. Voor het aangaan van verplich tingen voor latere jaren wordt voor 1967 een maximum van 40 miljoen voorgesteld. Verwacht wordt dat dit de komende jaren aanzienlijk meer zal zijn. De regering verwacht dat de wsrk- zaamheden aan de „Rotterdamse Ruit" in 1967 zo ver zal vorderen dat DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Cijfers in miljoenen guldens het verkeer van de oostelijke en westelijke zijde van deze ruit bruik zal kunnen maken. Waterstaat Enige vertraging bij de sluiting het Volkerak en het Haringvliet is r te vermijden. Voor aanleg en onderhoud van wat» wegen wordt een bedrag geraamd r 349 miljoen. De vermoedelijke uitgav voor 1966 zijn 315 miljoen Deze hogi i'jtgaven zijn voornamelijk het gevi van een stijging van de kosten vi het Europoortproject en het Amst dam-Rijnkanaal. Het laat zich aanzien dat de werk aan de nieuwe havenmond in IJmuic in 1967 gereed zullen komen. A?n<rp7ien terughoudendheid in stijging der uitgaven geboden is, 'iet niet mogelijk zijn komend jaar e begin te maken met de werken voor nieuwe havenmond te Scheveningen. Ten aanzien van de burgerluchtva wordt opgemerkt dat het nieuwe a; aal van Schiphol in 1967 in gebruik worden genomen. De apparatuur v de luchtverkeersleiding zal in verba met de toeneming van het luchtverk' moeten worden uitgebreid. Spoorwegen De regering wil dc Nedcrlani Spoorwegen een bijdrage van 35 n joen verlenen voor het overnemen bcdrijfsvreemde lasten. Hiermee hoo de regering, aldus de miljoenennota, NS enigszins te ontlasten van uitgav die zij eigenlijk niet behoren te drag' Dc exploitatietekorten bij de Spoorw Ten dragen nog steeds een structun karakter. De kapitaalverstrekking aan de Pi stijgt ten opzichte van 1966 met miljoen tot 442 miljoen. De verhogii wordt noodzakelijk geacht om de sta gestegen kosten te bestrijden die h gevolg zijn van de grote vraag na telefoonaansluitingen. Voorlopig zal wachtlijst van telefoonaansluiting echter nog aanzienlijk blijven DrSchouten Gouda) adviseert de West Gouda, reist volgende maand West om de Antilliaanse regering te a viseren over de inrichting van een m A fjtt 'entuele rcorga ASUNCION Op de rivier de Paran in Paraguay is zondagavond een boot met 28 passagiers en neTen bemaa nings'eden -mgeslagen. Daarbij kwame 14 passagiers en 10 kinderen om het le ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 10