iciwe Amerika levert Bonn geen atoomwapens Weer kaas met fenolsmaak V.S.-raketten op Chinees dorp Jongeren nemen bestuur van Patrimonium over Ghana zal Schumann uitleveren Commentaren ROYALE Ook niet via NAVO Fabriek sluit in Zaltbommel VANDAAG BOLLEN BESTELL (Mn ft DIEMER fdradaetevn Or. DIEMER Zaterdag 17 september 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. 0,53, p.m. f 3,97, p.kw, 11,90 Klaehtendienst bezorging 18.00—19.00 i Audrey Hepburn, de wereldberoemde filmster van Nederlandse afkomst, s met haar man Mel Ferrer in Amsterdam aangekomen om de première El Greco, waarin Mei de hoofdrol speelt, bij te wonen. Kort na aan- lomst in ons land was er in het Rembrandtpleintheater te Amsterdam len persconferentie, waarop Audrey aan Mei de eerste Unicef-kaarten verkocht. Mei betaalde er honderd gulden voor. PEKING/WASHINGTON ing heeft Amerika ervan be- ddigd dat op 9 september e Amerikaanse F 105 jacht- imenwerpers een dorp in munistisch China hebben gevallen, waarbij twee huizen ïhadigd werden en een os A. Amerikaanse minister van buiten zaken, Dean Rusk, verklaarde ren dat hij deze beschuldiging rzoekt. Hij had er geen inlichtin- over ontvangen. Slechts was op iptember een botsing -tussen Ame- e en communistische Mig-vlieg- gemeld. De nationaliteit van ligs noemde hij niet. Dit luchtge- ït was 48 km ten zuiden van de ese grens. algens het bericht uit Peking werd Amerikaans toestel door Chinese beschadigd. De Amerikanen en het Chinese luchtruim ge- inden hebben boven de provincie ngsi, even te noorden van Noord- Zij zouden vele raketten Zonnige perioden »n onze weerkundige medewerker) hogedrukgebied met het centrum 'est-Frankrijk heeft een gunstige in- 1 op het weer in ons land. Toch zal 'eekeinde niet zo zonnig en nazomers ils de vorige week. Er trekt namelijk deine depressie van Schotland in de ng van Denemarken. Een storings- hiervan zal omstreeks zondagoch- ons land passeren met op enkele sen korte tijd wat lichte regen. Later s dag breekt de bewolking weer, ge il door opklaringen. De wind is naar .tot zuidwest gedraaid met aanvoer iets minder koele lucht. Toch zal de agtemperatuur niet boven de acht- graden komen. Het hogedrukgebied zich bij Frankrijk handhaaft zal in >mende dagen perioden met vrij goed mberweer blijven brengen. hebben afgeschoten op boeren die op de akkers werkten. Drie werden er gewond. Vier dagen later hebben Amerikaan se vliegtuigen volgens Peking bommen geworpen in zuidwest-China bij de „vriendschapspas" die naar Noord- Vietnam loopt. De Chinese regering heeft ook tegen dit tweede incident scherp geprotesteerd. Rusland c.s. gaan VN betalen NEW YORK De Sowjetunie, Hon garije en Frankrijk hebben toegezegd, binnenkort een „onverplichte bijdrage" te betalen aan de Verenigde Naties ter vermindering van het tekort. Het doel zou zijn Oe Thant te bewegen als secre taris-generaal aan te blijven. Tot nu toe weigerden deze landen mee te betalen aan tie kosten van de vredesoperaties der V.N. Ziehier, de nieuwe herfstkapsels van Charles Ritz uit Parijs. Links een romantische coiffure, waaraan een blader envlecht met nootjes opvallend is. Rechts een luchtig modern kapsel met aan beide zijden kastanjebolsters. Dean Rusk reageert op brief geleerden Nieuw beroep op de Saivjetunie WASHINGTON Het is niet waar dat Amerika probeert, West- Duitsland door middel van de NAVO atoomwapens te verschaffen. Noch vroeger noch thans is aan de NAVO een voorstel gedaan dat daarop zou neerkomen. Dat verklaarde gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Rusk deed dan ook een beroep op de Sowjetunie, zich aan te sluiten bij een verdrag om de ver spreiding van kernwapens naar niet-nucleaire landen te voorko men. Hij reageerde hiermee op een ver zoek van 209 Amerikaanse burgers, onder wie twaalf Nobelprijswinnaars, die beweerd hadden dat de grootste hinderpaal voor een kernverdrag is df onopgeloste kwestie van het delen var Amerika van het bezit van en het toe- Gevaar voor tbc door gastarbeiders UTRECHT Een besmettelijke vorm van tuberculose en een verhoogd risico om een dergelijke afwijking te ontwikke len is bij een aantal buitenlandse arbei ders geconstateerd, die „ongeorga. nlseerd" Nederland zijn binnengekomen. Deze mededeling doet dr. H. A. van Geuns, directeur-geneesheer van de Vere niging tot bestrijding der tuberculose, in een artikel in het maandblad van het Groene Kruis. De risico's zijn niet te verwaarlozen die deze buitenlanders meebrengen. Hier door wordt een uitbreiding van dc wetge ving noodzakelijk. Daar 95 procent van de leeftijdsgroepen beneden de twintig jaar nog niet in aanraking is geweest met de tuberkelbacil, is het steeds riskan ter wanneer tuberculose onbekend en niet geïsoleerd blijft. Dat de besmettingsgraad van buiten landse arbeiders hoog is, bewijst dr. Van Geuns aan de hand van een onderzoek in de Nederlandse steenkolenmijnen. Van de Marokkanen reageerde 82,8 procent positief bij tuberculinereacties, terwijl de cijfers van de Grieken en Nederlan ders 64,6 en 13,8 bedragen. Sinds mei is een keuring vereist voor het verkrijgen van een verblijfsvergun ning. Vorig jaar waren er 25.000 verpleegda- gen van buitenlandse werknemers in sa natoria. Benzinebommen in Salesbury SALISBURY (Rhodesië) Negers hebben benzinebommen gegooid naar vier winkels en een hotel. De winkels brandden uit. West-Duitsland, aldus Rusk, „is het enige niet-nucleaire land dat de fa bricage van atoomwapens afgezworen heeft." „Proef op gestoorden verwerpelijk" DEN HAAG Het socialisti sche Tweede-Kamerlid prof. dr. A. Querido heeft minister Veldkamp vragen gesteld over een proef die genomen zou zijn bij een deel van de verpleegden in de Rijks Psy chiatrische Inrichting te Eindho ven. De proef betrof het toedinen van een nieuw anti-griepmjddel. Prof. Querido is van oordeel, dat het „verwerpelijk is dat de proef is genomen bij mensen, by wie inzicht en vrije wil in twij fel moeten worden getrokken". briek Minkema zal haar vestiging in Zaltbommel sluiten en de produktie overbrengen naar een nieuw bedrijf in Hardenberg. Van de ongeveer veertig man personeel zal een aantal niet over gaan naar de nieuwe vestiging. Deze werknemers zijn inmiddelse in dienst ge treden van een koelkastenfabriek in Cu- lemborg. Een boei, midden in de Noordzee, boven de Doggersbank, geeft de plaats aan waar men vermoedt dat de Duitse onderzeeboot Hai is ge zonken. „Paleisrevolutie" in Amsterdam (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Na een stille, langdurige „pa leisrevolutie" heeft een groep vooruitstrevende jongeren de bestuursmacht overgenomen in de hoofdstedelijke christelyk-sociale vereniging Patri monium. Deze „staatsgreep", die zich overigens geheel langs democratische wegen voltrok, zal ook voor het lande lijk verbond Patrimonium ingrijpende gevolgen hebben, want de Amsterdamse vereniging is met 10.000 leden verreweg de grootste partner in de 13.500 leden tellende landelijke organisatie. oudere, zittende bestuursleden. De laatste groep werd met een meerder heid van 67 procent der stemmen ge kozen i De Amsterdamse jongeren hebben de „oude garde" na jarenlang werken de kant gezet", nadat zij meerma len tevergeefs hadden aangedrongen op drastische koerswijziging in het be leid, dat naar hun mening een aanflui ting was voor de benaming christe- lijk-sociaal. Aanvankelijk namen zij genoegen met een vertegenwoordiger der jongere leden in het moderamen, het overkoepe- 'ende bestuur van de wijkafdelingen. Maar al gauw nadat deze (in de plaats van een zittend, herkiesbaar bestuurs lid) met ruime meerderheid was ge kozen, bleken de verschillen in visie zo groot te zijn, dat het moderamen er toe werd bewogen en bloc af te tre den en de ledenraad tussen de twee „richtingen" te laten kiezen. Er werden twee kandidatengroepen van elk negen leden gevormd, één rondom de kernfguren van het zit tende bestuur en één rondom de jonge ren met medewerking van een drietal Na deze ingrijpende bestuursvernieu- wing werd contact gezocht met het bestuur van het landelijk verbond, dat zich na een bespreking in principe be reid verklaarde tot een totale vernieu wing van zijn veertiendaags orgaan in die zin, dat de inhoud van het blad ook voor „Amsterdam" in principieel et praktisch opzicht volledig aanvaard baar zou zijn. Daarna ontstonden ech ter „moeilijkheden", waarop het bestuur van Patrimonium-Amsterdam besloot een nieuw contact- en voorlich tingsblad uit te geven, voorshands nog alleen het officiële hoofdstedelijke vere nigingsorgaan. Het eerste nummer van dit blad („Merite") is thans verschenen onder redaktie van de heren R. Bruning, drs. J. TammLnga en drs. W. Leene. DEN HAAG Naar schatting honderdduizenden kilo's kaas ver tonen dit jaar weer een afwijking. Met de kaas mee, die vorig jaar onverkoopbaar was, bedraagt de dubieuse voorraad nu een miljoen kilo. De aangetaste kaas vertoont scheuren, heeft een fenolsmaak en verspreidt een onaangename igeur. De voorraad is niet schade- I lijk voor de volksgezondheid en kan nog als grondstof worden ge leverd aan de smeltkaasindustrie. De groothandel stelt alles in het werk om de kaas uit de win kels te houden. De fabriek is over het algemeen bereid de schade te vergoeden. Was de afwijkende kaas vorig jaar vier tot tien maanden oud, dit jaar is het gebrek in augustus not- dekt by de kaas, die in april en mei was gemaakt. Tot overmaat van ramp blijkt nu, dat ook de kaas, die van september van het vorige jaar is bewaard, niet in orde is. Evenals verleden jaar wordt ook nu het stremsel ervan verdacht de hoofdoorzaak te zijn. Alleen deed het gebrek zich toen voor bij de fabrie ken, die het stremsel betrokken bij de coöperatieve stremselfabrieK in Leeuwarden. Nu zitten de afnemers van de particuliere stremselfabriek te Amersfoort in moeilijkheden. Overigens is het nog niet zeker of het stremsel de oorzaak is. Praktijk proeven, die lange tijd in beslag ne men, moeten dit nog uitmaken. Het optreden van de kaasklachten is enigszins aan bepaalde delen van het land gebonden. De moeilijkheden doen zich voor in het westen van het land. Er zijn geen klachten in Fries land. De stremselfabriek in Amers foort denkt aan het verschil in berei dingswijze als oorzaak. Ook staat het niet vast of de geleverde melk altyd vry van anti-bioticia is. Massa-moordenaar van Auschwitz ACCRA Dokter Horst Schumann, de nazi-arts die door Nkroemah de hand boven het hoofd werd gehouden, zal door Ghana aan Duitsland worden uitgeleverd. Hij moet terecht staan gens moord op 30.000 mensen. Het hooggerechtshof van Ghana ge lastte gisteren de uitlevering van deze arts die een veilig heenkomen naar Af rika meende te hebben gevonden. Hij arriveerde in 1959 vanuit Khartoem in Accra waar hij werkte in een rege ringskliniek. Reeds in 1961 vroeg de Westduitse regering om zijn uitleve ring als oorlogsmisdadiger, maar Nkroe mah weigerde persoonlijk. Advocaten van Horst Schumann had den beroep aangetekend, omdat de juiste procedure niet zou zijn gevolgd. Rechter Henry P. L. Bannerman ver wierp echter gisteren alle argumenten en legde er de nadruk op dat de misda den, waarvan Schumann wordt beschul digd, niets met politiek te maken heb ben. Schumanns advocaten hebben 30 da gen om beroep aan te tekenen. Laat Schumann dat niet doen dan levert minister John Harley hem uit uit de nieuwe gratis bollencatali van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. denkt Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. j Woonplaats... P.BAKKER HILLEGOM f/ Beeklaan 18Tel.(02520)-7344 \'i Verzet |N onze samenleving openbaart zich toenemend verzet tegen de bestaande orde, met name daar, waar deze nog gebaseerd is op in zichten uit, wat men dan noemt „lang vervlogen tijden". Ook ver banden, waarin christenen samen werken, worden hiermee gecon fronteerd. Dc recente „opstand" der jongeren in de A.R. Partij en de verschijning van het interkerke lijk maandblad „Zie!" zijn enkele sprekende voorbeelden van dit ver zet, dat overigens niet tot het poli tieke en kerkelijke leven beperkt blijft. Uit een artikel in onze krant van vandaag blijkt, dat ook de Jonge ren in het verbond Patrimonium een nieuwe koers willen. In de gro te Amsterdamse afdeling hebben zij de bestuursmacht van de „oude garde" overgenomen met het doel om aan het predikaat „christelijk" in de verenigingsnaam meer in houd en (dus) meer zin te geven. Dit is op zichzelf verheugend, want erkend moet worden dat dit be langrijke predikaat in het praktisch optreden van christenen in organi satorisch verband hier en daar een versleten cliché is geworden. Een waarlijk positief element in de verzethouding, die vele christelijke jongeren in deze tijd aannemen, is wel, dat zij de essentiële waarden van het christelijk geloof weer cen traal willen stellen en die krachtig en eendrachtig willen uitdragen; en daarom niet langer bereid zijn hun tijd en energie te verspillen met ruziën over allerlei kwesties van niet-wezenlijk belang. Waar dit het geval is doen de oude ren er verstandig aan positieve be langstelling en waardering te tonen en wijze begeleiding te geven, zulks in het besef, dat de jongeren vech ten voor een samenleving waar voor zij straks de verantwoorde lijkheid moeten dragen. Wij hebben de indruk, dat het aan dit besef in het Amsterdamse Pa trimonium nogal ontbroken heeft. Bemoedigend T"\E positie van Johnson is, wat zijn U Vietnam-beleid betreft, wat minder moeilijk geworden. Twee ge beurtenissen droegen daartoe bij. Het resultaat van de verkiezingen in Zuid-Vietnam was voor de Ameri kaanse president een morele over winning. Ook de uitslag van de vóórverkie zingen in de VS nam de tegenstan ders van zijn beleid de wind uit de zeilen. Kandidaten die de oorlog in Vietnam veroordeelden kregen nl. in geen van beide grote partijen een voet aan de grond. De jongste ontwikkelingen zijn be moedigend voor Johnson. Te meer waar er aanwijzingen zijn, dat de Russen meer invloed hebben gekre gen op de gang van zaken in Noord- Vietnam, ten koste van de Chinezen. Autonomie "TR is uitzicht op regeling van de kwestie Zuid-Tirol, die lange tijd de betrekkingen tussen Italië en Oostenrijk heeft vertroebeld. Nu het Italiaanse parlement het om streden gebied een zo groot moge lijke autonomie wil verlenen, mag worden verwacht dat de rust spoe dig zal terugkeren. De Zuidtiroiers krijgen de garantie, dat zij hun eigen karakter kunnen bewaren. De vrees dat zij als volks groep ten onder zullen gaan In het grote Italiaanse geheel is weggeno men. Als Italië en Oostenrijk zich aan de gemaakte afspraken houden, zijn de dagen van het terrorisme geteld. fix Wellicht 100.000 „overgooiers" in Zuid-Flevoland - pagina 5 Rudolf Hess, eens plaatsvervanger van Adolf Hitler, zal 30 september alleen achterblijven in de Westberlijnse gevangenis Spandau. De oorlogsmisdadigers Albert Speer en Baldur van Schirach worden dan, na twintig jaar, los gelaten, maar Hess blijft als enige omdat hij levenslang kreeg. In het zondagsblad beschrijft Link van Bruggen het trieste lot van deze laatste van Spandau. fix Onderscheiding voor Wereld omroep - pag. Radio/TV fig Aantal misdrijven is gedaald - pag. 7 „Er ia nicia op de t heb wat karweitje» zocht.''

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1