Koninklijke school onder veel protest geopend Biesheuvel een dankbare leerling van Teun Kralt schudel* citroen in nieuw van fier 111 iljoen Veelbelovend programma bij Toonkunst Jongen (8) verdronken NV DL CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN (Van een onzer verslaggevers) EN Met een ondanks de humor zorglijke speech heeft onderwijs- Diepenhorst gistermiddag het nieuwe schoolgebouw van het Ko- ijk genootschap Mathesis Scientiarium Genitrix aan de Dieperpoel- in gebruik gesteld. Zijn zorg gold niet dat nieuwe gebouw, dat hij jiitengemeen fraai" noemde, maar de toekomst van het Nederlandse on- rwijs. Hoewel met geen woord zinspelend op de buiten demonstrerende jdenten, maakte hij duidelijk dat het (ontbrekende) geld, de „zenuw van I onderwijs", de donkere schaduwen werpende boosdoener is. Zijn toe- orders een blik in departementale prognoses gunnend, vertelde hij dat t Nederlandse onderwijs in 1975 op zijn minst zeven miljard en in het bunstigste geval elf miljard gulden zal kosten. Als belangrijkste oorzaak n de kostenstijging zag hij het verschijnsel dat steeds meer mensen steeds Iger willen en gaan studeren. pe zo cabaretesk („bij het lezen van naam van, de school dacht ik eerst het om een bejaardencentrum l") begonnen maar steeds somber- (r wordende toespraak van de minis- P werd voorafgegaan door een ope- pgsrede van schoolbestuurvoorzitter t M. C. de Jong. Daarin werd in het jrt de roemrijke historie van het in '85 opgerichte en in 1935 koninklijk Worden genootschap uit de doeken idaan en werd er nog eens op gewe- I Nadat minister Diepenhorst het I schoolgebouw in gebruik had ge steld, liet hij zich als eerste I kings de technische apparatuur I rondleiden, kennelijk met veel genoegen. Directeur Engels deed het vermoe den rijzen dat dat laatste wel eens voor een belangrijk deel te danken zou kunnen zijn aan de uitstekende sfeer op school. Hij vreesde dat in het (nog) sfeerloze nieuwe gebouw de onderlinge band wel eens losser kon worden. Zijn ondanks de blijdschap nauwelijks ver gen bezuiniging proteste rende studenten op weg naar de Dieperpoellaan om minister Diepenhorst te verwelkomen. holen nostalgie onderstreepte hij door het aanbieden van een album vol kleu renfoto's van het oude gebouw. Oud-leerling De voorzitter van de tekenacademie Ars Aemula Naturae, waarmee MSG nauwe banden heeft, bleek dezelfde gevoelens te koesteren; hij bood dan ook een schets van het oude gebouw Ook van andere zijden stroomden de cadeaus binnen, al bleken de meeste merkwaardig genoeg noe niet te zijn gearriveerd. De sprekers die ze sym bolisch overhandigden, waren dat wel. Onder hen waren een vertegenwoor diger van de NBM, die de school heeft gebouwd, een afgevaardigde van de Leidse aannemersvereniging, een LEIDEN De Maatschappij voor Toonkunst heeft voor het nieuwe sei zoen weer een aantal concerten op het programma staan. Ieder jaar geeft zij een drietal ka merconcerten. Op vrijdag 21 oktober speelt het Tatrai-kwartet bestaande uit Vilmos Tatrai, eerste viool, Mihaly Scöcz, tweede viool, Gyorgy Kconrad, alt viool en Ede Banda, cellist. Tot 1957 trad het alleen op in Hongarije en daarna maakte het een toernee door vele landen van Europa, waaronder ook Nederland, Maandag 7 november treedt de vio list Herman Krebbers op. Hij behoeft geen nadere introductie. Voor 13 maart volgend jaar staat het Quintette a venit Francais met Pierre Rampal fluit, Pierre Lot hobo, Jacques Lancelot, klarinet, Gilbert Coursier, hoorn en Paul Hognge, fa got, op het programma. Deze kamer- concerten worden gegeven in de Zui- derkerk. Verder geeft de Maatschappij vier jcugdconcerten. Op 10 oktober concerteren in de Stadsgehoorzaal de organist Albert de Klerk en het Ned. Kamerorkest en -koor O.I.V. Szymon Golberg. Dit concert wordt gehouden ter gelegen heid van de ingebruikneming vari het nieuwe orgel in de Gehoorzaal. Op 13 maart zal het Quintette avent Francais in de Zuiderkerk spelen. Deze concerten voor de jeugd hebben 's middags plaats. Ten slotte wordt op 9 mei 's avonds om 8 urn- in de Stadsgehoorzaal een jeugdconcert gegeven met het Noordh. Philh. orkest o.l.v. Henri Arends. Dit avondconcert is bedoeld als ex periment. Men hoopt, dat de belang stelling net zo groot zal zijn als bij de middagconcerten. Ook het Toonkunstorkest geeft dit jaar een uitvoering: 23 november in de Lakenhal. Dit concert, voorname lijk barokmuziek, zal staan in het te ken van het clacecymbel, dat men door een belangrijke gift van het An jerfonds Zuid-Holland en door de me dewerking van een groot aantal vrienden van het orkest heeft kun nen aanschaffen. Eind mei zal waarschijnlijk een concert gegeven worden in het kader het Leids Cultureel Akkoord met alle Leidse koren en het jeugdkamer- Het Toonkunstkoor hoopt in april volgend jaar de Messiah van Han del uit te voeren. Medewerking ver lenen Albert de Klerk en het Kunst- maandorkest o.l.v. Anton Kersjes. Een zonder incidenten verlo pen demonstratie maakte minis ter Diepenhorst bij zijn aan komst in de Dieperpoellaan dui delijk dat heel wat studenten geen traan zouden laten als hij weer h'oogleraar werd. Op een van de spandoeken stond het openlijk te lezen: „Na Smallen- broek nu Diepenhorst". De SVB- studenten, versterkt door geest verwanten uit Amsterdam, vormden een merkwaardige „erehaag", die, anders dan bij de studentenweerbaarheid, niet werd geïnspecteerd. Minister Diepenhorst heeft dan ook waar schijnlijk niet gelezen dat de stu denten hem maar een „mini ster" vinden; wel moet hij ge hoord hebben dat ze (in spreek koren) „Diepenhorst weg" .wil den hebben. Snel en wat schich tig liep de minister het gebouw binnen, waar hij warmer werd begroet. Ondanks een plensbui hielden de koren nog aan, nadat ir. De Jong aan zijn toespraak was begonnen. Even later droop (letterlijk) iedereen af. De op de been gebrachte politie, gecom mandeerd door een in burger ge klede hoofdinspecteur, hoefde niets anders te doen dan de be togers in bedwang te houden. tegenwoordiger van de leraren en een van de leerlingen. Ook de oud-leerlingen waren verte genwoordigd; een van hen, die 75 jaar geleden MSG-er was, had eveneens een cadeau meegebracht, dat hij met kort en krachtig speechje overhan- De bouw van de school, die in sep tember 1963 werd aanbesteed, heeft miljoen gulden gekost. Het ge bouw heeft een leslokaalblok met 24 lokalen, een voor praktijklessen inge richte vleugel, een directievleugel en een sportvleugel. TOONZALEN iMENEXCO Hoge Rijndijk 25, Lelden. Dagelijks geopend van 8.30 tot 17.00 uur. ZATERDAG van 9 30 tot 13.30 u. Paragnost Croiset wijst plaats aan LEIDERDORP De achtjarige Jan Diseraad uit Leiderdorp is gisteravond tussen half zeven en zeven uur bij de oude Leiderdorpse brug in het water gevallen en verdronken. De jongen, die woensdag negen jaar zou zijn geworden en enig kind was, speelde met twee vriendjes aan hel water. Hoewel na het ongeluk onmid dellijk de vader werd gealarmeerd, kwam de hulp te laat. Zelfs het dreg gen naar het stoffelijk overschot le verde geen resultaat op, waarop een van de buren zich in verbinding stelde met de bekende Utrechtse paragnost Croiset, die de juiste plaats aanwees. Om ongeveer kwart over negen werd jhet lichaam opgehaald. Burgemeester: Wij wonen toch niet in showprovincie (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Je houdt er nog een bloemetje van over ook". Dat zei Teun Kr alt legen Barend Biesheuvel, de vice-minister-presi dent en minister van landbouw en visserij terivijl zij gistermiddag naast elkaar in een veilingbankje zaten. Door met een druk op een knop een partijtje bloemen te ko pen, stelde, mr. Biesheuvel de nieutve veilingzaal van Flora in gebruik, een voor Nederland ge heel nieuw type, waarin verschil lende partijen gelijktijdig voor twee tribunes met twee veiling- klokken kunnen worden geveild. De minister bleek goed thuis te zijn in Rijnsburg. In zijn toespraak ter opening van de Flora-uitbreiding en de in de nieuwe veilinighal ingerichte nationale dahliatentoonstelling zei hij, dat 'hij goede en dankbare herinnerin gen aan dit bloemenidorp heeft. „Bij mijn eerste schreden in de we reld van de bloemisterij ontmoette ik indertijd Teun Kralt en dat is Rijns- bung, zo werd me verzekerd. Kralt maakte me wegwijs in de bloemisterij. Onder zijn leiding werd ik vertrouwd met de diplomatie van de sierteelt sector en hij leerde me te geloven, dat Rijnsburg het Mekka van de Neder landse bloemisterij is". Lof Biesheuvel noemde de Flora uitbreiding het zoveelste bewijs van de gezonde ondernemingslust der Rijns burgers. Hij prees voorts burgemees ter Koomans, die tevoren een warm pleidooi voor de kassenbouw had ge houden, woorden die de minister naar hij verklaarde uit het har.t gegrepen waren. In het meer algemene gedeelte van zijn toespraak zei de minister, dat de bolementeelt in Nederland een inte- Assante en belangrijke periode tege moet gaat. In het kader van de EEG zullen de nog overgebleven knellende banden van invoerbeperkende maatre gelen worden opgeheven, waardoor een vrijere concurrentie zal ontstaan. Bovendien ligt het in de ver wachting. dat door gebruik van nieuwe afzetkanalen er een grotere vraag naar bloemkwekerijproduk- ten zal komen. Er is voor het Ne derlandse bedrijfsleven in het al gemeen en voor de bloementelers in het bijzonder de grootse taak weggelegd ervoor te zorgen, dat het aandeel van de Nederlandse bloemisterij in de voorziening van de Europese markt wordt vergroot. Hiervoor zijn krachtige, goed toege ruste veilingen een eerste vereiste. ..Ik hooo. dat veiling Flora in deze ont wikkeling een leidende rol zal spelen"- Weihom De bijeenkomst was geopend door Floravoorzitter G. van Delft, die de vele belangstellenden verwelkomde. Onder hen waren enkele burgemees ters uit de omtrek en de bejaarde prof. dr. E. van Slogteren, de befaamde bloembollendeskundige. Burgemeester Koomans vertolkte de r 'j "whs/"3? ak De beeldhouwer Frans van der Veld uit Lisse van wie op de Rijnsburgse dahliaitentoonstel- ling interessant werk is te zien. gevoelens van het Rijnsburgse ge meentebestuur en die van de burge meesters van de omliggende plaatsen. Hij maakte het Flora-bestuur een com pliment voor zijn activiteit en vroeg de aandacht van de minister voor de ge varen die het bloemencentrum Rijns- burg bedreigen, zoals de verzilting van de gronid en de opeising van tuin- bouwgrond Voor alle mogelijke doel- De burgemeester keerde zich sterk tegen de planologen die een hert grondige afkeer blijken te hebben van uitbreiding van de kassenbouw. „Toegegeven d.at onze kwekers wait aan bedrijfsverfraaiing moeten doen. maar dat rechtvaardigt de onbarm hartige aanvallen van de kant der planologen geenszins. Zuid-Holland is toch niet uitsluitend een showpro- vincie voor toeristen. Wij moeten kunnen werken en in ons bestaan kunnen voorzien". De heer Koomans kondigde ten slotte een cadeau aan van hel gemeen tebestuur voor het florerende Flora, zoals hij zei. De heer W. Roos, voorzitter van de Nederlandse Dahliavereniging, dankte het veilingbestuur voor de prettige sa menwerking bij de inrichting van de tentoonstelling, waarbij vooral de heer Hemmes zich danig heeft geweerd. Hij herinnerde aan de Engelse en Franse onderscheidingen die de vereniging heeft ontvangen en kondigde voor 1968 een -internationale tentoonstelling in Amsterdam aan ter gelegenheid van het gouden jubileum. Kleuren Na de toespraken ging het gezel schap de nieuwe gebouwen en de ten toonstelling bekijken, waarover wij al enkele malen min of meer uitvoerig schreven. De tentoonstelling is tot en met za terdag a.s. geopend en overbluft de be zoeker door haar kleurenrijkdom. De meest vooraanstaande dahliakwekers en -handelaren brengen er hun nieu wigheden en amateurs uit afdelinegn ANNASTRAAT 11 TELEFOON 6254 SECR. VARKEVISSERSTRAAT 67 moF** Een gebronsde, net van vakayvttie teruggekomen minister Bies heuvel naast zijn vriend Teun Kralt in het veilingbankje. De minister sprak er zijn bewonde ring over uit, dat men het in Rijnsburg heeft aangedurfd met een geh/eel nieuw type veiling systeem. „Ik hoop dait in de praktijk zal blijken, dat u ook op dit punt baanbrekend werk hebt verricht". over het gehele land exposeren hun beste prestaties. Behalve met bloemen en bloem- sierkunst maakt men op de expositie ook kennis met de beeldende kunst dank zij de medewerking van de jonge kunstenaar Frans van der Veld uit Lisse van wie beeldhouw werk is te bewonderen. Heropening van Leidde Reclame-Industrie LEIDEN Onder grote belang stelling heropende gistermiddag de Leidse Etalage-Industrie haar nieuwe en verbeterde showroom. Omdat het woonhuis boven dc showroom nu ook is vrijgekomen, is het hele pand ingericht als showroom, met de bovenste verdieping als magazijn- Deze zaak krijgt bestellingen uit het gehele land en ook exporteert men veel. Nieuw is een speciale ver- pakkings-afdeling. Er wordt van all' 'aakt, kunst fruit, kunstbloeme modepoppen, portretlijsten, te veel om op te noemen. Nu al ziet men attributen voor Sinterklaas en Kerstmis in de show- Dit alles ligt uitgestald onder spot lights van gekleurde lampen, waar door de decoraties nog beter uit komen. Toestemming voor demonstratie „Africa Addio" LEIDEN Bij de burgemeester ia een verzoek binnengekomen een pro testdemonstratie te mogen houden te gen de vertoning in Lido van de film „Africa Addio". De toestemming daar toe is verleend. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 Eerste bloenienschreden aan zijn hand tEPWE leidse courant 1^-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5