MARTINEZ Ziekenfondsen moeten hun voorzieningen beperken Erhards rechterhand vraagt ontslag Rode Garde moet actie staken H.I. Ambacht erft half miljoen VIJF SLEEPBOTEN TREKKEN TANKER ANCO STATE VLOT Vestzaktoehten voor de winter I REEKS VAN [ISDRIJVEN OPGELOST Vakbeweging houdt Britse ontslagen niet tegen alles kan met CEtalbinr VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 Tekort van 260 miljoen Doktersvisite mee betalen (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Ziekenfonds raad broedt op het ogenblik in het diepste geheim een advies uit aan minister Veldkamp over de vraag hoe in 1967 het dreigende tekort van 260 miljoen bij de ziekenfondsen opgevangen kan worden. De premie van 5,8 pet. kan nauwelijks verder omhoog. Zes procent vindt de bewindsman waarschijnlijk nog wel accepta bel, maar dit zal niet genoeg zjjn om de tekorten te dekken. Minis ter Veldkamp heeft dan ook al laten doorschemeren dat in 1967 bezuinigd moet worden op de voorzieningen van de ziekenfond sen aan de verzekerden. Zo wordt gespeeld met de gedachte, de verplicht verzekerden 2,50 per visi te zelf te laten betalen, of per jaar vijf visites voor eigen rekening te laten ne men of met een bedrag van bijv. ƒ75 in de kosten tegemoet te komen. Deze adviesaanvrage van de minister aan de Ziekenfondsraad is tol nog toe niet gepubliceerd, zelfs de leder, van de Sociaal-Economische Raad zijn hiervan onkundig gelaten. Gelet op de vele personele bindingen valt echter te ver wachten, dat op korte termijn wel pro teststemmen zullen opgaan uit de kring van de SER over het passeren van het hoogste sociaal-economische college in een dergelijke belangrijke aangelegen heid. Prins Bernhard heeft gisteren van de vliegbasis Leeuwarden Ypenburg een vlucht met i T33 straalvliegtuig gemaakt. Links majoor Diekman. De Prins oorspronkelijk van plan een vlucht met een Starfighter te maken, maar er stond te veel wind. De Westduitse tv was speciaal naar Leeuwarden ge komen om deze vorstelijke Star- fightervlucht te filmen teneinde aan te tonen, dat de Prins niet bang is in een Nederlandse Starfighter. TILBURG Drie jonge Tilburgers hebben tenminste dertig misdrijven be kend. De zeventienjarige A.B. werd ge pakt, toen hij bezig was, een auto te stelen. De achttienjarige M.S. en de zeventienjarige M.D., beide handlan gers van de beruchte P.L. en P.D., wer den tijdens recente razzia's in Vlijmen gearresteerd. Zij hebben een groot aantal \nbraken gepleegd en tal van auto's gestolen in Noord-Brabant. Zij waren ook betrok ken bij de diefstal uit een juweliers win kel in Tilburg, waar zij voor tiendui zend gulden aan goud en zilver uit de etalage stalen. Een deel van de gesto len ringen was nog in hun bezit S. en D. hebben ook toegegeven, aan wezig te zijn geweest bij een poging tot aanranding van twee meisjes in de buurt van Boxtel door de nog voort vluchtige P.L. en de inmiddels gear resteerde P.D. (ADVERTENTIE) Café-Restaurant Belvédère SCHOONHOVEN ir Recepties en partijen TELEFOON 01823-2377 WEG VRIJ VOOR KABINETSWIJZIGING BONN Minister Ludger Westrick, Erhards naaste mede werker heeft zijn ontslag inge diend. Hq was minister voor bui tengewone werkzaamheden. Hjj wil, volgens een officiële verkla ring, de kanselier in staat stellen Mao zet ze aan het oogsten TOKIO Dc Chinese Rode Garde, die de laatste weken zoveel onheil heeft gesticht en verzet heeft opgeroe pen moet zijn actie staken. Mao Tse Tocng, de partijvoorzitter heeft de gar-: disten opdracht laten geven om te gaan helpen bij het binnenhalen van de In de afgelopen dagen eisten de Ro de-gardisten dat ze Mao persoonlijk wilden zien om uit zijn mond te verne men wat hun taak zou zijn. Gisteren heeft de partijvoorzitter zich voor een miljoen militairen en gardisten ver toond. Hij was vergezeld van zijn „kroonprins" Lin Piao en van premier Tsjoe En-Lai. Hij sprak echter niet. Het was Lin die de gardisten opriep één front te vormen met de arbeiders en de boeren en zich krachtig toe te leggen op de productie. Vervolgens drong Tsjoe En-Lai er op aan dat de gardisten de boeren zouden gaan helpen bij het oogsten. Verwacht wordt dat de gar disten zullen gehoorzamen. H. I. AMBACHT Het ge meentebestuur van H. I. Ambacht is bijzonder verrast door de mede deling van notaris mr. A. F. M. Bots te Breda dat wijlen mevrouw L. A. Spoor-Van Tichelt haar ge hele vermogen aan de gemeente H. I. Ambacht heeft nagelaten. De nalatenschap bedraagt meer dan een half miljoen gulden. Zij bestaat onder meer uit twee wo ningen, twee garages, een kost bare inboedel, effecten en hypo thecaire vorderingen. In het testament is bepaald dat een legaat van 100.000 moet worden uit gekeerd aan de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van dieren voor de stichting van een dierenasiel in H. I. Ambacht, dat de naam moet dra gen „W. L. J. Spoor-dierenasiel". De erflaatster heeft verder bepaald dat de inboedel moet worden gebruikt doctor voor het raadhuis en andere gemeen- penF telyke gebouwen. Het dierenasiel moet i &r wa: worden genoemd naar de echtgenoot I Groningen RU Haar schoonvader, de heer W. Spoor, werd op 4 mei 1868 te 's-Hertogenbosch geboren. In 1896 werd hij tot burge meester van H. I. Ambacht benoemd. Hij vervulde zijn ambt tot 1911. Uit zijn huwelijk met mej. H. H. Krudop uit Nijkerk werd op 13 de cember 1903 Willem Lodewijk Joost Spoor geboren. Hij huwde met mej. L. A. van Tichelt. In januari 1945 over leed hij. Mevrouw L. A. Spoor-van Tichelt is plotseling overleden. Overeenkom stig haar wens is zij in alle stilte te Westerveld gecremeerd. Omtrent de motieven die mevrouw Spoor er toe hebben gebracht, haar vermogen aan H. I. Ambacht na te laten is nog niets bekend. De raad zal een besluit moeten ne men om de erfenis met de daarbij ge stelde bepalingen te aanvaarden. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT RU Gepromoveerd tot n de wiskunde en natuurwetensehap- C. Erné te Meyrin (Genève). Promo prof. dr. P. M. Endt. - Doet. ex. gencesk.: op een later tijdstip het kabinet te wijzigen. Opmerkelijk is dat Er- hard zelf onlangs heeft verklaard dat hij dat helemaal niet van plan In politieke kringen weet men offi cieel dat de samenwerking de laatste tijd tussen Erhard en Westrick niet zo heel erg goed was. Er zouden zich scherpe meningsverschillen hebben voorgedaan. Westrick heeft 15 jaar lang met Er- hard samengewerkt. Toen hij de pensi oengerechtigde leeftijd bereikte werd hij in het kabinet opgenomen, omdat Erhard van zijn diensten gebruik wenste te blijven maken. Hij had grote invloed op de regeringsbesluiten. Verbaasd Westrick was zelf geen lid van de Christen-Democratische Partij. In de afgelopen tijd was door leidende politi ci van de regerende partijcombinatie herhaaldelijk op zijn ontslag aange drongen. Men wilde een jongere man op zijn stoel. Toch is men verbaasd over deze ontslagaanvrage. Niemand had verwacht dat hij uit zichzelf zou verdwijnen. Erhard zelf heeft „met diep leedwe zen" van de ontslagaanvrage kennisge nomen, aldus het officiële persbericht. Hij heeft nog geen beslissing genomen en Westrick verzocht zijn werk vojjflo- pig voort te zetten. door dc werkgever en voor de andere helft door de werknemer betaald. Om op de uitgaven van de ziekenfondsen te bezuinigen wordt in de kring van de ziekenfondsen en de medewerkers ook gedacht aan het introduceren van achtdagën in de ziekenfondswet. Huisartsen De moeilijke financiële positie van de ziekenfondsen heeft bovendien nog andere belangrijke konsekwenties, na melijk de zekerheid dat de huisartsen, ondanks hun hardnekkig volhouden, niet behoeven te rekenen op inwilli ging van hun eisen door de zieken fondsen, noch op enige financiële con cessie in deze richting. Ook al zou de Landelijke Huisartsen Vereniging een conflict willen riskeren dan nog zullen de ziekenfondsen niet de brug kunnen komen, want het geld voor hogere uitkeringen aan de huisartsen voor de ziekenfondsverzeker den is er niet. Evenals voor de huisartsen zijn in het begin van dit jaar de tarieven van alle medewerkers de ziekenfondsen met 14,28 pet. opgetrokken en hiermee zullen de artsen het voorlopig moeten doen. In de kring van de ziekenfondsen wordt de mogelijkheid groot geacht, dat vorige week in de ledenvergade ring van de Landelijke Huisartsen Ver eniging deze nuchtere feiten ook wel zijn onderkend. Uiteindelijk zal men met zijn hoge eisen voor honorarium verbetering niet bij de ziekenfondsen moeten zijn, maar bij de minister van sociale zaken, die een verdere optrek king van de ziekenfondspremie ontoe laatbaar acht. Tarieven Na afloop van de huisartsenvergade ring is dan ook geen nieuwe hevige aanval op het standpunt van de zieken fondsen gelanceerd, maar men heeft genoegen genomen met de aankondi ging, dat per 1 oktober de tarieven voor de particuliere patiënten zullen worden opgetrokken tot minimaal ƒ8 per visite bij de dokter en minimaal 12 per visite aan huis. Vele artsen zijn niet gelukkig met dit advies, om dat het inkomen van de patiënten als norm bij de vaststelling van de tarie ven helemaal is losgelaten. Het lijkt er op, dat de artsen zich voor de toekomst financieel veilig heb ben willen stellen. Zij begrijpen, dat hun eisen bij dc ziekenfondsen niet worden ingewilligd. Dit kfcn er op uitlo pen, dat de artsen na 1 januari per verrichting alle patiënten een kwitan tie gaan aanbieden. Daarbij zullen dan de thans reeds geadviseerde bedragen worden aangehouden van 8 en ƒ12 per visite. Ziekenfondspatiënten zullen deze bedragen dan weer van hun zie kenfonds moeten terugvorderen. Een plotselinge verhoging van de tarieven vlak voor de datum van 1 januari zou een moeilijk te verkopen manoeuvre geweest zijn. Extra premie De ziekenfondsen staan op het stand punt, dat de honoraria van de artsen en de andere medewerkers van de zie kenfondsen per 1 januari a.s. niet ver der kunnen stijgen dan het percentage waarmee de regelingslonen omhoog gaan en waarmee dus ook de opbrengst van de ziekenfondspremie stijgt. Zou den de eisen van de artsen ingewilligd moeten worden dan zou het tekort van de ziekenfondsen volgend jaar geen 260 miljoen maar misschien 460 mil joen gaan bedragen. Zonder verhoging van het honorarium voor de artsen zul len de medische verstrekkingen aan de verplicht verzekerden toch al beperkt moeten worden. De mogelijkheid is aanwezig, dat de verplicht verzekerden het deel van de ^°BnZUide>0k,e^- Grando 19 ct LONDEN Opnieuw heeft de Britse autoindustric 800 man ontslagen. Deze mededeling volgde nadat de grootste Britse autofabrikant BMC. reeds aange kondigd had dat 50.000 arbeiders ecu kortere werkweek krijgen. Het ontslag kwam ondanks protesten van de vakbe weging. In de grote fabriek van BMC te Bir mingham vroegen vakbondsleiders met de directie een gesprek aan. Later deel den woordvoerders van de directie ech ter mee dat de ontslagen toch door gaan. De Labour-minister voor binnen landse zaken Roy Jenkins poogde olie op de hoge vakbondsgolven van veront waardiging te spuien. „Het gepraat over een grote recessie is sterk overdre ven," zei hij. Hij erkende echter dat Engeland een gewijzigd arbeidspatroon nodig heeft. Hij verklaarde een te genstander te zijn van een grote sta king bij de BMC. HOEK VAN HOLLAND Pre cies twaalf uur nadat de 9000 ton metende Noorse tanker Anco State in een felle westerstorm op de kop van de Noorderpier van- de Nieuwe Waterweg werd ge smeten, slaagden vijf sleepboten van L. Smit en Co's Internationa le Sleepdienst erin het op de ba saltblokken stotende schip vlot te trekken. Gistermiddag tegen half vijf hadden de Vikingbank, Maas- bank, Schouwenbank, Steenbank en Azië succes in hun poging het tankschip weer vaarwater onder de kiel te geven. Eerder op de middag tegen drie uur was het water op z'n hoogst hadden de zusterschepen Zwarte Zee en Witte Zee een gooi gedaan, maar door omstandigheden lukte deze „stunt" van de twee sterkste sleepboten ter wereld niet. De mislukking komt vooral doordat de lieren van de Anco State te klein w om de enorm dikke trossen van d< perslepers te kunnen bergen. De Zwarte Zee heeft eenmaal vastgehad met een drijflijn (om de sleeptros te kunnen overbrengen), maar na korte tijd knapte die. Een tweede poging mislukte daarna. De Witte Zee kreeg helemaal geen „hou vast". Daarbij kwam ook nog het feit dat deze grote sleepboten door de zware grondzeeëen niet dicht genoeg bij de Noor konden komen. Ze zouden zelf ge vaar hebben gelopen te stranden. De vijf kleinere sleepboten hadden het karwei (op basis van „Lloyd's open form") snel geklaard. Ze leverden de Anco State af bij de,Maasboei, waar het schip voor anker Is gègaan. De gezagvoer der is verplicht na het vlottreken nog een etmaal buitengaats te blijven. Vanochtend zouden mensen van de Rij'kshavendiensL van de brandweer en van de GG en GD aan boord gaan voor een lnspektie. Daarna zal het besluit wor den genomen of de tanker toestemming krijgt binnen te lopen. De lading (voornamelijk smeerolie een geringe hoeveelheid van de explosie ve stof acriolonytriet) moet worden ge lost in Europoort en in Pernis (carga door is Pakhuismeesteren). medische verzorging, dat zij voor eigen rekening moeten gaan nemen, opnieuw particulier verzekeren in de vorm van een aanvullende verzekering. Hiervoor zal dan echter een extra premie be taald moeten worden. Overigens noemen de ziekenfondsen de manoeuvre van de huisartsen tot een forse optrekking van de particulie re tarieven per 1 oktober onbehoorlijk. Van het conflict tussen huisartsen ziekenfondsen dreigen thans in eerste instantie de particuliere patiënten het slachtoffer te worden. Men vraagt zich dan ook af, of er geen prijsbebeersings- wet zou moeten komen voor doktersta rieven evenals dit ook het geval is voor ziekenhuistarieven. De man, die Toen ik de deur opendeed stond woord. Weer draaien. Geen gehoor. de valkuil behoedde met een: „Pas mijn telefoonvriendin met de rug Ze kon zich niet voorstellen, dat ik op, juf", bleek te verrichten. In de kuil dan. Hij graaien. Wat doe jij...? had die vlak voor de huisdeur gegra- ven en vertelde, even rustend en Met een ruk draaide ze zich om trouwhartig naar boven kijkend, en keek in een lijkwit gezichtje en baas ijlings dag gewuifd, roepen dat we op een nieuwe telefoonkabel hoorde in een snik: „Heb ]e <je ,jat 2e weg moest. Was voor de werden aangesloten. Goed nieuws, niks?" huisdeur gekomen en kreeg op her- want onze telefoon is kurig als een »Een le&G portemonnaie", grapte haald bellen geen opening. De man onberekenbaar kind. Net als denkt dat alles goed gaat, krijgt-ie een bui of vertikt het helemaal. Maar, zei kuilmans, dat zou nou over zijn. In het zonnigste humeur riep ik even later mijn „hallo", toen de tele foon ging. Een geanimeerd gesprek je met een goede vriendin volgde. In een minuut hadden we het zake lijke gedeelte afgehandeld en toen snipsnapten we door over gezellighe den. Tot... er opeens een doodse stil te het gebabbel verving. Ik juichte: De kabel... nou komt de nieuwe. Dacht nog even dat ze het afbre ken wel gek gevonden zou hebben, maar nou ja, we hadden elkaar im mers eigenlijk verder niks te vertel len? Ijverig beheerde ik het huishou den verder. Hing de was op het balcon, toen een snerpende bel me ik nog. maar haar schrik was ernst. Dc ezel on <le steen „Ik zocht de binnensleutel, die heb je bier toch ergens vóór noodge vallen?" „Maar er is geen noodgeval, wat weggehold", ben je overstuur?", ik begreep de „Bel hem in de kuil had haar verzekerd, dat er sinds het laatste half uur nie mand dit pand verltaen had. Ten slotte bij de flatburen gebeld en naar boven gestoven. Weer gebeld. „En het duurde zo lang voor je kwam en ik dacht aan die verbor gen sleutel en toen was je er op- Het leek wel of dat het ergste was, want ze sniklachte nog eens i op en leg het uit. kantoor te zitten. Met koffie en een bij". gemakkelijke stoel en vooral mijn springlevendigheid was ze weer gauw bij. Kreeg ik het verhaal. Hoe ze onmiddellijk na het afbre- over en over en over. Geen ant- steen? „Natuurlijk, doe ik meteen", ze greep de hoorn. Geen zoempje zelfs, geen knetter- je, niets, alleen het absolute niets. „Hij doet het niet", zei ze stomver- Wie zei iets van een ezel en een van de das had de reddingboot Konin- tjm "Ik twee ste land gezet. Een Hongaarse violist brengt een serenade aan keizerin Farah van Perzië. De sjah (achtergrond) cn de keizerin bezoeken het Bala- Spoorwegen organiseren: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Voor hen die er behoefte aan hebben en daar voor ook de tijd kunnen vinden om in de periode tussen 1 oktober en de „grote vakantie" van het vol gend jaar zich even terug te trek ken uit de drukte van elke dag, hebben de Nederlandse Spoorwe gen een aantal „minitrips" en „vestzakreizen" samengesteld, waarvan nieuw zijn: 1. In het eigen land: driedaagse trips naar Montferland en Zeeland, 2. In het buitenland: een tweedaagse reis naar Brussel en een vierdaagse reis naar Londen. Voor deze reizen kan op elke dag worden geboekt. Daarnaast echter zijn er twee buiten landse „weekend-minitrips" met vaste reisdata, nl. zes driedaagse reizen naar Winterberg in het winterse Hoog Sauer- land en drie vijfdaagse reizen naar Ber lijn (met excursies ook naar het ooste lijk stadsdeel). Voor alle reizen geldt, dat het station van vertrek niet van invloed is op de prijs van het betrok ken uitstapje. (In een speciale NS-krant, „Tips voor minitrips", verkrijgbaar aan alle sta tions en inlichtingenbureaus, zijn nade re bijzonderheden opgenomen.) SUCCES De Nederlandse Spoorwegen zijn tot het samenstellen van een buiten-sei- zoen-reis-pakket overgegaan, omdat het NS-zomerreispakket zo'n geweldig succes is geworden. De vakantie-dag tochten namen, vergeleken met 1965, met ongever tien procent toe. Het achtdaags algemeen abonnement (er is de verwachting, dat er dit jaar 50.000 die abonnementen worden afgeno men) wordt bijzonder gewaardeerd. Het aantal deelnemers aan de acht daagse binnenlandse reizen steeg met .irocent tot 11.000. De Noordhol- landNi Markt-Exprestreinen en de za terdagse vakantietremen bleken zeer populair te zijn. Ook het vervoer naar het buitenland per extra trein voor reisbureaus nam in de afgelopen zomer toe met ruim tien procent. De Nederlandse Spoorwe gen versterkten daarmee hun positie als houder van de Zilveren Plak in het Europese internationale toeristenver- voer per extra trein. Tenslotte: Het vervoer per autoslaap- trein steeg met 40 procent. Het aantal aanvragen was zelfs zo groot, dat ruim honderd reizigers niet konden worden geholpen. FLIPPER Bij dc Nederlandse Spoorwegen is geconstateerd, dat in de favoriete bestemmingen van dc vakantiedagtoch ten veranderingen zijn ingetreden. De aandacht is minder gevallen op de gro te steden dan wel op die bestemmingen een goed toeristisch evenement Dc Nederlandse Flippers in het Dolfinarium te Harderwijk en de Eftc- ling met het sprookje van koningin Fa- biola konden daardoor een belangrijk aantal kijkers meer trekken. Het zou daarom wenselijk zijn, aldus de Nederlandse Spoorwegen, indien aan het aspect de bezoekers voortdu rend nieuwe attracties te bieden, meer aandacht werd besteed. Een goede at tractie is ook een uitstekende trek pleister voor buitenlanders. Een succes voor de NS was voorts de actie „Juni-vakantiemaand". Juni heeft zelfs augustus van dc tweede plaats verdrongen. Maar juli bleef on betwist en onveranderd nummer één. EXPOSITIE Een attractie voor de komende maan den: Van 17 september tot en met 20 november kunnen belangstellenden met een "all-in-biljet" tegen geredu ceerde prijs van 100 stations in Neder land naar de tentoonstelling „Histo rische kunstschatten uit de Sowjet- Unie" in het Haagse Gemeentemu seum. Het biljet geeft naast recht op toegang, ook recht op een consumptie in de koffiebar van het museum en het geldt ten slotte als dagkaart voor de bus- en tramlijnen van de HTM. Papjongetjes (3) Ik heb met verbijstering de voorstellen van de heer Oosterbeek, voorzitter van de vereniging van dienstplichtige militairen gelezen. Het schijnt, dat Nederland ook zijn nega- tievelingen heeft, om nog niet van erger te spreken. Waarom zouden de heer Oosterbeek en zijn trawanten niet naar het ministerie van defensie Sezonden kunnen worden om daar de ikens uit te delen? Dat lijkt mij ,4c" oplossing en dan krijgt u binnen kort vanzelf dc grootst mogelijke cha os, of, in goeie Britse legertaal: „a real right shambles". Ik vind deze „live soff-houchng van de heer O. meelijwekkend, aangezien zoveel goe de Nederlanders „died-hard" voor hun vrijheid in de periode 1940-1945. Het zou jm misschien goed doen het „andere" Oosterbeek eens te bezoe ken. Deze ontboezeming is afkomstig van een oud-soldaat, die nooit dood Is gegaan van discipline en die uit plichtsgevoel altijd zijn kazernekamer schoon heeft helpen houden. Kijkduin G. T. W. HaU COKJM (S) Waarom toch dat accent op die in derdaad betreurenswaardige brochure van Colijn? Weet men niet dat hij met Slotenmaker de Bruine na mei tot een aaneengesloten geheel te vor men, teneinde geestelijk niet onder de Duitse laars te worden vertrapt? Dat hij door zijn schrijven In Do Standaard werd afgezet als hoofdre dacteur? Dat Colijn, nadat hem een verbod was opgelegd om in het open baar te spreken, geheime bijeen komsten ging houden om geestelijk weerbaar te blijven? Dat dit werd ontdekt, waarna hij ln Zuid-Limburg en later in Duitsland onder volledige controle kwam? Dat die internering tenslotte zijn leven heeft gekost7 Ik ben Ik geen „Colijn-aanbiddcr", maar heb een hekel aan eenzijdige voorstellingen van zaken. Leiden a. Wissel

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13