HOFNAR Sunkist Parade Kapitein van Duits schip gepakt Vliegtuig als kraamkamer SANATOGEN alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! Noorse tanker vastgelopen Bijna honderd automaten gekraakt: grote buit VRIJWEL GEEN HUIS ZONDER SCHEUREN -L Gordon neemt foto's van de sterren Politieman spioneerde voor DDR Is een (PvdA-) idealist een moeilijke jongen? Drs. Gruijters overweegt nieuwe partij te stichten Grotere en snellere Nederlandse auto UWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 Reclameman grijpt oplichter in zijn kraag AMSTERDAM De 26-jarige Griek M.K., die zich op een Amsterdamse recla mebureau had voorgedaan als „attaché", die bezig was met een toeristische propa- ganda-actie voor zijn land (uw bureau wordt ook Ingeschakeld), is in de kraag gegrepen. Door «en employé van het be treffende bureau-zelf. In andere landen blijkt deze Griek met soortgelijke verha len veel geld te hebben losgepraat. De reclame-adviseur, W. Puister, zag gisteren de Griek lopen. Hij rende zijn auto uit en greep de man. die hij aan de politie overleverde. De Griek had enkele honderden guldens bij het Nederlandse bureau „voorschot" gekregen. Toen men erachter kwam beetgenomen te zijn. volgde aangifte. Uit het verhoor is gebleken dat de Griek ook in Londen, Brussel en Kopen hagen heeft geopereerd. In Denemarken zou hij zelfs twintig mille (hebben Losge kregen. 10 stuks 1.90 20 stuks 3.80 Heerlijke, sappige Sunkist sinaasappelen - geniet ervan! wettig gedeponeerd oevuMebf&e, (tuit uit @ali(ot4tie VOORVERKIEZINGEN GUNSTIG VOOR JOHNSON WASHINGTON De voorverkiezin gen, die in elf staten van de VS zijn gehouden, zijn gunstig voor president Johnson. De uitslagen worden uitge legd als een nederlaag voor de te genstanders van Johnsons politiek. De „vredeskandidaten" kregen zware klappen. Zij behaalden slechts tien tot 35 procent van de stemmen. Ook de tegenstanders van rassenintegratie had den weinig succes. Verstekelingen overboord gezet PIRAEUS De gezagvoerder van let Duitse schip, dat zondag in volle fee twee Libanese verstekelingen over- (oord heeft gezet, is in Piraeus gear- esteerd. De 46-jarige kapitein Bernd ituve werd kort voor het vertrek van iet schip van boord gehaald, nadat feas vastgesteld, dat geen van de ande- e opvarenden bij de zaak betrokken vas geweest. Stuve moet zich verantwoorden we tens het weigeren van hulp aan I pensen in nood en wegens een poging m mensen zonder behoorlijke papie- en illegaal aan land te brengen. Eén van de verstekelingen, door vis- ers uit zee opgepikt, wordt morgen als letuige gehoord. De andere versteke- ing is waarschijnlijk verdronken. Bemanning aan boord (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Te len half vijf vanochtend is tijdens Ie westerstorm (windkracht 8) en fnder hevige regenvlagen de 9000 on metende Noorse tanker Anco Hate op de kop van de Noorder lier van de Nieuwe Waterweg ge- l>pen. Het schip zit midscneeps pal tegen de lichtopstand. De nanning is aan boord gebleven i loopt geen gevaar. tanker is geladen met smeerolie en n van de Amerikaanse haven Hous- bestemming Rotterdam. Hoewel de idsdienst gestaakt was, wilde de kapi- in toch de Waterweg opkomen, hetgeen schip bij de felle wind noodlottig I. Met zijn kop richting Waterweg de Anco State op de stenen. Om kwart voor vijf zond de gezagvoer- (r eeu S.O.S.-bericht uit, waarop direkt reddingboot Koningin Juliana (onder 'nmando van stuurman Grootenbocr, idat schipper Willem van Seters in het lekenhuis ligt) en dc Europoort-sleep- oten Maasbank en Vikingbank uitvoe- De reddingboot bleef stand-by aange- len de kapitein met zijn 43 bemannings- men niet van boord behoefden te gaan. e twee slepers maakten vast en probeer- "i de Noor van de pier te slepen. Tij - is het trekken was de vaart op de lieuwe Waterweg gestremd. Tegen zeven uur. toen het laag water ion te worden, staakten de.sleepboten 1 werk. De vaart werd direkt daarna en. Vanmiddag tegen half vier. water, zouden ze hun pogingen (ervatten. 1961 gebouwde Anco State is ^gendom van de rederij A. O. Andersen. Geen provo-affaire AMSTERDAM Dc officier van justitie heeft wegens gelddiefstallen uit sigarettenautomaten in en buiten de hoofdstad en diefstallen uit auto's ge vangenisstraffen geëist, variërende van een jaar waarvan vijf maanden voor waardelijk met aftrek plus voorwaarde lijke terbeschikkingstelling tot een maand geheel voorwaardelijk met een boete van honderd gulden. Bijna honderd gevallen van diefstal len uit sigarettenautomaten waren be kend geworden, maar slechts enkele waren ten laste gelegd. De diefstallen beliepen een bedrag van vele duizen den guldens. Nieuwe lessen van onderwijs-tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op 20 september s. zullen dc lessen van dc onderwijste levisie (NOT) weer beginnen en daar- start het vierde cursusjaar. De stagnatie bij de zendtijdindeling is oor zaak van het feit, dat de NOT nog geen volledig jaarprogramma kan aankondi- en zelfs nog niet alle lessen voor het eerste trimester, dat dus tot de Kerstvakantie loopt. Vast staat echter, dat in het nieuwe cursusjaar 86 uitzendingen van elk 20 minuten (inclusief herhalingen) zijn te verwachten en dat is 18 meer dan in het vorige. Men hoopt zelfs nog te -kun nen komen tot 105 uitzendingen. Vier programma's staan al vast. Voor het eerst zal er een korte cursus Franse conversatie zijn (september en oktober) voor de 3e en 4e klassen van het VHMO en de hoogste klassen ULO, waarin men „Oom Jules" in Parijs ont moet. Dit zijn vier lessen. In dezelfde maanden worden voor de lagere scholen zes lessen natuurkennis nieuwe vorm gegeven. Onderwerp: energie in haar diverse gestalten. Opi- ;-onderzoek zal achteraf uitmaken, hoeverre deze cursus heeft aangesla gen. Voor het r.k. onderwijs komt er een najaarscursus „nieuwe catechismus" en voor het christelijk onderwijs (VHMO, middelbaar- en hoger beroepsonder wijs) een drievoudige les over zending, kerken en christendom in Kameroen. Hiervan zijn de uitzenddata 20 en 30 september en 4 oktober, telkens om 11.35 uur met een herhaling de vrijdag daarna om 10.45 uur. In de maanden november en decem ber zijn cursussen over maatschappij leer, wonen en moedertaal-spreken te verwachten. In 1967 zal de NOT twaalf lessen van de Engelse Walter en Connie-serie in speciale bewerking voor het Neder landse schoolonderricht. uitzenden. Wordt deze reeks goed ontvangen, dan zullen ook dc overige 27 lessen uit die serie worden bewerkt en uitgezonden. Hiermee wil de NOT komen tot volledige cursus Engels voor het eerste leerjaar. De achttienjarige Wolter A, S. de hoofdverdachte. Toen de politie het complot oprolde, werd de indruk ge wekt, dat het om een provo-affaire ging. Dit bleek echter niet juist te zijn. De verdachte instrueerde zijn vi den hoe zij te werk moesten gaan. En kele verdachten gaven de schuld aan verdovende middelen, waardoor zij zich. niet meer realiseerden wat zij de den. Alle jongelui bekenden de diefstal len. In Amsterdam zijn 84 aangiften van diefstallen uit automaten gedaan. De andere gevallen betroffen diefstal len in Haarlem, Bentveld, Rotterdam en de omgeving van Alphen aan de Rijn. De jeugdige dieven beperkten zich tot één merk automaat. De hoofd verdachte had bij een Amsterdamse si garenwinkelier op het Olympiaplein vijf keer de automaat gekraakt. Verder had hij op één nacht twintig geparkeer de auto's „onderzocht". en een andere verdachte waren van het gestolen geld naar Parijs weest. De verdachten ontmoetten el kaar in een bar op het Thorbeckeplein Enkele hadden in voor de sloop bestem de huizen op Kattenburg gewoond. Onderzoek heeft aangetoond: DEN HAAG Een onderzoek! vormiM te voorkomen. „Het is bescha- mend te moeten constateren dat in de heeft aangetoond dat er bijna geenj praktijk aan de zorg en aandacht zoveel huis in Nederland is dat geen scheuren vertoont. Overigens brengen scheuren slechts zelden de veiligheid in gevaar, ze vor men bijna nooit „geluidslekken" en ook veroorzaken ze vrij weinig schade, zoals scheuren en plooien in het behang, afbrokkelen van pleisterlagen, natte plekken en andere esthetische bezwaren, Van dit „scheurprobleem" heeft het TNO-instituut voor bouwmaterialen en bouwconstructies een studie ge maakt. Het rapport hierover is van middag in Scheveningen openbaar ge maakt. Ondanks de geringe schade die scheuren veroorzaken, moet de bete kenis niet worden onderschat. Onge veer een vijfde deel van ons nationaal vermogen is in huizen belegd en scheuren brengen nu eenmaal ergernis, regelmatig terugkerende onderhouds kosten en waardevermindering mee. Zowel de ontwerper als de uitvoerder moeten hun steentje bijdragen om scheur- ontbreekt. In een tijd, nodige materiaaleigenschappen van een voor de ruimtevaart vitaal onderdeel zo nauwkeurig kan realiseren, dat bijna geen fouten worden gemaakt, zou een beetje ningen niet misplaatst zijn", zei ir. Lig- tenberg, de dericteur van het TNO-in stituut. Het rapport gaat na hoe scheuren kun- ?n optreden en het doet ontwerper er uitvoerder suggesties aan de hand die eü' SHANNON Boven de Atlantische oceaan is een baby geboren. De "ouw van een Amerikaanse sergeant was op weg naar New York om zich ar bij haar man te voegen, toen haar baby zich onverwacht aandiende. Als verloskundige trad een 40-jarige steward op die een noodbed op de •er van de voorcabine maakte. De bevalling verliep voorspoedig. De piloot van het vliegtuig was reeds teruggekeerd naar Ierland maar de baby kwam. toen hij nog 800 kilometer van Shannon vandaan was. Van Jet vliegtuig werden moeder en dochter direct naar een ziekenhuis gebracht. ^T*«iden maken het goed. :u( S T Beroep politiecommandant ongegrond verklaard UTRECHT De centrale raad van beroep heeft het beroep van de postcom- mandant W. J. G. Baldergroen van de rijkspolitie te Hoevelaken ongegrond ver- klaaivl. Het beroep ging tegen een beoordeling, waarin stond dat de commandant tekort was geschoten in contacten met zijn personeel en dat hij hierdoor niet vol deed aan de eisen, die aan een leidingge vende functionaris kunnen worden g Deze beoordeling leidde ertoe dat de commandant van zijn functie ontheven werd, tegen welke beslissing hij ook be zwaar maakte. Dit beroep komt binnen kort bij 'het ambtenarengerecht te Zwol le in behandeling. BELFAST Linfield, de Noordierse kampioen, heeft zich woensdagavond in Belfast geplaatst voor de eerste ronde van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Ieren, die vori ge week in Luxemburg tegen Aris Bonne- weg in de eerste voorrondewedstrijd met 3-3 gelijkspeelden, zegevierden met 6-1. UITGETELD? Begin dan van daag nog met Sanatogen en u bent spoedig weer de oude: fit en levens lustig. Sterkt lichaamskracht en zenuwen KAAP KENNEDY De Ame rikaanse ruimtevaarder Gordon heeft gistermiddag, staande in het geopende luik van de Gemini- 11, foto's genomen van de sterren. Tijdens de „nacht" fotografeerde hij sterrenbeelden en sterren als Schorpioen, Orion en Canopus en tijdens de „dag" schoot hij plaats jes van de aarde. Gordon bleef in totaal 131 minuten in het geopende luik staan, waarbij hij de beschikking had over drie camera's. Ook heeft Gordon nog geprobeerd de ruiten van de Gemini-11 schoon te vegen. Het koord waarmee hij aan zijn ruimtevoertuig verbonden was, bleek echter te kort te zijn. Omstreeks half zes gistermiddag maakte Conrad de Gemini-11 los van de Agena-doelrakket, waarmee hij sinds maandag was verbonden. Hij stuurde de cabine vervolgens boven de Agena, waarbij de neus van de Gemini-11 naar de aarde wees. Daar na ging de Gemini graad voor graad om de doelraket draaien. Later op de dag zagen Gordon en Conrad nog een voorwerp, dat achter af de Russische kunstmaan Proton-3 democratisering v bleek te zijn. Eerst dachten zij dat het een van de dingen was die zij hadden weggeworpen. De Proton-3, die twaalf ton weegt, werd op 6 juli gelanceerd. BERLIJN Het Westberlijnse hoog gerechtshof heeft de 61-jarige voormali ge politiefunctionaris Hans Weiss tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor Oost-Duitsland. I Zijn vrouw kreeg wegens medeplichtig- j heid negen maanden voorwaardelijk. Weiss heeft de Oostduitse staatsvei ligheidsdienst inlichtingen verstrekt over de organisatie van de Westduitse politiemacht. Hij zou dat hebben ge daan, omdat hij communist was. JAN NAGEL (27) GEEFT ZIJN ATSIE het optreden van justitie en politie in Amsterdam. In socialistische kring staat Van onze parlcmentsredactlc DEN HAAG Een bijdrage leveren om uit de vermolmde si tuatie te komen waarin de Neder landse politiek is beland. Dat is het doel waarnaar Jan Nagel streeft in zijn pas verschenen boek: „Ha, die P.v.d.A." De 27-jarige Jan Nagel, het jongste Jid van de partijraad van de PvdA. heeft vooral bekendheid gekregen doordat hij in juni telegrafisch bij zijn partijgenoot minister Samkalden protesteerde tegen Politie gaal op inhalers letten DEN HAAG Van maandag 19 tot vrijdag 23 september gaan de rijks- en gemeentepolitie in het bijzonder letten op inhalers. Tevens zal de politie oog houden op de wijze waarop automobi listen afstand houden en uitwijken. De politie-actie houdt verband met de kern-thema actie: „Achter vrij, voor vri,j dan pas inhalen" van het ouSBMv.t„ u.ü» u« Verbond voor Veilig Verkeer. Door fou- scheurvorming kunnen voorkomen. Ook tief inhalen ontstaan op het moment staat er iets in over het repararen en legio aanrijdingen, waarvan sommige camoufleren van scheuren. met zeer ernstige gevolgen. kring zijn kritische benadering van ac vraagstukken bekend als een „moeilijke jongen". Het verschijnen van dit 71 bladzijden tellende boekje heeft veel aandacht ge trokken. Als men van de inhoud kennit heeft genomen, vraagt men zich af waar- het boekje deze grote belangstelling worden een aantal zaken naar voren ge bracht die regelmatig door links-progrw- sieve jongeren worden bepleit VERKIEZINGEN Nagel constateert dat de verkiezingsuit slagen een structurele verschuiving van de politieke verhoudingen aantonen. Hij vraagt meer aandacht voor de Comité heeft reeks wensen Premier rechtstreeks kiezen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een initiatief comité van ruim dertig per sonen, onder wie het voormalige liberale Amsterdamse raadslid drs. J. Gruijters, heeft vandaag een appel aan de Nederlandse bevolking zijn verontrusting uit gesproken over de gebrekkige wijze waarop de democratie in Nederland functioneert. van een mi- jeugd in de vorm van modernisering van het onderwijs, verkorting van de dienst- tijd, zorg voor de vrijetijdsbesteding e.d. In een hoofdstuk dat de titel draagt: „Het succes van een politieke nul" toont hij de voosheid van de Boerenpartij aan. In de laatste gedeelten geeft hij zijn visie op de politiek die dc PvdA zijns inziens moet voeren. HIJ bepleit onder andere verlaging van de defensielasten De politiek van de PvdA moet minder conformistisch en duidelijk radicaler wor den, meent de jonge auteur. Nagel wenst geen dogmatische maar een praktisch- gerichte linkse politiek. Hij heeft geen Bezwaar als men de PvdA met de PSP t één kam gaat scheren. Belangrijker meent hij. als we signaleren dat de KVP-politiek VVD-achtig is. IDEALISTISCH Men kan Jan Nagel wellicht een idea listisch linkse socialist noemen, dat die zelfde KVP een politiek program zou kunnen opstellen waaraan de PvdA heel graag wil meewerken en dat dc meerder heid van de bevolking wel eens helemaal geen interesse kan hebben voor een dui delijk linkse koers, heeft zijn belangstel ling niet erg. Dat Nagel „een moeilijke jongen Is" kan moeilijk worden volgehouden. Naar uit de titelpagina blijkt, is zijn boekje een reactie op een opmerking die drs. Nederhorst in een interview met Vrij Nederland maakte. Nederhorst zei toen „Als iemand iets fundamenteels anders voor mijn part linkser wil, laat waardevermeerdering van de g behoort voor een deel aan dc overheid ten goede te komen. Het comité spreekt zich uit voor hand. having van de NAVO. Anderzijds bepleit het een meer aktieve buitenlandse poli tiek. Nederland behoort, aldus het mani fest, de Amarikaanse politiek niet altijd zonder meer te steunen. Ook wordt aan gedrongen op versterking van culturele andere contacten met Oost-Europa. zijn slotwoord spreekt hij de hoop uit, -gjjj-.j. hoge bloeddruk!te kan het eigenlijk Uit het boekje, verschenen bR De Heri ge Bij te Amsterdam, blUft duidelijk dat Nagel een overtuigd aanhanger van de PvdA is. Wanneer men in deze vorm de visie van een aantal jonge radicale socia listen vertolkt, is het toch wel vreemd dat sommigen hier aanstoot aan nemen. Tot de ondertekenaars behoren onder meer de oud-JOVD-voorzitter R. A. Heij- ting, dr. P. R. Baehr, A. F. Luijendijk ei drs. G. Ringalda. De initiatiefnemers willen voorlopig de reacties op de door hen gelanceerde denkbeelden afwachten. Op 15 oktober zal beslist worden of men tot oprichting van een partij overgaat. In dat geval zal een maand later een oriëntatievergade ring worden belegd. VERMOLMD Het comité keert zich tegen het feit dat in ons land alleen een regering kan worden gevormd op basis van een com promis. Het politieke spel rondom de kabinetsformatie en niet de stem- busuitslag is volgens hen bepalend voor de vaststelling van bet regeringsprogram. Bovendien stemt men. aldus het mani-1 (est, uitsluitend op partijen. De kiezer kent de Kamerleden die hij afvaardigt. nauwelijks: Door dit alles wordt de ver- houding tussen kabinet en parlement uit gehold. Door rechtstreekse keuze van minister-president, die een concreet rege- ringsprogram aan de kiezers voorlegt, I hoopt men dit te kunnen ondervangen. I Het aotiecomité heeft tevens een voor lopig program ontworpen: Een radicale democratisering van de Nederlandse sa menleving onder meer door: rechtstreekse verkiezing van een burge meester door de raad of door de inwo ners van de betrokken gemeente: aanstelling van wethouders en gedepu- kritische bestudering van de functie om de Binnenlandse Veiligheidsdienst; volledige geestelijke vrijheid en ge lijke kansen voor ieder; n het bedrijfsleven: i het kiesrecht bir- de Luxe, die binnenkort op de wegen Is te zien. Deze nieuwe Ne derlandse auto heeft een top- en kruissnelheid van 123 km per uur bij een zuinig verbruik van 7 tot 8 liter benzine op 100 km. De trans missie Is weer volautomatisch. Het Interieur, waarvan ook een foto. Is nog ruimer dan die van dc Daf- rodil. Dc grotere kofferruimte beeft nog meer aan Inhoud gewon nen, doordat het reservewiel een plaats heeft gevonden bR de lucht- gckoclde twee cilinder 4 taktraotor van 844 cc. Het vermogen van dc motor Is 40 pk. Het sierlijke model Is ontworpen door dc Italiaanse stylist Giovanni Micbelotti.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9