Nieuwe Leidse Coiiraunt BIJ BLIKSCHADE ZELF ATT,ES MAAR NOTEREN Commentaren NAAKTE PLAN VAN PROVO'S Angst voor de koude winter JAHIN Landelijke regeling Politie geen tijd Alleen verbaal bij ernstige gevallen Weer Kamerdiscussie over kwestie-Lages Ambtenaren nog 2,5 pet. ROYAL ffl Nog ellende in Turks rampgebied GORDON NA 16 IN DE UITGEPUT MINUTEN RUIMTE Drie of vier dagen werken bij BMC Meer wind Vorster zal apartheid verscherpen Woensdag 14 September 1966 47ste jaaragng CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvastich U ghablavan mijn Hart li» taghanspoa» I" Kantoren leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97. p.kw. f 1 1,90 Klachlendienst bezorging 18.00 19.00 t -N Ds Hasper tachtig jaar - pag. Kernmerk Watersport wordt meer en meer populair, en het aantal boten groeit steeds sneller. Water genoeg in ons land, maar overal duikt het probleem van de aanlegplaatsen op. Wat daaraan gedaan wordt, staat vandaag op pag. 9. F°rd introduceerde 15M en ver anderde 12M Zie pagina w „Rita heeft alle doelpunten gemaakt.** AMSTERDAM De uit Artis htsnapte zwartvoet-pinguin is giste- en in het Amsterdam-Rijnkanaal dood jangetroffen. Het is niet uitgesloten, |at de pinguin stookolie heeft binnenge kregen. Het verenpak was met olie jesmeurd. 'n ster matras Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Omdat de politie het in den regel te druk heeft, zal zij met ingang van 1 januari bij ongelukken minder proces-ver baal opmaken. Wanneer de schade van een auto na een aanrijding minder dan 1.000 bedraagt of bij motorfietsen, scooters of brom mers minder dan 200 zet de politie geen letter op papier. De be trokkenen zullen zelf alle gegevens zo volledig mogelijk moeten verzamelen. echter een ernstige verkeers- fout maakt en wanneer er doden of gewonden zijn gevallen, dan speelt de vraag van de omvang van de schade geen rol meer. In zo'n geval moet de politie verba liseren. Deze landelijke regeling, die op grond van de bevindingen van de com- '-Hustinx door de minister van justitie dr. I. Samkalden is opgesteld, zal het overbelaste politiekorps veel werk besparen. Daarnaast zijn nog drie maatregelen genomen, die de administratieve werk zaamheden voor de politie aanmerke lijk verlichten. Indien een agent pro ces-verbaal moet opmaken, zal hij ge bruik kunnen maken van een vereen voudigd formulier. Van alle aanrijdin gen ongeacht of er een proces-verbaal is opgemaakt, vinden statistiekmeldin gen plaats. In de toekomst worden al leen aanrijdingen in de statistieken op genomen, die verbaliseerd zijn. De der de maatregel ter ontlasting van de ad ministratieve werkzaamheden is di inschakeling van de Nederlandse Vere niging van Automobiel Assuradeuren. HARRY ROBERTS OP VASTELAND LONDEN Scotland Yard onder zoekt of Harry Roberts, verdachte in de moord op drie politieagenten, met een particulier vliegtuig naar het vas teland is gevlucht. Zondag landde op een niet meer ge bruikt vliegveld een „Piper Cherokee" met Belgische kentekenen, dat volgens ooggetuigen kort daarna met een pas sagier, die op de landingsbaan had staan wachten, is opgestegen. t)EN HAAG VERWACHT: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In Den Haag Eerwacht men een nieuwe dis- fcussie in de Tweede Kamer over ie zaak-Lages. Lages is tijdens de bnderbreking van zijn straf in firaunlage geopereerd. Hier ont- Sekte men, dat hij niet, zoals werd kangenomen aan kanker leed, (naar aan een ontsteking van de floedvaten. Dr. Utsch, de geneesheer-directeur tan het ziekenhuis in Braunlage, heeft verklaard, dat deze ziekte niet op kor- e termijn fataal hoeft te zijn. Er is ►ver het verloop van de ziekte van Villy Lages een grote mate van on- lekerheid ontstaan. Toen de termijn van strafonderbre king (die maximaal drie maanden kan ijn) op 9 september afliep, heeft mi- ïister Samkalden in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld dat in de tlgemene toestand van Lages geen wijziging is gekomen en dat zijn ziekte leen verdere uitvoering van de straf toelaat. De regering heeft in juni, toen men >esloot de straf van Lages gedurende Irie maanden te onderbreken, stilzwij gend aangenomen dat deze Duitse oor- ogsmisdadiger spoedig aan zijn ziekte tou overlijden. Nu men er in West-Duitsland in ge daagd is de toestand van Lages enigs zins te verbeteren, staat de regering ft)or de moeilijkheid, dat zij niet om de uitlevering van Lages kan vragen. Op 21 september, de dag na Prinsjes- - MELBOURNE De 21-jarige Annabel Mawson heeft de rechtbank verteld, dat haar 26-jarige echt genoot haar tien uur per dag in een dichtgespijkerde kast opsluit om haar thuis te houden als hij werkt. De schoonmoeder van de vrouw gaf haar dan eten door een gaatj< in de kast. Het brood moest in repen gesneden worden en de thee door een rietje gedronken. De echtgenoot spreekt het ver haal tegen. dag, zal Kamervoorzitter Van Thiel bij het oplezen van de ingekomen stukken ook melding maken van de brief van minister Samkalden over de toestand van Lages. Politieke waarnemers in de residentie nemen aan, dat met name van de zijde der oppositie V.V.D.. C.H.U. en C.P.N. de regering zal worden verzocht om nadere medede lingen over de toestand van Lages te doen. Van elk opgemaakt proces-verbaal wordt een afschrift aan de vereniging gezonden. Correspondentie over aanrij dingen loopt dan niet meer over de politie maar moet gericht worden aan de vereniging. Misverstand Bij het publiek bestaat het hardnek kig misverstand, dat de verzekerings maatschappijen een proces-verbaal zou den eisen voor elk verkeersongeval, waarbij motorrijtuigen zijn betrokken. Voor vervolg zie pag. 7 Nacalculatie brengt salarisverhoging (Van onze sociaal econ. redactie) DEN HAAG De ambtenarenbon den verwachten, dat het overheids- en onderwijzend personeel nog een sala risverhoging van ongeveer twee- eneenhalf procent met terugwerken de kracht tot 1 januari jl. zal ontvan gen op grond van de zgn. nacalculatie. Zoals bekend wordt de jaarlijkse sa larisverhoging van het overheidsperso neel gebaseerd op de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven en wel in bedrijfstakken en ondernemingen met tienduizend en meer werknemers. Dit gemiddelde wordt telkens berekend over de periode 1 juli tot 1 juli. Op 1 januari jl. heeft het over heidspersoneel daarop een „voorschot" gehad van 5 procent. Voorlopige bere keningen wijzen uit, dat de lonen in het bedrijfsleven van 1 juli 1965 tot 1 juli 1966 gemiddeld ongeveer 7,5 pro cent zijn gestegen. Verwacht wordt, dat de definitieve berekening van dit gemiddelde begin volgende maand ge reed is. schrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden Emmanuelle Chamerois uit Nice, zeer charmant, 25 jaar en decora- trice van beroep, heeft zich voor enige tijd van de wereld afgezon derd. Gisteren daalde zij af in een zeer diepe grot bij Vigneron in Zuid-Frankrijk om daar van twee tot vier maanden in alle een zaamheid te bivakkeren- Om zich niet te vervelen nam zij de nieuwe electronische snufjes mee. En nu maar afwachten of zij het uit houdt De ongeveer 100.000 mensen, die door de aardbeving in Oost-Turkije dakloos geworden zijn, verkeren in grote angst; zij zullen de komende winter in de open lucht moeten door brengen. Ongeveer vier weken na de ramp, die verscheidene steden en dorpen van de aardbodem vaagde en 2394 slacht offers maakte, wonen bijna alle overlevenden nog in tenten. In sommige ver afgelegen bergdorpen zijn de dakloze boeren opeengepakt in de paar tenten, die zij pas kortgeleden van de Turkse Halve Maan of van buitenlandse hulporganisaties ge kregen hebben. Zo is de benarde situatie. ISTANBOEL De Turkse re gering heeft beloofd in het ramp gebied houten noodbarakken te bouwen, maar het 'duurt zeker nog twee maanden voordat het minimaal benodigde aantal van 10.000 barakken gereed is. Men moet nu nog met de bouw begin nen. De.hulp aan de getroffenen is te traag verlopen. Het is zelfs zo, dat er op het ogenblik onvoldoende tenten zijn. In sommige dorpen moesten de vrouwen in de open lucht be vallen. In de stad Varto, die het zwaarst getroffen is, wonen de overlevenden nog steeds tussen het puin, dat er nc in grote hoeveelheden ligt. De binnenlandse en buitenland se hulp (van dekens tot genees middelen toe) heeft nog niet alle getroffen dorpen bereikt, voorna- KAAP KENNEDY - Uit putting dwong astronaut Richard Gordon (36) giste ren zijn ruimtewandeling van 115 minuten tot maar 16 minuten te beperken Doodmoe en doornat van het zweten (met zijn rechteroog kon hij enkele ogenblikken zelfs niets meer zien) klom hij met moeite weer aan boord van de Gemini- capsule. zie pagina 3 Een hevige rukwind sloeg gisteren tegen het middaguur in de nieuwe wijk Holy te Vlaardingen een 45 meter hoge bouwkraan tegen de grond. De ma chinist, die zich op 25 meter hoogte in de cabine bevond, liep geen verwon dingen op maar moest niettemin met een shock naar het ziekenhuis worden gebracht. Er ontstond een grote ravage. De schade is zeer groot, want de kraan viel op het bouwwerk, dat onder handen was. LONDEN Tussen de twintig- en dertigduizend werknemers van de Bri tish Motor Corporation zullen met in gang n volgende week een drie- of vierdaagse werkweek gaan maken. Het is tc verwachten, dat dit aantal uitge breid wordt en dat ongeveer 5.000 werk nemers ontslagen zullen worden. De BMC is met 112.000 werknemers het grootste autoconcern in Engeland. Al haar twintig fabrieken worden door deze maat regel getroffen. DAF: CEEN ZORGEN EINDHOVEN De directie van de DAF-fabrieken ziet in de nabije toe komst geen enkele reden om wijziging te brengen in het produktieschema. De moeilijkheden van de BMC zijn ty pisch Brits. De BMC zette een deel van haar produktie af in de gemenebest- landen, maar door de bezuinigings maatregelen, die ook de economische hulp betreffen, zal er een overproduk- tie ontstaan, die op geen andere markt kan worden afgezet. De DAF-personenauto's cn trucks worden nauwelijks naar Groot-Brittanië geëx porteerd, en het Nederlandse bedrijf opereert ook niet op de Amerikaanse markt Voorlopig kan men op de thuis markt (Benelux) voldoende afzetten. De DAF maakt 150 personenwagens per dag (de BMC 2.500!)maar deze pro duktie zal worden opgevoerd tot 200 stuks per dag en dan verwacht men nog niet aan de vraag te kunnen vol doen. In België, Italië en Frankrijk hebben de DAF-fabrieken een nog steeds groeiende afzet; ook West-Duits land wordt een steeds beter afzetge bied. Op de Europese markten !s er van een dalende omzet geen sprake. Mogelijk neemt men bij sommige fabrieken be paalde modellen minder in produktie, maar weer andere modellen rollen in grotere aantallen uit de fabrieken. Na een kwartier probeerde hij het nog eens. Hij bleef slechts één minuut buiten de cabine. De NASA heeft de ruimtewandeling nu afgelast. Wat de Amerikanen al vermoedden na de verhalen van andere astronau ten is bewaarheid geworden: hel werken in de ruimte vergt uiterste inspanning. Gordon heeft enkele handelingen uitgevoerd. De Gemini werd met een lijn aan de Agena-raket gekoppeld; een voorwerp dat buiten op de cabine vast zat, werd binnenboord gebracht. Hij maakte geen gebruik van zijn ruimtepistool en ook niet van de elek trische moersleutel. (Voor vervolg zie pag. II) Koorddanser viel van kerktoren AVIGNON Een 30-jarige Duitse koorddanser is gisteren bij een val van een kerktoren om het leven gekomen in het dorpje Pertuis bij Avignon. Hij liep over een koord schuin omhoog naar de kerktoren. Toen hij vlak bij de toren was aangekomen verloor hij zijn evenwicht en stortte neer. Na het wegtrekken van een depres sie boven het noordelijk deel van de Noordzee naar Noord-Scandinavië nam in ons land de wind af op de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Een volgende diepe oceaandepressie ten zuiden van IJs land veroorzaakte vanmorgen echter in Schotland al weer flinke luchtdruk dalingen. Er zijn aanwijzingen dat deze depressie zich later ook in zuid oostelijke richting over de Noordzee en onze omgeving zal uitbreiden, waarbij de winden weer gaan aanwak keren en aan de kust mogelijk tot stormachtig zullen toenemen. He; pas seren van een front zal tijdelijk regen brengen maar vermoedelijk in hoofd zaak in de nacht. idcr 18.56. 19.34 melijk door de slechte organisatie, bureaucratie en de slechte wegen. Er zijn ook berichten over cor ruptie en het maken van woeker winsten door de handel in goede ren, die van plaatselijke en bui tenlandse hulporganisaties af komstig zijn. De vrees voor de winter is groot. In deze bergachtige streken kan het hit ter koud zijn. Al in begin november valt er veel sneeuw en temperaturen van 36 graden onder nul zijn er geen zeldzaamheid. De wegen zijn dan vol ledig geblokkeerd, de verbindingen verbroken en vele dorpen maanden lang van de buitenwereld afgesloten. Voor vervolg zie pag. 2 Beatrix en Gaus in Gouden Koets (Van i parlementsredactie) DEN HAAG Op Prinsjesdag zullen prinses Beatrix en prins Claus samen met koningin Juliana en prins Bernhard in de Gouden Koets naar het Binnenhof rijden. De prinsessen Margriet en Chris tina zullen in de tweede koets plaats nemen. eigen gelegenheid naar het Binnenhof gaan. Aangezien hij nog niet tot de Koninklijke familie behoort, kan de heer Van Vollenhoven niet in de koet- meegaan. In hotel Foreste te Stockholm hebben de Russen een grote collec tie voorjaars- en zomerkleding ge presenteerd, samengesteld door de ontwerpers van Dom Modelli, een nationaal ontwerp-centrum in de Sow jet-Unie. Als voornaamste stof is katoen verwerkt. Het ligt in de bedoeling enkele modellen ook naar het Westen te exporteren. eis ijs heerlijk veel en niet duur Auto met 17 kg. goud verdween van vliegveld FRANKFORT Van het vliegveld 'an Frankfort aan de Main is een auto verdwenen met 17 kilogram goud. De zending ter waarde van 900.000 gulden kwam uit Joegoslavië cn was bestemd voor een Duitse Bank. Volgens een mededeling van de Luft hansa kwam de zending met een Joe- goslavisch vliegtuig aan. Het goud werd overgeladen In een auto. De chauffeur parkeerde deze op het vlieg veld en ging naar een kantoor om de papieren in orde te laten maken. Toen hij terugkwam was het goud verdwe nen. Later vond de politie de wagen in de omgeving van het vliegveld terug, maar het goud was weg. 1 Probleem ontdekt een langzamerhand on houdbare situatie. Het sociale probleem, lang een werknemersprobleem, wordt steeds duidelijker middenstandsprobleem. De middenstander raakt tussen wal en schip. Vele particulieren slagen er tijdelijk in, ten koste van hem geld te ver dienen. Drs. Boersma heeft hierover gisteren rake dingen gezegd aan het adres van zogenaamde inkoop- verenigingen. (Zie ons verslag.) Voorts zijn er instellingen die hier voordeel ruiken, de grootste Neder landse vakcentrale niet uitgezon derd. En bij financiële moeilijk heden voor de overheid kan één punt prijsstijging extra het prijzen- overleg al omzetten in prtfsbeheer- sing, die het sterkst drukt op die zelfde middenstander. Een ontwikkelings- en sanerings fonds kan wel wat knutselen aan de kwalijke gevolgen, maar wezenlijk verbetert niets. Wie een gezonde middenstand een belang acht, kan hier geen vrede mee hebben. De onvrede van socialistische bewinds lieden achten wij onvoldoende groot, al gaat het om 300.000 ondernemin gen met 700.000 werknemers. Opvolger TNE VERKIEZING van Vorster tot opvolger van Verwoerd laat dui delijk zien dat er, wat de apart heidspolitiek betreft, geen weg te rug zal zijn. Demonstratief heeft men in enkele minuten de man gekozen, van wie bekend is dat hij tot elke prijs be doelde politiek wil doorzetten. Toen in 1958 Verwoerd tot opvolger van Strijdom werd benoemd, moest twee keer worden gestemd. De ver deeldheid trad toen onvermijdelijk aan de dag. Dat dit laatste nu niet is gebeurd, wijst erop, dat in acht jaar veel is veranderd. De gematigden van toen hebben thans verstek laten gaan. Naar de oorzaak kan men slechts gissen. Gezien de gebeurtenissen moet die wellicht worden gezocht in een krachtige partij-discipline. Dat deze wordt aanvaard, houdt mo gelijk verband het een groeiend be sef, dat solidariteit onder de blan ken van Zuid-Afrika meer dan ooit geboden is. Hoogtepunt TNE KRACHTMETING tussen Soe- karno en de militaire leiders nadert een nieuw hoogtepunt. Over enkele weken is het een jaar ge leden, dat de opstand tegen de gene raals mislukte. Verwacht wordt, dat de communis ten en andere aanhangers van Soe- karno deze „verjaardag" niet onop gemerkt voorbij laten gaan. De eersten hebben al opgeroepen, tegen het militaire bewind in opstand te komen. De onrust onder de aanhang van Soekarno wordt mede veroorzaakt door het proces, dat binnenkort tegen Soebandrio tot voor kort de rechterhand van de president zal beginnen. Tijdens dit proces zal waarschijnlijk worden vastgesteld dat Soebandrio, die achter de schermen de staats greep zou hebben geleid, met in stemming van Soekarno handelde. Dit zou een nieuwe slag zijn voor het prestige van de president, wiens positie nu al een zeer hachelijke is. JOHANNESBURG Politieke waar nemers in Zuid-Afrika vrezen, dat de .rassenwaan" van de nieuwe premier, Balthazar Vorster, tot verscherping van de apartheid zal leiden. Zijn rede voor het parlement Het wei nig hoop aan hen, die aandringen op wijziging in de apartheidspolitiek. Vorster zei, dat hij zich krachtig zou verzetten tegen iedere buitenlander, die door overreding, druk of agressie zou trachten, hem van gedachten te doen veranderen. Utrechtae provo's hebbon hun „naakte pion" ontvouwd. In he kort komt het erop neer, dat il) Iedereen In overweging geven naakt togaanlopen in kelders, scholtn, kantoren en openbare (ebouwen. De provo's .Ijn ook voorstander van naakt rwrmmen In alle baden en In het kanaal Onder de leus ..Het wit gerucht Is slechts een xucht, gegrepen uil de lucht" kondigen at) het „svltte geruchten plan" aan. dal beoogt door het verspreiden van geruchten verwarring to stichten bU da politie. De provo', hopen dïardoï ongestoord hun gan. tc kunnen gaan. r

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1