Hoefgetrappel in Valkenburg INDUSTRIE chef (vri.) INDUSTRIE Weekagenda kom praten! Of je nu in Duitsland woont of in Canada, in september wip je natuurlijk even over, want de paardenmarkt overslaan - geen jaar oi ci ri nor kt Bromfietsproduktie van gangbare modellen met Nederlandse motor ROYAL EKST1""" LEIDERSCURSUSSEN VAN LEIDSE JEUGDACTIE .onsen voor u MONTEURS DRAAIERS PIJPEN-MONTEURS HULP-ELECTRICIEN EXPEDITIEPERSONEEL SCHOONMAAKSTERS nieuwe leidse courant ZATERDAG 10 SEPTEMBER Zaterdag Jacobazaal Den Burcht, 8 tot 12 u.: dan- m m.m.v beat-groepen. LHJ-gebouw. Levendaal 101, 8 u.: ope- ingsfeest jeugdcentrum In den Moriaen cabaret en bal na. Muzikale mede- rerking van The Game Breakers. Rapenburg 10: jongerensociëteit Roef- openingsfeest m.m.v. The Sea Side Iwing Society. Koninklijke Schouwburg. 8.15 u.: Haag- che Comedie met „Professor Bernhardi" Arthur Schnitzler. K. en O.. Cen- nim met „Het moeizame liefdeleven in Attila Galop". DEN HAAG Schouwburg, 8 15 uur: Haagsche Comedie met ..Je kunt het looit weten". VOORSCHOTEN Kasteel Duiven- roorde. 8.30 uur nam.: concert Praag duo (harp en fluit). Schouwburg. 8 uur: K. en O.. Cen trum met ..Het moeizame liefdeleven an Attila GaloD". Breestraat 10, 7 tot 8 uur: snreek- uur Chr, Emigratiecentral* Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten Afd. Leiden Ned. Chr. Reis-Ver.: dag- Dcht naar het Gooi. 8.15 u. uit Noordwiïk. 8,30 u. uit RiansburZ. 8.45 uit Leiden.. DEN HAAG Schouwburg, S.15 u.: Nieuw Rott. Toneel met „Amphitryon". SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 u.: Noordh. Filh. Orkest, met Herman Xiebbers en Emmy Verhey, viool Woensdag Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 urn-: zifting sociaal raadsman. doopsgezinde kerk, 7.30 uur: oecume- M "'Ëa^IcvfüdT^EskeA,1 8 uur: Zuid-1 West Christen-vrouwenbond, mevr. C. v d. Plas-Korenhoff. arts. over verant woorde gezinsvorming. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u Nieuwe Komedie met „Romeo en Ju lia". DEN HAAG Paaskerk. 8.15 u.: or gelconcert Henk Herzog, met Pim den Hollander, hobo. Donderdag Burgerzaal stadhuis, 8.30 uur nam.: vrouwen bij eenkomst i.v.m. vluchtelin- genactie. Breestraat 85, 2.30 en 8 u.: mode show De Groot. Foyer Gehoorzaal. 2 tot 5 en 7 tot 11 uur: radio- en tv.-show Ligtvoet. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: IjHaagse Comedie met „Ik zoek Mious- lia". Vrijdag Rapenburg 10: tienersoc. 't Venster, openingsbal. Pieterskerk. 8.15 uur: orgelconcert Siegfried Reda (K. en O.). De Lakenhal. 8 uur: uitreiking van Rembrandt-prijzen aan Co Westerik en Wout van Heusden. Foyer Gehoorzaal, 2 tot 5 en 7 tot 11 our: radio- en tv.-show Ligtvoet DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagse Comedie met „Ik zoek Mious- Ju- lia". Ju- DEN HAAG Waalse kerk. 8 uur: orgelconcert Jan Bonefaas. Zaterdag (17 september) Rapenburg 10: jongerensoc. 't Roef je. sociëteitsavond. Herv. jeugdgebouw In den Moriaen, Levendaal: psychotechnische test le zing door drs. H. J. Noë. Foyer Gehoorzaal, 2 tot 5 en 7 tot 11 uur: radio- en t.v.-show Ligtvoet. Breestraat 19: jeugdsoc. Boemerang, loosavond, met The Clean Five. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagse Comedie met „Je kunt het nooit weten". DEN HAAG Diligentia. 8.15 ■Nieuwe Komedie met „Romeo en lia". Camera (2 en 7.30 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar) Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Ik dokter Fu-man-chu (14 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Bed in. bed uit (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): De trein (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): He' meisie met de geweren (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Zeven den (18 jaar) Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. 20406. Op zaterdag 10 september is in Leiden 's morgens van 8 tot 12 uur. voor spoed- eisende gevallen bovendien geopend: Zui derapotheek. Lammenschansweg 7. 23553. Apotheek R. van Breest Smallenburg 'e Leiderdorp en apotheek Voorschoten *40 de gehele week geopend i m FEESTELIJKE rccoitk ur\t: - (Van een onzer redacteuren) VALKENBURG Wanneer volgende, week woensdag weer meer dan honderd paarden het kerkplein opdraven, zal ondanks de afwezigheid van Karei Appel en prins Claus en het ontbreken van rijdende bordelen de stem ming er weer helemaal in zijn. De paardenmarkt, die dit jaar voor de twintigste maal sinds de. bevrijding wordt gehouden, is voor Valken burgers wat 3 oktober voor Lei- denaars is (of zon moeten zijn). Eigenlijk is dat al veel langer dan twintig jaar zo: de eerste markt werd waarschijnlijk in 937 gehou den. Behalve op het predicaat „oudste", waarop hun markt daar door aanspraak kan maken, zijn de Valkenburgers ook trots op de pu bliciteit die zij vroeger kregen. Beroemde schilders als Ruysdael, Jan Steen en Jan van Goyen heb ben hun penselen aan de markt gewaagd en in 1618 kwam prins Muur its er een kijkje nemen. Er viel dan ook heel wat te kijken in die tijd, want behalve paarden kwamen er ook allerlei lieden di*> voor wat vertier zorgden. Een spe ciale attractie vormden in die on- Victoriaanse eeuw de (bereden meisjes die een lichtzinnig gr aan- Vertier is er tijdens en na de paar denmarkt ook nu nog volop, al komt er geen lichte cavalerie meer aan te pas. In aansluiting op de markt, die een halve dag duurt, worden namelijk tot de volgende avond oranjefeesten gevierd, waarbij de oude volksspelen in ere worden gehouden, want ..brom fietsraces en zo kennen we hier ge lukkig niet", zoals de voorzitter van de Oranjevereniging zegt Statussymbool De paardenmarkt en alles wat eraan vastzit is geen uitbundige gooi-, smijt en hospartij, maar meer een intieme familiefecst-in-reüniesfeer. Valkenbur gers die hun geluk elders hebben ge zocht komen er speciaal voor naar huis toe, al wonen ze ook, zoals we ons hebben laten verzekeren. hi Cana da of Australië. Overigens betekent dat niet dat die markt zelf maar een wassen neus is* er worden wel degelijk paarden ge kocht en verkocht De vraag naar paar den neemt de laatste tijd weer toe; nu het bezit van twee auto's steeds ge. woner wordt, lijkt het paard eer» nieuw statussymbool te worden. Voor het comité dat zich met het organiseren van de paardenmarkt be zighoudt is dat natuurlijk een hoopvol teken. In deze supersonische tiid doe» zo'n markt wat archaïsch aan en om voorstanders - van - afschaffin2 2ni" te dringen moet je wel een vechtertje zijn. Zo'n statussymboliek geeft je dar» een mooie dekking in de rug. Voorstandster-van-afschaffing was bijvoorbeeld in 1945 de gemeente, al thans: men voelde er weinig voor de organisatie na de oorlog te hervatten. Onder voorzitterschap van bakker C. Meurs werd toen een comité opgericht, dat alles op alles zet om Valkenburg als paardenburcht te behouden. Dat comité waarvan Oranjevereni ging-voorzitter J. C. van der Nagel secretaris is en dat verder bestaat uit de heren G. van Leeuwen, D. Rosmolen M. H. van Steijn en J. van der Nagel, organiseert de markten, maakt er re clame voor, kortom, doet alles om te voorkomen dat in september geen Ca nadees meer in Valkenburg komt Nu prinsen er wat minder druk ko men dan vroeger, wordt de naam van Valkenburg op andere manier uitge dragen; vol trots laat voorzitter Meurs een knipsel zien uit de Manchester Guardian, die in 1958 een flink artikel aan de markt wijdde, beginnend met de woorden: „What a dav!" Slogan De paardenmarkt, waaraan graaf Willem II in 1246 octrooi verleende, k^eeg in 1280 concurrentie in Voor schoten. overigens met medewerking van de toenmalige bestuurders van Valkenburg, die toestemming moesten verlenen. Later kwamen er nog meer bij; op het ogenblik kan Zuidlaren zich erop beroemen de grootste van Nederland te hebben. De Valkenburgse comitéleden ma ken, zich daar niet zo druk over: veel belangrijker vinden zij het dat Val kenburg de oudste heef! Onafgebro ken wijzen ze daarop, tot in de slogan toe waarmee ze ook dit jaar op de tweede woensdag in september alle paardenmarkfchaters om de oren slaan „Laat de oudste paardenmarkt van Nederland ook de laatste zijn". N.V. MOTORENFRBRIEK roept sollicitanten op voor de VOOR HAAR TYPEKAMER Gewenste opleiding: ULO. diploma's handelscorrespondentie moder- leiding geven aan typistes, toezicht houden op berging ar chiefstukken. zonodig concepten vertalen, correctie op typewerk. Stijgende verkoop aan jongeren (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De afdeling bromfietsen van de RAI is van mening dat het openbaar vervoer niet in de algemene vervoersbehoefte kan voorzien. Zij baseert dat op een recent onderhoek, waaruit o.m. is gebleken, dat het voor bijna 40 procent van de bromfietsers onmogelijk is van een openbaar vervoermiddel gebruik te maken voor de ritten, die in verband met de werkkring, het doen van boodschappen en gaan naar school worden ge maakt. Nog eens ruim 40 procent, met andere woorden: 600.000 bromfiets berijders besparen gemiddeld twintig minuten per rit uit. vergeleken bij het gebruik maken van een openbaar vervoermiddel om dezelfde afstand te overbruggen. n en ander werd gisteren op een persconferentie meegedeeld door de voor zitter van deze belangrijke RAI-afdeling, de heer J. van den Berg. Hij bepleitte spoedige speciale verkeersvoorzieningeu oor het tweewielerverkeer in de ruim te zin van het woord. Niet alleen voor Rooseveltstraat 20 Leiden gaat produktie uitbreide Nu ook judo- en gespreksavonden LEIDEN De Leidse Jeugd-Actie (die komend jaar het twintigjarig bestaan gaat herdenken) heeft weer een veelzijdig cursusprogramma op gesteld. Zoals bekend, zijn de cursussen zowel voor leiders en leidsters in het jeugdwerk als voor mensen, die (nog) niet in dit werk zitten. In het vorige seizoen volgden bij elkaar 156 mensen de Aangezien onder meer de gunstige er varingen met het onlangs in gebruik ge nomen Jeugddorp leren, dat er een groei ende behoefte is aan geschoolde leiders, die een of andere vorm van ontspanning of creativiteit beheersen, hopen de men sen van de L.J.A., dat velen zich weer meiden bij het secretariaat, Koornbruz- steeghoek Breestraat. De cursussen zullen worden gegeven in het Leidse Volkshuis, De Lakenhal en sportschool De Vries. Om met die sport school te beginnen: er is een nieuwe cursus opgezet met het doel jeugdleiders vertrouwd te maken met de methodische voorbereiding van judo met jeugdigen en het opdoen van praktische ervaring in de beginselen van de judosport. Docent is de judolcraar L. N. de Vries. Handvaa rdigh e id Boshuizerkade 28, tel. 30791; dokter Lan- gezaal, Witte Singel 30. tel. 24855: dokter De Jong. Hoge Rijndijk 15, tel. 32877; dokter Mastenbroek, Houtlaan 27, tel. 53156; dokter Hartman. Breestraat 8, tel. 2637L Tentoonstellingen Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: ex positie Willem Breddels (van 9 september tot 2 oktober). Rijksmuseum van Oudheden, tot en met 10 oktober: Kunst voor de eeuwig heid" Egyptische tekeningen en schilde ringen uit de nationale verzamelingen van België en Nederland Museum Volkenkunde grote zomerten- toonsteiling „De mens van toen" (tot eind septembei open van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur) De Lakenhal: werk van Co Westerik en Wout van Heusden, van 17 sept. tot 17 oktober. gramma is een tweetal gespreksavonden over de onderwerpen „Wat verwacht de jeugd van de huidige samenleving en wat is hierop het antwoord van de ou deren?" en: „Vernieuwingen in de opze' van het jeugdwerk (jeugdservice)" Als altijd zullen vooral de cursussen handenarbeid, die opleiden voor de lan delijke diploma's „Creatieve handvaar digheid" A en B weer vele cursisten trekken evenals de volksdanscursus. Daarnaast vermeldt het programma weer: een cursus „Kunst- en siervoor werpen van metaal", „Pottenbakken". „Leren luisteren naar muziek'', „Kam- peerinstructies" en ..Kerstversieringen De Leidse Jeugdactie krijgt binnen af zienbare tijd de beschikking over de voormalige drukkerij van IJdo aan de Hooglandse Kerkgracht ten behoeve van het cursuswerk. Telefonisch kan men inlichtingen over de cursussen krijgen via de nummers 20041 (toestel 142' overdag - en 26531 's avonds. Een vredig tafereeltje van de paardenmarkt in 1905. Boven: Een affiche waarmee een paar jaar geleden kijkers en kopers naar Valkenburg werden gelokt. (Foto's uit hei archief van de heer C. Meurs). Nieuwe modezaak in aanbouw Sopranen en tenoren in finale Den Bosch 's-HERTOGENBOSCH - Op de eerste jjg van de demi-finale van hel Int Vocalistenconcours zijn lot de finale toegelaten de sopranen Teresa Tournéi. Obanos (Spanje.. Manna Krilovicl (Roe-1 1» "ln <*rkoopmimu ië). Erica Busch (Canada) LEIDEN V/aar eens de zaak was van de firma Poptie, staat nu houten afrastering Achter deze l heining wordt ijverig gebouwd een nieuwe modezaak _I_ 1 Cosier N.V. Ook het pand ernaast, de j lederwinkel van Labruyère, is ge- I sloopt en hoort bij het bouwplan. De heer Labruyère heeft een winkelruil i gedaan met de Gebr. Coster. In janua ri zal hij het pand Haarlemmerstraat 25, betrekken, waar nu nog de winkel de Gebr. Coster is. Tot zo lang in da nen en nu, nadat de gemeente! (jke in- leend, kan met de bouw worden be gonnen. fWinv -ii» bestaat il sehreof- of deltapalen is al gelegd. Dit is voor Leiden nieuw; de palen worden er in geschroefd. wat onnodige trillingen voor de belendende percelen voor komt. Hei is dc -/„doding, dat .iet nieuwe winkelpand, dat is ontworpen door architect Landers en wordt uit gevoerd door aannemersbedrijf Van Hoorn N.V. te Rotterdam, binnen drie maanden klaar zal zijn. Dat is altham het streven. Een ongehoord tempo ix d7"cëbr. d<"e ,Üd Ang f Spijkerboorsteeg. Nog enige gegevens over het pand zelf. De parterre zal 280 m2 beslaan Deze ruimten zal geheel worden inge richt voor de verkoop. Daarboven ko men twee verdiepingen, een ook voor verkoop met magazijn en kleermake rij en de bovenste voor kantoor. De kantoorruimte zal worden verhuurd. De voorgevel, die uit aluminium en N.V. MOTORENFABRIEK BRILLANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf 75.—. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten stroken glas zal bestaan, springt i: rT tt M iWinkelrjj in, zodat het publiek ruim- Miranda (Argentinië en de teno-1 Het pand Haarlemmerstraat 25 is te schoots gelegenheid zal worden gebo- kleir. geworden voor de verkoop. Al- ,jen rustjg de étalages te bekijken lang liep men rond met nieuwe plan- B. S wanen burg in Den Haag verast LEIDEN Onder zeer grote be langstelling vond gistermiddag oj ..Ockenburgh" in Den Haag de cre matie plaats van het stoffelijk over schot van de heer B. Swancnburg, in leven gemeentelijk inspecteur het onderwijs. Wethouder S. Sannes, onderwijsin- specteur A. Boogaard, mej. dr. A. M. M. Smit, rector van het Stedelijk gymnasium, en enkele andere spre kers memoreerden de grote verdien sten van de overledene. Een zoon dankte na de plechtigheid voor de belangstelling. DEN HAAG De 46-jarige loodgieter P. M. B. van den B. uit Voorscholen is vanmorgen in de Jacob Catsstraat van een dak gevallen en ln een zeven meter lager gelegen tuin terecht gekomen. De loodgieter was op het dak aan het werk. Toen hij het dakraam binnen wilde klim men, gleed hij uit. Met hoofdletsel is hij in het ziekenhuis Westeinde opgenomen roept sollicitanten op voor de volgende vacatures: Bij voorkeur met L.T.S.-opleiding en bekend met dieselmotoren t L.T.S.-opleiding Met ervaring Bij voorkeur met L.T.S.-opleiding - het schoonhouden de 1,7 miljoen bromfietsers, die in Neder land rijden, maar ook voor de 6 miljoen fietsen. De bromfiets en in zekere mat» ook de fiets zouden, aldus de heer Van den Berg. in de komende jaren wel eens de oplossing kunnen betekenen in d* toenemende, stedelijke verkeersstremmin gen Het tijdig „bakeren" van deze op lossing kan niet genoeg worden gestimu leerd. In sterk contrast hiermee is de ontwikkeling, die men op het ogenblik ziet. namelijk het afsluiten van bepaalde wegen en woonkernen voor de brom fiets, „en dat alleen omdat een relatief bijzonder kleine groep onmondigen met hun tijd niets anders weten te doen dan doelloos andere mei Prijsverlaging Over de recente prijsverlaging van ba- paalde bromfietsmerken merkte de he*r Van den Berg op, dat de consument van het voordeel van de tariefafbraak binnen het kader van de EEG profiteert. Hij kon omdat hij namens een RAI-afdeling sprak, niet ingaan op de vraag of er op de bromfietsmarkt binnenkort meer prijs verlagingen te verwachten zijn. De trekker van de zich overal open barende evolutie van de bromfiets is ds Franse industrie. Zij werkt voor een gro te thuismarkt, die door een gunstiger klimaat wordt beïnvloed dan In Neder land, o.m. doordat er een minimum leaf- tUd van 14 jaar voor de berijder van een brommer Is ingesteld, doordat er ander* technische eisen zijn (50 km per uur, geen duopassagier) en doordat er op het platteland relatief grote afstanden moe ten worden afgelegd. Nederlandse licentiehouders van Fran se bromfietsmerken de fabrikanten in het land van Marianne hebben als eersten profijt getrokken van de Europese inte gratie zijn de laatste tijd omgescha keld, of gaan dat binnenkort doen, op ds Import van half-fabrikaten .die hier t* lande moeten worden geassembleerd en op de invoer van complete, gemotoriseer de tweewielers. De Nederlandse bromfietsindustrie is thans de weg opgegaan van massaproduk- tie van slechts enkele gangbare model len. Deze stap kon voornamelijk worden gezel door rationalisatie als gevolg van het recent beschikbaar komen van een Nederlandse, lichte en aan alle specifica ties voldoende motor sinds Jaren het hete hangijzer voor inbouw in de eisen modelen. Vraag en aanbod Vraag en aanbod hebben zich in de loop der Jaren sterk gewijzigd. Het marktaan deel van de bromfiets, die in de prijsklas se 351 tot 450 gulden valt. zal. volgens de heer Van den Berg, meer dan 50 procent bedragen tegen nog geen 25 procent in 1964. In de hoogste prijsklasse, die van 751 gulden en meer. doen zich dezelfde verschijnselen voor. Het marktaandeel liep op van 28 procent in 1964 tot 43.3 procent in 1965 Van de 1,7 miljoen bromfietsen In Ne derland heeft driekwart deel een manne lijke bezitter. Een kwart is dus in handen van de vrouw, dte er vooral boodschap pen mee doet. Opvallend is voorts de toe neming van het bromfietsenbezit bU de Jongeren Bijna 20 procent Is In handen van jongelui onder de 20 Jaar (15 procent in 1964). Als verkoopprognose voor dit jaar gaf dc voorzitter van de afdeling bromfietsen van de RAI een cijfer aan dat tussen dc 250.000 en 260,000 exemplaren ligt. Dit is ongeveer 25.000 minder dan in 1965, doch deze teruggang is uitsluitend het gevolg van vervroegde aankopen ln ver band met de sterke verhoging van de omzetbelasting per 1 januari J.l. BONI VAN DE VAKMAN BONI IN PERFECTIE BONT met BEHAAGLIJKHEID en CHARME

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3