GEEN REDEN VOOR CRISIS-PSYCHOSE Commentaren Stranden KN blijft raadselachtig VANDAAG BOLLEN BESTELL^, De Gaulle brief van verzweeg Johnson Hoofdkwartier naar België ROYAL tl gaat Parathyon in bier: man overleden Singapore geeft Djakarta krediet Middelburger bracht zeven kg. marihuana naar Nederland Nu en dan zon JAMIN BEMANNING VEILIG OP SCHIPHOL Zaterdag 10 september 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastich la Qhablavan •nfir» barl Ir tegKanipoal I* Meuwe Haagse Courant "'ünui7T, Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0.93, p.m. f 3,97. p.kw.' f 11.90 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 i UTRECHT Er is geen enkele aanleiding om te aarzelen bij de bestedingen. Een crisispsychose werkt in het bedrijfs leven sterk klimaatbedervend. Dat is niet alleen schadelijk, maar ook onnodig, omdat de toekomst met vertrouwen tege moet kan worden gezien. Deze geruststellende woorden in deze tijd, waarin de economie met pessimisme wordt bezien, zijn van de voorzitter van het be stuur van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs. Ir. W. van Os- selen sprak gisteren bij de ope ning van de bijeenkomst ter ge legenheid van het 50-jarige be staan van de beurs. Het waren niet zo maar losse woor den. Want, zei ir. Van Osselen, de Nicotine liep de Koningin voorbij Had donderdag de driejarige Bas Maris moeilijkheden by het overhandigen van de welkomst- bloemen aan prinses Beatrix, gisteravond raakte de vierjarige Nicoline Graadt de koers kwijt, toen zij bloemen zou overhandi gen aan de Koningin, die een bezoek bracht aan de Jaarbeurs in Utrecht. Zij liep de Koningin eerst voorbij. Een duwtje van haar moeder bracht haar in het rechte spoor terug. Na de over handiging had ze zo'n haast om weg te komen, dat ze bijna minister van economische zaken Den Uyl omverliep, die re erg veel plezier in had. IE NEDERLANDERS IN NIGERIA VERONGELUKT LAGOS Drie Nederlanders zijn steren om het leven gekomen bij een ilikopter ongeluk in Nigeria. De achtoffers, ir. Wipkink, ir. C. A. Lan- veld (24) uit Alphen aan de Rijn en heer R. Koudijk uit Nijmegen, wa- i in dienst van de Beverwijkse ondaannemingsmij. Van Hattum en ankevoort. Onmiddellijk is een lid van de direc- van de Beverwijkse onderneming, samen met een Engelse maatschap- j, gronden ontgint en havens aanlegt, lar West-Nigeria vertrokken. De helikopter stortte neer b ijde icravos River. De Canadese piloot, ernstig werd gewond, is later aan verwondingen bezweken. uit de nieuwe VVrv „«gratis bollencatalogusr 3 van Bakker. 64 pagina's, te ><162 prachtige kleurenfoto's. Vraag vandaag nog de gratis yieurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. Zend mij Uw gratis bollencatalogus 3 62 14 Geen bemiddeling Vietnam prognoses voor 1967 duiden erop, dat we meer zullen produceren, consu meren en exporteren dan in 1966. Al leen doen we het in een bescheidener tempo dan we gewend zijn. Met de industriële aktiviteit in de EEG is het niet zo slecht gesteld, vervolgde de Jaarbeursvoorzitter. De orderportefeuilles worden zij het wat langzamer dan voorheen vol ler. Er is alleen het volgende in ons land gebeurd: er heeft zich een ver schuiving voorgedaan van winsten naar lonen. De factor arbeid is duur de Geen S.O.S. WASHINGTON President John son van de Verenigde Staten heeft vorige maand vergeefs geprobeerd president De Gaulle in te schakelen om in de kwestie-Vietnam te bemiddelen. De Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville heeft name lijk voor De Gaulle voor zijn wereld reis vertrok een brief gekregen van zijn Amerikaanse collega. In deze brief stonden de Amerikaanse voorstellen voor een beëindiging van de oorlog in Vietnam. Couve de Murville ging met De Gaul le op reis en het is zeker, dat de Franse President de brief heeft gele zen. In de Verenigde Staten heeft men dan ook de indruk, dat De Gaulle met opzet de inhoud van de Amerikaanse brief verzweeg, toen hij zijn bekende rede in Cambodja hield. In deze rede zei de Franse President, dat de Ameri kanen zich uit Zuid-Vietnam moesten terugtrekken. Intussen hebben dc Amerikaanse voorstellen om wederzijds de troepen volgens een bepaald tijdschema terug te trekken Noord Vietnam wel bereikt. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken verwierp gisteren deze voorstellen. „De Amerikaanse agressie moet beëindigen", luidde de toelichting. Tsjen Minh, de Chines minister van buitenlandse zaken zei er nog over heen: „Het Vietnamese volk strijdt door en neemt geen genoegen met een impromis." Verkiezingen Morgen worden in Zuid Vietnam de lang verwachte verkiezingen gehouden. Leger en politie stellen alles in werk om de stemmers te beschermen. De Amerikaanse strijdkrachten houden zich gereed om grote communistische aanvallen af te slaan. Extra geweldple gingen van de kant van de Vietcong zijn nog niet gemeld. Hij wil niet naar Vietnam: Vijf jaar cel voor Amerikaans soldaat FORT DIX (New Jersey) —Opnieuw een Amerikaans soldaat gevangenis- raf opgelegd omdat hij heeft geweigerd sar Vietnam te gaan. De soldaat, James ohnson jr., een 20-jarige neger uit New 'ork, is gisteren door een krijgsraad tot ijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij de tweede van drie soldaten, die op eelfde beschuldiging terecht staan. MA0 ZOU LIJDEN |AAN KEELKANKER HONGKONG Een in Hongkong ver fijnend dagblad berichtte gisteren dat Tse-toeng aan keelkanker lijdt, en stem gedeeltelijk kwajt is. Reizigers it communistisch China hebben de krant erteld dat Mao wel iets is vooruitge- ïan, maar geen lange redevoeringen icer kan houden. Mao zou de raad van ijn dokter, op te houden met roken, "et hebben op-gevolg. 't Navo besliste PARIJS De veertien Navolanden hebben gisteren in beginsel besloten het Belgische aanbod tot huisvesting van het hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Europa te aanvaar den. Een definitief besluit kon nog niet worden genomen, omdat men het nog niet eens is over de verdeling van de kosten. Maandag zullen de 14 Navolanden de financiële kant van de zaak bespreken. België heeft een terrein aangeboden in Chievres-Casteau, vijftig kilometer ten zuiden van Brussel. Verwacht wordt dat de permanente Navo-raad volgende week woensdag definitief besluit over de plaats het nieuwe hoofdkwartier, dat on geveer vijftig miljoen gulden zal kosten, zal nemen. Produktie lUIT- (breiden zie pagina 3 Weliswaar is er werkgelegenheid verloren gegaan, omdat men bezui nigde op de dure post arbeid. Maar, zei ir. Van Osselen, een drie- tot vierduizend ontslagen op een beroepsbevolking van 4,5 mil joen bij een vraag aan arbeids krachten van 140.000 man is nog geen reden om het SOS-sein te hij sen. Een van de feestredenaars was de minister van economische zaken drs. J. M. den Uyl. Hij schetste de economische ont wikkeling in de jaren na de Tweede Wereldoorlog en gaf de volgende om schrijving van het probleem van de eerstvolgende jaren: „Voortzetting van de economi sche groei en welvaartsstijging, met echter tegelijkertijd de noodzaak van grotere inspanning om het wel zijn en de leefbaarheid van de sa menleving hiermee in redelijk evenwicht te houden." Vrouw en zoon bekennen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse recherche heeft gisteren de 47-jarige vrouw J. B.- de N. en haar 18-jarige zoon J. C. B. aangehouden, die ervan worden be schuldigd hun man en vader door middel van parathion te hebben ver giftigd. Beiden hebben bekend de moord te hebben gepleegd op de 48- jarige bouwvakarbeider J. K. M. B. De 23-jarige loswerkman H. H. is in verband met de moord eveneens aan gehouden. Het misdrijf is gepleegd op vrijdag 2 september rond middernacht aan het einde van een feestje ter gele genheid van de 48ste verjaardag van het slachtoffer. Het gezin dat uit 13 kinderen bestaat woont aan de Trekweg. Negen kinderen woonden nog bij hun ouders thuis. Het slachtoffer had de laatste weken last van benauwdheden. Hij was van zijn werk weggebleven en wilde niet eten. Op zijn verjaardag echter dronk hij 16 flesjes bier. De familie waarschuwde de politie, die natuurlijk niets kon doen en op haar beurt een dokter om assistentie verzocht. Deze constateerde dat de man was overleden. GEEN VERDENKING Aan misdrijf werd in eerste instan tie niet gedacht. Ten gevolge van het vele drinken van het slachtoffer, had deze veel last van benauwdheden zo dat werd aangenomen dat dat de oor zaak van het overlijden was. De over ledene werd woensdag na het overlij- SINGAPORE Na een onderbre king van drie jaar is de handel tussen Singapore en Indonesië officieel her vat. Indonesië heeft toegezegd dat de gisteren gesloten tijdelijke handels overeenkomst formeel zal worden als de diplomatieke betrekkingen zjjn hervat. Singapore geeft Indonesische handelaren een krediet van 200 mil joen gulden, te gebruiken binnen zes maanden. Indonesië zal Singapore niet minder handelsfaciliteiten verlenen dan het aan andere landen doet. den op de begraafplaats Nieuw Eyken Duinen ter aarde besteld. Er bleven echter geruchten circu leren rond het verscheiden van B. Voor de recherche aanleiding om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Zo kwam de politie op het spoor van de 23-jarige H. H. die een vriend was van de vrouw en daar in de buurt woonde. Kort na de dood van het ge zinshoofd kwam H. vaker op bezoek bij de vrouw en bracht er dikwijls de nacht door. Voor vervolg zie pag. 2 AMSTERDAM De politie heeft in Middelburg de 23-jarige L. gearres teerd, die uit Tanger een hoeveelheid van niet minder dan zeven kg. mari huana Nederland blijkt te hebben bin nengesmokkeld. De man bekende on middellijk. In Amsterdam was de par tij, die hij daar te koop aanbood, hem ontstolen. De hoofdstedelijke recherche hield al geruime tijd twee kelners in het oog waarvan men wist dat ze regelmatig ma rihuana verhandelden. Het bleek, dat de mannen, de 19-jarige K. en de 20-jarige O., regelmatig een vast adres bezochten. Hier werd een inval gedaan, waarbij de partij voor de dag kwam, verpakt in een koffertje. Beide mannen werden geares- Zij vertelden dat de marihuana hun aangeboden was door een jonge Zeeuw in een café aan het Rembrandtplein. Ze hadden gezegd dat ze interesse hadden, maar de inhoud van het koffertje eeist door een expert wilden laten onderzoeken. De man uit Middelburg vroeg twee mille, voor de partij die op de zwarte markt zeker 70 mille zou kunnen opbrengen. De kelners verdwenen ongezien met het koffertje en bleven voor de Middel burgse jongeman onvindbaar. Zij wisten de politie niet nader over zijn identiteit in te lichten. Dank zij een riem die om het koffertje zart, waarop een legernummer stond, kwam de politie erachter dat L. in Middelburg de „importeur" moest Stilte in het verkeer is wat de politie-agente op het affiche langs de weg wil bereiken. Het is een van de vele borden, die in de Zwitserse stad Zurich zijn ge plaatst om de toeter-cacofonie, speciaal op de spitsuren, tot het uiterste te beperken. In ieder ge val zal het portret van de char mante agente de aandacht van de langsgaande automobilisten voor zich opeisen. (RITA) „Ik ben de voorpost Surinaamse onderwijzers vergeefs liier pagina 2 De tegenstelling tussen Rus land en China is niet van van daag of gisteren. Dit iet onze redactie buitenland uiteen in het artikel: Strjjd duurt al 40 jaar. BuenodeMes- quila: gewoon een vaak pa- 1 sina Radio en TV Negentien gewonden bij aardbeving MARCAIBO (Venezuela) Negentien mensen zijn gisteravond gewond geraakt bij een zware aardbeving in het westen van de Venezolaanse staat Coro. Hulp diensten zijn naar het getroffen gebied vertrokken. De depressie, die wel regen van bete kenis in Schotland brengt, houdt een vrij noordelijke koers, waardoor het weekeinde bij ons op de meeste plaat sen droog zal blijven. Nu en dan zijn er wat wolkenvelden, maar morgen mogen wij ook zonnige perioden ver wachten. Er is een zwakke tot matige zuidwesten wind met aanvoer van vrij zachte lucht en een middagtempera- tuur van ongeveer 18 graden. Opmerkelijk warm blijft het in Frankrijk met ten zuiden van Parijs al enkele dagen temperaturen tussen 30 en 35 graden. De hogedrukgebieden blijven vrij actief, zodat de verdere vooruitzichten op goed septemberweer wijzen. 11 september: zon op 08.07, zon onder 19.09, maan op 00.40, maan onder 18.10 06.09, zon onder 19.03, Jeugdwerk f: ONZE TIJD heeft wat de aan dacht trekt gemakkeliik een streepje voor. Het Is nu nmaal een tijd, waarin de publiciteit hoog Is opgevoerd. We ervaren het óók voor wat betreft een nogal opzich tig deel van de jeugd. Gelukkig is er ook nog het over grote deel van de jeugd dat er niet op uit is de aandacht te trekken, dat „gewoon" wil doen en met en'ge verbazing constateert, hoe mal anderen wel wezen kunnen. Er zijn dan ook voor onze jongeren bezigheden die minder opvallen, die minder in de moderne publiciteit komen, maar die, ook voor het ver dere leven, nog van wel zoveel be tekenis zijn. En dan denken we aan het Jeugdwerk, het organisatieleven van onze jongeren cn alles wat daar mee verband houdt. Morgen is het in tal van kerkelijke gemeenten jeugdzondag, als een be gin van al die jeugdactlviteiten van en voor de jeugd, die nu w^er starten gaan. Wij als krant zullen er een eer In stellen, ze, zeker voor wat betreft de hoogtijdagen, met onze verslag geving aan de lezerskring te be geleiden. Stembus VUID-VIETNAM gaat morgen ter stembus. Het militaire bewind heeft zijn belofte waar gemaakt. De bevolking krijgt eindelijk gelegen heid, haar wensen kenbaar te maken. Of hiervan iets terecht zal komen, moet worden betwijfeld. De commu nisten proberen door middel van Intimidatie de zaak in de war te sturen. Daar komt bij, dat vele boeddhisten op advies van hun leiders de ver kiezingen boycotten omdat deze niet vrij zouden zijn. Niettemin wordt de uitslag met be langstelling tegemoet gezien. Zij kan leiden tot een burgerlijke regering die de politieke onrust voor een groot deel kan wegnemen. Lopen de verkiezingen op een mis lukking uit, dan sal deze als een •ucces voor de communisten worden beschouwd. Het huidige regime zal ook dan ernstig worden verzwakt. Moedig 1V1EN kon de laatste tijd vaak de mening horen verkondigen, dat president Johnson geen drastische anti-flatle-maatregelen zou nemen vóór de novemberverkiezingen. Verwacht wordt, dat Johnsons De mocratische partij bij de verkiezin gen (ojl voor deel van Senaat en Huis van Afgevaardigden) een kwestbarc positie Inneemt. Er was dan ook moed voor nodig om niettemin onder deze omstandighe den maatregelen te nemen, die de populariteit van de president en diens party wellicht verder afbreuk doen. als "toetje" na de maaltijd Üs van niet duur wel heerlijk BOEKHOUDER STAK 34 MILLE IN ZAK UTRECHT De 39-jarige boekhouder W. heeft tegenover de officier van justi tie bekend, dat hij in de jaren 1964 en 1965 ƒ34.000 heeft verduisterd ten nade- in zijn werkgever, een onderaanne- jes en llcdjesl O, r -voortgezette sttta jd is - probeer ook eent ge heel vrijblijvend eon von die fonlastijcho KLAVAR- CURSUSSEN, die u rustig thuis kunt volgen. H It maandelijks slechts voor: PIANO f8; ORGEL f7; ACCORDEON f7; ELEKTR. ORGEL f9; PHILICORDA f7; GITAAR f6; BL0KFLU IT f3,50 GELUIDSBANDEN voor bandrecorders, mei Als u de bon Inzendt, ontvangt u omgaand do eerste les. en meteen goot u oT spolen. Zoudl u na de proofmaand, tegen alle ver- rff> on u is verder tot niets verplicht. HE6T U GEEN INSTRUMENT? - Tóch do bon Ir KLAVARSKRIBO-SLIKKERVEER SCHIPHOL De directeur van dc KNSM, de heer G. Vermeulen, die gisteren op Schiphol de eerste schipbreu kelingen van het KNSM-schip Prins der Nederlanden verwelkomde, heeft meegedeeld dat een diepgaande stu die zal worden gemaakt van de niet in kaart gebrachte rotspunt, waarop het schip op 31 augustus is lek gesto ten. Het raadsel van de stranding is nog niet opgelost. Het schijnt dat op dezelfde plek al eens eerder schepen in moeilijkbeden zijn geraakt. Waarom Uit punl nooit op kaart is gezet is niet bekend. De geredden, die gisteren aankwamen waren allen bemanningsleden van het onfortulmlijke schip. Kapitein J.J. Ruiter is met 16 andere opvarenden aan boord gebleven, terwijl de resterende zeelieden met de Oranje Nassau naar ons land zullen terugkeren. De tweehonderd passagiers zijn inmiddels allen op de Antillen aangekomen. Nadat het schip was lek gestoten is eerst nog aan boord gegeten. Omdat de elektrische stroom en de wa tervoorziening onklaar raakte zijn passagiers en een deel van de bemanning later met zes sloepen bij het plaatsje Lagens op Flores aan land gezet. Romantisch Votpr de passagiers kreeg het avontuur toen een ro mantische allure. Velen hebben hun filmcamera's en fototoestellen gebruikt en kunnen later in de huiskamer exclusieve beelden van de schipbreuk vertonen. Onder aanvoering van de enthousiaste burgemeester van het zeshonderd inwoners tellende Lagens kregen alle passagiers en 65 leden van de bemanning onderdak. De bevolking was bijzonder hartelijk cn deed haar best het de onfortuinlijke reizigers zo plezierig mogelijk te maken. Na twee dagen werden zijn met een veerboot afgehaald. De Prins der Nederlanden is inmiddels naar de rede van Horta gesleept Duikers zullen hier een „noodver band om dc wond in de scheepshuid" leggen, waarna het schip vermoedelijk door Nederlandse sleepboten naar het vaderland kan worden gebracht. De Prins der Nederlanden wordt hier eind van deze maand ver wacht De definitieve reparatie In een dok zal vele tonnen kosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1