Baptisten voorgangers in confe. sntiebijeen Nieuw verschenen boeken Een woord voor vandaag Kanttekening Rijk eist geld terug Jeugdwerk eigen vorm laten vinden Indonesië zal schuld 600 miljoen betalen WAO halfjaar uitgesteld Uw probleem is het onze. Dr. M. Boertien leidt theologisch centrum DONDERDAG 8 SEPTEMBER 196« Eer Christus gaat duidelijk maken hoe de mensen met hun geboden Gods wet hebben doen overwoekeren, legt Hij volle nadruk op de hoge waarde die wij aan de echte geboden Gods moeten toekennen. Hij zegt: Wie dan één van de kleinste dezer geboden ontbindt en de mensen zo leert, zal zeer klein heten in het Koninkrijk Gods." Gisteren citeerden we de voorzitter van het curatorium van de theologische school der vrije evangelische gemeenten dat soms moedig gebroken moet worden met gangbare meningen. Maar pas op dat er geen streep gehaald wordt door te veel. Dat is het moeilijke van het restaureren van schilderijen. Het vuil moet er af, maar soms verdwijnt met het vuil het schilderij zelf. Dan wordt het kostbaarste kunstwerk waardeloos. Zo gaat het ook met Gods geboden. Maar daar komt nog iets bij. Wie Gods geboden te kort doet. doet zichzelf tekort. Hij zal zeer klein heten in het Koninkrijk Gods. Wie in Gods ge boden snijdt, snijdt uiteindelijk in zijn eigen vlees. Wie de ge boden buiten werking stelt, stelt ook Gods werk voor hem zelf buiten werking. Niet wij immers vervullen de wet, maar God vervult de wet voor ons. Hij kan niet voor ons vervullen, wat wij zelf afgeschreven hebben. We lezen vandaag: Handelingen 28 16-31 Jammer TJET ministerie van volkshuisves ting heeft zo blijkt uit een artikel van onze sociaal-economi sche redactie van vandaag in de afgelopen maanden duizenden Ne derlanders „verrast" met een ver zoek om terugbetaling van de niet „benutte" gedeelten der extra toe slagen, die hun (soms reeds vele Jaren geleden) werden verstrekt op grond van het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit van 1 juni 1956. Volgens deze regeling moet de extra gesubsidieerde woning tien jaar lang door de eigenaar worden bewoond en kon het rijk voor elk jaar dat zulks i niet het geval is geweest een-tiende' gedeelte van de toeslag terugvorde-j ren. De overheid heeft formeel dus recht op terugbetaling indien een onder! dergelijke voorwaarden extra ge-j subsidieerde woning „voortijdig"! wordt verlaten. Het is zelfs gewenst, want zij behoeft niet voor „sinter-j klaas" te spelen. Wèl kan men zich afvragen, of de overheid nog wel het morele recht op terugvordering heeft. In dien zij de betrokken mensen eerst een aantal Jaren (in sommige geval len zelfs tot zeven jaar toet In het ongewisse heeft gelaten. j Er Is nog een ander belangrijk as- I peet, namelijk, dat bij de tien-jaar bepaling op geen enkele wijze reke ning is gehouden met dc omstandig heid. dat vele (vooral jonge) men sen binnen die periode nog wel eens meestal in een andere woonplaats van werkkring veranderen en dan eveneens een eigen huls begeren. Natuurlijk is het ongewenst, dat dan (zoals meermalen is gebeurd) wéér een extra toeslag wordt ver leend zonder terugvordering van de niet „benutte" gedeelten van de vo rige toeslag. Wèl echter zou billijk zijn geweest, indien was bepaald, dat de aanspraak van de overheid op te rugvordering vervalt, als men er toe overgaat een andere woning te kopen in de ongesubsidieer- d e (en doorgaans aanmerkelijk duurdere) sector. In dat geval immers wordt de een maal verleende toeslag mee aange wend en blijft de bedoeling van de regeling (bevorderen van eigen wo ningbezit) gehandhaafd. Het is jammer, dat een dergelijke reële bepaling ook ontbreekt in de „Beschikking geldelijke steun eigen woningen", die het Besluit Bevorde ring Eigen Woningbezit op 1 janu ari Jl. heeft vervangen en waarin de tien-jaar-bepaling eveneens is opgenomen. (Vervolg van pag. 1) Daar het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit geen „meldingsplicht" ken de en ook de notarissen, die bij ver koop van het extra gesubsidieerde huis werden ingeschakeld, het niet tot hun taak rekenden daarvan het ministerie van volkshuisvesting mededeling te doen, kwam er van de terugvordering weinig of niets terecht Slechts hier en daar en zo nu en dan werden steekproe ven gehouden en liep een enkele ver huisde huiseigenaar „tegen de lamp". En na verloop van twee, drie of vier jaren hield niemand van degenen, die aan de greep van het ministerie „ont kwamen", nog rekening met de moge lijkheid van teugvordering, laat staan na vijf zes of zeven jaar. Dit wetende heeft het ministerie gedurende geruime tijd ernstig over wogen om de termijn van tien jaar te verkorten of zelfs geheel te laten vervallen en dus van terugvordering af te zien en die niet „benutte" toesla gen als verloren te beschouwen. Geldgebrek Zover kwam het echter niet, integen deel. Onder de druk van financiële moeilijkheden (én van de socialisten, fluisteren sommige ingewijden) ging men ijverig zoeken naar mogelijkheden om de „verloren toeslagen" toch te ach terhalen. En deze mogelijkheid werd gevonden in een overeenkomst met het kadaster om alle mutaties in de bezet ting van de extra-gesubsidieerde wo ningen aan het ministerie van volkshuisvesting op te geven. Het gevolg van deze overeenkomst is geweest dat duizenden (deels voormali ge) huiseigenaars gehee onverwacht een „verzoek om terugstorting" hebben ontvangen. Het gaat daarbij om bedra gen, die tot ƒ1.300 oplopen,, en het is dan ook geen wonder dat het ministe rie talrijke brieven met klachten en protesten ontvangt, vooral van mensen, die hun extra gesubsidieerde woning al jarenlang niet meer bewonen en het geld niet (meer) gereserveerd hebben, vaak ook, omdat van de opbrengst van deze woning een andere, meestal duur dere woning elders werd gekocht. Van de zijde van het ministerie werd ons verzekerd, dat elk geval met „volle dig begrip voor eventuele moeilijkhe den" wordt behandeld. In de meeste gevallen wordt een aanvaardbare beta- ling-in-termijnen toegestaan (voor een bedrag van 1.200 zelfs tot 25 per maand toe!) en in enkele gevallen wordt ook tot kwijtschelding overge gaan. Dit alles neemt niet weg. dat de plotselinge terugvorderingen, nadat ja renlang van het ministerie daarover niets was vernomen, velen wel heel raus op de maag zijn gevallen en nog zullen vallen..... De militante Indonesische organisatie van middelbare scholieren Kappi heeft geëist dat de voormalige minister Dalam, die terechtstaat op beschuldiging van cor ruptie en illegale invoer van wapens, in het openbaar wordt geëxecuteerd. De openbare aanklager heeft de doodstraf tegen Dalam geëist; morgen zal de rech ter vonnis wijzen. DOSCH EN DUIN (Utr.) -L* Dinsdag en woensdag kwa men de predikanten van de Bap tisten Gemeenten voor hun 43e jaarlijkse conferentie in het bap tisten centrum De Vinkenhof samen onder leiding van hun vorig jaar gekozen voorzitter ds. Ph. Lindeman uit Gronin gen. Het aantal bezoekers over trof dat van vorig jaar, aldus de secretaris ds. P. van der Werf uit Rotterdam-Zuid toen sprak men al van een record. Onder de aanwezigen bevonden zich ook predikanten uit België. Ds. Lindeman opende de conferentie met een korte meditatie over „Wat wij spreken als een geheimenis, is de verborgen wijsheid Gods" (1 Cor. 2 7). „De dingen Gods zijn niet grijp baar voor het verstand, maar vanuit de openbaring als een daad Gods. Door het gebed bewegen we ons in HAASTJE-REPJE TEKE<\E\ Sultan vergat plastic souvenir (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Hoeveel details er in het laatste uur van het Nederlands-Indone sisch overleg nog moesten worden uitgewerkt, en hoe sommige voorstellen haast- je-rep-je ter tafel zijn ge bracht, bewijst het docu ment, dat gisteravond, tij dens de bijeenkomst met de pers, nog door sultan Ha- mengkoe Boewono getekend moest worden. Het betrof de overeenkomst waarin Djakarta stelt per 31 de cember van dit jaar 18 miljoen tulden naar de N'ederlandae v hal ls* te zullen overmaken, rn ulti mo 1967 nog eens eenzelfde be- dlMmister Luns liet zich deze gele genheid niet ontgaan een grapje te maken, hetgeen vooral de aanwezi ge Indonesiërs r.ogal wat pret be zorgde. ,lk zou het toch bepaalde lijk op prijs stellen", zei hij plech tig. ..als Uwe Hoogheid alsnog gele- {er.heid zou vinden dit stuk te te- enen. Het gaaf tenslotte om een niet onaanzienlijk bedrag' Met een vage glimlach zette de Indonesische bewindsman, die een sympathieke maar verlegen indruk maakt, zijn handtekening op het gezegelde papier ..Als enige tegenprestatie voor deze 36 miljoen gulden'' vervolgde mr. Lunj met een sonore stem „kan ik u het mapje aanbieden, waarin dit voor ons belangrijke document eniee tijd was opgebor- {rn. Ik kan Uwe Hoogheid verze uren: het gaat om een souvenir van écht plastic De sultan aanvaardde het dubbel- tjesgescherk. maar stelde er zo weinig prijs op dat hij het bij het verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken, waarschijnlijk opzettelijk vergat. DRIEBERGEN Dr. A. Th van Leeu-I wen, directeur van het vormingscentrum Kerk en Wereld te Driebergen zal als gasthoogleraar van half september tot j half december colleges teven aan het i tolc zijn onlangs verschenen boek Chrlstiani. ?y in world history, dat nu ook In het Nederlands is verschenen onder de titei Het christendom in de wereldgeschiede nis. Tn augustus heeft dr Van Lecuwer. aan de racuitad Evangelies de Teologia te Buenos Aires in Argentinië de jaar lijkse serie Carnahan lezingen genouden Het onderwerp was: Ontwikkeling en rc- v olutia. (Vervolg pagina 1) De sultan, die o.a. geflankeerd werd door de ministers Seda (financiën). Ashari (handel) en Joesoef (industrie en energie), bracht in goed, maar niet ai te vlot Nederlands dank aan het Nederlandse publiek, dat zo'n gro te belangstelling voor het topoverleg had getoond. Ook hij sprak van een nieuw begin, een schone lei. De geslo ten overeenkomst zou ongetwijfeld lijden tot een beter begrip en tot een nauwere economische samenwerking in de toekomst. De Nederlandse delegatie, in het bijzon der minister Luns, aldus de presi dium-minister van economische en fi nanciële coördinatie, had veel begrip getoond voor de moeilijkheden van en de nieuwe ontwikkelingen in zijn land. Omdat hij met regeringsvol machten uit Djakarta was vertrok ken. behoefde de overeenkomst geen ratificatie van het parlement. Hij kondigde tenslotte aan dat /-Inister Den Uyl voor een bezoek aan Indo nesië is uitgenodigd om ter plaatste overleg te plegen en de economische situatie te bestuderen. In Haagse politieke kringen wordt de overeenkomst als een duidelijke over winning van Indonesië beschouwd. De besprekingen zijn bepaald niet aljljd even soepel verlopen, wat mi nister Luns trouwens even aanstipte. Op onze vraag wat. in cijfers uitge drukt. het Nederlandse uitgangspunt was geweest, gaf de laatste voor *t eerst officieel toe dat de claim voor het totale schuldenpakket aan het be gin van de onderhandelingen 900 mil joen gulden bedroeg. De Indone sische delegatie is met 500 miljoen j gulden gestart een tiende van het bedrag, dat Nederland aanvankelijk te vorderen had. \IEl R E KREDIETE!\ Terwijl Indonesië aan dc one kant aan zienlijk minder gaat betalen dan Den Haag had verwacht, heeft het aan de andere kant ongeveer twee keer zo veel uit het facet direkte hulpverle ning gesleept, nog afgezien van het feit. dat er voor het volgend Jaar nog nieuwe kredieten in het vooruitzicht zijn gesteld. Minister Luns gaf grif toe dat het in de bedoeling van de Nederlandse regering had gelegen het totaal van leningen, giften en exportgaranties op een lager niveau te houden. 'aarnemers zijn van mening dat de Nederlandse onderhandeaars in een dwangpositie zijn geraakt. Niets is minder dan 600 miljoen gulden, en de Indonesische ministers waren niet bereid tot een hogere schulderken ning te gaan. Ook de lange periode van afbetaling en de lage rentevoet tonen aan dat Den Haag zich voor onmogelijkheden zag geplaatst, om dat het nu eenmaal moeilijk is veren te plukken van een kikker. Ondanks al deze concessies zat er voor Nederland zelfs geen voor keursclausule in. De Nederlandse za kenlieden zullen in het vrije veld met bijvoorbeeld Japan moeten con curreren, dat zijn handelsopmars in Indonesië en trouwens in alle Azia tische (en Afrikaanse) landen met het jaar versnelt. BEWIJS Het weer ter beschikking stellen van 30 miljoen dollar voor de verdere ontwikkeling van West- Irian wordt in Den Haag als een bewijs beschouwd dat het nieuwe Indonesische bewind bereid is de akkoorden van New York (o.m. een referendum) na te komen. Duidelijk is dat hierover is gepraat en dat de Nederlandse regering de overtuiging ge kregen heeft dat er met geen enkele verdragsclausule zal I worden gesold. (Van onze soc. - econ. redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp heeft de bedrijfsverenigingen, de raden van arbeid en de Sociale verzekerings bank thans meegedeeld dat het kabinet besloten heeft de invoering van de wet Drbeidsongeschiktheidsverzekering 'W.A. O.) uit te stellen tot 1 juli 1967. Onder de druk van de financieel-economische moeilijkheden is tot uitstel met een half jaar besloten! Dat de minister met de officiële be kendmaking niet tot de derde dinsdag in september heeft willen wachten, duidt erop dat hij een einde wil maken aan de onrust onder het personeel van de raden van arbeid en de Sociale verzekerings bank. vooral als gevolg van de onzeker heid met betrekking tot de invoering van de WAO. Deze instellingen hebben nu een half jaar langer de tijd om hun taken, die na Invoering van de wet zullen worden over genomen door de bedrijfsverenigingen, over te dragen. De Indonesische minister van buiten landse zaken. Adam Malik, is in Oosten rijk aangekomen. Hij zal een conferentie van Indonesische ambassadeurs bijwonen die in Krems wordt gehouden. Ds. P. Lindeman brak met de traditie dit geheimenis", zo hield ds. Linde man zijn ambtgenoten voor. Met het houden van deze meditatie doorbrak de nieuwe voorzitter de traditie, die sinds de oprichting van de Broe derschap van Baptisten voorgangers in 1923 was gehandhaafd. Zijn voor gangers hadden steeds in hun ope ningsrede aandacht gegeven aan een belangrijk probleem of facet uit het werk van predikanten en gemeenten. Besinning Ds. M. G. Boeschoten uit Bunnik. alge meen vormingsleider van de Neder landse Baptisten Jeugdbeweging, sprak over onze dienst aan de jeugd van tegenwoordig. Bijzondere na druk legde hij op de noodzaak, om het jeugdwerk vooral plaatselijk zijn eigen vorm te laten vinden, waarbij de centraal gegeven adviezen en richtlijnen hulp kunnen bieden. De jeugd leeft in een gecompliceerder samenleving dan vroeger en zoekt ruimte om zichzelf te zijn. Het jeugdwerk in de gemeente geeft daartoe alle gelegenheid. De opzet, om met medewerking vap kerngros- pen bijeenkomsten te beleggen, waar men langs de weg van gezelligheid, ontmoeting en gesprek tot geestelijke verdieping komt, blijkt goed aan te slaan. Daardoor ontstaat bij de jonge ren de behoefte, om in de gemeente lijke arbeid mee te doen. Ds. H. Ploeger uit Scheveningen, die naast zijn gemeente tevens het Bap tisten diaconessenhuis Tabitha als predikant-directeur dient, beschreef de diakonale taak van de voorganger als gelijkwaardige aan de evangelisa tie. Het gaat erom het evangelie der verzoening te verwerkelijken in de dienst der verzoening. Deze dienst is gericht op mensen, die leven op een „getekende aarde" met een „gesloten paradijs" achter zich en die de ver zoening met God en elkaar nodig heb ben. Dit gebeurt in het solidair-zijn van de christenen met hun mede mensen. zonder dat zij hun identiteit verliezen. Daarin moet de predikant voorgaan door zijn belangstelling Op de grens van de praktische en theo logische onderwerpen stond de inlei ding van ds. K. Reiling uit Hengelo over het persoonlijke leven van de voorganger. Vanuit zijn grote erva ring gaf ds. Reiling, die verscheide ne jaren voorzitter van de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland is geweest en als emeritus nog verschillende gemeenten als consu lent dient, vele adviezen. Profetie Plaats en functie van de profetie in de oude kerk werden uiteengezet door drs. J. Reiling te Bilthoven, rector van het Baptisten Seminarium. Het verschijnsel van de profetie was naar zijn oordeel chronologisch af te grenzen en had tot in de tweede eeuw na Christus een grote plaats in de eerste gemeenten. Deze werden eerst charismatisch-profetisch (cha risma isgeestes- of genadegave-red.) maar het „Zo zegt de Here" werd daar langzamerhand verdrongen door het „Zo zegt de kerk" van de bisschoppen. De profetie was gericht op de opbouw van de gemeenten, maar bleef een ordelijk gebeuren, om dat de geesten van de profeten aan de profeten onderworpen moesten blijven. Deze profeten vormden geen „vaste groep", want het verschijnsel van de profetie kon zich wisselend binnen de gemeente openbaren, al bracht dit een voortdurend conflict om de echtheid met zich mee. In het Montanisme van de tweede eeuw na Christus kwam de zelfkant van de profetie de gemeenten bin nen. De Montanisten geloofden, dat in hun leider Montanus de laatste, maar verbeterde openbaring was ge komen. Ds. Reiling meende in de God-is-dood theologie de moderne te genhanger van deze stroming te zien, omdat men ook daar bij de voorman nen de gedachte tegenkomt, dat de Heilige Geest thans leidt buiten het kader van de Heilige Schrift om. De slotzitting van deze conferentie werd gevormd door een forum, dat vragen over de praktijk van de ge meentelijke arbeid beantwoordde. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Ter brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Hierbij verzoek ik u mij f etiquette te willen mededelen ova het onderwerp roken. Bijvoorbeelè Wie moet presenteren bij ontvang» en afleggen van bezoeken; vuur ge. ven: houding bij vuur geven: mi| een dame een heer een sigaret aantal den; mag een dame in gezelschap e» sigaret aansteken, enz.? Antwoord: De etiquette verander! snel. Als algemene regels kan mei geven, dat de gastheer bij ontvang» van bezoek rookgerei presenteert} eerst aan de vrouwelijke, dan aan de mannelijke gasten, daarna aan familie. Vervolgens geeft hij vuur. Zelf steekt hij het laatste op Meestal echter, zijn anderen al begon nen vuur te presenteren terwijl d gastheer nog rookgerei presenteert Gasten mogen niet met brandende si gaar, sigaret op pijp binnenkomen doch ook dit verandert. Ook ziet in ongedwongen verkeer meer meer dat gasten een sigaret uit hu?1 zak pakken, vooral als zij aan eer bepaald merk verknocht zijn. He presenteren aan dames eist eni persoonlijk inzicht, omdat er verschil lende dames zijn, die het niet aangï naam vinden als hun gepresenteeri wordt. Buiten, in café of schouwbup biedt men elkaar wederkerig aat Een heer biedt een dame rookgeri aan, maar ook dit verandert lang» merhand. De heer zorgt altijd vo<t Wanneer gever en ontvanger nil naast elkaar zitten, is het de geve die opstaat, om te presenteren. Wan neer er mensen zijn, die niet rokei hebben van de rook. Vraag: In een advertentie werd et.' gens een looppop aangeboden, die II korte zinnetjes kon zeggen. Kan t mij de leverancier noemen? Antwoord: Deze poppen zijn uit de handel genomen omdat t chanisme te teer wa Vraag: W U is leukemie en wat ij de behandeling. Antwoord. Leukemie: een gros ziekteprocessen, die gekenmerkt ziji door woekering van witte bloedlij chaampjes en van de cellen, waarJ die witte ontstaan. Voor de behandfc ling verwijzen wij naar ae huisarü Vraag: Op ons roestvrije stalen aat; recht zijn door het lange leegstaa van de woning toch kleine roestplefc jes gekomen. Hoe weg te werken? maken dat het bij vrij intensief gi bruik zo spiegelglad blijft. Voor sou mige hardnekkige vlekken is beslt een schuurmiddel nodig en dit maa' het materiaal matter. Deze vlekki kan u met koperpoets weer redely) opknappen. Meestal zal regelmatig ref- nigen met borstel en zeepsop voldoen de zijn. Gemorst water direct verwij deren, anders blijft er na het opdro- gen een wit vlekje achter, dat moei- lijk te verwijderen is. Bij een matsta.; len aanrecht zijn de problemen min| der groot. Bovendien geven schuur} middelen dan geen matte plekken. Antwoord: Kunsthandels hebbai :en uitgebreide sortering reproduc- "ïetroj Nieuw initiatief in Jeruzalem Slums en sijden sarles, door L. Sterken* SJ. Uitgave Lannoo Tlelt. Den Haag. In 1964 kreeg pater Sterkens van het Belgische episcopaat opdracht dc deelneming van België aan het inter nationaal eucharistisch congres van Bombay (India) te organiseren. In dit met veel bewogenheid geschreven boekje doet hij verslag van zijn ont moetingen en ervarirgen in het Verre Oosten. Hij belicht zowel een aantal markante trekken van de oosterse sa menleving als de diepgaande sociale tegenstellingen met het westerse ie ven. Over het bezoek van de paus is de pater uitvoerig. De Kerk kan niet meer dezelfde blijven nadat Paulus VI India heeft bezocht, zo is zijn con clusie <93 blz... 4.90). De guillotine op de voorsteven door Alejo Carpentier. Uitgave Meu- lenbof, Amsterdam. Deze roman handelt over het ver- - - raad aan de idealen van de Franse actuele bijdragen uit verleden volutie in de landen rondom de Ca- Carpentier schrijft lyrisch, maar blijft tot in de details van zijn barok ke taal helder en exact (316 blz.. f 9.50). Aan de hand van de Grondwet, door prof. dr. B. de Goede. Uitgave W. de Haan. Zeist/Van Loghum Sla terus. Arnhem. Een volk kan ook vergaan bij ge- orek aan kennis omtrent zijn staatsinstellingen. Daarom is ook eni- ge wetenschap met betrekking tot on ze Grondwet niet overbodig. Hoe ech ter die wetenschap tot een deel van velen te maken? Men zal daartoe on ze hoogste staatswet bevattelijk en belangwekkend moeten weten te ma ken. Prof. De Goede is daarin op originele wijze geslaagd, en wel door bitterheid aantal belangrijke artikelen met gespiegeld. hei ment niet zonder meer hanteren. Een goede gids in het aanwakkeren van voornoemde liefde vormt deze paper back, waarin een aantal artikelen die voorheen in dag- en weekblad zijn verschenen. Een tegelijk boeiende en verantwoorde publikatie die wij niet aarzelen nuttig te noemen. Centrale thema is steeds ..mens en taal" <224 blz.. 6.90) Rozijnen met amandelen. Joodse anekdotes verzameld door Thérèse Cornips. Uitgave Bert Bakker. Den Haag. De titel van deze bloemlezing is ontleend aan een bekend wiegeliedje, waarin de moeder haar kind toezingt, dat het later in deze lekkernij zal handelen. Haast onmerkbaar wordt de het zoete leven voor den toe te lichten. Het valt in hem t raïbische Zee. De hoofdfiguur steekt prijzen dat hem dat is gelukt, zoals als Frans gevolmachtigde de oceaan over met als opdracht de revolutie over te brengen naar het Ameri kaanse continent. Op de voorsteven reist de guillotine mee. En zoals In Frankrijk de vrijheidsboom plaats maakte voor de guillotine, zo ontaard de de revolutie in de Caraibische ko loniën in dictatuur. Dc slavernij werd niet dat i het in de Grondwet te prijzen valt "»t zij zich ook daartoe wist te lenen: :n bewijs dat ze toch ergens midden ons leven staat <321 blz.. 10.90) Mens en taal, door J. A. Meijer*. Uitgave J. H. de Bussy. Amsterdam. De liefde tot zijn taal heet ieder ngeboren. Indien al, betekent dit 1 he* Humor is het wapen van de minder heid. dat blijkt uit deze anekdotes, die een weerspiegeling zijn van de bijzondere sociale en economische kenmerken van de vroegere Joodse gemeenschappen in Oost-Europa. De ze bloemlezing wil een poging zijn de Joodse witz in zijn ware gedaante, zoals die in zijn oorspronkelijke vorm in de kring van familievaders verteld werd. onder ogen van het lezerspu- be- bliek te brengen (253 blz„ 3.50). (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Dr. M. Boer tien, christelük-gereformeerd pre dikant voor de evangelieverkon diging onder Israël, is voorzitter geworden van een nieuw gestich te theologische werkgemeenschap in Jeruzalem. Ongeveer tien jaar geleden opperde prof. dr. Th. C. Vriezen, Oudtestamenti cus in Utrecht, het plan. in Jeruzalem een theologisch studiecentrum te stich ten. Na uitgebreide besprekingen groei de dit jaar iets concreets uit de plan nen. De theologische werkgemeenschap is tot stand gekomen in samenwerking met de United Christian Council in Israël (de Israëlisch oecumenische raad, waarvan dr. Boertien secretaris is) en het comité voor de verhouding van de kerk en het Joodse volk van de Wereldraad. Van de werkgemeenschap maken voorts onder andere deel uit dr. Hans Kosmala, directeur van het Zweedse theologische instituut te Jeruzalem en dr. Douglas Young, directeur van het Amerikaanse instituut voor studie van het Heilige Land, eveneens te Jeruza lem. De gemeenschap is gesticht in voort durend overleg met hoogleraren van de Hebreeuwse universiteit, het ministerie van godsdienstzaken en de wethouder NED. HERV. KERK van onderwijs van Jeruzalem. Voorloj pig is het een „theologische werk plaats", maar men denkt aan verderf; uitbouw op de duur. In Sjalom al-Israël (het Christej lijk-gereformeerde blad voor de evan gelieverkondiging onder Israël) schrijf: dr. Boertien verder, dat op Hervor mingsdag (31 oktober) in Jeruzalem het tienjarig bestaan van de United Christi-Ï an Council zal worden gevierd. In d< Schotse kerk zal een kerkdienst wor-! den gehouden, waarin dr. Boertien de. preek zal houden. Geen publikatie door Hebreeuwse akademie JERUZALEM Binnenkort zal d< United Christian Council in Israël (d< Israëlische oecumenische raad) voor het eerst een lijst publiceren val christelijke woorden en uitdrukking», in het modern-Hebreeuws. Een speciale „woordenlijst-commis sie" is al jaren bezig met de opstelling van deze lijst, die van grote beteken» zal zijn, omdat de thans gekozen ver-: talingen, het spraakgebruik van de toekomstige Hebreeuwssprekendel kerk in Israël zullen beïnvloeden. Herhaaldelijk is overleg gepleegd met Joodse taalgeleerden en specia listen in het Hebreeuws. Oorspronke- I Beroepen te Lekkerkerk (toez.): M. lijk was het de bedoeling het ontwerp |de Jongh, voorheen pred. te Nieuw- ,an te bieden aan akademie voor df Nickerie <Suriname>. woonacht. Utrecht: te Arnhem-zuid: J. C. Remijn te Santpoort. Aangenomen naar Uddel: P. Westland te Groot-Ammers. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwleusen: F. Dijkstra te Hiium en Finkum. Aangenomen naar Leeuwarden-west (vac. P. Riemersma); Z. C. Versluys te Hoofddorp, die bedankte voor Alphen d. Rijn (vac. W. Tom), voor Andijk en Secretaris dr. M. Boertien schrijft! echter nu in Sjalom al-Israel, dat d< akademie hier nog niet toe bereid ii omdat er in het verleden zoveel Joods bloed is vergoten door mensen, die zich christenen noemden. Wel ii er overleg met leden van de akade mie. Ook is men bezig mei het samenstel- n "an een concordantie op het Nieu- e Testament in de Hebreeuwse veria» G 'n': V'-on prof Drl!'c/Ch uit de vorige eeuw. Gezien de dynamische ontwikke- >ng van liet modern-Hebreeuws wordt Karens tevens aan een nieuwe vertaling ge- Beroepen te Zwiindrecht Leendertse te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Emmeloord: J. -.. te Nieuwerkerk (Z.); voor Oud-Beijer- j werkt. Dr. Boertien heeft ander een werkzaam aandeel. land: A. W. Verhoef te Barneveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2