Nieuwe Leidse Courant kZmZ Rijk eist geld terug Indonesië zal schnld f. 600 miljoen betalen Terugvordering van de niet benutte premies Moordenaar was man met vele levens JAMIN Commentaren Nare tegenvaller Hoge aanslagen Oproep in de kerken om studentenkamers Witte pompen verlagen weer benzineprijs Engeland moet Smith ten val brengen Donderdag 8 eeptember 1966 47»te jaargang toofdr*daet«un Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD »st»nt>«»tich la ghablavm mfif» Karl li» tegKaiipoat I" Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. v. ƒ0,93, p.m. 3,97, p.kw. f 11,90 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 i Tijdens een hevige storm is de Noorse veerboot Skagerak voor de westkust van Denemarken lek geslagen en later gezonken. Van de 134 passagiers konden er 129 worden gered, vijf passagiers worden nog vermist. Aan de reddingsactie namen schepen en helikopters uit de drie Scandi navische landen en uit West- Duitsland deel. De ramp ont stond toen de laadklep van het bijna 2800 ton metende schip door de hoge golven werd inge drukt en het water de veerboot kon binnenstromen. ■fe Dr. Boertien leidt theolo gisch centrum pagina Kernmerk Het Nederlands elftal, dat gisteravond tegen het sterke Hongarije speelde, had tijdens de rust een 1—0 voorsprong. De over winning lag voor het grij pen, maar zover lieten de Hongaren het niet komen. Na de rust sloe gen zij toe en de Oranje mannen moesten alles geven om de 2—2 stand te handhaven. ZIE PAGINA 9 VPRO op een eenzaam stand punt pagina Radio TV Rustig weer DE BILT De diepe stormdepres- pe is nu in Noord-Rusland aangeko- nen. Koelere lucht, welke aan de ichterzijde werd aangevoerd, drong kist tot over Duitsland, België en jloord-Frankrijk door, maar er ont- Ikkelde zich langs de scheiding met verder naar het zuiden aanwezige fcarmere en vochtige lucht een zwak- Je storing, die in ons land de be volking deed toenemen, en plaatselijk Vgen veroorzaakte. [Na het wegtrekken van deze sto- Ing komt ons land tijdelijk onder in- loed van een in betekenis afnemen- e rug van hoge luchtdruk, welke zich an de Britse eilanden naar het oos- en verplaatst, waardoor morgen en- ele opklaringen kunnen voorkomen, >ij overwegend zwakke winden. Ge urende de nacht kan zich echter Plaatselijk mist vormen. DE BILT Aanvankelijk nog veel «wolking en plaatselijk mist. Mor- len ook opklaringen. Overwegend taog weer. Aanvankelijk weinig wind, ater zwakke tot matige zuidwestelijke rind. Dezelfde, of iets hogere tempe- 'aturen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De overheid is begonnen aan een massale systematische terugvordering van de niet volgens de regels be nutte gedeelten der extra toeslagen, die sinds medio 1956 tot een totaal bedrag van ruim 100 miljoen gulden aan ca. 114.000 particulieren zijn verstrekt op grond van het Resluit Bevorde ring Eigen Woningbezit. Als gevolg hiervan is onder een vrjj groot aantal (deels voormalige) huiseigenaren beroering ont staan, met name onder degenen, die door het lange uitblijven van een verzoek om terugbetaling al jarenlang niet meer op de mogelijkheid van een dergelijke „aanslag" (die tot ongeveer 1.300 kan oplopen) hadden gerekend. Het Besluit Bevordering Eigen Wo ningbezit werd op 1 juni 1956 in het leven geroepen om meer pergonen dan voordien in staat te stellen woningeige naar te worden. Daarbij werd bepaald, dat deze mensen gedurende tien ach tereenvolgende jaren hun huis moesten bewonen om de volle extra toeslag (doorgaans variërend van 800 tot 1500) definitief de hunne te kunnen noemen. Voor elk jaar, dat de woning door de extra gesubsidieerde eigenaar niet zelf werd bewoond, maakte het rijk aanspraak op terugvordering van eentiende gedeelte van de totaal ver leende toeslag. (Voorbeeld: ontving ie mand 1.000 en verliet hij na drie jaar zijn woning dan had de overheid het recht 700 terug te vorderen). De be langstelling voor deze regeling bleek bijzonder groot te zijn Sinds 1956 heb ben niet minder dan ruim 114.000 perso nen er dankbaar van geprofiteerd. Geen controle Een vrij groot, maar onbekend aan tal van deze huiseigenaars heeft even wel deyereiste zelfbewoningsperiode van tien jaar niet volgemaakt. Daarbij hebben veranderingen van werkkring en woonplaats uiteraard een belang rijke rol gespeeld. Het bleek, dat de overheid wel een prachtig besluit had genomen, maar verzuimd had daar naast ook een goed controlesysteem in het leven te roepen om de „verhuizers" op te sporen en de door hen niet „be nutte" tienden van toeslagen terug te kunnen vorderen. Voor vervolg zie pag. 2 Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Na drie dagen van niet altijd even gesmeerd lopend topoverleg zijn de hangende financiële problemen tussen Nederland en Indonesië toch nog uit de weg geruimd. Gisteravond, enkele uren voor het vertrek van sultan Hamengkoe Boewono en zijn gezelschap naar Engeland, werd in een gezamenlijk, door minister Luns voorgelezen communiqué bekend gemaakt dat er een over eenkomst gesloten en getekend was met de volgende inhoud: De schuld van Indonesië aan Nederland beloopt een totaalbe drag van 600 miljoen gulden. 36 miljoen hiervan wordt in twee gelijke termijnen betaald, respectievelijk vervallend op 31 de cember 1966 en 31 december 1967. Dit bedrag is reeds in 1965 gestort op een geblokkeerde rekening van de Nederlandsche Bank bij de Indo nesische Overzeese Bank De resterende 564 miljoen wordt voldaan in 30 gelijke jaar lijkse termijnen, waarvan de eerst op 31 december 1973 vervalt. Van genoemde datum af bedraagt de Minister Luns en de Indonesi sche vice-premier sultan Ha mengkoe Boewono wisselen de dokumenten tijdens de onderte kening van het financieel ak koord tussen Indonesië en Ne derland. KAAPSTAD De moorde naar van premier Verwoerd las elke avon^d in de Bijbel. Di- mitri Tsafendas was een man, die zelden uitging. Zijn vroege re hospita, mevrouw Theyser, wist dit gisteren mee te delen. AMSTERDAM In pamfletten, die t Vraktisch alle Amster- kamernood gaan. iamse kerken zal de een rondvlucht boven de hoofdstad mogen maken. De ASVA organiseert Opzienbarender zijn WL w i worden opgeroe- nog de volgende stunts, de acties samen met stu- kamers aan studen- Studenten gaan op veld- denten van de Vrije Uni- bed den in de tunnel versiteit. Deze laatsten het Centraal Sta- „opereren" uitsluitend ir i beschikbaar te stel Amsterdamse denten, die met tion slapen, aan vijfhon- Amsterdam-Zuid, Bui- \ekort van tienduizend derd hospita's worden tenveldert en Amstel- mers kampen, hebben bloemen aangeboden en veen. 'Jeze wijze ae hulp er worden optochten J~ organiseerd. i de kerken ingeroe- Verder denkt men zich on allerlei propaganda- Uiatregelcn te bedie- Prof. dr. J. van der Hoeven, de rector-mag- Ook zullen 25 hospita's nificus van de Universi- die een kamer aan de teit van Amsterdam, Amsterdamse Studen- noemt het huisvestings- zoals het versprei- ten Vereniging Amster- probleem van de studen- van vijftienduizend dam (ASVA) opgeven, ten onhoudbaar. De Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie tracht door middel van vele ver horen een beeld te reconstrueren van de moordenaar. Hij is gisteren naar het ziekenhuis Groote Schuur (waarheen ook Verwoerd werd ver voerd) gebracht. Tsafendas had een gebroken kaak en neus. Niemand wist te vertellen, waar hij dit letse' had opgelopen. Tsafendas is een bereisd man. Hij bezocht een 35 steden in Afri ka, Amerika, Europa en het Mid den-Oosten voordat hij een baan kreeg als tolk. Hij spreekt vloei- nend Frans, Duits, Engels en ande re talen. Hij gaf een onrustige in druk en veranderde dikwijls van betrekking. Een belangrijk punt van onder zoek is, hoe hij bode heeft kunnen worden in het parlementsgebouw. Ook gaat de veiligheidspolitie na hoe hij er in slaagde in de verga derzaal te komen, een streng verbo den ruimte voor onbevoegden. Kleurling? De berichten over deze myste rieuze man met zijm verschillend gespelde naam en zyn diverse paspoorten, zijn nog tegenstrijdig. Werd aanvankelijk aangenomen tot zekere opluchting van velen dat hij een blanke was, andere berichten doen vermoeden dat Tsafendas toch een kleurling is. Er wordt namelijk beweerd dat hij 48 jaar geleden in de Portugese kolonie Mozambique geboren werd als buitenechtelijk kind van een Egyptisch-Griekse vader en een Portugees-Afrikaanse moeder. Men krijgt de indruk dat Tsa fendas een psychopaat is met een wrok tegen de maatschappij. In hoeverre zijn politieke overtuiging werkelijk een rol in zijn leven speelt, is nog niet zeker. Hij zou na de oorlog uit Portugees Oost- Af rika zijn gedeporteerd wegens communistische relaties. Hij moet in Portugal gearresteerd zijn ge weest wegens opstandig gedrag en er zelfs een hersenspoeling heb ben ondergaan. Hij heeft in 1958 als lasser in Frankfurt gewerkt, maar toen rondgereden in een grote Amerikaanse auto. Om de een of andere reden nam een krant in Kaapstad hem zes weken gele den een interview af. Hij liet zich nimmer vyandig uit over de Zuid afrikaanse politiek. De begrafenis van Verwoerd is bepaald op zaterdag. Hij wordt ter aarde besteld op de „heldenakker" in Pretoria, waar ook zijn voorgan ger Johannes Strijdom begraven ligt Voor de resterende periode van dit jaar verschaft Nederland Indonesië hulp tot een totaalbedrag van 66 miljoen gulden. Een en der zal bestaan uit giften, leningen en bankkredieten. In 1967 wordt de hulpverlening volgens een nader te bepalen sleu tel voortgezet. De Nederlandse regering neemt deel aan het internationale overleg over een regeling van de Indonesische commerciële schulden aan het buitenland en over plan nen tot rehabilitatie en ontwikke ling van de Indonesische economie (in eerste instantie wordt bedoeld de op 19 september a.s. beginnende consortium vergadering in Tokio, waar alle schuldeisers en de schul denaar elkaar zullen ontmoeten, en waarbij ook het Internationale Mo netaire Fonds is ingeschakeld). Onmiddellijk na hertoetreding van Indonesië tot de Verenigde Na ties streeft Nederland naar een re- aktivering van het V.N.-fonds voor West-Irian, terwijl het bereid is de destijds toegezegde bijdrage van miljoen dollar (108 miljoen gulden) te honoreren. TOELICHTING Minister Luns, die met zijn ambtgeno ten Vondeling (financiën), Den Uyl (economische zaken) en Bot (ontwik kelingshulp) het topberaad heeft ge voerd, gaf onder meer als toelichting dat er van Nederlandse zijde niet zuiver commercieel is gedacht. Men was er op uit geweest een definitieve streep te zetten achter de moeilijkhe den die de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië in de afgelopen Jaren meer dan eens in een troebele sfeer hebben geplaatst •op nieuwe weg, een nieuwe verdie ping was noodzakelijk. Het enige an dere alternatief was geweest dat de hangende financiële problemen zich blijvend hadden voortgesleept. Zoals in Den Haag verwacht werd. kon digde de minister van buitenlandse zaken aan dat de eerste 18 miljoen gulden, die nog voor het einde van dit jaar naar de schatkist zullen vloeien, voor schrijnende gevallen" zullen worden gebruikt. De minister doelde hiermee op de categorie klei ne particulieren, die door nooit ge compenseerde, in Indonesië geleden schade ernstig zijn beknot in hun Ünanciële bewegingsvrijheid Voor vervolg zie pag. 2 Huwelijkskaarten kersenbonbons niet duur wel heerlijk Noodmaatregel IJ ET bestuur van het Landbouw- schap heeft besloten de voor zitters van de drie standsorganisa ties (te beginnen met drs. R. Zijl stra van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond) beurtelings te belasten met de leiding van het schap; men is er namelijk nog niet in geslaagd te voorzien in de vacature-Biewenga. Dat het Landbouwschap op zoek naar een nieuwe voorzitter reeds tweemaal (vrij fors) het hoofd ge stoten heeft, is niet zo verwonder lijk. Immers, toekomstige opzet en werkwijze van het schap zijn op dit moment allerminst duidelijk, ook niet na de studie ,,Taak en organi satie van het Landbouwschap". Dit door een speciale bestuurscommis sie uitgebrachte rapport moet nog steeds in discussie komen. Daar komt nog iets bij, dat een voor zittersfunctie bij het Landbouwschap evenmin aantrekkelijk maakt. Deze functie is altijd gezien als een .bij baan" en betaalt daarom ruim de helft minder dan het voorzitterschap b(j een produktschap. In de praktijk evenwel vergt het geven van leiding aan het centraal orgaan van werk gevers- en werknemersoverlcg en van marktregeling in de landbouw heel wat meer tijd dan voor een bij baan gevraagd mag worden. Het lijkt ons wenselijk de vergoe ding daarmee wat meer in overeen stemming te brengen; anders kan de thans getroffen noodmaatregel wel eens van langere duur zijn. Bouwraad CAMENWERKING in het bedrijfs leven is reeds lange tijd toege juicht. Helaas heeft een belangrijke bedrijfstak als het bouwbedrijf tot nog toe op dit terrein weinig weten te bereiken. Thans gloort echter enige hoop. Nadat een bedrijfschap in de bouw door de aannemersorganisaties vrij duidelijk was afgewezen, Is men hier thans gekomen met een plan voor een privaatrechtelijk samen werkingsorgaan, dat in de praktijk inderdaad iets belooft, voor zowel de economische als de sociale be langen van het bouwbedrijf. De christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond gaat er deze maand op zijn Iedencongres te Rotterdam over praten. Hopelijk zal deze organisatie als eerste het plan voor een Bouwraad aanvaarden. Het is immers hoog tijd, dat in een zo omvangrijke en voor onze volks huishouding zo belangrijke bedrijfs tak een goede vorm van samenwer king bestaat tussen de bedrijfsgeno- ten, zowel werkgevers als werkne- Super al 47,9 cent UTRECHT Een aantal houders van witte pompen in Utrecht en omge ving heeft de prijs van benzine op- i nieuw verlaagd. Autorama, met veer tien pompen het grootste benzinesta tion in ons land, heeft de prijs deze week met 0.6 cent verlaagd. De su» per-benzine kost daar nu 47.9 en de! normale 44,9 cent per liter. Deze prijsverlaging is een reactie! op de veriaging die enkele grotere! maatschappijen vorige week hebben I ingevoerd. Ook andere exploitanten van witte pompen hebben hun prij-1 zen aangepast aan die van Autora ma. Een witte pomphouder in Nieuw-Loosdrecht zit zelfs nog iets beneden deze prijzen. Autorama heeft zijn omzetten de af gelopen maand zien stijgen tot gemid deld 250.000 liter per week. Weken ?t een omzet van 300.000 liter vormen geen uitzondering. Afgedaan 1V|ET het schuldenakkoord is een moeilijke kwestie tussen Ne derland en Indonesië de wereld uit. Nederland had recht op méér, maar het heeft met minder genoegen ge nomen. Wij achten dit een verstandig be leid. Gesteld al, dat Indonesië een grotere schuld had erkend, had het die nog minder kunnen betalen dan de wèl erkende die het land reeds problemen oplevert. Het kwam erop aan, dat een streep zou worden gezet onder het verle den. Een nieuw bewind ginds maak te dit zowel mogelijk als wenselijk. Voor Indonesië zelf Cn daarom ook voor onze betrekkingen met dat land was het een levenszaak, dat de situatie van berooidheid, waarin het door het vorige bewind was ge bracht, niet alsnog zulk een omvang zou aannemen dat herstel niet mo gelijk was. Ook in dit licht bezie men de beperkingen die Nederland zich heeft opgelegd. Werkelijk èn Nederland èn Indone sië ten baat, kan uit de bereikte overeenkomst nu mèèr voordeel gaan komen dan Nederland zich aan schulderkenning-van-Indonesi- sche-kant heeft ontzegd. Singaporebinnen een jaar LONDEN Premier Jew van Singapore heeft gisteravond op de Gemenebest- conferentie een compromisvoor stel gedaan dat dreigende breuk binnen het Gemenebest in verband met de kwestie-Rhodesië moet voorkomen. Sprekend over Je tien maanden oude impasse als gevolg van de eenzijdige Rho- desische £at de Afrikaanse landen zoals Zambia en Sierra Leone, die heb ben gedreigd uit het Gemenebest te treden in verband met deze kwestie Engeland een jaar lang de kans geven het bewind van premier Smith ten val te brengen. 1 dat Engeland intussen duidelijk aan toont, vastbesloten te zijn het be- wind-Smith te laten verdwijnen door het treffen van strengere economi sche sancties en door te dreigen met wapengeweld om te voorkomen dat deze sancties worden ontdoken. Minister Kapwepwc van Zambia had tevoren verklaard, dat de enige ma nier voor Engeland om een eind to desische onafhankelijkheidsverklaring!maken aan de rebellie v n hhodesië ij stelde Jew voor: 'het gebruiken ven geweld

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1