.Nieuwe Leidse Courant ■VORSTER MOGELIJK OPVOLGER MOTIEF DADER ONDUIDELIJK Commentaren Wilson heeft tijd nodig uit breiden Incidenten van de bij verkiezing wethouders JAMIN Na moord op Verwoerd: Koers Zuid-Afrika blijft IVY Times: apartheid zal falen ROYAL CB gaat produktie Raadslid in witte broek en rode trui Demonstraties tegen beleid Diepenhorst eis ijs EE lj ^Bilr.ct.ur) p. OIEMER ,5r«ntv«»Hch It ghabUvan Dr. t diemei) CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD m> hirl Woensdag 7 september 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i KAAPSTAD De Zuidafrikaanse minister van justitie, Balthazar korster, zou de meeste kans maken de gistermiddag vermoorde premier dr. Hendrik Verwoerd op te volgen. Ook staat de minister pan financiën, Dönges (die als oudste minister het premierschap jvaarneemt) op de nominatie. Bij de opvolging van premier Strijdom in 1958 leed Dönges een nederlaag tegen Verwoerd met 75 tegen >8 stemmen. Minister Vorster zou zowel in het Huis van Afgevaardigden als de Senaat in de fractie van de Nationalistische Partij (die in ieide Kamers de meerderheid heeft) zeer veel aanhang hebben, erder wordt de naam genoemd van de leider van het Huis van igevaardigden, de minister van verkeer, Schoeman. Er zal echter ;een opvolger worden gekozen voordat premier Verwoerd is be gaven. de gelegenheid zijn aanval voort te zetten. Zo moest een van de eersten die Verwoerd te hulp schoten, de minister van bosbouw, Frank Wa ring, opzij springen om niet zelf het slachtoffer te worden. De bewinds man, die vroeger speler was in een rugbyteam, greep Stafendas bij de keel en overmeesterde hem. Hij werd de zaal uitgeleid en opgesloten in een politiebureau. De aanslag op premier Verwoerd, die 13e gehele wereld schokte, is gistermid- jag in enkele seconden tijds iitgevoerd Boor een blanke, Dimitri Stafendas, ten man van Grieks-Portugese af komst. Juist zou de vergadering van het parlement beginnen de bellen pinkelden nog toen Stafendas, die een maand geleden als parlementsbode was aangenomen, de vergaderzaal bin nenkwam en direct op de premier toe liep. Dr. Verwoerd boog zich even naar )roren om te horen wat de boodschap per te zeggen had. Op dat moment hief gtafendas zijn rechterhand met een hes erin omhoog. Met de andere hand laaide hij de schede eraf, waarna hij Ie premier enkele steken toebracht in forst en hals. De premier viel voorover ip zijn lessenaar, nadat een poging om Ie aanval met een arm af te weren, tas mislukt. Opgevangen Het bloed stroomde uit de wonden lodat zich een grote plas vormde onder ferwoerds zetel. Lijkwit zakte hij in- len, daarbij opgevangen door een irts-parlementslid. die onmiddellijk toond-op-mond beademing toepaste. Jen kwartier later werd de premier op ten draagbaar naar het dichtstbijzijnde tekenhuis gebracht. Verwoerds vrouw, die wel in het par- tmentsgebouw was maar niet in d< ergaderzaal, kon haar man nog een us op een van de wangen geven. Even iter bracht zij een bezoek aan het lekenhuis. Zij mocht haar man, die al ras overleden voor hij er aankwam, oen al niet meer zien. Overmeesterd In de enkele ogenblikken die ver- Iepen voordat de afgevaardigden be- feften wat er gebeurde, had de dader Rode wachters moesten nu (naar gaan en fEKING De „rode wachters" moeten voor zaterdag Peking |sens verlaten. De regering heeft de honderdduizenden revolutionai- 184590. re jongeren die de laatste dagen naar de hoofdstad waren ge- j trokken, laten weten, dat hun aanwezigheid aanzienlijke moeilijkheden geeft voor het leven in de stad. fcp aanplakbiljetten staat, dat de in vasie veel twijfelachtige elementen naar de stad heeft gebracht, die zich willen amuseren. Zij moeten ver- I wijderd worden om de veiligheid te verzekeren van vooraanstaande functionarissen tijdens de parade op de Chinese nationale dag. B het Volksdagblad van Peking, het orgaan van de partij, staat dat de I gardisten niets van de landbouw of 1 Industrie weten. Zij moeten zich daar dan ook niet mee bemoeien. Rit het blad bleek, dat de gardisten boeren en arbeiders lastig gevallen hadden. gardisten werden aangespoord de boeren tc helpen bij het binnenha len van de oogst, Pe gardisten, die in Kanton heer en I meester schijnen te zijn, hebben j volgens reizigers bepaald, dat lijken j voortaan worden verbrand in plaats van begraven. Landeigenaren mogen geen huur meer vragen voor hun frond en de uitbetaling van divi- j denden aan aandeelhouders is ver boden. De gardisten zouden ook mohammedanen gedwongen hobben I Varkensvlees te eten. Blijft Oe Thant nog 2 jaar NEW YORK Oe Thant, de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, is bereid zijn functie nog twee jaar te blijven vervullen, indien de Veilig heidsraad hem daartoe een verzoek doet Dit is van betrouwbare zijde klaard. Oe Thant zou echter pas toegeven als Frankrijk en de Sowjetunie meedoen aan een gezamenlijke actie om hem te bewegen aan te blijven. Beide landen zouden dan ook de verzekering moeten geven, dat ze een minder star beleid zullen voeren ten aanzien van de vre- desacties, waaraan zij tot nu toe niet hebben willen meebetalen. Bezorgdheid Omtrent de motieven van Sta fendas is nog niets met zekerheid te zeggen. Het zou volgens be kenden van de Griek niet uit protest zijn gebeurd tegen Ver woerds rassenbeleid en ook niet uit persoonlijke wraak. Het zou een spectaculaire daad zijn ge weest om de aandacht te vestigen op een „vergeten groep" in de Zuidafrikaanse samenleving: de arme blanken, waartoe hij zich zelf kennelijk ook rekende. Drie mogelijke opvolgers van de gisteren vermoorde Zuidafri kaanse premier. Van links naar rechts Balthasar Vorster (minis ter van justitie), Ben Schoeman (minister van verkeer, voorzitter van het parlement en tijdelijk premier) en dr. Theo Dönges (minister van financiën). Geen geweld in Rhodesië: LONDEN Premier Wilson heeft gisteren op de Gemenebestconferentie in Londen de Afrikaanse landen gevraagd hem wat meer tijd te gunnen voor het verkrijgen van vrijwillige economische sancties bij zijn poging om de minder heidsregering van premier Smith van Rhodesië op de knieën te dwingen. Hij gaf deze landen echter de verzekerini dat er geen geweld zal worden gebruiki Voordat de premier het woord nan deed de afgevaardigde van Maleisië eei beroep op Zambia en Sierra Leone on zelfbeheersing te tonen en geen breuk ii het Gemenebest te veroorzaken. Deze lan den hadden gedreigd in verband met de kwestie-Rhodesië uit te treden. Wilson gaf nog toe in januari een on juiste voorspelling te hebben gedaan, toen hij beweerde dat vrijwillige sanc ties premier Smith binnen enkele weken ten val zouden brengen. Hij had niet gerekend met de „olieaanvoer" v; Zuid-Afrika. zie pagina 3 De ongeveer 45-jarige Stafendas is geboren in Lourengo Marques in Mo zambique. Hij doorliep de lagere school in Middelburg, ruim honderd kilometer ten oosten van Johannes burg. De man zou acht talen vloeiend spreken, waaronder Duits, Engels, Afrikaans en Portugees. Enkele jaren geleden keerde hij naar Zuid-Afrika terug. Vorige maand werd hij aan genomen als parlementsbode. Hoewel het niet gebruikelijk is, dat bodes dens de vergadering in de zaal komen, is zijn komst waarschijnlijk door de drukte niet opgemerkt. Het parlement kwam voor het eerst bijeen sedert de verkiezingen van maart. Waanzinnige De leider van de Griekse bevol kingsgroep in Bloemfontein (Oranje Vrijstaat), Manidis, verklaarde: De moordenaar is ongetwijfeld een waan zinnige. Hij vertegenwoordigt stellig niet de Griekse gevoelens in Zuid- Afrika of waar dan ook. De meeste Grieken steunen Verwoerd en zijn aanhangers". Voor vervolg zie pag. Financiering van berging Renate Leonhardt rond (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De financiering voor de eventuele berging van de la ding goud van het in 1917 in de buurt van Den Helder gezonken schip Re nate Leonhardt is rond. Onbekende geldschieters hebben initiatiefnemer P. Visser uit Wijdewormer geholpen om een hernieuwde poging tot berging van de miljoenenschat te wagen. Daarnaast hebben tientallen anderen met kleine bedragen ingetekend in de duikmaatschappij. Indien het weer goed is, zal de heer Visser morgen met enkele buitenland se duikers vanaf een kotter de juiste plaats van het wrak trachten te loka liseren. De heer Visser beweert dat het scheepswrak de laatste jaren in een gunstige positie is komen te lig gen. Het zand zou grotendeels boven het wrak zijn weggespoeld. Indien de duikers het wrak vinden, zal de echte berging ter hand worden genomen. Dan zal ook een Nederlands bergingsvaartuig op de plaats, ter hoogte van Texel, verschijnen. NIET ALTIJD FORMELE ZAAK.. DEN HAAG De honderden gemeenteraden in ons land heb ben gisteren ijverig hun wethou ders gekozen. Ook hebben de ra den, na de verkiezingen voor het eerst in nieuwe samenstelling bij een, hun commissies samenge- steld. Die wethoudersverkiezing (Van een onzer redakteuren) was in vele gevallen een formele aangelegenheid, omdat de heren raadsleden alles achter de scher men hadden uitgedokterd. Het kwam ook voor, dat men het niet eens was geworden. En dan kwam het gisteren tot een uitbarsting en zelfs incidenten. Er waren ook raden, waar men de geschillen en grieven angstvallig heim hield, zodat de stemming in het openbaar voor de inwoners van deze gemeente een raadselachtig verloop had. Hetgeen de democratie niet ten goede kwam. De verkiezing in de hoofdstad had tot resultaat, dat in het Amsterdamse college van B. en W. voor het eerst sinds 1948 weer een communist sinds 1940 weer een liberaal zitting hebben. Natuurlijk trok het Provo-raadslid Bernhard de Vries erg de aandacht. Hij viel wel wat uit de toon met zijn witte broek en rood truitje bij de andere keurig geklede raadsleden. Overigens is Bernhard de Vries van plan de zaken serieus aan te pakken. Hij stelde zich beschikbaar om in vijf raadscommissies gekozen te worden en beloofde niets uit de vergaderingen van deze com missies te verklappen. Bernard de Vries, kandidaat ge steld door de provo's, heeft gis teren zijn intrede gedaan als lid van de Amsterdamse gemeente raad. Er waren er, die daar heel wat van hadden verwacht, maar Bernard hield zich kalm. De in stallatie verliep zonder inciden ten. Het leek wel of het provo raadslid toch enigszins onder de indruk was van de plechtigheid. Het Amsterdamse stadhuis stond aan het begin van de vergadering onder zware politiebewaking. Het was gelukkig een overbodige maatre gel. In de Haagse gemeenteraad deed de heer L. van der Weide als tweede man van de Prot. Chr. Groep (naast de heer B. Bol) zijn intrede in het college van B. en W. De fractievoor zitters van de KVP en de WD wa ren gegriefd over het feit, dat dc prot. chr. fractie, zonder hen daarvan op de hoogte te stellen bij het vooro verleg, een combinatie met de P.v.d.A. is aangegaan. Eindhoven heeft nu ook een wet houder van de prot. chr. groepering. AMSTERDAM De Studentenvakbe- weging, die het niet eens Is met de advie zen van het rapport-Sassen over de rijks- studietoelagen. zal haar actie tegen het tot nu toe door minister Diepenhorst ge voerde beleid intensiveren. In alle universiteitssteden In ons land zullen demonstraties worden georga niseerd. Deze zullen culmineren in c -n grote nationale demonstratie op de vier de dinsdag van september in Den Haag. loon). Het te voeren beleid gaat meer en meer een wezenlijk gevaar vormen voor de democratisering van het onderwijs, aldus de SVB. Het rapport-Sassen is voor de SVB ïaanvaardbaar, omdat hierdoor verdere democratisering van het onderwijs vrij wel onmogelijk wordt gemaakt. De rege ling van de toeloop van het aantal stu denten en de bezuinigingsmaatregelen worden helemaal afgewenteld op beursstudenten, die toch al uit de fir cieel zwakste groepen komen zo stelt de Studenten vakbeweging. Dat was mogelijk doordat het aantal wethouders van deze gemeente met één werd uitgebreid, De fracties van de WD, de Katholieke Democraten en de Boerenpartij waren het niet met deze benoeming eens. Het college van B. en W. van Zeist heeft nu twee hoogwaardigheidsbe kleders in den lande in zijn midden. Het zijn de oud-voorzitter van het CNV, de heer C. J. van Mastrigt en het lid van de Tweede Kamer voor de PvdA de heer J. H. Scheps. De heer Scheps stelt zich volgend jaar niet meer herkiesbaar als Kamerlid. Het Rotterdamse college kent slechts een nieuw gezicht en wel dat van mr. H. C. G. L. Polak, die na mens de WD de heer J. U. Schilt- huis opvolgt. Wegens ziekte kon wet houder mr. H. Bavinck (a.r.) niet bij zijn herverkiezing aanwezig zijn. Voor vervolg zie pag. .7 Zon DE BILT De stormdepressie die gis teren noordelijk van Schotland naar de kust van Noorwegen trok, verwijdert zich nu naar Finland en Noord-Rusland. Door drukstijgingen is het weer in ons land onder invloed gekomen van een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de oceaan via de Kanaalzone naar de Al- »n en de Balkan. Ons land bevindt zich aan de noorde lijke flank van dit hogedrukgebied. zodat de wind nog westelijk blijft. Morgen zal weer ongeveer hetzelfde beeld verto- als vandaag. Bij weinig wind zullen :e zonnige perioden voorkomen en de i regenkansen blijven gering. In de nacht is plaatselijk mistvorming te verwach ten. In de temperaturen komt weinig verandering. heerlijk veel en niet duur Moeder en vijf kinderen gestikt GENT Een moeder en haar vijf kinderen zijn hier gisteren als gevolg van gasverstikking om het leven geko men. De 32-jarige vrouw en haar kinde ren, van wie de oudste negen jaar en de jongste 14 maanden was, werden in hun woning aangetroffen door buren, die waren gealarmeerd door een sterke gaslucht. In een ziekenhuis bleek het niet mogelijk het leven van de slachtof fers te redden. De vrouw en haar kinderen werden TAE als elke moord verwerpe lijke afschuwelijke aanslag op dr. Verwoerd lijkt door wel zeer banale overwegingen, liggend in de orde van wrok, te zijn ingegeven. Maar ook afgezien daarvan lost de ze wrede, verachtelijke en diep zondige daad niets op. Dat zullen ook zij allen moeten erkennen die op hun beurt in de apartheidspoli tiek, deze allengs veelszins over leefde rassengedachte, geen oplos sing kunnen zien voor de ontzaglij ke problemen waarvoor land en volk van Zuid-Afrika staan. Onze sympathie gaat, zeker in deze dagen, en mogelijke verschillen van inzicht ten spijt, uit naar het Zuid afrikaanse volk, onze deernis naar mevrouw Verwoerd en haar zeven kinderen. Ook betrekken wij ln on ze deernis dc dader, die wel vanuit een ontstellend verward brein moet hebben gehandeld. Aan te nemen valt, dat in Zuid- Afrika zelf in wezen niets zal ver anderen. Handelde Verwoerd steeds vanuit een stellige overtuiging, hij wist zich gedragen door de even stellige overtuiging van zovele an deren. En zij zullen zich juist nü ge roepen achten, deze zelfde politiek in de geest van hun betreurde voor ganger voort te zetten. In een wereld van menselijk tekort behoort wel, indien wij althans al leen op mensen zien, bezorgdheid ons deel te zijn. Proces HTERWUL tc Parijs het Ben Barka- proces op gang is gekomen, wordt te Rabat de laatste hand gelegd aan een volledige internationale her oriëntering. De affaire-Ben Barka waar Marokko liever over zwijgt heeft koning Hassan ertoe gebracht, Frankrijk vaarwel te zeggen en zich volledig op de VS te verlaten. Om onder het juk van Egypte en Algerije vandaan te komen heeft Marokko zich ook geschaard achter koning Feisal van Saoedi-Arabië, die naar samenwerking tussen de mo hammedaanse, en niet alleen Ara bische, landen streeft. Marokko zoekt dc beste waarborgen voor zijn veiligheid. Dat is begrijpe lijk. De persoonlijke vrijheid van de Marokkanen dient echter evenzeer te worden gewaarborgd. Het proces te Parijs kan duidelijk maken, in hoeverre Marokko in dat opzicht gefaald heeft. Kasjmir QNGEVEER een jaar na de onver- kwikkclijke strijd om een deel van Kasjmir staan Indiërs en Pa kistani weer in gevechtshouding tegenover elkaar. Beide landen hebben zich ln mili tair opzicht hersteld van de slagen die zij elkaar hebben toegebracht. Pakistan kreeg hulp van communis tisch China; Perzië „leende" het een groot aantal vliegtuigen. India kreeg steun van de Sowjetunie en op be scheiden schaal ook van de VS. Moeilijk valt nü nog uit te maken, wie met het concentreren van troe pen langs de Indisch-Paklstaanse grens is begonnen. Een feit is even wel, dat ze er zijn. Pakistan blijft een regeling voor het probleem-Kasjmlr eisen. Wellicht probeert het een situatie te schep pen, waarin de VN zich geroepen voelen deze zaak aan de orde te stellen. Binnenkort komen dc VN weer bij een. De situatie kan dan duidelijker worden. drie jaar geleden onder dezelfde omstandigheden in de woning gevon den. Toen stond de gaskraan ook open, maar kon tijdig geneeskundige hulp worden verleend. fa Willy Lages moet weer operatie ondergaan pagina 9 De groentijd i* begonnen aan de universiteiten. Het zie» er naar ui» dat het dit jaar heel wat kalmer aan zal gaan. Onze onderwijsredactie ontdekte dat veel studentenvereni gingen het roer volkomen om hebben gegooid. Pagina Kernmerk. fa Engels vlieg- festijn mist trehpleister pagina 5 fa Kom plot in Amsterdam pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1