Nieuwe Leidlse Courant WILSON BEVREESD VOOR NIEUWE WERELDCRISIS fleXa jamin I ALLES ZIT MUURVAST Doodstraf tegen Dalam geëist Commentaren Kind door tijger verwond _weekend-systeem Erhard blijft Yon Hassel steunen President van Jemen heeft huisarrest Ontslag bij Pessers N.Y. blijft dreigen JOHNSON: TROEPEN VOLGENS SCHEMA TERUGTREKKEN Als Hanoi het ook doet Dinsdag 6 september 1966 47ste jaargang pbKttun f. DIEMER lr»daet*un Or. B. DIEMER J5J- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvastich la ghablavan mijr> her! li» taghanspoat I" Kantoren leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.93, p.m. 3,97, p.kw. f 11.90 Klacblendienst bezorging 8,00 19,00 uur In een sobere oproep tot de Britse georgani seerde arbeiders heeft premier Wilson hen bezworen de bevriezing van prijzen, lonen en dividenden van de regering alle steun te geven Als Engeland aldus de premier de slag om het economisch voortbestaan verliest, zal het pond moeten devalueren. Britse premier waarschuwt TUC: onbehoedzame stap kan ons herhaling brengen van depressie in jaren dertig Prins Claus viert vandaag zijn veertigste verjaardag op kasteel Drakesteyn: de eerste keer dat hij als Prins der Nederlanden, als echtgenoot van onze Kroonprinses, een verjaardag viert. De ook al eerste officiële verjaardagsfoto werd gemaakt door Max Koot. AMSTERDAM Een tweejarig jongetje, dat gistermiddag met zijn vader een bezoek aan de dierentuin Artis bracht, is in een onbewaakt ogenblik onder de afrastering van een tijgerkooi doorgelopen. De tijger, die achter de tralies zat, sloeg zijn klauw uit en raakte het kind op het hoofd, de rug en net linkeroor. Het jongetje werd direct naar het Weesperplein ziekenhuis ge- I bracht. Hier bleek dat de verwonin gen nogal meevielen. Na te zijn behandeld kon het ven- tje enige tijd later met zijn vader j naar huis terugkeren. 1 Overal in de dierentuin zijn j waarschuwingsborden geplaatst om achter de hekken te blijven. 'Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Subsidie NVV aan gedupeerde studenten UTRECHT Het NVV zal een be drag van 25.000 storten in het studie fonds van de Nederlandse Studenten Raad (NSR). Dit fonds verstrekt een aanvullende toelage aan studenten die door bezuiniging op de rijksstudietoe lagen worden gedupeerd. De NSR heeft op advies van het NW ook een verzoek om steun gericht i«an de Stichting van de arbeid. Het (CNV en NKV hebben nog niet gerea- jgeerd op het verzoek van de NSR om «en bijdrage. BLACKPOOL In een rede voor de machtige organisatie van vakhonden TUC heeft premier Wilson gezegd dat een verkeerde en onvoorzichtige stap in de tegenwoordige internationale handels- en financiële situatie de wereld in een depressie kan storten die even ernstig is als die van de dertiger jaren. BONN Hoewel er van de zijde van de CDU op wordt aangedrongen de Westduitse minister van Defensie von Hassel te vervangen, blijft Bondskanselier Erhard hem steunen. Ook de sociaal-democraten eisen von Hassels ontslag. Erhard heeft echter von Hassel op dracht gegeven zo spoedig mogelijk voorstellen in te dienen over de toe komstige organisatie van de Westduit se defensie. Nederland-China (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De weigering van de Nederlandse zaakgelastigde in Peking dr. D. W. Fokkema, een Chinese nota in ontvangst te nemen, heeft in de zaak van de Chinese lastechnici geen enkel nieuw aspect gebracht. Zowel het Ne derlandse als het Chinese standpunt is ongewijzigd gebleven. Dit deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ons mee. Het is nog niet bekend of de regering in dit conflict thans nieuwe stappen gaat ondernemen. De gang van zaken wordt bovendien bemoeilijkt doordat aan dit geschil enkele moeilijke juridische vragen zitten. Vooral de diplomatieke onschend baarheid speelt een belangrijke rol. Onschendbaar Politieke waarnemers in Den Haag achten het onwaarschijnlijk dat de rege ring de Chinese lastechnici, die zonder verblijfsvergunning in de ambassade van de Volksrepubliek zijn getrokken, door middel van politiedwang zullen verwij- matieke ambtenaren staan, wordt meen erkend. De regering heeft ii band met het vasthouden van de heer Jongejans in Peking op het volstrekt on gebruikelijke van deze houding gewezen. Daarom wordt aangenomen dat tegen over de hier illegaal verblijvende Chi nezen de diplomatieke erecode strikt acht zal worden genomen. Jongen spoorloos na vakantie HAARLEM De 16-jarige Maarten Rudolf Otto uit Haarlem, die op 7 juli liftend met vakantie is vertrokken naar het zuiden van Europa, is spoorloos. Hij zou 25 augustus thuiskomen, omdat hij enkele dagen later weer naar school moest. De laatste kaart die hij aan zijn ouders stuurde was 3 augustus in Tunis gepost. Zijn ouders, die hulp van de politie hebben ingeroepen, menen dat hun zoon naar Libië of Egypte kan zijn gereisd. De Haarlemse politie heeft Wilson liet deze waarschuwing horen in een oproep tot de Britse georganiseerde arbeiders om de bevriezing van prjjzen, lonen en dividenden van de re gering te steunen. In sombere bewoordingen zette hjj uiteen wat een grote werelddepressie voor de landen kan betekenen. Stemming Meer dan duizend afgevaardigden zul len woensdag namens de vakbonden hun stemmen uitbrengen voor of tegen het economische regeringsplan met zijn bevriezing. Door zijn aan wezigheid trachtte de premier een bekrachtiging van zijn beleid te ver krijgen met het doel het pond ster ling voor devaluatie te behoeden en een nationaal bankroet tegen te hou den. In een opsomming van wat hij als alternatief ziet van het harde regeringsprogram van prijs- en loon- beheersing en planning kwam hij tot zijn uitspraak over een crisis zo als die van de dertiger jaren. Strijd om markten Als Engeland de slag om het econo mische voortbestaan verliest, zal waarschijnlijk het pond moeten de valueren. Wanneer dit zou gebeuren zouden ook andere landen hun ruil middelen moeten verminderen. De Britten denken dat daarbij ook de Verenigde Staten gaan behoren. Wilson suggereerde dat dit een strijd op markten zou kunnen ontketenen. In deze situatie zou de wereldhandel slinken, fabrieken moeten worden den verblijft. i de Noordafrikaanse ADEN De premier van Jemen, generaal-majoor Hassan al Amri heeft in Sanaa huisarrest gekregen. Radio-A den meldde, dat Egyptische militairen de premier hebben gearresteerd. Een Jeminitisch bataljon, dat hem trouw was, zou zijn ontwapend. Het is niet onmogelijk, dat premier Amri naar Cai ro wordt gebracht. De toestand in Jemen is nog onduide lijk. In Saana is de sfeer gespannen sedert vorige maand president Abdoel- la al-Sallal in het land terugkeerde na een afwezigheid van bijna vier jaar. De zoveelste BRUSSEL Drie gemaskerde en ge wapende mannen hebben gisteren in Bergen een roofoverval gepleegd op een postkantoor. Met 400.000 Belgische frank (ƒ30.000) maakten ze zich uit de voeten. GELDROP De plaatsvervangende di recteur-generaal voor de arbeidsvoorzie ning, mr. Th. J. v. d. Peljl, heeft samen met de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Eindhoven een bezoek ge bracht aan het textielbedrijf NV Pessers, dat op 2 september surséance van beta ling heeft gekregen. Met de directie is gesproken over de maatregelen die moeten worden getrof fen indien het bedrijf zou moeten wor den gesloten. Momenteel worden onderhandelingen gevoerd over de overname van het be niet het geval is zijn door het arbeidsbu reau en directie in samenwerking met de vakorganisaties maatregelen voorbereid om de personeelsleden zo vlug mogelijk aan ander werk te helpen. Het bezoek werd gebracht op verzoek van de staats secretaris van sociale zaken en volksge zondheid. gesloten en arbeiders werkloos wor den. Hij betoogde dat de produktiviteit zal moeten stijgen en de betalingsbalans in evenwicht moet worden gebracht. „De economische maatregelen de regering zullen niet worden afge zwakt tot we de tering naar de nering hebben gezet". Waarnemers verwachten woensdag kleine meerderheid voor de regering. Een ruzietje tussen pelikanen in een dierentuin van Kopenhagen. Vier snavels vechten om een visje LANCASTER (Ohio) Wan neer Noord-Vietnam een tijd schema overlegt, volgens welk Veel aanklachten grif toegegeven DJAKARTA De vroegere Indonesische minister voor cen trale-bankzaken, Joesoef Moeda Dalam, heeft gisteren de doodstraf tegen zich horen eisen. Hij wordt beschuldigd van corruptie, clan destiene invoer van wapens en van polygamie. Zoals we gisteren al in enkele edities meldden, gaf Dalam na het aanhoren van de eis van geen emotie blijk. Vandaag zou de verdediger zijn pleidooi houden. De beschuldigingen die tegen Dalam zijn ingebracht, liegen er niet om: hij zou de handel en de produktie belem merd hebben door het uitgeven van in voervergunningen „van hogerhand". Dit zou zijn geschied op afbetalingsbasis tot een bedrag va:i 270 miljoen dollar. De Indonesische betalingsbalans zou daar door in het gedrang zijn gekomen. Daarnaast had Dalam speciale kredie- n voor zo'n 338 miljoen nieuwe roepiah toegestaan, wat tot een tekort op de staatsbegroting leildde. Voorts zou Dalam verantwoordelijk zijn voor het ongelimi teerd drukken van bankbiljetten met als gevolg een snelle ontwaarding van het geld in de afgelopen jaren. Ook zou Dalam 400 machinepistolen rmwettig uit Tsjecho-Slowakije hebben in gevoerd, en zou hij hebben gemanipu leerd met 97 miljoen nieuwe roepiah uit het „revolutie-fonds" waarvan hij vier miljoen voor zichzelf zou hebben gehou den. Tenslotte was hij met twee vrouwen meer getrouwd dan de door de moham medaanse wet toegestane vier. Verscheidene aanklachten gaf de oud-minister direct toe. Hij zei zes vrou wen te hebben. Dat dit tegen de moham medaanse wet was, had hij niet geweten. Ook moest hij erkennen dat hij, ondanks zijn betrekkelijk klein ministerssalaris, zes eigen huizen en zes auto's had. Wat het uitgeven van de invoervergunningen betreft gaf hij de schuld aan zijn ambtsvoorgangers. Dat hij wapens uit Tsjecho-Slowakije had Ingevoerd, gaf hij De openbare aanklager toonde voor hij zijn eis uitsprak eerst nog een biografie van Dalam waarin staat dat deze voor de laatste wereldoorlog in Nederland lid was van een ondergrondse commu nistische studentenbeweging. Hij zou ook in de redactie van De Waarheid heK' gezeten. Na zijn terugkeer in Indor in 1947, was Dalara lid geworden va_ communistische partij PKI. Later trad hij uit deze partij, maar zijn commu nistische denkbeelden bleef hij trouw Smokkelschip vrij ROME De Groningse kustvaarder Duurt, door de Italiaanse douane wegens smokkel opgebracht, mocht vandaag Cagliari op Sardinië verlaten, nadat de rederij een waarborgsom van ƒ36.000 had gestort De kapitein zit in arrest Een prachtig voorbeeld van mo derne acliitectuur en waterbouw kunde: het stuwcomplex bij Ame- rongen dat deze wesk in gebruik wordt genomen. Minder wind DE BILT De diepe depressie, die zich ontwikkelde uit de tropische cy cloon Faith, verplaatst zich langs Schotland naar de Noorse kust. Het front van de depressie passeert ons land, maar zal waarschijnlijk boven België en Noord-Frankrijk tot stil stand komen. Tussen de Azoren en Portugal be vindt zich een nieuwe storing, die zich langzaam verplaatst naar het noord oosten. Het weer komt het komende etmaal eerst onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. DE BILT Veranderlijke bewol king met morgen zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwak afnemende westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. 7 september: zon op 08.01, zon onder 19,15, maan op 21.56, maan onder 14.14 het zgn troepen terugtrekt uit Zuid-Vietnam, zullen de Vere nigde Staten een schema over handigen voor de terugtrekking van haar troepen. Zo kan dc vrede in Vietnam worden her steld. In een toespraak in Lancaster in de staat Ohio (het was gisteren Labor-day in de Ver. Staten) heeft president Johnson dit vre desvoorstel gedaan. Hij reageer de op de uitlating van president De Gaulle van Frankrijk, dat on derhandelingen over het Vietna mese conflict afhankelijk zijn van de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen. „Onze troepen zullen naar huis terug keren", zei Johnson gisteren, „en hun bases zullen voor constructieve vre desdoeleinden worden gebruikt." De Amerikaanse president stelde verder West-Europa gerust, dat Ame rika voorlopig niet van plan is haar troepensterkte in dit deel van de we reld te verminderen. Vermindering van het aantal Amerikaanse militai ren is alleen mogelijk, wanneer Rusland zijn strijdkrachten in Oost-Europa inkrimpt. Een nieuwe militaire techniek kan ook het terug trekken van eenheden uit Europa tot gevolg hebben. Het Russische partijblad Izvestija schreef gisteren, dat de Amerikaanse politiek in Vietnam de belangrijkste oorzaak is van Oe Thants bes'uit zich terug te trekken als secretaris-generaal "in de Verenigde Naties. Het blad knoopt hier nog de opmer king aan vast, dat Amerika in zijn Vietnam-politiek steeds geïsoleerder komt te staan. Het bewijs is de rede van De Gaulle, waarin de Franse presi dent in bedekte termen aandrong op terugtrekken van de Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam. Veertig A/tEN ZEGT dat het leven begint M bij veertig. Het is maar ten dele waar. Toch schuilt er enige zin in. En zeker ook voor prins Claus, wiens gedachten, na een jaar van veelzijdige oriëntatie, wellicht uit gaan naar een meer omlijnde taak. Zoals bekend heeft in het blonder de ontwikkelingshulp zijn belang stelling. Vandaag viert de prins zijn veer tigste verjaardag. De veelzijdige oriëntatie waarop wij hierboven doelden heeft hem in de gelegen heid gesteld, zich met Nederlandse situaties vertrouwd te m^.ken en zich in Nederlandse verhoudingen in te leven. Hij heeft dat behalve met verstand ook met wijsheid ge daan. De indruk die men van hem had als van een bescheiden en even wichtig man is bevestigd geworden. Stellig is hij onze kroonprinses tot grote steun. Nu zijn veertigste verjaardag niet onmogelijk het begin van een nieuwe levensperiode naderbij brengt, ver gezellen hem eens te meer onze goede wensen. Gemenebest "LIET (BRITSE) Gemenebest is op nieuw in crisis. De komende dagen zullen duidelijk maken, of het zijn befaamde buigzaamheid heeft behouden. Twee punten, onderling verband houdend, vragen de aandacht: de kwestie Rhodesië en de afwezigheid van de meeste Afrikaanse en Azia tische landen op de gemenebest- conferentie te Londen. Rhodesië kan oorzaak worden van verdere verwijdering tussen de le- denstaten. De tegenstelling blank- niet blank wordt erdoor verscherpt. Het probleem zelf wordt er niet door opgelost. Het wegblijven van de leiders kan wijzen op pogingen, een fatale bot sing op het hoogste niveau te ver mijden. Het voortbestaan van het Gemenebest zou zo verzekerd zijn. Dit zou echter inhouden, dat deze conferenties in de toekomst een an dere betekenis krijgen, meer in over eenstemming niet deze „organisatie". Haar werk zal zich dan steeds meer aan onze waarneming onttrekken. De Gaulle J^E FRANSE president maakt een reis om de wereld om de aan dacht te vestigen op zijn persoon en zijn land. In Somaliiand liepen de zaken uit de hand. Cambodja met zijn massa regie deed alles volgens plan ver lopen. En in Nicuw-Caledonië zal de proef met een Frans kernwapen waarschijnlijk ook geen problemen opleveren. Wat Cambodja betreft: in dit zgn, neutrale, maar in werkelijkheid pro- Chinese en anti-Amerikaanse deel van vroeger Indochina had de rede van de generaal de gewenste uit werking. Nieuws vertelde hij niet; zijn denkbeelden inzake Vietnam waren bekend. Door te zeggen dat hij niet zal be middelen zolang Amerika zich niet uit Vietnam terugtrekt heeft hij zich zij het vrijblijvend als scheidsrechter aangediend. Een nieuwe poging, het in Azië verloren terrein op Amerika terug te winnen. niet duur wel heerlijk' tV Bruggehoofden voor Evangelie in Vlaanderen pagina Kernmerk Trouw, radioluistereertv..| v.r.nd.r.n In etherland. Na 1 oktober moet u geen wennen een ellerlei andere uitienddagen en .tijden. De om.oep moet vele vernieuwingen in een kremptoestend uitvoeren. Het hoe en weerom sleet vendeeg op de Redio- en Televisiepagine. •fo Verderf over regering die koeien doodt pagina 7 •fe Proces tegen Oef kin ivordt uitgesteld pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1