Kritiek Congrescommissies in VS vaak niet ter zake Hearingsook in Nederland Meningsvrijheid bedreigd Unieke expositie Russische kunst Grote trommel-slager moest 2 meter zijn Eerste Amerikaan komt voorlopig nog niet op de maan Uit de Haagse hof geplukt Vijftigjarige jaarbeurs geeft groot beat-feest 9 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 Beatles De opmerking van een der Beatles dat hij zich belangrijker dan Gods Zoon vindt heeft veel deining onder christenen veroorzaakt. Waarom eigen lijk? Voelt men zich aangetast in zijn verbondenheid met de Heer? Deze Beatle >gaf een mening weer naar aan leiding van zijn ervaringen. Indien men eens zou onderzoeken hoeveel geld en aandacht de christenjeugd aan Beatles e.d. besteedt en men verge lijkt dit met wat men financieel over heeft voor de Koning der Kerk, wie van de beide heren uit Mattheus 24 zou dan meer aandacht blijken te krij gen? Laat men, liever dan een onwe tende Beatle verwijten te maken, dit zichzelf doen. Leidschendam C. J. Rog Plebisciet 1969 U schreef hoe de zaken in Nieuw-Guinea ervoor staan, hoe de bevolking naar het plebisciet van 1969 verlangt en wat Malik hierover ge zegd heeft. Hij zei: het plebisciet zal doorgaan als Papoea's dat willen. Een nogal merkwaardig voorbehoud: het plebisciet dient immers juist om erachter te komen wat de Papoea's willen. Bedenkt men bovendien dat alik wil dat de Papoea's in elk ge val aan de interne Indonesische ver kiezingen van 1968 meedoen, dan is zijn bedoeling wel duidelijk: de Pa poea's moeten zichzelf als Indonesiërs beschouwen en als het aan Indonesië ligt komt er van het plebisciet Tal van landen, waaronder veel Afri kaanse, staan achter de Papoea's en zullen 1969 met kracht naar voren blijven brengen. Ook in Nederland wordt veel en effectief gewerkt voor het recht van de Papoea's, tw. door ht Comité Zelfbeschikking Nieuw Guinea (giro 456493 Amrobank, Bus- sum) en door de stichting Door de Eeuwen Trouw (giro 1130000, Eindho ven). Door een dezer instellingen te steunen steunt men ook de Papoea's in hun streven. Noordwijk H. E. M. Boeke (Van een onzer redacteuren) HET moet voor voorzitter Joe Pool van de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden een merkwaardige be levenis geweest zijn toen hij ge confronteerd werd met opgeroe pen getuigen, die niet alleen al lerminst verlegen waren, maar zich ook nog te buiten gingen aan protestbetogingen en beledigingen van de afgevaardigden. Dat leidde tot onverkwikkelijke to nelen. Tientallen getuigen, toeschou wers en ook advocaten, die de getui gen van advies mochten dienen, wer den met harde hand uit de zaal ver wijderd. Korte televisiereportages kunnen de indruk wekken, dat de critici van deze en andere Con grescommissies toch wel gelijk heb ben. Zij stellen namelijk dat dit soort „hearings" leidt tot onderdruk king, beperking van de vrijheid van meningsuiting en tot psychologische druk op het Amerikaanse volk 01 eigen mening niet in het openbaar te uiten. Niets is echter minder waar. De „hearing" was georganiseerd de commissie voor on-Amerikaanse ac tiviteiten, kortweg HUAC, gelegenheid te geven zich te informeren over noodzaak van een wet die het misdaad noemt in vredestijd materiële steun te geven aan „welke vijandelijke buitenlandse mogendheid dan ook" of het belemmeren van Amerikaanse troe. penbewegingen. Obstructie Drie getuigen bekenden openlijk com munisten te zijn. Eén zei dat hij er trots op was geld ingezameld te hebben voor slachtoffers van de Amerikaanse agressie. Voorzitter Pool werd voor „gek" (fooi) uitgemaakt en aangespro ken als „Joe-Joe". Een getuige weiger de te antwoorden, omdat hij „doodziek van de ondervragingen en meer zin had over te geven." Hij bestempel de Pool als een racist, lafaard en verra der. De advocaat van een der getuigen, die alleen maar mocht adviseren, wei gerde zich aan te passen aan de ge- Primeur voor Nederland (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Het is dat Rus land zo'n gruwelijk koud land is dat er nu in het Haagse Gemeente museum die kostbare archeolo gische tentoonstelling uit Rusland kan worden ingericht. Immers de oude Scythen begroeven hun doden in gouden kisten en gaven hun allerlei kostbare voorwerpen mee. Het water in die kisten werd tot eeu wig ijs en dit voortreffelijke conser veringsmiddel zorgde ervoor dat deze voorwerpen tot op de dag van heden als nieuw bewaard bleven: het hout (van prachtige sculptuur) is niet ver rot; textiel is niet vergaan; het me taal is blijven glanzen. Wat uit deze graven en andere vindplaatsen in het Atlaigcbergte tevoorschijn kwam is daarom uniek. Rusland heeft deze schatten eeuwen en eeuwen binnen zijn onmetelijke gren zen gehouden maar aan het initiatief van museumdirecteur Wijsenbeek is het te danken dat ons land thans een wereldprimeur heeft: de eerste grote Russische archeologische tentoonstel ling buiten de Russische grenzen. Nu verstaan de Russen onder archeolo gie iets anders dan ons West-Euro pees spraakgebruik. Men verstaat er nl. onder alles wat vervaardigd werd voor de Romanofs op de tsarentroon kwamen m.a.w. alles voor 1613. Daar om ook omvat deze tentoonstelling ruim 1000 voorwerpen van het Ste nen Tijdperk (100.000 jaar voor Chr.) tot over wat wij de Middeleeuwen Grottekeningen uit de oertijd (zoals we die kennen uit de grotten in Zuid-Frankrijk) stenen, bronzen, zil veren, gouden voorwerpen. Fresco's uit de 12e eeuw (samenhangend met de vroeg Chinese schilderkunst) kerk gewaden en gouden kerksieraden uit de Middeleeuwen en niet te vergeten prachtige ikonen uit de 13e, 14e en 15e eeuw (o.a. van Rublev). Deze voorwerpen zijn bijeengebracht uit 22 musea in de Sowjet-unie. Zij to nen aan hoezeer Rusland in histo rische tijden op de kruiswegen der volkeren heeft gelegen: invloeden uit het Verre en Nabije Oosten, uit het Scandinavische noorden en het Per zische zuiden, uit het Germaanse westen en het Mongoolse oosten. Van al deze culturen uit de meest verwij derde streken en tijdperken zijn op deze tentoonstelling de prachtigste specimina bijeen. Als op 16 september deze magnifieke tentoonstelling geopend wordt zal dit sinds 1723 de eerste Russische ten toonstelling in ons land zijn... Sinds 1723, want toen werden de schatten tentoongesteld die tsaar Peter de Gro te aan onze Staten-Generaal ten geschenke gaf. Trouwens van dezelf de Peter de Grote is een deel van zijn goudschat in het Gemeente museum nu ook tentoongesteld. De expositie duurt maar tot 20 novem ber, want men heeft haast omdat men na tentoonstelling in Zürich, Ro me, Essen en Parijs de collectie weer wil uitstallen in Moskou en Lenin grad. Zelfs voor de Russen daar zal deze expositie uniek zijn want geen Rus heeft ooit de gelegenheid alle 22 musea in zijn eigen land te bezoeken die hiervoor hun schatten hebben af gestaan. De Russische geleerde Artemenko zal eer van zijn werk hebben want met deze tentoonstelling heeft hij iets unieks verricht en ons land heeft de primeur. dragsregels, bleef schreeuwen en moest naar buiten gebracht worden. Dat alles stelde HUAC eens te meer in een kwaad daglicht. Alleen de getui gen, meestal twintig- tot dertigjarigen, n daarvoor verantwoordelijk door hun voortdurende obstructie. Informatie heeft de parlementariër nodig, anders kan hij de wenselijkheid van een wet, of die nu door hem of een groep van zijn medestanders wordt in gediend dan wel door de regering, niet beoordelen. Niet alleen echter bij het uitvaardigen van wetten is informatie belangrijk, de leden van het Congres kunnen op deze wijze ook een behoor lijke controle oefenen op de daden van de uitvoerende macht. Weigeren Amerikaanse regeringsfunctionaris sen en brgers worden opgeroepen om voor de commissies, in dit geval de HUAC, te verschijnen. Op niet verschij nen staat straf. Zij mogen zich laten vergezellen door een advocaat. Die mag adviseren, maar heeft niet dezelfde rechten als in een rechtszaal. De com missie voert namelijk geen proces. De gedaagden kunnen weigeren vragen te beantwoorden door zich te beroepen op The Bill of Rights, de eerste tien amen dementen op de Amerikaanse Constitu tie van 1791. In veel voorkomende gevallen wordt geweigerd te antwoorden op vragen door een verwijzing naar het eerste amendement (de vrijheid van ningsuiting) of het vijfde (niemand kan gedwongen worden in een strafzaak te gen zichzelf te getuigen). De Commissie kan uit de „hearings" de conclusie trekken, dat een wetsont werp noodzakelijk is. Na de opstelling daarvan volgt een normale parlementai re behandeling, terwijl het Ameri kaanse Hooggerechtshof altijd nog de mogelijkheid heeft een wet ongrond wettig te verklaren. Europa Het systeem van de „hearings" niet nieuw en ook niet exclusief voor Amerika, al maakt het Amerikaanse Congres er veelvuldig gebruik van. In de zeventiende eeuw al stelde het Britse Lagerhuis een commissie in een onderzoek moest doen naar de log met Ierland, meer speciaal vertragende acties die vanuit Londen zouden zijn gevoerd. In Nederland kunnen Kamercommis sies burgers verzoeken bepaalde proble men te verduidelijken. Verschijning wordt plicht wanneer het een parlc mentaire enquête-commissie betreft. In het verleden is van een dergelijke enquête (b.v. de arbeidsenquête) meer malen een wet het gevolg geweest. De processen-verbaal worden openbaarge maakt, tenzij de Kamer anders beslist. Het verhoor zelf is dus niet open- Normaal gesproken echter is de in formatie in ons land een persoonlijke zaak van volksvertegenwoordiger of partij, die niet in de openbaarheid komt. Om echter gebrik te maken van het recht van initiatief (het indienen van wetsontwerp) moet de volksverte genwoordiger zich in brede zin kun- oriënteren en laten informeren. ondervragen. Net zelden moet de onder vraagde zich op The Bill of Rights beroepen om aan beantwoording te ont komen. Een en ander kan voor de ge middelde Amerikaan aanleiding zijn mening voor zich te houden, met als gevolg een psychologische beper king van de vrijheid van menings uiting. Zeker is dat het geval wanneer een ;paalde commissie een verkeerd ge bruik van zijn recht op informatie maakt. Zo hadden McCarthy en de zij nen niet meer als enig doel het verkrij- van informatie; ze streefden persoonlijke aspiraties na. Hun zieke lijke vervolging van communistische in vloeden had ook vaak tot gevolg, dat getuigen, ofschoon de commissie geen enkele rechtsprekende bevoegdheid heeft, wel degelijk de nadelen onder vonden van getuigenissen die zij ge dwongen waren af te leggen, biji beeld het verlies van hun baan. Dat was in die tijd schering en inslag. Geen wonder dat de critici van de commissies, en meer speciaal van HU AC, in de commissies een gevaar zagen voor de democratie. Maar de kritiek gaat voorbij aan het feit dat informatie op alle gebied voor waarde en plicht is in een democra tisch staatsbestel. Verder zijn te weinig gevallen bekend die aantonen dat dit systeem tot voortdurende ontsporing leidt. Vrijheid De grote bekendheid die de „hear ings" in Amerika krijgen, is in de eerste plaats een gevolg van de open baarheid, de directe televisieuitzendin- en de „harde" manier van onder- wagen die daar normaal is. Iedere bur ger voelt zich nauw betrokken bij het „maken" van de politiek. Keerzijde van de medaille is, dat juist de publiciteit de oorzaak kan zijn een gevoel van frustratie bij de Amerikaan: hij ziet mensen die er de zelfde mening als hij op na houden, in het nauw gebracht door de wijze van Jong zijn Natuurlijk is HUAC niet populair. Het ontmaskeren van communistische cellen in het verleden, de navraag naar on-Amerikaanse activiteiten stempelen de getuigen in de ogen van het publiek vaak tot landverraders. De getuigen zijn bij de ondervraging niet meer vrij voor hun mening uit te komen, zij worden daar integendeel toe gedwongen. En die mening is meestal oppositioneel of de getuigen hebben in het verleden wat „op hun geweten". Nu is dat heel gewoon, en niet alleen in Amerika. Jongeren zijn vaak strijdvaardiger en meer geneigd tot extreem stellingnemen. Als ze ou der worden verliezen ze de wilde ha ren en passen zich aan de hun omrin gende samenleving aan. In vele geval len worden verantwoordelijke autori teiten niet graag herinnerd aan hun „verleden". Samenvattend kan gezegd worden, dat de voordelen van „hearings" vele zijn, dat er gevaren aan kleven, maar dat er in Amerika over het algemeen een verantwoord gebruik van gemaakt wordt. (Van een onzer verslaggevers) DELFT We waren er nieuwsgierig naar, maar de heer K. van Dijck, de kapelmeester van de Fanfare der Genie uit Vught die op Taptoe Delft 1966 de, zo men noemt, spelende wielrijdersaan voert, zei: „Nee, we hebben geen van allen zadelpijn en ook geen last van pijnlijke of stijve kuiten. Trouwens, daar fietsen we te kort voor. We treden elke avond maar acht minuten op al lijkt het voor de toeschouwers langer". De „spelende wielrijders", herin nering aan het voortreffelijke Mu ziekkorps van het Regiment Wiel rijders dat in 1940 werd opgehe ven, heeft zonder meer de show gestolen. Daarover is bij de deelne mers aan Taptoe Delft geen verschil van mening. De mededeling uit Den Haag, dat aan het Taptoe-programma het op treden van een wielrijders-muziek korps zou worden toegevoegd kwam in Vught in het begin van dit jaar. En toen begonnen voor kapelmeester Van Dijck de moei lijkheden, die hij in korte tijd on der de knie moest krijgen en ook heeft gekregen. Doortrappen De 36 muzikanten waaruit het muziekkorps zou bestaan waren gauw gevonden. Er was voldoende animo. Echter van die 36 muzikan ten, allen dienstplichtigen van zo rond twintig jaar en leden van het Fanfarekorps der Genie, waren er twee, die niet konden fietsen. Ze wisten wel wat een fiets was, maar ze hadden er toch nooit op gezeten. Dat moest hun dus worden geleerd. Kapelmeester Van Dijck; „Ze had den het snel te pakken, daar niet van, maar daarmee was-ik er nog niet. Het zijn geen gewone fietsen die ze berijden, het zijn zg. door trappers, zonder rem. En het moe ten doortrappers zonder rem zijn, anders fietst de een harder dan de ander, of remt er een af terwijl zijn collega doorfietst. Dat kunnen we niet hebben. Maar dat zonder rem fietsen bezorgt me elke avond, bij wijze van spreken dan, nog angst. Want als er iemand zou ko men te vallen, is er geen redden meer aan". Figuren Iedereen kon dus fietsen. Toen moesten ze leren tegelijk kringe tjes draaien, min of meer ingewik kelde figuren rijden, en nadat er dat allemaal als ingehamerd in zat, moest de show deel voor deel wor den ingestudeerd. Tenslotte moest de te spelen muziek aan het rijden worden aangepast, en worden geti med. En de muziekinstrumenten moesten worden aangepast aan de fiets. Zo werd de schuiftrombone rond gemaakt, en bespeelbaar via ventie len. Ook de hoorns, de tuba's, de bassen moesten een ronde vorm krijgen. Kapelmeester Van Dijck: „Dat grote koper moet nl. om de hals worden gehangen. Je kunt dan met eep hand spelen en met de andere fietsen. Het kleine koper levert geen problemen op." Kapelmeester K. van Dijck (37), oud-leerling van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, waar hij klarinet en piano studeerde. Later stu deerde hij nog orkestdirectic en compositie. Het departe ment van onderwijs en we tenschappen verleende hem destijds de opdracht tot het componeren van twee orkest stukken, die veelvuldig ook in Engeland en Amerika worden uitgevoerd. die hoogte kon heenkijken. perscentrum „Nieuwspoort" verklaarde gistermiddag- dr. Robert C. Seamans, on derdirecteur van het Amerikaanse bu- voor lucht- en ruimtevaart, dat geen enkele zekerheid is over het e waarop een Amerikaanse Appol lo/Saturnus-5 een bemande vlucht of rond de maan zal kunnen maken. Dr. Seaman is in Nederland in verband met de jaarvergadering van de ad viesgroep voor onderzoek en ontwikke- de ruimte van de NAVO-lan- De inspanning die de oorlog in Viet- im van de Verenigde Staten vraagt de opdrachten die vele ondernemingen DOOR *4^ Ze stond heel broos bij de tramhal te. Kwiek dametje in modern mantel pakje, gehoed en gehandschoend. Al jaren zijn we goede vriendinnen, waarbij ik me wel altijd het kuiken, dat pas komt kijken, voel. Hoe oud ze precies is kon ik nooit berekenen, slechts vermoeden door verhalen uit een grijs verleden. Maar haar activi teiten waren altijd volkomen in te genspraak met die vermoedens. Veel op reis, ijverig in comité's, ziekenbe zoekster bij uitstek, gastvrouwe in de perfectie. De tram zoefde aan. Ze stond met de kaart in haar hand. Ze leek me wat nerveus, jachtte naar de deur, aarzelde, deed een stapje terug, strui kelde bijna. Een bescheiden zetje bracht haar de tram in, waar ze haastig langs lege plaatsen dribbelde, weer omkeerde en eindelijk met een zucht neerviel op een bank. Ze rom melde de kaart in haar tasje en keek me toen wat gegeneerd op zij aan: „Hè, hè, dat is voor het eerst in een kleine twintig jaar dat ik weer in een tram zit". Voor een super-tram-en-busklant als ik ben, klinkt zo iets onbestaan baar. Maar ze legde uit. „Ik was een van de eerste autorijdsters van het land. Je kunt gerust zeggen, dat ik zestig jaar gereden heb. Was iets heel dichtbij dan liep ik. de rest ging per auto. Maar nou had ik tooh geen moed om helemaal naar het centrum Heb nooit iets akeligs meegemaakt „Na tuurlijk als je de stad jngaat. kan je erg. Een beetje blikschade de schuld van de ander, die gaf geen de auto beter thuislaten." „Nooit", zei ze fel, „nooit liet ik voorrang. Politie erbij hem thuis. Altijd wel een plaatsje te er helemaal mee eo vinden. Die parkeermeters vind ik ge weldig. Ik had er best een kwartje anders zette ik hem Maar toch keek die wat raar naar mijn rijbe wijs. Ze waren heel beleefd, maar ie voelde het. Enfin ik ben gewoon verder weg. Wie niet lui is redt het ingestapt en verder gegaan. Maar best". gisteren. Ik reed weer heel kalmpjes. „Is er dan iets met je auto?" vroeg zoals ik altijd doe. Rustig opeens zei ze en het was als hem wel a „Afgelopen. Gisteren Passeren z die vent i; beneden e komme d'r Oud mogen zijn En wagen naast me. Ik had zien komen, dacht dat ie u, maar naast me houdt draait het raampje naar riep: „Hé, ouwetje, zo ou ongelukken", allebei even stil. toen kwam er heel zacht: „En ik dacht dat ik juist zo voorbeeldig reed." voor haar, maar dat hoefde ook niet. Ik had geen woorden van troost „Ik heb mijn wagentje een zijstraat ingedraaid, geparkeerd, ben naar huis heb ik het besluit genomen. Maar het gewandeld is hard." beid. Auto weg, uit! Maar- Ze boog zich naar me toe, zodat ze fluisteren kon. Wenkte me nog wat naderbij: „Ik ben tachtig geworden. Veertien dagen geleden..." Ze keek nu beslist samenzweerderig. ijk, die griezelig. Of ik Zie je ik ben trams, ik vind daar ooit nog toch tachtig..." We moesten er aan dezelfde halte uit. Heel behoedzaam heb ik haar bij Ik wilde bewonderend iets zeggen, de hoge stap geholpen. Ze lachte - erom: „Toch wel prettig om heel ge- oud te mogen zijn", zei ze glun- fing verder: „Ik zie prima, les, mijn hersens mankeert Ik ben nooit bang op de weg. daarvoor onderhanden hebben m een verlaging van het niveau van het ruimte-onderzoek noodzakelijk. De komende winter, aldus dr. Sea mans, brengt de eerste van een serie lanceringen van een onbemande Apol- lo/Saturnes-5. Deze lanceringen volgens dr. Seamans vooral nodig oi.. te gaan of het gehele ingewikkelde laten om zowel op de grond als in de vlucht het grootst mogelijke succes te boeken zal men een bemande vlucht ma^ Die bemande vlucht kan, zo verklaarde dr. Seamans, ten doel hebben een baan rond de maan en daarna terugkeer de aarde. Ook kan het doel zijn van baan om de maan uit een eindweegs in de richting van de maan te gaan en daarna terug te keren zonder dat men een voet op de maan zet. Alleen al dit onderdeel van het Ameri kaans ruimtevaartprogramma kost veel tijd en geld: drie tot vier maanden zul len nodig zijn om de eerste Apollo en Saturnusraket samen te bouwen en op fouten te controleren. Dat geldt ook voor de eerste vier of vijf stuks, maar dr. Seamans meende, dat naderhand het sa- menbouwen en op de grond uitproberen in ongeveer twee maanden zal kunnen gebeuren. LONDEN In een gevangenis in Maidstone in Kent geraakte een Jamai- in gevecht met andere gevangenen. Dit leidde tot een rel waarin dertig lot veertig gevangenen waren betrokken en waarbij met stoelen en tafels werd gesmeten. Vier bewakers en ttoee gevan genen werden licht gewond. Veertien ge vangenen werden apart gezet voor onder-1 vraging. i het aanbrengen van een beugel veel en sterke wind op de fiets te aan het stuur, waarin de tamboer blijven zitten. Het is natuurlijk he- zijn rechterhand kan leggen. Met lemaal niet denkbeeldig, dat een die rechterhand bestuurt hij zijn straffe wind zo'n grote trommel-sla- fiets terwijl hij tegelijk de trom- ger als hij niet op zijn qui vive te, mei beroert. Evert Mol werd kleine ondersteboven blaast", trommelslager. Uren en uren ach- De „spelende wielrijders" spelen ten allemaal kon maken. Ticee Kapelmeester Van Dijck: „Van morgen was het, ter ontspanning, voor het gehele korps voetballen. kend, zij hebben immers hun han den niet vrij om muziekblaadjes om te slaan?" Elke avond om kwart c een arm breekt, zit ik er vanavond opstappen geblazen, mee, want ik kan jou niet zo één, Kapelmeester Van Dijck: „Ik we allemaal langzaam vooruit, ons richtend op onze rechter buurman. Het afstappen geschiedt op fluitsignaal. Eerst steek ik mijn rechterhand omhoog. Dat betekent: vaart minderen. Op het eerste fluitsignaal zetten we allemaal on ze linkervoet op de grond, en op het tweede fluitsignaal gaat het rechterbeen over het zadel om aan te sluiten bij het linker." Brieeen Al kort na het optreden bereik ten kapelmeester Van Dijck veel brieven van oud-militairen, die bij het Regiment Wielrijders hadden gediend. Het waren brieven vol waardering, een enkele vergezeld van foto's, die toonden hoe het vroeger was. Kapelmeester Van Dijck: „Bij het vormen en oefenen van het muziekkorps had ik natuur lijk een beroep kunnen doen op oud-militairen, die mij zeker graag alle hulp hadden willen verlenen. Maar sergeant-majoor onderkapel meester P. Severijns, die vroeger bij de Wielrijders heeft gediend, heeft mij geweldig geholpen. We hebben het zonder hulp van buiten af kunnen fiksen." Bernhardhal wordt ontmanteld UTRECHT Op 10 september biedt de Kon. Nederlandse Jaarbeurs ter gele genheid van haar vijftigjarig bestaan een beat-feest aan in de Bernhardhal. De po litie zal daar in burger verschijnen en dus niet in de massa opvallen. Bovendien heeft de jaarbeurs gevraagd om agenten, die van beat houden en dus zelf ook genoegen aan Het feest kunnen beleven. uitgedacht. In de Bernhardhal komen geen zitplaatsen en er zijn dus geen stoel poten om mee te smijten. Het podium wordt drie meter hoog en de losse trap jes naar het podium worden tijdens de voorstelling weggehaald, de optredende bands zijn dus onbereikbaar voor het ticnerpubllek. Er is geen pauze en dus zijn er geen flesjes om mee te gooien. Een aan de hal zelf zal weinig zijn te vernielen. Zo is een aantal leidingen naar boven gehaald, buiten bereik van de jeugd. Het non-stopfeest duurt van acht tot elf uur des avonds. Veel beatbands tre den op. waaronder de acht finalisten van het door de jaarbeurs georganiseer de concours yan amateurs. De winnende band krijgt bovendien et ten. Direct iL.J8 uc ,U1, volgt het door zoveel tieners met span- geldprijs en zij mag nummertje op de plaat zet 1 de uitspraak van de jury ning tegemoet geziene optreden van de „Moody Blues". De jaarbeurs verwacht achtduizend Jongeren, maar in de Bernhardhal zou den desnoods twintigduizend tieners kun nen. Bij degenen die zich nu al hebben aangemeld zijn heel wat vaders en moe- Man verongelukt voor ogen van zijn vrouw fVan een onzer verslaggevers) KESTEREN Voor de ogen van zijn vrouw is gisteren de 36-jarige J. den Hartog dodelijk verongelukt. Bij het oversteken van de provinciale weg werd de auto waarin hij reed gegrepen door een zandauto. Het slachtoffer, vader vun vier kinderen, werd uit de wagen ge slingerd en was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9