LHJ Weekagenda heeft eindelijk de ruimte Directeur Milikan begint kruistocht tegen het „Leidse kwartiertje" Dubbele deuren zijn te duur KLAVERBLAD KOFFIE Smarties melkchocolade dragees 'nHele boel voor maar één kwartje Dankbaar 'Jahn in Marekerk bijeen Maatregelen in de Kooi tegen wateroverlast? SENATOR NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1966 Donderdag Breestraat 19, 8u.: dhr. C. van der Schans, evangelist te Den Haag. Den Burcht, 2 tot 10 uur: demonstratie ga9verwarming Jan de Nie en Zonen. VOORSCHOTEN Kasteel Duiven, voorde, 8.30 u.: show van drie eeuwen kleding en juwelen uit de collectie Can ter Cremers (toelichting in het Engels) DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met ..Je kunt het nooit weten" van G. B. Shaw. Theater Pepijn 8.30 u.: Opus II Paul van Vliet. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Hai- tink met als solist Wladjimir Askenazy in Schumanns Pianoconcert. Verder delen uit Prokowjews Romeo en Julia. Vrijdag Den Burcht, 2 tot 10 uur: demonstratie gasverwarming Jan de Nië en Zonen. Zaal Koningskerk (Leiden-noord), 7.30 tot 10 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Levendaal 101, 8 u.: officiële opening gebouw Leidse Hervormde Jeugdraad. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Professor Bernardi" van Arthus Schnitz- Ier, Zaterdag Old Dutch, 3 tot 5 uur: receptie gym nastiekvereniging Jahn. Stationsplein, 13.18 u.: vertrek voor be zoek tentoonstelling „Duizend jaar bota- nische boekillustraties" te Den Haag (Ko- ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) DEN HAAG Koninklijke Schouw- burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Ik zoek Mioussov" door Valentin Kataiev. Dagelijks in Den Haag Kurhaus Piljoen, 20.30 u.: ABC-cabaret met Wim Kan en Corry Vonk, verdere medewerkenden: Frans Halsema, René Frank en Carry Tefsen (beh. vrijdag). De Nieuwe Komedie, 20.15 u.: zo. aug. ook 14.15 u.): „Mama, kijk zonder handen" van Hugo Claus. (Van za. 27 aug. af tot en met wo. 31 aug.). Theater Pepijn, 20.30 uur: ,,Ópus II" (van do. 1 sept. af). Films Camera (2 en 7.30 uur): The bridge on the river Kwai (14 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): The great race (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Mabuse contra Acontas no. 17 (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De een zame revolvervechter (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Moord voor het voetlicht (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Zeventien (18 jaar). Tentoonstellingen Museum VoutenKuoae giole zomerten toonstelling „De mens van toen' (tot einc sepiembei open van 10 tot 5 uur zondags van 1 tot 5 uur) De Lakenhal: tentoonstelling van schilderijen van Gabriël Metsu, tot 5 september, 105 u„ zondags 1—5 uui Galerie Walenkamp: zomertentoonstel- ling Leidse kunstenaars 66, tot 8 septem- Bevestiging ds. Van Malssen 25 september LEIDEN Ds. P. J. D. van Malssen uit Franeker zal zondag 25 september 's avonds om zeven uur in de Pieters kerk door ds. H. J. van Achterberg worden bevestigd als predikant voor het academisch ziekenhuis. In dezelf de dienst hoopt hij zijn intrede te doen. Nog goed afgelopen HONSELERSDIJK Toen de 9-jarige M. M. op de Mariëndijk van het voetpad de rijbaan opfietste, botste hij tegen een juist passerende auto, bestuurd door N. M. P. uit Leiden. De fiets werd zwaar- en de auto licht beschadigd, de knaap kwam er nog goed af. Lawaai en tocht in Stadsgehoorzaal (Van onze stadsredacteur LEIDEN Naar aanleiding van de klachten, die eind vorige week tij dens de jaarvergadering van de Leidsche Kunstkring „Voor allen" zijn ge uit over „lawaai en tochtin de Stadsgehoorzaal, hebben we ons licht op gestoken bij de heer I. Milikangérant van de Stadsgehoorzaal. Die klach ten zijn immers, naar we mogen aannemen, niet geuit ter wille van de kri tiek en dus heeft het zin er aandacht aan te schenken. De heer Milikan denkt er al net zo over, bleek ons. In zekere zin is hij zelfs blij met die in het openbaar geuite kritiek omdat deze hem een wapen in de hand geeft in zijn strijd om van liet gehoorzaalcomplex een zo ideaal mogelijk oord te maken voor het geven en beluisteren van concerten en dergelijke. neel heb ik nogmaals opdracht gege ven zoveel mogelijk stilte te bevorde ren. Laatst hebben zelfs tijdens een concert suppoosten als „sandwichmen" door de gangen gelopen met borden: „Stilte a.u.b. concert". Het helpt niet. Er moeten andere maatregelen worden genomen en daarvoor moet ik de organiserende verenigingen, die ten slotte mijn gasten, mijn cliënten zijn, meehebben. Als je zo leest wat er op die ver gadering is gezegd over het lawaai, zou je gaan denken: „dat ligt aan de „brigade", zegt de heer Milikan en met de „brigade" bedoelt hij dan zichzelf, zijn vrouw, bedrijfsleider J. Tempel, de suppoosten en het ver dere personeel. „Nu bestaat die bri gade natuurlijk niet uit heiligen maar ik kan u wel zeggen, dat wij er voortdurend naar streven de grootst mogelijke stilte te bewaren, vooral tijdens concerten. De gangen rondom de grote zaal zien we als een natuur lijke barricade, die geluiden van buiten weert, mits de deuren dicht blijven. Grote onbeleefdheid Waar wij echter de grootste moei lijkheden mee hebben, dat zijn de laat komers. Een voorbeeld: onlangs op een concertavond, die om 8 uur moest be ginnen, heb ik acht minuten voor acht geconstateerd, dat in de garderobe slechts 126 nummers bezet waren. Om tien over acht hingen er 856 num mers". Dat betekent dus, dat in circa een kwartier 730 mensen hun jas kwijt moesten. Dat geeft een nerveuze druk te, ook voor het garderobe-personeel. Het beruchte Leidse kwartiertje zeg gen ze dan maar dat vind ik helemaal niet origineel. Ik heb al met een Haags kwartiertje te maken gehad en met een Veluws kwartiertje. Hoe je het ook be kijkt, het is een grote onbeleefdheid ten opzichte van de mensen die wei op tijd komen en ten opzichte van dege nen die optreden. Potten bier Ik wil er wat aan gaan doen en daar voor wil ik u eerst nog een paar cijfers noemen. Op dezelfde concertavond lie pen 48 mensen in de gangen rond toen het orkest opkwam. Het binnenlaten van die mensen na het eerste applaus bracht veel gekraak van deuren en ge luiden van buiten in de zaal. Alsof dit nog niet genoeg was. kwamen er na het tweede applaus nog eens 12 mensen de zaal binnen. Een andere bron van kwaad wordt vaak gevormd door niet-optredende medewerkers van bijvoorbeeld een groot orkest. Die hangen, zonder ook maar enige vorm van egards te tonen ten opzichte van hun collega's, in de gangen rond. Chauffeurs zitten te kaar ten en niet-optredende musici zitten met grote potten bier voor zich. Ik heb hierover ai contact opgenomen met de directie van een groot orkest. Ook ama teurartiesten maken zich hier aan schuldig. Op tijd beginnen Dat gaat zo niet langer. Het perso- hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! Het Leidse kwartiertje moet er Als iemand de trein van 8 uur moet halen, komt hij ook niet over achten het station binnen. Waarom dan wel als het een concert of andere uitvoering betreft We moeten het zover zien te krijgen, dat de deuren om 8 uur abso luut dichtgaan en dat eventuele laat komers pas bij het applaus naar bin nen mogen. En als de uitvoering dan om 8 uur begint volgens het programma, moeten we ook precies om 8 uur beginnen. Dat dit mogelijk^is, is in andere steden be wezen. In één seizoen is de zaak „ge saneerd". Dubbele deuren zouden te duur worden. Kosten zeker f 60.000. Geen „tocht" Er is op die vergadering van de Kunstkring ook over tocht gesproken, die „volgens de suppoosten geen tocht maar een luchtstroom" is. Hoe gek het ook lijkt, de suppoosten hebben gelijk maar het blijft natuurlijk wel hetzelf de of je door de hond of door de kat wordt gebeten. Technici, onder meer van T.N.O., breken zich nog steeds het hoofd over dit algemene probleem, dat met air-conditioning gepaard gaat. Het is een „luchtdruppel", die de tocht- suggestie veroorzaakt. Wij houden hier een temperatuur van rond 25 graden Celsius aan en we beginnen met een „koele" zaal omdat Als mensen trein moeten halen zijn ze toch ook op tijd mensen ook warmte binnenbrengen. Wordt de ingestelde temperatuur over schreden, dan schakelt de verwarming uit en wordt koelere lucht ingevoerd. Dat bereikt een hoogtepunt, tijdens de pauze en daarom adviseren we de men sen ook altijd dan even de zaal te ver laten. De zaal wordt dan „doorgebla zen". Hoe rijmen we dat? Dat het overigens alle zaalbezoekers nooit tegelijk naar de zin kan worden gemaakt, wat de temperatuur betreft, ondervond bedrijfsleider Tempel on langs. Na afloop van een concert kwam een bekend Leids echtpaar naar hem toe met de opmerking: „Zeg, meneer Tempel, had u het niet wat Tuinconcert Concordia LEIDEN Vrijdag 9 september zal de chr. muziekvereniging Concordia een tuinconcert geven in de speeltuin Ons Eiland aan de Kortenaerstraat, aanvang I uur. De entree is vr(j. De drumband o.l.v. de heer K. C. Boeff zal de avond openen met enkele mar- waarmee men op het federatief con cours te Gorsel op 2 juli jl. een le prijs behaalde. Verder zal een muzikale show ten uitvoer worden gebraaht. Daarna geeft de harmonie o.Lv. de heer Albert Hilkhuysen een gevarieerd con cert, waarbij o.a. gespeeld worden de concoursstukken en een jazzouverture. Luidsprekers gestolen LEIDEN In de afgelopen nacht zijn van een bouwterrein aan de Schu- bertlaan drie luidsprekers gestolen. Totale waarde f 200. kunnen maken in de zaal; we zaten te vernikkelen". Het echtpaar was nog niet uitgepraat of er kwam een andere concertbezoeker naar de heer Tempel toe. „Beste meneer Tempel, het was zo snikheet vanavond in de zaal; kunt u daar de volgende keer niet iets tegen doen Twee gewonden bij botsing in Leiden LEIDEN Gistermiddag om half twee zijn op de Lammenschansweg een twaalfjarig meisje, dat op de fiets was, en een zeventienjarige Leidse brom fietser met elkaar in botsing gekomen. Het meisje brak haar linker boven been, de jongeman liep een hersen schudding en een hoofdwond op. Bei den zijn naar een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde doordat het uit zicht werd belemmerd door een gepar keerd staande auto met aanhangwagen. Ingezonden Straatvervuiiiïig Dat er elke zaterdagavond een ploeg straatvegers aan te pas moet komen om de vette patat-rommel op te ruimen is voor Katwijk als badplaats beslist geen reclame. Het is niet alleen Katwijk, maar prak tisch elke gemeente heeft met hetzelfde euvel te kampen. Wordt het zo langza merhand niet hoog tijd dat aan de straat vervuiling een einde komt? Een politieverordening met streng toe zicht is heden ten dage beslist niet over- LEIDEN J. v. D. Harde val van bouwwerk in Katwijk KATWIJK Gistermorgen om streeks half twaalf is de 22-jarige Cor nells van der Wal uit Den Haag van een bouwwerk in de Hoornespolder op een drie meter lager gelegen betonnen vloer gevallen. Met een zware hersenschudding is hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Het ongeluk gebeurde toen het trapje, waarop de heer Van der Wal stond, omviel. WARMOND Tijdens de Warmond- se feesten za] de gemeentesecretarie voor het publiek gesloten zijn. Voor de burgerlijke stand is het kantoor geopend 's morgens van 9 tot 9.30 uur, uitsluitend voor de aangifte van geboorten en overlijden. LEIDEN De christelijke gymnastiekvereniging „Jalin" hield ter ge legenheid van haar vijftigjarig bestaan gisteravond een goed bezochte her denkingsbijeenkomst in de Marekerk. Voorzitter G. S. de Knegt, ds. E. Ha verkamp en dr. P. L. Schoonheim hielden een toespraak en zingend gaven de aanwezigen uiting aan de dankbaarheid over dit mooie jubileum. Het Gereformeerd Kerkkoor onder leiding van de heer A. de Ru, organist J. J. Brons en de trompettisten B. Horsman en. A. J. Plu verleenden medewer- In zijn openingstoespraak zei voor zitter De Knegt onder meer: is dit jubileum nu wel zo belangrijk, dat met genodigden en ouders hiervoor in een kerk moeten samenkomen? Vijftig jaar Jahn betekent immers ook vijftig jaar fouten maken. Zelfverzekerdheid en eigenwaan omdat we een christe lijke vereniging zijn, moeten dan ook vü-re van ons blijven. Leden van een sportvereniging zijn over het algemeen lichamelijk en gees telijk gezond. Hoevele duizenden wor den er daarentegen niet opgejaagd door oorlogsgeweld en natuurrampen? Daarom past ons bij dit jubileum dank i God, aldus de voorzitter. Daarom het zelfs een morele plicht Hem dank te brengen. Begonnen met zeven leden, groeide Jahn tot een vereniging van ruim zeshonderd leden. Turnen is niet alleen ons vermaak, zoals het bondslied ook al zegt. Het staat in directe verbinding met onze levens houding. Mens zijn Het ging deze vereniging er vijftig jaar lang om met ziel en lichaam mens te zijn, zo begon ds. Haverkamp zijn toespraak, waarvoor hij als uitgangs punt had genomen de verzen 4 tot van Philippenzen 4: „Verblijdt u in den Here te allen tijde. Wederom zal ik zeggen: Verblijdt u! Uw vriende lijkheid zij alle mensen bekend. De Cafébezoekers Nieuw gebouw aan Levenclaal vanaf morgen in gebruik en kerkgangers onder één dak LEIDEN Uit het 73ste Jaarverslag van de „Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen te Leiden" blijkt, dat in de periode september 1964-1965 geen nieuwe wo ningen aan de voorraad zijn toege voegd. Wel is er een aantal aan ont trokken in het kader van de sanering ten behoeve van de noord-zuid verbin ding. Voor f 170.470 werden onderhouds werken aan 146 woningen van het tweede plan opgedragen aan het Aan nemersbedrijf J. J. Arbouw en Zoon. Het bij dit plan behorende poortge bouw (Ringkade) en de daarboven ge legen woning zijn gesloopt. De wateroverlast die de bewoners van de woningen in de Kooi steeds on dervinden bij regenval van enige bete kenis, is een aanhoudende zorg voor het bestuur. Met de directeur van Ge meentewerken zal contact worden op genomen om na te gaan of. en zo ja, welke maatregelen kunnen worden ge nomen om de bewoners van die last te bevrijden. (Vjfn een onzer redacteuren Lbiumv lp aar vroeger „kna pen'' bij de toverlantaarn zaten en jongelingen debatteerden alsof het ot van Herk en muatscluippij ui nun tianaen lag, drinken ouinenkort tieners en twens een cola op hoge barkrukken tegen de achtergrond een „yellow submarine" of het weer nieuwste tSeatle-succes. In de koffiekamer (met barvan het- LtlJ-gebouw aan het Levendaal, die als „jeugdcaje dienst zul doen, zul le sprekende slang en Loiijn nel zwijgen zijn opgeiegu. Als er wordt gepraat zal liet zijn over de laatste an van Jan IP others, de carriere Mar tine Dijt, het lv-programma van de votlge avond of het proef werk van de volgende dag. Voor wie in dit rijtje al dan niet met schrik de kerk mist: elke zondagmor gen zal in de grote zaal naast dat „café" (zonder bier) jeugdkerk wor den gehouden en bovendien zullen in andere ruimten van datzelfde LHJ- gebouw geloofs- en politieke zaken toch nog wel om de deur komen kij ken. Ds. A. J. Lamping voorzitter van d< Leidse herv. jeugdraad, is er bijzonder blij over dat dat straks allemaal kan in de nieuwe behuizing, het vroegere wijkgebouw. dat op een wel heel goede dag leeg kwam te staan. Hij was juist zo ongeveer ten einde raad, want de ruimte aan de Hoog landse Kerkgracht, waar de jeugdraad zat, was al lang veel en veel te klein geworden en kon ook onmogelijk wor den uitgebreid. Het gereedkomen van de Vredes- kerk, die voor de wijkgemeente het gebouw aan het Levendaal overbodig maakte, bracht de oplossing voor het probleem .De kerkvoogdij, eigenaresse van het pand, was na overleg bereid de LHJ daar te huisvesten. Here is nabij. Weest in geen ding be zorgd maar laten bij alles uw wensen door gebed en smeking met dankzeg ging bekend worden bij God." In deze vijftig jaar is op heel tast bare wijze geprobeerd antwoord te geven op die woorden van Paulus, al dus ds. Haverkamp. Verblijdt u te allen tijde. De Here is vlak bij ons en wij leven naar Hem toe. Dat betekent, dat ons leven een heel duidelijke rich ting in gaat. Er zyn vooral tegenwoor dig nogal wat mensen, die een hekel hebben aan een begrip als „christelijke gymnastiekvereniging". Behalve vijftig jaar levensvreugde betekent vijftig jaar Jahn ook vijftig jaar zorg. Maar er is antwoord geweest op de gebeden- Dr. Schoonheim had zijn korte slot toespraak gebaseerd op de verzen 7 en 8 uit Philippenzen 4, waarin wordt ge sproken over de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat. Een vakantie herinnering ophalend onder het motto „Dat zal u wel interesseren", zei dr. Schoonheim: ons leven behoeft niet achter slot en grendel. We mogen er uitkomen en Hij behoedt ons. Wat een gunst! Na afloop werd een sehaalcollecte gehouden ten bate van het vluchtelin genwerk in het Midden-Oosten. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Johannes C z v J C Lelieveldt en B E El- dridge; Hendrik J z v H C Elder- horst en Y S M van der A; Jan z v B Heemskerk en L van der Kwaak; Jebty A d v C P van Rooij- en en T Greijdanus; Dionysius P z v A T L Kortekaas en M D Groot; Victor J z v J L Janssen cnCW J Meegdes; Klaas z v D Buik en D Oosterlee; Andrew G z v M A T Hattu en C Picaulij; Jeltje E d v W J Buijtendorp en W Adema; Ysette d v S A G J Witteveen en E M Elsbach. Overleden: A J de Groot, 83 jr, man; M van Hameren, 77 jr, wed van C Mank; A Gordijn, 77 jr, echtgenote van A du Prie. Drie wethouders in Voorschoten VOORSCHOTEN Het beraad tus sen de vijf raadsfracties (KVP, Prot.- chr. groepering, VVD, PvdA en Boe renpartij) heeft de volgende verdeling van de wethouderszctcls opgeleverd: drs. A. F. van der Laan (KVP): open bare werken, tevens loco-burgemees ter; W. Iestra (Prot.-chr.)onderwijs; dr. M. S. Kamminga (VVD): financiën en bedrijven. Dividend ZA Handel AMSTERDAM Zuid-Afrikaansch Handelshuis stelt over 1965 (1964 8 (8) pet. dividend voor. waarvan 4 uit dividendreserve. De rentevoet voor Amerikaanse schatkistbiljetten heeft een record be reikt van 5,087 voor een aanbod van 1.3 miljard biljetten van 91 dagen looptijd pet voor 1 miljard van 182 da gen (vorige week 5,02 en 5,41 pet). Vol lof Ds. Lamping is vol lof over de mede werking die hij van die zijde heeft on dervonden, niet alleen bij het overleg maar ook daarna. De vonken die vroe ger soms van de in het wijkgebouw gevoerde discussies afspatten, hadden het interieur er niet beter op gemaakt en er moest dus grondig worden ge restaureerd. „Ik kan niet anders zeggen dan dat de kerkvoogdij het voortreffelijk heeft gedaan", zegt de LHJ-voorzitter, „on danks de moeilijke financiële situatie". De kerkvoogdij heeft de hele ver bouwing voor haar rekening genomen, terwijl de LHJ zelf voor de inventaris heeft gezorgd. Met dat laatste was zo'n f 15.000 gemoeid via allerlei akties moeizaam bijeengebracht (ds Lamping: Ik kan de eerste jaren geen verloting Ook andere instanties, zoals de stichting „Hulp na onderzoek" en het leningen- en schenkingenfonds van de stichting Leidse jeugdverblijven, zijn financieel bijgesprongen: laatstge noemd fonds fourneerde f 5.000, waar van de helft als schenking en de an dere helft als lening. Concentratie In het herboren gebouw, dat mor genavond door president-kerkvoogd M. Struys wordt overgedragen en door Het hart van het LHJ-gebouw: de koffiekamer, die o.a. als „jeugdcafé" dienst zal doen en erom vraagt constant te worden bestormd. de burgemeester in gebruik wordt ge steld, kan het jeugdwerk grondiger worden aangepakt dan ooit aan de Hooglandse Kerkgracht mogelijk was. Behalve de al genoemde koffieka mer en grote zaal, met resp. 30 en 250 zitplaatsen, zijn er een „raadskamer", een kamer voor het bestuur van hel jeugdcentrum In den Moriaen, een kamer voor kring- en ander werk en een kamer voor de jeugdpredikant. Alle aktiviteiten van jeugdcafé tot jeugdkerk en catechisatie, worden in het nieuwe huis geconcentreerd, al blijft het ook onder LHJ-auspiciën opererende jeugdontmoetingscentrum Rehoboth aan het Rapenburg geves tigd. Open huis Een groots gebouw vraagt natuurlijk om grootse plannen en die zijn of worden dan ook druk gemaakt. Het LHJ-onderkomen moet een „open huis" worden, ook letterlijk: het zal iedere dag van vermoedelijk zo'n drie tot zes uur 's middags zijn geopend, zodat iedereen die daar zin in heeft na schooltijd even kan binnenlopen voor een koffie, een cola, een plaatje, een praatje. Elke zaterdagavond wordt er een pro gramma gegeven, variërend van „Mu sic at candlelight" tot een lezing over psychotechnische tests. Op doorde weekse avonden werden er cursussen, catechisaties, kadertrainingsbijeen- komslen gehouden. Het gebouw zal geen enkele avond leeg staan. Buiten staanders zouden alleen 's morgens en 's middags tot drie uur de beschikking over het gebouw kunnen krijgen. Met de verbouwing, uitgevoerd naar een ontwerp van de heer K. de Feij, is sinds maart begonnen; nu alles, tot en met de strakke neonletters LHJ aan de gevel, klaar is, kan nergens beter worden „gehappend" dan aan het Le vendaal: voor Leidenaren bestaat geen enkele reden meer ergens in de stad een „lieverdje" te vieren. En wie weet: misschien staat die eerste letter van LHJ ook daarvoor. aanstekelijk lekker!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3