SCHIP LOOPT OP ROTS mmm Redding nabij De Gaulle: Eerst moeten de Amerikanen weg JAMIN Commentaar Trots KNSM maakt water 200 passagiers op eiland ewezeri Uitg Chinese non overleden Dunbevolkt eiland van Azoren Loena-geheim werd niet ontsluierd Haagse bus kantelt op Duitse autobaan ZOLANG ZAL HIJ NIET BEMIDDELEN VLIEGRAMP EIST 88 LEVENS Derde overval in een week Vier mannen beroven bank in ÏJsselstein Donderdag 1 september 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „SUntvaitich If ghsblsvan mijn herl Ir teghsmpoet I" Oordts Dagblad Haagse Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Tweehonderd passagiers en een deel van de bemanning van de Prins der Nederlanden zitten vast op het bijna onbewoonde eiland van de westelijke Azoren, Flores. Het schip liep gisterenmorgen op een niet in kaart ge brachte rots en stootte lek. De redding wordt moeilijk, de verbindingen zijn slecht. Het moment dat de acht uitge wezen nonnen de grens tussen communistisch .China en Hong Kong overschrijden. Een van hen ligt, volkomen uitgeput, op een bagagelorrie. HONG KONG Een van de acht nonnen die op last van de Rode Garde communistisch China moesten verla ten, is vanmorgen in een ziekenhuis ir. Hong Kong overleden. Reeds bij het overschrijden van de grens met het Britse protectoraat zakte zij ineen. Uit geput werd zij in het ziekenhuis opge nomen. De nonnen, die in Peking een kloos terschool voor kinderen van buiten landse diplomaten leidden, moesten zoals gemeld het land verlaten toen zij door de Chinese autoriteiten van spionnage werden beschuldigd en de „rode wachters" hun school sloten. Tijdens de driedaagse reis van king naar Hong Kong zijn de zusters voortdurend onder toezicht van gewa pende wachters geweest. Zij zijn echter niet mishandeld. Na hun aankomst ir Hong Kong waren slechts enkele non nen in staat hun ervaringen te ver tellen. Vorige week donderdag zijn de „rode wachters" het klooster in Peking binnengedrongen. „Het ging allemaal erg onverwacht. Zij hebben ons hoe genaamd niet aangeraakt. Enkelen van ons werden op transport gesteld, wat er met de anderen is gebeurd, weet ik niet", aldus een van de nonnen. Beschuldiging Intussen heeft het Centrale Comité van de Russische communistische party gisteren een scherpe aanval op de Chi nese communisten gedaan, omdat zy het imperialisme zouden helpen door hun „grote proletarische culturele revolutie'". In deze verklaring, die de felste was van de afgelopen twee jaar, worden de par- tyieiders in Peking verantwoordelijk ge steld voor de „onophoudeiyke pogingen om de communistische beweging te ver delen en het anti-imperialistische front te verzwakken". bijeenkomst van het Chinese trale partijcomité lasterlijke aanvailen heeft gedaan op de Sowjetunie. Deze bij eenkomst leidde tot de huidige campagne van de Rode Garde tegen buitenlandse bourgeois-gewoonten. Demonstratie Meer dan een half miljoen leraren en studenten hebben gisteren in de Chinese hoofdstad een massabijeenkomst gehou den met als „hoogtepunt" een rede van maarschalk Lin Piao. In een felle toe spraak riep hij de jonge revolutionairen op, de werken van Mao Tse-tocng te be studeren en naar zijn richtlijnen te werk te gaan. Volgens het Chinese persbureau verliep deze demonstratie in een „zeer revolutionaire geest". Sinds gisteren houdt een controle-com missie toezicht op de acties van de P.ode Garde. Door middel van aanplakbiljetten worden de uitwassen van de laatste da- baar afknippen van lange haren vindt geen genade in de ogen van de commis sie. Buitenlanders en immigranten moe ten volgens haar met rust worden gela- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tweehonderd passagiers van het vlaggeschip van de KNSM Prins der Nederlanden zyn op het Azoreneilandje Flores aan wal gebracht, nadat het 7200 ton metende schip op een niet in kaart gebrachte rots was gestoten. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De machinekamer maakt water tot aan de waterlijn, maar het schip maakt geen slagzjj. Drie slepers, waaronder de Clyde van Leen Smit, zijn onderweg. De Prins der Nederlanden was op weg naar de West, met militairen en verlof gangers. Piet Smit en zusterschip van de Oranje Nassau, is op Flores aan land gegaan om andere verbindingsmogelijkheden met zijn directie te zoeken. Of hij sla gen zal is de vraag. Sommige berichten maken er melding van, dat het eiland een minimum aan verbindingsmoge lijkheden bezit. Voor het schip bestaat overigens geen gevaar. De waterdichte schotten houden het, het schip kan alleen geen vaart meer maken. Vijfenvijftig van de 200 passagiers zijn mariniers en marinepersoneel, bestemd voor de Antillen. Verder had den de passagiers als bestemming Curagao, Aruba, Trinidad en Jamaica. In totaal kan het schip 218 passagiers vervoeren. Het is enige tijd geleden drastisch gemoderniseerd: air-condi tioning, zwembad, kinderspeelplaats en meer van dergelijke snufjes om de overtocht aangenaam te maken. Meteen nadat het schip op driekwart mijl van de zuidwestpunt van het Por tugese Flores op de rots was gestoten, werd besloten de passagiers en een deel van de 92 koppen tellende beman ning in de sloepen te laten gaan. Veilig wisten zij de rotsachtige kust van het nauwelijks bewoonde eilandji te bereiken. De accommodatie daar i echter niet toereikend om de schip breukelingen te verzorgen en onder dak te brengen. Hun overtocht naar de bewoonde wereld zal nog wel de no dige moeilijkheden opleveren, omdat Flores ongeveer 400 mijl verwijderd is van de luchthavens Santa Maria (het grootste Azoreneiland). Op Flores kunnen geen vliegtuigen landen. Kapitein J. J. Ruiter uit Den Haag heeft contact met de Clyde, die nog ruim twee dagen varen verwijderd is van het inmiddels voor anker liggende schip. De gezagvoerder heeft echter besloten zuinig te zijn met zenden, omdat er niet voldoende olie zou zijn voor het noodagregaat, dat electriciteit voor de zender moet opwekken. Per vliegtuig De directie van de KNSM voert be sprekingen met Portugese autoriteiten om landingsvergunningen te krijgen voor KLM-vliegtuigen voor het eiland je Terceira, een militaire vliegbasis die dichter bij Flores ligt dan Santa Maria. Het vrachtschip van de KNSM Gany- medes kan ook nog te hulp worden geroepen. Het is op thuisreis naar Nederland en kan koers veranderen om de passagiers van de Prins der Nederlanden naar het vliegveld op Santa Maria te brengen. Andere koers De directie van de KNSM begrijpt overigens nog niet dat de Prins der Nederlanden zo dicht onder de kust van de Azoreneilanden moest varen. Het weer was goed, er stond weinig wind en de normale koers ligt verder MANCHESTER De geleerden van het Britse observatorium in Jodrell Bank er niet in geslaagd de fotosignalen de Russische maansatelliet Loena 11 te zetten in beelden. De directeur het observatorium. Sir Bernard Lo- vell, deelde gisteravond mee, dat de sig nalen via een ander kanaal waren ont vangen dan de signalen van een vorige Russische maanverkenner, welke men wel had kunnen ontcijferen. ■fe Tiemen Groen prolongeert wereld titel - pagina 13 Critici van dc Amerikaanse Congrescommissies die het rerht hebben zogc. naamde „hearings" te organiseren, beweren dat inbreuk wordt gemaakt op de vrijheid van meningsuiting in de VS. Op pag. 9 wordt uit dc doeken gedaan waarom deze „hearings" worden gehouden en aangetoond dat dc kritiek niet helemaal terecht is. •fe Eerste tvereld- programma televisie pag. Radio/TV •fe Evangelische orthodoxie zoekt nauwer contact - pag. 2 Met spaarvarken de wereld Bij het ter perse gaan van deze editie werd bericht, dat het vrachtschip Ganymedes van de KNSM is aange komen bij de Prins der Nederlanden. De Ganymedes ligt stand-by. De ge- strandde passagiers zullen morgen per ferry worden overgebracht naar Santa Maria, vanwaar waarschijnlijk de KLM voor verder vervoer van passa giers en een deel van de bemanning naar respectievelijk de West en Neder land zal zorgen. Er waren veel kinde ren aan boord van de Prins der Neder landen. Een archiefopname van de Prins der Nederlanden De gekantelde Nederlandse bus Zeventien vakantiegangers gewond daarbij volgens zijn verklaring terecht kwam op een op de weg aanwezig oliespoor is gisteravond omstreeks half i een touringcar van het Haagse reisbureau Westercoach met 22 vakantie gangers uit Rotterdam, Den Ilaag Amsterdam op de autobaan tussen Duisburg en Oberhausen geslipt, door dc vangrail gereden en gekanteld. Zeven tien passagiers werden gewond. Twaalf van hen moesten naar het ziekenhuis in Obcrhausen-Sterkradc worden gebracht, Drie oudere dames, een heer en er meisje van veertien jaar moesten worden opgenomen, de overige twaalf konden behandeling naar een hotel in Ober hausen gaan. De drie dames hadden been breuken en hersenschuddingen ook het meisje had een hersenschudding. De heer had een ontwrichte schouder. De beide chauffeurs werden niet ge wond. Het reisbureau Westercoach heeft onmiddellijk een andere touringcar naar Oberhausen gezonden. Het ongeluk geschiedde op het punt waar de touringcar de autobaan zou ver laten om via het Ruhrgebied in de rich ting Keulen te gaan. Het was juist begon nen te regenen en de politie meent, dat het slechte zicht en het plotseling nat geworden wegdek oorzaken zijn var ongeluk. De wagen kwam loodrecht op de ver keersstroom te liggen. Een reddingsploeg had meer dan een uur nodig om de weg. die in beide richtingen voor het verkeer moest worden afgesloten, vrij te maken. De touringcar was onderweg naar Noord-Italië voor een vakantiereis van zeventien dagen. Later werd gemeld, dat de Neder landse consul in Duisburg, de heer H. van Gunsteren, die de gewonden samen met burgemeester dr. Werner Petersen van Oberhausen in het zie kenhuis bezocht, opgaf dat negen pas sagiers van de ongelukkige touring car in het ziekenhuis werden ver pleegd. Onder hen bevinden zich me vrouw P. Franken, mevrouw T. Schrijvers en het echtpaar Des- sauvagie, die in Den Haag zijn ingestapt, mevrouw W. Leeven- dig en mevrouw R. Kuyper (Am sterdam) en het echtpaar J. van der Kooy uit Amersfoort en mej. J. van der Tweel (Utrecht). PNOM-PENH (Cambodja) Elke onderhandeling over Viet nam hangt af van de verplich ting die de Verenigde Staten op zich zouden willen nemen, hun troepen in een gepast en bepaald tijdsbestek terug te trekken. Dit heeft de Franse president de Gaulle vandaag gezegd toen hij hier in het stadion 60.000 men sen toesprak. De Gaulle deed een beroep op de Verenigde Staten, „uit naam van de eeuwenoude vriendschap" het beginsel te volgen volgens hetwelk de volkeren op eigen wijze over hun toekomst die- >n te beslissen. Een akkoord over Vietnam kan z.i. alleen worden bereikt bij terugtrek king van de Amerikaanse troepen en een politiek akkoord „voordat de we reld zich voor een ramp ziet geplaatst". Zoals in 1954 (einde van de Frans- Indochinese oorlog door de Geneefse akkoorden) moet een dergelijke over eenkomst als doel hebben de neutrali teit en het recht op zelfbeschikking van de volkeren in Indo-China te ga randeren. Worden deze voorwaarden niet niet düur wel heerlijk Enige regen DE BILT Een boven de Duitse bocht gelegen depressie trekt opvullend naar het oosten weg. Ze wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die een uitloper is van een groot hoge druk- gebied, dat zich over het zuidelijke deel van de oceaan uitstrekt. De rug passeert vandaag Nederland en onderdrukt daar bij de buiigheid. Het frontensysteem van een ten westen van Ierland gelegen depressie heeft in tussen de westelijke ingang van het Ka naal bereikt. Het beweegt, voorafgegaan door een regenzone, naar het oosten. In verband hiermee wordt voor morgen in Nederland veel bewolking met tijdelijk regen verwacht. De luchtdrukverschillen in onze omgeving worden groter en er zal een matige, af en toe waarschijnlijk krachtige wind uit zuid tot zuidwest gaan waaien. Het weer krijgt dus opnieuw een wisselvallig karakter. vervuld zei de Gaulle dan zal geen enkele bemiddeling perspec tieven op succes openen. Dit is dc reden waarom Frankrijk deze nooit heeft voorgesteld en daar ook nu niet aan denkt. Hoe lang de oorlog ook duurt, een militaire oplossing acht Frank rijk niet mogelijk. SAIGON De Zuidvietnamese mi nister Tran Van Do heeft onmiddellijk op de Gaulles rede gereageerd. Hij noemde de rede onjuist en onrechtvaar dig. Luid-Vietnam is geen Amerikaanse kolonie. Wanneer de Amerikanen hier zijn, is dat een gevolg van de agressie uit het noorden tegen het zuiden. Waarom heeft de Gaulle Noord-Viet- nam en China niet gevraagd, hun agressie te staken? Detailhandel TTE TECHNISCHE en economische ontwikkeling van onze tijd gaat in elk opzicht snel. Ook de vesti gingswetgeving in de detailhandel ontkomt niet aan de invloed hier van. Nog slechts kort geleden kwam een nieuwe vestigingswet tot stand en de verschillende nieuwe vestigingsbesluitcn zijn van nog jonger datum. Toch blijkt er al weer behoefte te zijn aan een verdergaan, de „parallelisatie" bij dc detailhan del. Staatssecretaris Bakker wierp enige tijd geleden reeds de vraag op, of voor de gehele detailhandel niet vol staan zou kunnen worden met één diploma, met gelijktijdige afschaf fing van de vakbekwaamheidseisen. Dan zou ieder die een voldoende algemene detailhandelsopleiding heeft gehad zich in de detailhandel mogen vestigen in dc branche naar eigen keuze met zelfgekozen assor- Zovcr wil de commissie uit het hoofdbedrijfschap detailhandel, dat de staatssecretaris een advies moet uitbrengen, niet gaan. Wel wordt er kend, dat de ontwikkeling vraagt om verdere terugdringing van dc bran- chescheidende invloeden. Deze op vatting getuigt van een juiste visie op de maatschappelijke ontwikke ling. Aan dc voorlichtende functie en de deskundigheid van dc detaillist wor den immers steeds minder hoge eisen gesteld, omdat de fabrikanten zich veelal via de reclame recht streeks tot de consument richten. Bovendien wordt de consument graag snel geholpen en doet hij zijn inkopen bij voorkeur in niet te veel zaken. Het verpakte merkartikel en de diepvriesproduklen hebben de distributietechnick aanmerkelijk vereenvoudigd. Mede in het belang van de consu ment mag daarom in de toekomst een nog verder in elkaar vloeien van de verschillende assortiments patronen verwacht worden. BELGRADO Een Brits vliegtuig van het type Britannia, met aan boord 110 Britse vakantiegangers en een beman ning van zeven koppen. Is vanmorgen vroeg vlak bU het Zuidslavische vlieg veld Ljubljana neergestort. Zeker 88 In zittenden z(jn om het leven gekomen. Het toestel kwam ongeveer drie kilo meter voorbij de landingsbaan terecht en vloog direct in brand. Doordat het vlieg tuig het behoort tot de luchtvaart maatschappij Britannia Airways zo dicht bij het vliegveld neerstortte, was direct hulp voorhanden. Met man en macht slaagde men er in dertig inzit tenden uit de biandende wrakstukken te bevrijden. De vliegramp, de grootste die zich ooit Zuid-Slavië heeft voorgedaan, gebeur, de kort na het opstügen van het vlieg veld Ljubljana. Het toestel vervoerde Britse toeristen die na een verblijf van elf dagen in Zuid-Slavië naar hun land terugkeerden. Twee uur tevoren had het vluchten worden uitgevoerd in opdracht van het Londense reisbureau Universal Skytours. DEN BOSCH Voor de derde |«erd de 35-jarige llcukelomac caféhou- t-Y-io-,1 kinzon u der P. Kooien door twee onbekende man- maal binnen een week is een bru- ziJ tale roofoverval gepleegd. Van- bedrag van tweeduizend gulden vandoor. morgen omstreeks tien uur heb-|hf° ben vier mannen de Midden- standsbank aan de Utrechtse straat in ÏJsselstein (Utrecht) be roofd van achttienduizend gulden. Een van de mannen heeft twee schoten gelost, maar niemand van het personeel liep verwon dingen op. Vorige week werd al een bejaarde boer in Baarle- Nassau overvallen door twee man nen. De boer is intussen aan zijn verwondingen overleden. En in de nacht van dinsdag op woensdag hebben eveneens twee mannen een caféhouder in Heukelom neerge slagen. Hier werd 2000 mee genomen. Tussen deze overval len wordt (nog) geen verband ge- Direct na de overval op de bank in ÏJsselstein verdwenen de vier mannen een zwarte Chevrolet met het ken teken BX 19-23. Zoals wel meer is ge beurd bij bankovervallen, wisselenden de daders tijdens hun vlucht van auto. Op de Schoonhovense dijk bij Schoon hoven heeft de politie kort na de over val deze wagen teruggevonden. Hier zijn de mannen vermoedelijk over gestapt in een witte Fiat. In de Che vrolet werd niet gevonden. Heukelom In de nacht van dinsdag op woensdag dc heer Kooien, nadat was aange beld, de deur opende werd hy door een gemaskerde man met een ijzeren voor werp op het hoofd geslagen. Hij viel be wusteloos op de grond, zyn bejaarde moeder, die ernstig gehandicapt Is, werd gedwongen de plaats van dc geldkist aan te wijzen. Terwijl een van de rovers deze geld kist leeghaalde, haalde de ander de por tefeuille uit de zak van de heer Kooien, die in een grote plas bloed lag. Eerst uren na het gebeurde kon de vrouw dc buren en de politie waarschuwen. Zij konden niet veel meer doen dan dc zwaar gewonde caféhouder naar een zie kenhuis laten brengen. De politic ver moedt dat dc twee daders de ontsnapt© gevangenen zUn, op wie de Tilburg» politie eerder deze week jacht heeft gc- O verleden De 79-jnrige boer G. Tuytelaars, die vorige week het slachtoffer was gewor den van een roofoverval in Baarle Nas sau. i.s gisteren aan zijn verwondingen overleden. De man had ongeveer een dag in ernstige toestand in zijn woning Sclegen. Hoewel tussen deze overval en ie van eergisteren vooralsnog geen en kel verband wordt gelegd, is het wel op merkelijk dat de brute werkwUze over eenkomt met die van dinsdagnacht De overvallers sloegen de oude man tegen de grond en verdwenen daarna met een bedrag van ongeveer zevendui zend gulden. Pas een dag later hebben buren dc overval ontdekt. De boer woon de alleen op zijn hoeve. Een achterneef had het die volgende dag wel vreemd gevonden dat zijn oud-oom niet op hot land was komen kiiken. De boer word 3 zijn bed gevonden badend in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1