Wereldtitel en -record voor Tiemen Groen Hernieuwde prolongatie ALLEEN LIA LOUER BLEEF OVEREIND Nederland verspeelde tegen Roemenië kans Prijs van de jockeyclub voor hertog De Aveiro U krijgt een boekje van uw kind Zakdoeken bij kruidenier en bedden bij boekhandel 13 PONDERDAG 1 SEPTEMBER 1 Meer winst voor Tony Svbrands gisteren te Ales verwerkt, heeft de 16-ja- rige Nederlander Tony Sybrands op nieuw winst geboekt. Hij versloeg de Monegask Agliardi en bezet de tweede plaats in de algemene rangschikking met één punt achterstand op Tsjegolev en Andreiko, die echter een partij meer heb ben gespeeld. De resultaten: Tsjegolev (Rusl)-Kuy- ken (Zwits) 11, La Porta (Fr)-Andrei ko (Rusl) 02, Reimann (T.sl.)-Mosta- voy (Fr) 11, Agliardi (Mon)-Sybrands (Ned) 0—2. Stand na 6 ronden: 1. Tsjegolev en Andreiko, beiden 10 punten (uit 6 partij en), 3. Sybrands 9 (uit 5), 4. La Porta. De Mesmaecker (Belg) en Kuyken, allen 5 pnt (uit 5), 7. Mostavoy 4 pnt (uit 5), 8. Reimann 0 pnt (uit 5), 9. Agliardi 0 pnt (uit 6). Ruime zege Manch. U. op Everton (3-0) LONDEN Woensdag zijn voor de Engelse league enkele eerste-divisiewed strijden gespeeld. De uitslagen luiden: Leicester City-Blackpool 30, Manchester United-Everton 3—d, Newcastle Uni ted-Sheffield United 10, Sheffield Wed- nesday-Aston Villa 2—0, Southamp ton-Sunderland 31, Tottenham Hotspur-Stoke City 20, West Bromwich Albion-Leeds United 20. ORiLON SAINTE MARIE Vier Fransen hebben een nieuw werelddiepte record gevestigd. Zij daalden maandag 1.152 meter af in de „Gouffre de la Pier re Saint Martin" bij Orion Sainte Maric in de Pyreneeën. Tiemen Groen rijdt triomfan- I telijk zijn ere-ronde na zijn spre kende overwinning op het achter volgingsnummer voor amateurs I tijdens de wereldkampioenschap- I pen wielrennen in Frankfurt. FRANKFURT Tiemen Groen uit Follega in Friesland is voor de derde achtereenvolgende maal wereldkampioen achtervolging geworden bij de amateur-wielrenners. Is die hernieuwde prolongatie van de wereldtitel reeds een unieke prestatie, sprekender was de fantastisch snelle tijd waarin de Friese boerenzoon de 4 kilometer op het baancement in Frank furt am Main overbrugde: 4 minuten, 50.21 seconde. Het was de snelste tijd ooit door een amateur gereden, sneller dus dan de 4.50.56 van de Belg Van Loo op de houten Vigorelli-baan in Milaan. „Ik tuist dat het de beste tijd was die ik ooit heb gemaakt", vertelde de 20-jarige Tiemen Groen, die juichend een ere-ronde reed om zich daarna spontaan te laten huldigen door moe der en tante die op de tribunes tussen de 3000 toeschouwers de krachts inspanning van Groen op de voet had den gevolgd. Na Parijs 1964 en San Sebastian 1965 dus andermaal de wereldtitel, waarmee overduidelijk is aangetoond dat Tiemen Groen, dit keer overtui gender dan ooit tevoren, de sterkste amateur-achtervolger aller tijden is. Groen versloeg in de finale de Tsjech Daler die aanvankelijk sneller had ge reden. Maar de start van Groen is nu eenmaal niet zo best. Is hij eenmaal op gang, dan is er voor vrijwel niemand houden meer aan. Daler werd in de vijf de ronde dan ook ingehaald en vervol gens volkomen van de baan geveegd. Dat bleek wel uit zijn tijd: 4.56.78. Hetzelfde lot had in de halve finale zijn landgenoot Kolar ondergaan. Groen imponeerde ook toen. Kort voor het ein de kreeg Groen een lekke band, zodat de race moest worden onderbroken. Dat kostte tijd getuige de 4.55.00 waarmee d( Fries uiteindelijk over de finish ging. In de andere halve finale versloeg Da ler de Italiaan Ursi, de man die Groen in Tokio van de Olympische titel af hield. In de strijd om de derde en de prijs zegevierde Ursi over Kolar. Minder succes Minder succesvol verging het i sprinter Jan Janssen. Bibberend als beginneling was hU in de kwartfinale aan de start gekomen voor de strjjd te gen de Italiaan Turrini. Volkomen kans loos werd onze gebrilde landgenoot in twee ritten door de op zich stellig niet zo sterke Italiaan verslagen omdat Jans sen tactisch andermaal faalde. Dat ont stemde de Amsterdammer kennelijk bij zonder. Maar de strijd ging voort. Voor de halve eindstrijd plaatsten zich naast Tur rini de Rus Phakadze en de Fransen Mo reion en Trentin. In de halve finale re kende Trentin met 11,9 over de laatste 200 m af met de Rus en versloeg More- Ion in 12.0 en 11.7 Turrini. Zodoende was de eindstrijd een Franse aangele genheid die uiteindelijk dit keer door Moreion werd gewonnen, waardoor deze de wereldtitel veroverde. De Rus Pha kadze werd derde. In de strijd om een finaleplaats bij de prof-stayers plaatsten zich behalve Proost (België), Oudkerk (Nederland) en De Loof (België), Janser (Zwitser land) Giscos (Frankrijk). Bill Ivy won races op eiland Man DOUGLAS De Brit Bill Ivy heeft woensdag met een Yamaha de 125 cc race van de Engeles TT op het eiland Man gewonnen. Ivy had voor de drie ronden (182,2 km) op het bergcircuit 1 uur 9 min 32,8 sec nodig. De uitslag: 1. Bill Ivy (GB) met Yama ha de 182,2 km in 1.09.32.8 (gem. 157,17 km/u). 2. Phil Read (GB) met Yamaha 1.10.03.2 (gem. 158,60 km/u), 3. Hugh An derson (Nw.-Zeel.) met Suzuki 1.10.09,2, 4. Mike Duff (Can.) met Yamaha 1.11.11,2, 5. Frank Perris (GB) met Suzu ki 1.11.24.0. 6. Mike Hailwood (GB) met Honda 1.11.26,6. Snelste ronde: Ivy 22.58,2, gem. 158, km/u (nieuw record). In de competitie om de wereldtitel in de 125 cc-klasse reeds in bezit van óe Zwitser Luigi Tave- ri, bezet Bill Ivy thans de tweede plaats. Motorzesdaagse telt veel uitvallers KARLSLOGA Ondanks het feit dat de 268 gestarte deelnemers aan dc 41e internationale motorzesdaagse het op de tweede dag aanmerkelijk gemakkelijker hadden dan op de openingsdag, moesten toch nog twintig uitvallers genoteerd worden. Alle Nederlanders kwamen be houden binnen. Slechts Hein van Olst en Frans Vos liepen strafpunten op. Bijzonder droog weer veroorzaakte stoffige wegen. Hein van Olst, rijdend in het Vaas A-team. ondervond daarvan de gevolgen. Toen zijn motor elke dienst weigerde, bleek de ontsteking door het stof onklaar te zijn geraakt. Het kostte enkele minuten voor Olst de oorzaak had gevonden en hiermee liep hij drie straf punten op. Frans Vos had eveneens met pech te kampen. Een breuk in zijn ketting kostte hem veertien minuten. Jo Lammers daarentegen was een gelukkig man. Zon der noemenswaardig tijdverlies was hij erin geslaagd zijn defecte achterrem te repareren. Enkele uren later keerde het euvel terug zodat de Husq varnarij der vandaag opnieuw zou moeten sleutelen. Europese atletiekkampioenschappen BOEDAPEST Van het zestal Neder landse meisjes dat woensdag In het kille, doordrenkte Nep-stadion in Boedapest de kans kreeg een finaleplaats te veroveren tijdens de Europese atletiekkampioen schappen, slaagde alleen de Brabantse Lla Louer. ZU plaatste zich voor de eind strijd 400 m dames. De andere twee Nederlandse meisjes. Stans Brehm en Hilda Slaman, kwamen in de eindspurt net Iets tekort om zich onder de beste acht te kunnen kwalifl- ficeren. Geen van de drie Nederlandse meisjes die startten in de halve finale op dc 100 m bleek snel genoeg om de eindstrijd te bereiken. Wilma v.d. Berg. Corrle Bak ker en Lida Vonk kwamen niet verder dan een respectievelijke zesde, zevende en nogmaals zevende plaats. Daarmee was het Nederlandse aandeel op de tweede dag van de kampioenschap pen geleverd. Een pover aandeel, zeker gelet op het succes van de landen van het Oostblok. Met name Polen en Oost- Duitsland blijken tot op heden succes- Volleybal om wereldtitel PRAAG Op de tweede dag van het tornooi om het wereldkampioenschap vol leybal heeft Nederland met 13 zijn meerdere moeten erkennen in Roeme nië. De Oost-Europeanen, die zich in groep C van de voorronden dinsdag in Ceske Budejovice met 3—2 door Polen hadden laten verrassen gaven de Nederlanders woensdagavond bijzonder weinig kans in hun spel te komen en toonden aan dat de Nederlandse pleog, ondanks een vaak sublieme aanval en een uitstekend blok, nog enkele tekortkomingen bezit. De ui terst frcle verdediging in het bijzonder bleek niet opgewassen tegen het smash-geweld van de Roemeense aanval lers, die voor het net een groot aantal variaties etaleerden. In de eerste set werden de Nederlan ders direct zwaar op de proef gesteld. Een time-out bij 05 bracht de krachten weliswaar even in evenwicht, maar via 46 en 611 grepen de Roemenen met 715 toch de winst. In de tweede set kreeg de Roemeense aanval snel vat op het zwakke deel van de Oranje-ploeg (de defensie) hetgeen tot een 415 neder laag leidde. Het herstel van Nederland in de derde set was verrassend goed. De uitstekende Hans Jansen, Frank Constandse, Jacques de Vink en Hans Valkenburg sloegen herhaaldelijk raak. De Roemenen vroe gen hun beide time-outs aan. wisselden een groot aantal spelers, maar het mocht niet nelpen. Nederland, dat tot Oosteuro pees niveau opklom, bevocht gesteund door het Tsjechische publiek via 139 en 13—13 een 1513 overwinning. De vierde echter bracht grote teleurstelling, want de Roemenen trokken al hun re gisters open èn dat betekende dankzij subliem spel van aanvaller Korbeau en spelverdeler Dragan dat Nederland met 115 ten onder ging. De kansen voor de Nederlandse ploeg om als eerste of tweede in poule C te eindigen en zodoende in de finale-poule terecht te komen, zijn door deze neder- zwakke Turken en Mongolen een steek zullen laten vallen. Bovendien heeft Ne derland tegen het sterke Polen weinig kans. Uitslagen B: RuslandFrankrijk 30: Hongarij- eCuba 31; Oost-DuitslandV.S. 3—0: Poule C: NederlandRoemenië 13 (7—15. 4—15, 15—13, 1—15): Turkij e—Mongolië 31; RoemeniëPolen 23; Poule D: Japan—Bulgarije 3—2; Brazi liëBelgië 30. Szabone (Hong) 54.0: 2. De titel op de 100 m dames ging naar de blonde Poolse Ewa Klobukowska, die in de zelfde tijd als haar landgenote Irena Klrszenstein (11.5) op de doordrenkte sin- telbaan zich als eerste over de finishlijn werkte. De derde plaats was voor de Westduitse Karen Frisch. Verwacht mag worden dat de Poolse meisjes ook de 200 m en de 4 x 100 m estafette zullen beheersen. De sprinttitel bij de heren ging na veel discussie ook naar Polen en wel naar de 28-jarige Wieslav Maniak, die door de jury aan de hand van een finishfoto als nummer één werd geklasseerd. Hij liet echter dezelfde tijd afdrukken als de Fransman Bambuck en diens landgenoot Piquemal, namelijk 10.5 seconde. Er was nauwelijks verschil waarneembaar. Oost-Duitsland beheerste bij de heren volkomen het discuswerpen. De eerste drie plaatsen gingen naar Oostduitsers. Thorith werd Europees kampioen met 75.42 m met Losch op de tweede en Milde op de derde plaats. De Tsjech Danek, die nog altijd als de beste Europese discuswerper wordt aangemerkt, kwam door een blessure niet nattasio (It) 20.1 (ge- verder dan een teleurstellende vijfde plaats. De titel verspringen ging naai Engelsman Lynn Davies, die na enkele malen uit zijn concentratie te zijn ge haald door huldigingen van Europese kampioenen, verbeten naar 7.98 meter sprong, een afstand die geen van zijn concurrenten ook maar kon benaderen. De Rus Ter-Ovanesian werd namelijk tweede met 7.88 en de Fransman Cochard met eenzelfde afstand derde. UITSLAGEN De uitslag van de halve finales 100 Bakker (Ncd) 12.0 uitgeschakeld). 2e 1. Klrszenstein (Polen) 115: 2. Nemeshart (Hong) 11.6; - - - kampioene Lnale 100 m. dames: 1 c Frisch (W\ rDld)S 11.5; 4. Vei SI) Hg); 5. Vei iska (T. (Rusl.) 11J: 6. (Hong) 115: 7. Jutta ,9: 8. Hannelore Trabert Margit Ner Stoeek (W. Did) (W. Did) 12.0. Uitslag discuswerpen heren: 1. en Euro pees kampioen Detlef Thorith (O. Did) 75.42 m; 2. Hartmut Losch (O. Did) 57.34: Lothar Milde (O. Did) 56.80: 4. Piatkow (Polen) 56.76; 5. Danek (Tsj. SI) 56,24. Halve finales 400 m. dames. De eerste plaatsten zich voor de finale. 1< melkov (T. SI) Bi. ...mimphphmh er (Ned) 54.4; 6. Hilda Slaman (Nedl 54.8 uitgeschakeld tans Brehm (Ned) 54.9 (uitgeschakeld). U„,lag verspringen: 1. Europees kamp Lyn.,_ Davies (G.B) 7.98; _2. Igor ak (Polen) 40.5; 2. Roger Bamb 3. Claude Piquiemal (Fr) 10.5; fred Knickenberg (RL) Did) 10.5; 5. Ito G)3" Kelly (G.B.) 10.7; Overwinningen voor Vorwiirts en Standaard WATERFORD Vorwërts Oost-Ber- lijn heeft woensdag in de eerste wedstrijd voor de voorronden van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen een ruime zege op de Ierse titelhouder Waterford behaald. De Oostduitsers, die bij de rust met 30 lc den, wonnen met 61. De tweede ontmoeting wordt woensdag 7 september in Oost-Berlijn gespeeld. LUIK Standaard Luik heeft zich woensdag geplaatst in de eerste ronde van het tornooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Standaard won op eigen terrein de tweede wedstrijd tegen FC Valur Reykjavik voor de voorronde met 8—1. Bij de rust was de stand 5—1. De eerste ontmoeting tussen beide ploe gen. in IJsland gespeeld, leverde een 11 gelijk spel op. In de eerste ronde komt de Belgische bekerhouder nu uit tegen FC Apollon Limassol (Cyprus). POTCHEFSTROOM Het Neder, landse dameshockeyteam dat een tournee door Zuid-Afrika maakt, heeft woensdag de rust leidde Nederland met 10 door een doelpunt van middenvoor Liesbeth Lieve. Twintig minuten na de hervatting scoorde Len Nolte-Martens de tweede Ne derlandse treffer. Regenachtige openingsdag CHIO (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM .AVe hebben hier eenmaal een regenlandje en daar houden elk jaar rekening mee." Dit zei giste dc heer J. S. C. Schoufour enkele n na de opening van het negentiende internationale concours hippique, waar hij algemeen secretaris is. Dit Jaar moest men toch wel erg veel met de regen rekening houden, zo niet te veel, want het overvloedige hemelwater zorg de op de openingsdag voor een bijzonder zwaar parcours. Niettemin gooiden de Ne derlandse junioren en 's werelds beste senioren zich 's morgens vol goede moed in de strijd en werd er bovendien een nationaal springconcours voor junioren afgewerkt. Maar dit alles was slechts een voor proefje op het middagprogramma, want het weinig talrijke publiek keek al reik halzend uit naar de strijd om de prijs van de Rotterdamse jockeyclub. Er was een verdeling gemaakt in twee rubrie ken. Bij de eerste rubriek moest iedere deelnemer tweemaal het parcours afleg gen, telkens met een ander paard. De tweede rubriek was bestemd voor ruiters die slechts met één paard hadden geschreven. alom bekende ruiters als Nelson Pessoa, Hertog de Aveiro, Maathuis en Ebben de strijd aanbonden. Het parcours telde vijf tien hindernissen met negentien spron gen. De in totaal 711 meter moest wor den afgelegd binnen 122 seconden. Uitein delijk bleek Hertog de Aveiro, het sterkst. De eerste die een foutloos parcours reed was de Spaanse hertog. Met zijn temperamentvolle Vilaya legde hij het parcours af in 972 sec. Niet lang daarna kwam Simoes de eerste Braziliaan in de ring. Ook deze maakte met Sumarai geen fout en Liet een tijd van 99.F voor zich noteren. Eenzelfde staaltje de zijn landgenoot Fernandez met Can- tal. Jammer dat Jan Maathuis' tijd niet al te best was (107.4 sec.) anders was ook onze landgenoot in de prijzen gevallen. Met Fliegette reed hij nl. eveneens foutloos parcours. Doodse stilte viel over het terrein aan de Kralingseweg toen Nelson 1 Europees kampioen uit Brazilië de ring binnenkwam. Met Cangaceiro faalde hij niet. Een zucht van veilicn in? stees van de tribunes op toen dn t"","ere Brazili aan de laatste hindernis had genomen Hij maakte een magistrale tijd: 91.2 sec en nam onbedreigd de eerste plaats in. want ook onze landgenoot Anton Ebben, op elk concours een gevreesde ruiter, staan. De donkere Hertog de Aveiro reed ten tweeden male een foutloos parcours en maakte met Pascha du Bourg de snel le tijd van 96.3 sec. waardoor hij win naar werd. Jan Maathuis kon daar met Nenuphar niets meer aan veranderen, evenmin als Anton Ebben. Een klein incident deed zich nog voor toen de Deen Siesbye met Fanta aan het parcours bezig was. Bij een van de laatste hindernissen kwam zijn paard te val. De ruiter liep geen letsel op. maar het paard bleef liggen. Het liet zich aan vankelijk ernstig aan zien maar spoedig stond het paard weer op. Het bleek dat bij de val zijn neuskleppen dicht waren komen te zitten. Siesbye verliet daarop. Initiatief vereniging voetgangers (Van een onzer verslaggevers) dacht in het gezin aan de ver keersveiligheid wordt besteed. In Het is moge- dat boekje worden u behartenswaar- - - dige dingen gezegd en heeft, als het goed is, de juf of de meester een schetsje getekend wat de veiligste kind van huis naar DEN HAAG lijk dat uw zoontje of dochter tje binnenkort van de lagere school een kleurig gevalletje weg mee naar huisbrengt, waarin een school is. plaat voorkomt die het kind Als het g Want de medewer- j „aiking van de school is nodig. In de mooi heeft gekleurd. Het begint eers^e piaats door die boekjes te als een soort brief aan v, waar in het kind schrijft: eerste plaats door die boekjes bestellen het kan in de kinderka mer worden opgehangen en dat kost geld; in de tweede plaats door voor alle leerlingen die schetsjes te maken en in de klas extra aandacht het veilige oversteken te beste den. Nogal wat barrières, die geno- len moeten worden.... In elk geval is dit nu eens een wat de ver- uitgave, hij heet „ROOD-GROEN", keerslichten betekenen gingen wij die waard is een zo groot mogelijke stoeprand' de plaatjes kleuren. Wat er bij de verspreiding te krijgen. Want jaar- de vereniging, die de uitgave ver- lijks meer dan drieduizend ver plaatjes te lezen staat heeft een keersslachtoffertjes onder de acht is bij gezet. Zien een cijfer om van te gruwen. Als pen", een uitgave die volledig is aan- „Lieve vader en moeder. C school wordt ons verteld wat je i het verkeer moet doen en niet mag doen. Het is erg leuk. Dit v keersboekje heb ik voor jullie maakt. Toen juf verteld had hoe je moet lopen op straat t Illustratie uit het nieuwe verkeersboekje voor de lagere school: ..Stoep rand betekent STOP, kijk naar alle kanten voor je oversteekt. Staat er een hele rij auto's, en kun je niet anders oversteken, dan moet je stoppen tussen de auto's, en kun je niet anders oversteken, dan moet je stoppen tussen de auto's aan de kant van de rijbaan. Daar is dan voor jou de mijn boekje is zoveel kinderen het slachtoffer gepast aan de nieuwste verkeersre- geworden? En lezen jullie wat erin den worden van een lichamelijke gels en -tekens. Het is bedoeld de middenklassen Ook dit boekje is ruime aandacht waard. Het kost een gulden en kan door de school bij de VBV in Den Haag worden besteld. Over het alge meen is het echt kinderlijk van op zet, al zou het naar onze mening kwamen derwijs, maar de juf van de twee hier en daar nog kinderlijker kun- Vereniging Bescherming Voetgan- er vast vele gelden bijeen om deze laagste klassen kan ook heel gemak- gers via het kind u, als ouders, be- effectief te be.« 1 J" reiken, in de wetenschap dat in het keersonkunde d algemeen nog veel te weinig aan- zorgde terecht Uilslagen proef): 1. Erica den Boestcrt met Veltro 318 2. Tristan Ltsmonde met Parblue 275 3. -line Conijn met Garncment 268. ijs van de junioren (nationaal sprlnecon- s voor de Jeugd) na barrage (parkoers 6 hindernissen, 7 sprongen, maximale l. Paul Uiten met Fk>la. 0 sec: 2. Erik Sohoemaker Trevira 0 strafpun-ten 51,5 6ec: 3. Meulendijks met Prince Pollseon 4 straf- -afpui a 375 im (Ned.) met Gingerbread 639 pn' Mevr. N. Sloeoer (Zweden) met Casa 1 616 pnt. gorle A (elke rui Hertog dc Aveiro (Spanje) met Pascha - Bourg en Vilaya 0 strafpunten 1935 se< Jan Maathuis (Nederland) met Nenuphai Fliegette 3 strafp. 225.2. 3. A. A. Sin 205 sec 9. Anton Ebben (Ned.) met Kairou- an en Nabab 12 strafp. 203.8 sec. Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub. cate gorie B: 1. Lt.-kol. M. Ordovas (Sp.) met Naughty Girl 4 straflptn. 92 sec. 2. Lance Huet (Ned met Medrano 4 en 96.8. 3. P. Kragh Andersen (Den.) met Unlkum C du Rois dc Bllcquy (Belg De Spaanse hertog Van Aveiro zegevierde woensdag op de ope ningsdag van het concours hippi que in Rotterdam tijdens de strijd om de prUs van de Jockeyclub. Wit of merk naar eigen keuze LISSE De heer S. J. van der Voort van het Brandstoffen- en Garagebedrijf Van Waveren en Van der Voort aan cie Nassaustraat heeft een nieuwe strate- fische zet gedaan in de benzine-oorlog. onder daaraan ruchtbaarheid te geven plaatste hij een witte pomp naast »jn PAM-pomp. De heer Van der Voort vindt dat zijn klanten moeten kunnen kiezen tussen witte benzine en merkben- zine. De levering van de PAM-benzine aan zijn bedrijf is niet contractueel gere geld en de heer Van der Voort neemt aan dat de PAM hem de verkoop van ae vier cent goedkopere witte benzine mei kan verbieden. „Voor de merkbenzine is de PAM ga rant, voor de witte benzine ikzelf", zegt hij. „Als de PAM mij ook witte benzine wil leveren, is dat wat mij betreft o.k." Het is de -heer Van der Voort gebleken dat een deel van de vaste klanten trouw blijft aan de PAM-benzine en dat andere overschakelden op de witte benzine. Maar de heer Van der Voort heeft dank zij zijn witte pomp ook een uitbreiding van zijn klantenkring kunnen constate- Earth'a Kld 8 en 100.5. 95 9 3. G. Asker (Zw Van de zijde van de PAM wordt verno men dat deze haar benzineprijzen van daag zal aanpassen om haar marktaan deel en concurrentiepositie veilig te stel len. De prijzen zullen van plaats tot ,et plaats verschillen. Het gaat. aldus een ,et woordvoerder van de PAM, om verfijnin- Bij goedkeuring ontwerp-advies (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Zakdoeken en huishoudschorten bij dc kruide nier, koffie, thee en rolfilms bij de textieldetaillist, school- en schrijf behoeften bij de drogist en op- klapbedden en tuinmeubelen bjj de boekhandel. Dat wordt in de toekomst mogelijk, wanneer het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel volgende maand zjjn goedkeuring hecht aan het ont werp-advies, dat de commissie voor de vestigingsvraagstukken aan het bestuur heeft uitgebracht Het advies is uiteindelijk bestemd voor staatssecretaris Bakker, die hier het hoofdbedrijfschap om heeft gevraagd. De commissie is nog niet zover ge- f;aan als de staatssecretaris voor moge- ijk achtte. Deze excellentie had name lijk in een departementale notitie, die de adviesaanvrage begeleidde, gesugge reerd voor de gehele detailhandel tot één vestigingsdiploma te komen. In de toekomst zouden alleen nog eisen van kredietwaardigheid en handelskennis gesteld moeten worden. De detailhan del zou het wel zonder de branche- scheidende vakbekwaamheidseisen kun- In de handelskennis zou een fundamen tele feitenkennis verwerkt kunnen wor den met veel nadruk op de gebruiksmo gelijkheden van de artikelen voor de consumsnt. Een grondige commerciële kennis zou bovendien de risico's moeten aangeven, verbonden aan bepaalde ver bredingen van de assortimenten. Een der- '"ke ontwikkeling zou ook passen in -verband, want West-Duitsland kent sedert 1957 reeds een systeem, dat min of hier op lijkt Een diploma gen houdt in. dat bepaalde artikelen of artikclengroepcn in samenhang met het eigenlijke assortiment mogen worden ver kocht. zonder dat de ondernemer hier voor aan speciale vakbekwaamheidseisen behoeft te voldoen. Zo zou het levensmid- delenbedrijf bijv. ook tabaksartikelen, parfumerieën, cosmetische artikelen en verfwaren mogen verkopen. Vrije artikelen De derde aanbevolen maatregel: verrui ming van de uitzonderingsbepalingen, be tekent dat de verkoop van bepaalde arti kelen of artikelgroepen is toegestasn, zonder dat de ondernemer hiervoor aan speciale vakbekwaamheidseisen behoeft Hiertoe heeft de commissie gere kend: koffie, thee. dranken, kousen, lok ken fournituren, zakdoeken, corsages, confectie-huishoudgoed, losse huishoude lijke artikelen, byouterieën, souvenirarti kelen, kleine Ijzerwaren, „eenvoudig" speelgoed, gloeilampen, droogscheerappa- raten, eenvoudige transistorradio's, rol films, school en schrijfbehoeften, meta len ledikanten, opklapbedden, tuin-, riet. kinder-, kantoor-, school- en keukenmeu belen, auto-, rijwiel- en motorbanden. De commissie wil geen afschaffing van de vakbekwaamheidseisen, maar wel een ombuiging, zodat de klemtoon komt te liggen op de bedrijfseconomische kennis en op de kennis van de gebruiksmogelijk heden der artikelen. (Zie ook ons commentaar elders In Hoe nat het was en hoe koud augustus zijn ommissie van het hoofdbe drijfschap detailhandel heeft In haar ont werp echter niet zover durven gaan. Het over dc gehele linie loslaten van de vak bekwaamheidseisen heeft men afgewe zen. Het instellen van één, diploma voor dc gehele detailhandel, zodat in de toe komst iedere detaillist alles zou mogen - verkopen, wordt al te Ingrijpend en daar- }Vcl «in er thans plaatselijk records om als onjuist van de hand gewezen. Wel «haald. Zowel in De Bilt als in do neerslag in het gehele land was in deze drie maanden bijna 325 mm, terwijl het normale gemiddelde 214 mm. is. Do natste zomer van de laatste 120 jaar was die van 1894, toen gemiddeld 333 mm. regen is gevallen, een waarde die de afgelopen zomer dus bijna is bereikt. Ook de zomer van 1882, toen er 328 mm. regen viel, is natter geweest dan die y.an mjuli meent ook de commissie hoofdbedrijfschap, dat de voortgaande parallellisatie bij de detailhandel een kans moet krijgen. De commissie stelt daarom ter beoordeling van het bestuur drie maatregelen voor. namelijk vlokvor- ming van branches, verruiming van sa- menhangsbepalingcn. en verruiming van uitzonderingsbepalingen. Onder blokvorming wordt verstaan de samenvoeging van twee of meer bran ches tot één blok. Vestigingseisen, die zijn afgestemd op een van de onderdelen deel. Men zou bijv. kunnen denken aan de samenvoeging van de assortimenten de kruidenier, do bakker en de mclk- 545 uren zonneschijn geregistreerd tegei 607 uren normaal. Verleden jaar hadacr» de drie zomermaanden daar 5332 uren zon gebracht. De temperatuur was gemid. deld een halve graad beneden normaal. In De Bilt zijn slechts tien zomerse da- tal bereikte. BOGOTA Negen opstandelingen en drie militairen zijn gedood en vijf militairen gewond bij gevechten lusten troepen cn robellen in Columbia. Dit is gisteren door het leger bekendgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13