Nieuwe Leidse Courant ÈËI» AR moeten verlossende woord spreken loena maakt toch foto's van de maan Commentaren De Chinese affaire JAMIN 'n sterWras Kabinet is het nog niet eens Fractie ook vandaag bijeen Verspieders fiscus in witte VW's ROYAL E Geen gat in begroting i zonder dekking Communist in B. enW. Amsterdam Geen druk van ARP op Smallenbroek Koningin weer thuis ssraa-sas zJSSSi Oirecteun f. DIEMEK Hoofdr#d«ct»un Or. E. DIÉME8 CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD tantvaitich I» gh*bla»an ijr» hart Ir taghantpoat I' Din«Hae 30 augustus 1066 47ste jaargang Kantoren Leiden - Steenstras! 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0.93. p.m. 3,97, p.kw. f 11,90 - Klachtendiensl bezorging 18 00-19.00 i -fe Gehandicapte helpt lotgenoten pag. Kernmerk NCRV-nieuws voor de winter: korter praten door de radio; meer pret voor de TV; zendtijd op zon dagavond; David Copper- field in een TV-serie; een Steden-Olympiade en de tachtigjarige oorlog samen met de KRO. Materiaal oorzaak gas- explosie - pag. 7 ..Kan mün vader later niet terug bellen. Hü ia druk bezig met mijn J. M. L. Th. Cals DEN HAAG Nog een maand op 1 oktober precies en er verschij nen witte Volkswagen-Variants op de weg met op het dak een lichtbak: ..Controle Motorrijtuigenbelasting". Zij zullen gaan controleren of de wegge bruikers aan hun fiscale plicht hebben voldaan. Niet door ze aan te houden, maar, zoals men weet, door foto's te maken. Er zullen vyftien van deze wagens gaan rijden op autosnelwegen, op bin nenwegen en in de steden. De opval lende uitmonstering is gekozen opdat vergeetachtige en frauderende ver keersdeelnemers er vaak aan herinnerd worden dat ze in gebreke zijn. De camera's zullen onverbiddelijk hun werk doen. Aan de hand van de opnamen kan dan in het computer centrum te Apeldoorn gecontroleerd worden of de weggebruiker al of niet „goed zit". Als eersten zullen de con trolerende ambtenaren het nieuwe douane-uniform dragen: donker blauw groen colbert met grijsgroene pantalon. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de tweede maal binnen 48 uur vergaderde vandaag de Tweede-Kamerfractie van de ARP naar aanleiding van het kabinetsberaad over de zg. dekkingsplan. Gisteren kwam de fractie in het diepste geheim bijeen te Hoogblokland, een van de plaatsen waarover het a.r. Kamerlid M. W. Schakel burgemeester is. Vanmorgen werd in het Kamergebouw vergaderd. Dit fractie- overleg wordt van doorslaggevend belang geacht voor de afloop van het kabinetsberaad, dat gisteravond in verband met de hou ding van de anti-revolutionairen opnieuw moest worden geschorst. Het zou in de loop van vandaag worden voortgezet. De door de a.r.-ministers gestelde voor waarde schijnt door de meerderheid van het kabinet niet zonder meer te zijn ver-, worpen. Ware dit wel het geval geweest.1 dan zou een kabinetscrisis gisteren on vermijdelijk zijn geweest. Vermoedelijk zijn de a.r.-ministers gisteravond, bij de hervattingen van de beraadslagingen over het dekkingsplan. geconfronteerd met een soort tegenvoorstel, dat hen op nieuw aanleiding heeft gegeven tot be raad met hun politieke achterban, in ca- su de a.r. Tweede-Kamerfractie. Het kabinetsberaad werd gisteravond om tien uur tot vandaag geschorst nadat slechts anderhalf uur was vergaderd. Premier Cals deelde mee, dat hijzelf de schorsing van het overleg had voorge steld „in vert>and met de gebleken be hoefte aan nader beraad". Verwacht werd dat het kabinetsoverleg vandaag zou worden hervat na afloop van de fractievergadering van de a.r.. die om elf uur begon. De twee a.r.-ministers en him partij genoot staatssecretaris drs. Bakker die de kabinetsbesprekingen voortdu rend bijwoont hebben gisteren ten huize van laatstgenoemde in Wassenaar nog tot diep in de nacht vergaderd. zie pagina 3 In Italië zijn gisteren bij een tiental verkeersongeluk ken 24 mensen om het leven gekomen en minstens 33 gewond. Onder de doden bevinden zich de Itali aanse wielrenner Raffaele Marcoli, zijn verloofde en haar broer, die nabij Stresa verongelukten. Dit is de 23ste brug over de Seine in Parijs, die overmorgen zal worden geopend: de Auteuilbrug. Nog een laatste belastingproef: 44 zwaar beladen vrachtwagens met een totaalgewicht van 1400 ton rijden er langzaam overheen. De situatie is nu zo, dat de a.r be windslieden in de huidige (slot) fase van de besprekingen binnen het kabi net een sleutelpositie innemen. Zij hebben tot dusver, in tegenstelling tot hun collega's van KVP en PvdA. hun onverdeelde instemming onthouden aan een bepaald onderdeel van het dekkingsplan dat we in ons blad van gisteren publiceerden. Dit onderdeel behelst de verhoging van de omzet belasting over de hele linie met 20 procent, per 1 januari 1968. Het kabinet wil met deze verhoging de inkomstenvermindering van ƒ400 tot 600 miljoen compenseren die voor het Rijk zou ontstaan als in 1967, de inkomsten- en vennootschapsbelasting versneld zou worden geïnd. Naar wij gisteren reeds meldden zou deze ver- sneldé inning voor 1967 een uitgaven-; dekking van rond 500 miljoen ople- i veren, met als gevolg dat de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting (vastgesteld op 1 januari a.s.) niet hoeft te worden uitgesteld en de indi- rekte belastingen slechts in beperkte mate hoeven te worden verhoogd (benzine, diesel- en huisbrandolie). De a.r. ministers kunnen met deze opzet akkoord gaan, op voorwaarde echter dat over de dekking van de begroting 1968 nog in deze parlemen taire periode dus vóór de verkiezingen van volgend jaar, zal worden beslist. Zij verlangen van het kabinet-Cals, dat het zelf het wetsvoorstel tot ver hoging van de omzetbelasting met 20 procent per 1 januari 1968 indient en deze zaak niet aan het volgend kabinet overlaat. Zij verlangen ook van de regeringspartijen de garantie, dat het betrokken wetsvoorstel tijdig, dat wil zeggen ruimschoots vóór de verkiezingsdatum, de parlementaire eindstreep haalt. Tiet gaat naar het oordeel van de a.r. bewindslieden niet aan in de begroting- 1968 bij voorbaat en on kosten van het volgend kabinet en de nieuw gekozen Kamer een gat van ƒ500 milioen te bo ren zonder tegelijk voor een adequate dekking te zorgen. De huidige regerings- w combinatie dient naar hun mening zowel derGeorge"Lincoln'Ro^kwêu is gisteren h.*} ander de volledige jn Chicago gearresteerd toen hij zich vervoegde op het kantoor van sheriff' Richard Ogilvie. die vorige week had aangekondigd, dat hij hem zou aanhou den op beschuldiging van wanordelijk gedrag. Rockwell heeft de laatste tijd op v. verscheidene bijeenkomsten in Chicago, •- gesproken tot tegenstanders van rassenge- Tijkheid. Engelsen proberen afdrukken te maken JODRELL BANK (ENGELAND) De Loena 11. die de Russen in eer. baan om de Maan brachten en waaro- i ver zo veel geheimzinnigheid werd be- tracht, blijkt een foto-satelliet te zijn. I Gisteravond om negen uur Westeuro- pese tijd begon de Loena foto's naar de aarde te zenden, zo kon Sir Bernard i Lovell, directeur van het Britse obser vatorium in Jodrell Bank. meedelen. Het uitzenden van de foto-signalen i duurde een half uur. Britse geleerden proberen deze signalen, die zij op de i band opnamen, om te zetten in beel- Slim Verscheidene malen hebben prinses Beatrix en prinr Claus de afgelopen dagen voorstellingen in het Festspielhaus te Salzburg bijgewoond. Het paar. vriendelijk glimlachend als altijd, bij de ingang van dit culturele Mekka. Vanavond worden ze er voor de laatste maal verwacht. VOOR HET KWARTET: In de zevende week van het beleg van het Chinese legatiegebouw aan de Haagse Adriaan Goekoop- laan zijn de bladen van HET KWARTET in staat een exclusieve serie over de achtergronden ervan te brengen. Het gaat om een schokkende spionagezaak, die in een diplomatiek in cident zonder weerga is uitgemond, getuige de gij zeling van de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans. De werkelijkheid van DE CHINESE AFFAIRE, zo mede van de nog nimmer beantwoorde vraag waar- om de aan zijn verwondin- op 1 oktober als boek zal gen bezweken ir. Hsu Tsu- verschijnen bij de N.V. tsai moest verdwijnen, tart Periodiekenpers te Apel- elke fantasie. De intrige doorn, berust op authen en de verwikkelingen zijn tieke gegevens. Duidelijk Werkelijkheid larl elke fantasie zó ongeloofwaardig dat de is dat er de nodige con- schepper van James Bond structies moesten worden er een dankbaar gegeven gemaakt zowel uit over- aan zou hebben gehad. wegingen van landsbelang als ten behoeve van de De essentie van de ge- veiligheid van bepaalde romantiseerde reeks, die personen terwijl diver se ware namen achter een pseudoniem schuilgaan. De schrijvers: Link van Bruggen. Harry van Seu- meren en Frits de Blauw, zijn na lang speurwerk door de Chinese muur heengedrongen, die zowel letterlijk als figuurlijk om het hoofdthema was ge bouwd. Op het hoofdspoor kruisten hun wegen elkaar. Vandaar deze gezamenlijk geschreven spannende en tegelijkertijd onthullende serie, waarvan de eerste aflevering vandaag in de bladen van HET KWAR TET (op pagina 5) ver schijnt. j Op 4 februari is dat gelukt me", de I signalen van de Loena 9. Toen konden de zo verkregen maanfoto's aan de pers worden verstrekt. AMSTERDAM De vijf «rotc fracties In de (nieuwe) Amsterdamse gemeente-, raad hebben na langdurig overleg over eenstemmine bereikt over de samenstel- ||ling van het college van burgemeester, I en wethouders na 6 september. Voor het eerst na ongeveer tien jaar zal weer een communist zitting krijgen in het college. Het aantal wethouders blijft voorlopig gehandhaafd op zes. De laatste vier jaar zaten er drie so cialisten, twee KVP'ers en een vertegen- li woordiger van de ARP/CHU-fractie in II het Amsterdamse gemeentebestuur. Door dat de PvdA van de 17 zetels er bij de jongste verkiezingen 5 verloor, zal het aantal PvdA-wethouders worden terug gebracht tot 2. De KVP viel van 8 terug op 7 zetels, waardoor zij ook een wet houderszetel zal verliezen. De c.h. Tabak zal zijn functie continueren. Behalve de CPN zal ook do WD haar intrede in het college doen. De oude verdeling (PvdA-KVP-ARP' CHU). 3-2-1 wordt vervangen door' PvdA-KVP-ARP CHU-WD-CPN): 2-1 - 1-1-1. De ..oppositie" zal bestaan uit 4 j PSP'ers. 4 Boeren en 1 Provo. De fractieleiders willen overigens het aantal wethouders na verloop van enige I tijd uitbreiden tot zeven, gezien „de hui dige situatie in Amsterdam". IJ ET kabinet komt nu toch wel ge ducht in tijdnood te zitten. De periode tussen de zomervakantie en de opening van het nieuwe parle mentaire jaar. elk jaar tóch reeds kort, is dit jaar nauwelijks voldoen de ter overwinning van de gerezen problemen. De bewindslieden hebben het naar onze indruk ditmaal ook wel zeer op de laatste weken laten aankomen. Duidelijk is, dat met name de minis ters uit de A.R.P. ditmaal behoefte hebben aan beraad met bon politie ke geestverwanten. Dat is begrijpe lijk. Heel het kabinet is destijds tot stand gekomen op basis van overleg tussen partijpolitici. En tot dit overleg is nu temeer re den omdat, naar verluidt, andere be windslieden dan die uit de A.R.P. een oplossing natstreven die al te slim moet heten een oplossing die aan de ene kant de mensen vroeger hun belastinggelden afhandig maakt en die aan de andere kant besluiten neemt welke alleen het toekomstige kabinet toekomen. Beide lijken ze ons moeilijk te aan vaarden. Verachtelijk JN de perscommentaren klinkt vrij algemeen begrip door voor het geen de door hem genomen beslis sing van de nu teruggetreden minis ter van binnenlandse zaken voor hem zelf heeft moeten betekenen. Wij moesten denken aan het bijbel woord. waarin van ons wijsheid en voorzichtigheid worden gevraagd in het oordelen van anderen. Hoe ge makkelijker men is met zijn oordeel over anderen, des te lichter stelt men ook zichzelf aan een beoorde ling en mogelijk straks aan een veroordeling bloot. Verachtelijk is het, dat een, om zo te noemen. Amsterdams ochtend blad, sinds jaar en dag gretig in het ontketenen van campagnes, de afge treden bewindsman ook nu nog trap pen achterna geeft Wij achtten het een goed gebruik, dat. wanneer iemand een te ingrij pend besluit heeft genomen als in dit geval, het wel genoeg werd geacht. Maar in de mensenwereld blijkt de meedogenloosheid gemakkelijk te overheersen. Er openbaart zich soms een niterst bedenkelijke behoefte om over lijken te gaan. Men mag zich al bezorgd af vragen, wie de volgende slachtoffers zullen zijn. Kruispunt NAZI-LEIDER IN VERENIGDE STATEN GEARRESTEERD CHICAGO De Amerikaanse verantwoordelijkheid te aanvaarden. De a.r.-bewindslieden hebben over au standpunt hel advies ingewonnen van de geestverwante Tweede-Kamerfractie. De ze heeft zich in haar geheime vergade ring van gistermorgen volledig met de visie van de ministers Biesheuvel penhorst geconformeerd. drs. J. A. Bakker niet duur wel heerlijk Wisselvallig N.v.v.d.velde Citroën ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Dr. Berghuis verklaart: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ARP-voorzitter dr. W. P. Berghuis heeft gis teren met grote nadruk ver klaard. dat door zijn partij geen druk op minister Smallenbroek is uitgeoefend om af te treden. ,.De heer Smallenbroek heeft zijn be slissing geheel naar eigen inzicht genomen. Er is geen georgani seerd collectief beraad van de ARP over deze zaak geweest", aldus dr. Berghuis in een verkla ring tegenover het ANP. Er ziin natuurlijk wel contacten en gesprekken geweest en adviezen ge vraagd en gegeven, maar dat heeft zich volgens dr. Berghuis allemaal volledig incidenteel en in de persoonlijke sfeer afgeepeeld. Opvolger Ir Haagse politieke kringen verwacht men dat zeer spoedig een opvolger van do heer Smallenbroek zal worden be noemd. Het blijft vooralsnog bij een voorlopige vervanging Op het ogenblik DE BILT Boven Engeland ligt een depressie, waarvan het front in de afge lopen nacht en vanmorgen Nederland passeerde. Dit ging in bijna het gehele land met regen en soms ook met onweer gepaard. In Zuidoost-Engeland werd op tal van plaatsen 15 tot 30 mm afgetapt. De de- B-essie komt nog dichter bij ons land. et weer blijft in verband hiermee wis selvallig. Ook morgen moet op plaatse lijke buien worden gerekend, die door enkele opklaringen worden afgewisseld. De wind blijft overwegend zuidwester- lijk, maar neemt iets in kracht toe. Strandweer Een kleine depressie boven Engeland geeft nog wat onstabiele lucht met ook morgen nog een kleine buienkans Ook flinke opklaringen. Matige zuidwesten wind. In do middag ongeveer 18 gmdon, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk weer iets stabieler met opklaringen. 31 augustus 5 4®. ond. ET Chinese communisme bevindt zich op een kruispunt Moet het een gematigde koers gaan volgen of een nieuwe revolutie nastreven? Bewust worden nu de jongeren rond om leider Mao bijeengebracht. Die jeugd heeft tot taak over enige jaren de boedel van Mao over te nemen. Deze culturele revolutie, de „grote sprong voorwaarts", jaagt de Chi nese jeugd de straat op. Een van de slagvelden van het communisme, de straat wordt door de jeugd ver overd. Dat dc oude generatie het gevaar ziet, blijkt uit vechtpartijen en ook slachtoffers. Onvermijdelijk dringt zich nu de vraag op: wanneer zou dit China klaar zijn voor een militaire kracht meting? Schattingen lopen uiteen van tien tot vijftig jaar. afhankelijk van de mogelijkheid om lange- afstandsraketten te maken. De kern bom is geen probleem meer. Over één ding sfjn de Cbina-kennen het echter eens: hoe langer het duurt, hoe minder gevaar er be staat voor een wereldbrand. Over enkele tientallen jaren is in China eenzelfde situatie als in de Sowjet- unle. De jongeren, die nu de winkels plunderen, zijn niet hard geworden in de strijd en zullen Mao's leer zelf interpreteren. Hun ideologie zal meer gebaseerd zijn op ver- 'enheden dan op revolutie en L Samkaldcn justitieplaats vervangend minister van binnenlandse zaken, maar de mogelijkheid bestaat dat deze ad interim-taak binnenkort zal wor den overgenomen door de a r. minister Diepenhorst i onderwijs pn wetenschap- Voor dr uiteindelijke opvolging van de heer Smallenbroek lijkt de huidige a.r. staatssecretaris van economische zaken, drs. J. A. Bakker, de meest serieuze kan didaat. maar er worden ook andere na men genoemd, zoals die van de a.r. Tweede-Kamerleden mr. W. Aantjrs en P. C. Elfferlch (straks weer Eerste-Ka- merlld). De kans dat de Koningin de ontslagaanvrage van de heer Smallen broek In beraad zal houden tot de justi tie over het al of niet Instellen van een vervolging heeft beslist, is theoretisch aanwezig, maar wordt zeer klein geacht. Behalve minister Smallenbroek heeft ook zijn staatssecretaris, drs. Th. J Westerhout. zijn ontslag ingediend. Het is i binnenlandse ra il. Voor vervolg zie pag. 7. van haar vakan e. Nadat dr kontnjln via het rijborde, al naar binnen w™ gegaan, kwam «U even later weer bulten om te kijken naar het uitladen 7,n een bestelauto vol bagace. die kort arhter de hofautn AA.82 ile paleishekken uUst.M°,,ev,".,?e?'ii mb""a' hl"' d' Koningin kijken naar het uitstallen van tientallen koffers en pakken. Het leek er op. dat >U wat miste. Die indruk werd bevestigd, toen de koningin even later met een tevreden glimlach een zwarte „beauty-case" In ontvangst nam en er vrollik lachend mee naar binnen ging. Dat genoeglijke schouwspel was inmiddels een attractie geworden voor enkele tlentaUen voorbijgangers. Die konden constateren, dat hun koninain bijzonder bruin is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1