Nieuwe Leidse Courant in KABINET IS NOG NIET UIT DE MOEILIJKHEDEN beeld 5jr* JAMIN Koningin niet de rijkste Verjonging van luchtmachttop uit breiden Politie rijdt „in het wit" Commentaar Overleg met achterban Maandag weer bijeen Traangas begeleidt reis van De Gaulle Zon na wolken Boze minnaar schiet vijf mensen dood zei ROYAL [B gaat produktie Zaterdag 27 augustus 1966 47ate jaargang Elektronische Orgels Piano's 0<ractaur> f. DIEMEK Hoofdredacteur- Or t DIEMES CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD sStantvaitich Ie ghebleven mfli» b* toflHenipoot I" Keuze uit vele merk BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 1 28 Telef. 01726—1541 - VRAAGT BROCHURE Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Ab< >ementsprijzen p.w. 0,93. p.m 3.97. p.kw. 11,90 - Klachtendienst bezorging 9 00 i Het is zover. De winter staat voor de deur en de winter- |P mode is zelfs al bin- nengestapt. Of de vrouw anno 1966 naar de zin van Ted Lapidus gekleed zal gaan als deze man nequin? Wie wil, die kan het doen, maar nodig is het niet, want de Parijse ontwerpers hebben ook nog wel andere taal gespro ken, dan luchthar tige dwaasheden. Hun woorden vindt men in beeld op pagina Nog zijn de „sterke mannen" het niet eens geworden over de financiering van de begro ting voor het komende jaar. Vannacht om even halfeen is het beraad geschorst tot maandag morgen. In de tussentijd zal men de proble men doorspreken met „bevriende" fractie leiders en partijvoorzitters. Relletjes in Djiboeti nat DJIBOETI De politie en het leger van Frans-Somali hebben gisteren ruim tweeduizend beto gers met traangas- en schokgra- naten verjaagd van een plein waar president De Gaulle een toe aak zou houden. Twee mensen irden gedood en tientallen an •en gewond. Wat hij nu gezien heeft opstootjes en borden met slagzinnen was ech ter niet voldoende om de democra tische wil van het volk kenbaar te ma ken. Hij zag op dit ogenblik dan ook geen reden om de zienswijze van Frankrijk te wijzigen. Europese wijk Terwijl de Franse president zijn toespraak hield verzamelde de betogen de menigte zich weer, maar dan op een ander plein. Zij schreeuwde om onaf hankelijkheid. De Europese wijk in Djiboeti werd door troepen omsingeld. Men vreesde dat de Somaliërs uit wraak terreur zou den gaan uitoefenen in deze wijk waar de Europeanen woonden. Alle kruispun ten en wegen die naar deze wijk leiden werden afgezet met wegversperringen. De demonstranten vluchtten in pa- iek in zijstraten toen de troepen het plein opmarcheerden. Een aantal Afri kanen, van wie er van één de voet was afgerukt, probeerde in een ziekenauto van het leger te klimmen, maar solda ten trokken hen eruit en zeiden dat de wagen alleen voor gewonde soldaten bestemd was. „Wij vragen onafhanke lijkheid en dat doen zij met ons", zei Somaliër wiens gezicht bedekt was met bloed. In plaats van op het plein hield De Gaulle toen een toespraak in de Assem- VOLAUTOMATISCHE ;n dan later Frankrijk in de gewone nieuwsuit- I zending te laten horen. Hoofdkwartier VS in Europa naar Duitsland WASHINGTON Het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa wordt verplaatst van Camp des Loges bij Parijs naar Stuttgart in West-Duitsland. Dit is gisteren door het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington meegedeeld. De maatregel is een logisch gevolg van bet besluit van president De Gaulle, alle buitenlande troepen op Frans grondge bied te laten verdwijnen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet is nog niet uit de moeilijkheden. Tegen de verwachtingen in bereikte het vannacht geen overeenstem ming over de wjjze waarop in 1967 de regeringsplannen zullen worden gefinancierd. Ook voor andere belangrijke punten, zoals de grondpolitiek en de speculatiewinstbelasting, is nog geen oplos sing gevonden. Het kabinetsberaad moest vannacht om kwart over een worden geschorst en zal maandag om tien uur worden voort gezet. kabinet weet welke maatregelen al of niet acceptabel zijn voor de rege ringsgezinde fracties. Het heeft immers geen zin nu een kabinetscrisis te ver mijden in de wetenschap dat ze over twee maanden toch onvermijdelijk zal blijken te zijn als gevolg van een bot sing tussen kabinet en kamermeerder heid. Het beraad met de achterban zal niet alleen betrekking hebben op een even tueel uitstel van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting, maar op het he le dekkingsplan, alsmede op de plan nen met betrekking tot de grondpoli tiek en de speculatiewinstbelasting. Wel iswaar verklaarde mr. Cals vannacht geen behoefte te hebben aan overleg met de fractieleiders, maar hij sprak kennelijk voor zichzelf. Over het loop van de financiële besprekingen •wilde de premier geen bijzonderheden verstrekken. „Ik blijf optimistisch", verklaarde hij. Gedurende het weekend zullen verschillende ministers hun poli tieke achterban raadplegen. Het resultaat daarvan zal mede bepalend zijn voor de uitslag van het begro tingsoverleg. Hoewel de problemen waarvoor het kabinet zich ziet ge plaatst er mede dank zij de inter ventie van de PvdA-fractie niet eenvoudiger op zijn geworden, zien waarnemers in de schorsing van het beraad echter geen „uitstel van exe cutie", maar uitstel van overeen stemming. Er is vooralsnog geen reden een kabinetscrisis waarschijn lijk te achten. Vrij algemeen werd evenwel ver wacht dal de regering gisteravond de knopen zou doorhakken en een pur.t achter haar (zo langzamerhand eindelo ze) beraadslagingen zou zetten. Woens dag nog verklaarde de minister-presi dent Cals, dat het kabinet in ieder ge val deze week de miljoenennota „rond" wilde hebben. Dat dit niet gelukt is kan ten dele worden verklaard uit het feit, dat de regering zich gisteren ook nog met andere problemen heeft be zig gehouden. Ze moest onder meer een b "leidslijn uitstippelen voor de moeilij ke besprekingen in september met de Indonessiche minister voor financiële en economische aangelegenheden, sul tan Hamengkoe Boewono van Djokja karta, die hier volgende week zater dag arriveert. Verder is de kwestie van de Navo-vestiging in Limburg bespro- OM TIEN UUR Pas om tien uur gisteravond kon het kabinet de woensdag afgebroken discus sie over het dekkingsplan hervatten De resterende tijd was toen blijkbaar te kort om nog spijkers met koppen te slaan. Aanvankelijk werd meegedeeld dat de ministerraad banmiddag om twee uur weer bijeen zou komen, maar toen premier Cals omstreeks kwart voor de Trèveszaal verliet, bleek het plan gewijzigd. „Re willen et rusten" aldus mr. Cals. Men mag echter aannemen aantal ministers erop aangedrongen heeft het weekend vrij te houden beraad met de achterban (fractielei ders, partijvoorzitters, financiële perts e.a.). Het is In de gegeven situatie Immers van het grootste belang dat het De hogedrukggbieden boven de Britse Eilanden en Scandinavië hou den stand en het storingsgebied bo ven Duitsland lost langzaam op. De noordoosten wind blijft echter nog veel wolkenvelden aanvoeren, maar gedurende het weekeinde zijn deze aan oplossing onderhevig. Wij verwachten daarom morgen wat meer zonnige perioden dan vandaag. Regen valt er niet zodat de paraplu dit keer thuis kan blijven. De middag- temperatuur schommelt tussen 17 en 19 graden en dat is voor augustus aan de lage kant. Strandweer als "toetje" na de maaltijd ijs van niet duur wel heerlijk „De cameraman kreeg er een lange nek" van tijdens opnamen van de nieuwe wintermode, ge presenteerd door het Duitse mode-instituut. Langnek was verbaasd over de lange benen van de dames, want ook voor de winter is de rok aan de korte kant. De nieuwe kleuren: pla- tina-grijs, agaat-beige, smaragd groen en granaat-rood. Premier Cals: onkosten staatshoofd vergoeden DEN HAAG Minister-president Cals heeft gisteravond een interview met een NTS-vcrslaggever aangegre pen om het voorstel het inkomen van de Kroon te verhogen wat nader toe te lichten. Hij betoogde dat het inkomen van de Koningin niet zozeer salaris is als wel een onkostenvergoeding voor de functie van het staatshoofd. Meer dan vier miljoen gulden wordt uitgege ven aan salarissen. Journalisten proberen mr. J. M. L. Th. Cals aan het praten te krijgen over het kabinetsberaad van gistermorgen. De premier was toen nog optimistisch. Hij zei, dat niet voor de avond definitieve beslissingen be kend konden worden. Vannacht echter bleek, dat het overleg niet afge rond was en maandag wordt voortgezet. Von Hossel onthult: Het is echt niet zo dat haar vakan ties of andere privé gemaakte kosten ook uit dit inkomen bekostigd worden. Zelfs nadat de verhoging er door is, zal de Koningin een deel van haar ambtskosten uit eigen middelen moeten betalen. Op de vraag of koningin Julia na nu de best betaalde vorstin zoi worden, zei premier Cals, dat, bijvoor beeld in Engeland, salariskosten er staatsbezoeken apart op de begroting vermeld zijn. Verder ontkende de pre mier dat het vermogen van de Konin gin onvoorstelbaar groot zou zijn en zou lopen in de miljarden of zelfs maar in de honderden miljoenen. „Er zijn Nederlanders die rijker zijn", aldus de premier, die niet begreep hoe deze ge ruchten in de wereld kwamen. Zonder de vorige kabinetten te wil len beschuldigen gaf de premier wel toe. dat de aanpassing van het inko men van de Kroon eerder had kunnen gebeuren. Er is een grondwetswijziging nodig om tot een andere wijze van vaststelling van dit inkomen te komen en daar is in de zittingsperiode tot volgend voorjaar geen tijd meer voor. NEW HAVEN Een afgewezen min- aar is gistermorgen vroeg de woning an zijn geliefde binnengedrongen en heeft daar vijf mensen doodgeschoten. De minnaar, een 37-jarige neger, was woedend, omdat men hem niet had wil len zeggen, waar zijn ex-meisje naar toe was gegaan. Hij nam toen een geweer, zette een cowboyhoed op en ging de woning binnen. Daar begon hij in het wilde weg te schieten. De slachtoffers zijn de moeder van het meisje, en nog een vrouw, twee mannen en een jongen van vijf jaar. Een meisje van veertien en jongen van vier jaar werden ge- id. Enkele uren na de misdaad ar resteerde de politie op 100 km ten zui den van New Haven een man, die ver moedelijk de dader is. BONN De top van de West- duitse luchtmacht zal worden ver jongd. Oudere luchtmachtgene- raals zullen plaats moeten maken voor jongere krachten. Dit is gis teren door minister van defensie Kai Uwe von Hassel voor de tele visie bekendgemaakt. „De ko mende weken en maanden zullen nog talrijke vervangingen plaats hebben", aldus de bewindsman. Von Hassel stelde zich met nadruk ver antwoordelijk voor het ontslag van de generaals Heinz Trettner. inspecteur-ge neraal van de Bundeswehr en Werner Panitzki, inspecteur van de luc.itmacht. Bij dergelijke maatregelen raadpleegt men niet eerst het parlement of de parle- de missie van de Bondsdag. Alle partijen schijnen het er overigens over eens te zijn dat de omstandigheden, welke tot het plotselinge terugtreden van Panitzki, Trettner en Pape leiden, in de huidige organisatievorm van de Bundeswehr wor- zie pagina 3 UTRECHT In de toekomst zullen alle politie-auto's in ons land wit van kleur zijn en voorzien von het bekende politie-embleem op de beide voor portieren. De kleur wit is gekozen, omdat zij vrij neutraal is en goed opvalt. De Utrechtse politie krijgt de primeur, want maandag al worden daar de eerste witte politie-auto's in gebruik genomen. Het Ls de bedoeling, dat de luidspreker van het dak verdwijnt en los in de wagen meegenomen wordt. Het blauwe zwaailicht op de wagens blijft echter gehandhaafd. telen en dat daarnaar een grondig ol zoek dient te worden ingesteld. De socia listen. die het aftreden van von Hassel eisen, wensen dat de ontslagen generaals gehoord zouden worden. De SPD heeft in een verklaring gezegd motieven' van generaal Panitzki moest men op waarde schatten. Volgens waarnemers zal aan Panitzki, wanneer hij voor de defensie- commissie verschijnt, echter wel ge vraagd worden waarom hij zijn kritiek niet reeds eerder dit jaar. bij het parle mentaire onderzoek naar de talrijke Star- fighter-ongelukken. heeft uitgebracht. Thant gevraagd om te blijven DEN HAAG Leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden en een groep van 21 landen, voorname lijk Westeuropese, hebben een beroep op Oe Thant gedaan aan te blijven als secretaris-generaal van de Verenigde Geen bijdrage VOALS na de bekendmaking van het werkgeversstandpunt wel te verwachten was, ls het beraad in de Stichting van de Arbeid over het spaarloonplan van de vakbewe ging zonder overeenstemming of uitzicht daarop geëindigd. Het plan verhuist nu naar de SER- commissie die een advies aan de regering over een nieuw loonpoli tiek systeem voorbereidt, en daar na zal de regering (wel weer) moe ten beslissen. Beslissen of de spaarloon-gedachte al dan niet in de loonpolitiek kan worden inge bouwd. Alleen jammer, dat de werkgevers organisaties bij de afwijzing van het vakbewegingsplan geen (op de huidige realiteit gebaseerd) alterna tief ter tafel hebben kunnen bren gen. Wat zij zeggen komt neer op: houd de loonkostenstijging volgend jaar binnen de produktiviteitsstij- ging, dan is alles in orde. Dut heb ben de werkgeversbonden overigens al meermalen gezegd en steeds is gebleken, dat zulks, hoe wenselijk ook, onder de (nog steeds voortdu rende) overspanning op de arbeids markt moeilijk lukt. Het spaarloonplan van de vakcen trale is wat men daarvan op zich zelf ook mag denken in elk geval een bijdrage aan het zoeken naar oplossingen in de huidige moeilijk heden. Van werkgeverskant is een dergelijk (eventueel andere) bij drage nog niet geleverd. Daarbij moet bedacht worden, dat het op dit moment alleen nog maar gaat om enkele principiële uitgangs punten en nog helemaal niet om de materiële inhoud. De werkgevers hebben gelijk als zij zeggen dat daarover eerst met vrucht over kan worden gesproken na de derde dinsdag in september. Reëel A/'OORAL de Amerikanen zullen met belangstelling de reis naar Zuidoost-Azië van president De Gaulle, die hem grotere populariteit in Azië moet verschaffen, volgen. Populariteit voor hemzelf en pres tigewinst voor Frankrijk. Niet meer dan dat, want het valt nauwelijks aan te nemen dat zijn be zoek concrete resultaten zal afwer pen die tot beëindiging van de oorlog in Vietnam zulen leiden. In Moskou immers heeft de Fransman met zijn vredesplan niets bereikt. De Rus sische leiders zijn veel te realistisch om niet te weten dat Frankrijk bij dit probleem te weinig direct is be trokken. Alleen met Washington kunnen de Russen spijkers met kop pen slaan. Voordat het zover ls, zal het Moskou een genoegen zijn als De Gaulle doorgaat met zijn politiek om ook in Azië de Amerikaanse in vloed terug te dringen. Dit alles neemt overigens niet weg, dat De Gaulles opvattingen over neutraliteit voor geheel Zuidoost- Azië reëel zijn en meer afgestemd op de toekomstige politieke ontwtfc- keling van de betrokken landen. De volken van Zuidoost-Azië willen niets liever dan een poging doen baas in eigen huis te zijn. Dat zal met veel vallen en opstaan gepaard gaan, waarbij de zege van een natio nalistisch getint communisme niet denkbeeldig ls. Maar wie zal zeggen, dat de volken van Zuidoost-Azië dat risico niet prefereren boven buitenlandse be voogding? Ook daar is inmiddels wel doorgedrongen, dat het internatio nale communisme niet meer klakke loos gehoorzaamt als Moskou aan de touwtjes trekt. SNEEK In het zieken'-iuls is overleden de 31-jarige gehuwde bouwvakarbeider T. de Haan uit Lemmer, die inzittende was van een auto, die in de vaart tussen Sondel en Lemmer is gereden. Ruim tweeëneenhalf uur hoeft drs. G. Puchinger in Genève met de schei dende secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken gesproken over de vraag: „Is de gereformeerde wereld veranderd T Op de pagina Geestelijk Leven ven ons Zondagsblad het eerste deel van het interview. •fe Kleur wordt duur pagina Radio en TV In 1806 zo* fJTTT de Juroh Pronk mogelijkheden een echte zeebad- uwen. Hg werd harlelgk ff ir Pronk had in Engeland In gezien dat de kust goud bevat. Over deze Pronk en dc ontwikkeling vun liet Nederlandse badleven heeft de heer J. M. Galjaard een bijzonder aanlig hoek geschreven. Op de eerste pagina van ons Zondagsblad het verhaal. ■fa Sumher Asih vroeg een leidster pagina Kern merk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1