CONFLICT SOEKARNO IN KRITIEKE FASE Golden Fiction Filter Rode Garde krijgt vrij spel in China Aanhang gaat zich nu roeren alles CS O C (Si en wer Kind levend uit puin opgegraven Gelukkig „huwelijk" van kostelijke USA tabakken en een perfect filter Militaire vergissingen in Vietnam tegengaan Geen initiatief in Vietnam PROVO'S VINDEN STRAF TE ZWAAR „Woning" voor ogen van gezin vernield ?66 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 SOEBAN'DRIO (Van een onzer redacteuren) Soekarno is nog steeds president van Indonesië. En te oordelen naar de rede, die hjj vorige week op Onafhankelijkheidsdag heeft uitgesproken, is hjj van plan het te blijven ook. Het lijkt er op, dat een nieuwe fase is aangebroken in de strijd om de macht, die begonnen is na de mislukte communistische opstand van 30 september. Organisaties, die na die dag vleugellam waren gemaakt, hebben zich weten te herstellen. Zelfs de communisten zijn weer actief geworden, nu de positie van de president recht streeks in het geding is gekomen. In de bijna elf maanden, die verstreken zijn sinds de commu nistische staatsgreep, hebben de mi litairen onder leiding van generaal Soeharto kans gezien, veel van hun plannen uit te voeren ondanks het verzet van Soekarno. Zij slaag den er zelfs in verschillende van zijn naaste medewerkers naar de gevangenis te sturen. Een van hen was dr. Soebandrio, de vroegere minister van buitenlandse zaken, van wie wordt aangenomen, dat hij achter de schermen een belang rijke rol speelde in de (mislukte) staatsgreep. Hij wacht nog steeds op een proces. Vermoedelijk kon Soekarno tot medewerken worden gedwongen, omdat hij op zijn minst op de hoog te geweest moet zijn van het feit, dat eind september een actie tegen de legerleiding op handen was. Afwachten De generaals hebben zich steeds op het standpunt gesteld, dat zij niets tegen de president moesten ondernemen, zolang daarvoor geen dringende reden zou bestaan. Wel licht hebben zij rekening gehouden met de (volgens vroegere berich ten) zwakke gezondheid van Soe karno. Met weet, dat vorig jaar uit Chinese bron werd gemeld, dat de president niet lang meer zou kun nen leven. Mogelijk hebben de mili taire leiders iets verwacht van wij ziging van het presidentiële stelsel in Indonesië. Zoals men weet is Soekarno echter nog altijd „presi dent voor het leven". En tenslotte hebben de generaals misschien gespeculeerd op de verwachting, dat hij zijn verzet zou opgeven Hoffelijkheid (2) Te weinig hoffelijkheid merkt een lezer op, nu, ik heb andere ervarin gen. Als alleenstaande oudere vrouw helpt men mij: mijn vuilnisemmer wordt naar beneden en weer naar boven gebracht, men staat doorgaans voor mij op in tram, trein of bus. Mijn bejaarde vader, nu overleden, ondervond .letzelfde Tram- of buspersoneel was hem steeds behulp zaam bij het instappen en verlaten van openbare vervoermiddelen, ja, er waren zelfs chauffeurs die, als ze hem zagen, vlak aan de trottoirband stop ten om het hem maar zo gemakkelijk mogelijk te maken. Het kwam ook voor dat bij slecht weer nem werd geadviseerd nog maar even te blijven zitten (eindpunt) tot de bui over was. Ik kan zeggen dat ik door al die kleine, zorgzame dingen van geen al leen-zijn weet. Den Haag Mej. L. M. Helge Aardappelen Van de aangekondigde prijsverla ging voor aardappelen heb ik nog weinig gemerkt. Het is nog altijd 40 cent de kilo. En dan: hoe vuil zijn zc »oms. Waarom worden de aardappe len niet ontdaan van alle vuil? Ik vraag me wel eens af: hoe durft de handelaar met zulke aardappelen bij de consument te komen? Hij betaalt op die manier ook nog voor de grond. Rotterdam J. Soetens Achtergebleven De achtergebleven gebieden moeten geholpen worden, akkoord. Maar in ons land is ook nog wel het nodige •c.itergebleven waarvoor men meer aandacht zou kunnen opbrengen. Ik denk aan oud-gepensioneerden uit overheidsdiensten in vergelijking met hun collega's die recent gepensio neerd werden. In bepaalde gelijkwaar dige functies is het verschil al wel 1800 gulden per jaar. En dan nog die korting op de AOW. zodat het gezien de duurte maar een allermiserabelst mkomentje is. dat vele oud-gepensio- jjeerden ..genieten". Weet men wel. dat vroeger reeds tien procent premie van het toen verdiende salaris moest worden betaald? Dus offers zijn er heus voor gebracht. Nogmaals: hier *®lt het nodige te corrigeren. Dordrecht S. Immer Tegenvaller Het is allemaal anders uitgeval len. Zelfs ziet het er naar uit, dat hij nu zelf op een openlijke kracht meting met de generaals aanstuurt. Zijn rede van vorige week leek een verandering in te houden van zijn politieke leer, welke hij tot- dusver door dik en dun heeft ver dedigd een leer, die zijn land in economisch opzicht aan de rand van de afgrond heeft gebracht. Hij zei dat het begrip „nasakom" (een heid van nationalisme, godsdienst en communisme) vervangen dient te worden door „nasasos". De afkor ting voor communisme heeft dus plaats gemaakt voor die van socia lisme. Het is echter slechts een tak- tische wijziging, omdat het begrip socialisme voor Soekarno een vlag is. die een nogal duistere lading dekt. Nog altijd heeft de president de opstand van 30 september niet ver- oordeeld als een communistische staatsgreep. Hij zal daar zijn rede nen voor hebben. Op straat De rede van Soekarno leidde prompt tot een krachtige roep om zijn aftreden. Mohammedaanse ver enigingen en studentenorganisaties kwamen in het geweer. Met de monstraties trachtten zij hun eisen kracht bij te zetten. De aanhangers van Soekarno gingen echter ook de straat op en de militaire leiders zagen zich genoodzaakt, een ver bod van demonstraties af te kondi gen. Niettemin liet het leger duide lijk blijken aan welke kant het stond, toen een bij de demonstra ties omgekomen student met mili taire eer werd begraven. Dit neemt echter niet weg, dat er langzaam maar zeker een verande ring is gekomen in de Indonesische situatie. Na elf maanden hebben degenen, die na het mislukken van de opstand reden hadden, zich rustig te houden, weer moed gevat. Toen het aftreden van Soekarno werd geëist hadden zij een prachti ge aanleiding, zich weer op straat te vertonen. Schuilplaats Deze krachten hebben zich voor namelijk gegroepeerd rondom de PNI, de Indonesische nationa listische partij, die destijds door Soekarno en Hatta werd opgericht Voor de opstand van vorig jaar stond deze partij sterk onder com munistische invloed. De zuivering, die na de mislukte staatsgreep volg de, maakte de PNI vleugellam. Zij heeft zich echter hersteld van de slagen, die haar werden toege bracht. En enkele dagen geleden wierp zij zich weer op als verdedi ger van Soekarno en diens politie ke opvattingen. Op zichzelf kan dit hernieuwde optreden van de PNI geen bezwaar zijn. Gevaar schuilt echter in de mogelijkheid, dat de communisten thans op groter schaal een schuil plaats in deze partij gaan zoeken. Bi.i demonstraties voor Soekarno zullen zij zich zeker niet onbetuigd Ultimatum Gisteren hebben de jongeren een ultimatum aan Soekarno gesteld. Binnen 48 uur moet hij verant woording afleggen over zijn rede van vorige week. Doet hij dit niet, dan zullen er weer demonstraties worden gehouden. Als het zo ver komt, worden de strijdkrachten in een moeilijke positie gemanoeu vreerd. Demonstraties zijn zoals gezegd verboden. De militaire bevelhebber van Djakarta heeft de jongeren nadrukkelijk laten weten, dat het leger zich niet onder druk zal laten zetten om Soekarno ten val te brengen. Dat is de taak van het volkscongres, aldus de comman- Andcrc militaire leiders zijn het daar niet mee eens. Zij zien het optreden van de jongeren als een correctie op de fouten van de presi dent. „Het volk kan moeilijk tot eenheid komen", zo menen zij, „als Soekarno een afwijkende uitleg blijft geven aan de besluiten van het volkscongres." Maleisië Het meest neemt men Soekarno kwalijk, dat hij de economische op bouw van het land in de weg staat. Hij deed dat door zich te verzetten tegen het beëindigen van de con frontatie-politiek jegens Maleisië. Ook nu deze politiek in feite reeds tot het verleden behoort, doet hij of er niets gebeurd is door zijn fiat te weigeren voor het herstel van de diplomatieke betrekkingen tus sen beide landen. En minister Ma- lik, die het akkoord met Maleisië tot stand heeft gebracht, moet voor lopig doen alsof Indonesië nog geen geld heeft voor het openen van een diplomatieke missie in Ma- Gelukkig heeft de regering van dit land begrip voor de situatie in Djakarta. Het eigenzinnige optre den van Soekarno heeft de zaak echter opnieuw op losse schroeven gezet. Ver. Naties Soortgelijke problemen doen zich voor rondom het voornemen van de militaire leiders, Indonesië op nieuw te doen deelnemen aan de werkzaamheden van de Verenigde Naties. Zoals men weet komt de Algemene Vergadering van deze or ganisatie binnenkort weer te New York bijeen. Als Soekarno zijn zin krijgt, zal Indonesië daar schitte ren door afwezigheid. Men zal zich herinneren, dat Indonesië destijds de volkerenorganisatie de rug heeft toegekeerd, omdat Maleisië tot lid van de Veiligheidsraad werd benoemd. Soekarno's confron tatiepolitiek tegen dat land had toen juist een hoogtepunt bereikt. Toelating van Maleisië tot de Vei ligheidsraad kon worden uitgelegd als een veroordeling van deze poli tiek. Terugkeren in de VN nu het nieuwe bewind in Djakarta norma le betrekkingen met Maleisië heeft aangeknoopt, is voor Soekarno een onverteerbare brok. Er is echter een andere belang rijke reden voor het verzet van Soekarno. Vrede met Maleisië, een loyaal lid van de Ver. Naties wor den en de afspraken inzake West- Irian (vroeger Westelijk Nieuw- Guinea) nakomen, zouden voor In donesië grote mogelijkheden ope nen op het gebied van het econo- mischherstel.En juist dit laatste wil Soekarno voorkomen, omdat hij zelf zijn land aan de rand van de af grond heeft gebracht, ter meerdere glorie van zijn revolutie. Een Indo- TAPTOE DELFT 25 aug. t/m 3 sept. Kaartverkoop bij dé V.V.V.'s Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. nesië, dat zijn internationale ver plichtingen loyaal nakomt, kan een toevloed van buitenlands kapitaal verwachten die voor het econo misch herstel nodig is. Het is van zijn positie uit gezien dan ook begrijpelijk, dat Soekarno het aanvaarden van der gelijk kapitaal als „verraad aan de revolutie" heeft bestempeld. En zo heeft hij het nieuwe bewind nog steeds aan handen en voeten gebon den. De vraag, wie er tenslotte aan het langste eind zal trekken, is thans actueler dan ooit. ANKARA Een reddingsploeg heeft gisteren in één van de dorpen in Oost-Turkije die door de aardbeving j met de grond gelijk werd gemaakt, een 3-jarig jongetje levend uit het puin opgegraven. De jongen werd in halfbewusteloze toestand van onder het puin weggehaald, maar het joch is gezond. Volkomen uitgeput werd hij naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis gebracht waar hij onmiddellijk door artsen werd on derzocht. De reddingsploeg groef hem op na herhaald aandringen van de vader van het jongetje, die al eerder vergeefs naar zijn zoontje had ge zocht. Tevoren had de vader reeds de stoffelijke overschotten van enkele KING SIZE CIGARETTES Voor rokers met een eigen stijl De Turkse regering van Demirel is gis teren bijeengekomen om te overleggen wat er met de dakloze gezinnen moet gebeuren. Duidelijk is dat deze gezinnen aan een woning moeten worden gehol pen voordat de winter begint. Intussen staat het vast dat er zich onder de slachtoffers van de aardbeving geen Nederlanders bevinden. Dat heeft de Ne derlands-Turkse vereniging van haar correspondent in Ankara vernomen. PEKING Vrijen in parken enlde praktijk brengt en die van ho- 's nachts liefdesbrieven schrijven gerhand praktisch erkend is als gelden in China als verraad aan autoriteit boven alle andere, gaat de culturele revolutie. De Rode streng hier tegen optreden. Garde, die de culturele revolutie! .De correspondent van het Zuldsla- en de leerstellingen van Mao Generaal Westmoreland: SAIGON Generaal Westmoreland, opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Vietnam, heeft een commis- ■an hoge officieren in het leven geroepen die een einde moet zien te maken aan het „buitengewoon grote aantal A-ergissingen" bij Amerikaanse militaire acties, als gevolg waarva nog geen twee maanden tijd meer dan 348 slachtoffers onder de burgerbevol king zijn gevallen. Washington heeft president -Johnson op een persbijeenkomst ge zegd dat de VS graag zouden zien dat een pan-Aziatische conferentie zich met de kwestie-Vietnam zou bezighou den. Het moet echter niet de indruk hebben dat Amerika beslist wil hebben dat op een dergelijke conferentie over Vietnam wordt gesproken. Hanoi zou anders hierop ongunstig reageren, zo meent Johnson. Gevraagd omtrent de Amerikaanse installaties die op het ogenblik in Thai land worden gebouwd, zei de president dat men plannen in de studie heeft om bases in Thailand en Zuid-Vietnam om te bouwen voor niet-militair gebruik. Hoe dikwijls ik het filmpje van de Lunar Orbiter. die leuke knipoger heb gezien weet ik niet. Televieloos als ik ben moest op de enige avond in de zoveel weken, neen. het enige half uur in de zoveel weken, dat ik keek het prompt al tweemaal gedraaid wor. den. En daarna zae ik het veelvuldig op de merkwaardigste filmochtena. die er bestiat. in het Haagse Passage theater Daar laat de Rijksvoorlich tingsdienst iedere week alle journaals draaien voor een steeds variërend pu bliek. Soms een handjevol journa listen. soms loges vol diplomaten, hof houding en andere gezagsdragers. Het ligt er maar aan wat het nieuws van de week is. Is er een schip te water gelaten, een parade gehouden, een ko ninklijke reis gemaakt, dan komt een ieder die er van dichtbij of veraf iets mee te maken hgeft naar die draaie rij- Maar net als de kranten bevatten ook de verschiller.de journaals natuur lijk hetzelfde „hotnews", zij het dan ietwat verschillend in opmaak. Ik was er net op de keer van de knipoog- Bij de derde keer wist ik het precies: kegeltje weg. wiekje uitslaan, luikjes open. knipperdeknip... „Van mij hoeft het niet", heb ik toen tegen mijn collega-buurman ge fluisterd Hij grinnikte terug: „Var mij ook niet." Maar achter „Sssttt". Dat was er di moest. Landen i zei iemand sissend: «n van wie het wel i de maan. Reizen ïaan. Wonen op de maan de maan. In het prille begin van de maanont dekking heb ik gestudeerd op maan kaarten. Griezelige bulten en kraters en ringen Lagen stof, zeggen ze Wat willen wij wereldlingen cr zoeken" Ach die heel geleerden, die met het hoofd in de wolken en de neus in dc boeken leven daar, is het misschter Het hoeft niet aan besteed Maar echt, geef mij maar een geiteweitje en een berkebosje en een «tukje hei. een kleine stulp (mei badkamer en oliestook), ccn spinne wiel en een schaap en ik ben jaren en jaren zoet. Als het kan zelfs nog in het jaa> tweeduizend Maar onlangs las ik een serie opstel, ten van ongeveer zestienjarige 34 jaar. Weet u wat dan de ideale toestand zal zijn? Leven in een Klimaat dat technisch bepaald wordt. Vakantiestre ken met alleen zon: landbouwgebie den met een regentje op tijd. Vol automatische huishoudens. We moe ten dan niet meer op stoelen of ban ken zitten, doch op luchtkussens wiegen, want die luchtkussens zwe ven net boven het aardoppervlak. De industrie 'werkt ook vol auto matisch. Eén kind schreef: .Mijn va der gaat alleen nog zijn loon halen." De girodienst is dus blijkbaar in het jaar tweeduizend over de kop. De lieve meiskes droomden zich al lemaal getrouwd met: een atoomge leerde, een weerregelaar, een maan- of marsreiziger. Dc meesten maten zich twee kinderen aan en een enkele dacht er een kleinkind bij. Allemaal volautomatisch opgevoed En nu heeft de Lunar Orbiter nog geen foto's van de landingsplaatsen op de maan kun nen maken. Hoe moet dat nou? Kennelijk zit een deel van de Jeugd toch hevig te wachten op die kale leegheid. Eén meisje schreef in ccn haastige laatste regel wel: ..Misschien zal het verschrikkelijk saai zijn." Dat inzicht troost dan weer. En ik blijf er bij: van mij hoeft bet vlsche persbureau Tanjoeg weet te mel den dat do Rode Garde, voornamelijk gevormd door studenten, de volledige steun hebben van de invloedrijkste kranten in de Chinese Volksrepubliek. Elke tegenstand tegen het optreden van deze gardisten wordt door de Chi nese pers gebrandmerkt als „verraad aan de culturele revolutie". Evenals de afgelopen dagen hebben de Gardisten ook gisteren weer invallen gedaan in de huizen van mensen .1ie ervan worden beschuldigd tegenstan ders te zijn van de leer van Mao Tse Grote menigten zagen buiten toe juichten als de studenten ruiten insloe gen en meubilair en andere bezittingen die als luxueus of bourgeois werden beschouwd, naar buiten wierpen. Het aantal huizen en winkels dat een derge lijke behandeling onderging was overi gens betrekkelijk klein maar de Gar disten lieten geen twijfel bestaan ovei hun vaste voornemen om alle „verraad aan de culturele revolutie" uit te roei- Sommige als tegenstanders beschouw de personen werden langs de straten gevoerd met bijvoorbeeld een bord op nun rug waarop stond: „Ik ben tegen de revolutie". Peking hebben werklieden dha-beelden bij een drie ecuwen oude genwoordigden". Vanmorgen is de Rode garde, de ge- bouwenbouwen van de Academie van net Heilig Hart binnengedrongen, een school die gedreven wordt door Franse nonnen. De rooms-katholieke 9chool is een van de weinige scholen door buitenlanders gedreven, die overgebleven is. Zij wordt bezocht door kinderen van buitenlanders in Peking. Leerlingen en hun ouders evenals bui tenlandse diplomaten, die probeerden te protesteren tegen de demonstratie, kon den niets uitrichten. Noordse landen Besprekingen over nieuwe Navo-strategie (Van een correspondent) LONDEN Iïe Britse regering ls van plan met haar NAVO-partners besprekin gen te voeren over een wijziging van de NAVO-strategle In Europa, daar *1J van mening is, dat een rventucle oorlog bin nen een bepaalde tijd toch ln een nucleai re strijd zal ontaarden. vestiging gekregen kan worden, zou de Britse regering pleiten voor een strate gie, die gebaseerd is op de tneorle, dat een oorlog met conventionele wapens niet langer dan vijf dagen zou duren om vervolgens te veranderen in een atoom oorlog. De huidige strategie van de NAVO is gebaseerd op de veronderstelling, dat een conventionele oorlog negentig dagen zal duren. In het verleden heeft de Britse regering zich uitgesproken, ten gunste van een basering op dertig dagen conventionele oorlog. De Verenigde Sta ten hebben de belangrijkste rol gespeeld Het ligt voor de hand. dat een radicale nerziening van de nog steeds algemeen aanvaarde periode van 90 dagen, zou be tekenen. dat de logistieke steun voor het Rijnleger op Duitse bodem aanzienlijk zou kunnen worden ingekrompen. Verstoring WAVO-taptoe ARNHEM Een groep provo's uit Amsterdam heeft op 28 juli geprobeerd de NAVO-taptoe te verstoren. Gisteren moesten «IJ voor de kantonrechter in Arnhem verschijnen. De kantonrechter vonniste meestal conform dc els en dat was voor de provo's aanleiding op te merken, dat de straffen in Arnhesn aan de zware kant zijn. In Amsterdam straft de_rechter lichter, zo meenden zij. Bij verstek veroordeelde de kanton rechter conform de eis van de officier van justitie Koosje Koster, de vrouw van leider Rob Stolk cn Van N. eveneens tot 75 gulden. De beide dames zouden een spandoek hebben gedragen, waarop do woorden waren geschilderd „Nato-taptoe weg ermee". Van N. zou met knikkers hebben gegooid om de militaire pas van de deelnemers ongunstig te beïnvloeden. Een Amsterdamse verwarmingsmonteur kreeg ten slotte een boete van 40 gulden. de VN geen enkel Initiatief te nemen met betrekking tot de toestand in Zuid-Afrika en In Vietnam. Dit is giste ren meegedeeld door de Deense mi nister Haekkerup. AMSTERDAM Op de Zuideneeweg in Amsterdam is gisteren de 47-ja- rige koopman C. Schmidt zijn „woning" kwijtgeraakt. Terwijl hij een vracht wagen bestuurde waaraan zijn woonwagen was gekoppeld brak plotseling de trekstang die beide wagens verbond. De woonwagen zette de tocht daarop in zijn eentje voort reed de berm in en ramde achtereenvolgens een lichtmast en een verkeersbord. Tenslotte reed het gevaarte op de linkerhelft tegen een te gemoetkomende personenauto, die over de kop sloeg. De inzittenden van de auto bleven ongedeerd. De koopman moest vanuit zijn vrachtauto, waarin ook zijn echtgenote en driejarig dochtertje zaten, machteloos toezien hoe de woon wagen in een aantal brokstukken veranderde. De rampendienst van socialo zaken heeft zich voorlopig over het gezin ontfermd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7