PATRIARCH ALEXIS Sunkist dreigt met zwaardere straf Beraad op het ministerie nog bezig Een woord voor vandaag Geschorste priester* zwegen niet Geloof herleeft in de Sowjetunie Kanttekening Eerste interiinrapport voor kerstmis verwacht Beroepingstverh Minister: ,Niet eenvoudig'^ Waar wordt verkeer opgehouden? Uw probleem^ is het onze DONDERDAG 25 AUGUSTUS 19«|M Macht is een toverwoord. Als nimmer te voren wordt in onze wereld de „macht" aanbeden. De atoombom spreekt van macht. Daarom willen ook kleine landen er een hebben. Het stuur van een auto geeft mensen een gevoel van macht. Ken~ nis is macht, heeft de Afrikaan ontdekt en hij wil studeren. De zucht naar macht komt lang niet altijd voort uit een ver langen om over de ander te heersen. Vaak wil men alleen maar zeker zijn dat men niet door een ander aangevallen wordt. Macht weerhoudt de ander om ons in de hoek te druk ken. Vaak is het verlangen naar macht dan ook een onbewuste vorm van verdediging, van zelfhandhaving. En dan komt ineens Christus en stelt ons aan de kaak. Het lijkt wel een beetje op wat Ik van u eis, zegt Hij, maar het is het net niet. De duivel zegt dat de mens door macht moedig wordt, maar Ik zeg u:Zalig de zachtmoedigen, want zij zullen de aarde beërven. Er is een hele andere vorm van moed nodig, dan een die voortvloeit uit macht. Ik zoek mensen die moedig zijn juist als ze geen macht bezitten, als iedereen hen in de hoek kan drukken, als iedereen hen kan vertrappen. Die vorm van moed vertrouwt niet op eigen macht, maar op God de Vader, die beloofd heeft voor Zijn kinderen te zorgen. Wie kan zingen: ,JDe Heer is mijn sterkte" die zal mogen regeren. Macht dwingt tot eisen, tot nemen. Zachmoedigheid leert wachten, onvangen. Daarom zei Paulus: „Als ik zwak ben, ben ik machtig", want dan mocht hij rekenen met Gods macht, zijn almacht. We lezen vandaag: Handelingen 22 1-16. (Van onze kerkredactie) MOSKOU Patriarch Alexis, de primaat van de Russische kerk heeft twee geschorste priesters gewaarschuwd, dat als zij zich blij ven verzetten zij nog zwaarder gestraft zullen worden. De beide geestelijken publiceerden in december van het vorig jaar een open brief, gericht aan president Podgorny van de Sowjetunie en de pa- triach van hun kerk, waarin zij klaagden over de wijze waarop de kerk door de staat vervolgd wordt. Belangen A CHTER het Nieuws van de VARA heeft gisteravond uitvoerig aan dacht gewijd aan de moeilijkheden tussen de oliemaatschappijen en minister Den Uyl. De socialisten werden ten tonele gevoerd als zo ongeveer de redders van onze eco nomie. De VARA schuwde daarbij niet fei ten te verwringen om het tv-kijkend publiek in de waan van deze socialistische reddingspoging te brengen. De werkelijkheid is, dat minister Den Uyl voor Nederland, vergele ken bij andere landen, het hoogste aandeel in de winst heeft opgeëist in geval van olie of gasvondsten in het Nederlandse deel van de Noordzee. Dat daarbij weinig rekening is ge houden met het verschil tussen de kosten van exploitatie op zee en op land en met het feit, dat in de kosten van een geslaagde boring ook de vele kostbare mislukte boringen verwerkt dienen te worden, werd niet vermeld. Het toekennen van een extra hoog winstpercentage aan de Nederlandse staat zal de oliemaatschappijen dwingen, ook het uit te keren winst aandeel in andere vooral onder ontwikkelde landen in het Midden- Oosten te verhogen. Voor alle consumenten, ook de Nederlandse, houdt dit het gevaar in van verhoging van de olie- en benzineprijzen, terwijl bovendien de onderontwikkelde volkeren zelf van deze extra winstuitkeringen weinig zullen merken omdat het meeste geld verdwijnt in de zakken van de toch al schatrijke sjeiks. Het noemen door de VARA van honderden miljoenen dollars winst die de oliemaatschappijen per jaar maken zegt op zichzelf niets, wan neer daarbij ook niet de grootte van de omzet en de geïnvesteerde kapitalen van deze maatschappijen worden vermeld. Wanneer de olieboringen Nederlandse deel van de Noordzee j volgens de plannen van minister Den Uyl voor de oliemaatschappijen te riskant, en financieel dus niet in teressant, blijken te zijn, zullen deze maatschappijen, ondanks het Neder landse belang, nee moeten blijven zeggen. De strekking van de VARA-uitzen- ding dat met het opeisen van een (te) hoog winstaandeel alleen de socialisten het volksbelang werkelijk behartigen, deed wat komisch aan. Daarbij suggereerde men, dat an dere partijen, die over deze zaak genuanceerder denken, de belangen van ons volk voorbijzien. Het lijkt er meer op, dat. wanneer de socialisten hun zin krijgen en kans zien het onderste uit de kan te blijven eisen, het hele Neder landse volk het lid financieel lelijk op de neus krijgt. Hopelijk zullen andere partijen haar invloed aanwenden om dit te ver hinderen. Het algemeen belang gaat boven het partijbelang, ook al zijn er volgend jaar verkiezingen op komst. Beide belangen dienen ook hier niet vereenzelvigd te worden. De waarschuwing dat strenge re maatregelen genomen zullen worden staat te lezen in een brief die de 89-jarige patriarch de pries ters Nikolai Eshliman en Gleb Ya- kunin heeft geschreven. In zijn brief zegt de patriarch dat her haalde pogingen om de beide pries ters tot rede te brengen op niets zijn uitgelopen. In hun open brief schreven de beide priesters indertijd dat op last van de regering kerken en kloosters gesloten, diensten in huizen verboden worden en de staat poogt kinderen te vervreem- Commissie van onderzoek geïnstalleerd DEN HAAG Prof. mr. Ch. J. Enschede, voorzitter van de com missie van onderzoek naar de openbare orde in Amsterdam ver wacht, dat nog voor Kerstmis het eerste en misschien ook al het tweede interimrapport kan worden uitgebracht. Hij verklaarde dat gistermiddag, nadat minister J. Smallenbroek de commissie offi cieel had geïnstalleerd. Hoewel de commissie nog niet verga derd heeft wordt er toch al druk ge werkt. Het documentatiemateriaal circu leert thans onder de leden ter bestude ring. Volgens het ontworpen werkplan zullen er twee of drie Interimrapporten verschijnen. Onafhankel ij k Professor Enschede zei. dat de verhouding met de bestuurders en autoriteiten in Den Haag, Haarlem en Amsterdam onderzocht moet worden- Hij constateerde met voldoening, dat de regering beseft, dat de commissie onaf hankelijk zal moeten kunnen werken. De commissie zal beslist niet eenzijdig han- De voorzitter was het met minister Smallenbroek eens. dat ook het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen in het onderzoek kan worden betrok ken. De bewindsman .nad er op gewe zen, dat het beroep van de heer van der Molen bij het ambtenarengerecht tegen zijn ontslag de commissie er niet van behoeft te weerhouden de voor het politiebeleid in de hoofdstad relevante omstandigheden, ook voor zover de hoofdcommissaris daarbij betrokken is, in haar beschouwing te betrekken. De minister drong aan op het laten GEREF. KERKEN* verschijnen van interimrapporten en Beroepen te Oudemirdum fi.p.v meende tenslotte, dat de commissie desge- Nijemirdum) en te Kamerik: kand: L. v. wenst aan deskundigen opdracht kan gr- Zuidam te Den Haag; te Rottevalle (F.> ven tot het maken van bepaalde studies. cn te Tuindorp-Oostzaan: kand. H. Kuyk De ex-hoofdcommissaris in Amstcr- te Amsterdam; tc Zwijndrecht-Groote dam. de heer H J. van der Molen, zegt Lindt (vac. P. L. Smildei: J. C. v. Veen In een Interview dat ..Het tijdschrift te Maarssen; te Enschede: Z. C. Versluys ▼oor de politic" afdrukt. dat xljn or.tslag te Hoofddorp Jnet de Franse slag" ihet niet passen Bedankt voor Marrum: A. Segger te ▼an zijn karakter bij dat van de burge- Middelstum. meester) hem zeer heeft verbaasd. Dc afgelopen tien jaar had hij nimmer ge- GEREF. GEMEENTEN merkt dat er een zo ernstige controverse Beroepen te Bodegraven: A. F. Hon- *oa bestaan. koop te Goes. Wel voelde hij aan dat de verhouding Bedankt voor H. I. Ambacht: H. Rijksen niet zo was als hij gaarne zou hebben te Gouda. De heer Van der Molen heeft vijf jaar geleden zelfs gesolliciteerd naar het ambt van burgemeester van een kleine gemeente. De (toenmalige) minister van binnenlandse zaken vond toen blijkbaar niet dat er een reden bestond om de heer Van der Molen uit Amsterdam te laten verdwijnen. Maar ook de burgemeester heeft de hoofdcommissaris tot het laatste toe ver zekerd dat hij wel op zijn beleid maar niet op zijn persoon aanmerkingen had. „Integendeel", zou de burgemeester enkele maanden geleden hebben gezegd, „ik heb altijd grote waardering gehad voor uw ijver, uw plichtsbetrachting en i voor uw persoonlijke moed". Het ontslag was toen binnenskamers al beklonken. Minister Smallenbroek had aldus I nog steeds de heer van der Molen beloofd de motivering van het ontslag te< zullen vermelden. In dit opzicht hield de minister zijn belofte niet. Tijdens het gesprek met de minister was hij akkoord gegaan met het ontslag. ..Wat bleef mij anders over? Er was immers geen keuze! In het gesprek dat ik tevoren had met de directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid, was mij door deze reeds medegedeeld, dat ik ieder geval uit mijn functie op dat moment toch niets anders over dan te berusten in een vonnis, dat achter mijn rug reeds was geveld." NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxvcen '3e p.p.). H. v. Amstel te Neder-Langbroek; te Steggerda: F. H. Schetter te Erichem- Asch: te Oldehove: E. J. Struif, kand. Bedankt voor Baflo-Den Andel: L. J. van der Kam te Blija. DEN HAAG Aangezien het beraad over de algemene maatregel van bestuur, waarbij de concessievoorwaarden voor het winnen van olie en gas in het Neder landse deel van de Noordzee worden vastgesteld, nog niet Is afgesloten kan minister Den Lij) zich nog niet uitlaten over de brief, die hij van bet Petroleum Industry Committee heeft ontvangen. De persdienst van het ministerie van econo mische zaken heeft dat gisteren meege deeld. De minister had een aantal voorwaarden, op te nemen in zijn alge mene maatregel van bestuur, vertrou welijk aan de oliemaatschappijen kennisneming toegezonden. Uit het commentaar van deze maatschappijen, dat wij gisteren publiceerden, is dus gebleken, -dat de maatschappijen zich niet kunnen verenigen met de ontwerp- voorwaarden. Wel herinnert de minister verband aan, dat zijn eerder gedane uitspraken, dat de Nederlandse volkshuishouding als geheel in de eerste plaats dient te profiteren van baten, nog volledig van kracht zijn. Als enige Nederlandse maatschappij het gezelschap van buitenlandse „olie-grootheden" heeft de Steenkolen Handels-Vereniging verklaard zich ach tergesteld te voelen in vergelijking met buitenlandse partners, die vaak explo ratiepremies ontvangen van nun regerin gen. „We worden nu in feite gestraft voor het feit, dat wij destijds besloten tijdig onze bakens ook naar de energie wereld te verzetten" zo redeneert mes bij de SHV. De Nederlandse regering wil wel profiteren, maar voor het onderzoek niets betalen. Een onderzoek, vaak miljoenen gemoeid zijn. Bovendien wenst de regering een aandeel vai opbrengst, dat bij een internationale gelijking onevenredig groot is. Teleur gesteld is de SHV ook over het feit. dat het tot nu toe aan een goed samenspel met de regering heeft ontbroken. den van hun ouders en de kerk. In hun open brief aan de patriarch doen zij een beroep op hem om een einde te maken aan het feit dat „Caesar zich met het interne leven van de kerk be- SCHANDAAL De patriarch veroordeelt in zijn brief in de beide reeds door hem geschorste priesters het schrijven van open brieven aan de bisschoppen. Dat is in strijd met de elementaire normen van kerkelijke tucht, een schandaal en gevaarlijk voor de kerk." De beide priesters, zegt de oude pri maat, zijn niet alleen een gevaar voor de eenheid van de kerk, maar brengen ook de goede verhouding tussen de staat en de kerk in gevaar. De jonge priesters wilden juist dat de kerk niet langer blijft lopen aan de leiband van de communistische regering, maar zelfstandig een weg gaat zoeken. Volgens een mededeling van de naamgenoot van de patriarch, aartsbis schop Alexis, die een soort secreta- i-generaal van het patriarchaat is, zijn de priesters geschorst, omdat zij kritiek hadden op de patriarch en niet omdat zij kritisch stonden tegenover de regering. Hoewel de beide priesters hun open brief richtten aan de patriarch zelf, schrijft deze dat het onjuist is open brieven te publiceren aan bisschoppen. Waarnemers in Moskou trekken daar uit de conclusie dat het niet de eerste keer is dat priesters in de openbaar heid treden. OPLEVING Gisteren publiceerden wij het be richt dat in Rostof aan de Don zes ouderlingen van een baptistengemeente veroordeeld werden, omdat zij op mei van dit jaar veertig jonge mens hadden gedoopt in de rivier. Er zijn nog andere bewijzen voor 1 feit dat er weer een opleving van 1 geloof te bespeuren is in Rusland. Enke le weken geleden werd in de Sowjet unie een prachtig geïllustreerd boek met oudtestamentische verhalen ge publiceerd. De eerste druk van 100.000 exemplaren was in enkele minuten uitverkocht. Westerse waarnemers vragen zich af wat de Russische regering er toe dreef om deze uitgave op de markt te bren gen. Is het een poging om de smokkel van Russische bijbels tegen te gaan? De Nederlandse baptisten predikant ds. J. Visser werd onlangs bij een douane post met een groot aantal bijbels gesnapt. De bijbels en zijn auto wer en geconfisceerd, maar het is wel dui delijk dat de Russische douaniers er niet in slagen alle bijbels die ingevoerd worden te achterhalen. LUXE Het Amerikaanse blad Christianity Today heeft nog een andere verklaring. Indertijd wa% de Indiase president Sar- vepalli Radhakrishnan ambassadeur in Moskou. Hij vroeg Stalin eens, verloren. Volkomen godsdienstvrijheid durven zij niet te garanderen, en ge loofsvervolging durven zij niet aan. Maar het wordt ook duidelijk dat niet slechts de communisti sche regering zich in een moei lijke situatie bevindt. Het herle vend geloof stelt ook vragen aan de kerkelijke leiders van het ogenblik, zowel bij de Russische Orthodoxe Kerk als de Unie van Baptistengemeenten. Deze ont wikkeling kan hen wel eens voor de keus stellen of slaafs de rege ring te blijven volgen en hun ge lovigen op te offeren, of zich in te zetten voor de gelovigen. die het drukken van bijbels verbood. Stalin antwoordde, dat hij eerst een volledig materialistische grondlsag moest leggen om zijn staat op te bou wen eer hij zich een luxe als bijbel-le zen kon veroorloven. Achten de Russische communisten nu de tijd geko men voor deze luxe van het bijbel le zen? Hoewel dit slechts een boek met bij belverhalen was, verdrong het publiek van Moskou zich voor de winkels om een exemplaar in handen te krijgen. De openbare doop in de Don, de open brief van de beide priesters en de uit verkoop van deze grote oplage bewij zen dat de Russische christenen weer meer in het openbaar voor hun geloof willen uitkomen. ZELFSTANDIG Daar komt bij dat het de laatste maanden duidelijk wordt dat vele gelo- FTVT 10/^0* ONDFR vigen zich niet kunnen verenigen met 1J-^ ^llUr;I\£iUri.lV de koers van de kerkelijke leiding, die) zich veelal slaafs onderwerpt aan de FIVT 1 communistische regering. Zowel in de l"OD. UH/iY^UlLJV Russisch Orthodoxe Kerk als bij de Baptistengemeenten hebben vele gelovi gen zich in kleine verborgen kringen teruggetrokken. Zij vormden catacom ben-gemeenten of kringen. Nu blijkt dat vanuit deze catacom ben-kringen steeds luider gevraagd wordt de kerk weer los te maken van de staatsinvloed. Waarnemers menen dat er een groeiende groep priesters en lidmaten is die ten koste van alles stre ven naar vrijheid van controle. De beide priesters schreven dat de kerk weer afgezakt is naar de Czarentijd en de patriarch zich onvoorwaardelijk buigt voor de communistische regering. Zij zeggen dat dat in strijd is met de communistische grondwet die een vol komen scheiding van kerk en staat wil. Kamerlid: Eenvoudig' INTELLECTUELEN (Van een onzer redacteuren) i DEN HAAG ,,Een eenvou dige kwestie", zei het Tweede- Kamerlid Van Rijckevorsel, en hij vroeg de regering nog maar weer eens, hoe het er nu mee stond. ,,Niet zo eenvoudig", is vandaag het antwoord van minis- Maar niet slechts binnen de kerk, t®r Samkalden. En nog altijd is ook buiten de kerk in Rusland uiordtjde kwestie ,,in onderzoek". Dat het falen van de atheïstische propagan- Werd zes jaar geleden ook beloofd. da openbaar. In de New York Times schreef M. S. Handler in het begin van dit jaar dat de „Sowjct-intellec tuelen zich meer en meer gaan interes seren voor religieuze filosofie". Hoe wel minstens twee generales lang de kinderen geestelijk dom zijn gehou den, en de bijbels in Rusland zo schaars zijn dat vele inte'.'e .tuêten er nog nimmer een gezien hebben, is hun belangstelling gewekt door boeken van de Franse Jezuïet Pierre Teilhard de Chardin. Een waarnemer in Rusland zei zelfs tegep Handler dat het groeiend interes se in humanisme en religieuze filosofie wel eens een machtig gevaarlijke tegen kracht voor het-marxisme kan worden. Enkele jaren geleden woonden wij een conferentie bij in de Deense bad plaats Nyborg van de Europese kerken. In een gespreksgroep kwam ter sprake dat het marxisme een ideologie uil de vorige eeuw is, die door de wetenschap is achterhaald. Reeds toen erkenden en kele Russische kerkelijke leiders dat de nieuwe wetenschap, vooral de nucle aire, het ideologisch marxisme door- Nauw verbonden mot deze we tenschap zijn filosofische conclusies, zo werd toen gezegd, die als een bijl lig gen aan de wortel van het commu nisme. Toen werd reeds erkend dat vooral veel natuurkundigen zich hele maal niet meer konden verenigen met het marxisme. Het blijkt dat deze ont wikkeling zich in intellectuele kringen MOEILIJK Het gaat om een juridische zaak: de regeling van het uitgestelde loon in het burgerlijk recht. Met andere woor den de vraag of het wenselijk en mogelijk is, bij de wet een regeling te treffen ten aanzien van aanspraken van kinderen die in een bedrijf of de huishouding van de erflater hebben gewerkt zonder een passende belo ning. Al jaren is de Kamer erover bezig. In 1960 reeds beloofde de regering een onderzoek. Op 6 oktober 1965 beloof de minister Samkalden nogmaals na drukkelijk de zaak te onderzoeken. Het KVPKamerlid Van Rijckevorsel vindt dat deze studie nu eindelijk moet kunnen zijn voltooid. Zo formu leerde hij het ook in de schriftelijke vragen, die hij 18 juli jl. aan de mi nisters Samkalden, Den Uyl en Bies heuvel stuurde. De heer Van Rijckevorsel stelde een „eenvoudige regeling" voor, zulks in de geest van een door de Kamer merendeels ondersteund amende ment van zijn hand, aan te brengen in het Burgerlijk Wetboek. Het amendement luidt: „Een kind van de erflater, dat in diens huishou- G ding of bedrijf gedurende zijn meer-ar d^rjarigheid arbeid heeft verricht, f zonder een voor die arbeid passende di beloning te ontvangen, heeft recht op a een vergoeding". - Het Kamerlid herinnerde de minis- ters ook nog aan onderzoekingen van het Landbouw-economisch instituut n (1963) en een recent adres van het p Landbouwschap. Niet rijp Maar volgens de regering is de zaak s nog lang niet rijp voor een wijziging u van het B.W. In het antwoord op de vragen deelt zij mee dat. het vraagstuk besproken is op een studiedag in Brus- sel; dat in de „ondernomen nadere be studering van het vraagstuk" ook re gelingen in Zwitserland, Frankrijk, Lu xemburg en België onder de loop ge nomen worden: dat voorts het amen dement-Van Rijckevorsel en het adres van het Landbouwschap worden be studeerd. En de heer Samkalden geeft tenslot te gaarne de verzekering „dat met de bestudering van. het niet eenvoudig! vraagstuk zoveel mogelijk spoed word betracht. De Russische regering wordt nu dus aan de ene kant geconfronteerd met een elite die het geloof in liet mar xisme verloren heeft en een andere geestelijke vulling zoekt, en aan de andere kant met een driester worden de catacombenkerk die weer in het openbaar wil uitkomen voor het ge loof. Het ziet er niet naar uit dat ge vangenisstraffen voor zes baptisten de ze ontwikkeling kunnen stop zetten. Vele Russische communisten hebben het geloof in een hardhandige aanpak O0 O °f\ O Heerlijke, sappige Sunkist sinaasappelen - geniet ervan! Or*, fót oevw/éiietif&e. iafyUfe fruUt uit @alifrviHii' Reddingsactie voor gewonde visser IJMUIDEN De schipper van het vissersschip GO 28 uit Goeree, „Op hoop van zegen" heeft woensdagavond dringend om doktershulp verzocht, omdat zijn 17-jarige zoon een visboom op zijn hand had gekregen, waardoor deze verbrijzeld werd. De jongen had veel bloed verloren. De motorreddingboot „Insulinde" uit LTimuiden voer uit naar het schip, dat zich bevond op 60 mijl noordwest ten westen van IJmuiden. Aan boord van de „Insu linde" bevond zich een dokter, die de opvarenden van de GO 28 via Je radio adviseerde hoe de gewonde schippers zoon te behandelen. In verband met het slechter wordende weer besloot men de gewonde niet over te nemen, maar hem met de GO 28 naar IJmuiden te laten brengen, waar hij direct in een zieken huis zou worden opgenomen. Om ongeveer één uur meldde vervol gens Hr. Ms. de Ruyter zich in het radio verkeer. De oorlogsbodem bleek zich op slechts zeven mijl van de kotter te be vinden, die met behulp van een zwaaiend zoeklicht de aandacht trok. Toegezegd werd dat een marinearts de jongen, de 17-jarige A. Tanus, zou be handelen als diens toestand naar het oordeel van de schipper zou verergeren. Dit bleek echter niet nodig te zijn. De kruiser heeft vervolgens het vis sersschip tot aan de haven geëscorteerd, waar de gewonde van boord werd ge haald en per ambulance naar het Anto- niusziekenhuis te IJmuiden werd over gebracht. Bij kruispunt worden gehouden met inhaalverbo- gestel over 1000 meter inhaalverbod snelheden, verleggingen en en max. snelheid 50 km/u. Verbod tot afslaan. GOES-VLISSINGEN: Tussen 's Heerarendskerke en Lewedorp ver keer over 2000 m over één rijbaan, snelheid 50 km/u. Omleiding verkeer oponthoud, richting Meppel. AMSTERDAM - AMERSFOORT: BORDEAUX-PARIJS: Omleiding •4 rijstroken, Max. snelheid van 50 ting oostelijke rijbaan, verkeer over km'u. Ter hoogte van Laren (bij nevenstroken. Op de Maasbrug t.h.v. kruising Hilversumse Weg) omleggin- Hedel over 1500 m. inhaalverbod en gen. max. snelheid 50 km/u. ROTTERDAM - AMSTERDAM: DEN HAAG-AMSTERDAM: Voor Tussen Zoeterwoude en Leidschendam dierenpark Wassenaar verkeer rich- od 3-tal Dlaatsen vangrail. Steeds over ting Amsterdam over 800 m over an- inhaalstrook afgesloten, dere baan. Max. snelheid 50 km/u. geregeld met verkeerslichten. Inhaal- ter hoogte van Bourg de Pézou verbod en max. snelheid 50 km/u. 500 m. Te Carbon Blanc i BUITENLAND eenrichtingsverkeer (beter ANTWERPEN-BRUSSEL: Ter hoog- St. Andredu en Libourne). max. snelheid 50 km/u i haalver- Tussen de Haagsche Schouw Wolverthem verkeer km over één rijbaan. BRUSSEL-ARLON: Tussen San Ber nard en Assesse eenbaansverkeer en max. sneueid 40 km/u over 600 m. Te DUITSE AUTOBANEN: Tot medio september bij eventuele werkzaamhe den, toch minstens 4 rijstroken ter beschikking van het verkeer. LOIBLPASS (OTK-JOEG): Te mij bod. Alléén verkeer naar A'dam. Niet Rijnsburgerviaduct wegversmalling. tijdens weekeinden. ROTTERDAM - DORDRECHT: Herstel wegdekbrug te Zwijndrecht. inhaalverbod en max. snelheid van 50 km/u. Bij Hoofddorp (aansluiting weg) verkeer richting Den ter traject is vanaf Nijvel.) Tussen Bastogne nentl en inhaalverbod (alleen op km/u. werktijden). DEN HAAG-UTRECHT; Tussen Bo degraven en Woerden over 1500 inhaalverbod i km/u. Verkeer tijdens weekeinden. VERKEERSPLEIN OUDENRIJN; Bij alle aftakkingen moet rekening DEN BOSCH-EINDHOVEN: Van Den Bosch tot Vught inhaalverbod en HMi max. snelheid 50 k.m/u. Van Vught max. snelheid 50 tot Boxtel idem over 1000 meter, nevenbaan. Niet WEERT-MAASTRICHT (via E-9): Op de kruising te Keizen inhaalver bod en max. snelheid 50 km/u. BREDA-EINDHOVEN: T.h.v. Moer- snelheid 50 km/u. (Be- Kranj Ljubljana). °-'—ade via WUERZENPASS (OTK JOEG): Te Wardin mijden door caravanrijders (22 pro- <9 km) grote vertraging, evenals ter cent). Beter is via Thoermaglein naar hoogte van Martelange over 10 km. 'bh ijj-"— - - LYON-AVIGNON: Omleiding t sen Piolene en Pomtet; Noord-Zuid Gora. via Oranje en Chateau Neuf du Pape Zuid-Noord via Monteux en Sarrians. GRENOBLE-CANNES: Omleiding ge van weersinvloeden of ANWB. tel.'070 - 814391. Brieven die niet cjjn voorzien van naam en adres kunnen niet F In behandeling worden genomen. f Geheimhouding Is verzekerd. Vra- V gen die niet onderling met elkaar E In verband staan moeten ln af- wonderlijke brieven worden ge- i steld. Per brief dient een gulden Ir aan postzegels te worden Ingr-'- 1 Antwoord: Ir. Johan Willem Albar- da was lid van de SDAP. In 1931 werd hij minister van waterstaat ii het kabinet-De Geer. Na de Duitsi inval week hij uit naar Londen, waai hij o.a. voor radio Oranje verschil lende malen als spreker optrad. Hi was een van de eerste socialisten, dii het constitutionele koningsschap ter volle aanvaardde. Hij werd 5 juni 1877 geboren en11 overleed 19 april 1957. Te Delft werdP hij werktuigkundig ingenieur. Eers! was hij leraar, vervolgens directeui van de gemeentelijke arbeidsbeurs t« Amsterdam, in 1913 lid van dt Tweede Kamer, nadat hij zich reed!" "J *899 bij de SDAP had aangeslotea Van 1915 tot 1927 was hij lid van de t Haagse gemeenteraad, van 1917-1923 wethouder van onderwijs aldaar, van I 1916-1919 lid van de provinciale statenlij van Zuid-Holland, van 1925 af fractie- voorzitter van de SDAP in de Twee- de Kamer en had hij zitting in het partijbestuur. In 1917 was hij lid van het Scandinaafse comité tot bevorde- '1 ring van de vrede, in 1926 voorzitter tc van de ontwapeningscommissie der so- c cialistische arbeiders-internationale, in 1930 lid van de executieve en in - 1939 voorzitter. Bekend is zijn uitspraak voor radio-Oranje; „De V van Victorie en de V van Vrijheid i vormen samen de W van Wilhelm- j na". In februar 1945 trad hij uit het kabinet-Gerbrandy wegens li ei ontslag van de derde socialistische mi- nister mr. J. A. W. Burger. Na d« bevrijding werd hij lid van de Raad it van State. Vraag: Indien een echtpaar, in meenschap van goederen gehuwd, met meerderjarige kinderen, een testa ment wil maken, met de bepaling dat bij overlijden van een der echtgen' ten het erfdeel der kinderen niet wordt uitbetaald, maar dat de ov< blijvende gedurende zijn of haar vi dere leven vruchtgebruik heeft v het hele kapitaal, is daarvoor daa toestemming van de kinderen nodig? kinderen niet mogelijk is. De kinde ren kunnen niet rechtsgeldig hun toestemming geven voor het overlij den van de erflater. Er bestaat do! het gevaar dat die kinderen later te gen het testament opkomen. Het bes'! is eens te spreken met een notaiif betere oplossing aan de haal kan doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2