NOG GEEN BESLISSING OVER INKOMSTEN Wall Street tuimelt door de bodem Dr. Hoefnagels dreigt weer met aftreden ICI ontslaat ruim duizend man Commentaren Kabinet bijeen Hoe met grond Kennedy populair Chef van de Duitse luchtmacht geschorst Onrust in Engeland Dinsdag 23 augustus 1966 47ste jaargang leitot CHRISTELIJK-NATIONAAl l „StanfvaiKch U ghablavan mi|p hart Ir taghanspoat i Haags» c°»ranf Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. f. 11,90 Klachtèndiens» bezorging .1 8.00—19.00 i Als een paal staat boven water: uitstel van belastingverlaging en nieuwe sociale wetten; doorzetten van de huurverhoging; omzetbe lasting omhoog; sigaretten en benzine weer duurder. Moeilijk ligt in het kabinet vooral de hogere omzetbelasting, die het leven duurder zal maken. Dr. HOEFNAGELS De rood-witte Indonesische vlag werd door studenten halfstok meegedragen in een lange stoet door Djakarta. In krasse taal protesteerden de studenten tegen de rede van president Soekarno, die zoveel politieke onrust heeft gewekt. Het zal voorlopig de laatste demonstratie zijn ge weest, want het leger heeft er '.en stokje voor gestoken. NEW YORK De Newyorkse effec tenbeurs is gisteren scherp gedaald er in een drukke handel één van d< ergste verliezen van dit jaar. De index van Dow Jones daalde beneden de 800 het eerst sinds 27 februari 1964. Op 9 februari 1966 kwam de index op 995.15 en naderde de legendarische 1000. Thans denken sommige deskundi gen al aan een bodem van 750 voor ei krachtig herstel in zicht is. De algemene somberheid werd giste ren nog vergroot door berichten dat de vakvereniging in de autonijverheid onmiddellijke loonsverhoging eiste. Gevreesd wordt, dat de daling nog enige tijd zal aanhouden. Er is gisteren naar schatting acht miljard dollar aan koerswaarde verlo ren gegaan. Met de terugslag van de afgelopen week mee is het koersverlies op 21 miljard dollar gekomen. Vergele ken met 1 februari j.l. leed men eer rerlies van 91 miljard. Kleuter overleden na slok benzine NIJKERK Het tweejarig dochter- itje van de familie Buijert te Nijkerk is overleden nadat het zondagmiddag kans gezien had wasbenzine uit een flesje te drinken. Het kind was in de schuur aan het spelen, waar ook de moeder aanwezig was. Deze kon echter niet voorkomen dat de kleuter enkele slokken van de benzine nam. Een te hulp geroepen EHBO-er liet het kind naar een Amersfoorts ziekenhuis over brengen, maar hulp mocht niet baten. Het Nederlandsche Roode Kruis weet het al: als er zich ergens een ramp voltrokken heeft, zijn het altijd weer dekens waaraan grote behoefte bestaat. Daarom heeft men ervoor gezorgd dat ook naar Turkije, dat zo zwaar door een aardbeving werd ge troffen, zevenhonderd dekens uit de eigen voorraad van het Roode Kruis konden worden verzonden. Samen met honderd sets bloedplasma ging de lading gisteren op Schiphol in een Turks vliegtuig. Andere zendingen, zo als babyvoeding en medicamen ten, gaan met vliegtuigen van de Kon. luchtmacht naar het ge troffen gebied. Intussen wacht het Roode Kruis vol vertrouwen op veler giften. U weet het: Rampen Midden juli, voor de aanvang van de ministeriële zomervakanties, was het uitgavenniveau al grotendeels vast gesteld, maar over. een aantal vraagstukken, o.a. verband houdend met de dekking, konden toen nog geen definitieve beslissingen worden geno- i. Bovendien moesten de ministers het nog eens worden over de formule ring van een aantal beleidspunten in de komende troonrede en de verschil lende begrotingstoelichtingen. Met dit alles heeft de ministerraad zich gisteren en vandaag onledig gehou den. Waarschijnlijk zal het begro- beraad a.s. vrijdag en eventueel zaterdag nog moeten worden voortge zet. Veel tijd heeft het kabinet overigens niet meer, want vandaag over vier we ken is het Prinsjesdag en dat betekent dat de hele ontwerp-begroting, in clusief de daarmee verband houdende wetsontwerpen, toch wel uiterlijk be gin volgende week bij de Staatsdrukke rij moet liggen. Volgens een mededeling van mi nister-president Cals had het beraad gisteren voornamelijk ten doel de teksten van de memories van toelich ting op de verschillende begrotings hoofdstukken op elkaar af te stemmen. Daaruit zou geconcludeerd kunnen wor den, dat de eindbeslissing over de dek kingsmaatregelen pas vandaag of an ders eind deze week wordt genomen. Voor de hervatting van het plenaire kabinetsberaad vergaderde vanmorgen eerst de Raad voor economische aange legenheden: een soort „rompkabinet' voor het financieel-economisch-sociale regeringsbeleid. Hoewel men zich in de directe omge ving van het kabinet in een volstrekt 's-GRAVENZANDE Een botsing tussen een bromfiets en een truck met oplegger heeft dinsdagavond twee jonge- mensen het leven gekost. De achttien-jarige Rotterdammer J. Krabbe werd op de Maasdijk ter hoogte van de Schenkeldijk door de truck aan gereden op het moment dat hij de weg overstak om de parallelweg in te slaan. De bromfietsbestuurder en de negen tienjarige mejuffrouw J. den Besten uit Capelle aan den IJssel, die bij hem achterop zat. werden weggeslingerd. Krabbe werd op slag gedood en het meisje zwaar gewond naar het Holy- ziekenhuis in Vlaardingen gebracht waar het in de loop van de avond eveneens is overleden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Hoefnagels (financiën) zou gedreigd hebben af te treden als het kabinet zou besluiten, de ver laging van de loon- en inkomstenbelasting uit te stellen. Ook vorig jaar zwaaide deze onderminister met zijn portefeuille. De omzetbelasting is een van de punten waarover het kabinet- Cals deze week druk doende is. Het legt daarmee de allerlaatste hand aan de rijksbegroting voor 1967. stilzwijgen hult met betrekking tot de dekkingsvoornemens, temeer daar nog geen officiële besluiten zijn gevallen, staan enkele dingen toch reeds als een paal boven water. Zo bijv. dat de invoering van de tweede tranche van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting (aanvan kelijk vastgesteld op 1 januari a.s.) met enkele maanden zal worden uit gesteld („baten" voor de schatkist: 500 miljoen). Hiertegen schijnt staatssecretaris Hoefnagels (financi ën) grote bezwaren te hebben en vol gens de geruchten zou hij zelfs evenals vorig jaar met aftreden hebben gedreigd als het kabinet tot uitstel zou besluiten. Voor vervolg zie pag 2 Choler a-epidemie in Irak zou zijn bedwongen DAMASCUS De cholcra-epidemie in Irak schijnt te zijn bedwongen, zo meldde gisteren het persbureau voor het Midden-Oosten. Hoeveel mensen aan de cholera zijn gesorvenis niet bekend. Volgens het persbureau waren het „sleehts enkelen". Hoewel het gevaar dat deze epidemie overslaat naar de buurlanden van Irak is geweken, zijn toch veiligheidshalve voorzorgsmaatregelen getroffen. In Jor danië zijn inentingsposten geopend, waar twaalf uur per dag wordt ge werkt. Syrië, Libanonen ook Jordanië hebben de grenzen met Irak gesloten. De ministers van gezondheid van de drie genoemde landen zijn gisteren nog in Damascus bijeengeweest om geza menlijk maatregelen te nemen tegen eventuele uitbreiding van de epidemie. Drie Ambonezen aangehouden (Van verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren in samenwerking met de rijks recherche weer drie Ambonezen aange houden in Gouda. Het zijn een 20-jarige tekenaar, een 19-jarige bankwerker en een 25-jarige loswerkman. allen afkom stig uit Moordrecht. Het aantal Ambonezen in het hoofd bureau van politie, verdacht van brand stichting of medeplichtigheid, bedraagt thans tien. Bovendien zitten twee Am bonezen in voorarrest in het huis van be waring. WASHINGTON President Johnsons populariteit in de VS vertoont een dalende lijn. Uit een opiniepei ling is gebleken dat hij in populariteit is gepasseerd door senator Robert Kennedy. Volgens de uitkomst van deze peiling geeft 40 pro cent van de democraten de voorkeur aan Robert Ken nedy als kandidaat voor de in 1968 te houden presi dentsverkiezingen. Achtendertig procent houdt het nog op Johnson. Senator Kennedy schijnt in populariteit ook ver voor te liggen op vice-president Hubert Humphrey, die zich niet op onafhankelijke wijze heeft kunnen uitspreken over het beleid van president Johnson. Robert Ken nedy kon dit wel en hij deed dit met groot succes, zon der evenwel rechtstreeks kritiek te leveren op het Vietnambeleid of op de strijd tegen de armoede in ueaaenss eigen land. Welke invloed de opiniepeiling op senator M0$CkT KEnNuki Kennedy heeft kan men slechts gissen. Een feit is echter dat hij in het openbaar gebonden is president Johnson bij de ver kiezingen van 1968 te steunen. Men acht nu waarschijnlijk dat Johnson de komende weekeinden zijn politieke veldtocht door de VS zal voortzetten, vooral nu uit deze opinie- peilings is gebleken dat hij in populariteit MINISTER NEEMT KRITIEK NIET BONN De Westduitse minis ter van defensie, von Hassel, heeft de chef van de Westduitse lucht macht, luitenant-generaal Werner Panitzki, geschorst omdat hij in een gesprek met de pers kritiek heeft uitgeoefend op politici. Hij had gezegd, dat de „politieke be slissing" de Luftwaffe uit te rusten met Amerikaanse Starfighters en de gevolgen daarvan de grootste teleurstellingen van zijn leven wa ren geweest. De generaal oefende kritiek uit op de politici, de lang zaam werkende bureaucratie van het ministerie van defensie en ver weet de industrie soms gebrekkig materiaal te hebben geleverd. Reeds eerder had de generaal ontslag gevraagd uit zijn functie van Inspec teur-generaal van de Luchtmacht. Zoals bekend zijn sinds 1961 61 Starfighters neergestort, waarbij 36 piloten de dood vonden. Het openbaar ministerie in Bonn heeft intussen meegedeeld, dat het alle gegevens van de ongelukken met Star fighters heeft bestudeerd, nu verscheide ne personen de zaak bij de justitie aan hangig hebben gemaakt. De justitie gaat na in hoeverre de leiders van de West duitse luchtmacht en het ministerie van defensie voor de ongelukken verantwoor delijk zijn. Panitrki had gezegd, dat de aankoop van deze toestellen een zuiver politie ke aangelegenheid is geweest. Hij Een ziekenauto op weg om hulp te bieden wordt een prooi van het water, dat ook sommige gebieden van Tsjecho- slowakije zoveel leed en ver woesting gebracht heeft. De arts en de chauffeur wisten zich te redden. GLOUCESTER Grote onrust is ontstaan onder werknemers van de ICI, de Imperial Chemical Industries, een der grootste con cerns ter wereld, dat op een van zijn bedrijven in Groot-Britannië ruim duizend personeelsleden ont slag heeft aangezegd. Het ontslag gaat over twee weken in. Het geldt hier een bedrijf dat zich met nylongaren- en glasvezelpro- duktie bezighoudt. De directie heeft als oorzaken van het ontslag ge noemd de vermindering van de vraag naar deze produkten, de mone taire maatregelen van de Britse re gering en de gewijzigde fiscale ver plichtingen. In totaal zijp ongeveer negendui zend man in het bedrijf werkzaam. Juist daarom is de onrust zo groot, omdat in de gebieden waar het be drijf is gevestigd praktisch geen an dere werkgelegenheid te vinden is. Een zegsman van de I.C.I. ver klaarde, dat de vooruitzichten weinig gunstig zijn, hetgeen" pessimisten al tot de uitspraak gebracht heeft dat er nog wel meer ontslagen zullen kun nen vallen en niet alleen bij I.C.I. DE BILT Wisselend bewolkt en hier en daar een bui. Matige, aan de kust aanvankelijk af en toe vrij krachtige noordwestelijke wind. Koel Strandweer Een hogedrukgebied bij Schotland breidt zich naar de Noordzee uit. Morgen droog met meer opklaringen. Matige nog een iets te koele wind tussen west en noord. In de middag 18 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Stabieler met zonniger strandweer. 24 augustus zon op 8.38, onder 19.46; maan op 16.15, onder 23.23. sprak er zijn ontstemming over uit, dat een peilinstrument voor het opsporen van in zee gestorte piloten nog niet ter beschikking van de luchtmacht was gesteld, hoewel deze daarom al in 1960 dringend had verzocht. „De Luftwaffe moet op moderne wijze geleid worden en een reorganisatie van .iet ministerie van defensie is ook dringend gewenst" aldus de geschorste generaal. Het vraag) ing gewekt Ml BI. geschreven wet wil, dat militairen geen kritiek in het openbaar leveren op de miltaire dienst. De 55-jarige Panitzki is de tweede be velhebber van de Luftwaffe sinds de log. Minister Von Ilasscl weigerde mentaar. Hij zei slechts dat de zaak te gen het weekeinde zal zijn opgelost. D\ b, SCHIJNBAAR zinneloze ram pen waardoor de mensheid tel kens weer wordt getroffen en waar van ook de krant ons allen op de hoogte brengt hebben althans deze zin dat ze wel in staat zijn ons tot bezinning te brengen. Tot bezinning ook op onze gemeenschappelijke menselijkheid. De mensheid heeft tijden gekend waarin hetgeen in de verte voor viel haar tamelijk onverschillig liet. Ze had er weinig weet van en kon er trouwens ook weinig aan ver beteren. In onze tijd echter zijn de horizon ten naderbij gekomen en is de ver antwoordelijkheid van de mensheid, ook zoals die in betoon van men selijkheid tot uitdrukking behoort te komen, sterk gegroeid. Een ramp als nu weer het volk van Turkije heeft getroffen is ons allen al tot in gruwelijke bijzonderheden bekend geworden. Zulk een ramp laat zich niet voorkómen; wèl echter laten zich de ontstellende gevolgen nog enigermate lenigen. Zó hebben het de kerken begrepen; zó Is de plicht die nu op ons allen, als medemensen, rust. Niet verantwoord T7ELE DAGEN zijn redders in de Alpen in touw geweest. Gevaar lijke tochten moesten zij vaak on dernemen om gestrande alpinisten te hulp te komen. In enkele gevallen kwamen zij te laat. Bij de omvangrijke hulpactie van het afgelopen weekeinde werden de in nood geraakten in veiligheid ge bracht, een van de redders echter moest het met zijn leven bekopen. Het zou allemaal begrijpelijk zijn als hier inderdaad sprake was van een plotseling opgetreden nood situatie. Niets is echter minder waar. Ervaren gidsen hadden de weersveranderingen al lang opge merkt en de amateur-klimmers ge waarschuwd. Elke zomer Is het weer opletten ge blazen, wanneer vakantiegangers op dc Alpen worden losgelaten. Zonder ervaring, zonder lichamelijke conditie ook, beginnen zij aan ge vaarvolle beklimmingen. Waar schuwingen worden in de wind ge slagen. En in enkele gevallen vraagt deze onverantwoordelijke vakantie besteding de dood van een redder. Ook in de bergen schijnt een men senleven echter weinig in tel. Ieder jaar weer negeren vakantie-berg beklimmers goede raad en bren gen eigen leven en dat van anderen in gevaar. Starfighters sie Von Hassel het vuur na aan de schenen gelegd. Panitzki verwijt de politici ernstige tekortkomingen in het beheer en onderhoud van de Starfighter-straaljagers. Bovendien zou de aanschaf een met de V.S. bekokstoofde politieke zaak zijn, waarop de Westduitse luchtmacht technisch niet berekend was. Geen verontschuldiging voor zijn kritiek is, dat hij reeds ontslag had gevraagd. Hij was nog in functie tijdens het geruchtmakend inter view. Von Hassel deed nu het enig mogelijke: hij schorste de generaal. Vele Westduitse militairen kunnen nog steeds niet wennen aan de nieuwe constellatie ln Duitsland, waarbij de uiteindelijke verant woordelijkheid bij burgers en poli tici ligt. De 61 verongelukte vliegtuigen en de 36 gedode piloten zullen nu wel reorganisatie van het Westduitse kabinet tot gevolg hebben, met alle moeilijkheden voor de bondskanse lier. Niet alleen de oppositie kriti seert Erhard, ook de eigen partijen verwijten hem te slap beleid. Hervormde kerken worden iveer vol pagina Kernmerk Geen Edison op het populaire Grand Gala du Disque maar wel een grootse huldiging van de bejaarde Weense operettekoning Robert Stolz. Op 1 oktober zal hij eregast op het Amsterdamse muziekfeest zijn. Een feest dat niet meer zo pompeus zal worden als vroeger. Zie pag. Radio/TV. y Zal G. I. Joe Nederland gaan veroveren? pagina 5 •fa West-lrian, eiland met de lege winkels pagina 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1