KVP-raport begin verkiezingsstrij d Cijfers „bouwministerie" zijn niet altijd juist Si Hernieuwd samengaan met de PvdA?\ Partij staat open voor iedereen galles goed Soeharto moet nu ingrijpen Malik: volksstemming gaat door in 1969 Man stuurde dreigbrieven naar Johnson Johnson wijst negers op hun plichten TURKEN OP SCHIPHOL GEWEERD ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1»M pr! ^an °nze Par^ementsret'act«e) geïnspireerde centrumparty. Met deze woorden is het beeld waarin de KVP zich vandaag aan het Nederlandse volk heeft presenteerd, in het kort geschetst, leze indruk blyft achter wanneer men het gelqktydig verschenen basisprogram, werkprogram en een rapport over het belastingstel sel heeft gelezen, De KVP blijft primair een christelijke lartij. Liefde tot God en de medemens ;iest zij als uitgangspunt van haar poli tiek. Daarnaast is zij ook een centrum- groepering. Op economisch en sociaal ter> neemt de KVP een middenpositie ir m WD en PvdA. Particulier initia tief stelt zij voorop maar daarnaast wordt aan de overheid een belangrijke regelende en stimulerende taak toege kend. die sterker is dan bij de WD. De KVP heeft de band met de kerk het leergezag losgemaakt. Toch vertoont •ntwerp basisprogram duidelijk Vooral het rapport over de correctie van het inflatoir effect inkomstenbelasting is in dit opzicht inte ressant. Een samengaan met de WD gewijzigd plan-Joekes rooms-katholieke trekken. Er wordt o.l wezen naar de encycliek Pacem in terris. Voorts spreekt men de wens uit de mensheid de Pax Christi vrede Christus te brengen. De KVP heeft niettemin met dit program veel van haar „oude kleren" afgelegd. Haar aanpak zal ongetwijfeld de protestantse partijen (ARP en CHU) tot nadenken stemmen. Interessant zal het zijn hoe beide reformatorische partijen op dit stuk gaan reageren. Over haar verhou ding tot deze groepering blijft de KVP wat vaag. Van de christen-democratische samenwerking wordt in het rapport uitsluitend het internationale aspect be licht. Verkiezingen Het werkprogramma ls ongetwijfeld «n eerste stap in de strijd voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen, üur het zich laat aanzien wil de KVP hst zowel voor de VVD als de PvdA Kettert je Het commentaar van een van ..keffertjes" (de Oud-Katholieke Kerk) op de mening van prof. Van Niftrik, dat de kleine kerken maar Babylonische spraakverwarring ver oorzaken in het oecumenisch gesprek, lezenswaardige artikelenreeks over Jijnsdorp op dezelfde pagina krant. De eenheid is niet te vinden bij Calvijn of bij welk mens of conci lie ook, doch bij de Heer der Kerk, die allen roept tot eenheid in Hem. Daar zegt mijn hart „amen" op. Welk een zegen, dat er nog van die kleine keffertjes zijn. die tot des Pudels kern durven door te stoten. Nimmer larafzal de oecumene tot een verant woorde oplossing komen, als we niet allemaal door Gods genade de bereid heid ontvangen en aanvaarden, om al 2 het onze neer te leggen voor de Heer Kerk, om dan samen in Zijn kracht opnieuw te beginnen. Dm Haag M. Marijs-Visser IV eo-calvinisme Wij, ouderen zo om de tachtig, kon- len ons met Kuyper, Bavinck, Dijk best vinden. Nu is men aan het Ik noem prof. Schippers op de confe rentie van Gemeentetoerusting in Woudschoten. In onze krant wordt er aan gewerkt door de wijsgeer (als ik hem zo noemen mag) dr. C. Rijnsdorp onder de naam modern calvinisme. Ondergetekende leest alle brochures: Dijk, Zuidema, Van der Laan. Arnt- zen, Mannenbroeders. Beeld der vade ren enzovoort. Laatst zei een gerefor meerd dominee mii: ze moeten niet denken, dat wij allemaal achter dat ook eens hun stem horen. Ik ben daar ook eens hun stem horen. Ik ben dar als leek niet toe in staat. Barendrecht W. A. J. Smit Bezinning Waar gaan wij heen? Deze vraag wordt in onze tijd door veel eenvoudi ge leden der onderscheiden kerken gesteld. Het is alles bezinning en ver nieuwing, wat de klok slaat en daar naast een streven naar oecumene. Maar waar wil het eenvoudige, ernsti ge gemeentelid heen? Naar het kinder- voudig buigen voor de Schrift en naar een schriftuurlijk bevinde lijke prediking, waarin de Heiland Jezus Christus in Zijn onmisbaarheid voor een verloren zondaar wordt voor gesteld. Geestelijk voedsel, daarnaar '•^langen er meer in alle kerken, dan Bultntann Hebben we bij Rudolf Bultmann 'et meer met een theoleugenaar dan met een theoloog te maken? Deze man maakt zijn eigen prediking ijdel, want „indien er geen opstanding der «oden is, zo is ook Christus niet opge wekt. En indien Christus niet opge- 1 is, zo is dan onze prediking si ijdel is ook uw geloof. Maar "u, Christus is opgewekt uit de doden en is de Eersteling geworden der,"e- oen, die ontslapen zijn" (1 Korinthe Botterdam L. W. Schippers nieuwd samengaan met de PvdA in 1967 meer in de lijn van de verwachting. De KVP stelt een aantal belangrijke structurele verbeteringen voor om Neder land in de toekomst leefbaar te maken. De PvdA zal deze politiek ongetwijfeld mede wensen te vormen. Bovendien heeft men met dit program de oppositie voor de socialisten hoogst onaantrekke lijk gemaakt. Het stuk schenkt grote aan dacht aan zaken waar de socialisten toen zij destijds in de oppositie waren, sterk de nadruk op legden. In dit verband kan o.a. genoemd Modernisering van de verhoudingen het leger; Afwijzing van de grondspeculatie; Aandacht voor de ondernemingsra- Vernieuwing handschoen toe. Zij keert zich tegen het in socialistische kringen veel gehoorde verwijt dat een confessionele partij een kerkelijk gebonden en conservatieve groepering is. Niet alleen heeft menhzich Studenten eisen: DJAKARTA Indonehië wordt door nieuwe rampen bedreigd nu voor- en tegenstanders van presi dent Soekarno met elkaar begin nen te vechten en zwaar bewapen de troepen Midd-Java binnenruk ken. Manschappen van de eüitiedivisie Siliwangi zijn gisteravond per vracht auto naar Midden-Java vertrokken. Daar worden strenge maatregelen te gen communisten verwacht. Tot de actie werd besloten na de relletjes van Soekarnogezinden in Bandoeng. Tweeduizend jongeren hielden van daag in Djakarta een meeting in net kader van de campagne tegen Soe karno. Sprekers waarschuwden dat linkse elamenten in Indonesië zouden kunnen pogen de stad binnen te trek ken om nieuwe ongeregeldheden te veroorzaken. ,,De studenten zullen zelf in actie komen als Soeharto niet snel genoeg optreedt om heer en meester van het land te worden", zo werd geroepen. Eneke gekalkte leuzen op muren in Bandoeng: .Soekarno, wij haten jë", .Soekarno is oud genoeg om te sterven".... De Belgische politie heeft, naar pas nu bekend is geworden, donderdagavond een plan verijdeld van extreme nationa listen om in verscheidene delen van Bel gië tijdbommen te laten ontploffen. Ne gen personen werden gearresteerd toen zij op het punt stonden een geheime bijeenkomst te verlaten met elk een tijd bom bij zich. De helse machines moesten diezelfde nacht nog ontploffen. gedistancleerd van het kerkelijk leerge zag, ook wordt duidelijk gesteld dat christelijk geïnspireerde partij naar nieuwing en verbetering streeft. Ook in het werkprogram houdt de I KVP een eigen gezicht. Grote aandacht wordt geschonken aan de bezitsvorming. In het bijzonder valt in dit verband het pleidooi voor aanpassing van de vogel- wet aan de eisen van een verantwoorde liefhebberij, op. Bij het lezen van deze regels zal men zich het conflict dat de KVP met vinkenhouders uit Limburg heeft gehad, herinneren. Open partij De KVP stelt zich open voor alle Ne derlanders die haar program onderschrij ven. Of zij er in zal slagen in grote mate stemmen van niet-r.k. kiezers op zich te vei enigen valt evenwel te bezien. Daar voor is het program toch weer te rooms-katholiek. Niettemin zal zij met name voor de jonge kiezers een verrassend modem ge zicht tonen. Aangenomen mag worden, zoals wij reeds schreven, dat de KVP voor verwezenlijking van haar program primair steun bij de PvdA zal zoeken, j Natuurlijk past bij deze conclusie enige voorzichtigheid. Allereerst zal de Partij raad zich nog over de inhoud van het stuk uit moeten spreken. Tenslotte zal het ook van groot belang zijn hoe de PvdA, ARP. CHU en WD zich bij de Kamerverkiezingen zullen opstellen. Dit kan pas beoordeeld worden als deze par tijen hun verkiezingsprogramma's heb ben gepubliceerd. werper Pertegaz: huisjapon de Spaanse modeweek een turkoise- jaguardweefsel ontworpen door de ntel met scho - liè was één v de Spaanse deling. Zij ook waren de uitvinders de vele, van de wasbare suède. Voor dit ge- ook de Italiaanse huizen een week waad is de schapenvacht dan ook eerder kwamen dan Parijs. In on zacht en soepel als zijde gemaakt. ze bladen wijdden we daar donder dag reeds aandacht aan. Schuld bij kleinegemeenten Niet 168 maar 3000 ERA-woningen iu aanbouw (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In onze be schouwing over de woningbouw van dinsdag j.l. hebben wij ge- wezenn op het feit, dat een aantal cijfers van het ministe- van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening niet klop ten. Wij schreven ook, dat het bijzonder moeilijk was om over de bouwnijverheid de juiste cij fers te krijgen. Nu blijkt ons, dat wij in onze conclusie aan de voorzichtige kant zijn ge weest. Ook als de juiste cijfers wel te krijgen zijn worden er fouten gemaakt. In het driemaandelijkse overzicht van het departement staat een staat van ge reed gekomen en in uitvoering zijnde systeemwoningen. Daaronder bevindt zich ook het systeem E.R.A. van de NV J.P. van Eesteren in Rotterdam. Vol gens het kwartaalbericht zouden er op 31 december 1965 slechts 168 woningen van het E.R.A.-type in uitvoering zijn ge weest, Dit aantal was op 31 maart j.l. niet veranderd. Daar wij ons niet kon den voorstellen, dat de NV Van Eesteren Vijf dagen op bezoek in West-Irian woningen in uitvoering had.de loftrompet het kabinet-Cals hebben wij ons tot de directie aannemingsbedrijf gewend. Deze kon ons onmiddellijk de cijfers per 1 januari j.l. verschaffen. In uitvoe ring waren toen drie complexen E.R.A.-woningen, t.w. in Ommoord (een complex van 2016), in Capeile (486) en in Alexanderstad (624). In totaal dus 3000 woningen in uitvoering, terwijl een flat (de bedoelde 168 woningen) enige tijd geleden werd opgeleverd. Niet onjuist mingsbedrijf juist alles op alles gezet nog 1965 met de grote woningbouwobjec- ten te kunnen starten. Overigens erkent het ministerie, dat de kritiek, die door ons op de cijfers van het kwartaal-overzicht werd geleverd, niet onjuist is- Maar wij beginnen ons nu toch wel af te vragen, welke waarde men dan wel moet toekennen aan de statistieken en overzichten, die het mi nisterie ons met grote regelmaat toe- Bij een controle op de bouwprijzen van woningen in de diverse provincies bleek ons. dat de C.B.S.-cijfers vaak on vergelijkbaar zijn. omdat het over totaal verschillende woningen gaat. Prijsver schillen van 10.000 en meer voor een woningwetwoning van dezelfde kubieke inhoud zijn onbestaanbaar. Maar nu eens in de ene provincie wordt de prijs van de woning met centrale verwar ming en lift opgegeven en dan weer in een andere provincie een ge wone woningwetwonig zoder centrale verwarming V oorzichtig Dat het werken met cijfers van he» departement van minister Bogaers voor zichtig dient te geschieden, wordt nog eens aangetoond door Het Vrije Volk van vrijdag, waarin in een hoofdartikel DJAKARTA De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik, heeft tegenover de pers uitdrukkelijk verklaard dat Indonesië zijn verplichting zal na komen om in 1969 een volksstem ming in West-Irian te organiseren, zoals is bepaald in de overeen komst met Nederland in 1962. Malik, die een bezoek van vijf dagen aan West-Irian heeft ge bracht, zei echter dat dit gebied in elk geval zal deelnemen aan de algemene verkiezingen die in 1968 in Indonesië moeten worden ge houden. Volgens Malik hebben de vertegen woordigers van West-Irian zich bij verscheidene gelegenheden tegen een volksstemming over de toekomst van het land uitgesproken omdat een dergelijke uitspraak, gezien het feit dat West-Irian al vier jaar praktisch bij Indonesië is aangesloten, onnodig zou zijn. In dit ver band zei Malik dat de Indonesische rege ring altijd bereid is de overeenkomst met Nederland te honoreren maar niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor een „nieuwe weigering van West Irian" om een uitspraak te doen. Malik wees er nog op dat Indonesië door uit de Ver. Naties te treden een Nederlands aanbod van dertig miljoen dollar voor de ontwikkeling van West- Irian had laten schieten. Hij hoopte dat Nederland het bedrag alsnog zal geven. Er zal een wet worden uitgevaardigd volgens welke het onmogelijk wordt dat essentiële produkten van West-Irian naar i Indonesië worden overgebracht. Deze gunstiger. wet moet afrekenen met de huidige grootscheepse speculatie en manipulatie met goederen in West-Irian. voorname lijk door Indonesische ambtenaren, aldus alik. Deze ambtenaren zijn er verant- hebben hun weg gevonden naar Djakar ta. waar er hoge prijzen voor worden gemaakt. WASHINGTON De Amerikaanse re cherche heeft een ambtenaar in Phila delphia gearresteerd die ervan wordt beschuldigd president Johnson en de gou verneur van Pennsylvanië, Scranton, dreigbrieven te hebben geschreven. De ambtenaar, de 26-jarige Leonard Fairorth, zou ook een onfatsoenlijke brief hebben geschreven aan Luci Baines Johnson voor haar huwelijk met Patrick Nugent. Fairorth wordt er verder van beschul digd dergelijke brieven ook gezonden te hebben aan mensen, die bekend staan als voorstanders van het Amerikaanse mili- '.aire optreden in Vietnam. wordt gestoken, omdat 115.000 woningen werden gebouwd. Mi nister Bogaers wordt op de voorgrond geplaatst als de man, die deze grote wo- ningproduktie heeft weten te stimule- Dat is terecht. Maar de man op dfc achtergrond is naar Het Vrije Volk ont hult, minister Vondeling, die de finan ciën voor de woningbouw beschikbaar stelt. Nu moet ons van het hart, dat minister Vondeling niet de man kan zijn, die financieel verantwoordelijk is ge weest. dat ons land in 1965 zoveel wonin gen bouwde. De begroting en het bouwprogramma voor 1965 werden opgesteld door het ka- binet-Marijnen waarin wel de heer Bo gaers, maar niet de heer Vondeling zit ting had. Bovendien heeft het driemaandelijks overzicht van het departement ons ge leerd, dat de bouwtijd van een complex van ongeveer 125 woningen in 1965 op twee jaar moest worden gesteld. Aangezien het getal van 115 000 betrek king heeft op gereedgekomen woningen, ls het duidelijk, dat woningen al lang w heer Vondeling in april 1965 minister van financiën werd. De tijd zal leren of dit jaar. het eerste jaar. waarvoor mi nister Vondeling wel de financiële antwoordelijkheid draagt, het aantal 115.000 zal worden gehaald. Minister Bo gaers staat daar vrij sceptisch tegeno- Nauwkeurig In leder geval, zo deelde men on* de zijde van het departement mede, zul len de cijfers in het vervolg met nog grotere nauwkeurigheid worden gehan teerd. Het zijn vaak cijfers, die door de ge meentebesturen worden opgegeven en niet elke gemeente zeker de kleinere niet vuTt de formulieren goed in. Het departement en het Centraal Bureau voor de Statistiek weten dat er fouten worden gemaakt, maar staan in feite machteloos. En toch zijn die cijfers voor het bepalen van de bouwproduktie en df grootte van de bouwkredieten van hel grootste belang. Wie op de cijfers var het ministerie afgaat zal tot de ontdek king komen, dat de produktiviteit in dt bouwnijverheid ondanks het vele moder ne materiaal en de produktievergrotende maatregelen sedert de crisisjaren wel is vergroot, maar dat de produktie per mar aanzienlijk is teruggelopen. Nu is er in verband met de aanzienlijke werktijdver korting wel van een teruggang sprake geweest, maar dat die zo groot zou zijn als de statistieken op sommige plaatsen aangeven, wil er bij ons niet in. Ensemble van Mila Sclwn waarbij VVramdevorm,<,e mantel van de japon als hoofdkleur rare is en Baracea (Bahe) in rood-ore»,e de mantel bordeanrood. De japon laqnardmeefsel. Heel knap u de is een simpel hemdraodel. Dt man- 'chouderpartv pemaakt. Onder het tel heeft een dubbelt knoopjluttin» en een bies als kraag. Het masker tje is in Italië de jongste mode dwaasheid, die voorgeschreven wordt. W aarschuwing tegen relletjes KINGSTON President John- P-duld van de negers en gat hun te j j verstaan dat er slechts een verbetering in SOD waarschuwde vandaag de hun toestand kan komen door opstelling Amerikaanse negers dat geweld dadige betogingen en rassenrel- letjes de welvaart en de vrijheid van het hele Amerikaanse volk in gevaar dreigen te brengen. De president deed een beroep op het Boek over arbeidsrecht bij afscheid Levenbach UTRECHT ..Hedendaags ar beidsrecht" is de titel van een boek met bijdragen van 27 vooraanstaande arbeids- rechtsgeleerden. dat in oktober zai verschijnen t.gv. het afscheid van prof. mr. Marius Levenbach. Hij is pensioenge rechtigd en gaat na bijna 40 jaren zijn arbeid neerleggen. Hij bezette in ia het Goedkope benzine bijS.de Wit DEN HAAG Hel kruideniersbe- drijf Simon de "Wit biedt zijn klanten in groot Den Haag de gelegenheid extra goedkope superbenzine te krijgen. Door middel van een kaartje kunnen zij (Caltex)benzine tanken voor 40 cent per liter. Deze benzine kost nu aan de pompen gemiddeld 54 cent. Simon de Wit heeft de actie ondernomen als mid- Jdel van klantenbinding en denk» er -jover de actie, indien mogelijk over het gehele land uit te breiden. Lahuls, die tengevolge 1 til hoofdkwartier van het Leger des He - - - '£e een minder goede gezondheid sinds het begin van dit jaar zijn arbeid niet kon verrichten, is door de generaal ontheven van zijn huidige verantwoorde lijkheid als veldsecretaris. De laatste be richten over zijn gezondheid zijn wat. Het demonstratieteam van de Ko ninklijke Luchtmacht dat bekend is onder de naam Whiskey Four is in een nieuw jasje" gestoken (licht- en donkergroen). In dit uni- form zal het team op 17 september deelnemen aan de herdenking van de ..Battle of Britain" in de Britse plaatsjes Gaydon en Collishall. Zo als bekend bestaat het team tien DEN HAAG Het illegaal binnenkomen van buitenlandse arbeidskrachten wordt thans zoveel mogelUk door de Nederlandse regering tegengegaan. Gisteren beeft de Koninklijke Marechaussee op Schiphol zeven Turkse arbeiders aangehou den. die per vliegtuig aankwamen maar niet over de noodzakelijke papieren beschikten. De Turken mochten het vliegveld niet verlaten en moesten met het eerst- vertrekkende toestel van de maatschappij, die hen ook had gebracht, weer naar huis. Het betrof een Ujntoestel van de Swiasair. Geld voor de terugtocht hadden de Turken niet. maar hierover maakte de marechaussee zich geen zorgen. De betrokken luchtvaartmaatschappij heeft de plicht illegaal aankomende passagiers ook weer terug te brengen. Het gaat hier veelal om mensen, die geld voor een enkele vliegreis hebben opgespaard en met een onvolledige of onjuiste voorlichting over Nederland het risico van de onzekere toekomst aanvaarden. Ditmaal blijkt het een kostbaar avontuur te ziiifc - van programs op lange termijn. Daarbij zullen alle ontzaglijke hulpbrc Amerika ingeschakeld worden. Blanken en negers dienen te weten zei Johnson in een rede In Kingston (Rhode Island) dat aan persoonlijke rechten altijd persoonlijke plichten ver bonden zijn. Elke burger heeft het recht te protes teren tegen zijn levensomstandigheden, maar ook de plicht om daarbij de medemens en diens eigendommen te ontzien. Die plicht gold volgens Johnson nu in het bijzonder voor hen die „van woede barstten" en zich gefuMreerd voel den door ontberingen die al van eeuwen her stamden. Commissie staakt onderzoek anti- VS-activiteit WASHINGTON De commissie van onderzoek inzake anti-Amerikaanse acti viteit uit het Amerikaanse Huls van Af- Sevaardigden heeft gisteren besloten, het oren van personen die bekend staan om hun verzet tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam, te staken. Na enige, vaak stormachtige bijeen komsten waarbij verscheidene personen en hun advocaten met geweld uit de zaal werden verwijderd, verklaarde de voor zitter, de democraat Pool, dat de verkla ringen duidelijk hebben aangetoond, van welke aard de groeperingen en personen zijn die hier zijn genoord. Het is duide lijk dat de voornaamste leiding van deze groepen bestaat uit overtuigde commu nisten, die voor rekening van buiten landse mogendheden werken. Intussen is prof. Kinoy, een van de advocaten die uit de commissiezaal zij-a verwijderd, wegens „wanordelijk ge drag" door een politierechter in Washing ton veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van vijftig dollar. Na zijn veroorde* ling verklaarde de advocaat dat hij geen enkele spijt had en zo nodif weer pre cies hetzelfde zou doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7