GEEN CADEAUS: GEVEN WAT TOEGEZEGD IS Bedrag Staatslening had dubbele moeten zijn Weinig kans voor Duitse en Britse zwemploeg VAN DER HORST GEBRUIKTE DOPING Wereldrecords in Lincoln Duitse luchtmachtchef beschuldigt minister ZATERDAG 20 AUGUSTUS li Postzegeldieven gepakt AMSTERDAM De daders van de brutale poatzegelroof uit een winkel aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal zijn giste ren in Straatsburg gearresteerd. Het zijn twee Duitsers, de 21-jarige D. W. en de 27-jarige H. C.. beiden uit Giessen. Bij aanhouding door de Franse politie had den zij nog 24 van de 28 albums in hun bezit. Vier albums waren in België ver kocht voor 10000 Franse francs, waarvan zij nog 7.300 francs op zak hadden. De totale waarde van de buit bedroeg 120.000. De gedupeerde nandelaar was verzekerd. Centrale Zeevarenden wordt opgeheven vaardij en Visserij (12 000 leden» heeft gisteren besloten tot ontbinding van deze organisatie. In de toekomst wil men gaan samenwerken met de Vereniging van Ne derlandse Koopvaardij-Officieren. Een re ferendum onder de varende leden zal het besluit in december definitief moeten be krachtigen. Steevens leider NAMEN De Limburger Harry Stee vens heeft op de derde dag van de wielerronde van de provincie Namen de eerst plaats overgenomen van Rini Wagtmans. De man uit St Willibrord verspeelde vrijdag in de individuele tijdrit over 26.5 km 71 seconden aan Steevens, die derde werd en de leiders- trui opeiste. HET VIEER Ed EUROPA Frankfort MOnchen ZUrlch Genève Locarno Inrnbrück Rome Madrid Mallorca licht bew h. bew. zw. bew. Schriftelijk onderwijs straks onder de wet Cursus afstemmen op niveau leerling (Van onze onderwijsredactie) ROTTERDAM Schriftelijk onderwijs. Duizenden hebben er nun hoop op gevestigd, zij denken in de avonduren de verleiding van de televisie te kunnen weerstaan en zien zich al gebogen over de (vooral duidelijke) lessen. De tientallen instellingen van schriftelijk onder wijs die in ons land opereren vinden dat prachtig. Zij hebben, als commerciële bedrijven, belang bij het beeld van de man die, na uit gerust te zijn van zijn dagtaak, nog een paar uurtjes gaat blokken. Maar één ding mag niet vergeten worden: die man moet geheel zelf standig tot de beslissing komen te gaan studeren. Hij mag niet verleid worden door fraaie cadeaus en al te aanlokkelijk opgestelde adverten ties. En hij moet de redelijke zekerheid hebben dat de lessen ook wer kelijk geven wat ze beloven. Dat er op het terrein van het schriftelijk onderwijs ongewenste toestanden heersen zal ieder begrij pen die weet dat het geven van on derwijs volgens de grondwet volko men vrij is. Geen enkel diploma is vereist om een ander iets bij te bren gen. Dat daar misbruik van gemaakt kan worden ligt voor de hand. In kringen van het schriftelijk on derwijs heeft men dat zelf ook be grepen. Men kwam dan ook tot de instelling van een inspectie schrifte lijk onderwijs, waarvan het stich tingsbestuur bestaat uit drie onder wijsdeskundigen en negen vertegen woordigers van consumentenorgani saties. zoals de vakbonden, de Neder landse J eugdgemeenschap en de ANOF. De sancties die de inspectie ten dienste staan zijn echter niet toereikend om alle misstanden uit de wereld te helpen. Daarom heeft de toenmalige minister ook opdracht gegeven een commissie van onderzoek in te stellen. De sug gesties van die commissie zullen zeer waarschijnlijk wel verwerkt worden in het wetje dat mogelijk dit najaar al ingediend zal worden. Er moeten, zo zegt de commissie-Van Wolferen, bij het schriftelijk onderwijs normen worden gesteld ten aanzien Harde methoden Dat er een bijzondere aanleiding is voor gedegen toezicht komt i-mdat men hier uitsluitend te maken heeft met cursussen, de cursusinhoud, de exa mens, de diploma's, de werving door de instituten en de wederzijdse verplich tingen. Daarom is het wenselijk dat er van de auteurs en correctoren van de ten departemente een afdeling schrifte lijk onderwijs met een zelfstandige sta tus wordt gevormd. instellingen die niet uitgaan van de overheid en die in meerderheid in een of andere vorm een bedrijfsmatig ka- (Van onze onderwijsredactie) Oph het ogenblik wordt op het ministerie van onderwijs en wetenschappen druk gewerkt aan een wetsontwerp dat het rijkstoezicht op de instellingen voor schriftelijk onderwijs moet regelen. Nu is er slechts één particuliere inspecteur voor het gehele land. mr. C. Kaiser. Dat de behoefte aan een betere regeling al lang werd gevoeld, blijkt uit het feit dat de toenmali- ee staatssecretaris, de nu overle den drs. G. C. Stubenroueh. reeds in 1962 een commissie heeft ingesteld die onder voorzit terschap van mr. M. D. van Wol feren een rapport heeft uitge bracht over het schriftelijk on derwijs. Enkele conclusies van dit rapport, dat eind 1965 werd vrijgegeven, vindt men in ne venstaand artikel. Financieel iv eekoverzicht Donkere wolken boven beurs in New York AMSTERDAM De dolzinnige overtckening van de jongste staats lening is nog niet te beschouwen als een aanwijzing, dat de rente voet in ons land aan het dalen is geslagen. Het geringe agio, dat de lening in de beurshandel doet is tekenend voor de situatie. De Bank voor Nederlandse Gemeenten wil in het kielzog van de Staat een nieuwe zeven procents lening uit geven van honderd miljoen gulden met de konditie, dat het aange boden bedrag verdubbeld wordt, als de inschrijvingen erg vlot lopen. Minister Vondeling z-1 zeggen, dat hel ook nooit goed is. De ene keer mislukt een emissie van staatsobligaties wegens gebrek aan belangstelling, de andere keer wordt de lening een paar duizend maal overtekend. De oorzaak van bet daverend succes der laatste emissie Is te zoeken in de royale leningsvoorwaarden, waarop men in binnen- en buitenland Is afgekomen. Zodra de banken bemerkten, dat het goed liep met de inschrijvingen, heeft men gegrepen naar het euvel van majoreren «meer intekenen dan men no dig heeft) en was het hek van de dam Het is achteraf jammer, dat het le ningsbedrag voor een staatslening zo klein is gehouden, want het dubbele had er o.i wel ingezeten, dus 400 miljoen. Op die manier had men veel buiten landse inschrijvingen als steun voor de financiering in ons land kunnen gebrui ken en zou de potentiële vraag van de zijde der overheid voor langlopend kre diet met een fors bedrag verminderd zijn. In hoeverre wij bier in ons land de hoogste rentestand bereikt hebben, moet worden afgewacht. Belangrijk Is het te weten, dat er nog veel financieringsbe hoeften bestaan, waarbij wij denken aan de lagere overheidsorganen en het be drijfsleven. Voorts ls van grote betekenis de ontwikkeling van onte betalingsba lans. Als het deficit hierop In ern mate voortduurt, blijft de krapte op de kapitaalmarkt bc Haan. Aandelen Op de aandelenmarkt is de stemming deze week bepaald niet tegengevallen, als we zien welke donkere wolken zich boven de New Yorkse beurs hebben sa mengetrokken. Het Dow Jones-cemiddelde voor in dustriële aandelen i verder ingezakt er kwam op 810 tegen 995 als hoogste stand dit jaar. Men gevoelt zich in Wall Street niet „happy" met de voortgaande stijging van de rente, welke nu voor Ameri kaanse begrippen uitzonderlijk hoog is. De vrees voor nog verdere stijging der rente is aanwezig Verder ziet men de, groei der economie verminderen, terwijl de winsten ook veel minder omhooggaan dan mer. tot dusver gewend was. Er zijn ongetwijfeld spanningen in de Ameri kaanse economie aanwezig en daardoor is er enige vrees ontstaan voor het afne men van de vloedgolf, welke nu al zo lang de economie omhoog gestuwd heeft.1 De eindeloze oorlog in Vietnam is een blok aan het Amerikaanse been en gaat meer en meer geld kosten. Het is ook geen wonder, als men op onze beurs me' enige zorg de ontwikke ling in Amerika gadeslaat We hebben hier al genoeg teleurstellingen op te van gen. als daar nu nog een baisse in Wall Street bijkomt, dar. krijgt Amsterdam weinig kans zich enigszins te herstellen van de zware koersverliezen, welke dit i jaar geleden zijn. i Philips De resultaten van Philips Gloeilampen over hel tweede kwartaal zijn de beurs niet tegengevallen, want men had op een teruggang van de winst al gerekend. In het eerste kwartaal was er een winstda ling van 13 pet. tegen In het tweede kwartaal van 5 pet. en ln dit licht gezien, Is er geen reden om van een tegenvaller te spreken. Natuurlijk is het jammer, dat, terwijl de omzet met elf procent steeg, dc winst terugliep tengevolge van de kleinere winstmarge. De recente prijsverlagingen voor t.v.-toestellen in Nederland hebben ten doel de zware Duitse concurrentie het hoofd te bieden, maar men moet wel bedenken, dat Philips over de hele we reld verspreid is en niet alleen op de Nederlandse markt is aangewezen. Inza ke de kleuren-t.v. werd van bestuurszij de medegedeeld, dat men zich geen zor gen maakt over een infiltratie op de Europese markt door de Amerikaanse Ra dio Corporation. Wel vindt men het van groot belang, dat er in Nederland vol gend jaar mogelijkheden zijn om erva ring op te doen bij de introductie van kleurentelevisie. Duidelijk is wel geble ken uit de mededelingen van de zijde van Philips, dat er in de komende jaren met kleuren-t.v. in Europa heel wat za ken te doen zullen zijn. Philips' aandelen noteerden aan het einde van deze week nog een gulden hoger dan aan het slot der vorige 93.70». Van de andere internationale aandelen noteerde Hoogovens 8 punten hoger, ter wijl AKU 2 terug moest, wat in ver band gebracht werd met de koersdaling van American Enka 'Am. dochtermij) op de New Yorkse beurs. Lokaal In de lokale afdelingen was de handel wederom gering. In aandelen Centrale Suiker ontwikkelde zich echter een open hoek en dit fonds sprong omhoog van 260 naar 300 pet. De oorzaak was te zoeken in de samenbundeling van de vier coöperaties van suikerfabrieken in ons land met het oog op de noodzakelijk heid van een eendrachtig optreden tenge volge van de spoedige realisering der gemeenschappelijke markt voor suiker en suikerbieten in de landen van de E.E.G. De beurs herinnerde zich de eer der gevoerde onderhandelingen tussen de Centrale Suiker Mij en de coöperaties, welke afgesprongen zijn, ondanks een bod van 500 pet. op de aandelen van eerstgenoemde mij. Men vraagt zich af, of er geen modus gevonden kan worden, welke de C.S.M. en de coöperaties tot eenheid brengen via een overkoepelend orgaan. Een tegen valler vormde de verlaging van het divi dend der Nederlandse Melkunie van 9 op 5 pet. en de beurs honoreerde dit bericht met een koersdaling der aandelen van 266 tot 220 pet. Winstdaling Niet best was ook de winstdaling bij de Kon. Zout-Ketjen gedurende het - eerste halfjaar. De nettowinst was dit maal 18 miljoen tegen ruim 20 mil joen over dezelfde periode van het vorig jaar. Op 30 g. wordt een buitengewone vergadering van aandeelhouders gehou den. waarin een toelichting op de staat der resultaten gegeven zal worden. Het Is mogelijk, dat de grote Investeringen der K.Z.K. nog niet ten volle tot de rentabiliteit van het concern bijdragen, zodat de winstdaling eventueel inciden teel zal kunnen zijn. Maar we wachten de vergadering maar af. Intussr - daalde de koers van het aandeel niet veel meer deze week er kwam de notering op 455. Aandelen van de Wereldhaven, maatschappij tot exploitatie van onroe rende goederen, lagen flauw in de markt en kwamen van 370 op 350 pet. laten En dit. ondanks de opgewekte tussentijdse mededelingen over de gang van zaken, welke onlangs werden gegeven. Wij ver moeden, dat het stopzetten der roye mentsmogelijkheid van participaties in het Beleggingsfonds Onroerend Goed vanwege te groot aanbod, aan de lagere waardering van de aand. De Wereldha ven niet vreemd is. Slavenburg's Bank heeft medegedeeld, dat het eerste half jaar zeer voorspoedig is verlopen en ho gere resultaten heeft opgeleverd. Blijk baar heeft deze instelling de kostenstij ging, welke bij alle baDken aanwezig is. goed kunnen pareren. rakter hebben. Dat kan aanleiding ge ven tot een vorm van concurrentie die bij het mondeling onderwijs vrijwel geheel ontbreekt en die vergeleken met dat mondeling onderwijs ge bruik maakt van onverwacht harde me thoden. Als aan deze ontwikkeling de vrije teugel wordt gelaten schuilt daar in een voortdurende bedreiging riet al leen voor de beurs van de cursist, maar vooral ook voor de eigen waarde van het schriftelijk onderwijs. Zoals de zaken nu staan wordt het schriftelijk onderwijs nog niet voldoende au sé- rieux genomen. t Normen Normen die de commissie-Van Wolfe ren in het rapport heeft neergelegd zijn onder meer: de auteurs en correc toren dienen in het bezit te zijn van bewijzen van bekwaamheid, die door het toezichthoudend orgaan worden aangewezen naar analogie van het mon deling (school)onderwijs, de cursussen dienen afgesteld te zijn op het niveau van de cursist, bij elke cursus moeten exacte gegevens verstrekt worden over de exameneisen, de noodzakelijke voor opleiding en de cursusduur. Verder moeten de cursussen ter voorkoming van veroudering regelmatig worden bij- AMSTERDAM Onderzoek naar gebruik van doping heeft uitgewezen dat Jan v- d. Horst die op 6 augustus nationaal wielerkampioen werd stimule rende middelen heeft gebruikt om tt zijn succes te komen. Dit is aan het licht gekomen bij het na afloop gehouden urine-onderzoek. dat in Gent is gehou den. Jan v. d. Horst verklaarde toen hij de uitslag in het trainingskamp in Nuth vernam dat hij beslist geen doping heeft gebruikt. Kort voor de start was hij zijn bidon met drinken kwijt, waarna hij een ander van een vriend heeft overgenomen. Niettemin verklaarde dokter J. Baart uit Amsterdam er zeker van te zijn dat in het famacologische instituut van de rijks universiteit in Gent wekaminen in de urine van v. d. Hrst zijn aangetroffen. Verwacht wordt dat v. d. Horst uit de ploeg voor de wereldkampioenschappen zal worden genomen. Inmiddels is het vrij zeker dat de geblesseerde Leo Duyndam uit Honselersdijk niet zal kun nen starten tijdens de WK. Hij heeft nog steeds geweldige last van zijn kniebelssu- gonnen, is de wereldrecordlijst derd. In Lincoln, tijdens de Open-Ameri kaanse zwemkampioenschappen. werden op de eerste dag vier wereldrecords verbeterd of geëvenaard. In de series van de 4000 meter vrije slag heren verbeterde de 18-jarige Amerikaan John Nelson het wereldrecord van zijn landgenoot Don Schollander tot 4 min. 11.8 sec. Enige uren later was John Nelson zijn wereld record weer kwijt aan de viervoudige Olympische kampioen Schollander. die ii de finale 4 min. 11.6 sec. noteerde- Voor een derde wereldrecord zorgde de Zuidafrikaanse Karen Muir die met een tijd van 2 min. 26.4 sec., maar liefst 0.7 sec. van haar eigen wereldrecord 200 meter rugslag afknabbelde. De Amerikaanse Martha Randall kwam in de series tot een evenaring van haar wereldrecord over 400 meter vrije slag Onafhankelijk De examens van een instituut voor schriftelijk onderwijs dienen te worden afgenomen door commissies die in meerderheid bestaan uit deskundigen tijd in. 38.- die onafhankelijk zijn van de instelling in kwestie. De werving moet in overeenstem ming zijn met de waardigheid van het onderwijs. Het verstrekken of toezeg gen van cadeaus, van welke aard ook, dient verboden te worden. Colportage kan alleen in bijzondere gevallen den toegestaan. Sancties De commissie-Van Wolferen spreekt zich unaniem uit voor door het rijk uit te oefenen toezicht. Het feit da? eventu ele sancties ontkracht kunnen worden door uittreding uit het inspectievcr- band blijft moeilijk, maar men zou de uittreding zelf tot een sanctie kunnen maken. En tenslotte, toezicht door de rijksoverheid is ook voor i(e instcllin gen van schriftelijk onderwijs zelf aantrekkelijk, omdat het bedrijfsle ven dan eerder bereid zal zijn t« subsidiëren en de diploma's te erken nen, terwijl datzelfde geldt voor d< overheid. UTRECHT Op het vrijdagmorgen te Utrecht gehouden congres van de LEN is besloten, dat de Europese kampioen schappen zwemmen, schoonspringen cn waterpolo In 1970 zullen worden gehou den In Barcelona, de enige stad die als kandidaat voor de organisatie was over gebleven, nadat de Zwitsers de kandida tuur van Genève hadden teruggenomen. Tevens werd d e Nederlander Jan e Vries herkozen als president van de LEN, waarmee de heer De Vries aan derde ambtsperiode Is begonnen. In het bad De Hommel zijn de laatste plooien gladgestreken. De ceremonie- protocollaire is tot op de secnde getimed. De electrische tijdwaarneming voor de zoveelste maal beproefd. De zwemmers en zwemsters hebben hun laatste trai ningsbaantje afgelegt. De toeschouwers wezen elkaar op de grootheden van het natte element. Kiki Caron met haar onafscheidelijke trainster mevr. Berlioux Leden van de Russische zwem ploeg stapten in het Utrechtse Europese Dorp in de bus voor een nieuwe training in het zwembad Den Hommel waar vandaag de Europese z wem- kampioenschappen zijn begon nen. Deze tachtig man sterke ploeg verwacht heel wat gouden medailles in de wacht te kun nen slepen, maar niet iedereen is daarvan overtuigd. bedrijvig meelopen op de kant. Het 1,81 meter lange Russische wonderkind Irina Pozdzniakova samen met piepkleine oefenmeesters Kyril Inyaseevski. Een paar banen verder Galina Prozumenschi- kova. Olympisch kampioene schoolslag en ook nu veruit favoriet, als niet de jongere Irina als een komeet aan de zwemw/reld was verschenen. Zwaar heeft de Britse ploeg het. De Britten hebben op het tropische Jamaica met einig succes deelgenomen aan de Empire-games en keerden dinsdag na een vlucht van negentien uur in Engeland terug. McGregor moest daarna nog een dag reizen voordat hij in zijn woonplaats Falkirk arriveerde Donderdagmiddag was het alweer verzamelen geblazen voor de oversteek naar Nederland De Britse ploeg komtuitgeblust naar Utrecht, was de sombere voorspelling van de Britse journalisten, die de ploeg maar vast vooruit zijn gereisd Alleen Mcgre- gor kan misschien nog iets maken, omdat hij een deel miste van het ambitieurze reisprogramm a a tad an de trip naar Jamaica voorafging. Zo heeft elke ploeg zijn moeilijkheden. Het laatste nieuws kwam uit het Westduitse kamp: de Westduitse journalisten hebben het door auto-ongelukken en ziekten getroffen eigen earn laten vallen en prediken nu de roem van net buurland Oostduitsland. De Russische heren winnen minder me dailles dan men in Nederland verwacht. Zij zijn al te lang in topvorm geweest. Frank Wiegand, Egon Henninger en Horst Gregor hebben hun trainingssche ma zorgvuldiger opgebouwd. Zij worden de grote sterren van de elfde Europese titelstrijd, is hun redenering. Met 3-1 nebben de ranjespelers de oefenstrijd tegen de forse Russische ploeg in het bad Kromme Rijn verloren Maar het resultaat telde minder zwaar dan de nuttige ervaring, die de Neder landers opnieuw met het type spel van de spelers uit Oost-Europa opdeden. Trainer Rudy van Feggelen was na afloop van deze strijd, die twee periodes van in totaal 45 minuten duurde, dan ook niet ontevreden. We hebben een nuttige les gehad voor de grote strijd, die zaterdagavond tegen Hongarije op net programma staat. Dan moeten we Das echt goed spelen. MER WONDERING in het bui- tenland, verbazing en zelfs verbijstering in Engeland wa ren de reacties op de wijzigin gen, die de Britse premier Ha rold Wilson vorige week in zijn kabinet aanbracht. De verbijs tering gold de verhuizing van de temperamentvolle, weinig diplomatieke George Brown naar bet deftige Foreign Offi ce. Brown's hartewens mag daarmee in vervulling zijn ge gaan, getuige de verontwaardi ging in conservatieve kring was het kennelijk de hartewens van vele Britten hem nooit op die post te zien. Prof. Sir Alex ander Haddow van de Engelse academie van wetenschappen schreef in een ingezonden brief aan The Times: „Sir, ik pro testeer tegen de benoeming van de heer George Brown tot mi nister van buitenlandse zaken. Dit zal zeker niet ons aanzien in de wereld verhogen op een ogenblik, waarop wij dit wen sen te verhogen ik schaam mij voor mijn land". Een protest dat nogal overdreven aandoet, maar geloof maar niet dat het in ons eigen land stil zou blij ven als minister Luns plotsklaps zou worden vervangen door de be kwame, maar bonkige, ietwat rauw pratende en slobberig geklede ex-NVV-voorzitter Roemers, om maar een voorbeeld te noemen. De heren van BZ, met hun al te perfec te pakken en hyper-precieuze stan daardaccent, zouden zich geen raad weten en uit de kringen van de haute bourgeoisie zouden kreten van afschuw opstijgen. Zo ongeveer ligt het in Engeland met de benoeming van de heer Brown, een man die evenals zijn vermaarde voorganger Ernest Bevin, de kronkelige weg van de vakbeweging naar Whitehall heeft afgelegd. Niet ongewoon De overige mutaties in de rege- ring-Wilson hebben nauwelijks de aandacht getrokken. Tussentijdse ka binetswijzigingen vormen in Enge land trouwens geen ongewoon verschijnsel. Geen regeringsploeg blijft daar van het begin tot het eind in dezelfde personele samenstel ling aan het bewind. Churchill en Attlee vervingen van tijd tot tijd oude vertrouwde gezichten door nieuwe jonge krachten en MacMil- land dankt zijn bijnaam „Mac the knife" aan de onverbiddelijkheid waarmee hij zo nu en dan zwakke plekken uit zijn kabinet wegsneed. Wilson's ingreep is tamelijk beschei den geweest. Hij heeft geen colle ga's op straat gezet, maar alleen een soort stoelendans bevolen, met Brown en Stewart als voornaamste danspartners. Insiders twijfelen er overigens niet aan dat de premier in de herfst zal besluiten tot een veel ingrijpender restauratie, waar bij wèl ministeriële hoofden zullen vallen. Kabinetswijzigingen tijdens de rit zijn in Engeland vaak een probaat middel gebleken om Interne ruzies in de regering of conflicten tassen be paalde ministers en geestverwante af gevaardigden in het Lagerhuis te be zweren. Niet minder vaak zijn ze ge hanteerd als psychologisch middel om de oplossing van netelige be leidsvraagstukken te suggereren. Dit laatste geldt voor de switch Brown-Stewart. Daarmee tracht Wil son kennelijk de Indruk te wek ken. dat de ernstige sociaal-economi sche moeilijkheden van het land op Auto-ongeluk op „onbewaakte" EEFDE Op de spoorlijn Zutphen-Al- men is gisteravond bij de niet beveiligde overweg aan de Poedelhofweg een perso nenauto tegen een juist passerende al leen rijdende locomotief gereden. De bei de inzittenden van de auto, een jong echtpaar uit Eefde, werden ernstig ge wond Het zijn de 32-jarige landbouwer H. Aaldrink en zijn 30-jarige vrouw B- Aald rink-Mink veld. Volgens de politie zou de vrouw nog gewaarschuwd hebben voor de naderen de locomotief. De man slaagde er echter niet in de auto tijdig tot stilstand te brengen. Hij werd 18 meter meegesleurd en in een sloot geslingerd. ESSEN Luitenant-generaal Werner Panitzki, bevelhebber van de Westduitse luchtmacht, heeft het ministerie van defensie in Bonn verweten de Starfighters van de luchtmacht belangrijk radiomateriaal onthouden te heb ben. Het gaat hier om toegezegd I materiaal, dat reddingsploegen in staat moet stellen vermiste piloten op te ;poren. Al in 1960 was hierom gevraagd. I „Maar onze verzoeken zijn niet inge willigd", zegt de generaal in een vraaggesprek met de socialistische Neue Ruhrzeitung. „En in plaats hiervan heeft men zich op het ministerie bezig gehouden met experimenten met nieuw materiaal." Generaal Panitzki dringt aan op reor ganisatie van het ministerie, dat geleid wordt door Kai-Uwe von Hassel. Sinds 1961 zijn er 61 Starfighters van de Westduitse luchtmacht neergestort. Daarbij kwamen 36 piloten om. Verschillende politici hebben het af treden van von Hassel geëist. De vader van een der omgekomen piloten heeft een aanklacht tegen de minister inge diend. een nieuwe, minder omstreden m nier zullen worden aangepakt dan o_ der het bewind-Brown. Dat Is schl) De aanpak blijft dezelfde. mai wordt losgemaakt van dc controversl» Ie persoon van Brown, die bij groot deel van de Labonrfractie nog meer bij de vakbewegi. weerstanden opriep. Met een tactlscl manoeuvre heeft Wilson geprobeti de aandacht van de werkelijke probl» matlek af tc leiden. Ondenkbaar In Nederland zijn dit soort spelM tjes ondenkbaar. Een Nederlandse pn •nier kan niet naar believen in aj kabinet gaan schuiven of hakken, a de eenvoudige reden dat hem daarli de macht ontbreekt. Hij is niet, zoi zijn Engelse collega, tegelijk reg ringschef. fractievoorzitter en par" leider: een cumulatie van functies een maximum aan invloed gara deert, maar eerste-minister van e coalitiekabinet waarin voor de hei monie van één persoon of één pai geen plaats is. Onze minister-pr- dent is neutraler en ambtelij kan het niet worden uitgedrukt voorzitter van de ministerraad. Zij positie is overwegend coördinerea en representatief. Dienovereenkoa stig verwacht men van hem dat h zich meer gedraagt als een boven partijen staande superburgemeesfc dan als een politicus. Hij bepaa niet het algemene regeringsbeleid, h mag het alleen mee helpen vorma Voor zover hij er zijn stempel weet te drukken hangt dat af va zijn persoonlijke overredingskraci binnenskamers en van zijn parleme# taire optreden (vijf a zes keer p; jaar...) als woordvoerder rn het kab. net. Formeel hebben de a—onderlijk ministers bij ons meer macht en iï vloed dan de premier. Een situatie al in Engeland, waar de prime minislt in feite de buitenlandse politiek leid: is bij ons uitgesloten. In 1963 tracht! de toenmalige premier Marijnen ee vinger in de BZ-pap te krijgen, maa dat mislukte door een onvoorwaarde lijk veto van minister Luns. Colijn Sedert Colijn, de grote uitzonde ring, is de macht van de Nederlandi premier eerder verkleind dan groot. Alleen al om die reden is he onlangs door liberalen en rechts KVP-ers gepropageerde denkbeeld het kabinet-Cals te vervangen don een interimkabinet-Zijlstra dan ooi weinig reëel. Wil men de financieel- economische toestand door een andere dan de huidige regering laten ren, dan is niet de keuze van de premier maar de keuze van de flA nisters van financiën en economise zaken belangrijk. Zijlstra op de Kb*' terdijk is, uit een oogpunt van fin» cieel-economisch beleid, nuttiger oi doeltreffender dan Zijlstra op Flelnl 1813 Een econoom als regering^" staat in Nederland als econoom sterk water. Om terug te keren tot de Engr methode van kabinetswijzigingen: is eigenlijk jammer dat die in Ned( land niet kan worden toegepast. NI alleen de beperkte Invloed van premier, ook allerlei andere factor beletten dat. Nederlandse mlnistei plegen zich op te hangen specialiteit. Ze zijn specialisten of s worden het. Van hen wordt kenr van de kleinste beleidsdetails vergd. Als ze zich eenmaal in de partementale stof hebben ingewerl zitten ze er zo goed in, dat afstand meer van kunnen nemen, i» maakt een switch van het ene nu het andere departement moeilijk, niet onmogelijk. Iemand als minlstc Bogaers zou op Sociale of Econt mische Zaken geen gek figuur slaat maar alleen een natuurvcrschljns zou hem voor 1970 van volkshuis vet ting verdrijven. All-round Engelse ministers mijden het speciil me. Ze pretenderen all-round-politi te zijn en in de meeste gevallen zij I ze dat ook. Ze voelen zich daara minder verkleefd aan het depart ment waarover ze toevallig het o wind voeren en zijn meer oetroklo bij het algemene regeringsbeleid. I concentreren zich meer op de hoofdl nen en laten de details aan de staa secretarissen, onderstaatssecretaris! en aan de ambtenaren over. Als a round-politici met uitsluitend ie resse voor grote zaken ook voorzo die niet op hun specifieke beleids liggen, zijn ze „in" voor elk depai ment. Met gemak verhuizen ze f net ene ministerie naar het and« Iemand ais MacMillan (geen t» roepsdiplomaat, geen wetenschapp lijk gevormd econoom, maar uitgefl van professie) was voor zijn pi* mierschap achtereenvolgens ministt van Volkshuisvesting, Buitenland! Zaken en Financiën. Richard Butle werkte successievelijk Binnenland) Zaken, Financiën en Buitenlandse Zi ken al In Nederland ligt dat alle maal veel moeilijker. Het kabi net-Cals zit weliswaar vol round-politici, die stuk voo stuk wel een of twee anden departementen zouden kunna beheren, maar een stoelendani naar Engels voorbeeld zou hie tijdverlies betekenen, want he zou van de betrokken minis ters een langdurige inwerk periode (in de details) vergen Dat is jammer, want een kabi netswijziging op dit momefl zou de vermoeide ploeg val Cals nieuw leven inblazen. Ver andering van spijs doet eten Het kabinet zou beslist een ver sterking ondergaan als bijv. d« ministers Vondeling en Den Uyl van post zouden ruilen. De verdediging van de nieuwe Rijksbegroting in de Kamer be looft een krachttoer te worden. De soepele, handige, scherpzin nige en deskundige politicus Den Uyl lijkt voor die taak beter uitgerust dan de ietwat schoolmeesterachtig-dogmati- sche Vondeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6