Nieuwe Leicis e CoiiraBit 1500 DODEN IN TURKIJE Loonbelasting elk jaar corrigeren pr" JAMIN STAKING TEN EINDE Spaarloon remt inflatie niet Commentaren DRIE KINDEREN VERDRONKEN Aardbeving in het oosten Stad Varto weggevaagd Moeilijk bereikbaar lEfi S€ NV. Krachtmeting in A'dam Zes Ambonezen vrij, 7 anderen in arrest ROYAL IB gaat produktie UIT BREIDEN Zaterdag 20 augustus 1966 47ste jaargang Oirecteuri OlEMEfc HooHftd.rf.un Or E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .St.ntvaifich ia ghablavan mil'» hart Ie taghanipoat I" Kantoren Lei Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i Prinses Margriet is gisteren de gast geweest van het sinds maan dag feestende eiland Terschelling. De Prinses kwam om het nieuwe gebouw van de hogere zeevaart school Willem Barentsz te openen. Op de foto prinses Margriet en burgemeester J. Okkinga. WASHINGTON De vakbond wn het technisch onderhoudsper- sonfeZ van een aantal Amerikaanse \iAf(vaartmaatschappijen heeft gistten een einde gemaakt aan de putste en kostbaarste staking in 4e Amerikaanse geschiedenis. 68 rocent van de ruim 35.000 leden ing akkoord met het nieuwe ar- eidscontract. dat een belangrijke ionsverhoging inhoudt. De staking bij de luchtvaartmaat- happyen Eastern, Trans World, orthwest, National en United, die 42 agen heeft geduurd, schakelde ruim I procent van het luchtverkeer uit en eeft vele honderden miljoenen dollars ekost. Roy Siemiller, president van de in- rnationale bond van mecaniciens, zei it dit een grote dag is. De salarissen lan aanzienlijk omhoog. De maat- happijen waren van plan hun toe ellen te laten opstijgen binnen enkele ren na het einde van de staking. Nog jdens het weekeinde hopen zij hun olledige diensten te kunnen hervatten. Het einde van de staking betekent rens het einde van een wet die het lis van Afgevaardigden met tegenzin behandeling nam en die beoogde de lakers te bevelen aan het werk te aan. ROTTERDAM Een grote tankwagen, volgeladen met zes tienduizend liter stookolie, is gisteravond op de hoek van de Boszoom en de Prinsenlaan van de weg geraakt en omgeslagen. Daarbij stootte de tank lek. In korte tijd stroomde drieduizend liter olie over straat. Brandweer en politie hebben uren nodig ge tuid om de weg weer berijdbaar te maken. Het ongeluk gebeurde bij een gelukte manoeuvre van de tank- autochauffeur om een botsing een tegemoekomende auto met daarin zes mensen te voor komen. De tankwagen was iets naar links uitgeweken voor een geparkeerde auto. p!_ ztë -A ~JtUSSR 0ANKABA -J:~\ Rrzurogfn Htiuo a i.™,. TURKIJE •VRM© Malaty* J --- f IRAK akhodclla'sose ZEE^- SYRIF i mnr, t\ LÏU-ÜÜ!^r~A ANKARA Meer dan vijftien honderd doden eiste de aardbeving die gisteren Oost-Turkije trof, en er zijn zeker achthonderd ge wonden. Alleen in een der drie getroffen provincies, Mus, zouden al meer dan duizend slachtoffers zijn. De stad Varto werd in enkele minuten met de grond gelijk ge maakt. Men schatte het aantal do den er op 340, met meer dan 700 gewonden. Premier Demiral vertrok vannacht naar het rampgebied in Turks Arme nië langs de Russische grens. Het is een bergachtig, woest en dunbevolkt gebied. Duizend kilometer ten oosten van het getroffen gebied, in Perzië, eiste een aardbeving in 1962 elfduizend mensen levens. Zwaar getroffen zijn Karliova, Hinis en Mercimekkale. De belangrijkste be- volkingscentra-Erzurum, Bingöl en Mus-schijnen niet zo zwaar getroffen te zijn. Behalve het genoemde Varto hebben de dorpen meer te lijden gehad dan de steden. ONBEREIKBAAR Bulldozers van het Turkse leger, die uit Mus naar Varto wilden, konden niet te hulp komen doordat een aard verschuiving deweg blokkeerde. Het gebied beschikt over schaarse verbindingen, waardoor het moeilijk is zich een beeld van de omvang van de ramp te vormen. Iedereen heeft zijn huis in de steek gelaten en is het land in gevlucht. De schokken waren het hevigst rond het middaguur van gisteren. De beving in de nacht al begonnen. Ook vanmorgen werden er weer schokken gemeld. De weinige ziekenhuizen in en bij het rampgebied zijn overvol De grote gebouwen, die nog overeind zijn geble ven, zijn ingericht als noodhospitalen an versahaffen onderdak aan vluchte lingen. In de provincie Erzurum zouden 24 dorpen plat liggen. HULP De reddingsacties duurden tot de duisternis inviel en werden vanmorgen vroeg hervat. De Amerikaanse militai- autoriteiten in Turkijv stelden art sen en geneesmiddelen ter beschikking op verzoek van de Turkse Rode Halve Maan (rode kruis). Vanmorgen ver trokken zij van de bases in Adana, Ankara en Izmir naar het rampgebied. Uit rapporten die uit de oostelijke orovincies te Ankara binnenkwamen, bleek dat vanmorgen reeds 1500 doden waren geteld. De vrees nam toe dat het aantal doden wellicht groter zal zijn dan tweeduizend. VOL-AUTOMA TISCHE M Herdenking reformatie in Oost-Duitsland De Oostduitse regering wil anders dan de Poolse onlangs, de kerken de vrije hand laten bij de herdenking van 450 jaar reformatie. Hoogtepunt zal zijn het feest op 31 oktober in Wit tenberg in de oost-zone. Maarten Luther hoort aan het hele volk zeggen de Oostduitsers vredelievend. Zie ons Zondagsblad. Directeur H. Schliesser van het Amsterdamse confectiebedrijf Netex zag zich geplaatst voor een steeds groeiend personeelstekort. Daarom was hij blij met dc veertig Joegosla vische modinettes die al helemaal aan de hoofdstedelijke toestanden zijn ge wend. Lees in ons Zondagsblad het verhaal over deze meisjes, die aan zienlijk meer dan thuis verdienen. De Achterste Hoefkreeg een kapel pag. 5 •fe VZT kan ze niet aan een koeien stal helpen - pag. Kernmerk KVP: schatkist maakt veel inflatiewinst (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het effect van de inflatie op de loon- en inkomsten belasting dient jaarlijks te wor den gecorrigeerd en niet perio diek achteraf, zoals de ministers Z(jlstra en Witteveen dit hebben gedaan. Ieder jaar behoort men per 1 juli via de index van de prij zen de correctie in de belastingen vast te stellen. Deze correcties moet men dan in Januari daarop volgend in de tabellen voor de loon- en inkomstenbelasting ver werken. Deze suggestie doet een commissie van de KVP in het ont- werpwerkprogramma 1967. Het partijbestuur heeft zich achter de conclusie gesteld. De tot nu toe gevolgde methode van verbetering achteraf heeft er vol gens de commissie toe geleid dat se dert 1945 nooit een reële belastingver laging heeft plaats gehad, omdat de verkregen verbetering op het mo ment van uitvoering reeds door de inflatie was achterhaald. Men wijst er op dat 50 proeent van alle belastin-1 gen waaronder de loon- en in komstenbelasting de schatkist in flatiewinst opleveren. Dit komt door dat de belastinginkomsten automa tisch meer stijgen dan het tempo de inflatie. Het voordeel dat tengevol ge hiervan voor de overheid ontstaat, berekent men op 200 miljoen gulden per jaar. Ongrondwettig Op deze wijze wordt, aldus de com missie, het beginsel van een evenredige belastingdruk geweld aangedaan. Bo vendien acht zij dit profijt trekken van de overheid ten koste van de burgers strijd met de grondwettelijke voorschriften over de belastingheffing. Daarom bepleit men een jaarlijkse, au tomatische correctie, die de regering in overleg met het parlement dient vast te stellen. Ten slotte wyst de commissie er op dat naast deze maatregelen ook de pro gressie in de loon- en inkomstenbe lasting nader moet worden bestudeerd. In verband hiermee onderstreept men de wenselijkheid om de grondslagen van het Nederlands belastingstelsel op- ~'euw In studie te nemen. Naastenliefde In het ontwerp-program wordt ook dc basis van de KVP omschreven. „Liefde tot God en liefde tot de mede- vormt de grondslag van de christelijk geïnspireerde KVP-politiek. Een zodanige partij zoekt steeds naar vernieuwing en verbetering. Zij moet vandaag de grondslag leggen vooi maatschappij van dc toekomst." Het ontwerp is een nadere uitwer king van het in januari door de KVP uitgegeven structuurrapport. Hierin werd destijds handhaving van een ka tholieke partij wenselijk geacht om het politieke denken en handelen in christe lijke geest te kunnen beïnvloeden. Voorts wees men er op dat de KVP geen kerkelijke partij diende te zijn. In het thans geldend Algemeen Staat kundig Program wordt gesteld dat de staat de kerk in het verwezenlijken hoger van haar doeleinden, orde zijn, niet mag belemmeren. De Staat moet de Kerk rechtsbescherming verlenen en haar werkzaamheid bevor deren. In het ontwerp-basisprogram leest men slechts: „De KVP vraagt in de staatkunde respectvolle verdraagzaam heid ten aanzien van de levensbeschou wing en het politieke inzicht van de burger, alsmede waarborging van ge lijke rechten voor alle in godsdienstig en levensbeschouwelijk opzicht uiteen lopende groepen van de Nederlandse bevolking." DEN HAAG De Vereniging Effec- tenbeschemiing heeft zich tot het over legorgaan van ae drie werknemersvakcen- tralen gericht met het verzoek om nade re inlichtingen over het voorgestelde spaarloon in 1966. De vereniging blijkt nogal wat bedenkingen te Aebben tegen het plan. Mag voor een spaarregeling beschikt worden over een loongedeelte van de werknemers zonder hun toestem ming? Wil men dit wettelijk regelen? Het voorgestelde spaarloon zou wel de consumptie-inflatie kunnen afremmen, maar niet de looninflatie. De vereniging ziet hier ook consekwen- ties voor de kapitaalverschaffing aan on dernemingen, overheid enz., zaken waar bij het algemeen belang sterk is betrok ken. De vereniging wil daarom meer we ten over de denkbeelden, de draagwijdte en de toepassing van dit spaarloon. G AMSTERDAM Het is niet uitgeslo ten dat net dit weekeinde in de hoofdstad tot een krachtmeting zal ko men tussen de politie en de deelnemers aan de door de actiegroep Vietnam voor morgenavond aangekondfgde stille pro testmars. zoals de groep iedere derde zondag van de maand houdt. Deze keer is er echter geen vergunning voor aange vraagd bij B. en W. Dit is om principiële redenen niet ge daan. De jongeren vinden dit een beknot ting van het recht van vrije meningsui ting. doordat blijkens ervaringen in de ooofdstad wel degelijk beperkingen wor den opgelegd, betreffende de te volgen route, mee te voeren leuzen en andere manifestaties, aldus de groep De hevige overstromingen heb ben enorme verwoestingen aan gericht in Oostenrijk. Deze foto werd gemaakt in Radenthein in Karinthië. (zie pag. 5). Tijdig IN ónze krant van vandaag wordt gemeld dat de gemiddelde loon kostenstijging dit jaar is uitgeko men op 7.9 procent of bijna 1 pro cent meer dan de regering ver antwoord achtte. Deze uitkomst is in de galeven om standigheden niet verontrustend en dat is voornamelijk te danken aan de loonmaatregelen, die de rege ring zij het na lang aarzelen heeft afgekondigd, toen de ontwik keling bij de vrije") loononder handelingen opnieuw uit de hand dreigde te lopen. Toch geven de cijfers van het loon- bareau van het College van Rijks bemiddelaars de werkelijkheid niet geheel juist weer. In diverse be drijfstakken en ondernemingen na melijk heeft men langs „slinkse" wegen tóch gerealiseerd wat aan vankelijk tussen werkgevers en werknemers was overeengekomen, maar wat door rijksbemiddelaars was verboden. Het is uitermate moeilijk precies na te gaan waar en in welke om vang dit is gebeurd (al zijn et wel voorbeelden te noemen). Er is ook weinig tegen te doen, want een maal afgesloten en vaak in de praktijk reeds gerealiseerde over eenkomsten zijn meestal moeilijk te herroepen. Voorkomen is ook hier beter dan genezen. En een dergelijke ontwik keling kan worden voorkomen door de centrale loonpolitieke beslissin gen tijdig te nemen. Het is wel ge wenst dat daarmee niet opnieuw wordt gewacht tot de loononder handelingen al lang en breed zijn begonnen of zelfsal z|jn afgeslo- sloten. als "toetje" na de maaltijd ijs van niet duur wel heerlijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gisteravond Iaat heeft de Haagse politie zes Ambonezen die in hechtenis zaten wegens vermoe delijke brandstichting in de Indonesi sche ambassade, weer vrijgelaten, om dat tegen hen niets kon worden inge bracht. Twee Ambonezen zijn vastgehouden en zijn vandaag voor de officier van justitie geleid. Men meende voldoende aanwijzingen te hebben om tot deze stap over'te gaan. Gisteren heeft de politie weer zeven andere Ambonezen uit de Zuidmoluk- se wijk te Moordrecht aangehouden. Deze jongelui, in leeftijd variërend van 14 tot 19 jaar, werden ontboden op het politiebureau te Gouda. Daarna werden zij overgebracht naar Den Haag. «chrijfmachinefabrlek "ooiov.lMtraat 20 L.id.n Ook moeder met tivee kinderen IJ it Nieuwerkerk aan de IJssel SCHEVENINGEN Op het Scheveningse strand zijn gister middag drie kinderen, een broer tje en een zusje en een buurmeis je, allen afkomstig uit Nieuwer- kerk aan den IJssel verdronken. Op niet minder tragische wijze zijn donderdagmiddag, naar men aanneemt, een moeder en haar twee kinderen uit Asch (gemeen te Buren) omgekomen tijdens het zwemmen in de Lek in het Be- tuwse dorpje Ravenswaay. De drie kinderen uit Nieuwerkerk aan de IJssel, die in zee verdronken, zijn de negentienjarige Janneke Anker, haar twaalfjarig broertje Arie Jan An ker en het buurmeisje Janneke de Hol lander. Het drietal was de zee ingelopen. Dc zestienjarige Johanna Anker was. toen het water tot haar knieën reikte, terug gegaan. Plotseling was zij de overigen echter uit het oog verloren. De vuurtorenwachter van Schevenln- gen, die zag dat de kinderen te ver in zee waren gegaan, sloeg onmiddellijk alarm, lichtte de politie In en rende naar beneden. Politiemensen en vele tientallen baders hebben gezocht, maar zij vonden geen van de drie drenkelin gen. Een van de agenten liep bij het zoeken nog een ernstige verwonding aan zijn rechterbeen op. De vier kinderen waren een dagje met mevrouw Anker uit. De vrouw zat ln de auto op de boulevard, terwijl de kinderen in zee gingen. Zij had niet gezien, dat twee van haar kinderen en het buurmeisje in nood waren komen te verkeren. Nadat reddingspogingen waren ondernomen, bedacht zij, dat het haar kinderen konden zijn die in gevaar verkeerden. Niels vernomen Dc 27-Jarige mevrouw Vermeu- len-van Alphen uit Asch is donderdag met baar twee kinderen, de achtjarige Wiima en de zevenjarige Henk, ver dronken in de Lek zonder dat iemand het heeft gezien. Mevrouw Vermeulen was na schooltijd met haar kinderen gaan zwemmen. Zij had haar auto op de Lekdijk bij Ravenswaay gepar keerd. Toen de heer Vermeulen "s avonds thuis kwam en rijn vrouw en kinderen niet aantrof, is hij bij de ri vier gaan kijken. Daar vond hij de kleren van zijn vrouw en xinri»ren rn ook de auto. Na vele ufen zoeken kon het stoffelijk overschot van mevrouw Vermeulen worden geborgen. V.ar de kinderen wordt nog gedregd. zie pagina 3 IV.V. A. SLUYTKR Zn. La dolf de Jongbitraat 25 - Telefoon 242565 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR 1IEEL NEDERLAND Nóg warmer De afgelopen week was bijzonder zonnig en is geleidelijk warmer gewor den. Vrijdagmiddag kwam de tempe ratuur in het westen tot 24 graden en in het zuid-oosten tot 26 graden. Van daag en ook zondag zullen wy ons in de warme lucht bevinden met tempe raturen tussen 26 en 28 graden. Boven Frankrijk en Duitsland liggen enkele kleine storingen, die in de middag een verspreid warmteonweer kunnen ver oorzaken Er staat een zwakke oosten wind en overigens houdt het weer een zomers karakter. Na zondag wellicht iets koeler door wind van zee. maar de hogedrukge- bieden blijven belangrijk actiever dan de depressies die hier en daar te ont dekken zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1