ONDMjjj BLAD t DORPSKERK STAAT OP INSTORTEN Een grote mond kon je niet eens meer geven INGANG KLEINE HEK Ommeren wacht zonder uitzicht ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 WEGENS VALLENDE LEIEN... In hun tehuis genieten de meisjes tan maaltijden als thuis tvorden klaargemaakt. uit het plafond vallen. Door het vocht zijn de vloerbalken aan het rotten. Op enkele plaatsen kan men er zo door heen trappen... Aan de buitenkant lijkt de situatie nog ernstiger. Het dak is, zegt men, zo zwak, dat niemand erop durft te klim men om gaten te dichten. Van de muren is de laag cement bijna verdwenen, zodat de oorspronkelijke, onregelmati ge rode en bruine bakstenen zijn te zien. Romaans Uit hel in Gothische stijl ge bouwde middenschip leiden historici af, dat dc kerk omstreeks 1100 is gesticht. Ze kerheid daarover bestaat ech ter niet. Wel staat vast, dat de kerk tussen 1400 en 1500 in Romaanse stijl is herbouwd. Dat is te zien aan de met de hand gemaakte stenen, die in die tijd werden gebruikt. Bij de herbouw zijn de ramen door andere vervangen; de vormen van de oude ramen zijn in de muren nog te ont- Algehele restauratie kost een kapitaal: vijfhonderddui zend gulden! Dat zit er onder de huidige omstandigheden niet in. Maar ook het plan voor nood-reparaties heeft weinig kans van slagen. Daar voor is een ton nodig. Monu mentenzorg springt niet bij en de kas van de hervormde ge meente is zo goed als leeg... „Goedkoper" Haas zegt vertwijfeld: „Ik wou, dat de kerk werd geslo ten. We waren veel beter en goedkoper af, als we een mooi klein kerkje zouden kunnen krijgen. „Administrerend kerkvoogd A. J. van Rijswijk (67), een kleine, tanige land bouwer. voelt, afgezien van het kostenvraagstuk, niet voor nieuwbouw. Hij moet niets van „die moderne platte din gen" hebben. „Zoals onze kerk er nu bijstaat, is het een schandaal. Maar als het ge bouw eenmaal weer helemaal opgeknapt is, is het een sie raad voor het dorp". De Kerkvoogdij heeft enige tijd geleden al een architect opdracht gegeven, een restau ratieplan te maken. Dat kost te haar tienduizend gulden. De uitgave bracht de gemeen te dichtbij een financieel bankroet. De kerkvoogdij vond de investering echter toen nog verantwoord. Op het ogenblik zou zij zich nog wel een keer bedenken... Uitzichtloos De situatie is uitzichtloos! Eind deze maand krijgt her vormd Ommeren weer een hulpprediker. Hij wordt in de kerk van Lienden bevestigd, omdat er in de oude school geen ruimte voldoende is. Kerkvoogd van Rijswijk verwacht, dat het kerkbezoek daarna weer wat zal stijgen. „Toen onze predikant naar Nijmegen vertrok, zakte het wat af", vertelt hij berustend. Berusting Iedereen in Ommeren lijkt in de omstandighe den te berusten. De oude dorpskerk staat op in storten. Als er niets ge beurt, zal het historische bouwwerk vroeg o( laat in elkaar zakken. Het heeft er veel van, dat die van Ommeren zich met dit idee vertrouwd heb ben gemaakt. Wat moet komen, komt toch! kost ruim half miljoen (Van een onxer verslaggevers) Bij de ingang is een wit bord met zwarte letters tegen een boom gespijkerd: Wegens val lende leien. ingang kleine hek. De waarschuwing is niet over bodig. Bij elke ferme windstoot glijden grijze, messcherpe stukken leisteen van het schui ne kerkdak. Het grintpad ligt er bezaaid mee. Restauratic Gewillig poseert een groep meisjes op een Amsterdamse brug voor de fotograaf. Het hervormde, meer dan acht eeuwen oude kerkje van het Betuwse dorp Ommeren (700 inwo ners) staat op instorten. Een paar jaar geleden heeft de kerkvoogdij bot je bij botje gelegd om één van de wrakke muren te laten stutten. Toen ver trouwde zij er nog op, dat Monumentenzorg spoedig met geld over de brug zou komen om de kerk te restaureren. Die hoop is nu zo goed als vervlogen. Monumentenzorg heeft toestemming gegeven voor de allernoodzakelijkste re paraties, maar tegelijker tijd laten weten, dat er geen geld voor is. Hervormd Ommeren (kerk dorp van de gemeente Lien den) bezit een historische, maar tevens levensgevaarlijke kerk. Een klein jaar geleden besloot de kerkvoogdij, geen diensten meer in het gebouw te houden. Het was te riskant. De omgeving werd met hek ken en ijzerdraad afgesloten. De oude school naast het ge bouw werd als kerk ingericht. In het zaaltje van de jonge lingsvereniging was voor de ongeveer honderd trouwe kerkgangers net voldoende plaats, als de preekstoel en de stoelen van de kerkeraad voor de coulissen op het toneeltje werden gezet De verhuizing had in elk geval één voordeel: niemand werd meer nat! Deplotahcl Het kerkje verkeert in een deplorabele toestand, die, als er niet snel wordt ingegrepen, rampzalig kan worden. Aan de binnenkant zijn de grauwe muren groen uitgeslagen van het vocht. Door scheuren in de muren en het dak stroomt bij een regenbui het water naar binnen. De grijze banken zijn bedekt met stukjes pleisterwerk, die regelmatig Joegoslavische gemeenschap in Amsterdam is groot. Er werken zeker 350 landgenoten. En dat be tekent natuurlijk, lacht de direc teur: afspraakjes („maar niet in huis"). Ze gaan santen naar de film of brengen de avond door in het Yugoslavenski Dom, een paar honderd meter verderop, aan de Singel. Daar vinden ze meer land genoten, in Joegoslavische sfeer met muziek en maaltijden uit ei gen (volks)keuken. Want daar heen trekken ze toch altijd weer: naar een eigen omgeving, die hun iets teruggeeft van wat zij achterlieten in het verre Osjck. Want heimwee zullen de Evica's, de Anica's en dc Katica's altijd houden, ook in de aan amuse ment zo rijke metropool Amstcr- een vader over zijn zwartogige modinettes. Hij stelde ook zelf de reglementen op voor het huis. Door de week moeten ze om half elf thuis zijn. Vrijdag en zater dag mag het twee uurtjes later. Maar zondag is het weer half elf. „We maken er geen chaos van", zegt hij, „Nu al ze zijn koud drie weken hier staan er 's avonds auto's voor de deur van mannen, die ik helemaal niet Tekort De directeur is van zichzelf overtuigd als hij zegt een goede gooi te hebben gedaan. „De meisjes voelen zich als in een paradijs. Ze wonen beter en ver dienen meer: daar nog geen hon derd gulden in de maand, hier meer dan het viervoudige." Aan de andere kant was zijn personeelsprobleem er in één slag mee opgelost. Een probleem, dat geeft hij toe de textiel industrie verlamt. „Export-or ders kurinen we niet eens uitvoe ren omdat de mensen er niet zijn. De meisjes, die je hebt moet je met beide handen vasthouden, want ze lopen direct weg. Een grote mond kan je niet eens meer geven, want voordat je het weet ben je ze kwijt en zitten ze bij de concurrentie. Ze doen pre cies wat ze zelf willen. Dikwijls blijven ze na de vakantie zon der er iets van te zeggen zo maar weg. En je hebt het maar te accepteren." Directeur Schliesser: „Ik heb het spits afgebeten. Joegosla vische meisjes zijn nog nooit voor dit werk aangetrokken. Het was ook puur toeval, dat mijn atelierchef er tegenaan liep. Een jaar lang zijn we bezig geweest om visa te krijgen. Uiteindelijk lukte dat. Nu hebben we een aan vraag lopen voor tien Joegosla vische kleermakers. Laat ze HET Amsterdamse confectiebedrijf Netex trok veer tig Joegoslavische modinettes aan om te voorzien in het steeds groeiende personeelstekort. Tiendui zenden guldens werden ervoor geïnvesteerd. Maar direc- teur H. Schliesser zegt: ze lonen de moeite. De tekor ten dreigden het hele bedrijf te verlammen, de meisjes maakten dikwijls de dienst uit en: Directeur H. Schliesser van het Amsterdamse con fectiebedrijf Netex rad pratende vijftiger was zijn meisjes zelf wezen ver welkomen na de lange bus reis uit het zuiden. Een groep van veertig, die zijn atelier chef W. Visser tijdens een vakantie had aangetrokken om aan de hoofdstedelijke Keizersgracht als modinette te komen werken. „Het regende toen ze aan kwamen en daarom ben ik maar gelijk jassen met ze gaan kopen. Later zijn we ook maar een schoenwinkel binnengestapt, want de meis jes hadden maar weinig bij zich. Een koffertje met het allernoodzakelijkste, dat was alles". Eigen huis Aanpassingsproblemen? Direc teur Schliesser wuift ze met zake lijke voortvarendheid weg. „Ik heb een huis voor ze gekocht. Daar kunnen ze in eigen sfeer wonen. Er zijn slaapkamers met Stapelbedden ingericht en een conversatiezaal. Eten kunnen ze er ook. Eén van de meisjes kookt. Volgens eigen receptuur, want ze staan er op, dat Joegosla vische maaltijden op tafel komen met raznici en cevapvici. En als ze zich 's avonds vervelen, kun nen ze tv. kijken. Misschien doen ze er ook wat talenkennis mee op". Zelf gaat hij er dikwijls op bezoek. „Dan probeer ik wat met ze te praten. Soms eet ik ook mee, want ik wil graag zelf zien hoe de meisjes zich houden". Directeur Schliesser waakt als maar komen, we kunnen ze best gebruiken." Wonnen Hoewel de meisjes pas drie we ken hier zijn, kan hij nu al zeg gen: „het zijn beste krachten, harde werksters. Ze moeten nog even wennen aan de electrische machines (daar werkten ze nog met trapmachines), maar dat is een kwestie van een paar maan den. Moeilijkheden hebben we nog niet gehad. Het gaat beter dan met de Turken, Soanjaarden en Italianen in veel andere be drijven." Wat ook gebleken is: zij wer ken sanerend. „Grote monden hoor je niet meer. Laatst kwam er nog een (Nederlands) meisje bij me dat op hoge toon zei, dat ze meer loon wilde en dat ze als ze het niet kreeg weg zou gaan. Ik zei: nou meid, daar hangt je jas, verdwijn maar. Maar ze ging niet weg!" Tolk fOEN ze aankwamen, huilden er een paar. Ze stonden wat vreemd te kijken in het drukke Amsterdam. Al dat ver keer om hen heen: ze waren het niet gewend. Osjek is maar een klein stadje met een paar dui zend inwoners en bijna zonder auto's. De over gang was misschien wat al te snel van het irarme Joegoslavië, ver weg tegen de Hongaarse grens, naar een regen achtig Holland. Ze waren tenslotte nog nooit van huis geweest." Overigens is de samenwerking in het atelier uitstekend. Ze zijn helemaal opgenomen door het nu 125 man (voornamelijk vrouwen) tellend personeel. Het enige waar mee zij zich onderscheiden is de blauwe jas („dan kan je ze beter herkennen") en natuurlijk hun taal. Nederlands spreken zij niet. Maar ook daarvoor heeft di recteur Schliesser met de nodige der-Dujmovic, 20 jaar geleden buur* kent hen al. Alleen de taal uit Bosnië naar Nederland geko- zijn ze nog niet machtig, maar men, hier getrouwd en sinds 14 dat komt snel genoeg. Met geba ren komen ze in het atelier Zij treedt de eerste maand op als tolk om de meisjes wegwijs te maken. Ze zijn overigens al een heel eind. Directeur Schlies ser: „ze lopen de weg van hun huis aan de Derde Helmersstraat naar de Keizersgracht al alleen. Eigen sfeer De veertig modinettes acclima tiseren snel. Contacten legden zij al in dc eerste weken, want dc

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13