AMBONEZEN OP SCHERP SAMEN KWARTJES RAPEN. Boos over politie-optreden Protest van ir, Manusama Ernstige vertraging in onderzoeken Pietluttig brandje Uit de Haagse hof geplukt Advocaat met harde hand uit zaal verwijderd DAMES! DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1"66 Volgens de woordvoerder an de Ambonezen in Moor- Irecht, de 27-jarige E. Aponno lit Den Haag. heeft de politie Ie negen van de brandstichting n de Indonesische ambassade crdachten lukraak in arrest Om er wat bij te verdienen maken Ambonese vrouwen en kinderen voor rekening van een conservenfabriek worteltjes schoon. Zij doen dat karwei op de grasgazons onder de zomerse zon. (Van een onzer verslaggevers) MOORDRECHT De Ambonezen-gemeenschap van Moor drecht staat op scherp Iedere vreeemdelin?, die de rommelige w^jk met eenvoudige woningwethuisjes aan de rand het dorp binnenrijdt, wordt met vijandige blikken nage keken. In de donkerbruine ogen van mannen en vrouwen, die groepjes op de trottoirs staan te praten, is de verontwaardi ging te lezen over de arrestatie van negen Ambonezen, twee volwassenen en zeven jongens tussen de zestien jaar ver dacht van brandstichting in het gebouw van de Indonesische ambassade in Den Haag. dens de protestdemonstratie van Am bonezen voor het gebouw van de am bassade waren zij aangehouden, om dat zij tot het terrein van de ambas sade waren doorgedrongen. Daarom worden zij nu plotseling van de brandstichting beschuldigd. Eén van de volwassenen, een man van 37 jaar, is gearresteerd, omdat hij als leider van de jongerenorganisatie, veel met de jongens optrekt..." Acht van de arrestanten wonen in Moordrecht; de negende komt uit Al phen aan de Rijn. Maandagavond kre gen zij het verzoek naar het politiebu reau in Gouda te komen. Zeven gingen heen; de andere twee waren niet thuis, 's Avonds om tien uur liet de politie weten, dat de zeven Ambonezen achter slot en grendel zaten. Dinsdag morgen ging de achtste Ambonees naar de Goudse politie en ook hij werd met een vastgezet. De negende, een jongen van zestien, werd in de loop van dinsdag uit de ouderlijke woning ge haald. De heer Aponno vertelt, dat hij misdadiger" in de politiewa gen werd gestopt. „Zijn moeder is er helemaal overstuur van". Verdachte overval niet uitgeleverd DEN HAAG De Nederlandse en Bel- jlscbe polltie-autoriteiten zijn bijzonder ontstemd over de geringe samenwerking tussen de politie-korpsen van diverse lan- '7 4a De Amersfoortse inspecteur J. W. r tm\Soest moest onlangs uit Wenen terug- ïern met de boodschap, dat de hoofdver- oi dichte van de overval op de Nutsspaar- i'fc btnk in Amersfoort, Weinber, niet aan ■■«u A'ederland zou worden uitgeleverd en .Tïelfs niet voor confrontatie met getuigen "'naar Nederland kon komen. Nu kampen de Belgische politle-functionarissen met nog veel ingewikkelder geval. Op 24 februari j.l. werd de Brusselse politie-agent Leender door gangsters ver moord. Zijn lijk werd meegenomen en ergens in de buurt van Antwerpen begra- De moordenaar, een zekere Zanotto, i in Parijs gearresteerd, evenals twee andere gangsters van de bende van Za notto, die naar de Franse politie zeker weet, ook schuldig is aan de bankoverval in Tilburg, waar bijna 1 miljoen werd buitgemaakt. Zanotto heeft bekend bij de moord op Leender aanwezig te zijn geweest en hij heeft aanwijzingen gegeven, waar het "stoffelijk overschot werd begraven. Ui teraard is de Belgische politie er alles A 3f aan gelegen het stoffelijk overschot van een collega op te graven en een behoor lijke herbegrafenis te geven. Hoewel men met vele tientallen personen naar het lijk heeft gezocht op de plaats, die Za- 8' notto had aangegeven, is men er niet in geslaagd dit te vinden. Rechercheurs hebben toen de gehele n hi omgeving op foto's vast moeten leggen, w omdat de Parijse justitie weigerde Zanot- to naar België te laten gaan om zelf de plaats aan te wijzen, waar de gangsters Leender hadden begraven. Nu wordt ge- 'Sw probeerd via de foto's de juiste plek te Vinden. Zanotto is wel bereid tot mede werking, maar de Franse politie wil hem niet uit handen geven, omdat zij be vreesd is, dat de gangster eenmaal op Belgisch grondgebied, daar zal worden uitgehouden, hetgeen de Belgische poli- tittbsurd vindt. OOK TILBURG Behalve dc Amersfoortse recherche (twee man), is nu ook de Tllburgse re- dat de politie in Parijs zeer positief is in Smokkelkalveren in zakken verpakt KONINGSBOSCH Een niet alle- 4 daagse smokkel heeft zich gisternacht J voorgedaan bij de Duitse grens. Een 1 tO-jarige Duitser probeerde hier twintig 2 jonge kalveren de grens over te smokke- j len. Hij had hiertoe de beesten tot aan hun nek in zakken gebonden en op een r| aanhangwagen van een tractor gelegd- De kalveren waren bovendien bedekt •t met een zeil en daaroverheen lag w een plank. De Duitser is gearresteerd de twintig kalveren zijn in quarantaine Ïenomen met het oog op gevaar van esmetting met mond- en klauwzeer. Gestolen postzegels waren zeer kostbaar AMSTERDAM De partij postzegels, 1 die dinsdag uit de winkel van een postze- i gelhandelaar aan de N.Z. Voorburgwal i werd ontvreemd, blijkt een waarde te I hebben van 80.000 tot 100.000. Tot de partij behoorde een zeer zeldza me collectie zogenaamde eerstedag-enve- I loppen, die door een particulier aan de j handelaar in bewaring waren gegeven. 1 De waarde hiervan bedroeg ƒ50.000. 1 De politie beschikt over enkele sporen, I die wellicht tot de arrestatie van de da- der kunnen leiden. Pionier-7 is in baan om de zon KAAP KENNEDY De V.S. hebben I gisteren vanaf Kaap Kennedy met succes het onbemande ruimtevaartuig Plon'cr-7 1 'n een baan om de zon geschoten. Pio- nler-7 moet gegevens verstrekken over mogelijke gevaren voor toekomstige pla- j netalre ruimtevaarders. cherche actief. De Amersfoorters zijn al vier dagen in de Brusselse hoofdstad voor een confrontatie met Turatello, de Italiaanse bandiet, die een week geleden werd gegrepen bij een bankoverval. De Tilburgse politiemannen hebben ook be langstelling voor Turatello, maar hun in teresse gaat toch meer uit naar de gear resteerde leden van de bende van Zanot to, hetgeen begrijpelijk Is. Temeer, om- haar verklaring, dat deze bende de over val op het Amro-bijkantoor in Tilburg pleegde. De grote moeilijkheid voor &e Neder landse justitie is echter, dat geen enkel land verplicht is eigen onderdanen uit te leveren voor misdrijven op het grondge bied van een andere natie. Dit betekent een aanmerkelijke vertraging in de derzoeken, die naar diverse overvallen worden ingesteld. Het is zelfs mogelijk, dat door het niet kunnen confronteren van getuigen met verdachten een misda diger vrijuit kan gaan, hoewel hij schul dig is. Weinber b.v. houdt vol, dat hij onschuldig is aan de overval in Amersfoort, hoewel hij door diverse personen is herkend van foto's. Weinber heeft in Oostenrijk een blanco-strafregis ter. Zo lang hij niet door getuigen it aangewezen als de man. die de overval pleegde, kan de Oostenrijkse politie hem niet vasthouden. Voor Zanotto liggen de zaken an- geweest, maar hij heeft in Frankrijk al zo veel misdaden op zijn geweten, dat hij daar in ieder geval zal worden veroordeeld. Niettemin meent de Belgische poli tie, dat zij het recht heeft Zanotto „op te vragen", omdat de moord op een politie-man ook internationaal als de zwaarste misdaad geldt. Daarbij komt, dat Zanotto weet, waar het stof felijk overschot van de vermoorde agent is begraven. Natuurlijk willen de politie-mannen dit ook weten. Maar Parijs blijft weigeren de gangster naar België te laten gaan en in Wenen wil men Weinber niet voor confrontatie naar Nederland sturen. De zaak is al zo hoog gelo pen, dat de Badan Persatuan, de organisatie, waarbij tachtig procent van de in ons land verblijvende Zuidmolukkers is aangesloten, er zich mee is gaan bemoeien. Zij heeft één van haar vaste medewerkers naar de geisoleerde woonwijk gestuurd om als officiële woord voerder van de Ambonezen op te treden: de 27-jarige, zeer be minnelijke jongeman E. Aponno uit Den Haag. Het smaakvol ingerichte huis van se cretaris N. D. Sahetapij van de wijk raad is zijn tijdelijke hoofdkwartier. Als tolk van de Ambonezen-gemeen schap (144 gezinnen; in totaal ongeveer duizend mannen vrouwen en kinderen) heeft hij overigens weinig te verkla ren. Hij ontkent, dat één van de bewo ners bij de brandstichting is betrokken en hij sluit zich verder aan bij de woorden van ir. J. A. Manusama, de nieuwe president van de Republiek der Zuid-Molukken, die ongeveer hetzelfde heeft gezegd: onze mensen staan er he lemaal buiten! KLACHT Hij camoufleert zijn emotionele gela denheid achter keurige volzinnen, in een bijna accentloos Nederlands uit gesproken. Niettemin neemt hij geen blad voor de mond en zegt hij precies wat hij op zijn hart heeft: „De bewo ners zijn gebelgd over het optreden van de politie. Ir. Manusama zal hiero ver een klacht indienen." „Er wordt veel te veel ophef ge maakt over deze pietluttige zaak. Een brandje met een schade van 75.000 gul den. Wat is dat nu? De Nederlandse regering en het Nederlandse volk beste den aan de tragiek van de Zuidmo- lukse vrijheidsstrijd, die duizenden slachtoffers eist en waardoor al jaren honger wordt geleden, geen aandacht. Maar als er een of andere Javaan be- weert, dat Ambonezen de brand in de ambassade hebben gesticht, komt prompt de politie om de zaak tot de bodem uit te zoeken". IN OPSPRAAK Moordrecht voor de tweede maal in betrekkelijk korte tijd in opspraak ge komen. Verleden jaar waren er ernsti ge moeilijkheden, toen de jeugd uit de woonwijk op de vuist ging met jeugdi ge dorpsbewoners. De politie moest toen met harde hand een eind aan de vechtpartijen maken. Aan die relletjes heeft de Ambonese jeugd een slechte naam overgehouden. Een platina blonde huisvrouw, moeder een kind, vertelde: „Ik durf 's avonds niet meer alleen de straat op. Jongens van een jaar of zestien, zeven tien uit die woonwijk proberen iedere vrouw aan te randen. Zij hebben altijd lange, vlijmscherpe messen bij zich. Laatst hebben twee van die jongens vrouw aangevallen. Gelukkig kon ze zich nog net losrukken en een huis binnenvluchten..." UITLOKKEN Als men de verhalen mag geloven, maakt de Ambonese jeugd zich ook herhaaldelijk schuldig aan kleine diefstallen in winkels en probeert zij in de café's incidenten uit te lokken. Een jonge caféhouder: „Met de oudere Ambonezen hebben we nooit geen last. Dat zijn keurige mensen. Af en to« komen ze hier wel eens binnen en dan gedragen ze zich zo als ieder ander. Je moet alleen nooit over politiek gaan praten. Dan krijg je herrie!" Het gebeurt zelden, dat de oudere bewoners uit de Ambonezengemeen schap zich aan drankmisbruik schuldig maken. De kastelein: „Ze laten elke week ontzettend veel drank naar de woonwijk brengen. Er wordt daar meer gedronken dan de gezamenlijke omzet van de drie plaatselijke café's" MOLSHOPEN De mannen van de rijkspolitie zijn inderdaad grondig te werk gegaan. Zij hebben huiszoekingen verricht, cor respondenties onderzocht en aan lege medicijn- en bierflessen geroken. Zelfs hebben zij op een afstand gadegesla gen door smalend lachende bewoners molshopen overhoop gegooid.... Wat zij daar zochten is niet duidelijk! Het onderzoek van de lege flessen hield, zo wordt aangenomen, verband met het feit, dat door de ramen van het ambas sadegebouw flessen met oetroleum naar binnen zijn gesmeten in de nacht ran 26 op 27 juli. Volgens de heer Aponno heeft de politie geen overtuigende argumen ten om de negen Ambonnezen gevan gen te houden. „De jongens zijn ge pakt, omdat hun namen bij de Haagse politie bekend waren. Tij- Uitlevering geëist van Horst Schumann HAMBURG West-Duitsland heeft op nieuw aan de regering van Ghana de uitlevering gevraagd van de voormalige concentratiekamparts Horst Schumann. Een dergelijk verzoek werd onder het bewind-Nkroemah dit voorjaar afgewe zen. Nu N'kroemah niet meer aan dc macht is zal het Ghanese gerechtshof eer nieuw verzoek om uitlevering opnieuw behandelen. Schumann wordt beschuldigd moord op en sterilisatie van tienduizend sen in het kamp Auschwitz. 7O LANGZAMERHAND glijdt ie- /_i dereen rustig terug op het plaatsje, dat een poosje leeg gebleven is. Minister Luns heeft zijn eerste re ceptie zelfs al weer achter de rug, want hij heeft gisteren ambassadeur Soedjarwo Tjonaronegoro op kasteel Oud-Wassenaar gecomplimenteerd met de Indonesische onafhankelijk- Toc.i eigenlijk niet veel gebeurd, vinden ze. En in die tijd, waar ze dan aan denken, hebben wij van de ene opwin ding in de andere geleefd. Er is een brand op de Indonesische ambassade geweest, een ontvoering uit een zie- Minister Vrolijk is op weg naar huis. De burgemeester van Dordrecht pakt nu koffers in iet grappige witte huisje op het Griekse Mikanos om weer huistoe te keren. De hoofdcom missaris van politie van Den Haag heeft voor het eerst iets gemerkt van het C-iinese avontuur van zijn man nen. Ze staan en zitten er nog steeds politiemannen in de laan en de Chi nezen in het huis. De vakantiegangers komen allemaal terug om weer heel gewoon de oude draad op te nemen. Minister Diepen horst zal niet meer eenzaam zijn toe vlucht be.ioeven te zoeken in Nieuwspoort om lunch en krantenle- Het zal allemaal zijn zoals het was En na twee dagen zeeeen (en zuch ten) allen van vakantie teruggekeer den: het is als ben ie niet wegge- Alles en alles is dan weer gewoop geworden. Niks gebcuril kenhuis, het beleg geslagen aan de Adriaan Goekooplaan, een discussie rondgebrand rond het inkomen van de Kroon, heeft boer Koekoek zich verdedigd tegen boer Koekoek. Karin Kent haar enkel gescheurd, zijn e) een heleboel lieve baby's geboren Echt waar, de kranten hebben zo van het een en ander vol gestaan. Maar die lui van „net terug van weggeweest" zullen nauwelijks aan dacht hebben voor onze verwarde opsomming. Misschien bladeren ze nog even vluentig de stapel verzamel de kranten door. „Staat eigenlijk niks in", zeggen ze dan. Ja. ja. daar heb je al die weken voor gezwoegd. Geer ondankbaarder volk dan van vakantie teruggekeerden. Maar na twee dagen is het allemaal reeds anders geworden Ze draaien weer mee in de mallemolen van alle dag. En de molen zal steeds harder gaan, net zolang tot we geen van allen meer merken hoe hard we rond tollen, Elke dag zijn brokje opwin ding. zijn stapeltje plichten en de flitsjes verstrooiing. Omdat we alle maal mee moeten en mee willen. Van alles weten, van alles beleven, van ales doen. Elf maanden van het jaar is iedere autoriteit onmisbaar. Maar dan opeens blijkt, dat er een maand ge leefd, gewerkt, en nieuws gemaakt kan worden zonder .iem. En hij vindt het best. Uitstekend. Hij vindt zijn eigen belangrijkheid opeens niet be langrijk meer. Hij wil niet eens meer belangrijk zijn. De wereld draait zon der mij ook wel, lacht hij. En het is waar. De wereld draaide door en alle dingen gebeurden. Maar alleen de thuisblijvers vonden ze belangrijk. Waaruit de betrekke lijkheid van alles blijkt. Van de be langrijkheid van de gebeurtenissen zelf- Wat vandaag sensatie is. is mor ren vergeten. Maar ondanks deze wijze les zal niemand het in het komend werkjaar een stapje kalmer aan doen, integen deel. Iedereen is weer fris opgeladen Alleen de Chinezen in onze Adriaan Goekooolaan doen helemaal niks meer. Ze hebben een soort huisar rest-vakantie. En hoelang zal die nog De Parijzetiaars maken in deze zomermaanden graag plaats voor de toeristen. Vooral in de wijk Montmartre is het steeds bijzonder druk. Op de Place du Tertre, een pleisterplaats van de artiesten, laten de buitenlandse gasten zich wat graag portretteren. Tumult bij ondervraging door VS-commissie WASHINGTON Zeven advo caten die het niet eens waren met de manier van ondervraging door de commissie voor anti-Ameri kaanse activiteit uit het Huis van Afgevaardigden hebben gisteren uit protest de zaal verlaten om er niet meer in terug te keren. Te voren waren zestien mensen met harde hand uit de zaal verwijderd onder wie de rechtskundig advi seur van verscheidene gedaag den, prof. Kinoy. De voorzitter van de commissie, die belast is met een onderzoek naar de op positiebewegingen tegen de oorlog ir Vietnam, de democraat Pool, liet Kinoy wegleiden omdat deze na herhaalde waarschuwingen toch bleef protesteren tegen de manier waarop de mensen wer den verhoord. De belangrijkste gedaag de die prof. Kinoy moest bijstaan was Walter Teague, de voorzitter van het Amerikaanse comité voor steun aan bet nationale bevrijdingsfront in Zuid-Viet- Op het moment dat Kinoy uit de zaal werd gezet, riep een andere advocaat: „Gooi ons dan allemaal er maar uit", waarop een hevig tumult losbarstte. En kele minuten later was de rust weerge keerd. Voor zeven andere advocaten het incident aanleiding om de zaal eveneens te verlaten. „Ik ben niet van plan me bloot te stellen aan licha melijk geweld", zei een van hen. De toë- schouwers die uit de zaal werden ver wijderd, hadden anti-oorlogsuitlatingen van enkele getuigen met luid applaus KNEEDBOM Intussen is gisteren in de ZUidviet- namese stad Hoc-é een kneedbom ont ploft tussen een menigte die zich op een fancy fair voor een stalletje verdrong. Zeker twintig Vietnamezcn kwamen hierbij om het leven terwijl vijftig an deren verwondingen opliepen. In rege ringskringen neemt men aan dat dc aan slag het werk is geweest van de Viet- cong. Vier mensen zijn aangehouden. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren president Johnson gemachtigd leden van de nationale reserve op te roepen voor actieve dienst in Vietnam. Johnson had hier niet om gevraagd maar de voorzit ter van de Senaatscommissie had op die machtiging aangedrongen om een eind te maken aan wat hij noemde „een on rechtvaardige behandeling die voort vloeide uit net huidige systeem". KOSYGIN KLM'er gedood door draaiende propeller AMSTERDAM De 40-jarige Portu gese KLM-employé J. Alves is gister avond dodelijk getroffen door een draai ende propeller van een Elektra-2 op het platform te Schiphol. Het ongeval gekeur de kort nadat het vliegtuig uit Moskou was aangekomen. Alves, die bij de KLM werkzaam was als expeditieknecht voor de vliegtuigbelading, was met de mobilo foonwagen bij de machine aangekomen om met enkele collega's de vrachtruimen te lossen zodra de motoren tot stilstand waren gekomen. De wagen stopte 10 meter achter de rechtervleugeltip. Omdat de motoren in middels waren afgezet, waardoor het ia- waai wegviel, dacht Alves vermoedelijk dat ook de propellers in ruststand waren Hij sprong de wagen uit om zich naar het voorruim te begeven en werd toen, ondanks een waarschuwing van collega's door een nadraaiende propeller getrof fen. Het slachtoffer, dat in Lissabon een vrouw en 2 kinderen achterlaat, was op slag dood. Jemen-incident zou schuld Egypte zijn LONDEN De'Britse regering heeft Egypte er gisteren van beschuldigd aanstichter te zijn van het incident, waar bij twee uit Jemen afkomstige Mig-straal jagers het dorp Noekoeb in dc Zuldara- blsche federatie hebben beschoten. Viskar: één derde met Rijkssteun (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Biesheuvel gaat de vishandelaren steunen. In plaatsen van tien- tot twintigduizend inwoners is vaak geen enkele viswin kel of -stalletje. Handelaren, die in zo'n plaats willen beginnet) of in een nieu we wijk willen gaan venten, kunnen steun krijgen van het ministerie. Het rijk zal één derde van de aan te schaf fen wagen of verkoopstal vergoeden. 1 De Russische premier, Kosygin, is van oordeel, dat een intensivering van de strijd in Vietnam „het onmiddellijke ge vaar van een militair conflict buiten de grenzen van Zuidoost-Azië met zich zal brengen". De Rus heeft dit geantwoord aan de Britse pacifist lord Russel, die* een beroep op de Sowjetunie had gedaan om met de luchtmacht Vietnam te ver dedigen tegen Amerikaanse luchtaanval- Tenslotte heeft de vroegere Britse pre mier. Anthony Eden, in een boek een oplossing van het Vietnamese vraagstuk aan de hand gedaan. HU stelt voor Laos, Cambodja en Vietnam tot een onafhan kelijke en neutrale gordel te maken. De ze drie landen, die volgens Eden nel- 1 naar neutraliteit en onafhankelijk heid, zouden op deze wyze zelf welva rend kunnen worden. De akkoorden van Genève van 1954 zouden het raam kun nen vormen voor bestandsonderhande lingen en voor liet regelen van de be staande geschillen. WITTE KRUIS poeders hèlpen. m«Sd(X) Muur Het trof mij, -dat u het vijfjarig bestaan van de muur in Berlijn kwali ficeerde als een „sinister lustrum". De muur werd opgetrokken, zo weet u te berichten, „omdat de onafgebroken vlucht naar de vrije wereld de verschrikking van hun bewind be wees. „Mag ik u er aan herinneren, df>t de aieestep „vluchten" uit econo mische motieven, te vergelijken met de trek - van - het - platteland - naar - de - stad - omdat - daar - meer - te verdienen - valt. Dat wel vaartsverschil was het gevolg van het feit, dat Rusland zich konsekwent aan de verdragen gehouden heeft en Oost-Duitland ontmantelde, in te genstelling tot de westerse mogendhe den, die van West-Duitsland zo snel mogelijk een sterke bondgenoot wilden maken (met inbegrip van Krupp). De ze permanente uittocht verlamde de sfeer in het oosten. Waarom schrijft u niet, dat sinds de muur er is, in de DDR rust (voor mijn part berusting) en. dat de welvaart er deze vijf jaar met stukken is gestegen? Vlaardingen E. B. van 't Hoff Eenheid (9) Dhr. Cammeraat zegt, dat ik niet weet, wat een algemeen genadeaan bod is en ten bewijze daarvan noemt hij allerlei theologen, waarmee hij het wel en waarmee hij het niet eens is. Och, ik houd het maar bij de drie formulieren van enigheid. In dc Dordtse Leerregelen wordt de dwa ling verworpen van hen, die leren „dat sommigen de vergeving der zon den deelachtig worden, anderen niet, hangt aan hun vrije wil, welke zich zelf voegt bij de genade, die zonder onderscheid aangeboden wordt." Wie zo leren, aldus oordeelden onze vade ren, „trachten dt*i volke het verderfe lijk venijn van de pelagiaanse dwalin gen in te gevenKennen wij de belij denis van onze kerk nog? Rotterdam B. van Krimpen Beeldenstorm Met belangstelling las ik uw artikel over de beeldenstorm. Inderdaad hebt u het voor deze tijd goed geschreven. Het raakt niemand en het haalt geen oude wonden meer open. Het is nu blijkens uw schrijven „historie" ge worden. Ik meen echter u een genoe gen te doen, de oplossing voor de oorzaak van dc beeldenstorm toe tc zenden, zoals die aangegeven wordt door as. Jonas Willem te Water in zijn „Verhaal der Reformatie in Zee land" (1766) pag. 126: „De beel denstorm verschafte het hof een schijnbaarder voorwendsel, om de ge reformeerden voor oproermakers te schelden. De godgeleerden merken echter op, dat de gehele beeldenstorm de tijd door geheel Nederland Is geschied. De gereformeerden geloven zelfs, dat het ontwerp der kerkplunde- ring in Spanje gesmeed Is en door het gespuis van het volk op aanhitsing van verbitterde en Spaansgezinde geestelijken was begonnen om de ge reformeerden in haat en ten verderve te brengen. Niemand der latere histo rieschrijvers kan personen aanwijzen, die de leiding hierbij hebben gehad of daarmee zijn begonnen." Den Haag M. Minnaard FREMONT (NEBRASKA) Honderden mensen op handen en knieën lig gend hebben een hoofdweg in de buurt van Fremont geblokkeerd, waardoor een kilometers lange file auto's ontstond, terwijl dc politie alles in het werk stelde om de knielende menigte te verjagen. Het betrof hier ditmaal geen de monstratie tegen de oorlog in Vietnam. De belangstelling van dc knielenden ging louter uit naar de duizenden tien-dollarcent-stukken die over de weg ver spreid lagen. De muntstukken waren,uit een zak geslingerd die van een vrachtauto, behorende bij een kermisgroep, was gevallen. De politie had de chauffeur attent gemaakt op het verlies van de zak, nadat hij daarna reeds 24 km was doorgereden. De man besefte echter, dat het niet veel zin zin meer zou hebben terug te keren en reed door.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5