HEVIG NOODWEER TREFT ITALIË EN OOSTENRIJK g Banden met China niet verbreken STAAT VOOR 10 MIIJOEN OPGELICHT Commentaar JUSTITIE JAAGT OP BOTERSMOKKELAARS Waarschijnlijk al 70 mensen gedood Gebroken dammen en grondverschuivingen Brenner gestremd Twee broertjes verongelukt Ongewapende Duddy bood geen verzet Donderdag 18 augustus 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvastich la ghablavan mil»» hart Ir tegKanipoa» I" Dagblad Haagse Courant Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.r Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 v Een fraai staaltje van moed en kunst tijdens de voorbereidingen ov de zaterdag in Utrecht startende Europese zwemkampioenschappen. Gelijktijdig springen drie leden van de Oostduitse zwemploeg van drie op verschillende hoogten aangebrachte springplanken in het water van Den Hommel. DEN BOSCH Justitie en politie gaan de omvangrijke bo- tersmokkel over de Belgische- Nederlandse grens in zuidoost- Brabant krachtig bestrijden. Het steeds driester optreden van in pantserwagens opererende smok kelaars heeft de laatste weken de douane met lamheid gesla- igen. Elk obstakel, hoe zwaar ook, werd door de smokkelaars aan splinters gere den. Thans is echter besloten tot eer intensieve samenwerking tussen de op sporingsinstanties, een technische perfec tie van het alarmeringssysteem en een aanpassing van het te gebruiken materi- cijnsen hopen met dit plan meer succes sen te boeken bij hun jacht op bo- tersmokkelaars. Het plan is uitgedokterd samen met de officier van justitie in Den Bosch, mr. P Duyx. De moeilijke kant van dit krachti ger optreden tegen de smokkelaars vond Men zal het zich niet kunnen permitte ren, aldus mr. Duyx, in een stad als Eindhoven een wilde schietpartij te doen ontstaan. Bij een grootscheepse jacht van politie en justitie zal dit risico ongetwij feld bestaan, omdat naar het oordeel van de officier van justitie, de gangsters, die thans aan het werk zijn tot een schietpar- j in staat geacht moeten worden- De autoriteiten hopen echter, dat bij ;n beter functionerend en nauwer slui tend opsporingsapparaat meer kans zal bestaan de smokkelaars te slim af te zijn de illegale boterhandel tegen te gaan. Duyx de veiligheid van het publiek. ■fe Alles begon met tochten langs koffie huizen - pag. Kernmerk Minister Veldkamp moet beslissen of vaso- lastine als geneesmiddel in Nederland gehand haafd kan blijven. Weten schappelijk is niet vastge steld dat het middel re sultaat heeft, maar we tenschap of geen weten schap: voor duizenden is het een levenszaak. Zie pag. 7. ■fe Ambonezen staan op scherp - pagina 5 „Hel was erg leuk van je om thee te rellen, maar de volgende keer moet je wel het water koken, de oude ihee- blaren uit de pot gooien en onsielf de suiker er in laten doen." Het op de Verolme-werf in Heusden gebouwde schip Hex- rivier kon slechts na veel moeite de vaste brug over de Bergsche Maas passeren toen het naar Rozenburg onderweg was om te worden afgebouwd. Eerst nadat de ballasttanks met water waren volgepompt kon het schip onder de brug door. BOLZANOWENEN Na een periode van grote warmte is Noord-Italië de afgelopen 48 uur geteisterd door noodweer, dat waarschijnlijk al aan zeventig mensen het leven heeft gekoct. De ri vieren zijn sterk gezwollen, belangrijke verb indingswegen zijn overstroomd en spoorlijnen geblok keerd. Het water van de Adice stroomt over de weg naar de Brenner, waardoor het verkeer tussen Bolzano en Trento, een der belangrijkste verkeerswegen tussen Italië en Oostenrijk, volledig ge stremd is. Eenheden van het leger zijn inge zet om de politie te helpen het ver keer weer op gang te brengen. In Noord-Italië regent het thans nog gestadig. In het gebied van Bolzano >r in 24 uur 70 mm regen gevallen. Enkele wijken van de stad zitten zon der electriciteit en telefoon. Het stad je Vadena, ten zuiden van Bolzano, is onder water gelopen. Ook de stad Monguelfo wordt door het water be dreigd. Gisteravond viel het treinverkeer tus sen Oostenrijk en Italië via de Brenner pas uit. omdat verschillende hoogspan ningsmasten waren verzakt. Op de meren in Noord-Italië kwa men tijdens de stormen 12 mensen om het leven, 8 mensen werden door de bliksem getroffen en 20 anderen kwa men bij auto-ongelukken om. In ande re delen van het land zijn volgens de la&tste berichten tengevolge van het weer nog 30 mensen bij ongelukken op de weg omgekomen. Sinds maandagmorgen zijn drie jon ge Zwitsers vermist, die voor een be klimming van de Jungfrau waren ver trokken. Het weer is sindsdien in Zwitserland aanzienlijk verslechterd, zodat het ergste wordt gevreesd. Behalve uit Italië en Zwitserland ko men ook uit Oostenrijk berichten over zware regenval. In vele delen van Westelijk Oostenrijk wordt het verkeer belemmerd door buiten haar oevers ge treden rivieren, gebroken dammen en grondverschuivingen. Oost-Tirol is het zwaarst getroffen. Overstromingen bedreigen een groot aantal districten. Hulpploegen van het leger worden ingezet en de vrijwillige brandweren zijn gemobiliseerd om aan de noodtoestand het hoofd te bieden. Oost-Tirol is vrijwel van de rest van het land geïsoleerd. In Karinthië staan veel wegen onder water. Enkele bruggen zijn weggesla gen. Nabij Salzburg is de weg tussen Bad Gastein en Hof Gastein onbegaan baar. De rivier heeft hier de weg overspoeld. Uit het Zillertal wordt ge meld, dat een grondverschuiving de weg naar Tux volledig heeft geblok keerd. Persoonlijke ongelukken zijn hier nog niet gemeld. In de tunnel odor de Tauern zijn 700 auto's vastge lopen. In het dal van de Drau zijn ver scheidene dorpen ontruimd. Minister Luns is weer in het land! Hij kwam gisteren overigens niet terug van een „verplichte" buitenlandse reis maar van een vakantietrip door Italië. De bewindsman was bij zijn aankomst op het vliegveld Schiphol getooid met een fraaie strooien hoed. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns ziet nog geen oplossing van de Chinese af faire. Alvorens verdere stappen te on dernemen wil hij de aangelegenheid eerst nog eens diepgaand met zijn ambtgenoten bespreken. Maar wat dit beraad ook zal opleveren, aan een zo vergaande maatregel als het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen met de Chinese volksrepubliek valt voorlopig niet te denken. Mr. Luns zei dit gistermiddag op Schip hol bij zijn terugkeer uit Italië, waar hij, zoals hij het uitdrukte, een „rustige en waardige" vakantie van enkele weken heeft genoten. Vanuit zijn vakantiever blijf te Ronci heeft hij echter voortdu rend contact met Den Haag onderhouden over de Chinese Affaire. Vele malen sprak hij telefonisch met zijn waarnemer minister Diepenhorst en met hoge ambte naren van buitenlandse zaken, die deze zaak behandelen. Mr. Luns, die vandaag zijn werkzaamheden heeft hervat, zag geen enkel gevaar voor de gegijzelde Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans. Het is de afgelopen dagen bijzonder rustig geweest aan het „Chinese front" •in Den Haag. Sedert vorige week vrijdag heeft geen officieel overleg meer plaats gehad tussen Buitenlandse Zaken en de Chinese legatie en ook telefonisch schijnt er geen contact meer te zijn geweest. Hieruit concluderen waarnemers, dat de tijdelijk zaakgelastigde van China in Den Haag. de heer Shen Wei-Liang, nog steeds geen instructies uit Peking heeft ontvangen, althans geen instructies die een spoedige oplossing van het conflict echter de hoop, dat die oplossing op kor te termijn zal worden gevonden. Enige beweging in het starre Chinese stand punt valt nog steeds niet te bespeuren. Zodra de meeste ministers terug zijn van vakantie, zal het kabinet-Cals naar alle waarschijnlijkheid een speciale gaderinig aan de affaire te wijden. Vragen Het Tweede-Kamerlid voor de Kvp, mr. Van Rijckevorsel, heeft inmiddels aan de minister van justitie schriftelijke vragen gesteld over een andere Chinese affaire, nl. het feit, dat twee Chinezen van Maleisische nationaliteit, nadat hun werkgever hen op 4 mei 1966 bij de minister had aangemeld, desondanks van 18 mei tot 5 augustus jl. in het Arnhemse huis van bewaring gevangen zijn gehou den onder het motto „bewaring ter fine van uitgeleiding". Deze internering houdt verband met de maatregelen die de regering in april heeft afgekondigd tegen het illegale - restaurants werken. Mr. van Rijckevorsel acht de behande ling van de twee Maleisische Chinezen niet in overeenstemming met het ver drag van Rome, de maatschappelijk beta- mende zorgvuldigheid tegenover de me demens en de beginselen van een behoor lijk bestuur. Het Kamerlid vraagt verder of de minister van justitie bereid is in overleg met zijn betrokken ambtgenoten een plan uit te werken, waarbij de toela ting van Chinezen mede afhankelijk wordt gesteld van de kennelijke behoef- een spoeaige oplossing van net coninciite in Nederland aan goede en betrekke- mogelijk zouden maken. Daarop duidt'lijk goedkope Chinese restaurants met ook de weinig optimistische uitlating van| 'hinees personeel, minister Luns over de mogelijkheid van een spoedige regeling. Af nachten Beide partijen nemen nu kennelijk een afwachtende houding aan, met dien verstande dat men (blijkens mededelin gen van vorige week vrijdag) van Neder landse kant nog druk doende is „binnen het kader van het Nederlandse recht" een oplossing te zoeken om uit de Impas se te komen. Omvangrijke boterzwendel ontdekt (Van i correspondent) DEN HAAG Onder leiding van de officier van justitie in 's-Hertogenbosch, mr. H. J. P. Duyx, is een onderzoek begonnen tegen een aantal boter-exporteurs, die er van worden verdacht de Nederlandse staat voor tien mil joen gulden te hebben opgelicht. Het betreft nier boter, die bestemd was voor landen buiten de EEG. en waar voor door het ministerie van landbouw visserij een exportpremie van 2 per EEG verhandeld, zodat de betrokken ex porteurs dus de premie zonder meer ,4n de wacht hebben gesleept". De enorme zwendel, die door de inspec tie van het ministerie van landbouw en visserij zelf werd ontdekt, betreft niet een, maar meerdere exporteurs. Tegen een van hen is proces-verbaal opge maakt. maar de officier van justitie in Den Bosch is niet bereid hangende het onderzoek meer gegevens te verstrekken. Hij deelde alleen mee dat de fraude „schandalig groot" was. Het is niet precies na te gaan. wanneer men met de zwendel is begonnen en men weet ook niet of de Nederlandse expor teurs „onder één hoedje" hebben gespeeld met de importeurs in België en West-Duitsland, die de boter afnamen De namen van sommige importeurs zijn bekend, maar n gen of dezen gehandeld Voor vervolg zie pag. 2 Handgranaat dóódt zes kinderen BELGRADO In Zuid-Slav»ë zijl gisteren zes kinderen gedood door het ontploffen van een handgranaat, die zij bij het frambozen zoeken hadden gevon den. Een zevende kind liep ernstige wondingen op. Het on een dorp bij de plaats I Marmer Een langgerekt hogedrukgebied dat van het zeegebied ten zuidwesten Engeland tot ver in Rusland reikt en waarvan de as iets ten noorden van ons land ligt, verandert weinig van plaats en blijft het weer in ons land beheer sen. Het blijft daarom overwegend zonnig weer met nog iets verder op lopende temperaturen. Boven Noord- Italië handhaafde zich een lagedruk gebied, waarin ook in de afgelopen 24 uur plaatselijk zware onweersbuien ontstonden. Een tweetal depressies bij IJsland en Noord-Noorwegen blijft op grote afstand van ons land. Een bijbehorend front ligt vrijwel stil bo ven Ierland en Noord-Engeland waar het lichte regen brengt. DE BILT Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot ma tige noordoostelijke wind en opnieuw iets hogere temperaturen. Strandweer Hogedrukgebied blijft strandweer bren gen. Ook morgen veel zon en een zwak ke oostenwind. Iets warmer, in de mid dag ongeveer 22 graden, zeewater 18 gra- Voorultzichten: Zomers strandweer. 19 augustus zon op 5SO, onder 19.57; mai op 9.19, onder 21.30. Op kinderen ingereden: 5 gewonden H MUNNIKEZIJL Doordat zijn remmen weigerden is gisteravond een automobilist van achteren ingereden op een groep kinderen, die meeliepen in een lampionoptocht in Munnikezyl (gem. Kollumerland). Vier kinderen in de leeftyd van negen tot twaalf jaar en een moeder van een van de kinde ren raakten ernstig gewond en zijn opgenomen in een ziekenhuis in Gro ningen. De kinderen liepen op de 01- deborgweg even buiten de bebouwde kom van het dorp. De automobilist heeft, toen hy merkte dat de remmen van zyn auto weigerden, nog gepro beerd om de groep heen te rijden, maar deze manoeuvre mislukte. Uakel, zijn gistermiddag bit, jg keersongeluk op slag gedood. Op de kruising Bakelsedijk- Wet houder Ebbenlaan reden zij samen op een fiets toen een zandauto bestuurd door R. uit Helmond hen aanreed. De slachtoffertjes werden zo zeer verminkt, dat de identificatie enkele uren in beslag nam. De vader van de beide kinderen, huisarts in Helmond, die bij de politie zijn ongerustheid kwam kenbaar maken over het lange uitblijven van zijn kinde ren, moest ten slotte zelf de Identiteit van de kinderen definitief vaststellen. De toedracht van het ongeval stond gister avond voor de politie nog niet geheel Vergissingen LENIGE malen hebben Amerikaanse bommenwerpers bij vergissing Znidvietnamese dorpen bestookt op de melding dat redelijkerwijs kon worden aangenomen dat zich guer rilla's in de omgeving ophielden. Het aantal doden en gewonden onder de dorpsbewoners was niet gering. Van de aanwezigheid van Vletcong-str(J- ders echter bleek niets. Dergelijke feiten werpen een schril licht op het vreemde van deze oorlog. Geschat wordt dat voor elke gedode militair twee burgers omkomen. De Amerikaanse regering heeft toege zegd alles te zullen doen om de bur gerbevolking te beschermen tegen dit soort fouten. Waar ligt echter de grens? Waar houdt een fout op fout te zijn? Het antw oord zal zeker niet gegeven kunnen worden door een tribunaal dat Amerikaanse leiders denkt te kunnen veroordelen. Maar de vraag zelf zal wel een factor zijn die de wereldopinie beïnvloedt. Hetzelfde geldt trouwens voor de Vietcong wanneer deze het land terroriseert. Loges rtP 9 september loopt de strafonder- breking van Lages af. De mi nister van justitie komt dan voor een moeilijke keuze te staan. Moet hij de strafonderbreking, waarop al kritiek was, verlengen of moet hij vasthou den aan terugvoering naar Neder land? De Westduitse medische instanties hebben kennelijk ingezien, voor welk dilemma minister Samkalden gesteld wordt. Zij hebben te kennen gege ven dat Lages te zwak is om binnen afzienbare tijd te worden vervoerd. Destijds is op deze plaats gesteld dat de strafonderbreking gerechtvaar digd was jegens een man die aan het einde van een mislukt leven staat. Dat argument geldt nog, wanneer de termijn van strafonderbreking is verstreken. Lages zelf en het duivelse systeem, in dienst waarvan hij zich gesteld had, stonden geen barmhartigheid toe. Het moge hem te denken geven. GLASGOW Zonder verzet te bieden heeft John Duddy, één van de drie vermoedelijke moordenaars van de drie Londense politieman nen, zich gistermiddag door de poli tie in Glasgow laten arresteren Duddy, die was aangeduid als zeer gevaarlijk, werd door zeven poli tiemannen gearresteerd in een huis dicht bij dat van zijn ouders. Hij was ongewapend. De jacht op de derde man wordt nu met verdub belde energie voortgezet. Jong geleerd, oud gedaan! De negentien maanden oude Reno mag dan nog zeer gehecht rijn aan zijn fopspeen, hij voelt zich toch groot en sterk genoeg om zijn moeder te helpen bij de training in de piste van het kleinste circus Arena in Denemarken. In het gehele land is opnieuw het signalement verspreid van Roberts, wiens gezicht en handen ontsierd wor den door littekens. Zijn zwarte auto van het merk Daimler zou gisteren in het noord-oosten van Schotland zijn gezien. Intussen zoeken duikers voor de tweede maal naar het moordwapen, dat in de Theems zou liggen. Ook nu boekten zij geen resultaat Ook op de plaats waar de auto van de daders is gevonden waren detectives van Scot land Yard gisteren met hun onderzoek bezig. De politie op het bureau Shepherd's Bush, waar de drie vermoorden werk zaam waren, heeft meegedeeld dat voor de nabestaanden al meer dan 5.000 pond sterling (50.000 gulden) is binnengekomen. Onder de giften be vond zich een biljet van tien pond van de weduwe van sergeant-detective Ray mond Purdy, die in 1959 door de in Duitsland geboren Gunther Podola werd doodgeschotea Podoia is destijds opgehangen. Ook lr Zweden wo»-dt een klopjacht Honderden zwaargewapende politie mannen hebben gisteren de Zweedse havenstad Gothenburg uitgekamd, op zoek naar de moordenaar van politie man Ragner Andahl, die op 28 juli werd neergeschoten en de vorige week In een ziekenhuis ls overleden. De ge zochte. de 19-jarige Clark OIofsson, be vindt zich vermoedelijk al ln Finland. Dinsdag werd Olofsson's handlanger ge arresteerd. Vijftig Italianen vergiftigd REGGIO Dl CALABRIA In Oppido Mamertina (Italië) zijn woensdag twin tig mensen met vergiftigingsverschijn selen in het ziekenhuis opgenomen. In totaal worden hier nu 49 mensen door het eten van slecht gewassen fruit en groente, bespoten met Insekten- cn parasiet en dodende chemische stoffen. In Altavilla Irplna, dat ten noorden ran Napels ligt, vertoonden 250 mensen ^rgimgingsverschijnselen na het eten

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1