PALING VAN JAN VOS - DE BESTE TER WERELD ISRAËL WAARSCHUWT SYRIË Bezoekers uit alle hoeken van het land IN MIG-21 STRAALJAGER Iraakse vlieger naar Israël uitgeweken Trein stopte wegens ruzie van familie WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1966 Brabants dorpje Veen heeft exquis palingrestaurant (Van een onzer verslaggevers) T/EEN Het fameuze palingrestaurant van Jan Vos is een eenvoudig, onopvallend eethuisje aan de bochtige Hogemaasdijk. De vloer is van graniet en de stoelen en banken zijn hard en ongemak- kelijk. Het biljart neemt de meeste ruimte in en de schallende jukebox, onophoudelijk door plaat selijke biljarters-op-sokken met dubbeltjes en kwartjes gevoed, staat schuddend te beuijzendat de beat al lang geleden ook in deze Brabantse uithoek is doorgedrongen pen. Jan Vos: „Ze komen over de weg en per boot. Voor vele pleziervaarders is dit adres een leuk doel voor een tochtje. Ze komen hier aanleggen, eten wat paling en varen daarna terug". De palingvangst is, vertelt hij, dit jaar beter dan in 1965. Van Rijkswa terstaat heeft hij grote stukken van de Maas gepacht. Verder vist hij nog voer rekening van de bekende firma Wijn belt in Woudrichem, die o.a. een om vangrijke groothandel in vis heeft. Sinds vele jaren verhuurt Jan Vos ook roeibootjes aan sportvissers, die na een slechte dag een maaltje verse paling van Jan Vos mee naar huis ne men om te bewijzen, dat zij toch echt nog niet zo slecht hebben gevangen... GEREI, ca-man; hij is een gewone palingvisser, die heel toevallig een exquis pa lingrestaurant is begonnen. Maar zijn trots heeft hij wèl: hij is trots op zijn puike paling, die kostelijk bereid elk jaar meer bezoekers naar het dorp je trekt. „Er zijn mensen bij, die, als ze hier aankomen, uitgehongerd zijn, om dat ?e de hele dag niet hebben gegeten. Dat hebben ze met opzet gedaan, want ze willen hier hun buik voleten en niets naar de keuken terugsturen". KENNERS weten: „Hier eet je de malste paling van het hele land". Ze komen uit alle uithoeken, rijke industriëlen vermogende bouwers, advocaten, Kamerleden en sportvissers. Vaak moeten ze er een paar honderd kilometer voor rijden om met hun vingers van mootjes gebakken of gestoofde paling te smullen, maar dat hebben ze er graag voor over: de paling van Jan Vos (47) en de roomgele saus, waarin zijn vrouw Joke (39) de vis boter- t r. ornomj sporueve Kieaing, zaKeniui m Keurige zacht stooft, zijn beroemd. Pa-maatcostuums. Dochter Jetty loopt ling eten in Veen is een culi- ogenschijnlijk onverstoorbaar met naire belevenis, waarbij de be- dampende glazen schalen af en aan. zoekers zich zonder mokken in Mes e? bl«ven onaangeroerd Wat maakt de gestoofde paling van Vos zo beroemd? „Dat is ons eigen recept", is het enige, dat hij geheimzin nig loslaat. En: „Het bijzondere is de saus van m'n vrouw. Daarin zitten spe ciale kruiden verwerkt..." Chef-koks van bekende restaurants komen regelmatig naar Veen om het geheim van Joke's saus te bemachti gen, maar voor hen blijft het broeiwar me keukentje met de batterij gastoestellen en de heerlijke geuren verboden gebied. „Ze hebben om het recept gebedeld, ze hebben er veel geld voor geboden, maar ze krijgen het niet. Nooit!" De zaak zit vol. Watersporters :n sportieve kleding, zakenlui in keurige Arrestatie van bankrovers MANNHEIM De stedelijke politie heeft drie mannen kunnen arresteren, die al lang werden gezocht wegens bank roof. Twee van hen zijn broers. Zli zouden zien schuldig hebben ge maakt aan een tiental overvallen op spaar- en volks-banken. Samen met nog voortvluchtige anderen hebben zij sedert april 1965 in Baden-Württemberg en de Rijnpalts vermoedelijk voor ongeveer gen om de biljarters vrij spel te geven De combinatie is uniek. Jan Vos, één van de jongste beroepsvissers in ons land, vangt de paling bij wijze van spreken vlak voor de deur. Aan de voet van de hoge dijk ligt zijn boot, waarmee hij 's avonds of 's nachts gaat vissen, 's Morgens vroeg haalt hij, sa men met zijn zestienjarige zoon Aart, de vangst binnen. Tien tegen één, dat de klanten, die op het wankele steiger tje een maaltje uitkiezen, een kwartier tje later paling eten, die de vorige dag nog in de traag stromende Maas zwom. Hij is een telg uit een vissersfamilie. Zijn leven lang heeft hij gevist, net als zijn vader en zijn grootvader. Toen hij van school kwam, moest hij verder le ren. Hij ging naar de kweekschool en slaagde voor onderwijzer, maar hij heeft nooit voor de klas gestaan. De Maas en de visserij hadden zijn 71 hartstocht. De verdiensten waren ma tig. Hij moest er een baantje bij zoe ken. Lange tijd was hij chauffeur op een touringcar en daarna kroop hij ach- ter het stuur van eenbus, waarin zijn patat, kroketten en nassiballen wer den verkocht. Dat was het begin van wat later het cafetaria werd, en van wat nu het palingrestaurant is. TIP Palingvisser Vos zou hij bekent het eerlijk nooit op het idee zijn gekomen, zijn zelf gevangen paling in zijn eigen zaak te gaan verkopen, als een vertegenwoordiger hem de tip niet had gegeven. Vos (reus van een kerel; armen als kabeltouwen): „Op 'n dag kwam ik met wat paling binnen. Toen zei die vertegenwoordiger, 'n vaste klant: Joh. Jan. maak 's wat voor mij klaar. Kijk, en zo is 't eigenlijk begon- gen krijgen al of niet desgevraagd aanwijzingen v^n Jan Vos. Jn zijn grijze kiel en groenige, wijde broek komt hij even aan de punt van de tafel zitten: „Gestoofde paling moet je naar binnen zuigen, terwijl j het stukje graat tussen duim en wijsvinger houdt. En het brood moet je in de saus sop pen, dan krijg je 'n goede combina tie TROTS Iedereen zuigt en sopt, terwijl de ge le saus langs kinnen loopt en vlekken maakt op colberts en jurken. Een gérant zou ervan huiveren. Jan Vos niet. Hij is dan ook geen echte Hore- Bezoekers mogen aan boord het schip van Jan Vos zelf hun paling uitkiezen. VN: Staakt vuren JERUZALEM Het Israëlische kabi net heeft gisteren na een spoedbijeen- komst Syrië gewaarschuwd tegen „nieu we provocaties". Deze twee landen le ven op voet van oorlog na het incident op het meer van Galilea. Volgens Israël heeft het twee Sy rische mig-straal jagers omlaag ge haald. Syrië op zijn beurt zegt drie Israëlische patrouilleboten bij dezelfde gelegenheid te hebben vernietigd. In een gisteren in Damascus uitgege ven verklaring, zegt de Syrische waar nemende premier en minister van bui tenlandse zaken, Machoes, dat zijn land niet langer bij internationale instanties zich zal beklagen, maar gena deloos „elke Israëlische agressie zal be antwoorden, kost wat het kost. Het hoofd van de VN-missie, gene raal Odd Bull, heeft intussen de twee landen verzocht een onvoorwaardelijk staakt-het-vuren In acht te nemen. Na gewezen te hebben op het in juni jl door beide partijen gesloten akkoord tot beëindiging der vijandelijkheden verzocht de generaal hun medewerking bij het opnieuw op gang brengen van de onderhandelingen. De andere dag kwamen de eerste pa lingeters al. Dat was het snelle effect van de mondreclame. Vos en zijn vrouw hadden Veen een bijzondere at tractie bezorgd, die thans bijna tien jaar later wijd en zijd bekend is en gewaardeerd wordt. Vos is een bescheiden man. Hij houdt er niet van, over zijn zaak op te geven. Maar van één ding is hij zeker: „Met de hand op m'n hart kan ik zeg- ontkende. Duitse Starfigliters niet atoom vrij VW-centrum in Hamers veld AMERSFOORT Binnen drie jaar zal het gehele bedrijf van Pon's automobiel handel N.V. overgeplaatst worden van Amersfoort naar Hamersveld, in de ge meente Leusden. Het bedrijf is sinds 1947 in Amersfoort gevestigd. Het nieuwe ter rein. dat inmiddels reeds is aangekocht, omvat 35 ha. Het nieuwe VW-centrum krijgt ook een congresruimte met 400 zitplaatsen en een computer-centrum. een opslagterrein van 10 ha zullen Volkswagens geplaatst kunnen wor den. De Nederlandse Spoorwegen zijn reeds bezig met de aanleg van een zijlijn ten behoeve van de aan- en afvoer van ito's per trein. Voorts komt er nog een service-school hallen voor de opslag van onderdelen. __i overleg met de plaatselijke overheid zullen ook plantsoenen en gazons niet ontbreken. Consternatie op perron BREDA Een Weerts meisje in de tienerjaren dat gisteravond in de trein van Amsterdam naar Venlo ruzie kreeg met haar moe der heeft enige consternatie ver wekt op het Bredase perron. Toen de trein daar om even voor tien uur zijn normale halte maakte sprong het meisje er uit waarna ze hollend koers zette naar de uitgang. Haar broer zette de achtervolging in en bracht naar te genstribbelend, ten aanschouwe van de vele verbaasde reizigers, terug bij haar moeder. De stationschef die de fami lie-achtergronden op dat moment nog niet bevroedde, gaf het vertreksein, na dat hij de machinist opdracht had gege ven te stoppen bij een overweg even buiten het station. Daar kon de vijfkoppi ge bemanning van een inmiddels ge waarschuwde politie-auto het drietal aan houden en vervolgens meenemen naar het bureau. Daar aldra bleek dat hier van een molestering geen sprake was. maar slechts een familietwist enigszins „dramatisc.i" was opgelost liet de politie het drietal maar weer los. Ook het oponthoud van de t.v... hun niet aangerekend. Dit had immers plaats gevonden door toedoen van de stationschef die meende dat het meisje door een vreemde man werd ontvoerd. Ook Spaanse economie is in moeilijkheden PARIJS Voor Spanje zal het de komende jaren moeilijk zijn het huidige tempo van de economische groei vol te houden. De Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft vandaag in een rapport aan de Spaanse regering aanbevolen te gaan tot een energieke en snelle mindering van alle niet-produktieve vesteringen. Sedert 1964 zijn de lonen en de kosten van levensonderhoud in Spanje sterk gestegen, waardoor de betalingsbalans aanzienlijk verslechterde. TEL AVIV Een piloot van de Iraakse luchtmacht is giste ren met zyn Mig-21 van Rus sische makelij naar Israël uit geweken. Het supersone straal vliegtuig werd dicht bij de Jor daanse grens door Israëlische Miragctoestellen onderschept. De piloot gaf toen door middel van de internationaal erkende signalen te kennen dat hij wilde landen en dit geschiedde, te acht uur 's morgens, op een basis van de Israëlische lucht macht. De Iraakse vlieger, een kapi tein, werd in verhoor genomen. Op een persconferentie verklaarde de piloot, wiensnaam niet is bekendge maakt, dat hij, na anderhalf jaar voorbe reiding. begin deze maand had besloten uit te wijken en dat hij een brief naar de bevelhebben van de Israëlisqhe. lucht macht had gesmokkeld op hem op de hoogte te stellen. Toen hij op de basis Rasjid was gelegerd, kreeg hij de kans zijn plan uit te voeren. De piloot zei tot zijn daad te zijn gekomen, wegens de discriminatie, waar onder hij als christen bij de Iraakse luchtmacht te lijden had. Voorts had hij genoeg van het bombarderen van Koer den in het gebied Kirkoek. Tenslotte zei hij zich ook niet veilig te voelen wegens de herhaalde militaire staatsgrepen in Irak. Hij was naar Israël gegaan, omdat dit zijn inziens het enige land in de omgeving was dat hem niet zou uitleve- Volgens een westelijke militaire at taché is de Mig-21 het eerste toestel van dit type, dat ongeschonden in een niet-cummunistisch land is gekomen. Een vorig geval van uitwijking van t«j Ara bische piloot naar Israël was dat w de Egyptische kapitein Mahmoed Elmi, die op 19 januari 1964 een Yak-2 oefenvJieg- tuig van Tsjechische makelij op een Israëlisch vliegveld neerzette. Geboorte regeling koeien in India NEW DELHI India heeft op het gebied van de geboorteregeling een pri meur. Binnen twee maanden wordt in bepaalde gebieden van dit land een ge boorteregeling van kracht voor koei- De regering van India heeft hiertoe besloten, ornaat in de straten en bazars van de Indische steden en dorpen miljoe nen oude en ondervoede koeien rondlo pen, die geen enkel nut hebben. De Hin does beschouwen deze dieren als heilige symbolen van vruchtbaarheid en zullen zich waarschijnlijk krachtig verzetten te gen het plan van de regering. India telt op het ogenblik ongeveer 150 miljoen koeien. Het aantal neemt boven dien nog snel toe, omdat de slacht wordt tegengegaan. 75 000 buitgemaakt. De twee broers leg- i gen, dat de Maas-paling de beste pa don oor. bekentenis af, maar de derde ling van de hele wereld is. De Maas is nog een schone rivier; de paling, die in de Waal, Rijn en Merwede wordt ge vangen, is niet te eten door de vuilig heid". Uit zijn verhaal, na enig aarzelen verteld, 'blijkt ook dit: paling hoeft niet OTTAWA De Westduitse minister duur te zijn. Een kilo gestoofde paling, van defensie, Kai-Uwe von Hassel, mo- j CPn portie voor twee flinke eters, kost menteel op bezoek in Canada, heeft giste- tientje. Besproeid met een fles voegen, welke'de tewes1- I ïLME »ide'„ tSSTgESSC j gliMkn. En de ^nu^dek uil de Jukebox i. heeft zijn atomaire rol verloren." aldus gratis! de minister. Negermoord door leden van politie WINCHESTER Drie leden van de Elitie van Winchester, in de Ameri- anse staat Kentucky, zijn gisteren in s'.aat van beschuldiging gesteld wegens moord op een 26-;arige neger. Collie Hampton, die zondag werd neergescho- De broer van het slachtoffer had een aanklacht ingediend tegen vier politie mannen. die volgens hem op Collie had- EREZAAK Palingrestaurant Vos is een familiebe drijfje. Jan Vos, zijn vrouw, dochter Jetty en haar tweelingbroer Aart heb ben in feite het hele jaar door hun handen vol om de tientallen bezoe kers vlot te helpen. Daar maken ze een erezaak van: een kwartiertje nadat de glibberige paling uit de bun up het ranke scheepje is gehaald, met vaardi ge hand is gevild en daarna gebakken of gestoofd, moet d« vis op tafel wor den geserveerd! Een enkele maal -~=-r- - - - - wordt het twintig minuten: als er geen den geschoten tijdens een vec-itpartij to stoel meer onbezet is! jjS :n M In het' Joke Vos: ..Zaterdagmorgen om acht ziekenhuis- De anderen zijn op borgsom uur kregen we de I vrijgelaten. I daarna is het de hele dag blijven lo- Er zijn tooh duizend dingen in de wereld waarover een gewoon mens zich verbazen kan. Een van die din gen is het vernuft, waarmede zieken huisbouwers allerlei snufjes uitden ken om het verblijf aldaar zo effec tief en naar omstandigheden plezierig mogelijk te maken. Drempels worden weggewerkt, belletjes handbereik aan gelegd. Muziekjes kunnen de opknap pende patiënt verstrooien, terwijl de nog akelig zieke buur-in-bed er geen las', van heeft. En dan die apparatuur! Geheimzin nige technische ingewikkeldheden waar alle in- en uitwendigheid van de mens mee behandeld kan worden Razend en razend knap. Maar nog veel groter verbazing wekken de dingen, die de eenvou digste ziel bedenken kan en waar al die knappe koppen toch maar geen raad mee weten. Deze kronkelige ge dachten komen voort uit een merk waardig ziekenhuisbezoek. Het gekke was. dat het bezoek mij naar eer geheel ander bed voerde, dan de be doeling was. Er was een kindje geboren. Dan sa je met bloemetje en bewonderende glimlach eens kijken Wie schetst ech ter mijn verbazing toen ik in de hal van het ziekenhuis ..ergens in hel land" de prille moeder zag met eer bloemetje in haar hand. Voor ik iets kon vragen, riep ze „Hebt u stevige schoenen aan? Rubber zolen?" Verschrikt keek ik eens naar beneden. Nou stevig wel. maar rubber „Pas dan op. Geef mij maar een arm", zei ze bezorgd, en pakte me in jeugdig sterke greep bij de elleboog „Hoe. wat? De baby?", ik zat vol angsten „Alles best. Vanmorgen ben ik thuisgekomen Maar ziet u. nu ligt moeder hier" Het simpele niet! Het verhaat is ellendig. De geiukki ce grootmoeder was natuurlijk dai aan dag dochter en kleindochter ko men bezoeken. Tot twee dagen gele den. Toen kwam moeder niet op hei bezoekuur. Bleef zo maar weg. Moe der was echter wel degelijk naar het ziekenhuis gekomen. Was zoals altijd de lange gangen doorgegaan tot.... zc opeens onderuit gleed, klap tegen d« vloer. Vlugge handen wilden haar op helpen. maar ze kon niet meer staan Brancard en röntgenkamer waren bi5 de hand en nog geen kwartier later wist ze het: heup gebroken. Zo kwam ze inplaats van aan het bed van haar dochter zelf Ln een zie kenhuisbed. Verbijsterd, vol pijnen en het vooruitzicht van minstens zes weken plat liggen Plus dan eerst een operatie. Er waren vriendelijke zusters, mee levende doktoren Hoe troost men ie mand in zo'n situatie? Ach in veel gevallen door te vertel len. dat er meer ongèlukkigen zijn Zo kwam het verhaal los: dat ze echt niet de eerste was die op de spiegel gladde vloer was uitgegleden. Zuster Die had er een been bij gebroken en zuster Zo nad een arm gebroken en eergisteren was iemand ook nog on deruit gegaan De vloer was nu een maal gladWe boenen nu niet meer", werd er nog troostender bijge legd. Ze heeft nog maar wat tranen weg geslikt en niet eens hardop gezegd wat ze dacht: „Was dat niet-boen-be- sluit maar eerder genomen". Ze heeft nu een handig belletje, een irivémuziekje desgewenst, hele stella ges om haar bed en een uitstekende verzorging. Tientallen knappe koppen hebben van alles voor haar bedacht. Alleen dat ene, zo simpele: een stroeve vloer.. daar waren ze oog niet op gekomen' Ingebroken bij postzegelha n del AMSTERDAM Bij een postzegelrian- delaar aan de N.-Z- Voorburgwal het i centrum van de postzegelhandel is gisteren ingebroken. Er is naar voorlopi ge schatting, voor 60.000 aan postzegels I gestolen. De zaak was wegens vakantie1 gesloten, maar de eigenaar was juist gisteren teruggekeerd. Hij was aflees nog niet in de zaak geweest De inbraak werd daardoor niet direct ontdekt, 's Avonds om kwart over negen pas vond de concierge van het gebouw een gangdeur openstaan, wat voor hem aanleiding was de eigenaar en de politie te waarschuwen. Op het ogenblik heeft de recherche van het bureau Singel, dat de inbraak in handen kreeg, nog weinige aanwijzingen, Spaarndam Naar aanleiding van uw artikel over Spaarndam en het palingbedrijf Kok wil ik graag het een en ander rechtzetten: 1. Deze firma heeft wel veertig man personeel, maar hiervan zijn maar drie gehuwden en twee vrijgezellen afkomstig uit Spaarndam. 2. U schreef over een haventje, maar het haventje van Spaarndam is al sinds 1935 verdwenen. 3. U schreef, dat er sinds 1930 maar vijftien a twintig huizen zijn ge bouwd. maar na de demping van het haventje in 1935 zijn er 36 gebouwd, na de bevrijding nog eens twaalf en op dit moment is men bezig met een project van zestig woningen. 4. U schreef, dat de helft van de huizen krotten zijn en dat vele hui zen nog een „tonnetje" hebben, maar de huizen in Spaarndam zijn zeker geen krotten en vijf hebben nog maar een tonnetje. 5. Niet meer dan tiën procent van de Spaarndammers wil elders een nieuw, vrij huis, en dat omdat zij momenteel te klein behuisd zijn. 6. De middenstand zal er geen nacht minder van slapen, dat de fir ma Kok weggaat. Bakker, slager, krui denier en melkboer kunnen hun hoofd redelijk tot zeer goed boven water houden. Hoogvliet D. de Rooy Czn. Vervlakking In de voorrede van de catechismus van de grote godgeleerde ouderling mr. Justus Vermeer (achttiende eeuw) lees ik, dat hij een afkeer toon de van hen, die dc zwakken en klei nen, de twijfelmoedigen en bekom merden over hun oprechtheid aanza gen voor zwaarmoedige mensen, die altijd stuurs, treurig, gemelijk, dut tend, twijfelend, sukkelend en onhan delbaar waren. Deze werden door de zulken verdrukt en verdrongen. Wat zijn wij na twee eeuwen toch nog even arm, waar een vloed onze kerke lijke gemeenten overstroomt en de rechten van de mens overal, vanaf uiterst orthodox, zichtbaar worden iL de ontzettende vervlakking en alles steeds onzekerder wordt. Rotterdam C. VerspulJ Xnlwnordkerk (S) Als God de bouwmeester niet is, dan kan de kerk niet bestaan. Er is namelijk tweeërlei fundament: op zand gebouwd of op het levende Woord. De Antwoordkerk is gebouwd als symbool van de eenheid der christenen. Lees artikel 29 van de Ne- derlandse geloofsbelijdenis eens. Rotterdam C. Deijkers

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5