Bergen op Zooms Bourgondische zwier' Geen burgers in haven van Fort Kudelstaart Markiezenstad groeit uit tot havenstad Kerkgrenzen in Oost-Duitsland BERLIJN De Oostduitse regering blijft voortgezette pogingen doen, om de gescheidenheid van Duitsland ook in het kerkelijk leven door te zetten. Het is haar een doorn in het oog dat de Duitse Evangelische Kerk aan haar eenheid blijft vasthouden. Bisschop Kurt Scharf, wiens bisdom zich uitstrekt over Oost- en West-Berlijn, heeft nog steeds geen toestemming ge kregen om het oostelijk deel van zijn territorium te betreden, wat ook zijn voorganger bisschop Dibelius al jaren niet meer was toegestaan. Nu vraagt ook het rooms-katholieke Oostduitse kerkblad „Begegnung", eer herverkaveling van de rooms-katholie ke bisdommen overeenkomstig de zo- negrenzen. Ook wil het blad, dat de Berlijnse hulpconferentie van bisschop pen op gelijke voet zal komen te staan met de Fuldaer bisschopsconferentie, die thans alle Duitse bisschoppen om vat. Als reden geeft het blad, dat lei dende Westduitse bisschoppen de poli tiek van Bonn steunen. Westduitse waarnemers menen, dat „Begegnung" zo goed als geen steun heeft van de Oostduitse rooms-katholie- ken. Zeister Zendingsdag op 21 september ZEIST Woensdag 21 september houdt het Zeister Zendingsgenootschap (de Suriname-zending) weer zijn jaar lijkse zendingsfeest. Het ligt in de bedoe ling, net als verleden jaar, een grote tent te plaatsen op het Zusterplein voor de kerk, waarin men, als de kerk vol is, door middel van televisieapparatuur de diensten in de kerk kan volgen. De sa menkomsten beginnen om drie en om (een cebrek aan bars (Van een onzer verslaggevers) Minister P. J. S. de Jong, groot voorstander van zeilen („De mannen dienen te weten, dat zij ook als er een zuchtje wind staat op zee dienen te blijven") heeft zich het ongenoe gen van de watersportliefhebben van Aalsmeer en Kudelstaart op de hals gehaald. Kudelstaart is de wa tersportplaats (gem. Aalsmeer) waar ook de woonboot van burgemeester Van Hall van Amsterdam pleegt te liggen en waar de hoofdstedelijke burgervader dit jaar een groot dee! van zijn zomervakantie heeft doorge bracht. Maar Kudelstaart is meer. Het beschikt over een fort, dat destijds behoorde tot de zo befaamde (inmid dels grotendeels geslechte) Hollandse Waterlinie. Dit fort is nog slechts gedeeltelijk in het militaire bedrijf ingeschakeld. Voor het overige wordt het gebruikt als jachthaven. De burgers van Aalsmeer en Ku delstaart hadden nu zo graag gezien, dat de militairen het fort geheel ter beschikking van de watersport den stellen. „Neen," zei minister D« Jong in een schrijven aan B. e van Aalsmeer, „die vlieger gaat nie; op. Kudelstaart blijft gedeeltelij] een militaire bestemming houden ei waarom zou ik dan de bij het fort behorende jachthaven niet voor de recreatie van mijn burger- en militai re ambtenaren aanhouden." „De minister bedoelt, dat hij de hoge omes van de Kon. Landmacht graag een pleziertje gunt en hij stelt hun daarvoor terrein en water ter beschikking," zeggen de Kudelstaar- ters en Aalsmeerders. Maar de burgers vergeten dat er ook nog zo iets is als een Koninklijke Marine Yacht Club, die door het de partement van de minister wordt gesubsidieerd. Bovendien mag de vraag worden gesteld, of de heer De Jong als „een der grootste werkge vers, zo niet de grootste" Van land voor zijn personeel niet klein stukje recreatie-terrein mag reserveren. Het particuliere be drijfsleven kent de zomer- en zeil kampen voor zijn personeel al lang. Trouwens de Westeinderplassen zijn groot genoeg om de Amstelveners en Kudelstaarters voldoende vertier te bieden. Bruidsparen laten zich graag in koetsjes naar het zestiende- eeuwse stadhuis wiegen. Soms wordt na de huwelijksvoltrek king gedineerd in hotel De Draak, naast het raadhuis; dit hotel is een van de oudste, zo niet het oudste, van Nederland. In een treffend contrast tot de romantische Grote Markt staat de Theodorushaven, waar zich het nieuwe Bergen op Zoom ont wikkelt. Hongaarse kerken steunen „dappere Vietnamese volk" BOEDAPEST De oecumenische raad van kerken In Hongarije heeft alle protestantse en orthodoxe christe nen in het land opgeroepen deel te nemen aan het hulpproject van de Hon-j gaarse regering voor Vietnam. „Met innige sympathie zien wij naar het heldhaftige Vietnamese volk, wiens leven en werken vernietigd of in de vrijheid bedreigd wordt door machts- egoïsme en geweld. Onmetelijk veel leed, tranen en droefheid kenmerken de weg van de aanvallers", zo wordt in I de oproep van de raad gezegd. Het Hongaarse volk heeft als morele j en materiële steun een ziekenhuis en j een school aangeboden. „Het is onzeigg christenplicht deel te nemen aan dit godgevallige goede werk", aldus de op- roep. die afgelopen zondag in de keik-'fq diensten is voorgelezen. Terwijl het kerkblad van de Her- j§§ vormde Kerk in een commentaar dc §g: Hongaarse hulp vergelijkt met het J voorbeeld van de barmhartige Samari- taan, schrijft het lutherse kerkblad,g: dat „het vredelievende deel van de j jF; ganse mensheid met grote ontsteltenis j ;gg ziet naar die barbaarse vernietiging, j die de zich steeds verder uitbreidende |p Amerikaanse agressie toebrengt aan g-j Niet alleen met sympathiebetuigin gen. maar ook met financiële bijdragen willen de Hongaarse kerken delen in de steun, die het Hongaarse volk het strijdende Vietnam doet toekomen. In de kerkdiensten zal voor dit doel wor den gecollecteerd. Kerkelijke hervorming in Italië begonnen BERGEN OP ZOOM is een wat speelse stad. Wie haar wil leren kennen mag niet te gauw in verwarring raken door schijnbare tegenstellingen. Het begint al bij een eerste oppervlakkige ontmoeting. Mijmerend over het ver leden van de oude grensvesting, is het onvermijdelijk te worden herinnerd vooral op een terras, als het carillon buitelende melodieën laat vallen aan de regels van Valerius, geschreven na het beleg van Spinola: ,,Berg-op- Soom houdt U vroom, STUIT de Spaense scharen". „Krabben" en suikerbieten van ansjovis, kreef- oesters heeft BergeD op Zoom een zekere faam verschaft op het gebied van zeebanket. Met de hen kenmerkende onderwaarde ring noemen de Bergenaars hun stad daarom het „krabbegat" en zichzelf „krabben". De inwoners van de aangrenzende gemeenten hebben deze benaming uiteraard dankbaar geaccepteerd. Vermaard is Bergen eveneens om de asperges, die hier ter markt worden gebracht. De gronden rondom Bergen op Zoom zijn bij zonder geschikt voor aspergeteelt. In mei en juni draait de veiling op volle toeren om de aanvoer te ver werken. Ook worden grote hoe veelheden princcssebonen op de veiling gebracht. worden verwacht. Het lid Boerenpartij, dat september ir de raad zal komen, zou echter hebben gezegd: „Ik weet niet eens hoe een suikerbiet eruit ziet „De naam van deze openhartige politicus is Biesheuvel: en dit is dan de meest raadselachtige paradox, waarvoor Bergen op Zoom ons stelt Voor de overigens moeilijk te schok ken twintigste-eeuwer is het dan toch ontmoedigend te moeten vernemen, dat het donkere uiterlijk van vele Bergena- ren wordt verklaard, uit het zich destijds hier vestigen van Spaanse en Franse soldeniers. Een andere uitleg is er ook -(gelukkig voor hen die trouw willen blijven aan de dichtregels over het „stuiten van de Spaanse scharen"). Na een evacuatie, veroorzaakt door de Fransen in l747 werd de stad bevolkt door mensen uil de Belgische Kempen: een versterking van de zuidelijke inslag. •Volgens de overlevering is St. Joris de heilige die de draak doorstak. Aan de Grote Markt in Bergen op Zoom staat het waarschijnlijk oudste ho tel-restaurant eens een taveerne van Nederland. Dit hotel heet .De Draak"; het bestaat echter uit twee pan den. waarvan er een het St. Jorishuis' wordt genoemd. Namen die niet door de tegenwoordi ge eigenaar .zo-maar" zijn bedacht, maar waarvan de oorsprong zich ver liest in het schemerige verleden. Mis schien mag hierin symboliek worden gezien; de symboliek van Bergen op Zoom, dat evenals St. Joris ook een draak versloeg, dc draak van, ditmaal échte, tegenstellingen opgeroepen door de ligging op de grens van vele werel den. Niet zonder reden is op de gevel van h(t tussen 1930 en 1938 schitterend gerestaureerde stadhuis te lezen: „Dui zend gevaren kwam ik te boven." Breekpunt Van het beroemde, door Menno van Coahoom gebouwde verdedigingsstelsel is nu alleen nog een oud vestingwerk, „Het Ravelijn", over. De sfeer Van een oud vestingstadje heeft Bergen op Zoom echter niet verloren. En het belangrijkste: de tegenstellin gen werden overwonnen In een verzoe ning. Wat levenssfeer betreft is dit dui delijk te proeven. De rauwe gulheid van Brabant, de levensfelheid van Vlaanderen, de koele nuchterheid van Holland en de zin voor het betrekke lijke van Zeeland, zijn uitgegroeid tot Iets eigens. Iets wat de Bergenaren de „Bourgondische geest" plegen te noe men; hiermee bedoelen zij niet zozeer de spreekwoordelijke pracht en praal van het middeleeuwse Bourgondische hof. als wel een levensstijl vol zuidr lijke zwier en gemoedelijkheid. Afgesloten periode In de monumentale Markiezenzaa) van het stadhuis hangen portretten van de Heren en Markiezen van Bergen op Zoom. Een 'rap met een houten leuning in renaissance stijl leidt naar de eerste verdieping met de door houtsnijwerk opgeluisterde raadszaal, waar de tegen woordige bestuurders van Bergen op Zoom beraadslagen voor het welzjjn van hun stad. Burgemeester drs. L. J. M van de Laar heeft een kamer met glas-in-lood-ramen. Hij leunt achtero ver, als hij zegt: „Het is il duidelijk te Landschappelijk ontleent Bergen op Zoom een grote charme aan de ligging tussen de heuvels en bossen van de Kempen en het Westbrabatse zeekleige bied. Deze geografische grens had ook gunstige gevolgen: een natuurlijke scha kel tussen de Zeeuswe eilanden en Bra bant. landbouw en visserij, handel en nijverheid. Na in 1533 door Karei V tot Markie- zaat te zijn verheven groeide het plaatsje tegen net einde van de vijftien de eeuw uit tot een bloeiende handels stad. Maar toen de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden Bergen tot grensvesting promoveerde, was het met de bloei gedaan. Het kreeg er een Spar taansc reputatie voor terug: de sterkste vesting van Europa te zijn (arme Berge naren). De stad, breekpunt van meerde re levensstijlen, zo niet culturen, steun punt van het expansieve zeventien- de-eeuwse calvinisme temidden van eer. overwegend katholieke bevolking, cul minatiepunt van de tegenstelling tusser de Noordelijke en Zuidelijke N'ederlan den. moest in de daaropvolgende eeu wen veertien belegeringen doorstaan De Markiezenzaa! in het stadhuis de kerkelijke hervorming in het land. Dc besluiten in de bisschoppenconferentie worden met twee derde meerderheid ge-I nomen. De vergadering kiest de tweede voorzitter cn dc leden van de commissies voor de behandeling van de verschil-1WM lende detail-onderwerpen. F,r gingen stemmen op. om de bisschoppen ook zelf hun voorzitter te laten kiezen, maar daar- van heeft men afgezien op grond van het feit, dat de paus als primaat van Italië dit recht heeft. De meer dan driehonderd Italiaanse bisschoppen zullen ook de vraag bespreken, of het aantal bisdom- -8- Op zestigjarige leeftijd is plotseling aan een hartaanval overleden ds. Fred' Iloftklns te Garden City (Long Island) Hij speelde ccn belangrijke rol bij de fusie van verschillende Amerikaanse ker ken. waaruit in 1957 de Verenigde Kerk van Christus ontstond, die hij tot 19<J1 als co-president diende. De protestantse raad van kerken inj New York heeft zijn naam veranderd in „raad van kerken", opdat ook de Rooms-katholieke. de Episcopaalse en de' Grieks-Orthodoxe Kerk zullen kunnen toetreden. lend zijn voor de economische mtwii ling. Het Reimerswaalplan het ont werp van een havengebied in het Uos- terscheldebekken na de afsluiting var. deze zeearm in 1980 moet Bergen op Zoom tot een centrumgemeente maken van 65.000 inwoners in 1985: daarna komt er een uitbreiding in ..tweed' fase" tot 200.000 zielen. Niet los te zien van deze mtwikke ing is de aanleg van het Schel le-Rijn-kanaal en de Zoomweg. Dc Schelde-Rijn-verbinding is voor Bergei jp Zoom van moeilijk te oveischatter, jetekenis: over ongeveer acht jaar kom ie rechtstreekse waterweg me' Rotter dam en Antwerpen gereed De zoomwer s een geprojecteerde autosne'weg - ,-ia We9t-Brabant tussn Rotterdam :n Antwerpen. In 1971 zal deze tol Steenbergen gereed moeten zijn /oorspel Burgemeester Van der Laar sind.- S oktober 1965 eerste burger van Ber ;en op Zoom (hij was daarvoor staatsse •retaris van onderwijs kunsten en we enschappen) zegt bijna tiomfantelijK Bergen op Zoom heeft lange tijd at naam gehad Ingeslapen te zijn. maai lat valt echt wel mee. Inderdaad i. een periode van ontegenzeggelijke stilstand definitief afgesloten. De stac werd cn wordt .Markiezenstad" ge noemd. in herinnering aan de blij «er;; de portretter. alleszins op hun waardig beid gestelde heren, die in vroeger -*eu- wen Bergen regeerden Als de ambitieu perspectieven tot 2000 ze plannen worden verwezenlijkt, zal „havenstad" een betere benaming blij ken te zijn. Een goed begin was de aanleg van de in 1964 in gebruik gestel de nieuwe naven met industrieterreinen in de Theodoruspolder. De haven -s bevaarbaar voor oin- nenschepen van het Rijn-Hernekanaal type van 1350 ton, en voor de grootste coasters met een maximum maat van 500 brt. Ook een enkele 2000-tonner nar. Ie sluis passeren. Een moderne havenou- tnlage :s niet achterwege gebleven: en- ke.e weken neleden is een loskraan ge plaatst. De Theodorushaven is per spooi bereikbaar. Volgens het provinciaal bestuur van Noord-Brabant is deze ha ven het voorspel tot het geprojecteerde Reimerswaalplan: de haven is dus van meer dan regionale betekenis. Bergen op Zoom beschikt nu over een ruime sortering van bouwrijpe industrie terreinen. deels gelegen aan de haven, deels bereikbaar via de weg- en spoor weg. Geen zelfvertrouwen Burgemeester Van de Laar laat blij ken vertrouwen te hebben in zijn stad. Het moet hem alleen van het hart dat ie Bergenaars het hoofd nogal eens gauw laten hangen. „Ze moeten meer in zichzelf geloven. Er wordt te gauw ge zegd: dat kan hier toch niet. Als ze hier gezamenlijk iets aanpakken lukt het al tijd. maar defaitisme is niet op z'n plaats: er ligt een hele toekomst te wachten." Iemand die deze woorden van de bur gervader volledig beaamt is de heer F van Vianen, directeur van Gemeente werken. Het is een druk telefonerende heer Van Vianen die vertelt dat het gebrek aan zelfvertrouwen van de Bergenaars histo risch is te verklaren uit het eeuwenou de isolement als vestingstad. „Het mislukte dikwijls iets tot stand te bren gen, waardoor de gedachte groeide van: „hier kan toch niks." „Maar," segt hij, „er Is de laatste jaren wel degelijk iets gebeurd. We hebben een LTS met 1000 leerlingen, het laatste jaar is er een UTS gekomen, er ls een Initiatief om te komen tot de bouw van een HTS, er Is een gezondheidscentrum, en over twee Jaar hebben we een ziekenhuis met 400 bedden." In 1965 werd veel gedaan om de voorsprong, verworven na de kernaan wijzing, te vergroten. Het ..mondstuk' van de Brabantse rioolpersleiding naai de Westerschelde het deel dus van Bergen op Zoom r.aar Waarde mag in principe aangelegd worden dankzij de beslissing van de staatssecretaris van economische zaken, een rijksbijdrage in de kosten toe te kennen. Dit betekent dat Bergen op Zoom reeds over enkele jaren plaats kan bieden aan vuil-wa- ter-producerendc bedrijven. Besloten werd tot de aanleg van een oostelijke rondweg om het doorgaande verkeer uit de binnenstad te weren. Wonen Gewerkt wordt aan een sane ringsplan. Begin van dit jaar deelde burgemeester Van de Laar mee dat een structuurplan voor Bergen op Zoom bij na gereed is, en dat een vast deel van de nieuw te vormen gemeentelijke hui- zenvoorraad zal worden bestemd voor nieuwe vestigingen (de woningproduk- tie is gemiddeld 400 per jaar). Van oudsher heeft Bergen op Zoom een functie als onderwijs- en win kelstad. Vlakbij de stad liggen fraaie bossen, met gelegenheid tot kamperen en zwemmen. Watersportliefhebbers en hengelaars kunnen hun hart ophalen aan de Oosterschelde. Cultuur? De stad telt zeven toneelver enigingen. zeven zangkoren, en zeven muziekgezelschappen, afgezien van een symfonisch orkest. Er is een mu ziekschool, er zijn twee bioscopen en het thans in restauratie zijnde „Markie. zenhof' een historisch gebouw van grote waarde zal in gebruik worden zenomen als cultureel centrum. Steeds meer toeristen bezoeken Ber gen op Zoom. aangelokt door de histo rische monumenten en de onweerleg baar joyeuze sfeer. Het aantal overnach- tingen steeg in 1965 zelfs met 35 pro cent: het hoogste van Nederland. Dorstig De ongeveer 40 hotels en pensions oiede» overigens een ruime accommoda tie. De stad telt 80 café's en bars. Op een bevolking van 38.000 zielen eeD respectabel aantal. Vooral de bars ne men onrustbarend toe. De eigenaar var een gerenommeerde bar vertelt: „Hoe a) die bars een bestaansmogelijkheid vin den is me een raadsel." Hij spreekt hei vermoeden uit dat een bekende brouwe -ij rijkelijk investeert. Opvallend is ook dat de Bergensr -afé's luxueuzer en weelderiger zijn in gericht dan elders. Laten de inwjners van deze stad de alcohol zo verkwistend vloeien? Eerlijkheidshalve: Bergen op Deze gevelsteen met een Chi nese draak is nu te vinden in de Londenstraat. In dc Middel eeuwen was hij het „visite kaartje" van de taveerne „De Draeck". Zoom is ook hèt uitgaanscentrum voor de wijde omtrek, en heeft een garni zoen met dorstige militairen. Boze tongen beweren voorts dat, wa0» neer het zover is, grote hoeveelheden spiritualiën de noodzakelijke carna valsvreugde moeten garanderen. Maar niemand minder dan Godfried Bomans schrijft in zijn „Het mooiste carnaval beneden de Moerdijk": „Weet wel: al deze mensen, die in letterlijke zin bui ten zichzelf zijn van plezier, hebben voor het merendeel geen druppel ge- lonken... ze drijven weg op de brede rivier van de vreugde." De in Bergei, op Zoom geboren en getogen dichter-schrijver Anton van Duinkerken heeft ook, in het essay „Verdediging van Carnaval," de beschul diging weerlegd, dat carnaval een feest van vulgaire lol zou zijn. Trouwens, de Bergenaars houden hardnekkig vol dat hun carnaval anders is, uniek is. superieur is Burgemeester Van der Laar verklapt: „Dit is een van de weinige plaatsen waar dominees vastenavond meevie- Een dienster, Betsy Withagen (21) pro beert mij uit te leggen: „Carnaval wordt hier veel gemoedelijker gevierd; vechten en dergelijke is er echt niet bij. Ook worden vreemdelingen gauw in on ze kring opgenomen." Maar wat het laatste betreft, denkt Godfried Bomans er anders over: „Want Bergen op Z.oom is. hoe gastvrij ook op andere dagen, deze week niet gebrand op bezoek uit het Noorden." En hij besluit: „Bergen op 2oom! Houdt U vroom: Stuit ie Noorse scharen!" Ook de Noorse scharen nog stuiten? Maar het aantal over nachtingen stijgt toch nergens sneller? Ook tijdens het ken nelijk in Bergen op Zoom zo ge humaniseerde carnaval?

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6