Huur woningwetwoning stijgt nog steeds Soekarno stort zijn hart uit INDONESIË: GEEN VREEMD KAPITAAL Italiës mooiste munten haast niet te krijgen Steeds meer Japanse toeristen naar Europa Uit de Haagse hof geplukt DINSDAG 16 AUGUSTUS 19bh HE minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening drs. Bogaers is een man. die met cijfers weet om te gaan. Komen in de Kamerde batten de parlementariërs-bouwdeskundigen met kritiek, de minister zit nimmer om een antwoord verlegen. Hij heeft altijd weer nieuwe cijfers, verzameld door zijn ijverige ambtenaren of door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Elk kwar taal laat de bewindsman zijn cijfers officieel" vastleggen in een driemaandelijks overzicht. Wie die cijfers bestudeert, kan er heel wat van leren. Eén van onze medewerkers is in de ogenschijnlijk dorre materie gedoken. Wie namelijk de cijfers analyseert komt tot de conclusie, dat het niet zo eenvoudig is over de bouwnijverheid de juiste cijfers in handen te krijgen. Zelfs voor een mi nister niet. Maar anderzijds moet worden erkend, dat door de bewindsman en zijn staf hard wordt gewerkt om toch maar een redelijk overzicht te krijgen, waarbij niet geschroomd wordt de bron van het cijfermateriaal te noemen. Bliksem treft alpinisten ALBERTVILLE/CHAMONIX Tij dens een onweer in Frans Savole bij Pragnan la Vanoise rijn alpinisten door de bliksem getroffen. Drie mensen wer den gedood en twee gewond. Een zesde bergbeklimmer bleef ongedeerd- Uit Chamonix wordt vernomen, dat drie bergbeklimmers, die bezig waren met de afdaling van een top van de Mont Blanc. gistermiddag eveneens door (Van een onzer verslaggevers) ALLEEN wanneer u een woning geheel met eigen mid delen moet financieren kunt u zich het best tot een systeembouwer wenden. Zonder de kosten van de grond, de architectenkosten en de kosten van toezicht was de prijs voor een ongesubsidieerde systeemwoning het eerste kwar taal van dit jaar gemiddeld 29.910 en een ongesubsi dieerde particuliere woning in de traditionele bouw kostte gemiddeld in datzelfde kwartaal 32.150. Het verschil is ongeveer tien procent. de cijfers van het ministerie blijkt trouwens ook, dat de systeembou wers in alle sectoren grotere prijsstij gingen hebben dan de traditionele bouwers. Vergeleken met het laatste kwar taal van 1965 werd de gemiddelde prijs van een traditionele woning slechts 10 hoger, terwijl voor een systeemwoning 1420 meer betaald moest worden. Opvallend is, dat juist deze prijzen door het ministerie erg behoedzaam worden gehanteerd. Zij zijn zelfs zoals het kwartaaloverzicht leert „noch voor vergelijking, Cijfers niet altijd even duidelijk Vermoedelijk zal dit voordeel wel verloren gaan in de grondtransactie, die aan de bouw voorafgaat. Het is de gewoonte, dat de grond voor on gesubsidieerde bouw altijd duurder wordt gemaakt dan de grond voor de gesubsidieerde bouw. En aangezien geen enkele systeembouwer bereid is voor u alleen één woning uit zijn fabriek te halen, omdat de systeem bouwers met pakketten woningwet woningen, premiewoningen en on gesubsidieerde woningen aan hun produktie moeten komen, kan het niet anders of de grond voor een particuliere systeemwoning moet meer geld opbrengen dan de grond voor een woning, die op traditionele wijze wordt gebouwd. Eén enkele traditionele woning kan men op „goedkope" grond wel bouwen, al moet men zich niet verba zen. als men voor die „goedkope" (rond toch ook nog (en dat in derde Uas gemeenten) 10.000 of meer moet betalen. GOEDKOPER Dat was dus voor ils uzelf plannen mocht maken. En dan alleen nog voor het geval u geen prijs stelt op een rijkspremie. Want premiewonin gen en woningwetwoningen zijn in de traditionele bouw toch altijd nog goedkoper dan in de systeembouw. Voor de met steun vn het rijk ge bouwde premiewoning was de prijs in de traditionele bouw 23.560 te gen 24.940 in de systeemsector. De woningwetwoning komt er nog slech ter af bij de systeembouwers. Zij kostte gemiddeld 26.080 tegenover de traditionele woning 21.630. Uit Wederdoop (2) Met grote belangstelling las ik de beschouwing van prof. Berkhof over de wederdoop. Maar gesteld, dat de kerken terugkeren tot de doopsprak- '.ijk van de oudste christelijke ge meente, zijn wij er dan? Zullen dan zij, die de volwassendoop (ge- loofsdoop) hebben ondergaan (door prof. Berkhof de kern van de gemeen- '4 genoemdweer in hun kerk terug keren? Ik geloof het niet. want er is heel wat meer aan de hand. dan al leen het vraagstuk van de „weder doop". Over de Geestesdoop heerst minstens evenveel verwarring. Velen zien niet, dat in de weg van de weder geboorte de Geestesdoop een aparte toerusting (en ook ervaring) is van de kracht van de Heilige Geest (o.a. Hand. 1 8).. waardoor alle geestesga ven voor de gelovige enkeling ten dienste van de gemeente open komen te liggen. Wie er oog voor gekregen heeft, dat de Geestesdoop onderdeel is van het fundament, komt tot de ont dekking, dat de meeste kerken zich zondag aan zondag uitputten, om haar leden nog „melk" te verstrekken in plaats van „vast voedsel". (Zie Hebr. 5 11-14 en 6 1-2, waar ook gespro ken wordt over de handoplegging yoor genezing van zieken). Wie eenmaal in een volle-evangelie gemeente de blijdschap en geloofsze kerheid ervaren heeft en hier boven dien weer de oerkracht van de eerste christengemeente ziet herleven met een steeds sterker wordende profe tische begeleiding, zal in het alge meen niet meer terugkeren naar een kerk of groep, waarin dit alles gro tendeels ontbreekt. Wanneer gaan de kerken deze dingen eens objectief on derzoeken? Amerongen J. Dubbelman Eenheid (8) Dhr. A. de Korver schrijft „Er zal eerst veel tot puin gemaakt moeten worden." Een kerk gebouwd op puin? Waar men puin maakt, bezorgt men andere mensen leed (uitzondering een afgodsbeeld verbrijzelen). Heeft dhr. De Korver Rotterdam gezien kort na het bombardement mei 1940? Dan zou hij niet zo lichtvaardig schrijven over Puin maken. Wie gelooft in de ene God. Die Zich als Vader. Zoon en Heilige Geest heeft geopenbaard, moe ten we als broeder (zuster) beschou wen. Arminius zag Gods grootheid in Zijn liefde, die tot alle mensen komt en allen wil behouden. Zijn tegenstan ders zeiden met Calvijn. dat de ver kiezing niet zou bestaan, als er niet tegenover stond verwerping, maar reeds tijdgenoten (medechristenen t vonden, dat Calvijn daarmee veel te ver ging. Spijkenisse G. D. van Bueren PRIJZEN Voorbehoud wordt ook gemaakt voor de gemiddelde prijzen van wo ningwetwoningen. Deze worden in ta bel 1 uit de doeken gedaan. In het eerste kwartaal kostte een woning wetwoning gemiddeld- 20.950 bij een bruto inhoud van 324 kubieke meter. Dit zijn de woningen, waar van de prijs in dit eerste kwartaal werd goedgekeurd. Maar die prijs is niet in overeenstemming met de prij zen in tabel 3. die gemiddeld hoger liggen, nl. voor de systeembouw 26.080 en voor de traditionele bouw 21.630. Tabel 3 betreft prijzen van woningen, waarvoor rijksgoedkeu ring werd verleend. Wij weten niet. of dit een andere categorie is, dan de woningen in tabel 1. Wel weten we, dat de eerste cijfers van het ministe rie zelf afkomstig zijn en de tweede van de vragenlijsten, die de gemeen ten voor het C.B.S. ten behoeve van de bouwstatistiek invullen. Voorzichtig wordt ook het prijs-in dexcijfer voor woningen gerelati veerd. Het is over het eerste kwar taal nog niet bekend. Wel is in het overzicht van het ministerie een voorlopig indexcijfer over het laatste kwartaal van 1965 opgenomen. In het hele jaar 1965 was het gemiddeld 138 (1959 is 100). Het laatste kwartaal echter geeft een indexcijfer aan van 142. HUREN Eén ding mag worden geconclu deerd. Uit de stijgende bouwprijzen kan worden opgemaakt, dat de huren voor woningwetwoningen nog steeds stijgen. Het goedkoopst kan men in Zeeland terecht 18,71 per week). Wij bouwen veel 4 kamerwoningen. Het overzicht spreekt van woningen met 5 vertrekken, maar daar is de keuken bij. In totaal werden het eerste kwartaal 11.899 van deze wo ningen voltooid, waarvan 3611 in de prijsklasse van 12001500 (huur waarde per Jaar). We voltooiden ook 109 woningen met 8 of meer vertrek ken. Die zijn natuurlijk voor de gro te gezinnen. Er zullen echter niet zoveel grote gezinnen zijn, die een dergelijke woning kunnen betalen. De huurwaarde van deze woningen ligt voor de helft van het aantal boven 200 per maand en ruim een kwart moet zelfs meer dan 300 per maand opbrengen. Dit waren de cijfers van de „gewo ne woningen". De overige woningen (boerderijen, winkelwoningen etc.) worden apart vermeld. Me voltooi den er 1.016 in de eerste drie maan den van dit jaar. BOUWVAKKERS Het overzicht vertelt ons ook, dat het aantal bouwvakarbeiders nog steeds stijgt, te weten van 149.900 arbeidskrachten op 1 jan. jl. tot 154.300 op 1 april van dit jaar. Deze getallen gelden voor de sector gebou wen. Voor weg- en waterbouw (ex clusief Rijkswaterstaat) waren de cij fers resp. 14.200 en 18.800. Wc weten dank zij het ministerie en het CJ3.S. ook precies hoeveel grondwerkers er per 1 april werk- 25.200 op onze bouwplaatsen het sterkst vertegenwoordigd zijn. Een cijfer, dat we ook graag zouden heb ben. ontbreekt. We hebben hierop al eens eerder gewezen. We bedoelen de produktie per man. We weten wel ongeveer, hoeveel miljarden guldens in de bouwnijverheid worden ver werkt. maar de totale kubieke in houd moet toch ook wel ergens na te gaan zijn. Alleen op deze wijze kan de werkelijke prijsstijging worden vastgesteld en de werkelijke produk- tio\ erhoging in de „bouw". Een feit is, dat de gemiddelde bouwtijd van de woningen stijgt. In de crisisjaren 19301939 hadden we voor het bouwen van een complex van 125 woningen 12.9 maanden no dig. Nu in het hoogtij van de in dustriële- en systeembouw hebben we voor een complex van 125 wonin gen 25.5 maanden nodig. De maandpe- rioden zijn gemiddelden. De langere bouw betekent uiteraard een behoor lijk rente-verlies, hetgeen bij een krappe kapitaalmarkt extra-schade betekent. CONCLUSIES Trekken we na „de cijferjacht" nu onze conclusies: 1. Het ministerie verschaft ons een overvloed aan cijfermateriaal en het doet dus het zijne om een zo goed mogelijk overzicht van de activitei ten van onze bouwnijverheid op te 2 De groepering van de cijfers is lang niet altijd duidelijk. Er worden te veel onoverzichtelijke reeksen ge produceerd. 3. Veel cijfermateriaal is juist als vergelijkingsmateriaal niet te gebrui- Woningwet, premie of vrije sector? allen. Een Oostenrijkers verloor het leven en een tweede werd ernstig gewond. Door het hevige onweer is een aard- verschul.-ing ontstaan, die de autoweg door de Brennerpas tussen Italië en Oostenrijk heeft versperd- Aan beide zijden van de grens vormden zich files auto's van ettelijke kilometers. Voorzo ver bekend zijn er geen slachtoffers en evenmin auto's beschadigd. Testbeelden LOR goed ontvangen KAAP KENNEDY De Amerikaanse maanverkenner Lunar Orbiter 1 (LOR) heeft gisteren ter beproeving van de ap paratuur voor het overseinen van foto's testbeelden naar de aarde gezonden. Ze werden goed ontvangen. De eigen camera's van de satelliet zul len donderdag worden ingeschakeld wan neer de LOR zich aan de achterzijde van de maan bevindt. DJAKARTA President Soekarno zal op de Onafhankelijkheidsdag mor gen de Indonesiërs alles zeggen wat hij op zijn hart heeft over wat er de laatste maanden is gebeurd. Soekarno zei vandaag in het parle ment dat de .geleide democratie" gehandhaafd wordt en dat de minis ters zijn assistenten zijn. Men had hem wel opgedragen zijn beleid voor het parlement te verdedigen, maar hij zei weinig tijd te hebben. Liever sprak hij voor de 100 miljoen Indo nesiërs dan alleen voor het parle- Hij betoogde dat hij zijn conferen tie van jonge staten ondanks alle kritiek toch wenst te houden. De regering laat t.g.v. Onafhankelijk heidsdag ruim vierduizend gevangenen vrij en geeft er 50.000 strafvermindering. ken zonder nadere gegevens over prijsvorming. 4. Bij andere cijfers is duidelijk, dat men met verschillende bronnen heeft gewerkt. Sommige cijfers dek ken elkaar niet. Het ministerie geeft dat toe. maar het weet kennelijk ook geen afdoende wijze van informeren. 5. Het zou interessant zijn om na te gaan. wat de reden is, dat de industriële bouwers nog altijd duur der bouwen dan de traditionele bou wers. De grote investeringen, die de woningfabrieken moeten doen. zijn een aanwijzing. Maar die investerin gen moeten worden goedgemaakt door de grote contingenten. In totaal werden door 24 „fabrieken" en „syste men" reeds 176.000 woningen gele verd en waren er op 1 april jl. nog 37.000 in uitvoering. Bovendien gelo ven wij niet, dat de cijfers, die het ministerie geeft geheel volledig zijn. Het E.R.A.-systeem b.v. heeft volgens het overzicht nog geen enkele wo ning voltooid en had er in de eerste drie maanden slechts 168 in uitvoe ring. Maar alleen in Rotterdam-A- lexanderstad is het aantal woningen, dat E.R.A. (Van Eesteren) bouwt een veelvoud van het aantal dat het mi nisterie opgeeft. Nog één slotopmerking: wij zijn niet in deze cijfers gedo ken om het ministerie te be- critiseren. Integendeel. Wij zijn er van overtuigd, dat de voorlichtingsdienst van minis ter Bogaers deze cijfers al leen met de grootste moeite heeft kunnen verkrijgen. Wij hebben alleen nog eens willen onderstrepen, hoe onoverzich telijk één van onze grootste bedrijfstakken is. En het de partement zal dat gezien de terughoudendheid, waar mede sommige cijfers DJAKARTA Generaal Soe- harto heeft gisteren na afloop van een gesprek met een mis sie uit Singapore meegedeeld, geen investeringen van buiten lands kapitaal in Indonesië te zullen toestaan. Wel stelde Soe- harto hulp aan Indonesië op prijs in de vorm van kredieten van buitenlandse mogendheden. Buitenlandse ondernemingen krijgen in Indonesië echter geen nieuwe kans. De ruilhandel tussen Indonesië en Sin gapore is inmiddels hervat- Een flottilje van dertig vaartuigen met copra, houtskool en brandhout aan boord voer gisteren reeds de haven van Singapore binnen. De handel tussen beide landen, die jaarlijks meer dan een miljard gul den bedroeg, kwam in 1962. bij de afkon diging van de confrontatiepolitiek, stü te liggen. Waarschijnlijk zullen a.s. zater dag de diplomatieke betrekkingen offi cieel worden hervat. Inmiddels is bekend geworden, dat de voormalige Indonesische minister voor centrale bankaangelegenheden, Joesoef moedalam. in het openbaar terecht zal moeten staan wegens corruptie. Hij wordt er van verdacht niet onaanzienlijk te hebben bijgedragen tot de deplorabele financiële situatie, waarin Indonesië thans verkeert. Hij wordt beschuldigd van het verkeerd gebruiken van miljar den roepiahs van het Indonesische revolu tiefonds en het verborgen houden van grote hoeveelheden geweren en munitie. (Van onze correspondent) ROME De hartstocht van de Italianen voor mooie mun ten, bezorgt de handelslieden veel hoofdbrekens. De munten van 500 lire zijn zo populair, dat ze zo goed als uit de circula tie verdwenen zijn. Dat deed een wisselprobleem en een nieuw soort valuta ontstaan. -an 500 lire, de i Italië, werd ne- ter vervanging ,'t van dezelfde waarde. Het werd voor de bevolking een succes, maar voor de „Zecca" (de Munt) een ramp. Op de munt ziet men de afbeelding van een karveel in volle zee. maar op enkele duizenden van de munten, die het eerst geslagen werden, wapperen de wim pels van het schip de verkeerde richting uit. Er wordt thans 750 gulden per stuk voor betaald. (Officiële koers: 2.90.) Deze vergissing was de aanleiding voor de populariteit van de munten van 500 lire. De afbeelding en het gewicht van de munt (zilvergehalte: 274 lire) maak ten hem dadelijk zeer gewild bij de sou venirjagers onder de toeristen, bij spaar- lustige kinderen en bovenal bij verzame laars. Zij onttrokken 27 miljoen muntstukken, geslagen ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de Italiaanse eenheid, aan de circulatie. Vorig jaar werden er ook nog 4.7 mil joen herinneringsmunten ter gelegenheid van Dantes 700ste geboortedag geslagen. Voordat de gemiddelde Italiaan precies wist hoe ze er precies uitzagen, waren ze al uit de circulatie. Thans bedraagt hun waarde 40 gulden per stuk. Zo is het dus ook gegaan met het muntstuk van 500 lire. Hoewel er liefst 117 miljoen van geslagen zijn, zijn uiterst schaars. Toen de 500 lire-biljetten op 1 juni 1965 geen wettig betaalmiddel meer waren, werd het wisselgeldpro bleem acuut. Geen slachtvee uit Groot-Britannië DEN HAAG De minister van land bouw heeft de in- en doorvoer van rund- j vee en varkens uit Groot-Britannië en Ierland stopgezet wegens mond- Als je je kind bemint, laat het reizen 9HRHH SCHIPHOL Na een gedwon- ISau^eer^^etüng.^Het"3verbod" geldtI gen opsluiting in eigen land, die eveneens voor vlees De minister deelt |jjjna twintig jaar heeft geduurd dit mede als antwoord op vragen van het J j T Eerste Kamerlid ir. M. A. Geuze (c.h.1. I vliegen de Japanse toeristen de De ziekte is uitgebroken in het laatste twee jaren in steeds grot*- aantallen hun land uit. In krin- Tot die dag kregen de Japanners den verstrekt geheel met Inmiddels heeft Frankrijk de grenzenre fa beqint men er rekening mee (ter besparing van deviezen) uitslui jweer opengestelde-oor levend vee en tend vergunning voor een buiten graafschap Northumberland. Ondanks stringente bestrijdingsmaatregelen blijkt wor- de ziekte zich nog uit te breiden. gen van de Nederlandse reiswe- tijd de gebruikelijke zomerinvasie van Amerikanen concurrentie zal krijgen van de Japanse toeristen. Het Land van de rijzende zon heeft Italics kleinste bankbiljet is thans dat van 1000 Ure en de munt na die van 500 lire is die van 100 lire. En die Is dus nu het belangrijkste wisselobject geworden. Ongelukkigerwijze dreigen ook deze munten te worden opgeslokt door het publiek, dat om wisselgeld verlegen zit. en door de automaten, die steeds meer in Italië verschijnen. Het gevolg was een crisis In de splccio- li (kleine munten) voor winkeliers, die voor de bankbiljetten van 1000 lire wis selgeld nodig bebben. Er kwam een run op de banken om wisselgeld en handige jongens organiseerden een zwarte markt, waarop ze 1000 Ure aan munten voor 1050 lire aanboden. CHEQUES Een opwelling van Italiaans vernuft bracht echter voor een poosje opluchting. De winkeliers kochten bij de banken pakjes met bankcheques ter waarde van 500 lire. Deze „assegno circolare" doet nu in de grote steden de ronde en is prak tisch het derde algemeen aanvaarde be taalmiddel geworden. En dat terwijl de Italianen door de historie heen altijd veel achterdocht jegens cheques ge koesterd hebben. Het is nu niet ongewoon als men een paar muntjes en een aantal smoezeUge cheques voor zijn bankbiljet terugkrijgt. Tot dusver heeft de gebruikelijke Itali aanse angst voor vervalsingen het pu bliek nog niet afkerig gemaakt van net aannemen van deze cheques. De gemid delde Italiaan is thans veel banger voor een onecht muntstuk van 500 lire. Meni geen tikt dan ook tegen de munt om te horen of hij wel een zuiver geluid geeft. De banken voelen zich steeds minder gelukkig met hun nieuwe rol als tweede Munt. want elke cheque brengt veel boekhoudkundig werk mee. Verder blijft de vraag of de cheques ooit geïncasseerd zullen worden. Hoeveel cheques in om loop zijn is niet bekend, maar een bar in Rome gebruikt er 7500 per maand en de eigenaar van een herenmodezaak op de Via Nazionale toonde onlangs een van zijn klanten een stapeltje cheques van 3 HULP De regering heeft beloofd te helpen door nieuwe bankbiljetten van 500 lire te laten drukken. Het oude bankbiljet van 500 lire is tegelijkertijd weer tot wettig betaalmiddel verklaard. Emilio Colombo, de minister van finan ciën. onthulde de muntverzamelingsrage en ontkende, dat sommige wat zeldzamer munten enige numismatische waarde heb ben. Zijn vermaning had geen resultaat. De prijzen van de munten blijven stij- Dr. Ariberto Guarino, de directeur van de Munt te Rome. was ook al niet opti mistisch toen hij het tekort aan wissel geld weet aan het gebruik van verkoop automaten. de groeiende belangstelling voor het verzamelen van zeldzame mun ten. de souvenirjacht van 23 miljoen toe risten en de nalatigheid van de overheid de Munt in staat te stellen gelijke tred sinds 1 april 1964 zijn grenzen ge- te houden met de wisselingen in de valu- opend voor reizende landgenoten, ta-omloop. SPAARGELD ons eens zijn. I vlees uit Nederland. te houdendat binnen afzienbare DOOR Het is een oud verhaal, maar waar om zou het vandaag niet gebeurd kun nen zijn? In ieder geval werd het me gisteren verteld en was het mij krijgen nog was. En zeker schoen i niet vergeten hem omstandigheden uitleggen: „Even pech gehad, goede relaties hier." Namen? Zijn hospita, die wantrouwend elke Het speelt in de tijd. dat werk den bergen beklimmend. Op zijn week zijn kostgeld beurde? De jon- •- pensionkamertje schreef hij een lange gens, met wie hij staande aan eer, huis. Dat hij het gevonden toog een kelkje of kop ledigde? Hij i slof. begeleid door nad. Een prachtpositie. naaste mede- avontuur. zonder bagage, op versvoeten uit een ver land gekomen was. Een klusje hier, een klusje daar. Eigenlijk bezat hij slechts één ding: het vaste vertrouwen dat hij op een goede dag al zijn dromen verwezen lijkt zou zien. En die dromen waren groots, want hij had een romantische ziel. Als maar iemand in hèm geloven wilde, zou alles uitkomen. Tot de dag kwam. dat hij welgeteld nog één ronde zilveren gulden in zijn zak had. Hij slenterde langs de stra ten, dronk ergens een slechte kop kof fie en nam toen het grote besluit: hij zou gaan solliciteren. Niet zo maar een klusje zoeken, maar een echte Hoe doe je dat' Rozen Van het koffiewisselgeld kocht hij een postzegel en stak zorgvuldig dc veertien overblijvende centen in zijn zak. Ging de brief posten, nauwelijk.' - merkend, dat het regende en hij maar lin8 vertrekken in zijn dun colbertje liep. De briel "1g||M" verdween in de gleuf net toen hij de hand op zijn schouder voelde. Een politieagent. Vroeg zijn papieren. Mid- delen van bestaan? Verbouwereerd Opeens schoot hem te binnen, dat zweeg hij. trachtte toen in een vloed van woorden het een en ander uit te leggen, vergat in zijn opwinding elk hem, drie straten verder, een groot huis gewezen had en ge zegd: „Daar woont de directeur van... een miljoenenbedrijf. Hij ging, belde dan ook. ontvangen. Weliswaar werd. hoe centen te voorschijn, die mager ir zijn open hand lagen. Een kwartiei jongeman aanhoorde. Natuurlijk moest ze hem teleurstel len. Zij had geen baan te vergeven, maar wel beloofde ze een goed woord je bij haar man te doen. Hij moest maar eens naar de fa- zelf briek gaan. naar de personeelschef wee kop koffie in, schoof hem een dubbelt boterham toe. Een menslievend ge baar. dat boekdelen van medelijden sprak. Al etend en drinkend kwam hij bij van de schrik. Hervond zich- kende alleen de voornamen. Toen opeens: de dame. De vriende lijke mevrouw in het grote huis. Hij gooide de naam eruit. De inspec teur antwoordde niet, greep de tele foon. Mevrouw kwam aan de lijn. Bevestigde, dat zij de vreemdeling kende- Hoorde de moeilijkheden aan en stelde onmiddellijk voor de ver eiste som, die een vreemdeling in zijn zak behoort te hebben, naar het bu reau te zenden. In die tijd was het verziste bedrag 80. In acht briefjes van tien arriveerde het kapitaal De igent van de wacht zag de vreemde ling vertrekken met verende tred en ipgeheven hoofd. „Die leeft weer een week", zei de nspecteur. De agent, denkend aan de koffie en Ie boterhammen zei wantrouwig: „Zolang zal het niet duren..." Hij kreeg gelijk. Na een stevige wandeling, want eertien centen reikten niet voor de ram. stapte de vreemdeling de nooiste, duurste bloemenzaak van de «ad binnen. „U wenst...?" „Rozen", zei de man in slobber- )roek en kaal jasje. „Rozen, veel ro- „Ze kosten twee gulden per stuk", deed de winkeljuffrouw nuffig met een stille hoon. HHIHH „Veertig dan", zei de man en legde kon toen de inspecteur kwam de acht briefjes neer. Met zwierige oude zwierige trant zijn hand schreef hij het kaartje. De Bank van Italië noemde nog een andere oorzaak van de crisis door be kend te maken, dat de Italianen gemid deld 62.000 lire (ongeveer 360 gulden) per hoofd van de bevolking per jaar sparen het meeste spaargeld bestaat uit klein wisselgeld, weggestopt onder oude matrassen. Dr. Guarino beloofde zijn best te doen de crisis tot een oplossing te brengen en kondigde aan. dat de staf van de Munt langer zou werken om meer munten te slaan. Zolang het nijpende tekort aan wisselgeld blijft, zal de meest gestelde vraag in Italië blijven: „Spiccioli per favore?" Kleingeld alstublieft! mensen in landse reis voor strikt zakelijke doeleinden. Bepaald werd dat ieder een eenmaal per jaar een buiten landse reis mocht maken waarbij een maximaal bedrag van 500 dollar mocht worden uitgegeven. Verbetering Een jaar later kwam er opnieuw een verbetering: de Japanners mogen sindsdien net zo vaak naar het bui tenland als zij willen. De enige nog bestaande restrictie is, dat ze per reis niet meer dan 500 dollar mogen uitgeven. De Japanners zijn over het algemeen bijzonder reislustig. De belangstelling voor het reizen wordt reeds aange kweekt op de lagere school, waarvan men na zes jaar afscheid neemt met een super-schoolreisje naar een ander Japans eilandOok het voortgezet onderwijs wordt met zo'n reis beslo ten en dat liefst naar het buitenland. De ouders sparen hier soms jarenlang voor! Een bekend spreekwoord in Ja pan is dan ook: „Als je je kind bemint, laat het dan reizen". De groei van het Japanse toerisme blijkt overigens wel uit de cijfers van net aantal Japanse passagiers, dat over de Poolroute van Tokio naar West-Eurooa is gevlogen: in 1964 waren dat er ruim 26.000. in 1965 33.000 en dit jaar wor den er tegen de 37.000 verwacht. Hakenkruizen op begraafplaats WAGENINGEN Onbekenden heb ben op een drietal grafstenen op een mei een bocht te kerkhof aan de generaal Foulkesweg te e«n diepe sloot viel en verdronk. Wageningen rode nakenkruizen aange- j Uit het Dolderkanaal in Steenwijk I bracht. De politie vermoedt dat de da-!werd het stoffelijk overschot opgehaald ders zich vergist hebben en een ander kerkhof op het ooit hadden (het nabij ®eï*te water geraakten ""dronken gelegen Joodse kerkhof). Het kerkhof WORMER - De 30-jarige papierdro- I waarvan de graven thans besmeurd ger S. Wiltenburg te Wormer is gisteren werden, betreft de begraafplaats van verongelukt in he* complex van de Ko- doden, die reeds voor 1900 ter aarde ninklijke Papierfabriek Van Gelder Zo- werden besteld. -?en !e Wormer. De man was onder een draaiende papiermachine gekropen om te trachten een stremming in de papierpro- REGIO Dl CALABRIA In het zie- duktie op te heffen. Hij werd daarbij l 1 enhuis van Regio di Calabria in Zuid- door een stalen rol gegrepen en vervol- 'talie, zijn gisteren acht mensen, voor het gens door een lopende band omhoog ce lmerendeel kinderen overleden aan ver- voerd, waarna hij van grote hoogte op giftiging, vermoedelijk door het drinken een stenen vloer viel. Hij was vrijwel op Vier verkeer gedood ROTTERDAM Verkeersongelukken op de weg hebben gisteren aan vier mensen het leven gekost. In Lichtenvoorde reed de 19-Jarlge G. II. Hijnen uit Aalten met een licht motor rijwiel tegen een telefoonpaal. HIJ over leed in het ziekenhuis. De 2-jarige M. H. van den Hoek uit Kortenhoef kwam om het leven, toen zij onverwachts de weg overstak en door een auto werd gegrepen. Te Emmen kwam de 11-jarlge H. Wit- tink met zijn rijwiel onder een voorbij rijdende vrachtauto en overleed kort daarna. Enkele weken geleden kwam een 10-jarig meisje op dezelfde weg om het Bij een botsing tussen een personen auto en een vrachtauto in de gemeente Veghel kwam de 25-jarige M. Bronnen- berg uit Eindhoven om het leven. De 38-jarige K. van de Water uit Gameren nam met zijn tractor en aan-- hangwagen in een boomgaard te Zaltbom- waardoor hij in 1 van verontreinigd water. i slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5