YARD SLUIT HET NET 1 RECHTERS HOEDEN MARATHONZITTING 'l «n y% Commentaar Inkomen vorstin koppelen aan stijging indexcijfer JAMIK Mogelijke moordenaar gepakt Al twee dagen in hechtenis m Hf* Vandaag nog voor rechter Mël ■I Terug over zee op drie van de vier motoren Noodlanding op Schiphol IJscomati van 4500 gulden beroofd Koppe)*n ambud,alve - Dinsdag 16 augustus 1966 47ste jaargang Oiractauri f. OIEMER Hoofdredacteur Or E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAI DAGBLAD «Stantvattich la ghebleven «lil» hert Ir tegKanapoat I" Courts Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. r 11,90 - Klantendienst bezorging 18.00-19.00 ....zelfs het gras werd uitgekamd.... t— ym LONiDEN Scotland Yard heeft vanmorgen een arrestant, de 36-jarige John Edward Witney, voor de rechtercommissaris gebracht onder verdenking van de moord op drie politiemannen. Het vehoor duurde twee minuten en werd tot volgende week dinsdag uitgesteld, j De politie ineent namelijk ook de twee medeplichtigen op het spoor te zijn. De arrestatie van deze twee beruchte misdadigers werd van daag nog verwacht. De 18.000 patrouillerende politiemannen wach ten slechts op het bevel om het net te sluiten. John Edward Witney, zonder vast beroep, werd drie dagen geleden gear resteerd door agenten van een politie bureau in Londen-west, op slechts en kele honderden meters van de plaats waar de ongewapende rechercheurs op meedogenloze wijze werden neergescho ten. De juiste toedracht van de arresta tie van Witney is niet bekend. De politie zwijgt in alle talen. De strijders voor de burger rechten hebben het te Chicago (voor de zoveelste maal) zwaar te verduren gekregen. Tegen standers hadden zich voorzien van stenen en flessen, waarmee zij hun auto's bekogelden. Een ieder probeerde zich in veilig heid te brengen. Een man liet twee kinderen wegduiken achter een auto om zodoende bescher ming te vinden tegen rondvlie gende „projectielen". Een de monstrate werd door een stuk glas aan de kaak gewond. Zij trok zich terug in een auto. Prinses Anne, de dochter van het Engelse vorstenpaar, viert van daag haar zestiende verjaardag. Thuis zal er echter geen feest zijn, want de prinses vertoeft op het ogenblik in Jamaica, waar zij de Gemenebest-spelen heeft bijge woond. Dienstweigeraar krijgt doodstraf ATHENE Een principiële dienst weigeraar, die in 1964 tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, om dat hij weigert wapens te dragen, is na zijn straf te hebben uitgezeten, op nieuw opgeroepen. Hij weigerde weer en is nu ter dood veroordeeld. De 22-jarige jongeman Christos Kaza- nis uit de Noordgriekse stad Kavalla behoort tot de Jehovah's getuigen. Een woordvoerder van deze sekte heeft ge zegd, dat dit de tweede keer in een half jaar is, dat een doodvonnis in Grie kenland is uitgesproken wegens dienst weigering. In het eerste geval is de straf in hoger beroep veranderd in ze ven jaar gevangenisstraf. Ook Kazanis heeft appèl aangetekend. AMSTERDAM Onbekenden heb ben vannacht de ruiten ingegooid van het Griekse consulaat aan het Ro- kin. Aan een van de stenen was eer- gestencilde brief bevestigd (onderte kend door ..enige subversieve ele menten van het Amsterdamse provo- tariaat"), waarin het doodvonnis op scherpe wijze werd afgekeurd. Het is niet uitgesloten dat de arresta tie het resultaat is vaii een ongekend aantal tips uit de Londense onderwe reld. die kennelijk ook geschokt was door de misdaad. In de aanklacht tegen Witney staat dat hij met anderen de rechercheurs Christopher Head, David Wombwell en Geoffrey Cox heeft vermoord. Hoofdinspecteur Robert Chitty van Scotland Yard had eerder verklaard, dat de moorden door één man waren gepleegd. In de geparkeerde wagen die vrijdagmiddag in een rustige Londense straat de aandacht van de vermoorde politiemannen had getrokken, bevon den zich echter drie personen (niet vier zoals sommige ooggetuigen hadden ge zegd). Een ploeg geleerden van het laborato rium van de Yard is gisteren een zeer nauwkeurig onderzoek begonnen van elk deel van de auto. De laatste we tenschappelijke methoden en instru menten worden gebruikt om draden, stof. gruis en haar van de bekleding van de auto en de maten te onderzoe ken. De kleren van Witney werden eveneens aan een minutieus onderzoek onderworpen. Wellicht kan dit de aan leiding zijn geweest tot de officiële aan klacht tegen Witney. De 18.000 politiemannen blijven constant door de gehele stad patrouille ren. Zij wachten slechts op een bevel om toe te slaan. Londen wacht in span ning af op de gebeurtenissen die moe ten komen... Nog een Turk na eten paddestoelen overleden (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Een DC-4 van Mar tin's Air Charter deed gisteravond een geslaagde noodlanding op Schiphol. Het toestel, dat anderhalf uur tevoren met twaalf journalisten naar Southend (Eng.) was vertrokken, maakte boven de Engelse kust rechtsomkeert. Op gezet landde het feilloos. Kort voor Southend merkte gezag-1 voerder F. Overeynder, oud-piloot van prins Bernhard, dat een van zijn Droog DE BILT Terwijl de luchtdruk in ons land tot boven 1030 millibar op liep, veroorzaakte een storing in de bovenlucht in de afgelopen nacht plaatselijk nog enkele buien. Er waren echter ook langdurige opklaringen, tijdens welke de temperatuur in het binnenland tot 4 graden daalde. De kern van een groot hogedrukgebied ligt nu dicht bij ons land. Het weer zal onder invloed van dit hogedruk gebied ook morgen droog en overwe gend zonnig zijn. Vannacht zal de temperatuur tot tamelijk lage waar den dalen, maar morgenmiddag kun nen weer iets hogere temperaturen worden verwacht dan vandaag. DE BILT Droog weer met zonni ge perioden. Overwegend zwakke wind, koude nacht, maar morgen over dag hogere temperaturen dan van- Strandweer Een sterk hogedrukgebied geeft ook morgen zonnig en goed strandweer. De nog frisse noordwesten wind neemt af krimpt naar zuidwest. Overdag ruim graden, zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: Voorlopig stabiel met zonnig strandweer en nog iets wai 17 augustus zon op 5.26. onder 20.01; «p 6.16, onder 20.59. motoren enkele malen haperde. Vei ligheidshalve zette hij deze af er besloot hij het toestel naar Schip hol terug te vliegen. Het is daar ge makkelijker te repareren Het toestel, de PH-MAE Scout of the World, was door Trans Euro Scout, een reisbureau van. de vier padvin dersorganisaties, gecharterd om 49 Hollandse en 17 Duitse padvinders uit Engeland op te halen. Dit gezelschap is hierdoor 2,5 uur later op Schiphol aangekomen. De Convair van MAC haalde de padvinders op. (Zie elders in dit blad.) Bij de reparatie kwam aan het licht dat ijzerdeeltjes in de motor waren toestel voor een vlucht naar Kaïro. Aardschok in Nieuw Delhi Tenminste dertig Indiërs gedood NIEUW DELHI Een krachtige aard beving In Nieuw Delhi heeft tenminste aan dertig mensen het leven gekost, terwijl vierentwintig anderen werden gewond. De aardbeving, die een halve minuut duurde, deed zich voor op het ogenblik dat premier Indira Gandhi op de wallen van het historische Rode Fort de natio nale vlag hees ter gelegenheid van de negentiende verjaardag van de Indiase re publiek. Op twee kilometer van het fort stortte een gebouw van drie verdiepin- Verstandig TNZAKE het inkomen van onze Koningin heeft het Nederlands Katholiek Vakverbond goede go- dachten ter overweging gegeven. Zoals bekend, heeft het huidige ka binet tot het optrekken van dit in komen besloten, nadat het moet erkend vorige kabinetten het er al te lang, zoals dat heet, bij had den laten zitten. Ook dit laatste moet worden bedacht. Het huidige kabinet wordt in ver band met deze zaak wel gebrek aan psychologisch inzicht verwe ten. Maar dan moet worden vast gesteld, dat er in het verleden wel momenten onbenut zijn gelaten waarop het beter zou zijn gevaUen. Verstandig lijkt ons de suggestie van het NKV om het inkomen aan een indexcijfer te koppelen. Dan is men inderdaad van alle al dan niet vermeende psychologische risico's af. Het bezit van een koningshuis be schouwt ons volk als een groot goed. In de aanvaarding van ook de financiële consequenties zal het gaarne zover gaan als noodzakelijk is. NKV voor verhoging Ongelukkig UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond vindt het een blijk van durf, dat het ka- binet-Cals gekomen is met een ALKMAAR -1, de nacht van zondag voorstel lot aanpassing van het op maandag is ook de 35-jarige Turkse inkomen van de Koningin, juist de2e <«d van •'«uiniging. paddestoelen in het pension „Atlantic" tel Het NKV lanceert in zjjn offi- KrCse!!\rdBe?g1„TadSS,0tg£icieel orgaan „Ruimricht" het zocht, die zij voor champignons hadden plan het inkomen van de Ko- aangezien en zelf voor hun maaltijd hadden bereid. Zijn landgenoot, de 24- jarige Selchattin Sanri, was reeds vorige week aan de gevolgen overleden. De ver slagenheid in het Turkse pension is groot. Een groot aantal van de daar wonende Turkse arbeiders reisdei elke dag naar Amsterdam om hun zieke landgenoot te bezoeken. Zij hadden voor de familie van Sanri 1400 bijeengebracht en willen dat ook doen voor de weduwe van Ilersoy. De Westaustralische minister van transport de heer O'Connor, gefotografeerd in een experi mentele „hoovercraft", die on geveer 100 kilo weegt, voorzien is van een 15 pk tweetaktmotor en een snelheid kan bereiken van 20 km/u over water en 22 km/u over land. dexcjjfer voor de kosten van le vensonderhoud of aan het loon- indexcjjfer. Op deze wijze zou dit inkomen auto matisch stijgen met lonen en salarissen, onderhoud van paleizen, representa tieve verplichtingen en dergelijke. Het NKV geeft aan een dergelijk systeem de voorkeur boven het ieder jaar bij de rijksbegroting aan de orde stellen van het inkomen van de Koningin of het „rechttrekken" bij wetswijziging eens in de zoveel jaar. Volgens Ruimzicht heeft koningin Juli ana de afgelopen vijf jaar meer dan tien miljoen gulden uit haar eigen middelen tellende personeel aangepast aan de ambtenarensalarissen, waarvoor jaarlijks uit eigen middelen 1,4 miljoen moest wor den toegelegd op de salarispost. Op dit moment omvatten de salarissen per jaar een bedrag van 3,8 miljoen gulden, welk bedrag binnen een jaar zal uitlopen tot 1 miljoen gulden. De verwijten aan vorige kabinetten for- Jongetjes gaven vette fooien weg TILBURG Twee negenjarige jon getjes uit Tilburg, die zaterdag avond uit een onbeheerd staand ijscokarretje in hun woonplaats 4500 gulden stalen, zijn door de politie achterhaald. Van hun buit bleken zij toen zij werden gepakt al 300 gulden in snoep, limonade en vorstelijke fooien te hebben omge zet. De jongetjes hadden gebruik gemaakt van het noodweer, waardoor de ijscoman een bejaarde vrijgezel een cafeetje had moeten binnen vluchten. Zijn karretje had hij in allerijl een portiek ingereden, maar in de haast vergat hy zijn jasje met 4500 gulden spaargeld mee te nemen. De knaapjes, die zich op hun strooptocht door het noodweer niet lieten weerhouden, namen de hele portefuille mee. Niet lang hebben ze er overigens pret van gehad. Zij liepen tegen de lamp toen zij in een café de smakelijk verorberde limonade en koek af rekenden. De kelner, die hen de re kening van vier gulden voorhield, kreeg losjesweg een tientje in de hand gestopt, terwijl een van de knaapjes hem toevoegde: „laat de rest maar zitten". De man vond deze royaliteit zo vreemd, dat hij direct de politie belde. De knaapjes bekenden onmiddellijk. Zij hadden nog 4200 gulden op zak. muleert het NKV aldus: „Nederland heeft een monarchie en het is onjuist hiervan jaren achtereen niet de finan ciële consekwenties te trekken. Bij herha ling is door degenen, die belast zijn met de financiering van de functie-uitoefe ning van de Koningin, gewezen op de precaire situatie die was ontstaan, maar voorgaande kabinetten zijn niet verder gekomen dan beraad over deze belang rijke zaken." Kritiek heeft het NKV ook nog op de onduidelijke en ontoereikende toelich ting op het voorstel van het kabinet-Cals tot aanpassing van het inkomen van de Koningin. Dit heeft er toe geleid dat velen in het land de drastische verho ging niet begrijpen. Het vakverbond noemt het een struisvogelpolitiek om met een ingewik kelde zin te proberen duidelijk te ma ken. dat verhoging van het inkojnen g..n Volgens het NKV is ook men van de Kroonprinses een geleide lijke aanpassing nodig, wil men over een paar jaar niet weer voor een verrassing geplaatst worden. Het aankomen met allerlei speculaties over het privé-vermogen van het Konink lijk Huis noemt Ruimzicht onjuist. „Dit heeft niets te maken met het bedrag, dat nodig is om een door de overgrote meer derheid van ons volk gewenste monar chie te dóen functionneren". VODKA hij zich in problemen be geeft met een politieke kant, is scheepsbouwer Verolme minder gelukkig dan wanneer hij zaken doet. Vorig jaar drong hij aan op een uitnodiging aan Soekarno, een sug gestie die onze regering, zeker toen, nauwelijks welkom kon zijn. Daar vóór had hij al activiteiten ontwik keld met betrekking tot het ook politiek al moeilijk liggende televi- sievraagstuk. En thans heeft hij zich met betrekking tot Zuid-Afri- ka enkele opmerkingen veroorloofd die op zijn minst tot vraagtekens aanleiding geven. Het kwam erop neer, dat hij ter wille van onze economie aandrong op toegeeflijkheid jegens dat land. Nu, betere banden met Zuid-Afri- ka zijn ons welkom, maar dan bij voorkeur niet met loslating van be leden beginselen. En ook niet uit de overweging om er economisch he ter van te worden. Het komt ons voor, dat een bekering uit deze overweging ook in Zuid-Afrika niet gewaardeerd zou worden. Samen met zijn nieuwe schip heeft de heer Verolme een weinig geluk kig idee te water gelaten, dat het afbouwen niet verdient. Hulp AMSTERDAM Twee Amsterdamse kantonrechters hebben gistermiddag in een vier uur durende marathonzitting zeventig demonstranten veroordeeld tot een boete van 25, subsidiair vijf da hechtenis. Zij hadden op 1 juli deelge nomen aan vergunning was aangevraagd. De demon stratie was gericht tegen het bombarde ren door de Amerikanen van Hanoi. ren tegen de verordening. Hij zou de zaak wel tot voor de Hoge Raad uitgezocht willen zien. De plaatsvervangend kantonrechter, mr. D. de Graaff wees het verzoek af om burgemeester Van Hall Het PSP-gemeenteraadslid J. Bovenkerk betoogde: De rechterlijke macht heeft zich gemaakt tot ver- Verordening, waarbij het verboden is optochten te la-comité, dr. S. J. Bo6gra merkte op: In Amsterdam bestaat geen enkele vrijheid van demonstratie. De politieverordening wordt gebruikt om het demonstre ren onmogelijk te maken. limonade niet duur wel heerlijk TJET is wel opmerkelijk wanneer in deze tijd om hulp gevraagd wordt. Men zou kunnen zeggen dat de overheid vele noden moet leni gen, maar zolang er nog veel kan gebeuren dank zij particulier ini tiatief, kan de overheid zich bezig houden met andere, even dringen- Anders ligt het bij de hulp die ge vraagd werd door de Amsterdamse politie om het gezag te handhaven en door de Nederlandse douane die niet meer in staat is de smokke laars met even moderne middelen te bestrijden. De staat dient te zorgen voor na leving van de wetten. Een goed be stuur vereist een zodanig georgani seerd en toegerust apparaat, dat misdaad en onrust doeltreffend worden tegengegaan. Dan is het leger niet de instantie, primair belast met handhaving van het openbaar gezag. In noodgeval len kan op militaire bijstand gere kend worden, maar indien politie en grenspolitie zelfs niet in staat zyn opgelegde taken uit te voeren, moet er nodig iets aan gedaan wor den. Om erger te voorkomen. Donald Gee overleden - pagina Kernmerk Minister Bogaers is niet alleen de man van de woning bouw, maar ook de man van de cijfers. Bijna maandelijks publiceert zijn departement de resultaten en de prognoses van de bouwerij. Achter deze cijfermassa gaat een kracht dadig beleid schuil. Zie pagina 5. ■fe Vertalen voor tv: niet ieders werk - pagina Radio/TV ■jjf Groei van Hoogvliet remde af pagina 7 de wi.gr n laten wassen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1