een hobby, maar cultuur historie" Verjaardag vieren BLAD ZIJ dialoog dialoog dialo ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1%6 MEVROUW BURKIJ EXPOSEERT HAAR POPPEN: Mevrouw A. Burkij-Bartelink weet alles van poppen en spelen in vroeger dagen. Ze is trots èn zuinig op haar soms zeer precieus kijkende weergaven in miniatuur van onze voorouders, zoals deze brave Saartje in blauw bro kaat Plastic mengkom in keukenmachine VOND u het ook jammer van die nieuwe kunststof dat het dof iwerd bij gebruik in de keuken? iDat komt doordat het materiaal aangetast wordt door de inhoud. Een Duitse onderneming vond ier iets op, en brengt een nieuw model keukenmachine op de markt waarvan de mengkom is vervaardigd uit een glasheldere plastic (Tyril 780 van Dow). Het spul is bestand tegen alkaliën, euren, vetten en wat maar in de mengkom wordt gebruikt. Het (materiaal is temperatuurbesten- dig.Oofe warme voedingsmidde len kunnen in de kom worden Gemengd. Tyril 780 is zo hard dat er geen krassen op de kom ontstaan. De kunststof blijft ook bij langdurig gebruik helder. Dow Chemical leverde de grondstof voor de kom in korrels af; de kom wordt via een spuit- gietproces gevormd. En nu maar krasvrij klutsen en mengen! JE zou haar een goede vijftig geven, lief, actief, een goed figuur, pretogen. Ze draagt een tur- koise jumper op een crème witte rok. Het geheel past bij haar kamer. Deze is helemaal antiek: het witgelakte bureau, de bureaustoel, de zacht-rose canapé, het oud-rose tapijt, de prachtige antieke kast en de staande klok die ieder half uur een wijsje tin gelt. Ze voelt zich wonderwel in dit prachtige décor en bekent lachend, dat ze zélf ook nog van de vorige eeuw is: mevrouw A. Burkij-Bartelink. In haar ruime woning aan Park Vronesteijn in Voorburg is alles smaakvol en gastvrij. De frisse tuin met gov.d- vissenvijver, de witte kruiwa gen die er kwasi-nonchalant in een hoekje volgeladen met bloemen, de pul met bloe men vóór, Marjan, de gedien stige, achter de deur in een wit schort en een hartelijke lach: „mevrouw Burkij ver wacht u!" Door éénmaal een filarski's knippatroon te kopen bent u op dit gebied voor uw hele leven voorzien. pen dubbele stof. D. kraag 1 x knip pen aan de stofvouw of 1 x knippen schuin dubbele stof -f- naad M.A. E. zakklepjes 3 x knippen enkele stof (dubbel vouwen) en eventueel iets kleiner nemen. Kraag afbiezen. Als u bij het eerste kledingstuk gemaakt van het filarski s patroon de eventuele correctie na het passen direct op het patroon overbrengt, is het passen voor de volgende kleding stukken overbodig geworden. Bü c kantoren verkrügbaar: ƒ2.50 Supplement 7 Is uit! een vüfbladig patroncnsct maten 36 t/m 48 éénmaal kopen, verder kijken mapje met uitleg en patronen, rokken pantalons, avondkleding 2,25 supplement elk 35 modellen nrs. 2, 3, 4, 6, en 7 per stuk 1.45 kinderpatroon met uitleg: leeftijd van uw kind is maat „4,— Geef bü bestelling de maat op! Ontvangst na storting op giro 39639 t.n.v. Dagblad De Rotterdammer te Rotterdam. Op bet strookje: afd. Service, dan wel na betaling bij het bur. v. d. blad. Voeding spil bedreigt de kookkunst rpiJDENS een onlangs in Amerika gehouden con gres over voedingsleer, werd de sombere voorspelling ge uit dat er omstreeks 1980 geen verschil meer zal zijn tussen een goede keuken en een slechte keuken. De „fij ne keuken" zal helemaal verdwijnen. Voedingspillen zullen de definitieve onder gang van de kookkunst be werkstelligen. De culinaire kopstukken van het oude Europese continent gelo ven beslist niet in deze sombere voorspellingen. Integendeel: de keuken zal meer en meer „indivi dueel" worden. In de toekomst, aldus Franse kookdeskundigen, zal men meer en meer gezinnen zien waarvan de leden, afhanke lijk van werk of andere bezighe den. allemaal op verschillende tijdstippen thuiskomen. Dat zou kunnen inhouden dat ouders, kinderen en verdere ge zinsleden elk het eigen potje ko ken. hetgeen ongetwijfeld zal resulteren in het veelvuldig ko ken van het eigen lievelingsge recht. Nog een stapje verder en ieder gezinslid heeft z'n eigen pannetjes, keukengereedschap en recepten. Koken zal niet alleen plicht maar ook spel zijn. Een opvatting waartegen geen enkele voedingspil het zal kunnen bol werken De pop Béa kijkt precieus toe met haar wassen gehavende kop je. Ze is gestoken in een rose brocaten statie-toilet afgezet met écht kant, en zit op een antiek Louis Seizestoeltje. Als u dit leest prijkt Béa op het Lakeien hofje in het Noordeinde temid den van de expositie die me vrouw Burkij aangeboden is. Kent u het Lakeienhofje? Het is het oude hofje aan het Noordein de tegenover Chalet Suisse, en heet nu Stichting Haags Exposi tie-Centrum. In die echt poëtische omgeving kunt u tot het eind van de maand een gedeelte van de collec tie van mevrouw Burkij bewon deren: kinderspeelgoed uit vroe ger eeuwen, kleding van kinde ren, en voornamelijk: poppen. Haar bezit is uniek, zij bezit wel- lidht de oudste poppen en pop- pe-kleren- verzameling in ons land. FAMILIEBEZIT „Voor de oorlog had ik al wat, familiebezit, zoals, veel van ons antiek meubilair uit de familie komt. Een pop moet op een stoel zitten (want alles is hier gewoon gebruiksvoorwerp). Van een stoel kwam een bedje, en zo gaat het dan, al gauw zit je er tot over je oren in. Zo'n jaar of acht geleden was de collectie compleet, en had ik langzamerhand geen plaats meer om het neer te zetten; we woonden toen nog in Schevenin- gen. De Directeur van Openbaar Kunstbezit raadde me aan ten tentoonstelling te houden. De poppen- en speelgoedverzame ling kwam terecht in museum Mr. Simon van Gijn in Dor- De tentoonstelling trok veel be langstelling, en daardoor kreeg ik nog meer. U weet hoe dat gaat, een stukje antiek; waar la ten we het als we gaan verhui zen? Soms hebben de kinderen geen belangstelling en dan weten ze: bij mevrouw Burkij is het in goede handen. O, ik zie dirext of er écht mee gespeeld is. Kijkt u eens dit beeldige Franse kaptaCel- tje, 18e-eeuws, met daarvoor het 18e-eeuwse Franse popje, het is 55 cm hoog. Kostuumkunde, daar weet ik alles van. Academie? Nee, alles door zelfstudie. Maar ik ben er dol op en als het je interesse heeft... Waar waren we? O ja, later ging de poppen- verzameling voor een groot deel Gouda. In het Catharina Gasthuis werd met rijks-fondsen een speci ale kamer voor de verzame'ing gebouwd. Er komen wel "0.000 bezoekers per jaar! De vitrines zijn op kinderhoogte. De poppen zijn zo opgesteld dat ze een beeld geven van de tijd waarin ze „leef den". Weet u. babypoppen kwa men pas veel later, het kin derspeelgoed was een getrouwe copie van. 't grote-mensen leven. Je ziet er een 18e-eeuwse pop met een Engelse porcelein kast, ook Engels rouw porcelein. ZWART SERVIES Als in aristocratische families iemand stierf, werd het gewone porcelein vervangen door zwart Wedgwood, en stel je voor, de kinderen kregen dan zwart speel goedservies." De bezoeker in Gou da ziet een schattige chaise a por ter, het draagstoeltje is tot op de draad versleten. Daarachter een Engelse commode, een poppestoel- tje, getrouw nagemaakt van de grote modellen. Misschien was dat vroeger een model van een schrijnwerker; toen dit uit de mode raakte kwam het in kinderhanden cn werd goed om te spelen. Er is een klaptafeltje met een Diep- klein ivoren schaakspelletje. Een poppe-theestoofje, dat zie je ner gens! Mevrouw Burkij heeft zelfs een stoffenwinkeltje, de winkel juf is prachtig uitgedost, moeder cn kind komen een lapje uitzoe ken want op de kleine planken liggen de rollen sits opgestapeld. 'Iet (poppe)kind is in plechtig bruin gestoken. Er is zelfs een écht naaimachientje, het oudste dat bekend is. De fabriek is er dol op „zegt u maar welke prijs u er voor wilt hebben". Mevrouw Er is een Schots poppebedje. Kinderen, met hun neus op de vitrines gedrukt, vroegenwaar om ligt er geen kindje in? en na die leuke reactie legde mevrouw Burkij natuurlijk een poppekind in 't bed. Bij dat stoffenwinkel tje behoren een echt klein elle- maatje en blikken centjes... kin deren speelden ook vroeger de groten na. NAAM Het is duidelijk: het leeft alle maal voor onze gastvrouw. Ze vertelt enthousiast: alle poppen hebben een naam, natuurlijk, van degene van wie ik ze kreeg. Van de meeste dingen die ik heb weet ik ook de geschiedenis. Dit is een aardige, van mejuffrouw Kip. Van haar kreeg ik een echt Engels Wedgwoodserviesje. dat familiebezit was. Er hoorde een brief bij van 150 jaar geleden. Het poppeserviesje werd jaren geleden geschonken aan een meisje dat tering had. Wat wilde ze nu eens graag hebben? Een poppeserviesje, zei het kind en ze kreeg het. maar ze heeft er nooit écht mee kunnen spelen en over leed aan de ziekte. De ouders bepaalden, dat er ook nooit mee gespeeld zou mogen worden en zo is het ongeschonden in de fa milie gebleven. Wat gaat er na je dood mee gebeuren, vraagt zo'n bezitter zich af; een antiquair? En wat kom er dan van te recht? Intussen weten alle antiquairs in ons land wel van de verzame laarster, en ook directies van musea stellen veel belang in haar collectie. Zo redt zij een stukje cultuur voor later, want ook bik kelliedjes, kinderversjes, spelle tjes, centsprenten hebben haar be langstelling. UIT JAKJES Hobby? zegt ze een tikje veront waardigd. Zo mag u het niet noe men. het ls een stukje cul tuur-historisch bezit dat chronolo gisch en wetenschappelijk is opge bouwd. dat teruggrijpt naar het menselijk verleden. Het mooiste voorbeeld is wel dat beddespreitje uit Hindeloopen. dat 'n moeder ver vaardigde uit de jakjes van haar kinderen en kleinkinderen, van ie der jak een stukje. Ieder stukje heeft een eigen betekenis, het klei ne kind. het ongehuwde meisje, de jonge gehuwde vrouw, de wedu we, de weduwe die hertrouwde heeft elk haar eigen patroon zodat W EERSPIEGELING VAN DAGELIJKS LEI EN VOOROUDERS ze een paar polsmofjes heb aange trokken". Dan komt er nog een doos vol met oude poppekleren tevoorschijn, het meeste is handgenaaid. of ge breid. Hemdjes waarin de buste- vorm en de kleine taille werden ingebreid, misschien wel een werkstukje om naadjes te leren breien, wie weet. Open onderbroe ken, zodat de vrouwen meteen als ze moesten aan de weg neer kon den zijgen; onder haar lange rok ken gaf dat immers niet. Een lakei en-jasje, een prachtig toilet met een echte queue de Paris, alle pandjes apart met de hand aan elkaar gestikt, de tailleband niet vergeten, kleine zoompjes, biesjes, kantjes. Wie zei daar dat Barbie een keurig dametje was met nette kleren? Vroeger konden ze er ook Een heel werk om alles goed te houden, dat kostbare poppenspul. „Marjan kan bééldlg strijken" prijst mevrouw Burkij haar ge dienstige. „we hebben een klein strijkijzertje. En dan maar voor zichtig in een netje spoelen hè; trouwens, sommige dingen zijn zo oud dat ze uit elkaar zouden val len als ze gewassen werden." Zo is mevrouw Burkij al maar bezig met haar verzamciivg. Ze is net klaar met de correctie van haar boekje, dat in de Van Dishoeckserie uitkomt dit na jaar. Er komen prachtige il lustraties in voor en details. „Ja, de kinderen speelden veel bin nen vroeger, als ze naar bui ten gingen waren ze keurig op- gepijpt. Het waren miniatuur mensen. Daarover gaat mijn boekje nu, het is ontspannen de lectuur met wetenschappe- gijke achtergrond." Overigens schreef mevrouw Burkij al drie boeken, en vele artikelen over India waar ze jarenlang heeft gewoond. Ze vindt liet jammer dat haar kinderen zich niet inte resseren voor antiek later gaat alles in eigendom aan musea over maar haar klein zoon heeft onlangs een boek geschreven. Daar is ze bijzonder trots op! >ok srdeler Zindelijk meken probleem, stoelen die mevrouw Burkij bezit. Dit is Roosje, met onder haar stoel een vuur- testje waarin een dovekool ging. De op stijgende dampen maakten het kindje lodderig, waardoor ze warme voetjes kreeg én méteen „zoet" was. Geen won- dar dat de kindersterfte zo hoog was. kunt aflezen aan haar kledij. Hare Majesteit was enorm geïnteresseerd in de geschiedenis ran dat spreitje, zodat ze op haar Sprekend over het leven van on ze voorouders vonden wij ook de „kraamkamer". De (poppen)- kraamvrouw met muts in een he- melbedje uitgestrekt. De baker heeft een sitsen jak, draagt een neepjesmuts en een wit baker- schort. Het kind heeft een kanten doopjurk en aan de voeten van de baker staat een piepkleine vuur mand. De voeten van de baker rusten op een heel klein stoofje. TINNEN PO iHet mooiste van alles was de kleine tinnen po, onder het bed geschoven. Dat potje is 17e-eeuws, „ik zag het een oud mannetje als asbakje gebruiken en vroeg hem of ik het hebben mocht, voor een rijksdaalder werd het mijn eigen dom". Daar is de pop Daatje, bij een bureautje. Ze draagt een on wijs hoedje met keelbanden. Daar is de pop Koos. en Margaretha. Ach, en de Brave Saartje, een heel kostbare pop aan wie ook weer alles écht is. Ze is gestoken in blauw damast, haar rok valt in wijde plooien, haar taille is sterk ingepend, ze heeft kanten lubben aan de driekwart mouwen ver sierd met een linten strik. Een kanten halsdoekje bevestigt haar properheid en het brave meidje draagt een floddermuts met onder muts, 18e-eeuws allemaal. „Ik vond haar handje zo lelijk dat ik Prinsessenbonen-rijst Alles in één pan is makkelijk voor de vakantiedagen. Ook na de vakantie hebben we de nei ging nog wat gemakkelijk aan te willen, dus daar gaan we met: 250 gr. mager rookspek in blok jes, 1 ui, 4 tomaten, 3 kopjes rijst, een pond prinsessenbonen, half ons geraspte oude kaas, pe terselie. Bak de blokjes spek tot ze lichtbruin zijn. Voeg de gesne den ui toe en bak deze ook licht bruin. Smoor de in vieren gesne den tomaten vijf minuten in de massa. Schenk er dan zes kopjes water op, laat alles aan de kook komen. Strooi de rijst erin. Voeg afgehaalde, gewassen en klein gebroken boontjes toe. Breng al les aan de kook en laat het ge recht in ongeveer dertig minuten gaar worden. Roer tot slot de kaas, peterselie en kruiden er toe. Na dit machtige etentje: fruit toe. Een verrukkelijk ver- jaardagsverhaal vonden we dat van mej. G. K. te 's G. Zij groeide op als jongste dochter: onder mij drie jongens, boven mij twee jongens en twee „grote" zusters. De oud ste, een meisje, heb ik nooit anders dan „heel groot" gekend. Wij scheel den 14 jaar. De verjaar dagen begonnen heel vroeg, om zeven uur 's morgens. In optocht kwam de hele bende je slaapkamer binnen met cadeautjes en kroop bij je in bed. Het jongste broer tje had altijd een grote zak lekkers bij zich en die zak werd gezamenlijk leeg gegeten. „Feliciteer" noemde hij dat. Was alles op dan kleedde ieder zich aan. Op school mocht de jarige tracteren: likkaak- jes. Voor de eerstkomende woensdagmiddag werden vriendjes en vriendinnetjes uitgenodigd, tenminste als het goed weer was. Soms la gen er twee of drie weken tussen, want óók voor de eerste wereldoorlog regende en stormde het dikwijls. Mijn praktische moeder combi neerde twee verjaardagen van mij en mijn zuster, het werd elk jaar een grandioos jaar geleden kwam hij met zijn vrouw na een scheiding van ze ventien jaar over om de ver jaardag gezamenlijk te vieren. „We zaten steeds bij elkaar en voelden dat we toch bij elkaar hoorden. Verloofden en vrien dinnen kwamen om te helpen want de visitie dijde uit tot als ganzeborden, driestekken en Jan in de zak. Cadeaus? Soms een bal van twaalf cent of een stukje chocolade vijf cent. We verlangden altijd al naar de verjaardag. Nü besef je dat je dan al weer een ja, ouder bent." feest. Tegen twee uur was de hele visite binnen, dan reden twee grote ,Jan Ple- ziers" voor. daarin vond al het grut een plaatsje. Speeltuin Moeder reed mee in de eerste wagen, de grote oudste zus ter in de tweede, beiden met een voorraad snoep. Was het grut nog erg klein, dan ging het dagmeisje ook mee. Wij voelden ons prinsen en prin sessen bij deze spelevaart. De tocht ging met een omweg Versieren „Onze oudste zoon was acht jaar en ziek" weet mevr. R.O. L.- te R. nog want haar zoon is nu getrouwd, ,,'t Was de nacht voor mijn verjaardag en win ter. Om een uur of vijf schuifel de hij langs ons bed en ging naar zijn zusje. Ik hield me slapend. ..Zus. zus. wordt eens wakker! Mamma is jarig en we gaan de kamer versieren, pak Unfel briêvên. jij even de feestdoos (een doos Maat-houden Het valt ons op. dat in het éne middenstandsgezin van vroeger, een heerlijk feest ge vierd werd met Jan Pleziers en alle heerlijkheden die erbij hoorden, terwijl een ander schrijft: in onze tijd geen feest maar soberheid, waarbij we uiteraard toch blij waren. Deze tifld geeft in alle geval de moge lijkheid om onze „vierdagen" te vieren, en ik geloof wel dat naar „Bourgondië", een grote speeltuin. We kregen gif groene of donkerrode limo nade. Draaien in de draai molen, hobbelen op een le vensgroot hobbelpaard het was er -allemaal bij. Soms werd er een misselijk, dan moest je een poosje zoet bij de grote mensen gaan zitten. Thuis in de ruime serre ston den de tafels klaar voor een boterham. Verse kadetjes met beleg, „huisbakkens", een soort langwerpige krentebol- len. met chocolademelk of thee. Kadetjes: zes voor een dubbeltje, kaas voor 35 40 cent het pond en de volle melk kostte zeven cent de kan. Aan de verjaardag van mevr. G. te D. zit altijd een weemoe dig kantje. Ze is er een van een tweeling en haar broer woont in Canada. Maar twee met allerlei slingers). Ook mijn dochtertje wipte uit haar bed. Toen vond ik het tijd om in te grijpen en zei dat ik het erg lief van ze vond maar dat het nacht was en Jaap moest in z'n bed. Dat zou de dokter vieren zowat een vindt mevr. De R. te H. G. Al die dure cadeaus! Vroeger was dat anders. Wanneer een van ons, zo'n vijftig* jaar geleden, jarig was werd er een ketel chocolademelk gezet. We kre gen er een keukenbiscuitje bij, dat waren platte en hoge vier kante biscuitjes, die kostten twaalf voor een dubbeltje. Dat was voor ons feest, 's Avonds werden er spelletjes gedaan zo- Ons nieuwe onderwerp gaat over loslaten. In 'n vrouwe leven wordt er steeds meer los gelaten; op de bruiloft haar ouderlijk huls, bij de geboor te haar kind en we voelen dat ook als een verlossing. BIJ het opgroeien gaat dat kind alleen eten, lopen, voor het eerst naar school, het kiest zelf vriendjes en vrien dinnetjes. de partner voor het leven, het gaat op kamera wonen, emigreert, zoekt zijn baan en maakt zich steeds meer los. Wat schrijft u ons over dat „loslaten"? De ervarin gen met vakantiewerk van uw kind, hoe u de studente leerde met haar toelage om te gaan? We kunnen alle kanten uit en u. lezer, bepaalt de richting weer waarheen ons gesprek gaat. Dank voor de eerste brie ven, maar er kunnen er genoeg bij. Goed nieuws: van Tlp-para- de komt op veler verzoek een herdruk. Een lezeres geeft het leder bruidspaar In haar omge ving: zelf verdiend door regel matig In haar pen te klimmen. Idee voor u? De Dokter zegt 1, De dokter zegt 2 of een verras- •lng_ hebben we ook nog in pet-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11