Nieuwe Leidse Coeramiit I George Brown weg bij Economische Zaken AUTO MET GROTE SNELHEID UIT DE BOCHT: 4 DODEN Commentaren Groep -Mihajlof los van Tito Akkoord met Maleisië getekend JAMIN Benoeming is geen promotie AGENT ONTPOPTE ZICH ALS DIEF Donderdag II angiutnfl 1966 47ste jaargang Of Oir«rt«uri P. OIEMER Hoofdr.d.cteur, Or. E OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD sStantvastich I» ghableven mijr» hart Ir teghempoat I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3.97, p.kw. f T1.90 - KUcbtendie'hst bezorging 18.00-19 00 i Wilson wijzigt plotseling kabinet Stewart sterkste man na premier Gereformeerden ivillen Antwoordkerk benutten pagina Kernmerk Tientallen jongeren uit Rotterdam en wijde omgeving genieten op het ogenblik van de ruitersport in de Kootwijkerduinen. „Het is een fijne ploeg die alleen rijdt uit liefde voor de paarden", zegt orga nisator Arie Hak uit Barendrecht. Inspecteur P. van Vliet heeft de leiding van de twee ruiterkampen, van elk een week. Zie pagina 5. Grote televisie voor Els Bouwman pag. Radio TV •fe Ga nooit „zomaar'''' de bergen in pagina 5 „Ik zou u graag van alles af helpen, maar ik kan u dan maar met twee kwartjes per week af betalen." DIRKSLAND Op de bochtige De vier slachtoffers zijn de 28-jarige Dirkslandse dijk in Dirksland, waar al veel ongelukken gebeurd zjjn, is gisteravond om kwart over zes een sportwagen verongelukt. De vier inzittenden van de auto, die met een snelheid van meer dan 150 kilometer per uur reed, zjjn om het leven gekomen. Drukkend Bij Ierland kwam vanmorgen een volgende oceaanstoring aan. Aan zijn flank stroomt over de Kanaalzone vochtige en warme sub-tropische lucht naar onze omgeving. De warme lucht was vanmorgen doorgedrongen tot de zuidelijke provincies. De weers- toestand met een zuidwestelijke cir culatie houdt de komende paar dagen aan. Aangezien de lucht vochtig is zal het weer een enigszins drukkend karakter krijgen. Er zal verder ook veel bewolking binnendrijven die in de loop van de dag landinwaarts ge deeltelijk kan oplossen. De regenkan sen blijven klein. Bewolkt weer. morgen overdag ook zonnige perioden. Op de meeste plaat sen droog. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Vry warm. Meer zomers strandweer. Ook morgen zonnige perioden en een matige wind tussen zuid en zuidwest. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. Vooruitichtzen: De komende dagen warmer en daardoor aangenamer strand- 12 augustus zon op S.18, onder 20.11; maan op 0.00. onder 17.45. Starfigliter-vliegers vragen ontslag BONN Vijf Westdu'tse Starfigh- ter-vliegers nebben vervroegd ontslag uit de militaire dienst geviaagd. Reden van hun ontslag is hun vrees om nog langer in Starfigntcrs te vliegen omdat de laatste maanden veel onge.ukken met de ze type toestellen gebeu*en. Zoals be kend zijn 36 Starfighterpiloten bij 61 on gelukken met Starfighters omgekomen DEN HAAG De minister van de fensie heeft bepaald, dat de militairen van het wapen der Koninklijke Mare chaussee die in de periode van 1' juni tot 2 juli daadwerkelijk hebben deelgeno men aan het verlenen van militaire bijstand in Amsterdam, aanspraak kun nen maken op een uitkering boven hur bezoldiging van 4,50 per dag. Over dit extraatje hoeft geen belasting te worden betaald. hotelhouder J. Jacobi, die de auto be stuurde, zijn evenoude echtgenote, de 23-jarige B. van de Nieuwendijk, die allen afkomstig zijn uit Middelhar- nis, en de eveneens 23-jarige D. Wil- deboer uit Sommelsdijk. De beide laatsten waren ongehuwd. De heer Jacobi heeft kennelijk door de hoge snelheid in de bocht de macht over het stuur verloren. De sportwagen, waarmee een proefrit werd gemaakt, botste eerste nog tegen een boom alvorens in de sloot die langs de dijk loopt, te belanden. Het echtpaar Jacobi en de heer Wildeboer werden uit de auto geslingerd en waren vrijwel op slag dood. De (ver tegenwoordiger) Van de Nieuwendijk overleed kort na aankomst in het ziekenhuis van Dirksland. Het gezelscahp had eerder in de middag een receptie bijgewoond ter gelegenheid van de opening van een garage in Middelharnis. Met een auto van deze garage werd daarna een proefrit gemaakt. De drie mannelijke slachtoffers waren allen voorbestemd om hun vader in het bedrijf op te volgen. Op de Afsluitdijk gebeurde gisteroch tend ook een ernstig ongeluk waarbij de 20-jarige mejuffrouw Ploos van Amstel uit Naarden werd gedood. Haar medepas- sagiere, de 19-jarige jonkvrouw De Beau fort uit Bussum. liep inwendige kneuzin- gen en een hersenschudding op. Samen met haar vriendin was mejuffrouw Ploos van Amstel voor een vakantieverblijf on derweg naar Terschelling. Nabij de Vlie- ter werd de kleine auto door een ruk wind gegrepen, om na vijf maal over de kop te zijn geslagen op bazaltstenen onder aan de dijk terecht te komen. Beide meisjes werden uit de auto geslin gerd. De auto werd totaal vernield. Jonk vrouw De Beaufort is in een ziekenhuis opgenomen. LONDEN Volkomen onverwachts heeft de Engelse premier Wilson zyn kabinet gisteravond op belangrijke plaatsen gewijzigd. Twee kernfiguren in de ploeg, George Brown en Michael Stewart, hebben stuivertje gewisseld. De 51-jarige Brown, sedert 1964 vice premier en minister van economische zaken, wordt Engeland's nieuwe minister van buitenlandse zaken in de plaats van de 59- jarige Stewart, die de portefeuille van economische zaken over neemt. Brown blijft vice-premier en dus in naam Wilsons belangrijkste medewer ker. Maar aangezien Wilson zelf feite de buitenlandse politiek leidt in de komende periode het accent, vooral op het economisch beleid zal komen te vallen, ziet men in Browns benoeming geen promotie en beschou wen waarnemers in Londen Stewart nu als de sterkste man na Wilson. Een andere belangrijke wijziging is, dat Herbert Bowden. fractieleider Labour in het Lagerhuis, minister Gemenebestzaken wordt. De oplossing van het vraagstuk Rhodesië is zijn be langrijkste beleidstaak. Zijn voorganger, Arthur Bottomley, wordt minister voor buitenlandse ontwikkeling, een functie die weinig te betekenen heeft nu Enge land geld te kort komt om in het bui tenland uit te geven. De vorige minister van buitenlandse ontwikkeling, Anthony Greenwood, wordt minister van volkshuisvesting in de plaats van de linkse Labour-intellectueel Richard Crossman, die nu tot fractielei der van de regering in het Lagerhuis is benoemd en als Lord President of the Council belast zal worden met speciale De kabinetswijzigingen werden gister avond bekendgemaakt even nadat het Lagerhuis met 272 tegen 214 het wets ontwerp had aangenomen, dat de rege ring machtigt de lonen en prijzen te be vriezen als deze niet op basis van vrij willigheid in de hand worden gehouden. Labour won dus met een marge van 58 stemmen, 40 stemmen minder dan de meerderheid die de socialisten in het parlement hebben. Dit toont duidelijk dat het door Wilson c.s. voorgestane Drie strijders voor gelijke rech ten zoeken een veilig heenkomen wanneer een woedende groep blanke teenagers hen met stenen, flessen en vuurwerk bekogelt tijdens de tweede nacht van heftige rassenstrijd in Grenada in de staat Mississippi. Vele de monstranten liepen verwondin- economische beleid in de Labourparty bij zonder moeilijk ligt. De vervanging van Brown houdt hier naar alle waarschijnlijkheid mee verband. Hem Is de leiding ontnomen van een nomlsch beleid, dat hijzelf ternauwernood kon steunen, hetgeen drie weken gele den aan het licht kwam toen Wilson, na de bekendmaking van iUn crisisprogram, Brown te elfder ure van aftreden kon weerhouden. Zijn opvolger Stewart is sedert begin 1965 minister van buitenlandse zaken ge weest. Hij volgde toen Patrick Gordon Walker op. die er niet in slaagde een ze tel in het Lagerhuis te bemachtigen. Ste wart's benoeming is goed geheim gehou den. Gisteravond nog deelde het Britse ministerie van buitenlandse zaken mee, dat Stewart begin oktober de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zot toespreken en in Washington besprekin gen zou voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot minister Rusk. Dit zal nu door Brown geschieden. Stewart is een van Wilson's meest intieme medewerkers. Instemming De benoeming van Brown op het Fo reign Office is in Europese kringen met instemming begroet. Htf staat namelijk bekend als een groot voorstander van Engeland's toetreding tot de EEG. Meer dan enig ander lid van de Labourrege- ring geniet hU de faam een toegewijd Europeaan te zijn. In politieke kringen in Londen heerste gisteravond de opvatting, dat de kabinetswijzigingen geen fundamentele veranderingen zullen inhouden ten aan zien van de belangrijkste beleidsproble- als daar zijn de positie van het pond sterling, Vietnam en Rhodesië. Er zijn geen ministers uit de regering verdwe nen. maar waarnemers houden rekening met de mogelijkheid van een meer uit gebreide kabinetsreconstructie in de ko mende herfst. Er zouden dan jongere fi guren in de regering worden opgenomen. De eerste perscommentaren van con servatieve zijde op de kabinetswijzigin gen onderstrepen, dat er in feite niets is veranderd en dat van een versterking het kabinet beslist niet kan worden gesproken. Zo schreef de conservatieve Birmingham Post: „De premier weet pre- gjfr wanneer hij zich actief moet tonen te verbergen dat er absoluut niets gebeurt". Busramp: 30 doden in Venezuela Redelijk de Venezolaanse plaats San Cristobal slip te en in een rivier viel zijn volgens voorlopige cijfers dertig inzittenden om gekomen. Tj1 MIGRANTEN zijn tegelijk immt- granten. Zij ruilen hun vader land voor een nieuw waarvan zij voortaan lief en leed willen delen. Men behoort dit te bedenken, nu Australië voornemens is de immi granten. dus ook de emigranten uit Nederland, onder de dienstplicht te brengen. De bezorgdheid omtrent dit besluit begrijpen wij niet zo. Anders zou het misschien zijn. indien bij de immigrant de bewijsbare over tuiging bestaat dat hij van dienst plicht in zijn nieuwe vaderland nimmer iets te duchten zou hebben. Maar dat lijkt ons moeilijk. Ook in deze zaken dient men rede lijk te blijven. Binnenkort wordt een van de vuurtorens van IJmuiden ongeveer 40 meter verplaatst. Het werk zal met een snelheid van 5 meter per dag vorderen. Een en ander is noodzakelijk geworden door de gewijzigde vorm van de havenmond. Op de voorgrond de fundamenten voor de ZADAR Aanhangers van de gearresteerde Zuidslavische Mi- hajlov hebben gisteravond in een verklaring aangedrongen op de oprichting van een nieuwe poli tieke beweging, die los zal staan van de Zuidslavische communis tische partij. Zij hebben tevens de autoriteiten in Belgrado om toestemming verzocht voor de stichting van een tijdschrift, waarin zij hun denkbeelden willen ontvouwen. Met dit „onafhankelijke oppositieblad" willen Miaajlov c.s. de stoot geven tot de oprichting van een nieuwe democrati- sche-sociale organisatie, gericht tegen de „totalitaire macht" van de commu nistische partij en tegen de centra listische macht van president Tito. de bedoeling het tijdschrift het leven te roepen tijdens ergadering in Zadar. De autoritei ten hadden voor deze bijeenkomst offici eel toestemming verleend, maar daarbij de waarschuwing gevoegd dat zij niet voor de gevolgen wensten in te staan. Dit laatste deed de Mihajlof-groep beslui ten de vergadering af te gelasten. In een communiqué beschuldigen de intellectue len de politie en de pla3tselijke commu- l I I V A DT A TI Indonesië en siu,t met betrekking tot hun status Indonesische minister van buiten- vandaag zei Razak dat er een nieuw tüd Maleisië hebben vanochtend in in het kader van Maleisië, om de landse zaken, Malik, morgen naar P*rk van vriendschap tussen twee volken Djakarta een vredesovereen- vraagstukken tussen beide landen op Koeala Loempoer, waar hij Maleisi- van hetzelfde ras. de T' komst betekend Hie nffieioel on te lossen die zijn ontstaan na de vor- sche ministers zal ontmoeten. geienena, aie onicieel een ming vjm Maleisië Met de ondertekening is een einde De regering van Indonesië zal a-an- n'rt"ver*laarde oorloj einde maakt aan de onderlinge strijd van de afgelopen 354 jaar. de diplomatieke betrekkingen met ^T^e'n'Tnge^", Maleisie werd vertegenwoordigd Maleisie onvenvyld aanknopen. Zo 700 mensenlevens heeft gekost. In januari de^Maleiers, is aange- geen overwonnene is. Uit de eenkomst blükt de juistheid van de leer dat Aziatische vraagstukken door de Azi aten zelf moeten worden opgelost, zei hij. -^-----p— - - V-""V"r' ,vv •"viioviuum»gciwusi. in januari Malik en Razak waren degenen die in door vice-premier Toen Abdoel Ra- spoedig mogelijk zullen diplomatieke 1963 verklaarde president Soekarno dól 'nei en Iuni van dit jaar in Bangkok het zak, terwijl voor Indonesië de minis- vertegenwoordigers worden uitgewis- de federatie Maleisië, die in september ikkoord opstelden. Generaal Soeharto ter van buitenlandse zaken. Adam seld. van dat jaar zou worden gevormd, eer iad besloten naar vrede met Maleisië te Malik, het akkoord ondertekende. De regeringen van Maleisië en h*d er! He. verdrag kom. op he. volgend. Indonesië sullen aan de vijandelijke SSrS ne®r- activiteiten tussen beide landen een pore, Sabah iNoord-Borneo) en Serawak onfrontatie financieel werd geruïneerd. De Maleisische regering gaat ak- eind maken. Singapore trok zich een jaar geleden tc- Ook Maleisië leed verliezen door uit- koord met het verlenen aan de be- Voordat het akkoord werd onder- rug en werd onafhankelijk. Een van de ?aven voor defensie en het verlies aan woners van Sabah en Serawak, die tekend had Razak president Soekar- punten waar president Soekarno bezwaai ïandel. Engeland heeft ongeveer 225 mil- er direct bij betrokken ziin, van de no bevocht en hem een geschenk van had was dat de bevolking van Sa- joen pond sterling per jaar uitgegeven gelegenheid zich zo spoedig mogelijk de koning van MaleW^e» zilveren ST&SftS Zn T bESTS op vrije en democratische wyze op- theeservies, overhandigd. Als gebaar bij de federatie wilde. Singapore «a de vloot voor het Verre nieuw uit te spreken over hun be- ter bevestiging van de vrede reist de BU de ondertekenlngsplecbtlgheld van Oosten. nisten ervan de vergadering onmogelijk te hebben gemaakt. Het communiqué volgde op een verkla ring, waarin de groep zegt, dat de tijd rijp is voor een democratische vervor ming van het politieke en economische leven in Joegoslavië. De communistische partij wordt verweten de mensen te heb ben vergiftigd met het idee van het tota litarisme, waardoor waarlijk zakelijk zelfbestuur verhinderd wordt. Om de pil enigszins te vergulden bevat de verkla ring ook verzoenende passages, o.m. aan het adres van president Tito, wiens histo rische grootheid wordt geprezen. Sedert de arrestatie van Mihajlov op maandag jl. staan de vrienden van de schrijver onder zware pressie. Eén vaa hen, de 34-jarige historicus Daniel Ivin, werd dinsdagavond letterlijk weg- geschreeuwd op 'n bijeenkomst van het socialistisc.i verbond. Tegen een van Mi- hajlov's naaste medewerkers, de 28-jari- ge dr. Marijaen Batinic, is een gerechte lijk onderzoek gelast wegens het verspreiden van valse berichten met kwa. de bedoelingen. Voorlopig is hij voor drie dagen in hechtenis genomen. Botsing Neger in Detroit neergeschoten DETROIT In de Amerikaanse ste-', den Detroit in de staat Michigan en Gre nada in Mississippi hebben zich gisteren j rassenrelletjes voorgedaan. In Detroit werd een 26-jarige neger door blanken in een auto op straa* neer-!| geschoten. Hij werd in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Onder de. 15 jongeren die werden aangehouden, be vonden zich zeven blanken die in het I bezit waren van benzinebommen. De an- I dere acht worden beschuldigd van oprui- I TN Joegoslavië wordt op dit moment een strijd gestreden tussen schrijver en dictator. Schrijver Mihajlov, die de mogelijkheid wil van oppositie, heeft het opgenomen tegen regeringsleider Tito. Dat de resultaten die hij tot dusver heeft bereikt bescheiden zijn, be wijst dat bij alle verwijdering van Rusland en toenadering tot het Westen Joegoslavië nog altijd be paald geen democratie is. Duidelijk is ook, wie onder zulke omstandigheden aan het langste, wie aan het kortste eind trekt. Geen reden overigens om de moeizame en tegelijk riskante pogingen van Mihajlov niet met aandacht te vol gen. Het is de botsing tussen het staats apparaat en de menselijke geest. Geen betoog behoeft het, waaraan men de uiteindelijke overwinning zal toewensen. Schuiven gij ONS vertoont het kabinet, de nogal stevige aanvallen die er op gedaan worden ten spijt, blijk baar een hechte homogeniteit. Mo gelijk wordt die eensgezindheid door de aanvallen van buiten juist nog bevorderd. Daartegen steken af de wijzigingen in zijn kabinet waartoe de Britse premier Wilson zich telkens weer genoopt ziet. Ook nu weer is er een opmerkelijke verschuiving toege past. Het maakt een onzekere indruk. Tenzij men meent er juist een be wijs van zelfverzekerdheid in te mogen zien. In zoverre namelijk dat de premier zich al deze ver anderingen toch maar veroorloven kan. Echter lijkt het ons toe, dat men er ook in Engeland eens het zijne van moet gaan denken. Negen doden bij bruginstorting OTTAWA Negen arbeiders zijn gisteren om het leven gekomen, doordat aan de zuidwestkant van Ottawa een in aanbouw zijnde verkeersbrug over de ri vier de Rideau instortte. Zestig men a liepen verwondingen op. Er waren onga- veer 170 man aan het werk, toen een deel van de brug het begaf en 12 met:r lager op de rivieroever terechtkwam. Kersenbonbons niet duur wel heerlijk ~T»H^raSSe kreeg *vj deze misdr|j- leen zijn naaste mede- politieman Pierre As- ven nooit goed rond. Hij werkers en de politie- truc. die nu n de ge- s,ond dan ook te boek mannen die een ondèr- wiin 1 hIh al* .een middelmatige zoek hadden ingesteld over ziin ni 15 H 3 H p 11 ns nAi,4..Mn„ over zijn misdaden na politieman, voorname- te denken, heeft wel op Hjk omdat' hij zo vaak kenden0 Astruc had'be- een bijzondere geraffi- verast" vinperafHr.it. „„u een bijzondere geraffi neerde wijze geopereerd, ken te nemén! Astruc, werkzaam bij de politie van St. Denis, in de buurt van Parijs, Van *en~ had"zelfs pleegde als het waren ieuke villa laten bou inbraken in de tweede wen. Zijn collega graad. vergat" vingerafdruk- halve geld ook een aan tal chèques gestolen. Hy schreef ze uit op naam Astruc leefde er goed van een medeplichtige l""*J en ondertekende ze met de nagemaakte handte- kening van de directeur, ren wel jaloers op hem, De kassier van de bank uiicL.eur op en au De- Als hem een inbraak kingen, tot een wat al te tekende het einde van werd gemeld, begaf hy grote nieuwsgierigheid de inbrekerscarrière de plek van Astruc ten slotte nood- van agent Astruc. De het misdrijf en liet zich iottig werd. Hij had in- zaak werd door andere uitvoerig inlichten over •- - de plaats waar de be stolene zijn geld er waardepapieren plach op te bergen en de ma nier waarop men hier aan kon komen. Enig. collega's, buiten Astruc om, behandeld. Astruc lerde keer binnen enke- viel na een verhoor door e weken dat dieven zich de mand. Behalve met een toegang hadden inbraken hield Astruc verschaft tot de direc- zjch ook met andere din. eurskamer en de direc- gen bezig, namelijk het tyd later ging hy dan teur was er zeer ver- verkopen van identi- zelf of een van zyn me- wonderd over, dat er teitspapieren aan zware deplichtigen „een kraak geld was weggenomen jongens, die daaraan be zetten". Natuurlyk van een plaats die al- hoefte hadden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1