Lennons woorden zijn verkeerd uitgelegd Beatle-maiiager Brian Epstein: DAF komt met nieuwe, krachtiger auto Russen verzegelden bandrecorder van Utrechtse studenten BKCS WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1%6 VPRO ook op Hilversum III HILVERSUM De VPRO, die als eni ge omroepvereniging tot nu toe weigerde mee te werken aan het radioprogramma van Hilversum III. heeft besloten per 1 oktober wel over deze zender uit te zen den. Zij heeft daartoe besloten naar aan leiding van een nieuwe ministeriële rege ling, waarbij de zendtijd voor het derde radionet per 1 oktober niet meer wordt toegewezen aan de N.R.U.. maar aan de zendgemachtigde omroepverenigingen, waartoe thans ook de TROS behoort. Voor de NCRV-televisie treden vrijdagavond om half acht de beroemde Amerikanen Simon en Garfunkel op. Zij brengen onder meer de liedjes 1 am a rock, The sounds of silence en Homeward bound. (Van een onzer verslaggever*) T ONDEN De toernee van de Beatles naar Amerika (de derde) gaat gewoon door, ondanks de geruchtmakende opmerkingen van John Lennon over het christendom. De zalen, waarin de vier lang harige Engelsen zullen optreden, zijn uitverkocht. In totaal zullen zij veertien maal voor het voetlicht komen. In de zuidelijke staten van Ameri ka is een anti-Beatle campagne aan de gang naar aanleiding van het in terview, dat John Lennon ongeveer drie maanden geleden had met een Londense verslaggeefster. De Beatle zou toen o.m. de opmerking hebben gemaakt, dat het christendom onher roepelijk zal verdwijnen. Manager Brian Epstein, het zake lijke brein van de Beatles, heeft haastig geprobeerd, het tumult aan de vooravond van de belangrijke toernee te beteugelen. Hij heeft ver klaard. dat Lennons woorden niet goed zijn geciteerd en uit hun ver band zijn getrokken. „Lennon is juist geïnteresseerd in godsdienst; hij had Waarschijnlijk motor van 900 cc (Vau onze redacteur automobilisme) EINDHOVEN Bij DAF wordt niet ontkend dat men met een nieuwe, krachtiger auto zou ko men. Maar of dit een 850 cc-er zal zijn de huidige Daffodil heeft een krachtbron van 750 cc noemt men allemaal „gok- werk". Zeer wel mogelijk is dan ook dat de nieuwe wagen, die misschien op de komende, Parijse Neg en maanden na de stroomstoring! NEW YORK Een aantal New- yorkse ziekenhuizen meldt deze week een fikse geboortenstijging precies negen maanden nadat een groot deel van Amerika door een stroomstoring langdurig in het donker zat. Verschei dene Amerikaanse sociologen hebben al het vermoeden uitgesproken dat het een met het ander verband houdt. Dr. Robert Hodge bijvoorbeeld, die een speciale studie maakt van de uit werking van de storing op het gedrag van de mensen, verklaarde het ver schijnsel hieruit, dat de meeste men sen nadat de stroom was uitgevallen in huis liepen rond te draaien en een belangrijke verstrooiingsbron, de te levisie, moesten missen. Het Mount Sinai-ziekenhuis. vaai gemiddeld elf bevallingen per dag worden „gedaan", telde er maandag achtentwintig terwijl het dagrecord op achttien stond. Een afgebeulde verpleegster daar zei: „We zijn dag en nacht in touw. Ik kan me niet her autosalon zal zijn te zien, doch waarvan de produktie slechts langzaam op gang zou komen, een motor met een inhoud van 900 of zelfs 1000 cc heeft. De nieuwe Daf zal de Daffodil, die oor spronkelijk uit de 600 werd ontwikkeld, niet verdringen. De produktie van de Daffodil ligt thans op bijna 150 eenheden per dag. Men hoopt dit aantal tot 200 te kunnen opvoeren, omdat het met de ex port steeds beter gaat. Dat bij dit laatste aantal de produktie van de 850. 900 of zelfs 1000 i.s begrepen, lijkt onwaarschijnlijk. Al jarenlang is DAF doende zijn personenwagenprogram op 200 produktie-ecnheden per dag te brengen. Ruimer De krachtiger Daf, die zeker een snel heid van 125 km per uur zou kunnen ha len. wordt beslist geen wagen, waaruit de 750 niet meer te herkennen is. Wat afmetingen betreft zou hij ruimer zijn, terwijl de vorm wat vierkanter zou den. De variomatic. de automatische snelling waarmee zelfs het Amerikaanse leger experimenteert, blijft onderdeel uit maken van de technische uitvoering. Bij DAF wordt onder leiding van de inmid dels gepensioneerde dr. H. J. van Doorne geëxperimenteerd om de Variomatic krachtbronnen met meer inhoud geschikt te maken. een serieus gesprek met de journa liste. Hij heeft bedoeld te zeggen, dat het christendom in de afgelopen vijf tig jaar aan belangstelling heeft ver loren en de Beatles thans, vooral de jeugd, meer indruk maken dan het christelijk geloof. John Lennon betreurt, dat mensen door zijn ver keerd uitgelegde woorden in hun reli gieuze gevoelens zijn gekwetst". Veilisheid Bij de aankomst van de Beatles op de luchthaven van New York wor den speciale veiligheidsmaatregelen genomen na de tegen het viertal ont ketende hetze. In hun vaderland hebben Lennons al of niet goed weergegeven opmer kingen bijna geen opschudding ver oorzaakt. Hun nieuwe single gaat snel naar de top. Overigens: op de bovenste plaats van de Amerikaanse hitparade prijkt ook een plaat van de Beatles... Twee Amerikaanse discjockeys, die de opvattingen van John Lennon ver dedigen, zijn bedreigd. Zij krijgen herhaaldelijk anonieme telefoontjes. Verboden Inmiddels heeft ook een Spaans ra diostation, Radio Requete in Pamplo na, besloten, geen platen van de Beat les meer te draaien. Het station wil, dat eerst de verklaring en over de Snel vliegen naar San Francisco om met een en dezelfde Canadese lucht vaartmaatschappij van Amsterdam naar de Westkust van de Verenigde Staten te vliegen. De Canadian Pacific Airlines, die een geregelde dienst onderhoudt tus sen Vancouver en Schiphol, is namelijk van plan een dagelijkse lijndienst te ope nen tussen Vancouver en San Francisco. Het wachten is alleen nog op de goedkeu ring van de regeringen van Canada en Amerika. Tot dusver moesten luchtreizigers van Amsterdam naar de Amerikaanse West kust van minstens twee maatschappijen gebruik maken. Men nam b.v. het KLM-toestel naar New York en stapte daar over op een toestel van een van de binnenlandse luchtvaartmaatschappijen. Zoals bekend heeft de KLM nog steeds geen landingsrechten op de Amerikaanse Westkust. Evenmin onderhoudt zij ver bindingen met plaatsen in Liet oostelijk gebied van Canada. De CPA heeft thans een nltgcbrêW luchtnet vanuit enkele plaatsen in Cana da naar Schiphol. Vijfmaal per week vlie gen de Canadese toestellen van Vancou ver naar Amsterdam en vice versa. Vorig jaar zijn daar de vijf lijnvluchten per week van Montreal en Toronto naar Schiphol bijgekomen. De Daf 850. 900 en 1000 moet niet verward worden met de middenklas- wagen, die in 1968 of 1969 op de markt woidl gebracht. Deze. naar verwacht wordt, l' j liter auto, die in het In aan-1 bouw zünde nieuwe Limburgse bedrjjf j in produktie komt. is een geheel nieuwe toevoeging aan de DAF-collectle, en I wordt met een motor uitgerust, die niet ontwikkeld is ui» een reeds bestaande. Wartburg komt met revolutionair model (Van onze redacteur automooilisme) ROTTERDAM Wartburg. de Oost- duitse wagen, die het in de Lage Landen niet slecht doet. brengt voor 1967 een model op de markt, dat volkomen af wijkt van het huidige. De UW EXTRA CILINDER Esso Extra Motor Oil houdt uw mo tor zó schoon, zó actief dat het is alsof u rijdt met een extra cilinder I MET ESSO BENT U BETER UIT populariteit van de vier jongens uit Liverpool en over het christendom worden ingetrokken. John Lennon zelf heeft tot nu toe zijn mond gehouden. Hij is en blijft onbereikbaar. Zijn woordvoerder heeft verzekerd, dat Lennon onder de indruk is van de verkeerde uitleg, die aan zijn woorden is gegeven. Actueel? De AVRO-omroeoster kondigde gisteravond voor Nederland 1 aan. dat het gehele programma op dc uctuali teit gericht zou ri.in. Daar kwam ech ter weinig van terecht. De bokswed strijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht was zaterdag al ge weest. u-aardoor alle spanning bij voor baat weg toas. De interviews wa ren goed en deden duidelijk uitkomer dat de boksers in deze soort van ..sport" bereid zijn zich hard en stevig op hun gezicht te laten slaan voor een heleboel geld. Sport.' Tweemaal op deze avond zaoen we een filmpje over de fotosateViei van de VS die gisteren gelanceerd had moeten ivorden. Hierover is dus kenne lijk geen overleg gc-eest tussen NTS en actualiteitenrubriek. De reportage over ie Berlijae muur was ronduit slecht, de gesprok- tekst navenant. Informatief was het onderdeel want in werd ingegaan on de recente ontsla gen bij Philips en Hispino Suiza. De AVRO benadrukte de „actuali teit" verder door een ampexopname van 't Wereldmuziekconcours in Kerk- rade en de zoveelste afleverina v de vervelende serie Hollywood-a-go- go. Op het tweede net marcheerden de muziekkorpsen van Kerkrade trou wens ook al. Geen halve ton voor prof. Polak DEN HAAG Dc heer Ri Zwolsman voorzitter van de raad van bestuur van dc Exploitatie Maatschappij Schevenin- gcn. hoeft het Ecrste-Kamerlid prof. dr. Frcd Polak geen halve ton schadevergoe ding te betalen. In een civiele procedure voor het Haagse kantongerecht is giste ren dc desbetreffende eis van prof. Polak afgewezen. Prof. Polak werd in 1964 door dc middels overleden commissaris van de EMS dr. Paul Rijkens in contact ge bracht met de heer Zwolsman, Er volg. den onderhandelingen over de mogelijk heid de hoogleraar een topfunctie te ge ven bij het concern, maar voordat defini tieve resultaten konden worden bereikt, werd het overleg afgebroken. Prof. Polak voelde zich benadeeld en spande vorig jaar een kort gding aan voor de presi dent van de Haagse rechtbank. De heer Zwolsman liet .iet echter niet zover ko men en betaalde zonder prejudicie de door prof. Polak geëiste 50.000. Het geding is nu door de kantonrech ter afgehandeld. Deze wees de eis af op grond van de overweging, dat tussen dt heren Polak en Zwolsman geen definitie overeenkomst was gesloten. De uitspraak houdt in, dat gedaagde Zwolsman zijn halve ton kan terugkrij- Ztvartc Tiny keek naar de televisie AMSTERDAM De Amsterdamse prostituee K. B. (29). bijgenaamd Zwarte Tiny, die door haar echtgenoot en enkele mannen volgens ooggetuigen met mes zou zijn bedreigd en' daarna voerd. is gisteravond in haar woning getroffen. Zij zat met haar echtgenoot naar de T.V. te kijken. De politie heeft de zaak als een storm in een glas water verder laten rusten. Tevoren werd Zwar te Tiny door een caféhouder al in de binnenstad gezien stevig gearmd met BELGRADO Dertig gezinnen in het dorpje Bac hebben een nieuwe woning kunnen betrekken dankzij de hulp, die hen door de Wereldraad van Kerken werd geboden. Zij verloren hun huizen door de grote overstroming van de Do- nau in december. De in totaal 138 men sen waren uitgekozen door een speciale commissie, waarin het Rode Kruis, de orthodoxe, lutherse, gereformeerde ker ken en de plaatselijke autoriteiten ver tegenwoordigd waren. Geld voor dit pro ject kwam onder meer uit Nederland. ..Westeuropees" vierkant geworden, zoals inneren dat het ooit zo eig is - cen 0pname die in Oost-Ber!.:ir* weest". Diverse andere ziekenhuizen meldden een geboortenstijging van dertig tot vijftig procent. De stroomstoring van 9 november vorig jaar trof acht staten in de V.S. en een deel van Canada en zette der tig miljoen mensen in het donker. Op veel plaatsen duurde het euvel bijna veertien uur. DRONTEN Op de Hanseweg in Dronten (NOP) is gisteren de tweejarige G. H. N. Kampmans door een personen auto doodgereden. Het kind stak plotse ling de weg over. prototype werd gemaakt, duidelijk laatl UTRECHT De Russische autoritei-, takt te komen met de heer Suasso om te Nadere bijzonderheden cn'breken'ten hebben het bandopnameapparaat ver- horen wat er precies met de bandrecor- hel leidt 8een twijlel dat deiW van de vijf Utrechtse studenten, der aan de hand was. Deze pogingen ,taI hi. Mn huifkar naar Moskou zijn hebben tot dusver evenwel geen resul- een telegram taat opgeleverd. Ook via de Nederlandse studenten gisteren hebben ambassade in Moskou wordt men niets gestuurd naar de reportage-afdeling van wijzer, de VARA in Hilversum. De Utrechtse studenten hebben de huif- Frans Suasso. één van de vijf karreis vol hindernissen gemaakt om dt Utrechtse studenten, verzorgde tijdens de aandacht te vestigen op hun in november huifkarreis reportages voor de VARA-ra- te vieren elfde lustrum, dat zii onder het dio. Het laatste bandje werd ongeveer motto ..tussederusse" in het teken hebben een week geleden uit Polen ontvangen. geplaatst van de culturele kontakten tus- Sindsdien heeft men Lij de VARA geen,sen ons land en Rusland. Na een reis van materiaal meer ontvangen. De reportage- vier weken zijn de studenten maandag afdeling van deze omroep heeft in de middag in Moskou aangekomen. Zij blij- loop van de dag en ook gisteravond vele ven daar een week. waarna zij verder pogingen in het werk gesteld om in kon-1 reizen naar Leningrad. Russische president naar Oostenrijk WENEN President Nikolai Podgor- ny van de Sovjet-Unie zal van 10 tot 17 oktober a s een officieel bezoek brengen aan Oostenrijk Hij beantwoordt daarmee een bezoek dat de toenmalige Oosten- rijkse president in 1959 jr J Rusland André Carrel houdt zaterdag namens de AVRO weer een vol' uur feest met zijn programma Caroussel ran Carrell (Ned. 1). De uitzending komt uit de Nieuwe Doelen in Gorinchem. Onder de talrijke medewerkers bevinden zich De Spelbrekers uit Rotterdam (foto). VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA r Geheim agent 86. r Achter het nieuws. r Vakantie aan het IJsselmeer, reportage, r De schavuiten, belevenissen van 's wereld meest geniale oplichtersfamilie, r Wereldmuziekconcours Kerkrade 1966. Een paar voeten, programma rondom cabare tier Cees van Oyen. r De brug, televisiespel. Attentie. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 VARA r Disco-festival, r Metropoleshow (stereo), r Vragenvuur. r Fragmenten uit de musical „Finian's Rain- Hilversum 2 NCRV r Holland Festival 1966 (stereo), r Intermezzo, kwartiertje cabaret met Neder landse kleinkunstenaars. Muziek uit Westeuropese kathedralen. JUFFROUW JONES UIT BRIGHT STEAD Lx'-: JAN H. EEKKOUT Bespottelijk, zeg ik u. Brooks en zo'n dasspeld...! Hij moest niets van dergelijke dingen hebben, van geen dasspel den. van geen manchetknopen, geen edel-metalcn sigarenko kers, geen gouden horloges... Op zijn manier was de notaris een sobere persoonlijkheid en wars van elk weeldevertoon. Hij droeg een polshorloge van blauw/wart staal, dat even goed ijzer kan geweest zijn. en zijn gouden horloge roerde hij nooit aan. Dat lag in een kastlaatje bij een dure sigarenkoker, waar aan hij ook een hekel had. Toevallig hadden hij en ik het er nog over op de dag voor zijn dood. Ik was des avonds bij hem. Ik weet niet meer. hoe onze conversatie bij goud en zilver belandde. Wat ik me wel herinner is, dat hij het bewuste laatje openrukte en sarcastisch zei. dat die beide voorwerpen koker en horloge de enige pronkjuwelen waren, die hij tot zijn leedwe/en waarlijk de zijne moest heten. Hij beweerde, dat hij zc haatte. De dasspeld existeert dus puur in de volksverbeelding. Tja, de ménsen.... zei Huil een beetje onnozel. Maar dat weten we dan weer. Menecl Neels, ik snap achteraf niet, hoe ik met mijn malle vraag bij u aan boord heb durven komen. Neels wuifde vergoelijkend en voegde daaraan toe: Ik zou wel eens willen weten hoe dat met de heer Lister zit In zijn gedaante van daarstraks heb ik hem nog nimmer beleefd. Ontpopte zich daar van een zwijger in een luidruchtige en gezellige zwetser. Hij zat zwaar in de put Wat kan hem eruit gehesen hebben? Ra-ra. Hij zal een teveel aan betaalde inkomstenbelasting terug ontvangen hebben, zei Huil. Zo iets verklaart alles. Joost mag liet weten, zei Neels. We krijgen weer regen. Ik ga naar mijn werk. Door het raam zag Huil de accountant een fiets bestijgen en naar de stad trappen. Hij draaide zich om toen het dagmeisje van juffrouw Jones de eetzaal binnenkwam met een serveerblad. waarop een toegevouwen krant lag. De verschijning van het meisje met het serveerblad en alleen de krant erop deed Huil komisch aan. Goedemorgen. Minny, zei hij. v De schriele Minny met de sluike, gele paardenstaart hield hem het blad voor. De nieuwe Brightsteader. meneer. Dank je wel, Minny, zei Huil. Hin ontvouwde de krant en las. staande waar hij stond, de koppen van de voorpagina. Niets. Alles oud nieuws. Wre velig sloeg hijshet blad om. Niets. Niets. Bericht op bericht droop van pessimisme,dc wereld holde achteruit, was zich zelf niet langer, zoals Lister, die waarschijnlijk zich zelf nooit geweest was... De advertenties waren tegenwoordig het boeiendste gedeelte van de dagbladen: bluf. welke je cen tel of wat bezigheidl. Alle reclame was op bluf ge bouwd. suggestie speelde een geweldige rol in de maat schappij der mensen... Hier had je de bioscoopaankondi gingen. Iedere film het groot meesterwerk sinds een halve eeuw... Het Alhambra vertoonde een Hitchcock.... Wacht eens, hij kende deze film, zag hem in Londen, maanden terug. Morgen, meneer Huil. Het was juffrouw Jones. Ze had een witte schort voor. Ze was een vrouw voor blanke schorten, ze stonden haar uitste- Ook goedemorgen, juffrouw Jones, zei Huil. Hij had haar niet horen komen. Het kwam door Hitchcock. Ju kunt gaan. Minny. Ik doe de rest wel. zei juffrouw Jones tot het meisje. Minny verdween met het volgeladen dienblad. Juffrouw Jones zei: De heren waren vanmorgen uitgelaten. Ik hoorde het Huil wierp het dagblad op tafel, zei: We hebben gelachen en de aanleiding was niemand minder dan onze historicus. Meneer Lister? Meneer Lister, juffrouw Jones. Een meneer Lister verlost als van een eentenaarslast. Hij had ons allen in de ban van zijn uitbundigheid. Meneer Lister? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7