METEOROLOGEN DOEN ONDANKBAAR WERK VS intensiveren bombardementen „Autobusschandalen" eisen ingrijpende maatregelen Patiënt doodt verpleegde Stipt en eerlijk - Niet mooier maken Trimatour Djakarta slikt van Soekarno geen verrassingen meer Startverbod Thunderstreak België PTT-tarieven gaan omhoog Toestand in België onhoudbaar WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1966 GERRIT DE WEERMAN: Verroest van de regen (Van een onzer verslaggevers populaire programma „Weer of geen weer" slaagt er elke zon dagmorgen opnieuw :n, het on gunstigste weerbericht met een straaltje zonneschijn te verko pen! Hij vertelt: „Daar is een soort filosofische voorbeschouwing voor nodig. Als je de mensen slecht weer voorspelt, bezorg je hun twee keer narigheid: de eerste maal. als ze het bericht horen, de tweede maal, als ze de regen zien..." Zijn consequent optimistische kijk op het weer wordt bewor- derd. ..Maar het is een gelouterd optimisme. Ik heb het er de laatste weken erg moeilijk mee", geeft de weerman, achter wie de 47-jarige Gerril Eeren- berg schuilgaat, eerlijk toe. „We zijn op het ogenblik niet bruin van de zon, maar verroest van de regen..." De weerman voelt het als een opdracht, „de luisteraars door het slechte weer heen te loodsen." In de afgelopen e'f jaar heeft hij daarvour een heel gezelschap „weerrapporteurs" om zich verzameld. Hun na men zijn zo langzamerhand be kend: de molenaar in het westen, de schipper in Sas van Gent, de fabrikant in IJmuiden, de man in Bolsward, de journa list in Wassenaar en Gij-sbreght in Amsterdam. Trouwste „weerrapporteur" is 'n oud-taxichauffeur uit Rotter dam, die de weerman sinds 1955 elke zondagmorgen nauwkeuri op de hoogte houdt van het weer in de Maasstad. Te pessimistisch Gerrit Eerenberg neemt van het weerbericht van het KNMI uitsluitend de belangrijkste me dedeling over. „Ik vind de weersverwachting uit De Bilt te pessimistisch. Onwillekeurig loopt er natuurlijk wel iets van door in mijn praatje, want ik kan toch ook geen depressie weg praten." Op zijn uitzendingen krijgt de weerman vrij veel post. „Ik kan het niet allemaal fanmail noe men, er zijn ook veel brieven met verwijten bij". Af en toe ontvangt hij een brief met volksgezegden, die de moeite van het doorgeven waard zijn, b.v. die van een makelaar uit Fijnaart. Hij weet: „Regent het bij de vroege preek, dan regent het de hele week." ASSEN In het hervormd psychia trische ziekenhuis Licht en Kracht in Assen heeft de 21-jarl{ïe patient B. J. H. uit Lucaswoude gisteren een andere verpleegde, de 67-jarige II. S. uit Oosterhesselen, met een mes in Je h-»ls gestoken. S. overleed kort daarna. Het is niet bekend hoc H., die pas enkele maanden in de inrichting werd ver pleegd, aan het mes kwam. De mannen waren oan het werk op het sportcomplex. Een verpleger moest toezicht houden op verschillende groep jes verpleegden. Op het moment van de steekpartij was de verpleger bij een Vrouw met kunstliart in FS maakt liet goed HOUSTON De 3T-J«rlfe vrouw. In wier borstkast specialisten van het me thodistenziekenhuis In Houston giste ren een kunsthart plaatsten, maakte het gisteren uitstekend. Zij mocht be zoek ontvangen en gaat volgens de artsen goed vooruit. De naam van de patiënte is op ver zoek van de familie niet bekendge maakt. Zij leed aan hartbeschadiging als gevolg van rheuma. Het is de derde ander groepje btzig. operatie van deze aard die dr. Debakey en zijn team van specialisten uitvoe ren. De vorige twee patiënten overle den aan complicaties na de behande ling. KAMIBIJZONDER NATTE ZOMER DE BILT De meteorologen van het KNMI doen in deze goeddeels verregende zomer het ondankbaarste werk, dat men zich kan voorstellen. Elke dag op nieuw krygen zij een stortvloed van verwyten over zich heen, als zy strikt eerlyk de weers verwachting samenstellen: nieu we depressies, regen, harde wind, op sommige plaatsen opklarin gen, koel voor de tyd van het jaar! Hoofd-meteoroloog J. van Raal- ten (47), bruinverbrand terug gekeerd van zijn vakantie in Scandinavië „geen druppel regen gehad!": „Wij zouden veel liever mooi en zonnig weer voorspellen, maar dat hebben we nu eenmaal niet in de hand. Nie mand schiet er wat mee op, als we de weersverwachting mooier maken dan zij eigenlijk is". Op gelucht: „Gelukkig geeft nie mand ons regelrecht de schuld van deze slechte zomer!" De ervaring heeft het KNMI geleerd, dat het doorsneepubliek (niet emotio neel reagerend) beseft, dat er altijd een element van onzekerheid in het weerbe richt zit Toch is de kritiek niet van de lucht, als de weersverwachting fout is. „De mensen worden boos, als we zon voorspellen en het gaat regenen. Als het andersom is, horen we niets...'' Zit het KNMI er vaak naast? De heer Van Raalten houdt zich op de vlakte: „Dat is niet in een percentage uit te drukken. Het is afhankelijk van Sen vorstelijke reis dank zij tabletten tégen reisziekte /2\ die snel werken (Lu ên langdurig de kriteria, die je aanlegt". Vast staat in elk geval, dat iemand, die de hele dag in Den Haag, Rotterdam of Arn hem is, de juistheid van het weerbe richt nooit goed kan beoordelen. Het gebeurt immers regelmatig, dat het in het westen miezert, terwijl het ruim honderd kilometer naar het oosten droog en zonnig is. „Eigenlijk kan al leen een treinmachinist nagaan of de weersverwachting klopt, als hij in een paar uur het hele land doorkruist". NATTE JULI In meteorologische termen uitge drukt beleven we op het ogenblik „een bijzonder natte zomer", „Maar het is geen uitzonderlijk natte zomer; we heb ben er wel meer gehad. Juli was wèl een bijzonder natte maand. We kunnen niet een, twee, drie een jaar bij de kop pakken met een even natte julimaand". Het KNMI zou ontelbare mensen uitstekende diensten bewijzen met weersvoorspellingen op langere ter mijn. De meteorologische wetenschap verdiept zich al geruime tijd in deze problematiek, maar het ziet er niet naar uit, dat spoedig resultaten van het onderzoek in de praktijk worden toegepast. De vakman zegt er dit van: „De at mosfeer is één groot laboratorium. De moeilijkheid is echter, dat er geen vier muren zijn. Nu kan er van alles in gebeuren". Ons land heeft in dit, de wereld omspannende laboratorium een ongunstige plaats. Kort gezegd komt het erop neer, dat wij wonen in het gebied, waar de warme lucht uit de sub-tropen botst met de koude lucht uit de Poolstreken. Het zg. polaire front kan op zestig, maar ook op vijftig graden liggen. Op het gehele weertype is dan ook de Atlantische Oceaan nog van grote invloed, zodat we al met al kunnen concluderen, dat ons gemiddel de weer „zeer onstabiel" is. Maar wie wist dat overigens nog niet? ÉÉN WOORI) De weerdienst van het KNMI (12 me teorologen met 60 a 70 medewerkers, dié de gegevens verzamelen) is 24 uui bezet. Voor een nauwkeurige voorspel ling is dat noodzakelijk. Het weerbe richt via radio, telefoon, pers en televisie verspreid is een puntig uit treksel van de conclusie, die meteorolo gen aan de schat van gegevens ontle nen. Toch blijkt telkens weer, dat tal DJAKARTA Van verschil lende kanten in Indonesië is de regering-Soeharto de raad gege ven de rede, die president Soe karno bij de opening van het par lementaire zittingsjaar op 16 au gustus zal houden, van tevoren goed te bekijken en zo mogelyk geheel voor te bereiden. Dit om te voorkomen dat men voor nieu we verrassingen komt te staan, zoals by de presidentiële rede van twee weken geleden, toen Soekar no in strijd met de regeringspoli- tiek heftig te keer ging tegen Ma leisië. De vredesbesprekingen met Maleisië bevinden zich nu in de allerlaatste fase. Donderdagochtend wordt de Maleisische vice-premier Razak in Djakarta ver wacht om de overeenkomst ter beëindi ging van de vijandelijkheden namens zijn regering te ondertekenen. Generaal Soeharto. de voorzitter van het Indone sische kabinetspresidium, heeft gisteren meegedeeld, dat hij op 16 augustus aan het parlement verslag zal uitbrengen over de officiële beëindiging van de con frontatiepolitiek tegen Maleisië. Minister van buitenlandse zaken Malik zal de vre desovereenkomst namens Indonesië on dertekenen. De Indonesische regering heeft giste- M bevel gegeven tot opschorting alle activiteit van het zg. Nationale Front, een zeer losse federatie van Indo nesische politieke partijen en organisa ties. zes jaar geleden bij presidentieel decreet opgericht in het kader van Soe- karno's politiek van ..geleide dcmocra- De president wilde aldus de partii- •n organisaties tot groter eenheid brengen. De afgelopen jaren werd het front duidelijk beheerst door de nu bui tier van het front door honderden jonge ren bestormd. Zij eisten van de regering de ontbinding van het front binnen vijf dagen. Het besluit om de activiteiten van het NF te bevriezen is door generaal Soeharto namens president Soekarno ge nomen. In Djakarta is de oprichting bekendge maakt van een „raad voor economische stabilisatie", die regeringsactiviteiten ter verbetering van Indonesië's economische toestand zal voorbereiden. Generaal Soe harto is zelf voorzitter van het college. WASHINGTON Amerika worden. Volgens hem zijn de verliezen aan vliegtuigen en hefschroefvliegtuigen die de Amerikanen pas hebben geleden kleiner dan was voorzien. Hij zei eens dat de VS altijd bereid blijven der ogenblik aan de conferentietafel te gaan zitten om een redelijke oplossing in Vietnam te bereiken maar de houding van de Amerikaanse regering ten zien van eventuele deelneming v£ Vietcong aan een dergelijke conferentie blijft onveranderd, zei hij. Te Londen heeft Polen Engeland giste ren verzocht de stelselmatige schending de Geneefse overeenkomsten van gaat de bombardementen op Noord-Vietnam intensiveren. Het Pentagon heeft in deze slepende stryd een nieuwe strategie be dacht waarbij het accent zwaar wordt gelegd op de vliegtuigen van de marine. Besloten werd de bombardementsvluchten te coördineren vanaf een punt en wel vanaf de vliegdekschepen 11954 ia'lndo-China door'de'vs'te'v'eroor- die z»ch gaan concentreren 3.Len-_.De Poo,lse. ^kselastigde in Lon voor de kust van Noord-Viet- nam. Ou deze wijze kan, zo menen Amerikaanse functionarissen, ef- fir*'r«t#»r te werk worden rregaan. On het ngenbl'k dat dit bericht bekend word gaf president Johnson in Washing ton een nersconferentie waarin hij nog- maalc nadrukkelijk ontkende dat de oor log in Vietnam nog minstens acht jaar zou duren zoals in bepaalde persorganen was gesteld. Johnson, die voornamelijk snrak over de economische toestand op het Britse ministerie buitenlandse zaken hebben verklaard, dat de Amerikaanse schending van de overeenkomsten op flagrante wijze tot uitdrukking is gekomen in de bombarde menten op de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam en r aanvallen op Hanoi en Haiphong. 1 Britse minister van staat mevrouw Whi.. had geantwoord dat, hoewel Engeland alle schendingen van de overeenkomsten betreurd, het zinloos is slechts één partij te veroordelen. Zij had erop gewezen dat Amerika zich hernaaldelijk bereid heeft van mensen de terminologie niet begrij pen. Gewoonlijk dringt er maar één woord tot hen door: regen! Van Raalten: „Mensen, die veel be lang bij het weerbericht hebben landbouwers, vissers en mensen van de scheepvaart luisteren wèl goed. Dat is tenminste onze ervaring. Wij probe ren weliswaar het weerbericht zo een voudig mogelijk te houden, maar het valt niet mee, bepaalde weersituaties in een paar woorden samen te vatten". GOKSPELLETJE Als een zuiver op de wetenschap van de weerkunde functionerend Instituut hecht het KNMI geen enkele waarde aan de voorspellingen van de fameuze Enkhuizer Almanak. Meteorologen zeg gen er dit van: „Het is tot nu toe onmogelijk gebleken, te voorspellen of wc een goede zomer of een strenge winter krijgen. Wie er zich toch aan waagt, speelt een gokspelletje-!" Landbouwers en vissers hebben daar entegen vaak wel een goede kijk op het weer. Aan de hand van wolkenfor maties en andere verschijnselen kun nen zij ongeveer voorspellen wat het weer gaat doen. „Dat betekent echter niet, dat zij kunnen zeggen wat voor weer het morgen zal zijn. Zo'n voorspel ling is speculatief. Trouwens: hetzelfde geldt voor al die volksgezegden over het weer. Er zit alleen een kern van waarheid in". Veel van de op het KNMI gerichte kritiek dringt de gebouwen bij De Bilt niet binnen. Een enkele keer brengt de post een boze brief, zoals onlangs die van een anonieme Rotterdammer. Hij vond, dat de weerman van de televisie de aandacht van de regen probeerde af te leiden. Verontwaardigd pakte hij zijn balpen en schreef: „Het is maar goed, dat hij (de weerman, red.) zijn gezicht niet op het scherm laat zien. De mensen zouden hem dan op straat doodschieten". Commentaar van Van Raalten: „Dom me man!" Waarom wel vee uit Engeland? DEN HAAG Ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer voor de CHU, heeft aan de minister van landbouw en visserij gevraagd waarom nog we kelijks uit Engeland levend slachtvee wordt ingevoerd, ondanks het feit dat op verschillende plaatsen in Engeland mond- en klauwzeer heerst. Zijn volgende vraag is, waarom Nederland nog steeds geen vee of vlees naar Frankrijk mag exporteren hoewel de Nederlandse veestapel op het ogenblik vrij is van mond- er klauwzeer. Diverse waarneminoshutten op het terrein van het KNMI in De Bilt. Geheel op de achtergrond het machtigt gebouwencomplex. De hoge waarnemingstoren steekt boven alles uit. m BRUSSEL Tot nader order mag cr in België niet meer gevlogen worden met de straaljager F-84-S (Thun derstreak), die door de Belgische Lucht macht wordt gebruikt. Minister van defensie Charles Poswick vaardigde het verbod uit in verband met het neerstorten van een toestel van dit type op 4 augustus. Uit een onderzoek was gebleken dat tech nische gebreken aan dit vliegtuig niet uitgesloten moeten worden geacht. De Thunderstreak wordt door .de Bel gische luchtmacht gebruikt voor oefen- vluchten. DEN HAAG Volgens de centrale directie der P.T.T. moet rekening wor den gehouden met verhoging van een 8antal tarieven bij dit staatsbedrijf be gin volgend jaar. Aard cn omvang der tariefwijzigingen staan nog niet geheel vast, zodat in dit stadium nog geen nadere gegevens kun- Europese politie neemt niets meer Naar verplichte rusttijden (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG In Duitsland. Frankrijk en En- het gerecht houdt zitting aan de openbare weg. Na het ongeluk niet de Belgische autobus bij geland is de alarmklok geluid. Het verkeer wordt Limburg (Did.) en de daarna gevolgde berichten sinds enkele dagen onder strenge controle gehou- over autobussen, die de verkeersveiligheid in ge- den. De Fransen hebben zelfs helikopters inge- vaar brachten, zijn de autoriteiten plotseling ao schakeld om de verkeerszondaars op te sporen. En tief geworden. Het is begrijpelijk, dat men nu niet alleen op de autobussen „loert", maar ook dat de „ge wone" automobilisten in het vi zier worden gehouden. Een verkeerszondaar is nu een maal een verkeerszondaar. Maar de bijzondere aandacht gaat toch wel naar de bussen uit, die juist in deze vakantie-maanden bij honderden tegelijk over de ver keerswegen van Europa rijden Nederland heeft in dit internationale busvervoer een groot aandezl. Hoewel ons land het enige in Europa is, dat een rijtijdenbesluit kent, hoort men vooral in West-Duitsland veel klachten over de Nederlandse buschauffeurs. In Augsburg werden er zoals gemeld zaterdag zes tegelijk beboet wegens tc snel rijden. Wie de Nederlandse ver voerders vraagt, of de Duitse klachten terecht zijn, krijgt uiteraard een ont kennend antwoord. Verwarring de Men vermoedt, dat de Duit: Belgen met de Nederlanders v ren. Dat er in België maar raak gere den wordt is bekend. Men stoort zich daar in het geheel niet aan bepaa'd. „werkuren". De chanffiurs wonen haast in hun uussen en komen I seizoen nauwelijks aan slapen toe. Zo heeft onlangs de Belgiscne chauf feur G. Claessens van de vervoerson derneming Gebrs. De Corte uit Brugge met 41 Britse schoolkinderen een rit gemaakt van Ostende naar Innsbruck (bijna 1000 km). De rit duurde 27 uur. Gelegenheid om te slapen kreeg de chauffeur niet. Wel werd er twee maal gestopt om te eten. In totaal had Claesens 22 uur gereden en 5 u-u- ge rust toen hij in Oostende aankwam. Claessens zelf begreep niet. waarom men zieh druk maakte. „Ik hen in de auto geboren", zegt hij. En vervolgens vertelt hij. hoe hij twee dagen eerder kinderen van Noord wijk in Nederland naar Ostende had gebraeht en daarna ook een rit had gemaakt van Ostende naar Innsbruck. In totaal had hij 35 uur nodig gehad, waarvan hij er 4 had gerust, zonder evenwel te slapen. Wij -lebben de werkgever van de heer j De Volgens Van Dale Is mode: een tij delijk, voorbijgaand maar op zeker tijdstip algemeen gevolgd sociaal of artistiek gebruik. Denk niet dat het alleen om de korte rokken gaat. de empirelijn of de zwartomrande ogen. Mode manifesteert zich op elk ter rein. De takshond en de hibiscus, de loempia en de patates, de caravan en de happening, de koffie en de sherry, doe-het-zelf en cursiefjes schrijven, mode. mode. mode— Waarmede tevens de betrekkelijk heid van al die zaken, waar we ons druk om maken, bewezen is. We zouden ons eigenlijk nooit zo heel druk moeten maken om mode. Zolang die mode zich tenminste houdt aan onschuldige uiterlijkheden. Maar hogelijk verbaasd en diep ongerust zouden we allemaal moeten zijn als een mode levensgevaarlijk wordt. En bovendien nog. om voor een leek on begrijpelijke redenen, door de we tenschap wordt gesteund. Zoals ge bruikelijk in die sector wordt het „waas om" onthuld door een zekere geheimzinnigheid. Het gewone volk is toch te dom om het te begrijoen. Tot door een eenvoudige aanrijding er lets van in de openbaarheid komt. Een meneer, die het ongeluk heeft gehad, ooit eens een openbare functie te vervullen, ramt een geparkeerde auto. Hij blijkt een glas sherry en een glas wijn aan een diner te heb ben gebruikt. Geen kwestie van drankmisbruik. hoogstens van gebruik. Maar... hij had ook een kalmeringsmiddel gebruikt, het modemiddel van deze tijd: libri- Het wordt aan de lopende band door doktoren voorgeschreven. Waar vroeger de valeriaan en het broomta- bletje hielpen, komt nu librium te pas. Het is wel tienmaal zo duur als die simpele zenuwenstillertjes. maar wie let daar nog op? Librium en alcohol, zo heeft de rechter nu verklaard, verdragen el kaar nie'.. Dus had de meneer nooit achter het stuur mogen gaan zitten. Hij bracht er het verkeer mee in Maar ook zonder alcohol brengt de in nemer van librium het verkeer in gevaar. Een waarschuwing, die een enkele apotheek bij het afleveren van dit kalmeringsmiddel meegeeft. Nog erger is, dat librium op bepaal de personen een averechtse uitwer king heeft. Het kalmeert hen niet, maar maakt ze agressief. Wekt bij hen een vernietigingsdrang op. En zelfs stimuleert het de behoefte aan alcohol. Met de kwade gevolgen van dien. Maar librium is gen modegeneesmid del. Wie nerveus, gespannen is ten hoevelen zijn dat er niet) voelt zich pas in zijn kwalen erkent wanneer de dokter het receptje met librium heeft afgegeven. Waarom het bij de één kalmeert en bij de ander niet. is nog een raadsel. Zolang dat raadsel niet is opgelost lijkt het innemen ervan mij een gevaarlijk experiment. Niet altijd is er het vleugje humor in te ^herkennen, dat uit het volgende Een jonge vrouw, was na een extra drukke tijd een tikkeltje zenuwach tig. Schrikachtig en zo. Ging naar de dokter. Librium. Braaf nam ze de tabletjes in. Keu rig op tijd. Ze sliep als een blok en riep hoera. En zei: Zie ik kom helemaal tot mijzelf. Ik ontdek nu. hoe flink ik ben en hoe allerberoerdst de rest van de mensheid eigenlijk is. En ik zeg Na enige weken had ze ruzie ge maakt met iedereen, die in de nabij heid kwam. Kalm en waardig eigen recht vasthoudend. Tot een goede geest van haar librium-dieet vernam en haar bezwoer er mee tc stoppen. Ruzie met de dokter, dat was het laatste. Nu dartelt ze het leven weer door. Bevrijd, hoewel soms een tikje ze nuwachtig. Een ouderwets broompje doet dan wonderen. Echte. in Nederland rijden, meende dat rijdt op deze wijze. De enige mogelijk, heid om dit te veranderen is een bepa ling om tussen 11 uur 's avonds en 6 uur 's menens het rijden met autobussen te Risico's neeft opdracht gekregen zijn actie voort te zetten. De Franse autoriteiten hebben laten weten, dat zij de campagne tegen de verkeerszondaars in het gehele land zullen doorvoeren. Voor ons blijft een vraag, waarom-al» alle landen cr van overtuigd zijn, dat internationaal personenvervoer in EEG-verband geregeld moet worden, de EEG-commissie het initiatief niet neemt om haar voorstellen met betrekking tot een EEG-rijtijdenbesluit er snel door te drukken. Apparaatje Velen hebben de vraag gesteld, of de vermoeidheid b(J chauffeurs tUdlg kan worden opgemerkt. Physlcke vermoeid heid is meestal waarneembaar. Maar vooral in België rijden de chauffeurs ook Hoewel wij aannemen, dat excessen als het bovenstaande geval zich in Neder land niet voordoen, is het bekend, dat ook in Nederland de concurrentie de ver voersondernemingen weieens verplicht meer risico's te nemen, dan verantwoord is. Maar de Nederlandse toestanden zijn „lieilig" vergeleken met de Belgische. De concurrentie in België dwingt de onder nemingen hun chauffeurs te laten rijden tot zij werkelijk niet meer kunnen. Daar bij komt. dat het Belgische materiaal met zo best is. Gelden dc Nederlandse buschauffeurs voor de Westduitse autoriteiten als rege matige overtreders van de snelheidsbepa- lingcn, de Belgen veroorzaken de meeste ongelukken. Vaak als gevolg van materi aal-gebreken. De Britse autoriteiten, opgewarmd door de „Daily Mail", dat maandag de aandacht vestigde op het gevaar, waar aan de Britse ouders üun kinderen blootstellen als zij ze naar Europa laten vertrekken en door Belgische vervoerson dernemingen naar hun vakantie-bestem ming laten rijden, zullen strengere bepa lingen uitvaardigen voor het busvervoer Ook de Britten willen een regeling van ds riitijden en zij zijn het volledig eens met de EEG-commissle. die verplichte rusttijden wil voorschrijven. Ook de Fransen en de Duitsers zijn van oordeel, dat er nu internationaal moet worden ingegrepen. Brussel zwijgt. De Belgische regering heeft nog niet zo .ïeel lang gele den al een revolutionaire stap gedaan door de Belgen te verplichten met een rijbewijs te gaan rijden. Tot voor kort was dat op de Belgische wegen niet no dig. Wanneer de regering nu ook nog het personenvervoer aan banden gaat leggen, vreest men moeilijkheden van de zijde der vervoersondernemingen. Toch drLigt ook de Belgische pers aan op een interna tionale regeling. Brussel kan niet achter blijven als ge.ieel West-Europa maatrege len neemt. Boete uilen de j zien. Ook in ons land, »1 is het hier wettelijk niet mogelijk om verkeerszon daars ter plaatse te vonnissen- Wij ken nen alleen de mogelijkheid om voor lich te vergrijpen direct een beperkte boete te voldoen aan de verbaliserende poli tic-man. De Duitse „snelrechter" en het Franse standgerecht" zullen worden haafd. Het Beierse ministerie van justitie heeft een rapport gekregen van de zit ting van de ..snelrechter" van zaterdag kan". Een Luikse technical! beweert nu een apparaatje te hebben uitgevonden dat dc grenzen van de ver moeidheid b(j dc chauffeurs registreert en dat als uiterste grenzen bereikt z(Jn impulsen doorgeeft aan de voeten, die gas- en rempedaal bedienen. Dat appa raatje kan gewoon om de pols worden gedragen. De technicus Jean Geebelen zou aan de Belgische staat steun hebben ver zocht om zijn uitvinding in produktie te kunnen nemen. Hij heeft echter niets meer van het ministerie van verkeer ge hoord en voorlopig zal zijn uitvinding dus wel niet voor de Belgische buschauf feurs beschikbaar komen. Trein l)otst op rangeer deel: twee gewonden UTRECHT Bij Ihrhove. aan de Duitse grens, is gisteravond de laatste trein Bremen-Gronlngen gebotst tegen een rangeerdeel. Een beladen kolenwa gen kwam boven op de locomotief te recht. De machinist werd bewusteloos ziekenhuis worden gebrae! De trein kon de reis niet verder voort zetten. Zeven passagiers keerden per taxi naar Groningen terug en 28 treinreizigers alsmede de hoofdconducteur en de machi nist maakten de reis per bus. Hoewel de trein door ten Nederlandse lokomotief werd getrokken, gebeurde het ongc'-uk onder verantwoordelijkheid van de Duitse spoorwegen. Vast staat dat de ma. chinist niet door een onveilig In negers als blanken dinsdagavond ongeregeldheden voorge- j volgens de politie onge il deelnamen. Wederdoop Het komt mij voor. dat de beschou. wing van prof. Berkhof over de we derdoop door velen met blijdschap en waardering wordt gelezen. Het moet toch inderdaad een kwestie van onder geschikte betekenis zijn. In de Bijbel, waar ruimte is voor geslachtsregisters en de lisjes en strikjes van de taber nakel, heeft God het niet nodig geoor deeld een zijner apostelen te inspire ren tot het neerschrijven van „De doop geschiede door onderdompeling uusluiiend aan hen, die volwassen zijn". Wanneer God in Zijn wijsheid dit overliet aan het inzicht van Zijn kinderen, houdt ons twisten dan geen verwijt in aan Hem van onvolledig heid en menen wij dan niet in zondi ge hoogmoed God te moeten aanvul- Den Haag A. van Die Executies In de editie van 3 augustus kwam met vette kop een bericht voor inzake executies in Zuid-Afrika. In dit arti kel wordt o.a. gezegd „Het vorig jaar werden er 113 mensen opgehangen". In het Brabants Dagblad van diezelf de datum komt het bericht eveneens voor. maar daar lees ik „Het vorig jaar werden er 113 mensen opgehan gen wegens moord, verkrachting of roof met behulp van wapens". Juist de bijzin, die de oorzaak van de te rechtstellingen aangeeft, Is in uw blad weggelaten. Ik kan niet anders, dan een dergelijke weglating, die van kar dinaal belang is voor een Juiste beoor deling van de situatie, waarin de rech terlijke macht in Ziud-Afrika zich be vindt tn de rechtvaardigheid van haar vonnissen, betreuren. Herpt J. W. H. M. Brunklaus Chr. Ouderenbond (2) De Protestants-christelijke ouderen bond vindt het jammer, dat zovelen voor hun 65e verjaardag christelijk ge organiseerd zijn. maar daarna zonaer schroom overstappen naar een neutra le organisatie. Zij zeggen: we kunnen in de neutrale bond doen cn laten wat we willen en hier komt geen beginsel aan te pa., Maar Kuyper heeft Indertijd gezegd, dat er geen duimbreed is, of Christus zegt: dTt is Mijn. Laten kerkeraden en christe lijke besturenbonden contact met ons zoeken en we zullen hen van het nodige voorzien met betrekking tot de oprichting van afdelingen van de PCOB. Ons secretariaat is gevestigd Dr. Hofstede de Grootkade 3. Gronln- Groningen H Brouwer fsecr PCOB) 'Een dergelijk schrijven ontvingen dhr Egberts. Molenstraat 47 Strijen. secretaris van de Strijense afdeling yan de PCOB.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5