Nieuwe Leidse Coeramit STREEP DOOR CONTRACTEN Vier alpinisten omgekomen op Mont Blanc Djakarta pakt 4 fors aan Uitstel van dure werken Commentaar GRUWELDAAD VAN WHITMAN REEDS IN 1962 BESCHREVEN Pakje trotyl verdwenen HOFNAR Beleg verscherpt rondom legatie JAMIN Ook groot gebouw Soekarno 0!r*ct«un P. DIEMEfl Hoofdradactaun Or. L DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .Stantvaitich ia ghablavan mi|p hart Ir taghantpoat I" Vrijdag 5 augustus 1966 47ste jaargang Dordfs I Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.rr Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Koninklijke vakantie Met uitzondering van prinses Christina geniet de gehele ko ninklijke familie van een zon nige vakantie in het Italiaan se plaatsje Porto Ercole. Gisteren waren de persfotografen in de gelegenheid de familieleden te vereeuwigen. Deze groepsfoto werd genomen vlakbij de villa waarin het koninklijk gezin lo geert, van links naar rechts: prinses Irene, prinses Beatrix ei koningin Juliana met er achter prins Charles Huges de Bour bon Parma, Pieter van Vollen hoven, prins Claus en prins UET is het nieuwe bewind in Djakarta ernst met de opbouw van de Indonesische eco nomie, die nog steeds in een deplorabele toe stand verkeert. Daarom is het besluit geno men uitgaven, die overbodig zijn, te vermij den. Dure werken van het vorige bewind zijn uitgesteld. De tering wordt naar de nering gezet. Het is een begin Rechters DJAKARTA Met het doel deviezen te besparen en de natio nale economie op te bouwen, heeft de nieuwre Indonesische regering besloten verschillende contracten, die onder vroegere regimes wer den afgesloten te annuleren. Het gaat om een bedrag van totaal 100 miljoen gulden. De bezuiniging betreft niet alleen firma's in Neder land namen nog onbekend maar ook bedrijven in Italië, Tsje- cboslowakije, Zuid-Slavië, de Sowjetunie, Japan en Oost- en West- Duitsland. Bemhard. Prinses Margriet ontbreekt op deze fotoomdat zij wegens een lichte angina het bed moet houden). Prinses Irene liet zich nog fo tograferen in een ftangstoeltje, dit ter gelegenheid van haar 27ste verjaardag, die zij van daag viert. Las moordenaar het boek? AUSTIN (Texas) De gruwel daad van Charles Joseph Whit man, die van de toren van het universiteitsgebouw van Texas af 15 mensen neerschoot en er 34 verwondde, is vrijwel letterlijk beschreven in de in 1962 versche nen roman ,,The Open Square". Nagegaan wordt, of de massa moordenaar het idee voor zijn macabere daad uit dit boek heeft opgedaan. Alles wat hij de afge lopen maanden gelezen heeft, wordt in ieder geval nauwkeurig door de politie onderzocht. Een verdere treffende overeen komst is nog dat de hoofdpersoon uit de roman uit haat jegens zijn va der handelde. Uit de achtergelaten brieven van Whitman blijkt dat hij zijn vader „met een dodelijke harts tocht" haatte. Zijn wrok schijnt te zijn ontstaan, toen Whitman Sr. zich van zijn vrouw liet scheiden. Neerschieten juist De jury spreekt zich niet uit over de opwekkende middelen, die Whitman zou hebben gebruikt. De sectie heeft dit aan het licht gebracht. De kist met het stoffelijk over schot van Whitman staat opgebaard in zijn huis in Austin. Ernaast staat de kist van zijn moeder, een van de slachtoffers. Wel een mis Vanmorgen is een mis voor Whit man opgedragen. De rooms-katho- lieke kerk heeft Whitman de riten niet willen onthouden, omdat men het standpunt heeft ingenomen, dat hij geestelijk was gestoord, toen hij de moorden pleegde. Senator Robert Kennedy heeft giste ren een wetsontwerp ingediend, dat onderbrenging van misdadigers in psy chiatrische inrichtingen beoogt wan neer deze wegens geestelijke oneven wichtigheid worden vrijgesproken. Kennedy zei dat Whitman ongetwij feld door de jury zou zijn vrijgespro ken. Hij wil dergelijke misdadigers zestig dagen onder observatie van twee psychiaters stellen. Op basis van hun rapport zal de rechter moeten be- Een jury. die een onderzoek heeft j slissen of de misdadiger in een psychia- ingesteld naar de moordpartij van triscne inrichting moet worden onder- Whitman. heeft uitgesproken, dat hij j gebracht of dat hy zich aan geregeld niet van plan was zich levend gevan- j onc*erzoek moet onderwerpen. gen te laten nemen. Men kwam tot de-| ze conclusie na tal van getuigen te hebben ondervraagd. Ook heeft de jury zich uitgesproken over het doden van Whitman geduren de die spannende ogenblikken, dat hij van de toren schoot. Het oordeel is, dat het neerschieten van de moordenaar „niet slechts een te rechtvaardigen doodslag in de zin der wet was, maar ook een absolute noodzaak om een ver der neerschieten van onschuldigen te voorkomen". ■fe Joods ivereldcongres: van verzoening nog geen sprake pag. Kernmerk •fe NTS ivil meerjarenplan pag. Radio/TV Hoe meer regen hoe liever - pagina 5 „Gefeliciteerd, Tommy. Eu hie 9 AMSTERDAM Uit de auto van een vertegenwoordiger van een ïuwelen- groothandel is gisternacht een monster collectie gouden sieraden met een inkoop- waarde van -irca 15.000 gulden gestolen. De auto stond geparkeerd in de Gerrit van der Veenstraat in de hoofdstao. HONG KONG Radio Peking heeft gisteren gemeld dat een nieuwe chef van de generale staf is benoemd, de oor logsveteraan Yang Cheng Wu die in Ko rea heeft gevochten. Wat er met vice-pre mier Lo Jui Ching is gebeurd, die tot nu toe chef van de generale staf is geweest en de laatste tijd niet meer in het open baar is verschenen, is niet bekend. Onder de te annuleren contracten bevinden zich enkele voor de aankoop van goederen ten behoeve van een door president Soekarno gewilde con ferentie van nieuwe staten (CONEFO), waarvoor men bij Djakarta bezig was met de bouw van een grote vergader gebouw, dat reeds enkele maanden ge leden werd stopgezet. Een ander projekt, dat waarschijnlijk door de nieuwe maatregel getroffen zal worden, is dat voor een dochteronderne ming van de Italiaanse Lambretta-fa- briek, die scooters zou gaan produceren. Aan een contract voor de bouw van een penicilline-fabriek door Hongaren (6 mil joen dollar) is niet getornd. Hetzelfde geldt voor het Frans-Italiaanse hydro- elektrische projekt van Djatiloehoer, ten behoeve waarvan 16 miljoen dollar is uitgetrokken. Het Indonesische kabinet heeft giste ren besloten twintig secretarissen-gene raal en zestig directeuren-generaal te be noemen ter uitvoering van het politieke en economische stabilisatieprogram van de regering. Geen van deze functionaris sen krijgt een ministers- of ondermi nistersrang, waardoor met een belangrijk principe van vorige regeringen is gebro- Antara meldt nog dat door onvoldoen de vervoersmiddelen in West-Irian ernsti ge tekorten zijn ontstaan. „De grond daar", aldus het Indonesische persbu- Een hartelijk ,^badabadoeoeoe" weerklonk gisteren op Schiphol, toen Fred Flintstone de elfjparige Wayne Brubacker uit Washing ton, die een reis naar ons land heeft gewonnen in 'n Flintstone- wedstrijd, verwelkomde. Wayne had bijna zijn gehele familie bij zioh: zijn ouders en zijn zuster, die allen twee weken in ons land blijven. reau. „is zo onvruchtbaar dat er niets, ook geen groenten, wil groeien". De Indonesische minister van voorlich ting, Diah, heeft gisteren na de eerste bijeenkomst van de nieuwe regering klaard dat het vraagstuk Maleisië 17 augustus, de dag. waarop Indonesië zijn onafhankelijkheid herdenkt, een sta dium zal hebben bereikt, waarin de con frontatie beëindigd kan worden. De kabi netszitting werd voorgezeten door presi dent Soekarno, die herhaaldelijk zijn on genoegen kenbaar maakte over de voor genomen beëindiging van de confrontatie politiek. Als basis voor de stopzetting van de agitatie tegen Maleisië dient het akkoord van Manilla. Dit behelst een volksstem ming in de Noordborneose staten Sabah en Serawak over de vraag, of de bevol king toestemt met toetreding tot de fede ratie Maleisië. Ook het akkoord van Bangkok zal zijn invloed laten gelden. Naar voorts nog wordt bericht zal in Djakarta de weg worden geëffend voor een bezoek van Abdoel Razak, premier van Maleisië. DE BILT Een depressie die maar weinig van plaats verandert, ligt op de Noordzee. Rondom deze depressie stroomt onstabiele lucht naar Neder land. Hierin komen naast opklaringen ook buien voor. Het komende etmaal zal in deze situatie maar weinig andering komen. Het koele weer houdt aan. De zuidwestelijke wind kan later echter wat in kracht afnemen. Midden op de oceaan bevindt zich een volgen de depressie. Ook deze beweegt maar langzaam. DE BILT Opklaringen, maar plaat selijk ook enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen zuidwest en west Wei nig verandering in temperatuur. Strandweer De depressie bij de Doggersbank ver plaatst zich langzaam, waardoor er nog enkele buien vallen. Morgen flinke op klaringen en een iets afnemende maar nog te koele westenwind. In de middag ongeveer 17 graden, zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde wel iets stabieler met zonnige perioden, ipgar door de zeewind te koel aUgustus. 6 augustus zon op 5.09, onder 20.22; op 22.24, onder 10.20. ROOSENDAAL De grote Rucphense hei bij Roosendaal werd gisteravond mi nutieus afgezocht op een verdwenen pak je trotyl, dat zo groot is als een pakje boter, en dat slechts bij verwarming met de hand een levensgevaarlijke explosie kan veroorzaken. Met luidsprekerwagens is de politie gistermiddag door het stadje gereden, maar niemand meldde zich aan, of kon inlichtingen verschaffen. Het pakje trotyl maakte onderdeel uit van vijftien ladingen, die oefenende com mando's op de Rucphense hei tot ontplof fing wilden brengen. Slechts veertien ontstekingen werkten, omdat bij een on middellijk ingesteld onderzoek de vijf tiende lading trotyl met kabel en al ver dwenen was. Aangezien er geruime tijd heenging l tussen het aanbrengen van de ladingen en het laten springen ervan, is het niet uitgesloten, dat in het geaccidenteerde terrein, waarin veel oefenkuilen voorko men. mensen zijn geweest, die niet wer den opgemerkt. Als dit laatste waar is, dan moet men zich in ieder geval afvragen, of bij deze oefeningen met gevaarlijke springstoffen wel afdoende veiligheidsvoorzieningen worden getroffen. AMSTELVEEN De 20-jarlge student Jack Flores uit Amstelveen, die door zijn ouders als vermist was opgegeven omdat zij ruim twee weken niets van 1 em had den vernomen bevindt zich In Spanje. Zijn schoonzuster ln Eindhoven ont ving woensdagmiddag twee briefkaarten, waaruit bleek dat de jongeman op 28 juli in Figuras in Spanje bij een horecabe drijf werkte en dus niet meer ln Noord-Afrika was. Het laatste teken van leven was namelijk een kaart die Jack op 14 judi in Tetoean (Marokko) aan zijn ouders had geschreven. FNKELE Beden die de publiciteit niet plegen te schuwen, zoals Bertrand Russell, Sartre, Dolci, lie den die nogal vlot zijn met het weg geven van hun handtekening, gaan zich nu opwerpen tot een rechtbank die de houding van Amerika inzake Vietnam zal moeten onderzoeken en daarbij in het bijzonder op Ameri kaanse oorlogsmisdaden uit zal aijn. Zo hiervan al iets zal terechtkomen, is duidelijk dat in dit geval het ge bruik van tweeërlei weegsteen volop geducht moet worden. Vietnam be tekent in werkelijkheid een inge wikkeld probleem, waarin, zij het misschien wat meer verhuld, China evenzeer de hand heeft als Ameri ka. Maar deze eigenmachtige rech ters zien alleen Amerika. Zij lijken niet gehinderd door belangstelUng voor de motieven van het commu- Ook onder ons zijn er die het moei lijk hebben met de oorlog in Viet nam begrijpelijk. Maar juist die genen zullen bedenking hebben te gen een opzet als door dit groepje wordt nagestreefd en waarvan het resultaat alleen in het caricaturale kan komen te liggen. Het Vietnamese confUct is er te ernstig voor. UITSLUITEND TABAKj Chineesje kijkennu verboden (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De Haagse Adriaan Goekooplaan is sinds gis teren het exclusieve domein van politiemannen, functionarissen van de binnenlandse veiligheids dienst, publiciteitsmensen er eventueel uitrijdende Chinezen ge worden. Chineesje kijken" is ei voor buitenstaanders niet meer bij, want én de automobilist én de wandelaar zijn hindernisen in de vorm van dranghekken in de weg gelegd. Zo nu en dan gaan de „slagbomen" aan weerszijden van de brede laan open en dicht, doch degenen die doorgelaten worden, hebben eerst de plicht zich te le- gimiteren. Duidelijk is dat de Haagse politie oplopen als die van woensdagavond wil voorkomen. De eventuele aan wezigheid van demonstranten passen ook niet helemaal in het beeld, dat men zich voorstelt van de afwikkeling van de inmiddels internationaal be rucht geworden Chinese zaak. Van daag gaat het om een onschuldige spandoek met anti-Chinese leuzen, maar morgen zouden de ruiten van het legatiegebouw wel eens kunnen worden ingegooid. Als gevolg van de politiemaatregelen is de Adriaan Goekooplaan rustiger dan ooit geworden. Dit betekent niet dat er minder streng wordt gewaakt, wat trou wens wel blijkt uit het veel grotere aan tal dienaren van Hermandad, dat sinds CHAMONIX De Mont Blanc, met zijn 4800 meter de hoogste berg van Europa, heeft gisteren vier doden voor zich opgeëist. Het z(jn twee Britten en twee Fransen, die deel uitmaakten van verschillende groepen, die de berg trachtten te beklimmen. In to taal bevonden zich 25 alpinisten op de Mont Blanc. Plaatselijke gidsen hebben er hun verbazing over uitgesproken dat zoveel mensen zich bij het bepaald slechte weer op de berg hebben gewaagd. volledige uitputting door een helikopter gered. Ze hadden hun leven weten te redden door de nacht tevoren een soort ijshut te bouwen, waarin ze zich voor het gruwelijke weer verscholen hadden. Met bevriezingsverschijnselen zijn ze naar een zieken huis in Chamonix overgebracht, waar hun toestand een paar uur later bevredigend werd genoemd. Tijdens de langdurige sneeuwstorm, die de hellin gen van de Mont Blanc teisterden, moet er niet minder dan een meter sneeuw gevallen zijn. Regen beneden en mist boven maakten het de red dingsploegen bijzonder moeilijk erop uit te trek ken. Zelfs de helikopter, tegenwoordig het geëigen de reddingsmiddel voor in nood verkerende alpi nisten, kon aanvankelijk niet opstijgen. Nadat de twee uitgeputte Fransen waren gevon den, maakte de helikopter een tweede vlucht naar de top van de Mont Blanc. De bemanning merkte daar een groepje van vijf alpinisten op, die, alsof ze in nood waren, tegen haar zwaaide. Na een moeilijke landing op een beschutte plaats in de nabij gelegen Brenvapas, wist men deze mensen te voet te bereiken. Het waren Italianen, die alleen maar over honger klaagden, omdat hun voorraden proviand waren uitgeput Na door de helikopter geravitailleerd te zijn, trokken ze door, alsof ze van mening waren dat de hoogste berg van Europa hen niets kon maken... Op de Matterhorn, op de Zwitsers-Italiaanse grens, zijn deze week nog twee bergbeklimmers omgekomen. Het betrof een Italiaan, zomede een in Duitsland gelegerde Amerikaanse militair. het „ultimatum" van woensdagmiddag is Do acht technici met hun verlopen visum houden zich nog altijd schuil. Er zijn auto's vol levensmiddelen ingesla gen, wat eventueel op een voortduring van het beleg kan duiden. Er bevinden zich overigens tegen de dertig Chinezen in de panden, waarom het gaat. Als de zen hun natje en droogje op tijd willen hebben, bezorgen ze de keuken heel wat De lasdeskundigen. die thans, tegen de wil van de Nederlandse regerinp ln, in ons land verblijven, en bovendien door de officier van justitie moeten worden gehoord in verband met de raadselachti ge dood van ingenieur Hsu Tsu-Tsai, blij ken intern wel de nodige liggingsproble men te hebben. De bedden en matrassen, die gisteren uit het pand aan de Prins Mauritslaan zijn gehaald het huls, waarvoor de dodelijk gewonde ingenieur op zaterdag, 16 juli J.L werd gevonden werden als het ware met gejuich be groet. Omstanders zagen dat verschil lende Chinezen zich snel een matras toeeigenden; gewoon op een matje slapen valt voor de moderne Chinees tenslotte niet meer mee. Officieel Den Haag wacht nu met span ning af wat de volgende stappen zullen zijn. Deze kunnen nauwelijks door het ministerie van buitenlandse zaken wor den gezet, want daar is men voorshands tot het uiterste gegaan. Misschien kan Peking nog een draai geven aan de nu bijna drie weken oude affaire, die voortstukkelt als een versleten, chro nisch zieke man. Zeer ongebruikelijk is wel dat de le den van de buitenlandse commissie van de Tweede Kamer vandaag bijeen zijn gekomen om zich op verzoek van de liberale fractieleider mr. Toxopeus over nieuwe mogelijkheden te beraden. Ze zul len worden ingelicht door de minister onderwijs en wetenschappen, prof. I. A. Diepenhorst, die de zaken van do met vakantie zijnde (blijvende?) mi nister Luns tijdelijk waarneemt, en door mr. M. van der Stoel, een van de staatsse cretarissen van het ministerie van buiten* landse zaken. Het is niet vaak gebeurd dat tijdens het parlementaire zomerreces een Kamer commissie werd opgetrommeld. Welk be lang men hier dan ook aan moet hech ten. is niet precies bekend. In ieder ge val ts het niet uitgesloten dat de commis sie het wenselijk acht de bewindslieden, die m de eerste plaats met ernstige diplo matieke conflicten als het onderhavige hebben te doen, uit hun buitenlandse vakantieverblijven terug te roepen. wafels niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1